cczat-^sios. Froviiiciual^Nittuws. Telegrammen van lieden. Stadsnieuws De nieuwe Burgemeester van Alkmaar. werd de „Vereenaging1 Hechaloets in Neder land'' gesticht. De vereenigling is een organi satie van Joodsche jongens en meisjes die zich voor productieven arbeid in Palestina voorbereiden. Zij staat op het standpunt dat het Joodsche Palestina alieeen door Jood- schen arbeid, herlevling der Hebreeuwsche taai en Joodsche cultuur moet opgebouwd worden. In het bestuur werden gekozen de Chaloetsim Ahrham Stark, li. Klausnar en de heeren Pu Cohen en Shalom tischer. Tot leider der cultuurcommissie werd de heer Fischel Fnonman benoemd. Bij resolutie werd o.m. verlangd, dat de Joodsche jeugd', die bereid is haar lot met dat van haar oudihistorisch vaderland Palestina te déelen, de mogelijkheid gegeven worde, rich hier als landbouwers en andere daaraan verbondene vakken voor te bereiden dat het bestuur de noodige stappen bij de Nederlandsche reegering aanwende, om voor buifenilandsche Chaloetsim de toestemming te verkrijgen naar Holland te komen. Resoluties betreffende de verdere werk zaamheden, de verhouding der Chaloetsim tot de Zionistische Wereldorganisatie, de bij- etnroeping van een arbeidscongres in Pales tina, die op hét standpunt van productieven arbeid in Palestina staan en het stichten van een Wereldorganisatie „Hechaloets" werd eveneens aangenomen, iDe besprekingen wierden in de Hebreeuw sche taal gevoerd. De eerste bijeenkomst vSn Chaloetsim in Nederland1 werd' beslaten met zingen van het Hebreeuwsche üed ,,Oeroe Achim" (Ont waakt mijn broeders1). TWEE MENSCHEN VERBRAND. Te Stiekelkamperfehn, even over de grens bij Neuweschans. heeft een droevig onge- iuk plaats gehaa. De echtgenoote van den landbouwer J. wilde de kachel met petroleum aanmaken De vlam sloeg in de petroleum- kan deze ontplofte en de kleeren der vrouw, zeemede die van haar volwassen dochter .vlpgeu in brand'. De man trachtte die vlam- men te dooven, maar toen hem dat gelukt was, hadden de beide slachtoffers zulke ver schrikkelijke brandwonden bekomen, dat ze spoedig aan de gevolgen overleden VERHOOGING DER WETHOUDERS- SALARISSEN. De raadsleden van den Bergh (v.-l.). Die penhorst (a.-r.) Van Langen (kali.), Ophoud (c.-h.), Scheltema (v.-l.) Stable (neutr.), van Tienen (u.-l.), en Vliegen (s.-d.) hebben »en verstel bij den Amsterüamsche gemeente raad (ingediend, strekkende om de salarissen d'er wethouders te bepalen op 800'0 per jaar, ingaande 2 September 1919. Het salaris bedraagt thans 6000. EEN NIEUW RAADHUIS TE AMSTERDAM. December van het vorig jaar werd door het raadslid Hendrix een motie ingediend) ten gunste van den bouw van een geheel nieuw raadhuis op vrij terrein: Naar het „H'bld." meldt, is het prae-ad- vies van. B. en W. over déze motie 'thans na genoeg gereed en moet de hoofdstrekking er van zijn, te komen tot den bouw van een ge heel nieuw raadhuis. Het voortzetten der pogingen om het paleis op den Dam tot zijn oorspronkelijke bestem ming te doen terugkeeren, wordit door B. en W. ontraden, wijl dit blijkens het bezoek van het college en tal van raadsleden geen oplos sing zou geven. Eveneens wordt ongunstig geadviseerd over het plan om hét bestaande raadhuis door het bijtrekken' van perceelen te vergroo- ten. Het IJsclubterrein wordt, om de ligging en om de te geringe oppervlakte voor een monumentaal raadhuis ongeschikt geacht. B. .en W. zoeken de oplossing in den bouw van een groot, nieuw raadhuis op een