betreffende idw*? hca 'tiütt Steeds ech ter is rust eenstemmigheid uitgemaakt, dat de buitealandsche toestanden daarvan moes ten doen afzien. Ook de regeering wenscht beperking van bewapening en 2b gaat niet uit den v/eg voor een militaire coterie. Aan den anderen kan' echter is de oorlogs koorts nog niet over en daarom moet de gul den middenweg bewandeld worden, waarbij kleine inaties op den weg tot ontwapening mogen voorgaan. In de memorie van ant woord betreffende Hoofdstuk VIII zullen de plannen van den minister van oorlog onom wonden worden medegedeeld. Tot de plan nen behooren: verkorting van den eersten oefeningstijd tot 6 maanden, bij de bereden artillerie tot 12 maanden, bij de cavalerie tot 18 maanden waarmede 4 millioen zal wor den bezuinigd. Verder een 2 maandelijksche oefentijd voor voogeoefenden, gedeeltelijke beperking van het blijvend gedeelte in ver band met de uitbreiding der marechaussée, eerste oefening in regimen ts-instructiescho- len, vereenvoudiging der legerorganisaties, invoering van den legerrecruteeringsdienst. Door de laatste drie maatregelen zal het beroepskader aanzienlijk worden ingeperkt en 17 millioen worden bezuinigd. De ver mindering, van de landweer van 48 tot 27 bataljons geeft een besparing van 1V» milli oen. Door al deze maatregelen zal verder veel kunnen worden bezuinigd op administra tie en kazernes. De Minister van Marine heeft zijn begroo ting aanvankelijk kunnen verminderen met 3 lA millioen, grootendeels tengevolge van zijn besluit om van bet materiaal slechts het onontbeerlijke aan te houden. Verdere be langrijke bezuinigingen zullen volgen. Met vertrouwen gaat de regeering de toe komst tegemoet. Zij is er zich volkomen van bewust, welk verlies zij leed door het heen gaan van den heer Idenburg. Zij sluit zich van harte aan bij de hulde aan dezen eminen- ten staatsman. Ons volk groeit.. Het zal ver der groeien, als er in de eerste plaats rust is. Bij zijn ontwikkeling is het niet uitgesloten, dat één deel van het volk zijn belangen moet opofferen aan hej: algemeen belang. Zoolang het bijzonder belang aan het algemeen belang ondergeschikt wordt geho'uden, is de toekomst van ons volk, onder Gods zegen, veilig en ze ker! O De Minister van financiën wees erop, dat hij direct na zijn optreden het gereedliggende ontwerp voor de herziening van het belastinggebied der gemeenten ter hand genomen heeft. Voorts heeft 'hij direct toegezegd de bedragen, uit de O. W.-belas- ting voor de gemeenten bestemd, te verhoo- gen. Thans is uit deze belasting 60 millioen beschikbaar gesteld. De regeling van de be taling van het onderwijs zal zóó zijn, dat het rijk alle onderwijzerssalarissen betaalt, en.de gemeente alle kosten van bouw en exploitatie van alle scholen. Het zal zaak voor de ge meenten wezen, dat ze de algemeene lijn, gel dend voor ieder, volgen: zuinigheid en nog- eens zuinigheid! Sommige gemeentelijke be grootingen doen echter de vraag rijzen of men van de noodzakelijkheid van zuinigheid wel doordrongen Is. Spreker is zelf bij het on- dejwijs geweest, en heeft nooit kunnen ont dekken, dat in een kleine klas beter les gege ven wordt. Het onderwijS'hangt geheel af van de energie van den onderwijzer. Als men dus moet bezuinigen, moeten de gemeenten eerst maar eens overwegen of de klassen niet te klein zijn. De gemeenten moeten 'zich leeren behelpen. De regeering behoudt zich het recht voor, zoowel bij een uitkeering uit de O.