1 De Gouden Kever Honderd Ebb aa Twtnflgste Jaargang. T rij dag 7 Noyeniber. FEUILLETON. Wm ses PROVINCIAAL NIEUWS. UIT BERGEN. De Raad vergaderde Donderdagmorgen li uur voltallig. De heer Hoksbergen Constateerde, dat de lezing van de notulen een half uur had ge- vordred. "Bpr. wilde ze daarom ter lezing leg- fen Men zou ook gemakkelijk 7 doorslagen unnen maken en die aan de raadsleden toe zenden. De heer Baltus was het daarmede eens. Men hoorde toch niets anders dan oude kost. De voorzitter had daartegen geen bezwaar, waarop, nadat ook de secretaris had ver klaard, dat het mogelijk was, daartoe werd besloten. Ingekomen waren dankbetuigingen van de ambtenaren voor de salarisregeling. Van den Politiebond was het verzoek inge komen het salaris voor de agenten te verhoo- gen. De voorzitter wilde deze materie bij de be grooting behandelen. Hiertoe werd besloten. Bij het adres van de bewoners uit de Ber- ermeer inzake de electrificatie, stelde de heer ogtman voor 'n deskundige, den heer Brug man, op te dragen eerst voor de gemeente een projectie te maken en daarna de zaak te be handelen. Spr. was overtuigd, dat ook de Wa terschappen tolt eUectrische bemaling zouden besluiten. De voorzitter zeide, dat ook B. en W. dit wenschten. Zij willen evenwel het provinci aal bedrijf de zaak opdragen. Dit kan dan. een ambtenaar aanwijzen. De heer Bogtman meende, dat men in geen §eval iemand van de Provincie moest nemen, ergen en de Provincie waren twee lichamen De heer Baltus zeide, dat de Shiispolder vlak aan den kabel ligt. Electrische bemaling kost toch 10.000 en deze polder denkt er niet aan. Ook met de Bergermeer is dit zoo. Alvorens op het plan van den heer Bogt man in te gaan, wil spr. eerst de mcening van de Polders vragen. De gemeene zal er wel mede moeten be ginnen de buitenwijken te helpen. De Koo- gerdijk is dan evenwel No. 1. Zij hebben er daar het eerst om gevraagd. De voorzitter zag de zaak niet donker in. Het bedrijf geeft winst. De heer Hoksbergen steunde het voorstel van den heer Bogtman onafhankelijk of de Waterschappen! zich aansluiten. De voorzitter wilde het voorstel eerst in handen van de commissie voor het elcctrici- eitsbedrijf gesteld zien. De heer Baltus meende ook, dat dit moest jeschieden. Hierna werd daartoe besloten. De voorzitter zeide dat ook de Koogerdijk -n Hot Woud aansluiting hadden verzocht. De kosten zullen 40.000 bedragen Spr. wil le dit ook later behandelen De heer Bogtman oordeelde, dat het wel uogelijk is, dat de Bergermeer minder zal tosten dan Bergen aan Zee; men heeft daar reen dagstandmeter. De voorzitter beweerde van wel en zegde ien hecren daarvan een becijfering toe. Het adres van den Bond van Gemeente ambtenaren, om woningen voor de ambtena ren te bouwen, werd, omdat de ambtenaren joede woningen hebben, voor kennisgeving ïangcnomen. Een dankbetuiging van de Ned. Zuid- Vfrikaansche Vereeniging werd eveneens voor ennisgeving aangenomen. •Hierna kwam in behandeling het des mor- ens ingekomen verzoek om de Studler van 'urcklaan en den Meerweg te verlichten. De voorzitter zeide, dat de kosten zeer •oog waren, ongeveer 500, omdat in de tudler van Surcklaan een ondergrondsche abel lag. De heer Apeldoorn oordeelde het zeer noo- ig. Men kan er nu niet zien. De heer Baltus stelde voor, om het direct it te voeren, De winteravonden, staan oor de deur. De heer Hoksbergen ondersteunde dit voor- el. Het was daar zeer noodig en de Studler an Surcklaan is geheel bebouwd. De heer