nader aan te wijzen plaats, waarvoor, zoo noodig, bij dé regteering onteigening van de bebouw de percelen met opstallen zal worden aange vraagd. Het zal, daarvan zijin B. en W. overtuigd, niet mogel'ijik zijn, in dat nieuwe raadhuis, hoe ruim ook gedacht, alle diensten onder te brengen. Doch alle wethouders met hun ad- mmistratiën zullen er in moeten zijn geves tigd. Het Prinsenhof zou voor de overige aftiee- lingem der gemeente-administratie blijven bestaan, DE GEMEENTE-FINANCIëN EN DE AMBTENAARSSALARISSEN. Naar aanleiding van het feit, dat verschil lende gemeenteraden er in den jongsten ijd toe zijn overgegaan de belooningen van het ambtemaarspersoneel in eenigen vorm be langrijk te verhoogén zonder dat men zich rekenschap heeft gegeven van de geldelijke gevolgen welke zoodanig besluit na zich ■jleept. heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een* ge weaken gegeven ter voorko- I "üing opt - •^tyrrtVb-Kuo' -H df jyetueerte- finandfci. Eer OEeBtojsbare eisck wfföt het in de eerst genet"1r|, in onverbrekelijk verband ma* wn j>«siod to+ toe'teuntog van ibe*oe-vprh ooging v/<vrd«i aangewezen de mito' ?*n tot dekking Niet to een min of meer vagen vorm, maar aldus dat hetzij worde vastgelegd uit welke reeds beschikbare in komsten de uitgave zal gekweten* worden, hetzij een nieuwe bron van inkomsten worde gecreëerd, voldoende om het toe te kennen bedrag in zijn geheel te dekken. In de tweede plaats schijnt het den Minis ter geen onredelijk verlangen dat dergelijke beslissingen nimmer worden genomen dan na degelijke voorbereiding. Gewenscht wordt dat als de gemeente een zaak wil overnemen, die tot dusver door par ticulieren was vervuld, dit ook niet geschiede door een eenvoudig besluit ad hoe, maar dat behoorlijk de wettelijke voorschriften, welke de gemeentelijke bedrijven beheerschen, wor den in acht genomen. Mocht een verzoek om Rijkssteun in wel ken vorm ook iukomen, dan zal het gemeente lijk financieel beleid aan bovenbedoelde rege len worden getoetst. DE KLOMUENTN DES'TIT IE. Tegsnwer «n deputatie uit hst bestuur van' den JR.-K. Kompenma'kersTpatwoMbond heeft, db minister van Handel verklaard, niet. bereid te zijn den invoer van Belgische klom pen re verbieden. Dientengevolge wordt zoo .goed' als de ige- heelo Nedérlandsche klompenindustrie stop gezet. Te Wam el en Tiel wordt al niet meer gewerkt. BEWAKINGSTROEPEN GEDESER TEERD. Zaterdagmiddag zijn een 70-tal infanteris ten, behoorende tot het bewakingsdetachement te Harderwijk, gevlucht. Naar verluidt heerschte er onder de man schappen ontevredenheid over de regeling van het verlof. Deze zou, doordat hel detache ment te zwak was, onvoldoende zijn. De meeste deserteurs zijn Amsterdammers. UIT HOOGWOUD. De verhuring van de landerijen van de Ne- derl. Herv. Kerk alhier heeft in totaal opge bracht 5741,98, tegen 2875 bij de verhu ring in 1915. UIT SPANBROEK. Wegens overname van den hulptelegraaf- en telefoondienst door het Rijk, zal met in gang van 1 Januari 1920 het kantoor alhier worden opengesteld: Van 8ioy2, van 12— 1, van 2—3)4, van 67M uur. UIT KOEDIJK. Zalcidag 1 November was het feest in Koedijk. Van veie woningen wapperde de Ne derlandsche driekleur, omdat mejuffr. W. D. Mesman 25 jaren onderwijzeres is geweest in onze gemeente. Des morgens werd de jubila- risse door 't hoofd der shcool en eenige leer lingen afgehaald en door een eerepoort ge leid in haar versierd schoollokaal, waar haar een feestlied werd