-W. belasting als bij andere uitkeeringen, te overwegen, of de gemeenten wel zuinig ge noeg zijn. Wat de rijksfinanciën aangaat, spreker wees erop, dat de waarde van onroerende goe deren niet bepaald wordt door eenige 'hoogere of lagere belastingen. Spreker wilde den heer KooHn overigens toezeggen voorzichtig te zijn bij de bepaling der grondbelasting. De heer Staalman heeft den eisch g.sield, dat de rijksbegrooting sluiten moest, maar deze eisch is nog nimmer gesteld. De Minister kan er niet op antwoorden 111 hoeveel tijd de cri sisschuld afgelost zal worden. Zijn plan is het in 25 jaar te doen. In de stukken drong men op 40 jaar aan. Niemand wil het on middellijk doen! Engeland stelt de aflossing op 50 jaren. De heer Troelstra stelt zich van de 'bezuiniging niets voor en noemde 180 millioen voor woningbouw 100 millioen voor onderwijs, in vijf jaren noodig,- dat niet gedekt moerworden uit leening of belasting, maar, heeft de Minister hem goed begrepen, uit de socialisatie! Hieromtrent leeft men in volslagen verwarring. Vroeger waren Troelstra's partijgenooten het er over eens, dat staatsexploitatie ook fiscale beteekenis heeft. Maar thans 'heeft de leider het uitge roepen er is geen slechtere vorm van produc tie dan staatsexploitatieHij geeft den minis ter niet veel als hij dergelijke dekking voor stelt op dergelijke enorme uitgaven. Reeds voor 1920 alleen zal voor woningbouw 100 mihoen uitgegeven worden! De 100 milli oen voor onderwijs zullen hoofdzakelijk druk ken op de gemeenten, en niet op het rijk. Be zuiniging is noodig, de heer Rink zeier zul len millioenen door gewonnen worden! Dat is goed, maar sluitend zal de begrooting er niet door worden. Bezuinigd kan worden op bureau- en reis- en verblijfkosten. Inderdaad wordt door ambtenaren vaak ruim geleefd. Een dienstrijwiel kost veel geld, ziet er altijd magnifiek uit, maar een ambtenaar is er veel zuiniger op, wanneer men hem er een bepaald bedrag voor geeft! Zoo is het niet alleen bij het rijk, zoo is het ook bij particulieren. Zui nigheid zal de Minister dus wel betrachten, maar hij zal eerst onderzoeken op welke wijze de beste controle op de uitgaven worden ge vorderd. In Engeland is het. departement ..van. financiën eigenlijk niets anders dan een con- tröle-departement, dat op de andere departe menten een accountant-officier heeft zitten, die elke uitgave fiatteert. Misschien is zooiets voor ons land mogelijk, maar men bedenke, dat juist de laatste jaren de klachten over de dure Engelsche administratie enorm zijn toe genomen. De heer Visser van IJzendoorn klaagde over onvoldoende gegevens. Hij kan meer cijfers krijgen als hij ze hebben wil. Maar het is onmogelijk elk oogenblik precies te zeggen hoeveel de staat heeft uitgegeven. Verleden jaar en in 1917 waren de crisis-uit gaven globaal geraamd, thans bleek, dat in die jaren die uitgaven 33 millioen méér hebben bedragen! Over de jaren '14,'15' en '16 blijft het crisistekort 545.5 millioen. Het milliard 880 ndlinan De laatrtfl. dager zijn er op financieel ge bied hrhtptin'en te cops'ateerenf speciaal de geweldige stijging der gewone middelen. Over October is boven de raming ontvangen bijna 15 millioen, over de laatste 10 maanden bij na 77 34 millioen. Niemand kan echter met zekerheid zeggen, hoe de toekomst zich zal ontwikkelen. Ue uiterste voorzichtigheid blijft dus geboden. Dat 1920 zal meevallen, blijlt dus altijd maar een hoop. Wel staat eonter vast dat de uitgaven de raming belangrijk zullen overschrijden. Met verhooging van sa larissen