DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1919 MAANDAG 10 NOVEMBER. Oil numm«f „staat uit 2 bladen, Rüüderd 6611 611 'twintigste Jaargang l)ezo Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs b|j vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het ge- heele Rijk 1* 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Por Prijs der gewone Advertentiën regel f G.20. B|j groole contracten rabat. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Telelur, Ktscittelie SS, Dh acteur: O. H. ARAK HoofdredacteurTj. N. ADEMA. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Uit Washington komt liet bericht, dat na verwerping en intrekking van eenige amen dementen op het vredesverdrag, de rmiende- menten afgehandeld zijn en thans de aan de orde gestelde punten van voorbehoud in be handeling komen. De leider der democi«tui neeft ua een con ferentie te hebben gehouden met de democra tische senatoren, de mogelijkheid toegegeven, dat de democraten tot een vergelijk zouden worden gedwongen, maar dat zij daartoe niet overgaan voor de laatste hoop is vert-wencn. Naucr wordt gemeld, dat de Senaat met 48 tegen 4U stemmen de eerste paragraaf iieett aangeuomeu van liet voorbehoud dat op het vredesverdrag was voorgesteld door de Se naatscommissie voor de üuncnlandsche aan gelegenheden, nml. de inleidende bcpaung, uai net vooiOehuud der Vereenigde Statui door deze groote mogendheden moet worde», goedgekeurd. hen telegram van gisteren uit Washington meidt, dat senator Hitcncock, de leider der democraten, een onderhoud met president Wtison neeft gehad, wien hij den toestand in breeue trekken had uiteengezet en wien hij had medegedeeld, wat uien zich voorstelde met de beperkende bcpaiirgen der meerder heid te doen. Volgens Hitchcock zou senator Lodge, de groote tegenstander vaii den president, over een combmaue van veertig of ineer senatoren beschikken, die zich verbonden liaddcn zijn afbrekende bejjerkiugen in de commissie aan te nemen, wanneer dit met meerderheid van stemmen geschieden kon. Volgens Hitchcock zouden deze beperkin gen belichaamd worden in een resolutie tot ratificatie wanneer deze in stemming komt. De senator meent, dat het voorstel tot rati ficatie in dezen vorm niet de vereischte twee derden van het aantal stemmen in den Senaat zal krijgen. Naar Hitchcock aan dagblad-corresponde» ten ais zijn meening uitsprak, zouden, wan neer dit verworpen wordt, de democraten een ander voorstel indienen, vermoedelijk betref fende ratificatie onder zekere voorwaarden. Krijgt ook dit voorstel niet het tweederde der stemmen, dan zou men een voorstel tot ratificatie met interpretcercnde bepalingen indienen. Maar ook dat zou waarschijnlijk niet de vereischte meerderheid van tweederde der stemmen krijgen, maar de Senaat zou dan in een moeilijke positie verkeeren en onder deze omstandigheden zou een compromis tot stand kunen komen tusschen de veertig senatoren die voor ratificatie zonder beperkingen of amendementen zijn cn de dertig die voorstan ders zijn van de ratificatie met beperkingen President Wilson zou over een en ander zijn tevredenheid hebben uitgesproken Het verheugde hem, dat de amendementen verworpen waren en dat de plannen voor de toekomst goed waren. Dc president is blijkbaar nog al gauw te vreden. Was hij niet ziek geworden dan zou de kans der democraten in den Senaat onge twijfeld gunstiger zijn geweest hoewel het zeer te betwijfelen is of hij een meerderheid van twee derden zou hebben gevonden. Wij wezen er bij de vermelding der regec- ringsmatregelen tegenover de stakende mijn werkers reeds op, dat de Amerikansche regee ring dc zaken krachtig aanpakt. Trouwens in Amerika is men niet van plan de actie van allerlei agitatoren zonder meer te verdragen. Uit New York meldt de Exchange Agency dat in vele Amerikaansche steden raids ge houden worden