Amstordamsclie lïeurs Noordholliindsch Liindbouwcrediot. Openingskoersen van lieden van droeg't bestuur al volkomen kennis, het houdt zich goed van den prijs op de hoog te. Vóór 20 November verwacht 't bestuur ook bemonsterdte opgaven van den Sjalotten- voorraad. Ook niet-leden kunnen opgeven, worden dlan direct lid; of beitelen dubbele kos ten. Einke artikelen zooals Schorseneereni zullen verkocht worden over de veiling, ter voorkoming van last. Hierna sluiting. UIT BROEK OP LANG END IJK. Kerkvoogden en notabelen der Hen Oem. alhier hebben het ambtsinkomen van den pred. dier gemeente met 800 verhoogd1. UIT St. PANCRAS. 't Woonhuis met veestalling van den1 Bene- diumweig alhier, eigendom van den heer W. Bleaker, is onderhands verkocht aan den heer C. Kieft alhier voor 7000. UIT OUDE-NIE'DORP. In het veefonds alhier waren in hot af.ge- loopen 'kwartaal verrokend 340 runderen. Hiervan werd er één afgekeurd. De omslag is bepaald' op O.l :pct. per maand, dit ie ge middeld 00 cent per rund in de 3 maandlen. De moeder- of de baker-oursius die al hier gehouden wordt, wordt 'gevolgd door 19 diames, een moei getal voor deze gemeente. UIT WIJDENES. Alhier wordt een cursus gehouden in de bestriidingsleer van plantenziekten. Leider van den cursus is de heer Schenk te Naar- den, controleur bij den phytopathologischen dienst De cursus wordt gevolgd door 18 leerlingen (volwassenen). De aan de Zondagsschool verbonden dames hebben een comité gevormd, om den grooten nood in Oostenrijk en Hongarije te helpen lenigen. Voorzitster is Mevrouw de Ooede, leden de dames N. Krenger, T. Groot, O Zwaan en T. Butter. UIT HF.ERHUGOWAARD. Tot leden van het kiescollege der herv. ge meente alhier zijn herkozen de heeren Jb. Blom, P. Smit JznD. Pijper, Com Oroot Dzn en C. Pascha, en in de vacature van wijlen den heer W. van Slooten Pz. is geko zen de heer G Bas, voor den heer Jb. Smit Pzn. de heer P. Kranenburg. BUITENLAND" ARBEIDSMOEILIJKHEDEN IN SPANJE. Te Madrid' wordt een algemeene staking voorbereid. In de mijnen van Rio Tinto is het heele werk stopgezet. Het gist in Spanje allerwege. In Barcelona bereidt men zich ook op ernstige moeilijkhe den voor, daar de patroons er dreigen met een uitsluiting. Uit Barcelona wordt1 gemeld, dat in een groot aantel textielfabrieken gewerkt wordt maar dat in het bouwvak, het drukkersbe- drij'f en 'enkele andere bedrijven de uitsluiting streng doorgevoerd is. Ongeveer 100.000 ar beiders zijn1 zonder werk. De houding der pa troons schijnt onverzoenlijk. HET TREINVERKEER IN DUITSCHLAND. Naar de „Deutsche Allgem. Ztg" ver neemt, verwacht men niet, dat door het stop zetten gedurende eenigen tijd van het perso nenverkeer op de spoorwegen, het goederen verkeer weer in orde kan worden gebracht. Veeleer dient men er rekening mede te hou den, dat ook in de toekomst een grootcre be perking van het personenverkeer noodig zal Z "de HONGAARSCHE RADENREPU BLIEK. Uit Boedapest wordt gemeld, dat geduren de de 132 dagen, dat de Radendictatuur in Boedapest heeft geduurd, 8 milliard 965 mil- lioen kronen z n verslingerd, dit is 68 mil- lioen Kronen per dag. Hiertegenover bedra gen de uitgaven t dens den oorlog slechts 8 millioen Kronen per dag. De kosten van het Roode Leger bedroegen 3 milliard 820 millioen Kronen. Particuliere vennootschappen leden door de socialisatie een schade van 820 millioen Kronen. ZIONISTENBIJEENKOMST. De correspondent van het Handelsblad schrijft naar aanleiding van de groote bijeen komst der Zionisten