toegezongen. Daarna ging men in optocht naar het lokaal van den heer Jb. Groot, waar alle leerlingen werden ont haald en waar een goochelaar de kmderen aangenaam bezig hield. Des namiddags was er van 2 o 6 uur receptie, waarvan door de burgerij een druk gebruik gemaakt werd Het geleek op de straat wel Zondag door de heen en weer trekkende menschen. Door een comité van oud-leerlingen werden namens de oud-leerlingen prachtige geschenken aange boden. Mede kwamen vele prachtige geschen ken, waaronder een schat van bloemen, van groepen van personen, van vrienden en ken nissen. Alles was keurig uitgestald op het tooneel in de versierde zaal van den heer Groot. Des avonds om 8 uur kwamen genoo- digden, familie, vrienden en kennissen in de versierde zaal bijeen, waar menig woord van waardeering tot tnej. Mesman werd gespro ken, gevolgd door voordrachten, zang en verder gezellig samenzijn, zoodat mej. Mes man met genoegen op dezen feestdag kan te rug zien Vrijdagavond had de afd. Schoort van de I A. M. V. eene vergadering uitgeschreven, waarin als spreker op rad de heer N. J. C. Schermerhorn, van Nieuwe Niedorp, met het onderwerp: „Nu meer dan ooit". •De bijeenkomst was voor ieder toegankelijk en de belangstelling was vrij groot. Spreker begon met te zeggen, dat de pro paganda voor de an trim ilitai ristische bewe ging nu méér dan ooit gevoerd moet wor den. Er is eene verslapping onder de men schen, ook ten opzichte van het militairi&me, doch een geest van ïakschheid weerhoudt ve len om aan te pakken. Men vertrouwt wel, dat een tweede groote oorlog niet meer mo gelijk kan zijn. Spreker echter gelooft niet aan gezegden en beloften, zelfs niet van een Wilson. Hij neemt aan, dat Wiison te goeder trouw is geweest, doch ten slotte zijn 't ook weer heel andere drijfveeren welke de wegen van een Wilson beheerschen, n.l. de belangen van de grootkapitalisten; menschen die niets voelen voor een volkenbond. Prof. Sleeswijk heeft zelfs onlangs durver, beweren, dat zulk een volkenbond het grootste boerenbedrog is, dat er ooit is geweest. De volkenbond, aldus spreker is geen nieuw idee. Reeds honderden jaren terug vond men artikelen op deze zaak doelende, tden wel speciaal met 't oog op de Turken, destijds de schrik van West-Europa. Nu moet er tegen de Duitschers zulk 'n bond zijndie zelfde Duitschers, welke weinig jaren terug naar d.e leiding over Europa streefden naar de wereldheerschappij, kunnen nu, onder zeer vernederende omstandigheden, zich schikken en meedoen. Napoleon III heeft ook gesproken over een volkenbond en probeerde om te komen tot ontwapening. Hoe komt het, dat deze ontwapening toen niet en nu niet worde uitgevoerd? Doordat de verschillende daden der regeeringen lijnrecht tegenover ontwapening' staan. Bomans wist in de Tweede Kamer een mo tie aangenomen te krijgen tot inkrimping van 't militairisme, en thans zien we een oorlogs- begrooting. hooger daa toen. Laten we ons niet door zulke'daden in de luren laten leg gen. Het volk is goedgeioovig en vol vertrou wen (wat een ramp is), 't Moet zelf hande lend optreden, anders zal er nooit verande ring komen. Spr. moest constateeren, dat het volk te lam, is en te laks. Dit is geen verwijt, doch 't is nu eenmaal waar. Laat geen gedachte ons leiden, dat oorlogen uit den tijd zijn. Spreker acht eert toekomstige groote oorlog volstrekt niet uitgesloten, erger nog: hij gelooft dat die niet kau uitblijven, t Groot gevaat' dreigt thans uit 't verre Oosten. .Amerika