te»! als broches, dlaSspdde®. medaillons, oor ringen en kneopen annbanoen met en zonder horloge, kettingen^ colliers, haarversüemselen, hrelopues e.d. ongeacht dfe grondstof. Natu- ralden als opgezette dieren'. Necessaires gar nituren, stellen of daarmee gelijk te stellen. Parapluies, parasols, panaria's en dergelijke hoeden van fijn strooi. Reisienoodigheden ook voor zoover u-iet afzonderlijk genoemd' of be- dloelti), uitgezonderd koffers, doozen, manden of tassGlicij van gewoon hout, carton, doek of vlechtwerk. Sanitaire ariiikelen. S -vlezen enz., niet van gewoon goedkoop aardew.rk of emaiille, met alle bijddioorende tafelgerei van nikkel, half-edele metalen enz. Sierbor- den en tegels ongeacht de grondstof. Stan daards voor iiaardlgamituren, schilderstuk ken', foto's muziek, speelgoed, sportartikelen, wandelstokken, zwepen1, karwatsen, wandel- tasBchara, beugels, riemen. Wnijeu, likeuren en dranken, voor zoover niet ondfer A vallend. Weefsels van wol en zijde, hetzij verwerkt of niet. SUPPLETOIRE MARINE-BEGROOTING 1919 De Minister van Marine stelt in een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp voor, aan de navolgende caregoriën verhoogingen op de traktementen en soldijen te verleenen tot de bedragen daarbij vermeldt: officieren (met uitzondering van de officieren der ge zondheid) met minder dan zes jaar dienst als officier 210; met zes tot acht jaren dienst als officiere 77; machinisten en onderoffi cieren boven den rang van korporaal 133; korporaals 105; schepelingen met den stand van: matroos dei 1ste klasse S4; idem 2de klasse 56; idem 3de klasse 28; lichtmatroos 14. In het voorstel van het Departement van Oorlog gaat de verhooging niet verder d«n tot den rang van sergeant Het ligt in de be doeling, de uitkcering ie doen plaats hebben naar den rang of klasse cn dc ancieniteit als officier, welke men heeft op 1 November a s of, wannee de betrokkene reeds ontslagen of overleden is, naar den rang enz dim hij be kleedde op den datum voorafgaande aan het ontslag of overlijden. De uitkeering zal in twee termijnen geschieden Schepelingen, die geen soldij, doch zakgeld genieten, zijn van deze regeling uitgesloten., evenzoo dc zeemi liciens en het reservepersoneel der Marine STADSNIEUWS. DE TELEFOONDIENST. De klachten over den- telefoondienst zijn vele. De onaangenaamheden, die de op aan sluiting wachtenden zich moeten getroosten, zijn niet gering. Dat zij mopperen, ia dan ook zeer verklaarbaar. Dat door hen het wachten op aansluiting op rekening geschre ven wordt van het feit, dat Alkmaar begif tigd is met een patticulieeren telefoondienst, is evenwel onjuist. Dezelfde klachten worden ook in tal looze-andere gemeenten gedaan, waar de gemeente zelf het bedrijf in handen heeft. Wanneer men niet op de hoogte is, dan komt men er gemakkelijk toe om op de lei ders van het bedrijf te mopperen. Hot ge beurde ons ook meermalen, dat wij zeer ont stemd waren over den telefoondienst en wij willen het wel bekennen, dat wij dikwijls, meermalen na herhaald bellen, geen aanslui ting kregenr-dachten, dat dit kwam, omdat de telefoondames haar kopje thee. belangrijker vonden dan het steeds in' verbinding brengen van de abonnée's. Sinds ons bezoek aan het bureau cn het bezichtigen van de technische afdecling, den ken wij over dit alles geheel anders, omdat daardoor ons inzicht verruimd is geworden. Wij hebben thans bewondering voor de werkzaamheid van de dames, die bijna onaf gebroken bezig zijn, terwijl zij, op een verhe venheid gezeten, ae snoeren voor de gevraag de