Apeldoorn oordeelde het zeer enschelijk om zweeflantaams te maken. Besloten werd de verlichting daar spoedig "doende in orde te maken. De gemeente-begrooting en die van de be- tijven, alsmede die van het Burgerlijk Arm atuur werden hierop aangeboden. De heer Baltus betoogde de noodzakelijk- eid, dat ook de andere heeren in de commis- e. belast met het nazien, zitting namen De heeren Bogtman en Hoksbergen ver- laarden zich hiertoe bereid, waarna aldus rerd besloten. door EDGAR POE. 6) Even vóór vieren kwamen we bij den kuil .an, we verdeelden de rest van den buit zoo oed mogelijk, en zonder het gat weer dicht gooien keerden we terug naar huis, waar -e ten tweede male onzen kostbaren last de poneerden, juist toen het ochtendgloren aan en oostelijken 'hemel zientbaar werd. We wa- en volkomen gebroken, maar de geweldige pwinding, waarin we nog verkeerden, gun- te ons geen rust. Na een lichten slaap van Irie, vier uur, stonden we weer op, verlan gend onze vondst te onderzoeken. De kist was boordevol geweest en den hee- en dag en het grootste gedeelte van den ïacht bleek noodig om een inventaris op te naken van den inhoud. Toen alles gerangschikt en berekend was, waren we in het bezit van een fortuin, dat ons /ermoeden ver te boven ging! Er was aan geldstukken voor meer dan 45000 dollar waarde aanwezig. Daartus- ïchen niet één enkel zilverstuk. Alles in oud Ffet IfoHTer van Set scffoolgeïfi wr de openbare school en het kohier schoolgeld voor dea Franschen cursus 1910 werden hierop overeenkomstig de voorsteden vast gesteld Bij. het voorstel van B em W., om den tol voor 2 jaar onderhandsch voor 1500 te ver pachten werden de adressen van de Vereeni ging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Bergen en van „Alcmaria" te Alk maar voorgelezen, waarin de verpachting ontraden werd en de afschaffing verzocht. De voorzitter zeide, dat B. en W. bereid waren om desnoods voor één jaar te ver pachten. De heer Apeldoorn ging de zaak na. Spr oordeelde, dat de gemeente de tolgelden niet kan missen en zou voor één jaar willen ver pachten. De heer Baltus wilde dit voorstel steunen, dan gaat de tol over een jaar weg, maar de gemeente moet dan eigenares worden' van den weg. Als de Bergermeer dait niet wil, dan, wil spr nog wel 100 jaar tol heffen. De heer Hoksbergen oordeelde, dat zooals in elke zaalc, de kosten voor de baton gaan. Spr meent ook, dat de gemeente de beschik king over den weg moet hebben. Eigendom is niet noodig. Namens zijn fractie deed spr het voorstel om hot voorstel van B. en W niet te behandelen en B. cn W. op te dragen, aan het Polderbestuur te vragen of het bereid is de aigeheele beschikking over den weg aan de gemeente over te dragen, in ruil waar voor de gemeente den tol zal afschaffen. De heer Apeldoorn veronderstelde, dat de Polder daarop niet zou ingaan. E>eze ont vangt nu jaarlijks 150 van de grasverpach ting en er zitten lieden in den Polder, die met de tolgelden niets uitstaande hebben.- Vóór liet voorstel van de fractie „Bergen's Belang" stemden ten statte alleen de fractiele- len Hoksbergen, Boglman cn Zwaan. Besloten werd den tol onderhands voor 1 jaar ad 1500 te verpachten Op voorstel van dm heer Hoksbergen wera besloten de tweede alinea van zijn voor stel mede te aanvaarden. Wanneer de Polder dus genegen is, om de gemeente de volle be schikking over den weg te geven, dan zal de tol na een jaar vervallen. Het voorstel van B. en W., tot intrekking van het raadsbesluit, strekkende tot ophef fing van het distributiebedrijf en tot benoe ming van den heer W. Rcnaink tot onbezol digd administrateur van dat bedrijf, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, tot verhooging der jaarwedden van den toren uurwerkopwinder en den doodgraver met ingang van 1 Januari 1919; gaf aanlei ding tot een breedvoerige bespreking. Het voorstel van B. en W. was, om het sa laris op 550.te brengen en dus met 185.