Ciwlaeel WeUwwft «w? "flrijsws'i *s L$o» de, en op ok* gjrtypil 59, eerste IM, van htt Crinilnte! Wetted! vac? bei Krijgsvolk te Wattr ('insubordinatie ia 'voorden oi gebaren, beleedigcn cfdreigsc), mits de opgelegde vrijheidstraf niet wa&tder is dan twee raaan- den; 4o. feiten, vallende onder artikel 100 van het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te Lande, en onder artikel 99, tweede lid van het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te Water ('het zich tegen meerderen verzetten met de daad, het trekken van 't geweer tegen hen, aangrijpen, slaan, kwetsen of op andere manier geweld plegen), mits de opgelegde vrijheidstraf niet zwaarder is dan één maand bo. feiten, vallende onder artikel 104 van het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te Lande, en artikelen 225 en 326, van het Wet boek van Strafrecht (het zich bedienen van eens anders verlofpas of zich van een valsche verlofpas bedienen, aan anderen afstaan of de verlofpas valsch verlengen), mits de op gelegde vrijheidstraf niet zwaarder is dan éen maand; 6o. feiten, valende onder artikel 95 van het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te Lande en artikel 98 van het Crimineel Wet' boek voor het Krijgsvolk te Water (het uit drukkelijk weigeren of opzettelijk nalaten de orders van superieuren te gehoorzamen of na te komen), mits de opgelegde vrijheidstraf niet zwaarder is dan één maand; b. dat de straf of straffen, bij ééne rechter lijke uitspraak opgelegd ter zake van meer dere strafbare feiten, onder a genoemd, mits de vrijheidstraf of gezamenlijke vrijheidstraf fen niet zwaarder zijn dan vier maanden; c. van het nog overblijvende gedeelte van straf, waarvan een deel in preventieve hechte nis werd ondergaan, opgelegd ter zake van een strafbaar feit, genoemd onder a, mits de strafrest minder bedraagt dan één maand. In stand worden gehouden de bij de in ar tikel 1 bedoelde veroordeelingen opgelegde bijkomende straffen van degradatie en van ontzegging van het recht om bij de gewapen de macht of als militair geëmployeerde te die nen. De gratie strekt zich niet uit tot de bo venbedoelde straffen, jndien deze voorwaarde lijk zijn opgelegd en de tenuitvoerlegging daarvan niet werd gelast. De gratie strekt zich niet uit tot straffen, opgelegd ter zake van strafbare feiten, be- hoorende tot de onder a, le lid, vermelde, indien den daarvoor veroordeelde bij dezelf de rechterlijke uitspraak voor nog andere strafbare feiten, in dat artikel niet vermeld, vrijheidstraf werd opgelegd. Deze gratie wordt verleend in verband met de tijdens de mobilisatie door de krijgsmacht bewezen bijzondere diensten. PROVINCIALE OPCENTEN NOORD-HOLLAND. Voor de bestrijding der uitgaven van dc Provincie Noord-Holland in het dienstjaar 1920, zullen worden geheven: 30 opcenten op dc gebouwde eigendom men, 30 opcenten op de ongehuwde eigen dommen, 25 opcenten op de personeele belas ting, 12 opcenten op de aanslagen der belas tingplichtigen, bedoeld bij art. la der wet op de Inkomstenbelasting 1914, belastingjaar 1920/1921, 12 opcenten op de vermogensbe lasting, belastingjaar 1920/1921. De koninklijk goedgekeurde bcgronting van ontvangsten en uitgaven dienstjaar 1920 bedraagt in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 14,346.826. GEMENGD NIEUWS. HULDIGING VAN MULTATULI'S NAGEDACHTENIS Het bestuur van de vereeniging „Het Mul- tatuli-Museum" te Amsterdam heeft voor de huldiging van Multatuli's nagedachtenis (1920) een