het volgende overzicht dier belangwekkende vergadering; gehouden te Londen dd. 2 November. Weest sterk en goeds moeds! dit waren de woorden, uitgeroepen in weluuidend He- breeuwsch door den Opperrabbijn luide geapplaudisseerd door den Aug; «nschen bisschop van Jeruzalem, speciaal voor de ge legenheid naar Londen overgekomen. Weest sterk en goeds moeds! dit waren de wóórden, uitgeroepen in welluidend He- sterken. Nahum Soholöf, speciaal voor de ge legenheid overgekomen uit Parijs, waar uij de Joodsche delegatie presideert ter vredesconfe rentie. Weest sterk en goedsmoedsheilige woorden van ouds gesproken tot de Kinderen Israels aan de poorten van het Land der Belofte, in dit teeken stond de vergadering, die belegd was ter gelegenheid van den tweeden jaardag van Balfour s declaratie, deels om de regee ringen en hunne afgevaardigden in Parijs te herinneren aan de afgelegde belofte, die Is- raëls ongeduld eindelijk verwerkelijkt wilde zien, doch deels ook om het volk van Israël zelf op te monteren, het een hart te steken onder den riem. Israël murmereert in Goloes. Vergeten de grootmogenden ons niet? Bedriegen zij ons niet Verraden zij ons niet achter onzen rug Israël murmureert in Goloes. Waren daar niet vreeselijke Arabieren? Zullen Edom en Ismaël ons niet zekerlijk doen gaan door de scherpte des zwaards? Vandaar deze bijeenkomst, heden te zamen geroepen door de Jozuas, door de Calebs van den dag; vandaar deze bijeenkomst, die het Londensche Opera House vulde van den vloer tot aan den nok. „Vóór ik Parijs verliet", zeide mij de heer Sokolöf, „heb ik mij eerst gewend tot de ver tegenwoordigers der groote mogendheden om de vergadering mijner volksgenooten te Lon den hunne officieele boodschap te kunnen brengen. Ik heb mij gewend tot den heer Polk, den vertegenwoordiger van Amerika, tot den neer Scialoia, die van Italië, tot den heer Pichon. Allen hebben zij zich langdurig met mij onderhouden, en allen hebben zij mij ver zekerd de Joodsche belangen in' Palestina te zullen dienen en vast besloten te zijn de tot standkoming te verzekeren van een National Jewish Home. En uit de eerste hand kan ik u verzekeren, dat nimmer te voren de Anglo-Fransche En tente zoo hecht is gewesat ale thans. Laat u vooral niet misleiden ccor ccuraaien&pekta- kel „Maar is het dan'niet veeleer een Jood sche staat, die ge verlangt?" vroeg ik hem. „Wilt ge u nu tevreden stellen met eene enke le woonplaats?" - No catchwords!" riep Nahum Sokolöf. „Kunt gij mij vertellen, wat ik zou moeten verstaan onder een Joodschen staat? Is dat een koninkrijk? Is dat een republiek? Was er een Joodsdie staat onder Ezra en Nehe- mia? Heel het debat, dat ook in onze krin gen geyoerd wordt over het al of niet stich ten van een Joodschen staat is ijdel woorden spel. Niet op de woorden, op de zaak komt het aan, never mind how it be called. Wij wenschen eene woonplaats voor zooveel Jo den als maar mogelijk is. De rest zal van zelf wel terecht komen. Als voorzitter der officieele Joodsche dele gatie ter vredesconferentie kan ik u verzeke ren, dat heel het.persdebat nutteloos is, om dat de zaak reeds geregeld is. Er komt geen Joodsche staat op de manier als er een ko ninkrijk der Nederlanden beslaat Het be- sluitsluit is reeds definitief genomen, dat Pa lestina zal komen te staan onder de suzerei- niteit van den Boud der Volkeren. En wij hebben onzen wensch te kennen gegeven, dat het mandaad date zal opgedragen aan Engeland, een weasdi, waarmede zeer zeker rekening