aansluitingen in de stopcontacten brengen Wanneer de abonné belt, dan gaat er een bel in de Centrale en tegelijkertijd verschijnt er een nummerplaatje, zooclat de bedienende juffrouw kan zien, welk nummer een aanslui ting vraagt. Het komt dikwijls voor, dat in een korte spanne tijds zeer veel abonné's een aansluiting verlangen en daardoor moeten de dames de abonnés wel eens een minuut laten wachten, omdat het doen van de snoeren in de stopcontacten cpnigen tijd vordert, ja, acrobatische lichaamsbeweging! eiscfit. Wanneer bij de Centrale het senu-mtomati- sche systeem was ingevoerd, dan zou de be diening veel vlugger kunnen gaande abon né zou niet meer behoeven te bellen; door het opnemen van de hoorn ging er in de Cen trale een eiectrisch lichtje aan en dc juffrouw zou, gezeten^jan een druk-knoppenbord, door een druk op de knop een verbinding tot stand kunnen brengen. Alkmaar heeft evenwel nog geen semi-au- tomatisch systeem en ook dit kan men niet aan de wakkere ondernemers van dcsi tele foondienst wijten, want zelfs te Schevcningen doet men het nog met het handsysteemhoe wel daar de groote Centrale voor het half- automatische systeem reeds in Juli 1914 ge reed kwam. De aflevering van de telefoon inrichting, reeds in 1913 bij de Bell Telepho ne Manufacturing Co. te Antwerpen besteld, zou in Augustus 1914 plats hebben. De oor log kwam en de bestelling kon niet worden uitgevoerd. Men is daar thans gelukkig zóó ver, dat de aanvoer voor de sémi-automati- sche installatie langzaam plaats heeft en wan neer verrassingen uitblijven, dan hoopt men de Centrale voor de semi-automatische be diening daar met Kerstmis te openen; De oorlog; de groote schuldige, is ook om andere redenen de oorzaak, dat de ont wikkeling van den telefoondienst niet die voortgang had. die ze anders kon hebben. De opgedragen leveringen van kabels wer den n.L ook niet uitgevoerd en daardoor was het met den besten wil niet mogelijk, ook zelfs, wanneer de Directie over toestellen be schikte, nieuwe abonné's aan te sluiten. Me nig aspirant-abonné denkt vaak, dat er wille keur met de aansluiting plaats heeft, wanneer zij concludeeren, dat anderen, die later dan zi] een verzoek tot aansluiting deden, een aansluiting kregen, terwijj zij nog steeds op aansluiting wachten. Dit lijkt vreemd, maèr is toch volkomen verklaarbaar, wanneer men de techniek van den dienst eenigszins weet, Het plaatselijk telefoonnet n.L heeft zijn kern in de Centrale. Bij ons bezoek aan dc Cen trale werden wij getroffen door de primitivi teit van de absoluut onvoldoende ruimte bie dende localiteitcn, maar daarnaast gevoelden i wij tevens bewondering voor de onderne mers, die in dit beknopte m.lieu zooveel tech niek uit elkander wisten 4e houden. Wij zijn overtuigd, dat Alkmaar een' nieuwe Centrale noodig heeft, maar weten ook, (men kan dit uit het bovenstaande reeds begrepen hebben) dat de ondernemers door den oorlog voor de uitbreiding aan handen en voeten gebonden waren, ierwij 1 ook een eventueele overname door het Rijk, waarbij zij de zeker heid missen, de te maken kosten geheel ver goed te zullen krijgen, voor de uitbreiding een groote belemmering vormt De primitivi- 'ril van dc Centrale is mede geboren uit het loffelijk streven van de ondernemers om de kosten zoo laag mogelijk te houden, waar door de abonné's in Alkmaar voor hun aan sluiting betrekkelijk weinig betalen. Het plaatselijk telefoonnet" nu heeft zijn kern in de Centrale. Vandaar uit loepen on dergronds telefoonkabels naar de verschil lende opstijgpunten voor het