op radicale agitatoren. Er hebben reeds duizenden arrestaties plaats gehad en er zullen er nog hoel wat volgen. Tot middernacht waren er alleen in^New York reeds 400 radicalen gearresteerd, arresteerd. Groote massa's bolsjewistische lectuur zijn in beslag genomen en de immigraticautoritèi- ten verklaren, dat de radicalen allen buiten- landschc misdadige anarchisten zijn. Zaterdag waren voorbereidingen gemaakt voor groote demonstraties in alle steden ter herdenking van de Russische revolutie. Volgens den Minister ven Justitie zijn de raids een begin van zich over het geheele land uitstrekkende maatregelen der regeering teneinde ccn door de Union of Russian Wor kers op touw gezette poging om de Ameri kaansche regcering omver te werpen te ver ijdelen. De raids moeten geheel onverwacht geko men zijn en duizenden personen zullen on middellijk uit het land worden gezet. Wat de mijnwerkersstaking betreft wordt gemeld dat de mogelijkheid schijnt tc bestan van een compromis. Gompers heeft een conferentie gehad met de attorney-generaal Palmer. Door het geheele land worden de radicale leiders en organisaties door dc federale agen- »n achtervolgd. De politie te New York zou tweehon derd mannen en vrouwen gearresteerd heb ben, voor het meerendeel Russen. Te Philadelphia en te Chicago hebben tal van arrestaties plats gehad en vele gevange nen zijn gewond en loopen met bebloed hoofd. Üit IndianpoliB komt inmiddels de tijding, dat het Hof het voorstel tot opheffing van het stakingsverbod voor de kolenmijnen in be handeling heeft genomen BUITENLAND. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIl TE WASHINGTON. Nadat verscheiden arbeidersafgevaardigden hadden gepleit voor den 8-urendag of de 48- uren week, kwam de werkgevers-gedelegeerde S. R. Parsons verklaren, dat met 100,00b,000 menscheu m Europa op den rand van hon gersnood, en met slechts een der de van hun nijverheid in volle productie, het thans de tijd niet was om tot beperking van den ar beidsduur over te gaan. De poging, om den 8-urendag wettelijk in te voeren, zou naar hij1 meende, totaal on economisch zijn en een onrechtmatige inmen ging zijn in liet zakenleven. Bovendien zou het naar hij beweerde noodlottig zijn voor den landbouw, daar het mcnschen van het platteland zou weghalen. Ook zou voor vele bed ij ven ceni uitzondering moeten worden gemaakt, b.v. voor dc seizoenbedrijven als houthakken- en bewerken. Ook zou het ontevredenheid scheppen bij hen, die niet onder het artikel vielen. Guérin (Frankrijk) wees er op, dat het ar beidersvraagstuk diende te worden bezien van nationaal en nlot van internationaal stand punt. Hij' las een verklaring voor, afkomstig van de Fransche werkgevers, behelzende, dat de eenige manier om tegemoet te komen aaii het verlies van 10,000,000 dooden en 1,200,000,000 000 fes. schade door vernie ling, was: de productie te verhoogen en het verbruik te beperken. De kosten van grond stoffen, van voortbrenging en van het levens onderhoud gaan al maar door naar boven; het eenige wat er thans moet worden gedaan •is voorzichtig voorwaarts te gaan tot de nor male productiekosten hersteld zijn. Thans ecluter is die productie in dezelfde mate gedaald als de werktijd', n.l. met 20 pet.. BEZET DUITSCHLAND. Een deel van het door de Engelsche troe pen bezette Rijmlandsche gebied zal aan de Fransche en Belgische militaire auto riteiten worden overgedragen. De Bel gen zullen de gemeenten Haar, Halden, Benrath bezetten en het tot nu toe door de Engelsche troepen bezette deel van het dis trict Gravensbrotdi en Nuss, Monsdhap, Schleiben, Düren, Euskirchcn en Rheinach zullen door Fransche troepen worden bezet. EEN NOODKREET. Het 'Neue Wiener Tageblatt bevat een op roep aan Du;tschland om Oostenrijk te hulp te komen in den ontzet temden noodtoestand, die vooral te Weenen heerscht. Van semi-of- ficieele