zal. worden gehouden. Ge ziet dan, dat al liet gepraat over het voor of tegen van een Joodschen staat mosterd na den maaltijd is. Al wat er nog te regelen over blijft, zijn enkele détail-punten. De hoofd zaak is reeds in orde.". Na Lord Rothschild, rnr. Herbert Samuel, den grooten Nahum Sokolöf, en den Engel- schen opperrabijn, deden hedenmiddag nog vele andere sprekers zich hooren, sommigen in het Engelseh, sommigen, gelijk de sympa thieke majoor James de Rothschild, in het Hebreeuwsch. Eindelijk kwam nog de afge vaardigde der Armeniërs aan het woord die de Joden verzekeide van de warme sympa thieën der zonen van Heth, doch zeide wel te wenschen, dat hij en de zijnen over hun toekomst even gerust konden zijn als de Jo den, zijns inziens, alle reden hebben liet" te zijn over de hunne. Met een motie van hulde aan Chaim Weiz- mann, Sokolöf y „mede-consul," en het zingen van het heerlijke, het ontroerende Joodsche volkslied, werd daarop de groote demonstra tie besloten, welker voornaamste doel, een woord van troost, troost te richten tot het uit verkoren volk in Goloes, ten volle bereikt werd. Sprekende over de programs in de Oekra- jiene, erger 'thans dan zij ooit geweest zijn, en in de naaste toekomst dreigende nog er ger, nog onzeggelijk erger te worden, her innerde een der leiders aan de woorden van den propheet, dat, als de groote verdrukkin gen gekomen zullen zijn, het volk naar het land der vaderen zal terugkeerentroost, troost mijn volk.... Zal het nog zijn de stem des roependen in de woestijn? „Mylord. Joden en Jodinnen: Weest sterk en goedsmoeds LUCHTVAART. RECHTSZAKEN. DE NOODLOTTIGE GELIJKENIS. Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de zaak tegen den musicus Joh W., die door de rechtbank te Arnhem op 5 April 1918 tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden veroordeeld was, be schuldigd van diefstal bij Baron van Hacr- aolite te Arnhem. Beklaagde was in hooger be roep gekomen bij het Hof tc Arnhem, omdat niet hij, doch zijn broer Jozef schuldig was aan het misdrijf. Het Hof tc Arnhem beves tigde evenwel het vonnis der rechtbank op verzoek van beklaagde, om revisie. Dc zaak werd door den Hoogen Raad naar het Ge rechtshof te Amsterdam, verwezen, die het vennis der Arnhcmsche rechtbank vernietig de en beklaagde vrijsprak van hetgeen hem ten laste gelegd was. VANDALISME. De boer uit de Beemster, die onlangs van een der aanplakborden te Punmerend de re clameplaat van de rijksambtenaren had afge scheurd is voor deze vernieling door bet, Kantongerecht te Purmerend', overeenkom stig den ei son, tot 8 boete of 8 dagen hech tenis veroordeeld', ZIJN VRIEND DOODGESTOKEN. Voor de rechtbank te Maastricht heeft te recht gestaan de mijnwerker M. J. V., die op den iOen Augustus j.l. zijn vriend H. O., na eeri onbeteekenende woordenwisseling met een mes in den buik had gestoken, tengevolge waarvan de getroffene na vier dagen over leed. Het O. M. eisdite een gevangenisstraf van vier jaren. VALSCHE MUNTER. Het O. M. van de 4de kamer der Amster- damsche rechtbank eischte gister tegen den bankwerker G. v. V., beschuldigd van het vervaardigen en in voorraad hebber: van val- sche munten (rijksdaalders) een gevangenis straf van 12 jaar. Poulet en Benoist, die o.p weg zijn naar Australië, hebben thans Europa verlaten, jj Volgens een ontvangen telegram uit M'onia (Klein-Azië) zijn zij aldaar den 29en Octo ber aangekomen. STADSNIEUWS. NED. