DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. cleme.nce.au te straatsburg. No. 262. 1919 DONDERDAG 6 NO Y EMBER. Do uieuwü Burgemeester Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.00, franco per post f 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven Jranco N.V. Boek' en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratie Nr, 3. Redactfe Nr. 33. Hedenavond zal in de Staatscourant de metieueding verschijnen, dat mr. W. C. Wea- üciaar, met ingang van 1 December benoemd is uot burgemeester van Alkmaar. De nieuwe burgemeester was zoo vriénde lijk uus uu zijnen nuize te 's-Oraveulmgc een onderhoud toe te staan. Mr. W. C. Wenüelaar is in 1882 te Am- steiuum geboren en wordt dus op jeugdigen leeiujd burgemeester onzer gemeente. Zouala wij rceus meiddat is mr. Wende- laar titans referendaris aan het Dep. van Oorlog, maar de werKzaamlicüen aan een de partement, hoe sympathiek ze item ook zijn, kunnen, hem op uen duur «iet het meeste Di koren. Heeds geruimen tijd had hij het voor nemen Dij een hem geschild lijkende bur gemeesters-vacature te soluciteercn cn hij zou waarschijnlijk reeds een burgemeesters ambt aanvaard hebben, wanneer de mobili satie in ueze plannen geen verandering ge bracht had. Zooais bekend vestigde mr. Wendelaar zich in 1907 te 's-üraveuhage als advocaat, maar daar hij een burgemeestersambt am bieerde, solliciteerde hij en was bijna be noemd toen het Dep. van Oorlog zijn dien ■sten uoodig had. ioen kwam de mobilisatie en achtte hij zich verplicht op het Departement te blijven tot de toestanden een meer normaal karat*.ter zouceii aangenomen hebben. Nu de grootste ut urne aan net Departement voorbij is, be schouwt mr. Wendelaar zich weer als vrij man en besloot, toen ntj van hot vertrek van den heer Ripping hoorde, te trachten diens opvolger als burgemeester van Alkmaar te worden De heer Wendelaar heeft zich voordien begrijpelijkerwijze weinig voor Alkmaarsche toestanden geut Leiesseerct en kent onze ge meente. slechts ais tourist, die er eens een kijkj e kwam nemen. 1 nj siaat dus voikomen vrij tegenover per sonen en toestanden en is in siaat zoo objectief mogelijk beide te bcoordeelen. Dat de heer Wendelaar liever naar een plaats van cenige beicekenis dan naar een kleinere gemeente solliciteerde is mede te danken aan de omstandigheid, dat zijn zoon tje de H. II. S. gaat bezoeken en nij dus gaarne in een gemeente wil wezen waar hij van goede onderwijsinrichtingen verzekerd kan zijn. Mr. Wendelaar behoort tot geen, kerkge nootschap, s.taat builen cn bovui de politieke partijen, wil er ernstig naai streven ui ai zijn hh.ndclin.gen zoo eerlijk en onpartijdig moge lijk te zijn en' het goede 'te zoeken, en te zien waar dat te vinden is. Hij is er ernstig van doordrongen, dat het burgemeestersambt in dezen tijd geen sine cure is, maar ingespannen arbeid eischt. 1 lij weet ook, dat Alkmaar op hooge laatien zit en dat hem vele moeilijkheden zullen wach ten Maar die moeilijkheden zal hij niet ont gaan en zij zijn hem een prikkel te meer om het burgemeestersambt in deze gemeente gaarne te aanvaarden. Natuurlijk weet de heer Wendelaar nog niet wanneer hij in functie zal kunnen tre den, daar dit geheel afhangt van den datum wearop men hem aan het Departement zal kunnen misen. Hij heeft zich evenwel voorgenomen te trachten zoo spoedig mogelijk zijn nieuw ambt te aanvaarden. Wij meldden reeds, dat mr. Wendelaar tij dens de mobilisatie in dienst was als reserve le luitenant bij het 3e regiment huzaren. In werkelijkheid heeft de nieuwe burgemeester slechts in den