— te verhoogen. De heer Bogtman deed het voorstel om 50 pCt. meer te geven en het salaris dus te brengen op 15.— per week. Spr. wist, dat de doodgraver-klokkduider er bij verdiende, door voor anderen te werken, maar dit was ook noodig, z.i. moest de man om behoorlijk te k unnen leven er nog wel 15 per week bij verdienen. De heer Hoksbergen steunde het voorstel van den heer Bogtman. De heer Apeldoorn was slechts voor een duurtetocslag, omdat het volgend jaar de wekzaamheden minder worden. Hij wilde dan daarna het salaris vaststellen. De heer Baltus had altijd de overtuiging gehad dat Blokker te weinig verdiende, maar er moest ook rekening gehouden worden met een verhouding tot de loonen van de wegwer kers. De heer Hoksbergen was van meening dat de loonen van deze menschen ook te laag waren. De heer Bamaart was er niet tegen om het salaris hooger te stellen, maar spr. wilde dan den heer Blokker geheel in gemeentedienst nemen. Nia verdere bespreking werd het worstel van den heer Bogtman verworpen. Voor de heeren Bogtman, Swaan en Hoksbergen. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Alleen de heer Apeldoorn stem de tegen, omdat hij voor een duurtetoeslag was. De voorzitter zeide bij het punt „vaststel ling salaris gemeenteopzichter' allereerst een V' rd van hulde te willen brengen aan de nagedachtenis van den heer Stuurman de overleden gemeente-opzichter. B. en W. hadden altijd prettig met hem sa mengewerkt en zeker niet gedacht, dat de krachtige man in 3 lA jaar aan de gemeente zou ontvallen. Zijn heengaan valt ook als een verlies voor de gemeente te betreuren. B. en W. meenen nu iemand op een salaris van 2000 te moeten oproepen en de over eenkomst met de polders te handhaven. In de gemeente zijn er die een ingenieur willen, maar B. en W. oordeelen het beter een gezond persoon te hebben, die met het volk kan omgaan, kan fietsen, schrijven, water passen en administrateeren. De heer Hoksbergen wilde in het midden goud, van allerleiFransche munten, Spaan- sche, Duitsche, eenige Engelsche guinjes en speelpenningen. Er waren verschillende mun ten, zéér groot, zéér zwaar, maar zoo versle ten, dat men de inschriften niet ontcijferen kon. Geen enkel Amerikaansch geldstuk". Wat de sieraden betreft, dit viel lastiger te bera men. We vonden een aantal buitengewoon groote en fraaie diamanten in het geheel honderd en tienachttien robijnen, drie hon derd en tien smaragden, alle even schoon, één en twintig saffieren en één opaal. Al deze steenen had men uit hun monturen ge rukt en door elkaar in de kist gegooid. De montu ren zelf schenen door hamerslagen onherken baar te zijn gemaakt. Bovendien was er een enorme twee honderd ringen of oorringen, prachtige kettingen, wel dertig, als ik mij niet vergis, drie en tachtig kruisbeeldenvijf wie rookvaten; een reusachtige gouden gecise leerde bowl-kom: twee wonderlijk-mooi be werkte degengevesten en een massa andere kleine dingen, die ik me niet allemaal herin ner. Het gewicht van deze kostbaarheden te za- men bedroeg 350 pond; en