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Na een korte openingsrede van Mevrouw Prins verkreeg Mevrouw L. Heldt-Postma 't woord voor het houden van hare lezing be treffende „Reclassccring van Vrouwen". Deze arbeid, het terug brengen van ontsla gen gevangenen in de maatschappij, is bui tengemeen omvangrijk. Spreekster wil ons eenige voorstellen geven, getrokken uit de verschillende functies, die zij bekleedt, in de eerste plaats aan de hand van haar arbeid als patronesse van de vereeniging voor zedelijke verbetering van ontslagen gevangenen. De meest onbegrijpelijke tooneelen doen zich voor, soms komt de ambtenaresse in aanraking met een geval, waar de vrouw in ccn gezin kan blijven wonen (voorwaardelij ke veroordeeling), doch waar b.v. de man geheel onkundig is van 't feit, dat zijn vrouw met den strafrechter in aanraking is geweest en dit natuurl k ieder oogenblik door buren of door welk toeval ook, kan te weten komen. Een ander geval b.v. betrof een jonge vrouw, die wegens dronkenschap en diefstal was vervolgd en uit de gevangenis ontslagen, weer naar huis terug keerde. De man was zeer fatsoenlijk en had er veel verdriet van dat z n vrouw tot dergelijke dingen kwam. Alle pogingen werden in het werk gesteld om de vrouw op het rechte pad te houden, doch tevergeefs. Soms kan in dergelijke go vallen nog iets worden gedaan in medewer king met het consultatie-bureau voor drank zuchtigen, soms met behulp van het Leger des Heils, maar is eenmaal het kwaad tc diep geworteld, dan is er geen redding meer mo gelijk. Spreekster kwam tot de zeer interessante conclusie, gebaseerd op haar jarenlange on dervinding, dat naar hare meening, het veel moeilijker is een eenmaal ingevreten kwade neiging bij vrouwen uit te rooien dan bij mannen Zij grondvest deze uitspraak op twee feiten: le dat in den regel de vrouw hartstochtelijker van aard is, meer intenser liefheeft en haat dan- de man; 2e. dat de vrouw meer in huis is en haar kwade neiging veel langer ongeweten en ongestraft kan vol gen dan de man. De vrouw kan langen 'tijd thuis aan den drank zijn verslaafd, zonder b.v. in een café of langs den weg wegens openbare dronkenschap te worden vervolgd Wordt dan eindelijk door dc een of andere uiting zoo'n geval ontdekt cn aangegeven, dan is het kwaad dikwijls al zoo lang inge roest, dat verbeteren haast tot de onmogelijk heden behoort. Nog enkele marquante gevallen werden ons voor oogeu gestold, waarna spreekster af stapte van de reciasseermg van volwassenen, oxn over te gaan tot het naar meer dierbare werk: „het toezicht op kinderen". Onder het toezicht van ammenaiessen üer Kinderwetten woraeu üie kinderen gesteld, tegen wie wei proces-verbaai ts opgemaakt, maar die niet veroordeeld zijn. Deze arbeid bestaat in het nagaan van het voorlooptg politierapport, onderzoek naar de opvoeding, onderhoud met de ouders, de onderwijzers en dergelijke. Doet zich het geval voor, dat het kind bij de ouders bnjti, aan moeten deze een schrifte lijke verklaring onderteekenen, dat zij zich zuilen houden aan ue voorschriften, die de toezicht uitoefenende ambtenaar geeft. Zij motten met net kind verschijnen; dat dan het noodige over het schuldige feit te hooren stijgt en beterschap moet beloven. Werken de ouuers mede, aan komt er dikwijls iets van terecht, is er echter absoluut geen hulp van den kant der ouders, dan moet vaak toch ver volging worden verzocht. Heeft echter een mnmenaar het toezicht aanvaard (wanneer mj of zij dus aan dc hand van het onderzoek en het politie-rapport geen onmiddellijke ver volging