is de sterke concurrent geworden van het thans machtige Engeland, gaat doen aan imperialis me wil komen tot beheersching van de we reldmarkt. Eri' daarbuiten ontwikkelt zich dai machti ge Oostersche eilandenrijk Japan en zal ook met haar macht 't hare gaan opeiscben. Dit zal leiden tot een nieuwen wereldoorlog' in de toekomst, een oorlog voor de belangen van 't grootkapitaal. En hierin heeft 't volk niets te zeggen. Zij hebben slechts te vormen het levend materiaal voor dien krijg, waarin hun leven geen waarde heef Spreker stond uitvoerig stil bij alle zorgen die een moeder heeft om toch vooral van ha re kinderen goede menschen te maken. En dan 'op eenmaal eischt de Staat dié jonge levens op, om ze dan te gaan opvoeden en om. hun te kerenmoorden. Het moeten vooral de moeders zijn, die hun kinderen 't menschonteerende hiervan steeds altijd moeten inprenten. Spr. vroeg in gemoede: Wanneer 't Bel gisch conflict ecus in. ernst mocht toene men en wanneer wij met de Belgen moesten gaan vechten om Limburg of Zceuwsch- Viaanderen, zou dit wel 't bloed van uwe zonen waard zijn? Wat spr. betreft, is 't hem goed al nemen ze heel Zeeland, Zuid- Holland. zelfs Noord-Holland. Wat zou 't veranderen? Nu, ja, we kregen andere post zegels, franken in plaats van guldens, doch economisch veranderde er niets. Moet 't volk daarom zich laten slachten? Men zou dit slechts doen voor de belangen van het grootkapitaal. Dit heeft belangen, doch het volk zou slechts hier of daar een monument krijgen met een opschrift „Van het dankbare Vaderland". van de fabrikanten in oorlogsmateriaal. Voor Ziet eens naar Duitschland na 1870. Bis marck kreeg dat groote landgoed „Saksen- walt", von Moltke een dotatie van 900.000 Marken en vele generaals kregen tusschen 100000 en 700.000 Mark. En 't volk? Kreeg niets. Toen in 1910 in den Duitschen Rijks dag werd voorgesteld de oud-strijders iets te geven, 40 jaar later dus, werd datafge stemd. Vooral gevaarlijk zijn de belangen hun is oorlog een goede zaak en spreker schetste hoe machtige middelen soms wercten aangewend om hunne belangen te dienen. Gevolg is vaak een wedstrijd in bewapening van de verschillende landen, en bedreiging met oorlog, 't Eenige middel hiertegen is werkstaking, zoodat bij mobilisatie geen spoor of boot 't materiaal kan vervoeren, en: dienstweigering. Zeg niet: 't getal diergenen is nog klein; welke strooming onder 't volk is dadelijk groot geweest? Doch wat ligt in de lijn van evolutie, komt stellig en zal lei den- tot algeheele massale dienstweigering. De opvoeding der kinderen moet hiervoor den grondslag leggen. De ouders moeten hun kinderen te goed achten voor kanonnen- vlees ch. Spreker schetste enkele toestanden van ou derlijke opvoeding, welke hij op zijn pad had ontmoet, en memoreerde de schadelijke ge volgen van den oorlog, ook voor hen die niet sneuvelen in den krijg. Zedelijk verval, ondermijning fan de volksgezondheid (ge slachtsziekten), kindersterfte en vele dergeTij- ken. Wij willen, zcide spreker, de wereld verlos sen van dit moreel verval en hij wekte de aan wezigen op, om lid te worden van de I. A. M. V. Zodoende steunt men deze vereeniging in haar werken. Hierna eindigde spreker zijne gloedvol uitgesproken reae. 12 aarwvezigen gaven zich op als lid van de I. A. M. V. EEN LUCHTVAARTDIENST ENGELANIT- NEDERLAND. AMSTERDAM, 3 November Naar wij vernemen zal binnenkort een particuliere luchtvaartdienst worden geopend voor het vervoeren van goederen