bovengrond- sche net, n.L dc stalen masten of stellages op hooge gebouwen, vanwaar de honderden dra den naai, de huizen der aangeslotenen loo ped Deze opstijgpunten verdeden het net in verschillende rayons, waarbij elk opstijg- punt ais de kern van het rayon te beschou wen is. De draden van de huizen moeten door de ondergrondsche kabel, die uit een bundd van verscheidene dubbele draden be staat, verbinding hebben met de Centrale C'e zwaarste kabc! bevat 525 dubbeldraden Zulk een kabel bestaat uit een kern van ge ïsoleerde koperen draden, waar omheen een looden mantel en verdere bewapening of be scherming Verder is de kabci met linnen omwikkeld Voor iedere aangeslotene worclt één dubbele draad vereischt Van een onder grondsche kabel mei 525 dubbeldraden kun nen dan slechts 525 verbindingen proii teeren. Het kan dus voorkomen, dat in een rayon een kabel ligt, waarop zich nog vrije kabeidraden bevinden Wanneer nu iemand in zco'n rayon een aansluiting vraagt en dc Directie beschikt ovei koperdraad, voor d< i verbinding van het opstijgpunt naar'de wo ning van de abonné en bovendien over eer, toestel, dan kan zoo'n abonné aansluiting be komen en heeft het'voor een aanvrager in een ander rayon met een voüc kabel den schijn of hierbij voortrekking in het spel is. Onze Redactie, die reeds een paar jaar lang een tafeltocstel had aangevraagd met een ei gen nummer, kon steeds geer. afzonderlijke aansluiting krijgen, omdat die toestellen ontbraken en mocht voor een maand te rug het genoegen smaken, eindelijk onder nummer 33 deze aansluiting te krijgen, om dat te Enschedé de handbediening ir> een half-automatische is omgezet en omdat de ka bel in het rayon van de courant nog vrije draden had. a Waar buurman's leed troost, deelen wij onzen lezers mede, dat 't aantal wachtenden de den Haag circa 2000 cn in Scheveningen circa 1000 bedraag. Men heeft ook daar, evenals hier, alle hulpmiddelen aangewend om een deel van dc aanvragers te bevredigen door bestaande in stallaties van groote bedrijven of kantoren tc vereenvoudigen. Doch dit hielp slechts ook daar voor een gering deel, Telefoonbezitters, die verhuizen, krijgen hun nieuwe aansluiting eerder dan nieuwe lingen. In Den Haag vragen bedrijven of in stellingen, waarin de telefoon ten dccle de bestaansvoorwaarde is, bij verhuizing reeds advies van de Directie van den Telefoon dienst, om te voorkomen, dat zij naai een rayon verhuizen, waar geen- kabeldraad vrij is. In Den Haag ontwikkelde zich reeds een handel in aansluitingen. Toen de nood hel hoogst was, werden er zelfs prijzen van 1000 tot 2000 besteed voor een aanslui ting. Om daaraan paal cn perk te stellen werd door den dienst een verhuizingoverkla- ring ingevoerd. Wanneer bleek, dat de on derteckcning niet juist was, dan ging de tele foondienst iot slooping/jvcr. om het nummei te kunnen verstrekken aan den aanvrager dit de oudste rechten bezit Hei spreekt van j zelf, dat, wanneer een zaak aan een ander overging, tegen overschrijving -der overeen- komst, óp naam van den nieuwen eigenaar een bezwaar werd gemaakt Nu de tocsian- en langzamerhand zóó worden dat de om bouwing van het handsystcem in een semi automatisch systeem mogelijk wordt cn de kabels, zij het dan voorhands nog zeer lang zaam weer worden afgeleverd, hopen wij dat de aanstaande abonné's van den Alkmaar schen telefoondienst den langsten tijd ge wacht hebben. Wij zijn overtuigd dal dit, gezien de ener gie, waarever de leiders v.m den Alkmaar- schen telefoondienst beschikken, geen dag langer zal duren dan zulks noodig zal