mobilisatietijd één maand bij den troep dienst gedaan want in September 1914 werd hij reeds als officier aan het De partement werkzaam gesteld, dat hij sinds dien niet meer heeft verlaten. Aan het Departement werkte mr. Wende- iaar onder mr. De Jonge, dm vrocgcren mi nister van Oorlog, die hem aan het Kabinet des ministers plaatste en bij het persbureau van het Departement werkzaam stelde. Daardoor was mr. Wendelaar, wiens ad vies door minister De Jonge in vele zaken werd ingewonnen, een in dien ernstigen tijd belangrijke en interessante functie aange wezen. De nieuwe burgemeester heeft ernstig en met succes getracht in het sociale leven iets te bereiken. Hij interesseerde zich voor vraag stukken van socialen aard en was als advo caat werkzaam als adjunct-secretaris bij het Rijkswoningcollege, het instituut dat voor de regeering inzake den arbeiderswoningbouw, die met Rijles voorschot werkt, controle uit oefent. Ook was de heer Wendelaar adjunct-secre taris van de staatscommissie inzake de wer keloosheid. Hij is tevens bestuurslid van het Concert-Diligenjiia (het genootschap dat or- diesten laat optreden), secretaris van het Ne- derlandsche Lyceum en commissaris van toe zicht over hel Koninklijk conservatorium voor muziek Hieruit blijkt wei, dat mr. Wendelaar hoewel zelf geen instrument bespelende een muziekliefhebber is. Uit zijn studententijd van 1901 tot 1906 te Utrecht zijn nog eenige interessante bij zonderheden te vermelden. Men herinnert zich nog wel de opvoering van Vondcl's Lucifer door het Utrechisch studentencorps, een daad van piëteit tegen over den grootsten onzer dichters, nadat het treurspel in 150 jaar niet opgevoerd1 was. Mr. Wendelaar vervulde destijds de titel rol. Hij was ook een der renners bij gelegen heid van de door het Utrechtsch studenten corps in 1906 georganiseerde Romeinsche wagenrennen. Ten slotte willen wij nog iets van mr. Wendejaar's familieleven vermelden De nieuwe burgemeester is de zoon van den heer W. O. waidclaar, uit Amsterdam, die tegenwoordig te Maam woont, voorzitter is van de Vereeniging voor den effectenhan del cn o. a. regent van de bekende Prins Hen drik-stichting te Egmond aan Zee. De nieuwe burgemeester is gehuwd1 en heeft twee kinderen', een jongentje en een mpisje, Mevrouw Wendelaar is een zuster van de bekende actrice mevr. Vliclander Hein (Enny Vrede) over wier tragischen dood de familie begrijpelijkerwijze nog steeds in rouw verkeert. Het is dé bedoeling yan mr. Wendelaar, ook met het oog op den woningnood, voór- loopig alleen naar Allernaar te komen en zijn gezin tot 1 Mei van het volgende jaar te 's-Gravenhage te laten. Als onzen persoonlijken indruk w'llen wij gaarne nog aan bovenstaand onderhoud toe voegen dat mr Wendelaar een sympathieke en energieke figuur :s, die ongetvvii eld de belangen onzer gemeente naar zijn beste krachten zal behartigen. BUST LMLANDSCK OVT.R0C HT. Uit Rusland kraam berichten waarin gemeld wordt dat het leger van Yoedenitsj geheel door de roode troepen omsingeld is. Weliswaar woedt de strijd om Petrogfad voort en dé Lsthlandeis en de troepen uit Ingermanland stellen alles in het werk om den bolsjcwiki te beletten de linkerflank van het Noord-Westelijk leger., dat zich met de Esthlanders vercenigd heeft, 'te omsingelen. De toestand der witte troepen is moeilijk. Een -groote hulp voor de. bolsjewiki beteekenen de tanks. Van anti-Duitsuie zijde werd het be richt verspreid, dat de tanks van Duitsche afkomst zijn. Een correspondent van „Hufoud Staats- bladi" meldt echter, dat de bolsjewistische tanks ontwijfelbaar van