van beperkte af meting tusschen Engeland en Nederland. HET ONTWERP-DUURTE-WET. DEN HAAG, 3 November. Het ontwerp- duurte-wet heeft heden de departementen van Handel en Justitie verlaten. Verwacht mag warden; dat de Raad' van State het meti spoedig zal onderzoeken, zoodat het zoo tijdig zal kunnen ingediend worden, dat het nog vóór Kerstmis tusschen de be handeling der staatsbegrooting zal kun nen worden afgedaan. Zooals de Minister van Landbouw reeds in dé Kamer heeft medegedeeld, wordt voorgesteld de instelling van een centralen duurteraad. Daaronder komen districts- duurteraden en in gemeenten, die zich daartoe leenen, plaatselijke duurtecommis- sies. -De regeering heeft zoo goed als geheel gevolgd dé ontwerp-statuten der commissie inzake de duurte. MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA. NIEUW-YORK, 3 November. De bla den vermelden, dat over het geheele land de staking van de mijnwerkers begonnen is en volgens de leiders van de vakvereeni- ging meer dan 400000 stakers omvat. Het aantal ongeorganiseerden is onge veer 100.000 a 200.000. AMERIKA EN HET VREDESVERDRAG. NIEUW-VORK 3 November. Senator Borha heef naar aanleiding van de steeds sterker wordende wenschen van den Se naat tot handelend optreden, de volgende twee resoluties ingediend: Ten- 1ste de Vereenigde Staten verplich ten zich niet de territoriale onschendbaar heid of politieke onafhankelijkheid van eenig ander land te beschermen of in ge schillen tusschen leden van den bond tus schen beiden te komen of hun militaire of maritieme strijdkrachten op grond van arti kel 10 of eenig ander artikel aan te wen den. Ten 2e. De Vereenigde Staten keuren artikel 148 af en binden zich tot niets ten aanzien van elke kwestie of gescltil, dat mocht voortsrpuitcu uit genoemd artikel met betrekking tot het protectoraat. DE SNEEUWVAL. AMSTERDAM, 3 November. Evenals giseravond ondervond ook vanmorgen het treinverkeer veel vertraging, als gevolg van de met sneeuw bedekte wissels, die tel kens moesten worden schoongemaakt. Ook de sneeuwopruiming verder ooli uren. De directie van de stadsreiniging was op de vroege sneeuwval niet vóórbereid, zoodat de officieele sneeuwruimers nog niet in dienst waren genomen. Zooveel mogelijk werd met eigen krachten der stadsreiniging getracht de hoofdstraten' van den modder te bevrijden HET BEZOEK VAN DEN EX-KEIZER. Zeist, 3 Nov. Hedenmorgen 8 uur is Prins Oscar weer vertrokken uit Ameron- gen. Per auto werd' hij naar het station Amersfoort gebracht. Morgen 'komt de jongste zoon van den Keizer enkele dagen, naar Amerongen. CORRESPONDENTIE. Ds. J J. van M., te Koedijk. Wij blijven er bij, dat de aankondiging van het optreden van een gemengde zangvereeniging, met ver melding van plaats, datum en uur, een adver tentie is en deze mededeeling dus bezwaarlijk een plaats onder de aankondiging der predik beurten kan vinden. Red. Alkm. Crt. Men seint ons uit Den"Haag: Binnen- enkele dagen is te verwachten de benoeming van Mr. W. C. Wendelaar, refe rendaris aan het Departement van Oorlog, tot burgemeester van Alkmaar De heer Wendelaar is in 1882 te Amster dam geboren. Na aldaar het gewone lager onderwijs en het gymnasiaal onderwijs ge volgd te hebben, studeerde hij van 1901 tot 1906 aan de universiteit te Utrecht in de rech ten. Na zijn promotie vestigde hij zich in 1907 in Den-Haag als advocaat. In 1912 werd hij aangesteld als commies bij de juridische af- deeling van het Departement van Oorlog, in 1917 