noodig oordeelt, maar het geval eenigen tijd onder zich wil houden om te traenten, zonder den strafrechter er iets van terecht te brengen), dan gaat hij natuurlijk eerst in de laatste instantie tot gerechtelijke vervolging over. Spreekster hoopte, dat door de invoering van den 8-uren-werkdag ook de vader een wakend oog' over zijn kroost zal kunnen la ten gaan. in vele gevallen toch stond de moeder alleen voor de taak vanopvoeding der kinderen en dan nog onvoldoende, daai zij mee verdienen moest en de straat grooten- deels als opvoedster optrad. De kinderen, die onder dusdanig toezicht geplaatst zijn, moe ten na oproep op het spreekuur der ambtena resse verschijnen. Passen ze goed op, dan is het een dankbaar werk en vele aardige ge vallen doen zich voor. Soms komen nog lange jaren de meisjes uit zichzelf op bezoek en vertellen dan allerlei uit hun tegenwoor dig bestaan. Onlangs werd zelfs om een wo ning gevraagd! Voorwaar geen makkelijk probleem Ook meisjes, ontslagen uit de tuchtschool te Montfoort, komen onder toezicht; dik wijls is het zeer moeilijk eenig vat op deze kinderen te hebben, daar ze weten, dat hun straftijd om is en ze niets meer met den rech ter te doen hebben. Soms vervallen ze on middellijk weer tot ernstige vergrijpen, soms gaat het goed. Met veel meer succes kan toe zicht uitgeoefend worden over de voorwaar delijk ontslagenen tut het Rijks Opvoedings gesticht te Zeist. Hiet moeten de kinderen n.l blijven tot hun meerderjarigheid doch ze kunnen ontslagen worden mits ze in een ge zin worden geplaatst en, natuurlijk, werk hebben. Misdragen zij zich, dan weten ze, dat ze direct weer opgezonden worden en dit zwaard van Damocles boven hun hoofd houdt zeer velen in bedwang. Als assistente van de vereeniging tot bij stand cn rechten voor de jeugd „Pro Juven- tute" constateerde spreekster hier de crimina liteit onder de jeugd tijdens de oorlogsjaren belangrijk is toegenomen, immers waai' vroe ger gemiddeld zes gevallen per week door haar werden onderzocht, boeide zij liet getal 606 onderzoekingen over 1918. Thans schijnt dit evenwel wederom iets af ie nemen. Het zijn meestal vermogensmisdrijven, bedreven uit lust naar geld voor sigaretten en de bios coop. Minimum sigaretten dat gemiddeld door onze jeugd gerookt wordt: 30 stuks per dag! De groote ellende is het gebrek aan plaatsruimte voor de veroordeelden. De Kruisberg, Rijks Opvoedingsgesticht voor Jongens is tot den ok gevuld en er zijn nog oOO wachtenden. De jeugd weet dit en het wordt voor de ambtenaren moedeloos wer ken. Veelal zijn deze jeugdige dieven het slacht offer van de opkoopers en in tegenstelling met het oordeel van eenige journalisten van het Handelsblad, gegeven in een serie artike len, getiteld: „Kruip door, sluip door", meent spreekster dat de Hclingwet (1918) wèl gunstig werkt, wat zij staafde met de bewe ring, dat een directeur van een der groote Amsterdamsche maatschappijen bij fouillee ring van arbeiders den laatsten tijd soms in een geheele week geen gestolen waar aan trof, tegen verleden jaar bij eenige mannen per dag. Soms blijkt het, dat in goede gezinnen het kind op de een of andere noodlottige wijze met den strafrechter in aanraking is geko men en dan gelukt het somwijlen door „Pro Juventute" het kind onmiddellijk aan zijne ouders terug te geven en vervolging af te las ten. Nog enkele voorbeelden gaf Mevrouw Heldt uit haar rijke ervaring en eindigde met een hartelijk geineenden oproep tot alle aan wezigen, om toch allen de handen uit te ste ken, om te helpen waar zulks mogelijk is. De presidente dankte spreekster voor haar belangrijke rede en sloot daarna de vergade ring. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Aan den Redacteur van de Alkmaarsche Courant. AMERiKAANSCHE SCHOENEN. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u onderstaande te willen plaatsen. Bij voor baat mijn dank. Naar aanleiding van de door u uit „de Ambtenaar" op verzoek overgenomen ver kapte aanbeveling betreffende Amerikaansche schoenen, verzoek ik u beleefd het volgende ook in uw blad te willen opnemen: In het verslag van den Rotterdamschen gemeenteraad komt volgens „de Maasbode", ochtendblad 5 Nov., het volgende voor: „Ook wethouder Stulemeijer heeft een goe den middag gehad. Heel kranig heeft hij zich verweerd tegen de beschuldiging van den eer Drop, dat hij inzake de levensbehoeften» voorzien'ing „achter dé feiten aan zou löo- pen" ook weer een bekend cliché. Wethouder Stulemeijer had nu tastbare ar gumenten meegebracht. De heer Lindeman had hoog opgegeven van de bekende geïm porteerde Amerikaansche schoenen, welke wethouder Stulemeijer verzuimd had voor d'e bevolking in te koopen, zoodat de Rotterdam- sche Bestuurdersbond deze taak van den wet houder had overgenomen cn dit pracht- schoeisel tegen billijken prijs aan de leden had verschaft. Wethouder Stulemeijer gaf nu onder groote belangstelling van den Raad en anatomische demonstratie van zulk een Amerikaansche schoen, die bijna geheel is vervaardigd van croute en carton Wie met dit wter vier dagen op deze schoenen rond» kuiert, komt zeker op zijn tandvleesch te lo'o- pen. Wethouder Stulemeijer heeft wel zooveel rvaringdat hij voor de bevolking geen Amerikaansche schoenen noch worst koopt, want 't is bij deze veel begeerde artikelen al» ijd mysterie wat er in zit. De wethouder had met deze anatomische les, waarbij hij als Nicolaas Punt tusschen din leerlingen 't cadaver demonstreerde, veel ucccs De Amerikaansche schoenen blijven voorloopig van de straat, en de Rotterdam- ■-'che Bestuursdersbond heeft zijn menschen ^en leelijken strop bezorgd." Zoo ziet u, mijnheer de Redacteur, dat al- 'en het nog niet eens zijn, dat het Amcrikaan- che schoeisel het Hollandsche overtreft. Vertrouwende, dat bevoegde personen met deze uitspraak rekening zullen houden voor m aleer zij tot aankoop van Amerikaansche 'chornen overgaan, Teeken ik mij met hoogachting, F. F DE AANKOOP VAN GRASZAAD. Uit de verzoeken om advies, die mij nu en dan bereiken, leid ik af, dat verschillende boeren in het volgend jaar er toe zullen over gaan, bouwland weer in grasland te verande- len Wie dat doet is er natuurlijk op gesteld, binnen den kortst mogelijken tijd weer goed grasland te hebben, en de ervaring heeft ge leerd, dat dit in hooge mate afhangt van de grassoorten die man uitzaait en van de kiem- kracht van het graszaad. De heer A. Rauwerda, die van deze zaak veel studie heeft gemaakt en daarmede veel practische ervaring heeft opgedaan, vermeldt uit zijne ervaring een tweetal zeer sprekende voorbeelden hiervan. Dezelfde grond bezaaid met een volgens wetenschappelijke regels sa mengesteld graszaadmengsel en daarnaast met een mengsel zonder wetenschappelijke voorlichting geleverd door den handelaar, gaf in beide gevallen een zeer verschillend resultaat. Het doelmatig samengestelde meng sel gaf vanaf het eerste jaar een mooicn ge sloten bodem, terwijl het andere reeds na en kele jaren een- zoo open gewas vertoonde, dat men