het Fransche garni zoen in Odessa afkomstig zijn. De entente-troepen werden, zooals men weet, ijlings uit Odessa weggevoerd, waarbij de tanks en veel ander materiaal den bolsje wiki in handen vielen. In elk geval schijnen dé roode troepen aan de winnende hand en het ware te wenschen, dat de strijd thans spoedig ware beslecht. Intusscben zijn in Petersburg volgens de Times" niet minder dan 40.000 personen van honger omgekomen. Geen kleinigheid! Evenwel schijnen! langzamerhand ook an dere stemmen1 op ,te gaan, ten minste, de „Daily Herald" ontvangt „uit goede bron" de mededeeling, dat een voorstel voor een conferentie tusschen vertegenwoordigers van de Sovjet-regcering in Rusland en van de ge allieerden, in een neutraal land te houden en op dien 'grondslag van die van de indertijd voorgestelde bijeenkomst op Prinkipo, door de Britsche regeering „gunstig wordt over wogen". In Amerika breekt een eits mildere toon door in de stakingswereld. Volgens berichten zijn de mijnwerkers bereid onverwijld met de eigenaars der mijnen te onderhandelen, wan neer het wettelijk stakings verbod opgeheven wordt. De correspondent van, de NeW York Times in Indianapolis zegt, dat de werkgevers het denkbeeld van een zes-urigen werkdag en een week van vijf dagen verwerpen, maar dat zij in plaats daarvan een weck van 44 uren zul len voorstellen. Verder zegt de correspondent, dat de eisch tót een loonsverhooging van 60 pet. waarschijnlijk zal worden teruggebracht tot een verhoogi<mg van 25 pet. Hij zegt dat men. er op wijst, dat het program der regee ring befcreffendë de bevelen ten aanzien van de staking n'iet zal 'kunnen dienen om de sta king te breken, omdat de procedure van de rechtbank te langzaam is. De bladen te Washington melden, dat de president een wet heeft geteekend, waarin 2.500.00 dollar worden beschikbaar gesteld voor de uitvoering van, de wet betreffende de controle van voedsel en brandstoffen en de tenuitvoerlegging van de wet betreffende hét verbod van' alcocolgebruik in oorlogstijd. Wat de stemming aangaat betreffende het vredesverdrag kan nog medegedeeld worden dat de algemeene indruk op het Kapitool is, dat het verdrag geleide lijk het doode punt nadert en dat er slechts een geringe kans is op ratificatie voor het congres tegen het ein de dezer maand op reces gaat. In Duitschland' doet zich het gebrek aan materialen overal duidelijk gevoelen. In het Roerdistriot ontbraken voor het transport voor brandstoffen 9400' wagons. Ter besparing van1 brandstoffen en betere regeling van het stedelijk autoverkeer ver bood het Rijksdepartement voor lucht- cn autoverkeer elk autotransport in Groot-Ber- lijn van 12 uur 's nachts tot 6 uur des mor- gns. Verschillende scheepvaartmaatschappijen trachten door een dienst te water te org-ani- seeren in het tekort aan personenvervoer per trein tegemoet te komen. Er wordt druk geredeneerd over de uitvoe ring der wapenstilstandsvoorwaarden. De verplichtingen, die Duitschland op zich heeft genomen bij de tekening van het vredesver drag zijn nog niet geheel nagekomen, o.a. moeten nog een groot aantal locomotieven en wagons worden geleverd en ook andere ver plicntingen moeten nog nageleefd worden. Meuwe regelingen worden getroffen en daar om is dan' aan de Duitsche regeering ver zocht, aan de Duitsche vertegenwoordigers, die gemachtigd zijn om het protocol te tee kenen, onbeperkte volmacht te geven tot on- derteekening van een tweede protocol' dat in afschrift bij de nota is gevoegd eni dat zoor der verder uitstel in deze regeling voorziet. Het protocol eindigt aldus: Voor het