werd hij bevorderd tot hoofdcommies en 1 Juli 1919 tot referendaris. Tijdens de mobilisatie was Mr. Wendelaar in dienst als reserve-1 e luitenant bij het 3c regiment huzaren. BENOEMD. Benoemd tot substituut-griffier bij de recht bank alhier de heer Mr. R. Plate, thans rech- ter-piaatsvervanger in de rechtbank te Breda NEE) BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Op verzoek vestigen wij gaarne de aan dacht op een in dit nummer voorkomende ad vertentie van den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht, waarin wordt medegedeeld, dat mevr. L. Heldt-Postma hier Donderdagavond een rede zaPhouden, getiteld: „Grepen uit de practijik der recLasseering van vrouwen". Mevrouw Heldt-Postma is ambtenaresse voor de Kinderwetten te Amsterdam. De reclasseering van vrouwen, het weer in het goede spoor leiden van ontslagen vrou welijke gevangenen, is zeker een ondeiwerp, dat velen zal interesseeren. jgpte' EEN WEEK EXTRA LOON. Aan de Alkmaarsche ijzer- en metaalgiete rij, directeur de heer Bosscher, is Zaterdag aan de werklieden een week extra loon uitge keerd. DE TOESTAND VAN LEENDERT PRINS. Leendert Prins had gister een minder goe den dag. Heden was het met hem bevredi gend. Wij vernemen, dat Vrijdag het andere been toch gezet is geworden en dat ook daar aan gedaan was wat er aan gedaan moest worden. HONGERSNOOD TE WEENEN Naar wij vernemen, worden ook hier po gingen aangewend om te komen tot de op richting van een commissie, die zich ten doel 'stelt, gelden in te zamelen .tot leniging van de ellende, die in Weenen geleden wordt. Waar tot verzachting van de gevolgen van den watersnood, die 4 jaren gel.-den Noord- Holland teisterde, ook uit Oostenrijk vele bij dragen werden ontvangen, past het ons voor zeker naar onze krachten hulp en bijstand te verleenen. DE SNEEUWVAL. De sneeuwval heeft ons allen zeker ten zeerste verrast. Vooral het aanzien van de bosschen en de plantsoenen is zeer bijzonder De witte ongerepte sneeuw met dc boomen in htm herfsttooi geeft het landschap een inte ressant aanzien. D#> treinenloop en het tramverkeer onder vond ook alhier tengevolge van den sneeuw val eenige vertraging. De dienst met de paar- detram moest zelfs geheel worden gestaakt. Het gooien met sneeuwballen, ook door grooteren, gaf terecht weer veel ergernis. Wanneer zal de jeugd en de opgeschoten kwajongens hiér leeren geen vermaak te zoe ken in het kwellen van ouderen JUBILEUM J. R. VAN ARNHEM. E)e algemeen bekende Alkmaarsche onder wijzer J. R. van Arnhem,, vierde Zaterdag 1 Növember een zeldzaam jubileum. Dien dag toch was hij 40 jaar onderwijzer aan dezelfde school n.l. de Eerste Gemeenteschool aan de Nieuwe Sloot. Het heeft den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbroken en wij twijfelen niet of deze eerste November zal bij hem nog lang in de meest aangename herin nering blijven. 's Morgens werd de heer van Arnhem per rijtuig naar school gebracht. Aldaar stonden de 186 leerlingen der schooi in de overdekte speelplaats en zongen hun onderwijzer een alleraardigst welkomstlied toe. Eén der meis jes bood een bouquet aan, waarna een ander namens alle leerlingen een aardig souvenir aanbood, een fijn barnstecnen sigarenpijpje met gouden bandje. De jubilaris was ten zeerste verrast. Hei lokaal van dén ouderwijzer was door de leerlingen keurig Versierd. Namens het gemeentebestuur werd nu de jubilaris aldaar geluk gewenscht door den heer C. D. Donath secretaris onzer stad, waarna