bij mijn opsom ming verzuimde ik de hondera zeven en ne gentig horloges nog te noemen, waarvan er drie stellig wel vijf honderd dollar per stuk waar waren. Enkele leken erg oud en hadden als uurwerk dit had veel geleden door het laten of tras: root 200U zoo ïemeaü Kan krijgen. Spr. oordeelde dat de gemeente een andere kracht noodig had en wel een ge meente-architect of directeur van publieke werken. Men zou net nu nog met een opzichter kunnen redden en desnoods later een archi tect nemen. In ieder geval wil spr. een hooger salaris dan 2000. De heer Baltus liet de titel koud. De heer Stuurman zag men in de polders nooit. Hij had daarvoor geen tijd. Spr. vond het gewenscht dat en de polder en de ge meente ieder een opzichter hadden. De voorzitter zeide dat B. en W. wanneer de gemeente zich nog iets meer uitbreid met het voorstel zullen komen om iemand voor de bouwpolitie te benoemen. De heer Bogtman wilde eerst een opzichter aanstellen. Men kan dan later iemand boven hem benoemen. Spr. wil het salaris echter minstens op 2250 stellen. De heer Hoksbergen wees er op, dat de post een zeer betrouwbare was. Een salaris van 40 in de week, bood te veel verleiding dat de ambtenaar toegangdijk was voor stopperij. De heer Baltus steunde het voorstel van den heer Bogtman, maar wilde een benoe ming op een jaar proef. De heer Hoksbergen oordeelde, dat pe riodieke verhoogingen zouden aanmoedigen. Spr. waarschuwde tegen een oproeping op een salaris beneden peil. Roept men direct op tegen eer; behoorlijk salaris, dan krijgt men betere sollicitanten. De voorzitter wilde het salaris op 2500 stellen. De heer Bogtman trok het ziine ou in De heer Hoksbergen wilde ook nog periodic ke verhoügingen. De voorzitter een oproeping tegen 2500 met het uitstellen van meer salaris in het voor uitzicht. Aldus werd besloten. Het adres der Besturen van de afd. Ber gen der S. D. A. P., Timmerlieden-, Fabrieks arbeiders- en Zuivelarbeidersbond, houdende verzoek tot het verlepnen van reductie op de brandstoffen voor bepaalde categoriën van gezinnen kw am hierop in behandeling. De voorzitter las het schriftelijk aan den raad uitgebrachte prae-advies voor. Van de 712 gezinnen,kwamen 433 voor een reductie in aanmerking. De kosten van 0.84 reductie pes éénheid zou 4092 bedragen. B. en W. oordeelden dat inwilliging van het verzoek onbillijkheden met zicli zou bren gen. Zij herinnerden er aan, dat 4 Jan. aan B. en W. een crediet van 1000 voor het doel werd gegeven, dit werd niet uitgevoerd, or, dat de brandstoffen reeds betrokken waren. B. enW. willen au een crediet van 1500 en de benoeming van een commissie buiten den raad die beoordeelt wie voor de reductie in aanmerking komen. Men heeft dan niet meer het bezwaar tegen de armbesturen. De beoordeel ing van ieder geval oordeelen B. en W. billijker. Alle necren zwegen hierop geruimen tijd De lieer Hokabergen betoogde Uslotte dat hij in principe was tegen liet gevut vau re ductie op brandstoffen. De arbeider die te weinig verdient, moet bij zijn patroon aan kloppen. De „Wilihelmina" cn voor al de „Steenfabriek betalen schan delijke loonen en komt men, die arbeiders tegemoet dan steunt men feitelijk de ondernemers van die bedrijven, voor een commissie gevoelt spr. niets, al wil hij wel stemmen voor het crediet, onder voor behoud, dat geen commissie benoemd .vordt, maar aan de gezinnen, die volgens de H.