geval Duitschland deze verplich tingen binnen de hierboven vastgestelde ter mijnen niet nakomt, behouden de geallieerde mogendheden- zich voor alle militaire en an dere dwangmiddelen te bezigen, die zij doel matig achten. De Duitsche bladen zien in den eisch tot uitlevering van Vijf kleine, kruisers en- 400.000 ton scheepsmateriaal als voorwaar de vc«r den vrede ©ga nieuwe afpersing te gen Doltsch laad. Wel wordt het Duitsche volk de duim schroeven aangedaan. BUITENLAND. C4eroencft3.il ie gistermorgen de brug bij Kebl overgegaan en feeett, csar het bra^ge- bootei beztettOgd, tcna-wds rich op de hoegte te atelisa vm den tastend der versterkingen, welfes la deste steek word® aangelegd. Ja het hotel vam den comroasada Mmeraad te ruggekeerd, ontving Ulemenceau verschillen de" atgevaardigdea uit de ooriogsgemeenten. LUXEMBURG. De nieuwe kamer van Luxemburg heeft tot president Altweis, Katholiek, vice-president is Dondelinger, Katholiek. Gallais heeft geen functie aanvaard. FELIX VAN BOURBON PARMA. De L.uxemburgsche Kamer he.eft met 25 te gen 21 stemmen net voorstel aangenomen -aan Prins Felix van Bourbon Panna, toekomstig gemaal van de Groothertogin, de Luxeinburg- aclie nationaliteit toe te kennen. EEN POGING TOT OMKOOPING? Officieel wordt naar het H.N. uit Praag verneemt meegedeeld: Dezer dagen verscheen herhaaldelijk op het ministerie van buitenlandsche zaken de afdeelingschef van het ministerie van finan- ciën Jirak, die vertrouwelijke betrekkingen xnet secretaris Strimpl trachtte aan te knoo- pen. De minister van buitenlandsche zaken Benes werd op zijn verdacht optreden op merkzaam gemaakt eii omving op 30 October. Jirak kwam na een diepgaande uiteenzetting van de financiede kwesties op den ontworpen sukerverkoop aan het buitenland en bepleitte het afsluiten van groote suikerverkoopen met een Nederlandsch bankconsortium door zijne bemiddeling, waarbij hij aanduidde dat hij geneigd .was een groote som te 'betalen als de zaak werd goedgekeurd. De minister kreeg de overtuiging, dat het hier eene poging tot om- kooping betrof, noodigde 'hem uit den volgen den dag terug te komen. Zoodra de zaak was afgesloten en versterkt in zijpe vermoedens ging minister Benes zijn bureau uit en riep de politie welke Jirak aresteerde. Deze beriep zich bij het aanbod op den" afdeel ingschef- bankdirecteur Tuma die ook gearresteerd is. Beiden zijn aan de justitie overgeleverd.. De zak schijnt zich uitsluitend tot deze 2 perso nen te bepalen en bankinstellingen als zoo danig hebben er niets mee te maken. SERVIë EN FIUME. De te Praag vertoevende Servische minis ter vanl Oorlog Hadzie heeft verklaard, dat Servië met alle naburen in vrede wil blijven' leven het heeft nagenoeg van het oorlogvoe ren, en vermijdt alle conflicten'. Van een mo bilisatie ie geen. sprake en het gerucht over een ultimatum aan Italië is geheel uit de lucht gegrepen'. De kwestie Flume zal door de Entente worden opgelost. TEGEN DE WERVING VOOR HET WEST-RUSSISCHE LEGER. Op last van minister Noske hebben, te Ber lijn opnieuwe huiszoekingen, en arrestaties plaats gehad in verband mét de werving van vrijwilligers voor het leger der z.g.n. West- Russische regeering. In verscheidene drukke rijen zijn groote hoeveelheden bankbiljetten en postzegels in beslag genomen. 