Dr. A. R. van Hattum hem hartelij ke woorden toesprak namens het rijks school toezicht. „Volksonderwijs" had tot zijn spijt bericht 'van verhindering moeten sturen. Namens de commissie van toezicht sprak de heer W. R. A. Wakker. De heer J. A. Zwartcveen, hoofd dier le Gemeente-school voerde daarna het woord namens het personeel en bood hem als herinnering aan dezen dag een. gouden das- speld aan. De kinderen hadden veel genoegen in liet feest van hun onderwijzer, vooral toen deze voor hen ook nog een kleine verrassing had. In den loop van den dag kwamen velen den heer van Arnhem ten zijnen huize gelukwen- schen. De altijd vroölijke en opgewekte jubi laris, wiens blijmoedigheid hem zoo jettgdig doet blijven, maakte dat het daar echt gezet lig was. Hierin werd hij niet weinig gesteund door zijn even opgewekte echtgenoote. Van verschillende zijden waren nog de hartelijkste bewijzen van waardeering gekomen in den vorm van bloemen enz. 't Zag er 'tenminste echt feestelijk uit en tusschen al die bloemen zat de jubilaris, rookend uit het mooie ge schenk van zijn leerlingen. Met ambitie gaat de heer van Arnhem -p zijn gouden jubileum af. Wij hopen dat 'hij ook dat nog eens in dezelfde gelukkige, opgc wekte stemming mag vieren. CINéMA AMéRICAJN. Een splinternieuwe Messter-film is deze week het hoofdnummer. Mooie heldere beel den. De geweldig zware rol van den graaf, een rol die de geheele film beheerscht, wordt vervuld door Bruno Decarli, een acteur, die men meermalen heeft kunnen zien in Hemiy Porten films. De angst, die de graaf heeft voor de macht der Indische priestere, wien hij een zeldzaam fraai beeld ontstolen heeft, maakt dat het leven hem tot een hel wordt. Dan krijgt hij de boodschap, dat hij nog ze ven jaar den tijd1 heeft, om alles van het le ven te genieten. Dan zal hij gedood worden door de vrouw, die hem 't liefste was. Dan ziet men Decarli in verschillende andere ka rakters, zeer goed gespeeld. Hartstochtelijke tooneelen ontbreken dan niet. Aan 't slot ge beurt alles zooals voorspeld) was. Wij geloo- ven niet dat Decarli ooit zwaarder rol heeft gespeeld. Wat 't bijprogramma betreft, noemen wij gaarne weer één van die prachtige natuurop- Ai' Tv- J* V' AH. Kui'-'diii-J. '"-G?'V5w>,;», No. 93. Oct. 1913. AAN LU LIIAXTETGT^TX Z o vals O uit O'üue wé al—re ITv. 43, üi £1 Juni 1.1. bekonu ia, waren Tv ij verplicht, in verband1 met het vrij geiten van de turf, de rantsoenen van de groepen B en D. tot op 65 pet. en die van groep 0. tot op 75 pet. van de aanvankelijk .bepaalde rantsoenen to ver minderen. Tengevolge van de ruimere beschikking over Gietookes, machtigen wij U de ontbre kende 25 pet, voor groep 0. en de 35 pet. voor de groepen 3. en 'D. indien de betreffende verbruikers dit wenschen, IJTÏ'SL U ITEIND MET GlEiTOOEE'S aan te-vullen. U gelieve er voor te zorgen, d'at de verbrui kers, reserteerende onder groep G. hierbij den voorrang 'krijgen. Andere brandstoffen dan Gietookes mogen voor deze aanvulling NIET worden, verstrekt. Voor zoover de betreffende verbruikers niet in bet bezit zijn van centrale verwar mingen, zullen zij waarschijnlijk toch met deze suppletoire levering van gietookes ge baat zijn, indien zij de gietookes 'met d'e ko len, welke zij in voorraad nebben, gemengd stoken. Wij verzoeken TT, ons ten spoedigste mede- te deelen, welke hoeveelheid gietookes TT op grond -van bet bovenstaande nog wenscht te ontvangen. p.p. Rijks-Kolen distributie (w.g.) C. VAIST WOERDEN! TTIT