ö. daarvoor in aanmerking komen gewoon de reductie verleenen. Spr. is daarvoor, al is hij in principe te gen, omdat hij de gezinnen de reductie nut wil onthouder; en omdat er velen zijn, die hun werkgevers niet kunnen aanspreken en het toch noodig hebben. Hetgeen B. en W. voorstellen oordeelde spr. te weinig. Hij wilde aan de gezinnen met 1500 inkomen en daar beneden 1 HL. anthraciet geven. De heer Bamaart oordeelde, dat zeer ve len te hoog waren aangeslagen ca daardoor niet in aanmerking kwamen. •De voorzitter wilde dan die misstand in het kohier herstellen. Spr. zag gaarne, dat D. en W. vrijheid kregen om zich niet geheel aan het kohier te binden. De heer Hoksbergen wilde een commissie van aanslag, niet alleen voor de lijst maar voor alle aanslagen. De voorzitter betoogde waarvoor de raad die commissie nog niet had ingesteld. Nu was de geheele raad verantwoordelijk. Spr. wilde echter wel toegeven, dat de methode door den heer Hoksbergen voorgestaan vlug ger werkte. De heer Baltus verwonderde zich over het standpunt van den heer Hoksbergen. De ar beiders aan de steenfabriek en de merkfabriek konden nog niets tegen hun patroons doen. Ook zijn er vele anderen die wachten. Spr. wil daarom de menschen geven#wat ze vragen ze hebben hier er steeds naast gegre- vocht der aarde weinig waarde; ze waren echter rijk versierd met edelsteencn. Naar onze schatting vertegenwoordigde de totale inhoud van den koffer een 1 A millioen dollar. En naderhand, toen we de sieraden en steenen hadden apart gelegd na er eenige voor persoonlijk gebruik te hebben afgehou den kwamen we tot de conclusie, dat de taxatie véél te laag moest zijn. Nu onze in ventaris eindelijk gereed was en onze zenu wen eenigszins tot rust schenen gekomen, be gon Legrand, mijn ongeduld bemerkend, het raadsel te verklaren. Je herinnert je dien avond, zei hij, toen ik je de teekening van den kever liet zien? Nu, je weet ook, hoe ontstemd ik was door je koppige beweringen, dat mijn teekening iets van een doodskop had. Eerst dacht ik, dat je scherste; de rare ruggevlekken van het dier maakten je veronderstelling eenigszins aan nemelijk, dit moest ik zelf toegeven. Je ironi sche kritiek over mijn teekentalent ergerde me evenwel, want ik ga door voor een vrij goed kunstenaar. Toen ie me het stukje perkament terug gaf, stond ik dan ook op het punt dit, kwaad, ineen te frommelen en in het vuur te smijten. Het stuk papier wil je zeggen, zei ik. Neen; daar leek het veel op, en ik dacht het eerst ook, maar al teekenènd bemerkte ik spoedig, dat bat een stuk zeer dun perkament pos. De heer Hoksbergen betoogde, dat hij principieel tegen waa, maar toch zou voor stemmen. Spr. voorstel was om aan leder met min der dan 1500 inkomen één mud anthra ciet gratis te geven. De voorzitter wilde in ieder geval de be voegdheid van B. en W. om degenen af te voeren, die het h.i. niet noodig hadden. De heer Hoksbergen was tegen deze re strictie. De heeren Bamaart en Apeldoorn waren wel voor die bepaling. De heer Apeldoorn betoogde dat er gezin nen waren zonder kinderen met 30.in de week die het niet noodig hadden, terwijl die met 4en 5 kinderen het zeker noodig hadden. Het voorstel van den heer Hoksbergen om het aan ieder met minder dan 1500 inko men te geven zonder de bepaling, verkreeg de stemmen van de heeren Bogtman, Zwaan, Baltus en Hoksbergen en werd dus aangeno men. Aan de betrokkenen zal nu een bon voor een mud anthraciet gegeven worden. Hierop kwam ter tafel het adres van een aantal bewoners van Zanegcest e.a. houden de verzoek tot verbetering van den