zijde d.w.z. van de zijde der Deutsche Allgem. Ztg. wordt er op gewezen, dat Duitschland' niet in staat is veel hulp te bie den1, daar Duitschland zelf nog steeds in een verschrikkeiijken noodtoestand verkeert. Het eenige wat Duitschland doen kan is te vra gen en den steun van de wereld voor de ge bieden, die in een noodtoestand verkeeren, op te wekken. HERNIEUWDE WAARSCHUWINGEN. De Rijksweermimister en de chef van het Duitsche legerbestuur wijzen opnieuw op het verbod 1dat Duitsche soldaten in Russischen dienst treden; 2. wervingen van Duitsche sol daten voor den Russischen dienst door Duit sche soldaten 3. wervingen in Russisch ge vangenkampen en 4. iedere deelname van Duitsche soldaten in het aanschaffen van wa penen voor de Russische troepen. DE OORLOGSVERLIEZEN. In een rapport aan de Fransche regeer in? over de vergoedingen aan d'e nagdlaten be trekkingen van, vermiste militairen worden, op .grond van officieele opgaven van de ver schillende taiklken van dienst, nauwkeurige cijfers medegedteeld omtrent de verliezen aan mensehenlevens tengevolge van den oorlog. De verliezen van het Fransche leger (offi cieren en soldaten) bedroegen tot den dag van den wapenstilstand (11 Nov. 1918) 1.354.000. Sedert den wapenstilstand zijn 600 officieren en 28.000 manschappen, die in de hospitalen verpleegd' werden, overleden aan hun verwondingeh of ziekten. De verliezen van het Fransche leger bedragen dus het huiveringwekkend' totaal-cijfer van 1.383.000 wauTvan 1.122.400 dooden en ,200.000 vermis ten. Deze verliezen bedragen één op de 27 in woners en bijna 16% pet. van de gemobili seerde troepen, waarvan het totaal-cijfer heeft bedragen 8.410.000 man (195.000 Fran sche officieren, 7.740.000 Fransche soldaten, 260.000 inboorlingen uit Noord-Afrika en 215.000 inboorlingen uit de koloniën. Wat de gewonde» en zieken betreft, zijn er sedert het begin ven dén oorlog re de hos pitalen opgenomen 4.193.981 gewonden en 4.988.213 zieken. Verscheidene gewonden zijn meer den eens in «te hospitalen opgenomen en tiet getal gewonde officieren eni man- solwppen wordt in verband hiermede ge raamd op 3.800,WO, De verliezen van het Fransche leger zijn dus 1.383,000 dooden (gesneuvelden -of ver mijten) en 3.800.000 gewonden, waarvwa de helft één of meermalen gewond werd. Van de 1.883.000 dooden zijn 30.800 officieren. Het aantal Franseh© faijgsgevangeneii be droeg 485.400. De verliezen teir zee bedroegen 5521 dooden en 4994 vermisten. Tot il November 1918 waren d© verliezen van <le legers der Geallieerden aan dooden, vermisten en niet onder de 'krijgsgevangenen teruggevondenen ala volgt:; België 4EOOO; da Vereenigde Statera IM.000; Groot Buitt&më 86Ö..OO0 (waarvan 082.000 voor Engeland' en 187. WO vcrax de koloniën)Griöksüiiand 12.009; Italië 494.000; Roemenië circa 400.000 (és m*g levend© krijgsgevangenen in- begx®£!>an')Rusland 1J90.0SO (twijfelachtig cijfer, dateerend van 'October 1917); Servië 297.000, Portugal dat 200.000 man heeft ge mobiliseerd, heeft op de slagvelden in F ra nik- rijk en Afrika 8367 dooden en vermisten ge had. Op 11 Nov. 1018 bedroeg het getal der neg in leven zijnde krijgsgevangenen der Gealli eerden voor Bdigië 70.000; de Vereenigde Staten 4800; Britsehe rijk 171.000; Grieken land 7400; Italië 485.000; Rusland 2,900.000; Servië 83,400. De verliepen van' den vijand, werden als volgt geschat: Duitschland 2.049.000 dooden en vennieten; Gostenrijk-Hongarijs 1.542.817, Bulgarije 101.224 en Turken 325.000. OPSTOOTJES IN NEU-KÖLN. Naar aanleiding van de door de meerder heids-socialisten geweigerde credieten voor den Arbeidsraad te Neu-Köln is het Vrijdag in de vergadering van den gemeenteraad tot stormachtig© gebeurtenissen gekomen. De onafhanikelijken en de communisten hadden voor den aanvang der vergadering twee menschenmiassa's te samen gebracht, die zich zeer