commissie ingesteld, die tot taak heeft, portretten van Multatuli omdei de be langstellenden te brengen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris der Foto-Commissie, Laurier gracht 73 I, Amsterdam EEN OPL1CHTSTER. Een aantal zakenmenschen te Ede zijn de dupe geworden van eer handige oplichtstcr Een zaak in manufacturen werd opgelicht voor een bedrag van pi m. 60 aan flanel er. blouses, een schoenwinkel voor eenige paren fijne schoenen. De dame, oen ongeveer 20-ja- rige gaf voor bij bekende personen te logee- ren en nam de goederen op zich mede PRINS HENDRIK IN LIMBURG. Prins Hendrik heeft gisteren wederom een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg. Op uit- noodiging van den burgemeester van Am- sienraae, graaf de Marchant et d'Asembourg, in wiens kasteel de Prins den nacht heeft doorgebracht, heeft hij deelgenomen aan een jachtpartij, HET CONFLICT BIJ DE R. T. M. Van gisteren af wordt de dienst buiten Rotterdam opgedragen aan de militaire rij wielpolitic, terwijl binnen de stad de ge- meente-politie voor het verkeer zorgt, waar toe op elke tram een agent van politie staat, terwijl in de Rozenstraat voor dc kantoren en het hoofdstation van de R. T M. bereden po litie is gestationneerd. Het hoofdbestuur van de NederLndsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel maakte gisteren eeen auto-tochtje langs verschillende stations der Zuid-Hoiiandsclie eilanden ten einde de werkwilligen nog tot staking te bewegen De laatste trams uit de Rosesfraat zijn, naar die „NL R. Q." meldt, Dins dagnamiddag om 5 uur vertrokken, een naar Nutnansdorp-haven en een naar Hellevoet- sluis met aansluiting op Flakkee. De dienst is ongeveer de helft ingekrompen,, in plaals van vier aansluitingen met het eiland Flak kee, waren er twee en in plaats van twee aan sluitingen op Zeeland, was er maar één. Van het geheele personeel, ongeveer 550 man sterk staken ruim 100 man, bijna uit sluitend machinisten en stokers. Zij worden door personeel van de maatschappij vervan- gen. De directeur dier Rotterdamsche Tramweg- maatschappij1 heeft verklaard' dat de staking zeer langdurig kan worden. D'e maatschappij heeft het vorige jaar met 140 000 gulden verlies gewerkt en dit jaar zal' het tekort zeker niet geringer zijninwil liging der volledige eischen van het perso neel tost 2 ton. iDto eenige oplossing, die de directeur thans 1 JSrj Sic?, d'S.4 (j&| Kedrijf Qse.it. Tot dusver loopt do me1 kvoorzien ing geen gevaar, zooal» tal vaa K'iteagewone maatre gelen, die getroffen rijn, zooais vervoer per boot, per as enz., in werking kunnen blijven De vaking omvat alleen het door stoom gedreven bedrijf. Met het machinepersoneek; dat niet staakt is, een groot deel van den dienst, zij het be perkt en met vertraging, volgehouden op de hoofdlijnen. De zijlijnen woddien niet bereden. Naar Nieuwestuisi, Zwartewaai en Brielle vaart van Vlaardingen een boot. DE AARDAPPELDROGERIJEuST. Wij hebben, reeds maanden' geleden, me dedeeling gedaan van een conflict tusschen den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en de firma Vlessing en Co., con tractate met de negeering voor de fabricage van aardaippelpoeder. Mede in verband met de gewijzigde 'omstandigheden, is met goed vinden van beide partijen het contract tus schen. den Staat en de aaTdappeldrogers ver broken en in October is de zaak definitief af gewikkeld. De Staat betaalt aan de firma Vlessing en Co., naar wij meenen, 8.924.000 waarvan 6.000.000 voor de