Wester- D'e voorzitter zeide dat d'it behoorde bij: de Dolder. De heer Baltus wilde dat de gemeente in overleg trad met de polder. Het was zeker gewenscht, dat het aange pakt werd. De voorzitter zou in de polder voorstellen den weg aan te pakken. Voor beharding zal dan ook bij de gemeen te aangeklopt worden Hierna werd behandeld het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het geven van een naam aan de straat z.g. nieuwe weg der Haarlemsche Bouw Mij. De voorzitter stelde voor den weg de Ol- denburgstraat te noemen.^ Men had toch ook een Strooincrstraat. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. De voorzitter vroeg goedkeuring voer de aankoop van de slang van het deserteurs kamp. B. en W. hadden voordeelig gekocht. De gevraagde machtiging werd verleend. Ook de koop van 25000 steenen tegen 55 per 1000 werd goedgekeurd, alsmede het oopen van een krans voor wijlen den heer Stuurman. Van de Vereeniging van Nederlandsche gqncenten v/as een schrijven gekomen, dat de gemeente rijst en Amerikaansche schoenen kan betrekken. Deze aanbieding bleek later voor Bergen (Limburg) bestemd, omdat de gemeente geen lid was. B. en W gevoelen er nu voor om lid te worden. Het entreegeld is 2 per 1000 in woners en ct. per Inwoner per jaar. De gemeente heeft nu 20 vaten rijst a 27.50 dollar a 2.05 per 100 K.G. B. en W. hebben 48 paar schoenen ge kocht a 9.50 en verkoopt die nu voor 10 pr paar en ook van 14 paar hecren schoenen aangekocht. Besloten werd lid van de vereeniging te worden. Bij de rondvraag informeerde de heer Hoksbergen hoever de arbeid van de com missie over het overnemen van de wegen in het park was gevorderd. De heer Oldenburg zeide. dat het resultaat binnenkort kan worden medegedeeld. De heer Hoksbergen was overtuigd, dat ook de gemeente staat voor de noodzakelijk heid oni arbeiderswoningen tc bouwen Spr. oordeeld het gewenscht om plannen te ma ken, Voorkomen moet worden, dat de gemeen de te hooi en te gras moet bouwen. Spr. zijn reeds 4 gezinnen bekend die spoe dig geheel zonder woning zitten. De timmerman Doomeboa zit met zijn ge zin reeds in een schuurtje. Het gezin Mol, Stroomerstraat, heeft reeds een hali' jaar uitstel van de huurcotnmissie, doch komt ook zonder woning omdat de eige naar er in moet. De familie Tegel, staat voor het feit, dat de eigenaar reeds gemachtigd is, om het ge zin op straat te zetten en zoo zijn er meerdere. Spr. wil do nieuwe opzichter direct opdra gen plannen te maken. De voorzitter zal de kwestie in de wethou dersvergadering bespreken en dan advies aan den raad uitbrengen. De heer Bogtman was overtuigd, dat het aantal gezinnen door den heer Hoksbergen fenoemd wel verviervoudigd kon worden. pr. ging volkomen met het voorstel van den heer Hoksbergen mede en was van meening, dat er niet te veel spoed betracht kon wor den. De heer Barnaart vroeg of de gemeente de loodsen uit het kamp niet kon aankoopen. De heer Baltus meende, dat men de men schen in die dingen niet kon laten wonen. De heer Barnaart wilde dit ook niet. Spr. dacht het hout voor timmerhout te koopen. De heer Hoksbergen hoopte, dat de voorstel- moest zijn. Herinner je je nog 'hoe vuil het was? Plotseling, net voor ik het vernietigen wilde, viel mijn oog op de teekeningen be grijp mijn verbazing! toen ik duidelijk een doodshoofd op de plaats zag afgebeeld, waar ik den kever meende nagebootst te hebben. Even voelde ik me te ontdaan tot logisch den ken. Ik wist, dat mijn schets in al zijn onder