luidruchtig gedroegen. De deuren van het Raadhuis moesten worden gesloten. Op het oogetn'hlilk, dat zij even werden geopend om eenige bezoekers voor dë tribune, die kaarten hadden, binnen te laten, sormdë dë volksmassa ook naar binnen. De indringers 'kwamen niet alleen op de tribune, maar oolk in de zaal, waar eenige gemeenteraadsleden mishandeld werdén. De politie moest het raadhuis ontr iimen. HET VERDRAG VAN ST. GERMAIN. De leider van dë Ooatenrijksche vredtesdele- gatie heeft Donderdagavond aan den secre taris-generaal der Vredesconferentie het do cument 'der ratificatie van het vredesverdrag van St. Germain ter hand gesteld, geteekend en gezegeld door den president der Nationale Vergadering van de Oostenrijksche republiek. Dé Ooistenrijks'che gevolmachtigde heeft hierbij een brief gevoegd', gericht tot den president dër vredesconferentie, waarin ge meld wordt dat Oostenrijk 'zonder het van 'kracht worden van het verdrag af te wach ten, zijn grondwet heeft gewijzigd volgens de grondbeginselen, die door de mogendhe den in het vredesverdrag zijn vastgelegd. GEWELDIGE ONTPLOFFING BIJ NAMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de geheele streek van Namen opgeschrikt door een ware kanonnade. Na den wapenstilstand was een geweldige hoeveelheid Duitsche granaten opgestapeld in een twintigtal barakken van 25 a 30 Meter lengte, welke gebouwd zijn in het Davebosch, tusschen den spoorweg van Luxemburg en den Noorderspoorweg. Sinds eenigen tijd kwamen munitietreinen in het station van Dave aan. De locomotie ven werden in de barakken ondergebracht tot zij gezonden werden naar de plaatsen, waar de munitie gelost werd. Buitendien waren er in Dave ontzaglijke hoeveelheden buskruit. Tusschen 11 uur en middernacht bespeur de men een vlam in het Davebosch. Men dacht, dat er brand was uitgebroken door kwaadwilligheid of onvoorzichtigheid van eenige kolendieven. Dit zal door een onder zoek worden uitgemaakt. Een hevige ontploffing deed zich hooren, kort daarop gevolgd door een tweede en een derde. Daarna volgden de ontploffingen el kaar den geheelen nacht door, van minuut tot minuut, op. Het was één (of meer, dit weet men nog niet) der depóts, dat in de lucht vloog. Zondagochtend duurden de ontploffingen voort, doch met langer tusschenpoozen. Het bcsch staat over vrij groote uitge strektheid in brand. Het is voor .'t oogenblik nog onmogelijk met eenige nauwkeurigheid vast te stellen wat geschied is. Met 't oog op 't gevaar staat de militaire overheid niemand toe de plaats van 1 de ramp te naderen. In elk geval staat het vast, dat tot op het oogenblik een zeer klein gedeelte der munitie ontploft is. Wanneer de geheele voorraad in de lucht vloog, dan zou naar bevoegde personen mededeelden, de stad Namen zeli niet veilig zijn. Zondagnacht vóór 1 uur is een eskadron van het eerste regiment jagers te paard naar de plaats des onneils gezonden, om een orde dienst te organiseeren. De bewoners van Dave en omstreken hebben den nacht in hun kel ders doorgebracht, ten prooi aan een begrij pelijke paniek. Volgena de eerste berichten souden er geen slachtoffers zijn onder de burgerlijke bevol king, maar de barakken waren bewaak! door 12 schildwachten, waarvan er 8 op het appèl ontbreken. Men behoeft, evenwel niet noodza kelijkerwijze te vreezen, dat deze soldaten ge dood zijn. Misschien betten zij op het oogen blik van den eersten sdmk de vlucht geno men of hebben zij zich verscholen in een on derkomen in het bosch. In het militaire hos pitaal is het geheele personeel geconsigneerd en er zijn maatregelen genomen met het oog op het feit, dat toet depot van Dave talrijks granaten met verstikkende gassen bevatte. Het krankzinnigengesticht van Dave, waar van geen ruit meer heel is, is ontruimd. Over al in den omtrek zija de ruiten gesprongen. Op de spoorlijnen Namen—Arlou en Namen Sivet