en pensioenen zullen tientallen milli oenen gemoeid zijn. Versterking der midde len blijit noodig. De eisch van den- heer Marchant is eenter ongemotiveerd dat de nieuwe belastingen reeds vanaf 1 Januari werken. Dit zou slechts kunnen geschieden door opcenten op de inkomstenbelasting. I>eze is reeds zoo opgedreven, dat daarvan geen sprake kan zijn. Wat de weeldebelasting aangaat, is door indiscretie een ontwerp niet van spreker maar aan spreker gepubliceerd. De pers die spr. te dier zake reeds met fiolen van toorn overlaadt, is dus voorbarig. Niet het bezit maar alleen den aankoop van weelde weyscht spr. trouwens te belasten. Wat de tabaksbelasting aangaat, heeft het principe van sprekers ambtsvoorganger kans te worden omhelsd door de commissie ad-hoc welke de volgende maand vermoedelijk met haar 'taak gereed zal zijn. De critiek van den heer Treub op sprekers mededeeling van belastingplannen was ongegrond. Spr. werkt voort aan zijn vroeger aan de Kamer mede gedeeld plan en dient dit in, naarmate het voortgang heeft. Aan voorspellingen hoe 't met onze ontvangsten en uitgaven zal gaan in dezen onzekeren tijd waagt spr. zich niet, evenmin als de Zwitsersche Bondsraad dit heeft gedaan ten aanzien der Zwitesrsche fi nanciën. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Marchant zijn motie heeft ingetrokken en vervangen door een nieuwe, luidende: de Ka mer van oordeel dat de voortbrenging en distributie van goederen meer dienstbaar moet worden gemaakt aan t algemeen belang, noo- digt de regeering uit over te gaan tot instel ling van een commissie van onderzoek, dgor welke maatregelen dat doel moet worden be reikt en gaat over tot de Orde van den dag. De vergadering werd verdaagd tot Don derdag 1 uur. BINNENAND. BOSCH A A NKOOP VAN STAATSWEGE. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo- girng van het IXe HoofdiStpk (Landbouw) der Staatsbegrooyng 1919, strekkende tot aan koop van het landgoed „Planken Wambuis". 'De minister deelt ito de toelichting mede, dat toet landgoed d'en Staat te ikoop is aan geboden voor 923.000. Dit landgoed', gele gen op dc Veluwe, onder de gemeente Ede, ten zuiden van Otter loo en ten noorden van Wolfhese, is ruim 2012 IT.A en bestaat uit enkelte gebouwen en verder uitgestrekte hei develden, stuifzand, eiken hakhout en vele demnentoosschen. Het Staatsboschwezen heeft dit terrein ge schat als waarde in zijn bedlnijf op 842.786 De beide is gemiddeld op 175 per H.A., liet stuifzand, groot 253 H.A. dat uitstekend voor bebossching geschikt is, sléchts op 50 per H.A. Aangezien een deel van het terrein eene vrij1 belangrijke waarde als bouwgrond be zit, is de gevraagde som zeiker billijk te ach ten!. Het bedoelde bezit wordt over een lengte van pl.m. 3 K.M doorsneden door den straat weg ArnhemEde en bevindt zich in de na bijheid' van buitenis, die zich van Arnhem af, langs dien straatweg uitstrekken. Worden nu dé langs den straatweg gelegen gronden be stemd voor bouwterrein voor gro-ote villa's, dan zal deze strook zelfs bij matigen verkoop prijs een zeer belangrijk bedrag opbrengen. Voor hot behoud van het natuurschoon kun- nen zoodanige eischen worden gesteld, dat de Amslterdamsche straatweg zijn bij' uitstek fraai karakter niet verliest Aan den Staat blijft dan een groot mooi afgerond bezit, dat voor de houfproductie een bijzondfere waarde heeft. Behalve dit acht de minister dé economische, beteekenis van een zoo uitgestrekt toekomstig bosch bezit in han den van cfen Staat