deden verschilde van deze andere teekening, al toonden de omtrekken gelijkenis. Ik nam een kaars en beschouwde het perkament aan dachtig. Het omkeerende, zag ik aan den achterkant mijn eigen penteekening, precies gelijk ik die gemaakt had! Mijn eerste in druk was alleen bevreemding; er was waar lijk een bijzondere overeenstemming in omlij ning; daarbij trof het al heel zonderling, dat de doodskop zich vlak achter mijn kever-tee- kening bevond, een doodskop, die zóó in het oogvallend, niet alleen wat omtrek, doch ook wat grootte betreft, op die teekening ge leek! Ik zeg je, dat die toevallige omstandig heid mij een oogenbtik versufte. Dit is het be kende resultaat van dergelijke gebeurtenissen. De geest, die een verklaring, een verband Erobeert te vinden, en niet bij machte is ierin dadelijk te slagen. doorloopt 'n en kel moment van verlamdheid. Maar, nadat ik mij hersteld had van die dofheid, voelde ik langzaam aan een overtuiging in mij opko men, Ik wist mij duidelijk en zeker te hennne- lm mt B. ss W. te raeS aptssaïg swiSea bereiken. ;De voorzitter zegde dit toe. De heer Baltus vroeg inlichtingen over de losplaats te Zanegeest. De voorzitter gal de gewenochte inlichtin gen en deelde op een vraag van den heer Bal tus ook nog mede, dat de Bergervaart over 70 M. lengte uitgediept zal worden a 250. Goedgevonden werd de begrooting daar voor met 90.— te overschrijden. De heer Baltus drong nog op het doen van pogingen aan om de gemeente voor de belas tingen in een hoogere klasse geplaatst te krij gen. De arbeiders kunnen het hooge percenta ge niet betalen. De voorzitter zal trachten het daarheen te leiden. Hierop ging de raad in comité. Naar we vernemen wordt Maandag a.s. de M. U. L. O.-scrrool dier „Berger Schoolvcr- eeniiging opendl Benoemd zijn nog voorloopig tijde lijk - de hoeren H. R. Krnger en A L. Conr stadse, beiden uit Den Haag en mejuffrouw E. Waal uit Krommenie. UIT AKERSLOOT. I,n dien nacht van den 4den op den 5den November is alhier bij dm brandsioffenhan- delaar T. aan d'c Bockelerwtg een slot van Cenl der schuren verbroken. Vermoedt wordt dat het wel iemand is geweest om nachtver blijf om waardevolle voorwerpen want brand stoffen worden er niet vermist. Ltet hoogspanningsnet van ai hot trinsfor- matoiigebouw aan de Boeketer weg tot aan de gams van de beme'ente Zuid en Noord Scher mer is bijna geheel gereed. Met liet bagge ren in het Gr. Noord-H'oll. Kanaal voor het leggen der kabel is een begin gemaakt Mdü ali dit' plaatsen van de palen in de landerijen, verfraaid1 de omgeving niet. UIT SCHÜORL. Woensdagavond vergaderde de Tuinbouw- vereeniging alhier. De eerste besprekingen liepen over de aanstaande levering van de Oost-Indi8clie Kerszadeu. 't Bleek dat deze levering later is dan ia voorgaande jaren, doordat de oogst- en droogperiode minder gunstig was. Besloten werd dat de eerste, en ook de voornaamste levering zal plaats hebben op 26 November, en wel voor i 2 uur van de la ge soorten cn na 12 uur van de rankende variëteiten, levens zullen dan Tuiuboonen en Doperwten worden afgeleverd. Waar echter omstanaigbeden wijzigingen in datum of uren kunnen brengen zal dit door den bode worden aangezegd. Ais gewoonlijk worden ueze zaden in den stal van 't café Beeldman gewogen en ge keurd cn hebben de teler- «verder ook zelf we der voor 't transport naar 't spoor zorg te liragtn. Mm' helpc elkaar weder onderling, terwijl een commissie bestaande uit de heeren W. Druijven', J. Mooy en A