zich afvroeg hoe lang het wel zou moe ten duren eer men hier een goede graszode zou verkrijgen. Terwijl het eene reeds na en kele jaren den indruk gaf van oud grasland, duurden bij het andere de sukkeljaren zoo lang, dat de eigenaar het een goede bemesting en verpleging nauwelijks waard achtte. Het is daarom van groot belang de uit te zaaien grassoorten voor ieder geval met zorg te kiezen en het vragen van deskundige voor lichting zal daarbij niet mogen worden nage laten. Ook op de klemkracht van het zand moet ten zeerste worden gelet, want het is duide lijk, dat een juiste keuze der soorten doel loos is, indien men niet de zekerheid heeft, dat het uitgezaaide zaad ook werkelijk op komt. Van zeer bevoegde zijde is mij medege deeld, dat het met de kwaliteit en met de voorraden van graszaden thans slecht gesteld is, vooral in dén kleinhandel, zoodat aan koop onder garantie van kiemkracht meer dan ooit geboden is. Daar dit het best uitvoerbaar is bij aan koop van groote partijen tegelijk, noodig ik al degenen in Noord-Holland (uitgezonderd Terschelling, Vlieland en de streek ten Oos ten van den Amstel) woonachtig, die gras- en klaverzaad willen zaaien, uit, mij mede, te deelen,' welke oppervlakte en welke grond soort door hen moet worden bezaaid. Ik zal in overleg met hen de uit tc zaaien soorten en hoeveelheden bepalen, waarna de gaga- digde handelaren in de gelegenheid kunnen worden gesteld een prijsopgaaf te doen met garantie van kiemkracht. In overleg met de koopers kan daarna worden uitgemaakt aan welken handelaar of welke handelaars de le vering zal worden opgedragen. Haarlem, 5 November 1919. De Rijkslandbouwlecraar C. NOBEL. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGEiNDIJK (Langedij- ker Groenteveiling), 6 Nov. 1919. In de he- dien gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort (per 100 at.) 9.30 20.10, 2e soort 1.60—2.50. Roo'de 'kool 2.805.20, 2de soort 0.70 tot 2.40, Gele kool 2.904.20', 2de soort 0.90—1,50, Witte 'kool 0.90—1.40, al les per l'OO K.G. Wortelen 1,902.50 por 100 bot. Bieten f 1.70—8.00, Gel» Nep 9.70, Drielingen 8, Uien 11.10, 2de «eert 3.60 tot 4.40, Sipruitkcol 24.10 ,p«x 100 K.G. Aanvoer: 3640 st. bloemkool 71850 K.G. roode kool, 28100 K.G. Witte koolj, 65300 K.G. gele kool, 29825 K.G. wortelen, 2125 K.G. uien, 8050 K.G. bleten, 435 K.G. &pruit-kool. FURiMERENQ, 6 November 1919. Op de afelaigmaxfct werd verhandeld Aardappelen 1..60»—2.10 per1 z?a'k 25 K.G. Spruitjes 3—4 per zak 15 K.G. Bieten 13—16.50 per 1000 stuks. Peren 2.20—9.20 per 100 KG. Appelen 321.50 iper 100 KG. BOVENKARSPElL „de Tuinbouw", 6 Nov. EDedën besteedde men voor: Roode 'kool 3.504.50, Witte kool 0.40—0.80, Gele kool' 3.204, Bieten 12—18.75, Klleine 3—0.50, Uien 4.25 tot 5.10, Aardappelen) 3.804.20. WARMENHUIZEN, 6 November 1919. Uien 9.50, Peen 2.30—2.00, Roode kool 4.10—5.10, Gele kool 3.30—3.70, Witte kool 0.96—1.15, Uiltschot roode 'kool 1.802.30, Uitschot gele kool 1.70 tot 2,20, alles per 100 K.G. NOORDSÖHARWOUD'E, 6 Nov. Aardappelen: Eigenheimers ƒ66.70, Blauwe 7—7.50, Bravo'® 6.20—6.60, Red Sta-r 60,10, Roode koo'l 4.30- 5.2Q, Kleinere 3 4, Uitschot 1,70— 2.20, Gele kool 2.90—3.90, Kleinere 1.10—2.10, Witte 11.20, Grove Uien' 10.2010.90, Drielingen 88.50, Nep 910, Peen 2.202.40, Kroten 1.90—2.70, Rapen 2—2.80 per 100 KG. SCHAGEN, 6 Nov. 1919. Op de heden ge houden veemarkt waren aangevoerd: 6 Paarden 225'1100, 131 Geld'ekoeien (mag'.) 