vier fabrieken gelijk contractueel wa-s vastgesteld. De in stallaties worden, ais wij ons niet vergissen, thans voor oud-roest verkocht: de geheele af faire beteekent een aanzienlijke schade voor den schatkist, die natuurlijk voornamelijk te wijten is- aan de verbetering van de levensom standigheden hier te lande na het sluiten van den wapenstilstand. VOOR ARM OOSTENRIJK. Maandag zijn door het hoofdbestuur der Orde van Vrijmetselaren in Nederland naar Weenen verzonden 186 colli's onder- en bo- venkleeding, levensmiddelen en kaarsen tot een gezamenlijke waarde van pl.m. 20.000. De daarvoor benoodigde gelden werden in hoofdzaak bijeengebracht door del eden der Ordeenkele niet-leden voegden daar hun ga ven bij. Voor de verzending verleende het Roode Kruis zijn medewerking. De heeren D. Hans, w.n. voorzitter, en W. N. van der Hout, secretaris van den Neder- landschen Journalistenkring, hebben, ingevol ge besluit van hun bestuur, een oproep ver zonden, waarin een beroep wordt gedaan op de journalisten van alle landen, in het bijzon der op die van Engeland, Frankrijk, België, Italië en Amerika, om hun volken op den ver- schrikkelijken toestand in Oostenrijk en Hon garije tew ijzen en tot snelle en krachtige hulp aan te sporen Het bestuur vertrouwt dat dit beroep niet vruchteloos zal zijn en dat, na de jaren van feilen strijd thans alle volken zullen samen werken om een deel der menschheid voor on dergang te behoeden. INVOER VAN GOEDEREN UIT DUITSCHLAND. Bij den invoer uit Duitschland in Neder land van goederen, afkomstig uit landen vroeger in oorlog met Duitschland, zal niet meer gevorderd worden een verklaring van den consul-generaal, hoofd van de afd. Han del van het gezantschap te Berlijn, blijkens welke de in te voeren goederen niet op zijn oorlogsbuit en niet zijn gerequireerd op bezet gebied. RIJKSKANTOOR VOOR GROENTEN EN FRUIT. Op vragen van den heer van Rappard be treffende het handhaven van maatregelen in zake den uitvoer van fruit en opheffing van het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit. (In gezonden 10 October 1919) antwoordde de Minister van Landbouw o.m., dat hij den tijd nog niet gekomen acht om tot opheffing van het Rijkskantoor voor Groenten en Frui't over te gaan, doch dat hij naar hij vertrouwt het noodige heeft gedaan, om aan de bezwa ren van belanghebbenden tegemoet te komen DIEFSTAL. Te Terapel is aangifte gedaan van een diefstal van 5000 Mark en 10 Ned. gele ten adeele van een arbeider, zekeren W., die dat geld in de Duitsche venen nabij onze grens had verdiend. Verdacht en aangehouden is eene vrouw M., uit Oude-Pekéla, wier man dezer dagen eveneens te Terapel werd gearresteerd, we gens een oude rekening met de justitie. Hij moet twee jaar gevangenisstraf ondergaan. EEN UITBREKER AANGEHOUDEN. Een der uitbrekers van het Huis van Be waring te Amsterdam, Jan Alles, die te za- me met v. Campen eenige dagen geledén wist te ontvluchten, is in een woning weer gepakt aan de Konningsdwarsstraat, waar de recher che wist dat de man zich schuil hield. De po litie, die gistermorgen daar een inval deed, trof Alles te bed aan. Hij was van plan naar Amerika te vertrekken. Hij werd na eenig verzet per arrestanten- brik weer naar het Huis van Bewaring ge bracht. en de trwiüMf Jolian Beek yif Rotterdam. Allen waren door de koude bevangen en had den bevroren voeten en beenen. Zij werden te Hoek van Holland geland en vonden een lief derijke verpleging m het hotel Caland. Aan boord hebben