in het midden van ons land in een centrum van druk vreemdelingen verkeer niet 'hoog genoeg te schatten. Ten slotte wijst de minister er op, dat ook voor d'e Landbouw-Hoogeschool te Wagenin- gen het van veel belang is, dat in hare nabij heid een groot Staatsboschbedrijf wordt ge vestigd, dat onigetw feld als studieveld en ter rein voor excursies een groote waarde voor het ondterw s kan opleveren. GEZONDHEIDSDIENSTEN VOOR GEMEENTEN. Bij het Departement van Arbeid is in voor. bereiding een wets-ontwerp, strekkende om aan aan de Kroon de bevoegheid te geven gemeenten gezamenlijk een gezondheids dienst te doen instellen en zoo te verkrijgen, dat in of voor iedere gemeente een gezond heidsdienst bestaat. Het is de bedoeling dat in de aldus te vor men gezondheidsdistricten de gezondheids diensten zullen worden belast met de maat regelen tot wering en bestrijding van ziekten en tot bevordering van een goeden gezond heidstoestand. ONDERSCHEIDING GENERAAL SNIJDERS. In opdraoht van de regeering hebben zich gistervoormiddag de luitenant-generaal Pop, chef van den generalen staf, de luitnant-ge- neraal Burger, commandant van toet veldle ger, en de schout-bij-nacht Umbgrove, chef van den marinestaf, naar de woning van ge neraal Snijders begeven, om den vroegeren opperbevelhebber van land- en zeemacht de versierselen over te reiken van ridder-groot- kruis i nde Oorde van den Nederlanaschen Leeuw, welke onderscheiding, naar men weet, dezer dagen door de Koningin is verleend. GEMENGD NfEUWS. DE ZAAK- NETE LENBOS In de gisteren gehouden vergadering van de classis Middelburg der Geref. Kerken, is nogmaals gedhrendte eenige uren de 'kwestie dis. Netelenbos besproken, mede naar aanlei ding van verschillende ingekomen' brieven, onder welk» een vsn d<®. Netelenbos zelf, die protesteert tegen dé op hem toegepaste schor sing, terwijl hij' zich beroept op zijn recht, bij de Generale Synode in beroep te komen. Een' fweedfe brief was van dir. Buyzer, die ook het beroep bij een hooger college bepleit. De deputanten adviseeren tot 'het ontzetten uit het predikambt, daar de houding van ds. Netelenbos voortspruit uit afwijking van de belijdenis. Het resultaat was ontzetting uit het pre dikambt. 'Nog wera besloten d'en kerkeraad te advi seeren ds. Netelenbos voor den tijd van een halif jaar een' wachtgeld! uit te betalen van twee dlerdien van zijn traktement, onder voor waarde dat hij zich onthoudt van, optreden in 't openbaar, bijv. bijbellezing en van ca- techiseeren. D'E BELiDEIR'SCBE SCHOOLKWESTIE. Mén schrijft uit D'en Helder aan het „Va derland" In die vergadering van 22 Juli j.ï. bleek een schrijven' van de Prat. Schoolvereeniging in gekomen, waarin deze meedeelde, dat te Koe gras een school met dén Bijbel zou worden gesticht1 en dat alle daar wonende ouders van leerplichtige kindteren zich blijkens een ver klaring die biji bovenbedoelde mededeeling was gevoegd, verbonden hadden,, hun kinde ren naar die school' te zenden, ontstemd als zij' er over waren d'at tot nog toe geen uitvoe ring was gegeven, aan t raadsbesluit van 21 Febr. 1919. om een openbare school te stich ten. M.a,.w. zei dus de Prot. Schoolvereeni ging: nu is een openbare school niét meer noodig. Van links werd toen in den raad be toogd, dlat dé vrijzinnigen, die te Koegras verre in de meerderheid zijn, ten slotte aan hun voornemen geen gevolg zouden geven, terwijl rechts zoo Stellig mogelijk verzekerde, dat- die boeren hun kop niet zouden breken. Dat links gelijk