is het treinverkeer onderbroken. hen nader bericht zegt: De acht ontbrekende schildwachten had den, door schrik bevangen, de vlucht geno men, Zij zijn tegen één uur in de kazerne te ruggekeerd. um drie uur was het verkeer in de omge ving weer in gang. hr hielden bij de munitiedepóts van Dave 14 manschappen de wacht, ailtcn Engelschen. BEENDER AANDOENINGEN IN DUITSCHLAND. Over eigenaaridge ziekte» van het been- dergestel als gevolg van onvoldoende voeding hebben de regeeringspresidenten (gouver neurs van de provincies) rapporten uitge bracht. Daaruit blijkt dat sedert 1917 veran deringen en ziekten van het beendergestel voorkomen, die gelijken op de Engelsche ziek te van zuigelingen en kleine kinderen en de beenderverweeking van volwassenen en een omvag en vorm aannemen, die men totdusver slechts 'bij wijze van uitzondering had waar genomen. Zij zijn nu een vaak voorkomend verschijnsel. Beenderbreuken zonder aantoonbare of met een nauwelijks te onderkennen oorzaak zijn niet zeldzaam. Bovendien teisteren de aan doeningen leeftijdsklassen, bij wie zij vroeger haast niet voorkwamen Tot het najaar van 1918 schijnt de ziekte Hechts sporadisch en onder bijzondere omstandigheden voorgeko men te zijn. Sedert dien tijd is zij in grooter of kleiner omvang in alle regeeringsdistric- ten, met inbegrip van Berlijn, aleen met uit zondering van het Hohenzolernsche land, waargenomen. Uit het onderzoek blijkt dat de ziekte het rechtstreeksche gevolg is van de hongerblok- kade. Zij wordt veroarzaakt door onvoldoende en ondeugdelijk voedsel. Het voornaamste contingent leveren de leeftijdsklassen tot en met het vijfde jaar, dan komen de jongeren van het 14de tot het 19de levensjaar. De kleine kinderen is de ziekte waarneem baar door pijn bij bewegingen of bij het aan vatten van hun ledematen of romp. De kinde ren schreeuwen dikwijls reeds, als men hen met de hand aanraakt. Kinderen, die op hun derde, vierde of zelfs vijfde jaar nog niet kunnen loopen, vindt men vaak. Dikwijls verleeren kinderen van twee tot zes jaar het loopen, dat zij op den goeden tijd geleerd hadden. Dikwijls kunnen die kinderen dikwijls niet meer staan. Gevallen waarin men beenderpij - pen met de hand kan breken, worden beschre ven. De*'beenderverbuigingen die men reeds in normale tijden bij kinderen met Engelsche ziekte kon waarnemen, nemen bij zulke ern stige organische veranderingen van de been- dersubstantie ernstige vormen. De zikte bij opgeschoten kinderen is in vele streken goed bekend bij de bevolking en wordt door haar „hongermalaria" of „mannelade- beenen" genoemd. Dikwijls worden gevallen gerapporteerd, waarin jonge lui plotseling op straat zonder eenige oorzaak met een breuk in de streek van het bekken enz. neer vallen. Ernstige misvormingen aan de borst kas en de wervelkolom komen ook dikwijls voor. De rapporten van de regeeringspresiden ten hebben alleen betrekking op nieuwe ziekte verschijnselen als gevolg van den honger. Het is overbodig daarnaast nog eens alle reeds bekende ziekten op te sommen, die ziekte en dood ten gevolge van de hongerblokkade in honderdduizenden gévallen over ons volk ge bracht hebben. DE OPPERSTE RAAD EN ROE'MENIë. Naar de avondbladen melden, heeft de Op perste Raad der geallieerden een derde «om ina tie tot de Roemeensche regeering gericht. De Fransche -gezant te Bodkaxest o-ntving op dracht, de nota ter kennis van de Roemeen sche regeeiing te brengen. Daarin wordt nog maals aangedrongen op het terugtrekken der Roemeensche troepen uit Hongarije. Tevens wordt aan de Roemeensche regeering mede gedeeld, dat een eiseh van gelijke strekking aan Servië en Tsjecho-Slowakije is gesteld. Het schijnt, dat deze nota van den Opper sten Raad een miniatercrisisi te Boekarest heeft uitgelokt. DE ENQUETE-OOMMIS SIEL Van welingelichte zijde wordt, gemeld, dat de volgende week