HENSBEODK. De raad) dezer gemeente vergaderde Zater dag in voltallige zitting. Ingekomen was Een verzoek van de vak- teekenschool te S'pierdijk om 40 subsidie. Werd verleend, als zijnde reedis opgenomen in de begrootiug. Eten verzoek van dte vakteekenschool te Hensbroek om de subsidie van 1919 en 1920 te verhoogen van 70 op 125, werd' even eens toegestaan), onder voorwaarde dat 105 moet worden terugbetaald voor het, gebruik van een lokaal met- vrij vuur en licht. Een verzoek van dte heeren Spaans en G. Leegwater om gedeeltelijke afschrijving van den BL O., wegens vertrek, werd in handen .gesteld van B. en W. om advies. Hierna 'kwam andermaal in bespreking het aangehouden voorstel: presentiegeld van de raadsleden1. Het v oor stel van B. en W. waai over den vorigen keer dte stemmen staakten om dit op 3 te brengen, werd nu verwerpen mot 4. tegen 3 stemmen. Het voorstel-Mooij om 2 per bijgewoonde zitting te geven, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W. werd de 'huurwaarde van de woning van het hoofd dor school ongewijzigd gelaten. De verordening op de uitbetaling der jaar wedden van het onderwijzend personeel werd ip haar geheel goedgekeurd, alleen dte heer Smal maakte de opmerking dat de plaats van de gehuwde onderwijzeres niet de school is maar het huisgezin. De verordening zal worden herzien vóór of op 1 October 1929. De gemeentebegrooting, dienst 1920, werd vastgesteld op 18892.95, Evenzoo de begrooting Burgerli. Armbe stuur op een bedrag van 1243.08 en die van het EJectrieiteitsbedrijf op 7000. Oip de vastgestelde gemeentebegrooting was uitgetrokken een .post van 50 voor een aan te stellen opzichter balast met bet toe zicht op de p. t meentewerken. Met algem,..ien'e stemmen werd hiertoe ge kozen de heer Hi Butter. Eveneens met. algean. st. werd' benoemd tot opzichter-administrateur der begraafplaats de heer P. de Geus op een salaris van 30, Het loon van den klokluider (klokkenist?) werd' gebracht van 29 op 40, van dte hooi- stekers van 10 op 20. Verder subsidies aan de vakschool te Spierdijk 40, wmterlandbouwcursus aldaar 25, L. en T. Bond te Etaariem 25, Burg. Armbestuur 500. Vervolgens 'kwam aan dte orde een nieuwe verordening op dtem Hoofdei, omslag met pro gressief tarief. Aangenomen werd een tarief waarin d'e eerste 8 klassen opklimmen met een 'belastbaar bedrag van 50, daarna 10 klassen met een opklimming van 100, dan 5 met 200, 2 met 300, 2 met 400 en de rest met 500. Het percentage der stijging is tot en met de 25e klas 1/10 .pet, van de ove rige 2/10 pet Het maximumbedrag van den II. O. is 15000, de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud werd gebracht op j 600, de kinderaftrek op 50, voor personen met ziels- en lichaamsgebreken op 100 (voorstel Oudejans.) Besloten werd een geldleening aan te gaan van '1577 ter dekking van de uitgaaf voor dte straatverlichting over de jaren 1916, '17, ten '18, af te lossen in 3 jaar, rentende ten hoogste 5Vz pet. Bij de rondvraag informeerde de heer Groot naar de vaststelling van 'het speelkwar tier in het leerplan; de heer Wit naar de be noeming van de derde 'leerkracht; de heer S'mal naar het contract van dte 4 uitbestede kinderen; de heer Mooij naar den eigenaar van het aanwezige hout achter het Raadhuis; de heer Schrooder naar nader toezicht bij hteoibroei. UIT OUDORP. Tot notabel bij de Ntedi. Herv. Gema. weid' gekozen de heer J. Helder. UIT SCHOORL.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2