zijn Wij twijfelen er ook niet aan, of de Alk maarsche Raad zal, wetende van welk eer groot belang de uitbreiding van het telefoon net voor een gemecne als Alkmaar is, gaarne wanneer dat noodig is bij de regeeriirg d< noodige stappen doen om tc bereiken-, dat eer eventueele overname van hot net door hei Ri'k geen be'emmcring voor de ondernemers zal zijn om reeds nu met spoed de ombouv van het net ter hand te nemen PROVINCIAAL NIEUWS. UIT KOEDIJK. UIT VENHUIZEN. De gemeenteraad heeft zich met 5 tegen 2 stemmen in beginsel uitgesproken voor de vereeniging der gemeente met Wijdenes. UIT HOOGWOUD. Met ingang van 1 Januari 1920 zal het hulp-telegraaf- en telefoonkantoor alhier ge opend zijn van 8—11 uur voorm van 2 3V2 uur nam. en van 6—714 namidd. Op Zon- en feestdagen van 8—9 uur voorm. Op de geldlcening ten behoeve van het gem. eiectr. bedrijf, groot 73.300 tegen 5 pet. is 35000 ingeschreven. De raad heeft besloten opnieuw een1 leening uit te schrijven tegen 5M pet. UIT GROSTHUIZEN Bij de op 7 November j.l. door notaris H. J. J. Verhoeff te Avenhorn gehouden veiling werd een huis, erf en bergplaats, groot 3 aren, eigendom van den heer Joh. Nieuweni- kamp ,toegewezen voor 4208 aan den heer A de Jong Pz. te Avenhorn. OUDE-NIEDORP. October. Geboren: Marinus, zoon van Marinus Spaan en Maria Cornelia Joanna van Zun- der t. Nico laas, zoon van Hendricus Zo merdijk eu Maria Catharina Rood Anna Wilhelmina, dodbter van Simon Stam en Kla- sin-a van der Mey. OUDKARSPEL (October) Gehuwd Jan Dekker en M. Stam lomelis Wit en Maars. Geboren: Henrietta Sophia, d. van M. K. van Loo cn H. Stam Grietje An- ia d van R. Mulder en A Smit. Geer- •i'itlda Hendrica, d van S Bruin cn G. Root- es Petrus Cornelis, z. van J Hoogeboom n O. Schoen. Overleden Geertje Hoogeboom, 23 jaar. Gedurende de maanden September en Oc tober werd de Openbare Leeszaal en Boekerij met de volgende boekwerken uitgebreid. C 636 J. de Meester, Gedenk te leven. C 637 E. v. Lokhorst, Lenoor Sonnevelt. C 638 A. v. d. Leeuw, Sint-Vreit e.a. ver tellingen. D 422 P. Trent, De vondeling. D 423 Ch. de Coster, De legende van Uilen spiegel en Lamme Goedzak in Viaanderenland en elders. In het Vlaamsch vert. d. R. Delbecq (proza) en R. de Clercq (liede ren.) D 424 G. Lekhoud, Kees Doornik of een bloedig halfvasten. E 274 P.Loti, Pêcheur d' isiande. 1 108 Meded. v. h. Encyclopaedisch Bu reau. De Buitenbezittingen: Oostkust van Sumatra. Dl. II, afl. 3 le st. 1 108 Philippi, Kolenterreinen in Ben- koelen. I 124 H. Grothe, Zur Landaskunde von Rumanien. I 99 O. P. Besseling, Het Nederlandsch Indisch Voficscredietwezen. I 125 Dr. Al. Kuyper, Om de oude wereld zee. (2 dln.) K 84 P.'Ji. v. d. Kemp, Oost-Indië's geld middelen. Japansche en Chinee- sche handel van 1817 op 1818. K 254 Weiszbuch betr. die Verantwortlich- keit der Urheber des Krieges. K 255 R. Gooss, Das Wiener Kabinett und Entstehung des Weltkrieges. K 256 Der Friedensvertrag zwischen Deutschland und den Allïierten und Assozïierten Machten. K 238 A. Pirson, Onuitgegeven manuscrip ten. L 208 M. Erzberger, La lique des peu- ples. Les conditions de la paix mondiale. L 209R. P. J. lutein Nolthenius, Referen dum en initiatief. L 173 H. IdeBottenheim, De levensmid delenvoorziening en het gemeente bestuur van Amtesrdam. (5 dln.) L 119 Het Bureau van Statistiek der ge meente Amsterdam 10 October 1894—1919. M 59 C. v. Meurs, De doofstomme in de maatschappij. M 50 y. Ligthart, Over opvoeding. II. Broch. Part. 1 J. Rottier, Waar moet het Kon. Instituut v. Hooger Techn. Onderwijs komen? N 