zich ook bevonden 2 passagiers, die ook zijn omgekomen. EEN OPEN BRIEFJE AAN ONZE HAARLEMSCHE JONGENS. In de Opr. Haarl. Crt. vinden wij het vol gende ingezonden stuk: Jongens, sinds een paar dagen ligt dé sneeuw op straat en plein en je nebt 't goedje maar voor het oprapen. Vergunt nu een oud man, die het .straattooneel met anders dan voor het raam zittend kan gadeslaan, om u eenige wenken te geven, die in overeenstem ming zijn met den geest van dezen gezegen- den tijd. In de eerste plaats, kneedt uw ballen zoo hard ge kunt en als ge er kans toe ziet, doe er dan stiekum een steen in. Mikt goed en zoo van dichtbij als mogelijk is, en werpt met al uw kracht den 'bal iemand in het gezicht. Dit moet ge bij voorkeur bij meisjes of vrou wen doen. Vooral niet bij een grooteren, ster keren jongen, of man, want die zouden al licht zoo kinderachtig kunnen zijn om kwaad te worden, jullie achterna te zitten en een pak ransel te geven. En dan jongens inoet ge de leelijkste scheldnamen bedenken die ge kent om die te gebruiken als een agent 'een van jullie te pakken krijgt en hij je weer heeft losgelaten Toen ik nog jongen was, gooiden we ook met sneeuwballen. Maar wij waren zeker saaie jongens, want we gooiden elkander of de meisjes en ook wel eens de dienstmeisjes, maar dan met losse ballen, die uit-elkaar sto ven, wanneer ze ergens tegenaan kwamen. En als een van ons een oude vrouw of ouden man dorst te gooien, werd hij voor lafaard uitgescholden. Jullie zijp in dit opzicht een boel flinker; jullie gooien bij voorkeur oude menschen of weerlooze meisjes met keiharde ballen. Maar neen, toch niet allen van jullie zijn zoo. Af en toe ontdek ik nog wel eens jongens uit mijn tijd, die de anderen waarschuwen niet zoo gemeen te gooien. Zoo'n jongen zou in dan wel1 op mijn kamer willen roepen om hem de zakken vol met peren en appelen te stoppen. En als ik er kans toe zie, doe ik dat ook. Hoe jammer, dat ze echter zoo in de min derheid zijn. Wanneer komen mijn oude jon gens van Jan de Wit terug? NEDERL. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. In het nummer van hedenavond komt een advertentie voor van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen, waarin personen gevraagd worden, die zich beschikbaar willen stellen om 's avonds op de kinderen te passen. De bedoeling is naar rnen ons verzoekt te melden dat deze personen de kinderen bezig houden Zij moeten slechts wanneer de ouders niet thuis zijn en bij den tegen- woordigen dienstboden-nood geen verant- wooidelijk persoon in huis is, de zorg over de in huis vertoevende kinderen op zich ne men. bereiking van dit do»! eavwraiiddifk aal rij® een revolutionnair tijdperk. Het betreurend, dat de maatschappelijke cm wenteling zoo goed' als zeker gepaard zal gaan met onrust, wanorde en gewelddadigheid, stelt de Bond hiervoor in de eerste plaats aansprakelijk de handhavers en verdedigers van de bestaande mens'chonwaardige samenleving. Zij ook zijn het, die voor hun belangen de massas' met oorlogswerk hebben vertrouwd gemaakt en aldus de directe oorzaak zijn van de algemeen te constateeren verruwing. Het is de bedoe ling van den Bond om daartegenover, zooals bij de arbeiders reeds geschiedt, ook bij de inteliectueelen wakker te maken' een geest van anti-kapitalistisch solidariteit en offer vaardigheid'. ENNY VREDE. In het Vad. vrnacn wij tiet volgende inge- zanaensnuk NovemberEnny Vrede's geboortemaand. Ik en; velen1 met mij! die haar Heengaan be treuren, beseften