waarschijnlijk generaal Von Hindenburg en Ludendorff voor de commis sie zullen worden gedaagdL De 'dag is nog niet bepaald; doch waarschijnlijk zal 'dit vol gende week Donderdag zijn. Ueneraal Von Hindenburg zal een extra-trein ter beschik king worden gesteld. DE PUINHGOPEN VAN YPEREN. In antwoord op vragen, onlangs gesteld in de Belgische Kamer met 'betrekking tot Y pe ren, zei de minister van Binnenlandsche Za ken dat 14 Juli jl. een otficieele bijeenkomst ia t, aden door vertegenwoordigers der Bel gische regeering, stedelijke autoriteiten van Vperen en de britsehe monumenten-commis- aie, en dat voorbereidende maatregelen zijn somen om de lakenhal, de kathedraal en de belendende huizen voor ontwijding te be hoeden. Deze ruines zullen in hun liuidigen toestand een bedevaartplaats zijn waarheen onze geallieerden zullen komen ter eeuwige herinnering aan hun soldaten die vielen om de laatste strook van den Belgischen bodem te verdedigen. BRIEVEN VAN KARL LIEBKNECHT. Bij Karl Reisraer te Dresden wordt door Hany Schumann een biographic van Karl Liebknecht uitgegeven,, waarin o.a. de fami liebrieven van den communistisehen leider „uit het veld" en uit de gevangenis opgeno men zijn. DE VROUW ALS UITVINDSTER. Er wordt dikwijls beweerd, dat de vrouw op het gebied van uitvindingen nog weinig „geleistet" heeft. Dit wordt eenigszins gelo genstraft door het feit, dat alleen in het af- geloopen jaar in Engeland op 250 uitvindin gen door vrouwen patent is aangevraagd. In den oorlog werden twee belangrijke uitvin dingen door vrouwen gedaan: Miss Herta Hyrton vond een methode om verstikkende gassen te verwij reu, terwijl Mrs. Ernestine Hort weefsels zoo wist te impregneeren, dat zij geen vochtigheid van welken aard ook doorlieten. Miss Cprley Robinson vond een verbrandingsmethode met gas als brandstof, waarbij alle producten zelfs 'de asch, nuttig gebruikt worden en slechts een derde noodig is van het gas, dat bij de gewone methode verbruikt wordt. DE ONTWIKKELING VAN DEN SCHEEPSBOUW. In de „Daily Mail" bespreekt F. A. Mac kenzie die geweldige energie van den scheeps bouw. Vroeger werd aan de Clyde en Tyne gezegd, dat de Amerikanen nimmer wereld- scheepsbouwers zouden worden. Thans is te Newark het onmogelijke geschied. Bij het uitbreken van den oorlog was in Amerika de bouw van ijzeren schepen onbekend. De oor log werkte stimuleerendde eerste schepen waren echter slecht en duur, de reclame was nog het beste! In 27 dagen werd een schip afgeleverd, maar het was er dan ook naar! Thans heeft deze industrie een reusachtigen omvang genomen. Volgens de jongste sta tistieken wordt er op de Amerikaansche wer ven tweemaal zooveel tonnage afgeleverd als bij de Britsehe concurrenten. In 1917 was Newark nog een woest terrein, thans werken er 15.000 arbeiders en worden er wekelijks 2 schepen van 5000 ton afgeleverd. De totale termijn van af het kiel leggen tot het laden der eerste vrachten duurt 90 dagen. EEN BOSCH VAN KAS.TANJEBOOMEN. In de omgeving van Heidelberg bevindt zich een oud bosch enkel bestaande uit wilde kastanjeboomen. Hun aantal wordt geschat op meer dan 6000. De kastanjes worden in 't najaar verzameld en voor verschillende doel einden gebruikt. Het 'bosch maakt een impo- santen indruk en is reeds enkele eeuwen oud. In de Duitsche litteratuur wordt het al ge noemd even na den dertigjarigen oorlog. BULGARIJE: VRAAGT UTTLEIVERING VAN EX-KONING FERDINAND. De B'ulgaarisehe regeering heeft te Sofia de voornaamste aanhangers1 van Radbs'lawoff la ten arresteeren. 'De officieus© bladen deelen medé, dat deze maatregel i's genomen oom de genen, die er verantwoordelijk voor zijn, d'at Bulgarije in den oorlog werd gedreven; te kunnen bestraffen. De regeering zal met de naburige staten onderhandelingen aamknoopen om uitlevering ALKNillSCIE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1