163 H. Bakels, Leekeboek over gods dienst. Broch. Part. 7. A. F. L. Faubel, Het stand punt der orde v. vrijmetselaren t. aanzien v/h. aannemen v. Candi da ten. R79 Luchtvaartk. Bibliotheek. Afl. 2. De vliegtuigen. Afl. 3 G. M. Claus, Draadlooze telegra fie voor de luchtvaart. V 121 Ds. W. F. A. Winckel, Leven en ar beid van Dr. A. Kuyper. „HET VRIJE TOONEEL." Voor een volle zaal voerde het „Vrije Too- neel" (leider B. C. Loevens) gisteravond in de Harmonie op, het oorspronkelijke drama „Door het Donker" van Henri 't Sas. Karei Veegcns, een jeugdig schrijver vol idealen is verloofd met Jenny Terwandt, de dochter van een gepensionneerd Indisch Ka- pSesn. Karei lijdt aan een oogziekte, die blijkt ougeuees.qk te zijn; blindheid ie 't ge volg. Karei wil nu Jenny, die hesa met opoi- ierende liefde wil verzorgen, niet aan zich binden en aangezet door haar familie en ook door Karei trouwt zij met Oustaaf Vee- gens, een broer van Karei. Het huwelijk met dezen indischen plantageman, brengt niets anders dan teleurstellingen en ge-brozen keert Jenny bij den blinden Karei terug om hem niet meer te verlaten. Een sterk speelstuk is „Door het Donker" niet, verscnillende tooneelen zijn zeer gerekt en er wordt veel in gepraat. De personen moeten telkens eens „met elkaar praten." toch wist het over 't geheel de menscnen wel te boeien, gisteravond. Alleen konden ver schillende toeschouwers weer niet nalaten hardop op- en aanmerkingen te maken. De vertolking stelt tamelijk nooge eischen en in verschillende rollen kwam het vooral op „zeg gen" aan. Want van 't Sas houdt nogal van lange tirades. Over 't algemeen had aan dit zeggen nog wat meer aandacht besteed kun nen wordenwat meer nadruk, wat meer into natie, wat meer gevoel, was soms wel noodig geweest. Ook tecnnisch viel er bij enkelen nog te verbeteren. De drie dames, die voor 't eerst meespeelden, schenen aan 't beschaafd zeg gen juist de meeste aandacht te hebben ge schonken. De rol van den jongen schrijver Karei Vee geus, werd met toewijding gespeeld door den leider Loevens, doch hij is niet de persoon om zoo n jonge rol aannemelijk te maken. Mej. v. d. Berg—Hovestad had in de rol van Jenny goede tooueeltjes naast minder ge slaagde. Over 't geheel ieek zij ons niet zoo zeker ais anders, tiaar gezicht laat zij steeds op uitstekende wijze meespelen. Herman v. d. Bogaerde was alleszins vol doende als de rijke man uit Indiè,, die met Jenny naar het tropenland gaat. De heeren F, Vrijhoef en Hendrik van den Bogaerde wa ren wel vooruitgegaan en voldeden vooral de laatste ons beter dan bij vorige gelegenheden. Maar Terwandt maakte nu niet bepaald den indruk van een gep. Indisch kapitein en Wil lem kon er schijnbaar moeilijk toe komen zijn hoed af te zetten. Het eerste tooneeltje van 't derde bedrijf tusschen den tafelbediende en Betje was heel aardig. F. Dekker typeerde ook nog goed een ander rolletje. Mej. Loevens—Jongejan was ala moeder over 't geheel wat te jong. Mej. Mooy sprak helder en duidelijk en gaf heel leuk het jongere zusje Bertha. Wij zullen naar gaarne eens in een grooie- re rol zien. Mej. A. de Jong als Betje en T. de Jong als de naaister speelden hun kleine rolletjes beschaafd. De tooneelen waren heel goed verzorgd. In 2e en 3e bedrijf waren mooie bloemen. En ook de grime mocht worden gezien. Om kwart over acht begonnen was de voorstelling door de zeer lange pauzes pas om over half twaalf geëindigd. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THEATER. Claudia Perez (madame Petrova) voelt zoo duidelijk, hoe groot de afstand is tusschen haar en haar man. den opperrechter in Exile, ten Portugeesche kolonie, als hij haar dwingt naar den ingenieur Richard Hervey te gaan en te trachten „Tot eiken prijs" den brief, die Perez veel nadeel kan doen, te bemachtigen. Hervey blijkt een edel mensch te zijn en wat Claudia en Richard voor eikaar beteekenen, komt duidelijk uit als de gehate Perez bij een opstand der bevolking vermoord wordt. Madame Petrova heeft de rol van Claudia zeer mooi vertolkt. Haar spel was uiterst so ber evenals dat van Hervey, waardoor de scènes tusschen deze beide artisten zeer veel indruk maakten. Perez was echt de onsympa thieke persoon, wien alle gevoel vreemd, is. Werd dit hoofdnummer in spanning ge volgd, hartelijk heeft men om een paar dol komische nummers gelachen. „De Chauffeur van den Commissaris" was weer een echt vermakelijke twee-acter. Als natuuropname werd „Luzem" gege ven, terwijl 't programma geopend werd met de „H A. P.-courant." MARKTBERICHTEN. (Vervolg gemeenteraadszitting) B. en W. stelde voor de huur voor de wo> ning van het hoofd der school te stellen op 250. Hiertoe werd besloten. Besloten werd ook met 'algemeene stemmen, na eenige discussie, de schoolkachelaanmaker inplaats van 80 100 te geven. Ingekomen was een conceptverordening tot heffing van het schoolgeld. Als grondslag zal gelden het geschatte in» komen op het kohier van de hoofdelijke om» slag. B. en W. stelde voor: 1ste klasse 600 tot f 900 inkomen f 2.40. 2de klasse f 900 tot f 1200 inkomen 4.80. 3de klasse 1200 tot 1500 inkomen 7.20. 4de klasse 1500 en daarboven f 9.60. Minder dan 600 als onvermogende koste» loos en tusschen 600 en f 900 als minver» mogend half geld. De verordening zal in werking treden 1 April 1920. De heer Van der Woude vroeg of het bedrag voor meerdere kinderen uit één gezin niet minder was. De voorzitter antwoordde, dat daarmee nu gebroken moest worden, omdat men mln. en onvermogende» genomen had. De heer Hart betreurde het, dat niet was voorgesteld om de rfjksten de geheele kosten per kind 18.15 te laten betalen. De gemeente zit voor financiëele moeilijkheden. Men moet geld halen waar het is. Spr. was er vóór om er nog een paar klassen aan toe te voegen. Bo» ven 4500 inkomen wilde spr. de volle kosten per kind heffen. In principe werd besloten tot evenredige schoolgeldheffing. Na breedvoerige besprekingen werd beslo» ten de 1ste klasse te stellen op 600 tot 1000, de 2de klasse van 1000 tot f 1500, de 3de klasse van f 1500 tot f 2000,'de 4de klasse van 2000 tot 3000,' de 5de klasse van 3000 en daarboven. Boven f 2000 wordt 12 geheven en boven 3000 14.50. Een schrijven was ingekomen van den in» specteur der posterijen. De gemeente-telefoon zal overgenomen worden door het rijk. Dc gemeente wordt dan verplicht met 1 Januari eervol ontslag te verleenen aan de telefoon» houdster en de 1ste en 2de beambte. Besloten werd genoemd personeel eervol ontslag te verleenen. Echter zal gevraagd worden de diensturen als vroeger te houden, n.L van 812, van 23 en van 6714. Goedgevonden werd de kostelooze bestel ling van telegrammen buiten de gemeente te handhaven op f 40. Daarop werd met algemeene steramen ge kozen tot stemgerechtigde van het burgenjjk armbestuur G. Slootcmaker. Bij de rondvraag zei de heer Oud, dat hij overtuigd' was, dat de verlichting van de Huiswaard tot do Sluis igoedkooper kan. Spr vroeg opnieuw onderzoek. Iht werd hem toegestaan. 