meer en meer, wat wij in de ze buitengewoon begaande en; bijzonaer aan gelegde kunstenartsse verloren neooen. Vvie toen meer aan zij gat charme en distinctie aaar waar zij optradi Was tiet Verkade-zaai- t'je niet bij uiiscek haar zaaltje en is met Ln- ny Vreacs verdwijnen met tevens net speci- nek karakteristieke van den scnouwourg aan de. heerengxacht te Den Haag verloren gégaan z-ouaen wij, die haar vereerden en nuidigdcn tijdens haar leven, ook na na^r nood met een blijvend aanaenac-n aan hare onvergetelijke ptrsoomijkncia wenscnen toe gewijd te zien? Een marmeren zuil geplaatst in het midden der halt zou Enny Vrede wellicht in eenige mate dié piaats in de algemeene uerinnenng der kunstwereld, geven, waarop zij zoo ten volle aanspraak maken kon. .Wélke onzer beeldhouwers worm bereid .gevonden Enny Vrede als beiden Mizzy te vereeuwigen en wie onzer vooraanstaande mannen ot vrouwen neemt de leiding Enny Vrede mag niet vergeten raaen. Wij missen met alleen haar talent en gra de, doch heel de aumosleer die zij ons scmep en' die ons lief geworden was. Meesterlijk waren hare creaties als Pen, Nina en Elaine. Onovertrefbaar haar Seiden Muzzy en Caroline. Verrukkelijk haar Mary uit de Dienst knecht in het Huis. Wie kan haar vervan gen!? Enny Vrede zal voortleven óók in de toekomst en wij' wij zuilen haar niet vergeten. v. E. van hot»'- en resfanantperswjeel. Vsmdilg wordt het congres voortgezet. Poincaré en rijn echtgenoote hebben vanavond den Koning en de Koningin in het Fransche gezantschap 'n banket aangeboden. Er werden geen' redevoeringen bij gehouden, E>e toestand van den heer Domela Nieu- wenhuis is in de laatste uren weer ernstiger geworden De beruchte Spaansche griep heerscht weer te Steenbergen. Uit een huishouden stierven twee kinderen, terwijl het derde in levensgevaar verkeert! Donderdag 13 November loopt de ter mijn af waarbinnen Bulgarije de vredesvoor- waardën der geallieerden moet onderteeke- nen. Stamboéliski is naar Parijs vertrokken, waar hij het vredesverdrag zal onderteeke nen. De prachtige Koningslaan van het pa leis Soestdük naar de Naaid wordt, naar de „N. Rott Ct." verneemt, gekapt en is reeds gedeeltelijk geschonden door hot vellen van geboomte. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Nederlandsche stoomschip „Zaan" dat, zooals wij reeds meldden, op een mijn is ge- loopen, vertrok 8 dezer uit den Waterweg naar Keval met levensmiddelen. Zondagna middag liep het te 6.30 u. op 25 mijlen Oost van het vuurschip „Terschelling" met het voorschip op een mijn en werd even later door een tweede getroffen. Het schip zonk snel met den kop in de diepte. Het volk ging in de reddingsbooten. Door de hooge zeeën tijdens een hevigen sneeuw storm en feilen vorst capseisde de reddings boot en kwamen de 22 inzittende om in de golven. Vier, die nog aan boord waren, toen de reddingboot werd gestreken, redden zich in de mandenboot en dreven 46 uren in de barre 'koude rond, tot zij werden opgenomen door het Zweedsch bergingsvaartuig „Hermes", op 25 mijl afstand van het Haaksch Vuurschip. De „Hermes" zétte koers naar den Waterweg en arriveerde gister te Hoek van Holland om 1.30 uur voormiddag. Aan boord bevonden zich de eerste machinist, De Wijs, de tweede machinist, L. Hoftijzer, uit Rotterdam, de tweede stuurman, A. Meer, uit Terschelling; AARDBEIEN IN NOVEMBER. Uit het Westland wordt gemeld: Wat bij ons weten nog nooit voorgeko men is, is dezer dagen op de veiling te Kwintsheul geschied: er werden aardbeien verkocht, die den volgenden dag werden ver pakt voor export en gezonden naar Enge- and. Aardbeien en sneeuw! Een wonderlijke combinatie! ONTPLOFFING IN DE KACHEL. In de woning van den lieer J. Maas, Oude Boteringestraat te Groningen, is gistermid dag eene ontploffing ontstaan in de kachel. Waarschijnlijk is er een dynamietbom die zich. in 'de anthraciet moet: hebben bevonden geëxplodeerdMevrouw Maas en haar zuster, ae onderwijzen» mej. Vos bekwamen vleesch- wxmden en zijn naar het ziekenhuis gegaan. Een kindje dat iu een wiegje lag, bleef onge deerd. De kachel is in gruizelementen gesla gen, de glasruiten werden verbrijzeld en stuk ken van de Kachel over dc straat geslingerd. Van hit meubilair is vrijwel niets ongesdion- den gebleven. Een begin van brand werd spoedig ge- bluscht. Woensdagmiddag brak door het sprin gen der kachel brand uit bij iemand aan de Oudegracht te Enkhuizen. Het perceel brand de uit. Het belendende huis kreeg brandscha de. BOND WN KEiVOLTTTIONN1 AIR- S OCI- ALTSTISOÖE IN TELLEIC TUEELKN Wij lezen in een der „Brieven uk Azië van het „Diamant-Handelsblad" het volgende teekenende gebeurtenisje uit Midden-Java: Het gehuchtje P. gelegen in Midden-java is gescheiden door een Kali. De twee gedeel ten van dat plaatsje noemt men voor en over de Kali. Indien men van het eene naar het andere gedeelte wilde, moest zulks geschieden, daar er geen brug noch een anüer middel bestond, door een wandeling te voet te ma ken. Men moest door 't niet al te zindelijke water marcheeren. Daar men tot ongeveer de knieën in het water ging, kunt u wel begrij pen, dat geen Europeaan, jnet zijn mooi wit pak aan en witte schoenen, daar lust in had. De inlanders hadden echter een ander middel bedacht om de Orang Blanda behulpzaam te zijn. Aan beide oevers van de Kali waren eenige koelies, die voor 5 cent je er over brachten. Men nam een loopje, sprong op den rug van zoo n koeli en na eenige minuten kwam je droog en weibehouden op de plaats van be stemming aan. Daar in dat plaatsje eenige diamanthande laarsters van beteekenis woonden, kwamen de Europeesche diamantkooplieden nog aL veel die menschen bezoeken en waren zoo doende bij de koelies bekend. Op een zekeren dag ging een mijner ken nissen er weer heen en na plaats te hebben genomen op den rug van zijn levend vervoer middel, kwam hij aan de overzijde. Na zijn reisgeld betaald te hebben wude hij doorloo- pen, doch werd door den koeil staande ge houden „Toewain, saja minta beli briljant satoe, boleh?" 1) „Boleh." 2) Na verschillende voorwerpen bezichtigd te hebben, kocht onze voor 5 cent per stuk menschen dragende koeli, een ring met een briljantje voor 500.Het geld haalde hij uit 'n doekje, verborgen onder z'n oto 3) 1) Mijnheer mag ik een briljant van u koo- pen. 2) Ja. 3) Javaansche buiklap. SCHE P ENVO ROERING Naar wordt medegedeeld, denkt men in kringen van Nederlandsche reeders, dat de regeering de schepen, welke zij heeft opgevor derd voor den aanvoer van levensmiddelen cn grondstoffen, niet zoo spoedig zal vrij geven. KORTE BERICHTEN. - „Het Volk" spreekt het bericht tegen, dat mr, Troelstra hoofdredacteur zou wor den van het nieuwe socialistische dagblad in Rotterdam. - De Kamer van Koophandel te Deventer heeft besloten een adres aan den minister te zenden, waarin aangedrongen wordt op een betere regeling van den vrachtgoederendienst aangezien de huidige alles te wenschen over laat. De aandeelhoudersvergadering van den spoorweg