7 perso nen, die zich hadden bezig gehouden met werving, propaganda en met het vervaardi gen van bankpapier en postzegéls voor de West-Russische regeering, werden gearres teerd, Er worden verdere maatregelen genomen tegen d'e agenten uit het Oostzeegebied, daar hun agitatie onder de huidige politieke om standigheden een gevaar voor net rijk betee- ken-t. TEGEN DE DUURTE VAN DEN STEENKOOL. In het Engelsche Lagerhuis zei, Sis Auck land Gaddes Dinsdag, dat de eerste stap tot de algemeene prijsverlaging gedaan zal wor den door den prijs van de bunkerkool te ver lagen en hij gaf de maatregelen aan, welke genomen moeten worden, om de prijzen van de bunkerkool in de verschillende havens ge- lijik te makm, terwijl als er winst wordt be haald, deze aangewend zal worlen om de prijzen te verlagen- voor alle schepen, die En gelsche havens aandoen. DE OVERGAVE VAN MAUBEUGE. Voor een specialen krijgsraad, geheel sa mengesteld- uit generaals, verscheen Dinsdag generaal Fourier, beschuldigd van de over gave der vesting Maubeuge in September 1914 zonder alle verdedigingsmiddelen te hebben gebruikt. De regeeringsoommissaris, generaal Demange, vroeg verdaging van de zaak, tot zij zal kunnen worden gecombineerd met die van acht andere officieren-, welke van medeplichtigheid zijn beschuldigd. Ondanks het protest van den beklaagde en zijn verde diger, besloot de krijgsraad -dienovereen komstig, en verdaagde «te zaak voor onbe- paalden tijd. DE LONDENSCHE CONFERENTIE TEGEN- DEN HONGER. Lord Parmoor opende Dinsdag de interna tionale conferentie tegen den honger, welke niet voor -de pers toegangclijk was. Volgens een verslag aan de pers gegeven, waren on geveer zestig Engelsche en buitenlandsche gedelegeerden aanwezig, voor het meerendeel dames. Van Duitsch', Oostenrijksche en Russische zijde werden rapporten uitgebracht omtrent den toestand in die landen. Professor Brentam wees er met nadruk op, dat als Duitschland zijn verplichtingen je gens de Entente zal kunnen nakomen, het iot erken in staat moet worden gesteld en aan moediging voor zijn nijverheid zal moeten vinden. De conferentie besprak de economische en fmancieele toestanden in Europa. Dokter Wenckebach (Hollaud), die sedert het uitbreken van, dfcu oorlog dc leiding heeft gehad1 van een hospitaal te beschreef de vieeselijke ver woes hagen, door den bon- in deze staid aangericht. Prof. Brentano (Duitschland) wees er op, hoe weinig -het gaf, dat men internationale maatregelen nam tot verheffing van den le vensstandaard, over de gehcele wereld, indien men den levensstandaard' van Centraal-L, pa tot een Aziatisch peil neerdrukte. Sir George Patsli, die naai den toestand van Duitschland' een onderzoek had jnge- gtcld zeidc, dat Europa ecu vreesdijke ca.ru- strophe,,te wachten stond, en dat, indien het Europeesche crediet niet werd hersteld, er een uitgebreid bolsjewistisch «oproer te vreezen was. Prof. Starling, die deel had uitgemaakt van de regeerin-gsmissie naar Duitschland zeide, dat Duitschland- vlak voor den honger snood stond en dat er dezen winter millioe- nen zullen sterven. KORTE BERICHTEN. Te Rio de Janeiro is een comité ge vormd met het doel' Frankrijk van levensmid delen en grondstoffen te voorzien. Het uit 't Louvre gestolen gouden collier is teruggevonden. De autoriteiten houden den naam va-n den d'ader geheim. Bij het begin, der staking aan de Gale ries Lafayette te Parijs hebben zich ernstige incidenten- voorgedaan tusschen stakers en werkwilligen, waarbij verschillende personen gewond1 werdien, w.o. een aantal politieagen ten. Een tragisch verkiezi-ngsincident heeft zich voorgedaan' te Metz, waar een der can- dida-ten der republikcinsche partij, Herrmann genaamd, zich in de .r verdronken heeft Vier leden der Democratische fractie in Baden hebben hun mandaat neergelegd, daar zij het, met he,t -oog op de moeilijke situatie waarin de