Zwagerman, de eventueele gebeurlijkheden nader heeft te re gelen. Een drukke gedachtenwisseling ontspon zich over de afgeloopeu cultuur van de Kcrs- afgeloopc zaden, 't Bleek dat liet zaaizaad van de lage kers zeer slecht was opgekomen, waardoor de telers groote schade nadden. Deze schade werd nog vergroot, doordat de zaadhande laar-contractant zaad had gezonden om in te boeten, cn naderhand bleek da t dit zaad geen lage aoch hooge kers was. Uit den aard van dé zaak was het nu veel' te dacht in elkaar geplant, daar hooge kers een veel ruimeren stand behoeft. Daardoor kreeg men wel een dichtstaand gewas, veel te dicht echter om zaad te geven, terwijl de lage kers daartus- schen, weike direct was opgekomen, als 't ware overgroeid werd door de hoogt variëteit. Het gevolg was, 'dat '4 geheele gewas een mislukking werd. We vernamen van en teler, die gewoon was 16 kilo per Are te telen, 't nu mocst dora met 4 kilo per Are, en dan natuurlijk nog on zuiver zaad. Algemeen was men van meening dat de ooQUactam-zaüdlteler, d'ie '4 zaaizaad heeft verstrekt, in deze veel goed 4« maken had, en werd besloten dat de hecren Wognum, Van Duin, van' der Gard' eu Druijven htm zullen opzoeken om de rechtmatige belanden van de telers ie bepleiten. Ook de variëteiten welke op bepaalde kleu ren mot-ten gehouden worden, waren door on zuiver zaaizaad in slechte conditie, en '4 bleek, dat ook hier de koopman iets had in orde te maken. Na de pauze werd de handel der Schorse- neeren besproken en werd, in overeenstem ming met naburige telers handelend, beslo ten, dat' de voorzitter tegen een bepaalden prijs dit artikel' zal verkoopen; echter was men van gevoelen dat, wegens schaarschte van dit artikel de prijs wel goed zal zijn. Nog werd medegedeeld dat het bestuur 10 December uiterlijk monsters en opgave van, kwantum verwacht van' Proakboonen. Er is een groote vooraad, en waar de boonenprij- zen; oploopen, werd' '4 bestuur gezegd vooral niet te spoedig te verkoopen. Trouwens hier- ren, dat er geen teekening op het perkament aanwezig was toen ik mijn teekening maakte. Ik weet nog, hoe ik het bekeken heb en omge keerd om het schoonste plekje uit te zoeken. Indien de doodskop zichtbaar ware geweest, zoo had ik dien moeten zien. Hierin school een mysterie, dat ik met in staat was op te lossen, maar vanaf dit oogenblik begon een zwakke schijn te lichten in de donkerste, diep ste sferen van mijn denkvermogen, ik stond vast besloten op, borg het perkament weg en dacht er niet verder in dooi", totdat ik geheel alleen zou zijn. Toen jij vertrokken waart en Jupiter reeds sliep, bestudeerde ik de zaak met meer methode. Allereerst wenschte ik te weten, op welke wijze dit stuk perkament mij in handen was gekomen. De plek, waar we den kever vonden was op 't vasteland, vlak aan de kust. l lem aanpakkend, beet hij mij, en ik liet hem los. Jupiter, met zijn aangebo ren voorzichtigheid, zocht echter in de nabij heid naar een blad of iets dergelijks, waarme de hij het dier zou kunnen vangen. Dat oogenblik vielen onze oogen tegelijkertijd op het stukje perkament, hetgeen ik voor papier versleet. Het zat gedeeltelijk in het zand, één hoek er boven uit. Niet ver van deze plaats lag een wrak. Mijns inziens moést het van een groot schip afkomstig zijn en reeds aardig lang daar liggen, want men kon nauwelijks uit die overblijfselen het geraamte van een scheepsromp herkennen. lime Courant VV€<7\

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5