350750, 50 idem (vette) 550 950, 15 kalfkoeien 425825, 40 vaarzen 300—525, 76 pinken 200—400, Gras- kalveren 100250, 8 nuchtere kalveren 3050, 147 schapen (vette) 52100, 139 overhoudera 34—54, 37 varkens (mag.) 55f 90, 16 idem (vette) iper K.G. 1.602, 70 biggen 28—45, 59 konij nen 0.502, 120 'kippen 17, 40 een den 1.50—4, 80 KG. boter 3.10—3.70, 1038 st. kipeieren 2022 per 100 st. van 6 November 1919. Opgave van STAATSLEENINOEN. NEDERLAND. pCt Ohlig. N.W.S. v. 1000 1918 5 Oblig. N.W.S. van 500/1000 1917 4K dito van f 1000 4 Oblig. dito 3 K dit» dito 3 eert. dito 2 K Ned. lad. 1915 f 1000 5 dito 1916 f 1000 5 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrije Kronenr. Jan.«Ju!i 4 RUSLAND. Ohl. 1906 frs. 2500—5000 5 Iwangorod Dombr. GR. 625 4X Nicolai Spw. 100 4 Gcconsoi. 1880 GR 625 4 Rothschild (consols) GR 625 4 Hope cn Co. 1889.90 GR 625 4 6e Emissie, 1894. GR 625 4 TURKIJE. Bagdad Spw. le serie 1904 4 BRAZILIË. bunding Ln. 1898 20/100 5 Provincial* en Gemaentcl. Leanlogan. Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank. cn Cr*diet.Inat«11Ing*o. Amsterdamsche Bank A Nederiandsche Bank C. V. A. Rotterd. Bankver. Aand. Spoorwagen. Holl. Ijzer, opoorw, Obl. 5 Mij. t. Expl. v. Staatssp. Obl. 5 Mjj. t. Expl. v. Staatssp. Obl. 4M Premielccnlngen. NEDERLAND. A'dam Stad 1874 100) 3 BELG1E. Antwerpen 1887 2% Prolongatie pCt. 89 89»/4 191>/« 199'/s 1 487/g 931/4 Atehis. Top. S. Fé (3. y. g. A 94 Denv R. Grande Spw. C. v. A. 9»/is Erie Spw. Mij. Gewone Aand. 17'/n Kans. City South. Railw. Cy. g. a. 19l/a dito Pref. A. 52H/W Missouri Kans. Tex. C. v. A. 12U/ia Mexican 2e Pref. A. 9Vis Southern Pac. Comp. A 112»/^ South. Rlw. Vot. Tr. Gew. A. 25'/8 Union Pac. Railr. Cy. C. g. A. 1311/, Anaconda Copper C. v. A. 146 Am. Car S- Foundry Co. C. v. A. 149 Amer. Hide Leather Comp. 1411/, Central Leater 115®/ia Unit. Stat. Steel ®orp. C. g. A. 114H/16 1141/, Int. Mere. Marine Gy. afg. A. 63i'/u 64 Int. Mere. Marine afg. pr. A. 171 s/s Gee. Holl. Petr. Cert. v. A. 3471/, Kon. Ned. Mij. t. e. v. Petr. br. A. 8551/2 Orion Petrol. Mij. afgest. A. 891/4 Steaua Roman» Petr. Mij. A. 170 Compania Mercantil Argentina A. 273 V, Cult. Mij. der Vorstenlanden A 282", id. id. id. Winstaand. f279.50 Handelsv. Amsterdam Aand. 611 Ned. Handel Mij. C. v. A. 228 Id. Resc. 228 Nederl. Ind. Handelsbk. Aand. 268 Amsterd. Rubber Cult. My. Aand 2621/4 Nederl. Rubber 124 V, Holl. Amerika Lijn A. 48SI/4 id. Gem. Eigendom A. 470 Holl. Stoomb. My. Aand. 247 Java China Japan Lijn A. 348 Kon. Holl. Lloyd. Aand. 2037/, Kon. Ned. Stoomb. My. Aand. 266s/, Idem Nieuwe Aand. 2541/4 Kon. Paketvaart Mij. A. 2544/4 Ned. Scheepv. Unie Aand. 313 Vs Rotterd. Lloyd A. 331 V, Stoomv. Mij. Nederland A. 374l/s A'dam Deli Comp. Aand. 311 Deli Batavia Tab. Aand. 445 DclLMaatschappij Aand. 502 Medan tabak Aand: 260 Rotterdam Deli Aand. 3251/, Senembah Tabak»Mij. Aand. 470 Insulindc Oliefabrieken 2421/, Exclaim. Mededeelingen van Vrijdag 7 Nov. Oliewaarden en Culturen wat flauwer. Scheepvaarten lager. Tabakken zonder affai re. Amerika ongeanimeerd. Vorige koets 91 Vis 91'Vis 824/4 811/, 804/4 81 684/4 601', 604/, 51'/, 51»/,, 931/, 93 s/s 9l«/s 917/, 7i/s 74/, 27 19 I8V1, 23 20»/), 25 24 22»/is 22>/l4 21 20 l/s 74 92'/$ 82 1057/m 59'Via 44/4 193»/4 921/, B2»/4 581/is 5 Verlje koers 91/, 174/4 191/. 52 12 Vis 91/8 251/, 132 143 148 141 115 344 8491/, 90 180 2701/, 280 278 608 225 2251It 266 2591/, 124 487 468 245 349 206 2521/,* 240 3111/, 332 373 443 500 4 f8 242

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6