regeering zich bevindt, onverant woordelijk achtten, met hun parijgenooten voor den toeslag aan het staatspersoneel te stemmen. De bladen te Praag melden, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken dtr. Benes, de volgendie week naar Parijs zal vertrekken voor de onderteékening van jjjet vredesver drag met Bulgarije. De gezant van Liihauen te Kopenha gen' heeft officieel' verklaard' dat de regeering van Lit'hauen besloten heeft, binnenkort haar offioieele vertegenwoordigers naar de regee- ri-ng van- Oekraine te zenden. Te Cork (Ierland) deed- een troep scheepsvolk een aanval op het Amerikaan^ sche stoomschip- „Pensacola", dat op d-e hel ling lag, met het: doel -om er wapens te ste len. Zij overmanden den bewaker, bonden hem, en- bemachtigden drie geweren Nabij! Sens is -de sneltrein uit Parijs op den Simp ion-express geloopen, waarvan vijf wagens versplinterd zijn.. Er zijn 20 dooden en 80 gewonden waarvan 36 ernstig. Naar uit Christi-ania wordt gemeld, is Franz Kramer, een der commissarissen van Bela Ku-hn, in'de buurt van Christiani-a ge arresteerd. BINNENLAND. UIT KEERING AAN HET RIJKS PERSONEEL. In zijne beantwoording van het Voorloo- pig Verslag der Tweede Kamer, betreffende de wetsontwerpen- van uifkeering ineens aan de hiervoor in aanmerking komende ambte naren en beambten, deelt de minister van fir nanciën de wijzigingen en aanvullingen me de, welke de regeering voorstelt. Deze wijzigingen zijna. een kindertoeslag toe te kennen van 20 per kind; b. de rege ling uit te breiden tot de onderwijzers; c. het minimum van 100 tot te kennen aan ongehiuwden beneden den leeftijd van 20 ja ren, die op 1 October 1919 i-n een kosthuis wonen; d. de uiitkeeringen mede te berekenen over de bedragen, welke wegens voordeelen als genot van woning vrij vuur en licht en dergelijke in een pensioensgrondslag zijn op genomen. De regeling zal naar raming in totaal eene uitgave vorderen van ruim 21 millio-en gulden, zoodat de kosten van het aanvankelijk voorstel met 8Va a 9 millioen gulden zullen worden overschreden. De regeering is, door hetgeen ter onder steuning van de in dit voorloopig verslag tot uiting gekomen wenschen, werd aangevoerd, niet tot de overtuiging gebracht, dat zij ver der zou moeten gaan dan zij thans voorstelt. Zij meent -dus niet t-e kunnen voldoen aan den aandrang om de uitkeer-ing te bepalen op een hooger bedrag dian dat van één anaand sala ris. Nagenoeg bij alle. administraties heeft de uitbetaling -op of omstreeks 1 Oct. 1.1. plaats gehad, behoudens in enkele gevallen, waarin moeilijkheden rezen Als neven betrekking beschouwt de regee ring een ambt waarvan de vervulling slechts een gedeelte van een dagtaak vordert. Besloten is reeds tot de uitbetaling van de uitkeering aan de nagelaten betrekkingen van hen, die tusschen i Jan-, en thans zijn ovrleden en in vasen dienst waren. De re geering meent niet te kunnen voldoen aan den wensch om ten aanzien van ambtenaren, die tijdelijk -eene andere, hooger bezoldigde betrekking waarnemen, de uitkeering te bere kenen naar het salaris, dat aan het waarge nomen ambt is verboden. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. De heer Kruyt heeft tot den minister van Op de vragen van het Kamerlid Kleereko- per betreffende de uitlating van dien vice-pre sident van de arrondissements-rechtbank te Breda bij de behandeling eener strafzaak, waarbij déze magistraat er zijn leedwezen over uitsprak, dat aan de rechtbank de macht ontbrak, „den b---qde binnen 24 uur te doen ophangen", uceli de minister van Justi tie medé, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat werkelijk door den vice-presi dent van de arrondissements-rechtbank te Breda te terechtzitting, vóór-dat het O. M. re- quisi'tor nam en.