1 Spr. wens-chte ook verlichting van den j oudenweg bij St. Pane ras, maar dit zal moei lijk gaan. z De heer Mulder was van meen ing, diat er te weinig waterplaatsen in die gemeente wa ren. Hij wensehte een dergelijke inrichting bij het gebouwtje van het eiectr. licht. Een onderzoek zal worden ingesteld of de- zo plaats geschikt is. Hierna sluiting. ITIT OTERLEEK. Het Niutsdépartement „Oter'ieék" heeft den 7den ;n 't loikaal De Vries eene openbare vergadering gehouden, ook toegankelijk voor uiet-leden. Voor de afd. trad' dé heer J. J. van Meurs uit Koedijk ala rode-naar op, daartoe beschik baar gesteld door het h-ooidbes-tuur de Mi. t. .Ni. ma 't Algemeen, met het1 onderworp .,Een blik in de oneindige ruimte", een po pulaire voordracht op astronomisch gebied. Tammer dat in de zaal, nadat oen dertig tal bezoekers hadden plaats genomen, zoo'n groote ruimte 'on'bazet bleef. Hot bleék al spoedig dat de heer Van Meurs meer belangstelling verdiende. Spreker begon met een kort overzicht te geven van de geschiedenis d'er sterrekunde in de vroegste tijden, vele eeuwen vóór onze jaartelling bij de oude volken, vooral bij de Egyptenaren. Maar d© 17de eeuw was rijk aan astronomen, wis-, natuiur- en sterrelkundigen. Galileï, Kepler, Newton, Huygens werdén -enoamd en door spreker werd' in groote trek ken medegedeeld wat deze geleerden hoofd zakelijk hebben 'berekend en ontdekt. Ook noemde spr. Dr. Easton, Dr. Bakhui zen en Dr. van Manen-; maar bovenal onzen Dr. J. C. Kaptein die om zijn kennis van 't heelal wereldvermaard is. Op -sobere en toch duidelijke wijze bracht spreker bij zijn hoorders begrippen aan van 't meten dor diepte van 't heelal (Parallaxis), van spectraal-analyse; terwijl duidelijk word verklaard boe de afstanden tusschen aardte en zon en het verschil in grootte en gewicht der hemellichamen worden genomen. Herschel wees in de 18e eeuw dén weg aan, dien de zon door de ruimte gaat. Het was Joh. Fabricius, die de wetenschap verraste met de bewijzen dat de zon zich om haar as oeweegt. Eenvoudig, maar duidelijk gaf spreker aan hoe zon- cn maansverduistering ontstaan; hoe de sclliinigesta'lton dor maan zich. verkla ren zelfs ook bij de sterren en hoe het komt lat Venus nu als morgenster, later als avond ster wordt gezien. Na een half uur pauze, die spreker benut te zich te onderhouden met kennissen uit Jen tijd' dat Z.Ew. hier het predikambt ver vulde, ging hij zijn voordracht vervolgen en gaf een beschouwing van de maan, haar -rootte, gemis aan dampkring, haar samen stel, gemis a-an alle leven en geluid. De pllaueet Mars echter zou volgens onder zoek door spectiraalanalyise wel een damp kring hebben, wel worden bewoond en daar iet spectrum zwarte lijnen vertoont-, d'ie kaarsrecht het -beeld dtoorsnijjén, vermoedt nen dat Mars, minder vochtig dan de aarde, ■ekanaliseerd is, terwijl het roode licht van Mans ontstaan zou door den roodkleurigen oodem en 't plantenkleed déaro-p. In 1877 werden in de nabijheid van Mars 2 manen ontdekt. Het bestaan daarvan zou in 1859 a'l door een spiritist voorspeld' zijn. Op onderhoudende wijze vertelde spreker van Piupiter, Saturmuis, Uranus, Neptunus &1- erlei wetenswaardigs; gaf een globaal over zicht van o-ns zonnestelsel; een heldere ver jaring van den Melkweg en nevelvlekken Ja-arin, en reisde ten slotte, goed improvisa tor als hij is, met d'e aandachtigen in vlie- end-e vaart naar en langs al de genoemde planeten door d'e hemelruimte, een reis van yaren, eeuwen, honderden eeuwen, langs ko meten en dioor hun staarten, door meteoren- 'roepen naar nieuwe zonnen, voort, v art, jaren in seconden doorloopend Eindelijk zetten we onze gedachten weer ter plaatse