AkenMaastricht verwierp met 224 tegen 8 stemmen het bestuursvoorstel tot verkoop van de domaniale mijn aan eten Staat, die daarvoor 3 millioen had geboden. De burgemeester van Velsen, mr. dr. H. Ver Loren van Themaat, heeft in de gister middag gehouden raadszitting medegedeeld, dat hij tegen 1 Mei 1920 ontslag als burge meester zal vragen. Gisteren is te Amsterdam in Krasna- polsky een congres begonnen van den Bond HET INCIDENT TE BRESKENS. BRUSSEL, 13 Nov, De Belgische regee ring heeft Woensdag dé resultaten ontvan gen; van het onderzoek, dat in Hollandl is ingesteld met betrekking tot het incident te Breskens. Hieruit blijkt, dat de mishande ling van den schipper wel degelijk heeft plaats igehad en, dat een Belgische vlag is verscheurd'. Deze diaden zijn begaan aoor jonge leegloopers. De Belgische regeering zal, nu de feiten rijln komen vast te staan, heden een nota naar de Hollandsche regeering zenden, in welke om een verklaring zal worden ge vraagd en evantueele vergoeding wordt ver zocht. Ook de Hollandsche regeering heeft een ondérzoek ingesteld. Men is overtuigd!, dat de Hollandsche regeering verontschuldi gingen zal aanbieden en een vergoeding zal toestaan. EEN ULTIMATUM AAN DE HON- GAARSCHE REGEERING. BERLIJN, 13 Nov. Aan „Der Tag" wordlt uit Boedapest gemeld, dat de verte genwoordiger der Entente, Clerk, aan mi nister president Friedrich in naam van den Oppersten Raad een ultimatum heelt ge steld binnen 48 uur een coalitie-kabinet te vormen of anders af te treden. DE STRIJD IN RUSLAND. MilTAU' 13 NOv. De Letten hebben gis teren met geconcentreerde krachten Doorn burg aangevallen'. De geallieerde oorlogs schepen hebben met hun geheel geschut aan den strijd deelgenomen. Om die troepen niet bloot te stellen aan het1 scheepsgeschut hadden de Russen bevel gegeven Doornburg te ontuimen. L>e ontruiming geschiedde zeer snel. De Letten die in den terugtocht een teeken van zwakte zagen, gingen tot den aanvang over. Zij leden echter zware verliezen. Het f roots te deel van de Russische troepen eeft de in gereedheid gebrachte zeer sterke stellingen aan de Olajarivier betrok ken. Tegelijkertijd met den terugtocht op deze stellingen ging de linkervleugel van de Russische troepen tot den aanval over en wierp den vijand op stellingen bij SchHosk-Neurdlebbdin terug. DE NIEUWE TWEEDE KAMER LEDEN. DEN HAAG, 13 Nov. Het Centraal Stembureau heeft in; de heden te 's-Gra- venhage gehouden zitting in plaats van de heeren De Zeeuw en Heykoop, die ont slag namen, benoemd verklaard tot Tweede Kamer-leden de heeren B. J. van Stapelen en J. Brautigam. HET ORANJE NASSAU OORD DEN HAAG, 13 Nov, Uit hoofde der steeds stijgende exploitatiekosten van het Sanatorium Oranje Nassau Oord heeft de Raad van Commissarissen besloten de héif: van het goed, ongeveer 70 H A., te verkoo- pen. DE MOORD IN HET OOSTZANERG AT. AMSTERDAM, 13 Nov. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden Snijder tot 8 maanden gevangenisstraf zonder af trek van preventief. Visser werd veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf. De officier van justitie had tegen hem levenslang geëischt. STAKING OPGEHEVEN. ROTTERDAM 13 Nov, De staking van de Zuid-Holla.ndsche Stoomtrammaat schappij is vanaf heden opgeheven, na een conferentie tusschen organisatie en direc teuren. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Het zou intusschen interessant zijn na te gaan, hoeveel per K.:Gi. aardappelpoeder nu feitelijk door den Staat ia betaal-d. Er is inmiddels allerminst reden dit moeten wij billijkheidshalve hierbij voegen te vermoeden, dat deze transactie voor de lirma Vlessing zeer voordeelig is geweest Het tegendeel moet het geval zijn. (Hbl.) Onder de onderteekenaars veel predi kanten en kunstenaars treffen wij dfe na men van: dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eyisinga, ds. P. Eldering, B. de Ligt, Ir. J. B. van JLoghem, architect, ds. J. Jac. Thomson, mr. P. Tideman, mr. Clara Wich- mann, mr. H. P. L. Wiessing, redaeeur „Mos groene", Augusta de Wit. Wij ontvingen een afdruk in groen en rood van een oproep, gericht tot „de in teliectueelen van Nederland." Het volgende i® er aan ontleend, aldus het Hd'bld. Een aantal pers-onen1, hersenarbeiders, an dersgezegd intelectueelen, van oordeel, dat het tegenwoordig maatschappelijk stekel tot een vloek is geworden voor iedereen en dat er alleen redding mogelijk is door een prin- cipiee socialistische omzetting der maat schappij, hebben zich vereenigd tot een bond van Revolutionnair Socialistische Inteliec tueelen. Zij meenen, dat wat sinds lang den handelaars door bittere ervaring was duide lijk geworden, nu ook, door den wereldoor log en het bijna nog stuitender ontstaan van den „vrede" iedereen intellectueel kan zijn geopenbaard: de economische en moreele onhoudbaarheid van hot kapitalisme. Econo misch onhoudbaar: het kapitalisme, doordat het chaotisch produceert, heeft bot gevolg handelsoorl'og, militairen oorlog en oproer, allemaal chisissen, waarin het zijn producten vernietigt zoowel als zijn producenten, en ten slotte zichzelf. Moreel onhoudbaarge meenschapszin en een wezenlijk zelfbeschik kingsrecht van de individu, dubbele inhoud eener hoogere beschaving, zijn ondenkbaar in de structuur der tegenwoordige maatschappij, die op de exploitatie en concurrentie ge grond is. De Bond van R.S.I. doet daarom een be roep op alle hersenarbeiders, die beseffen dat met kracht moet worden gestreeld' naar de verwerkelijking van een Maatschappij, waarin de voortbrenging en verdeeling der goederen en niet minder de verhoudingen der mensehen onderling redelijk geordend rijs. De lede* va* d«n Bead beseffen, d*t ter EEN LIEFHEBBER VAN BRILJANTEN. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het, in Uw blad van Dinsdag 11 dezer opgenomen stuk „De Inva liditeitswet in de praetijk", wenschte i'k eeni ge opmerkingen te maken, waarvoor ik be leefd een plaatsje verzoek. Id het eerste ged'eelte betreffende de pre ventieve werking der Invaliditeitswet, werpt de schrijver de vraag op of het niet onbillijk is, dat de geneeskundige behandeling ter af wending van dreigende invaliditeit alléén wordt verstrekt aan d'e verzekerden, die nog geen invaliditeitsrente genieten. Ten aanzien daarvan 'kan ik er op wijzen, dat als doel van de Invaliditeitswet niet kan worden aangemerkt het verstrekken van ge neeskundige behandeling. Wanneer in die wet dan toch genees- en heelkundige behandeling voor sommige ge vallen is opgenomen bijv. door verzekerden, die dreigen invalide te worden op kosten van de Rijksverzekeringsbank te doen behandelen öf door het verleenen van subsidies aan ver- eenigingen op het gebied d'er volksgezondheid werkzaam, dan dringt zich vanzelf de ge dachte op, dat die genees- en heelkundige behandeling of die subsidie in de eerste plaats wordt verleend' met het oog op de kosten der Invaliditeitsverzekering. Er wordt du» met

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2