-de verdediger het woord voerde, de bedoelde woorden zijn geuit. Deze uitlating vond, volgens den vice-president, haar aanleiding in de verregaand -onverschil lige houding van den beklaagde ter terecht zitting, -die zij'n zwaar misdrijf (moord of doodslag, gepleegd -op een alleen wonende bejaarde juffrouw, terwijl het motief tot dat misdrijf was diefstal) volledig bekende. De genoemde vice-president betreurt zelf zijn uitlating, welke uiteraard ook door den mi nister afgekeurd wordt en bij een behoorlijke rechtspleging misplaatst is. De eenige maatregel, welke -ten deze teg-en dien betrokken magistraat kon worden geno men, namelijk het geven van de waarschu wing, bedoeld in' artikel 14 der Wet op de Rechterlijke Organisatie en het beleid der Justitie, is reeds door den president der be trokken rechtbank ambtshalve toegepast ge worden, z-oodra 'dezen het feit ter kennis was gekomen. Uit het voorgaande volgt, dat voor den minlinster niets wat op de wet zou steunen, te doen overblijft. DE OPVOLGER VAN MINISTER IDENBURG. In verband met het a.s. aftreden, van den h-eer Idlenburg als Minister van Koloniën schrijft de „dhr. Amsterdammer": De opvolger van den heer Idenburg is nog niet bekend, doch verschillende geruchten doen de ronde. Zoo vernamen; wij, dat de heer H. Co'lijh, directeur der Kon. Petroleum Mij. (bedoeld wordt de Bataafsche Petroleum Mij. teekent de „Tel." hierbij aan), als Min. v. Ko loniën zou opitred-en,, doch dit werd ons ter bevoagder plaatse 'tegengesproken. De heer Colijn vertrekt binnenkort naar Lond'en om den heer Dctering als dir.-generaal der Ko ninklijke op te volgen. Ook wend' -ons nog gesproken over een ver vulling der vacature in den- Ministerraad, waarbij een -der zittende ministers het beheer van Koloniën zou overnemen en diens de partement dan door een nieuw te benoemen minister zou worden overgenomen. Bij infer- matie bleek ons, dat een dergelijke oplossing niet te verwachten is. 't is heel waarschijnlijker, dat een persoon, goed- bekend' met In-discnc zaken en- buiten de Neder!amdsche politiek staande, zal benoemd ALIMAARSCH Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: O. K?KRAK. landbouw de volgende vragen gericht: Is het den- minister bekend, dat door de je neverstokerijen de inlandscbe rogge wordt opgekocht Zoo ja, welke maatregelen denkt de minis ter deinen om te vermijden, dat de aan vankelijk verbeterde kwaliteit van het br-ood bierdoor gevaar loopt? Is het den minister bekend, dat door het '■'.ksgraanbureau aan particulieren onder hands erwten, boonen en karwijzaad wordt verkocht? Zoo ja, draagt deze bevoorrechting de goedkeuring van den minister weg? De heer de Groot- heeft tot den Minister van onderwijs de volgende vragen gericht: Is de minister ber%id de redenen mede te deelen, die hebben geleid tot het niet publi- ceeren van het rapport der salariscommissie voor burgerlijke ambtenaren, voor zoover het betreft bet personeel -der vakscholen? Is de ministe bereid mede te deelen waarom bij het vaststellen van den aan de hand van het rapport der salariscommissie voor burger lijke rijksambtenaren opgemaakten leiddraad voor .de bezoldiging van het onderwijzend per soneel aan middelbare technische scholen, ambachtsscholen, teekenscholen en scholen voor speciale vakken, niet zijn gehoord de vakvereenigingen van bedoeld personeel?

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1