en waren 't met spreker eens over le 'Overweldigende grootheid van den Ai- machtige, den Schepper aller dingen. Zeer voldaan en vol bewondering over sprekers gaven en het sterke geheugen van den heer Van Meurs, gingen dé vergaderden n-a 'een paar uur geleerd en genoten te heb ben, dankbaar huiswaarts. S'T. PANÖRAS (October.) Geboren Maria, d. van Lodéwijk van Houten en Elisabeth Bauw. Catbarina', d'. van Nicola as Meijer ing en Dieuwertje Mole naar. G e h u w d Edua-rd Willem Me-lchioir en Wilhelm in a J-aooba Lieuwen. Overleden Jannetje, 22 jr., d. van Tounis Kloosterboer en Jannetje Groen. Immetje, 5 m., d. van P. Huiberts en Jantje Madderom. Elizabeth Boskamp, 10 jaren, du van Jan Boskamp en Trijntje Groen. 8CHOQRL (October.) Geboren: Johannes Willem, z. van Gijsbert. Kl-oip en Elizabeth Peys. C'atha- rina, d, van Johannes Dekker en Elisabeth Divera SI ijkerman. Getrouwd Arie Blom en' Cornelia Kooij. HARENKARS'FEL (October,). Geboren: Ghiurtje, du van Andries Broersma en Catharina Tesiselaar. Gerar- dus, z. van Go melis Spaanseri en Catharina Joniker, Agatha, d. van Gerardus Bledkcr en Grietje Besteman. öorndlia Helena, d. van Autonl us KLijbroek en Maria Johanna H'inke, Maria, d. van Jacob Bakker en Maria Rietveld. Pieter Gerrit, z. van Ger- rit Sohoorl en Antbonia Waiboer. Alida; d. van Jaco-b Pater en Anna van Stralen. Catharine d'. van Theodo-rus- Tol en Agat-ha Cornelia Eleijendaal. Johannes, z. van Pieter Boekel' en Geertje ïesseiaar. Ca tharina Maria, d. van Dirk B-akker en Corne lia Bleekor. Overleden: Antje Z'ut, oud 00 jr., echtigenoote van Jan Stoop. STADSNIEUWS. OPLNBARE LEESZAAÏTn BOEKERIJ ALKMAAR, 10 November 1919. Op de he den .gehouden veemarkt waren aangevoerd: 23 Koeien en oasen 42'5900, 1 vet kalf 150, per ned'. pond 2.80, 7 nuchtere kalveren per -stuik 3550, 105 vette scha pen 35102, 140 vette varkens per ned. pond 1.00f 2.08. AMSTERDAM, 10 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 310 vette koeien, le kw. 2 05 tot 2,25, 2e kw. 1,60 tot 1,80, 3e kw. 0,90 tot 1,40 per Kg., 30 melk- en kalfkoeien, 450 tot 900 per stuk, 112 gra9kalveren 100 tot 180 per stuk, 45 nuchtere kalveren 30 tot 50 per stuk, 319 schapen 30 tot 55 pe rstuk, 412 vette varkens le kw. 2,30, 2e en 3e kw. 2,15 tot 2,25 per Kg. schoon gewicht. a NOORDSCHARWÜUBE, 8 Nov. Aardappelen': Eigenheimers 6.207, Bl'auwe 78, Roode kool 4.105, Kleinere 2.20f 3.70, Uitschot 1.102, Gele kool 3.10—f 4, Kleinere 22.50, Witte 11.30, Grove Uien 910.30, Drielingen 89, Nep 910.70, Peen 2.502.80, Kroten 22.40, Rapen 22.50, alles per 100 K.G. Bloemkool per 100 sLuiks 1419, 2de soort 3—4. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groenteveiling)', 8 No-v. 1919. In de he den gehouden veilingen werd- betaald voor: Roode kool 3.605.10, 2de soort 0.90 tot 2, Gele kool 3.204.20, 2de soort 1.00—1.90, Witte kool 11.40, 2de soort 0.300.70, per 100 K.G. Witte kool per wagon 10.000 K.G. 81 tot 122. Wortelen 2.502.80, Rammenas./ 1.70 tot 1.90, Gele Nep 8.2010.10, Uien 9.80—10.50, per 100 K.G. Aanvoer: 67750 K.G. roode 'kool, 65500 K.G. witte kool, 55875 K.G. gele kool, 12000 K.G. wortelen, 1000 K.G. uien, 100 KG. gele nep, 1175 K.G. rammenas. AMSTERDAM!, 8 Nov. 1919. De aardap pelprijzen waren heden: Fries'che 'borgers 5, Fnesche Red Star 4.304.40, Geldersche 4.755, Spui- sche pooters 4.20'4.50 Zeeuw-sche blau wen 7.257.50, Zeeuwsche bonten 7.75, Zeeni'ws-che eigenheimers 5.10, Zeeuwsche blauwe eigenheimers 5.405.50. Aanvoer 6 Ladingen'.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6