had! en rechts zich schrome lijk vergist heeft, is maar al te duidelijk ge bleken. Tweemaal is een referendum gehou den, waarvan één keer ambtelijk, en telkens stem dien meer d'an tweemaal zooveel personen voor een openbare dan voor een bijzondere school. Toch besloot de raad 28 Oct. met één stem meerdenheid met medewerking van drie 'leden van links, om geen openbare school te bouwen; immers, er 'kwam. niu toch een school, zij het dan ook een Chr. Hiermee ne men de vrijzinnigen te Koegras geen genoe gen. Zij! worden nu voor de. keuze gesteldóf hun kinderen naar een chr. school te zenden óf ze een grooten afstand laten1 afleggen naar de naastbijzijtode openbare school." Ze willen een noch 't ander, En nu blijkt ten derdemalë, hoe verkeerd' rechts de vrijzinni gen' 'te Koegras beoordeeld heeft. Immers thans is bij! dien, raad een adres van 40 ge zinshoofden ingekomen, waarin zij verzoe ken, tot den bouw van een o.s. over te gaan 35 tounner 'hebben 65 leerplichtige kinderen' en 5 anderen hebben kinderen heneden 5 U jaar. Deze vormen met de niet-leerplichtige kinderen dier 35 andere oniderteekenaars nog een aantal van 29. Al die adressen zullen1 ook adtoaesie betui- ?en aan het dloor de afdeeling Helder van 't I O. G. en den Bond van N. O. aan Ged. Staiten gezonden verzoek,, om 't raadsbesluit van 28 Oct. j,;t. niet goed te keuren. PRETTIG BEZOEK. Dinsdagavond vervoegde zich een als heer gekleed persoon bij een bewoner van den Amstelveenschen weg te Nieuwer-Amstol, vragende aan de vrouw des huizes of haar man, een vriend /an h<m, th 'S was Nadat hij binnen gelaien was, gino de vrouw haren fcntgvri"A| ha'én. die, toen hi) r«eds spoedig aankwam, tot :ru groote verb», mg zag dat de z.g. vriend reeds zijn winterjas en para- pluie te pakken had. De vreemdeling, zich ontdekt ziende, gaf den bewoner met de parapluie zulk een slag op het hoofd, dat hij bewusteloos neerviel, terwijl hij zelf, met achterlating der jas, ijlings de vlucht nam in het donker. D'E AM'ERIKAANSCH: SCHOENEN. Iemand uit de schoertenbranche schrijft ons dat wethouder De Miranda bij het bestellen van dé Amerikaansche schoenen geen deskundige voorlichting heeft gezocht en „dat deze schoenen op zeer speciale wijze in- éllkaar zijn gezet, waard'oor een enorme besparing op den kostprijs gemaakt wordt". Voorts deelt deze inzender .mede dat de achterlap bestaat uit Buffelteer, een zeer minderwaardige kwaliteit zooileder, daarna een stukje .afval van hetzelfde ledter en de rest uit 'papier De zolen zijn volgens hem dito, garen is er niet aan verspildi, doch de gehee- le schoen' is in elkaar gespijkerd'. De stijven zijn papier, de harde neus is een stuk grof linnen, terwijl ook het overleder van zeer min derwaardige kwaliteit is." Wij zuilen, ons niet bezondigen aan deze schoenenpolitiek. ook al niet omdat wij, als leeken, niet kunnen begrijpen dat het een misdaad van een fabrikant is als hij schoe nen „op zeer speciale wijze in elkaar zet waardoor enorme besparing op den kostprijs gemaakt wordt". Ook kan het, het publiek onverschillig zijn uit welk materiaal een schoen is samenge steld, als het doel slechts wordt bereikt dat de drager schoeisel heeft, dat, aan de daaraan te stellen eischen1 voldoet. In 'het algemeen kunnen wij niet spreken, wij kunnen slechts getuigen van eigen erva ring. Een onzer redactieleden1 heeft de schoenen gekocht en gedragen gedurende de tien dagen dezer maand- waarin twee sneeuwperioden de straten onder den1 modder hebben gezet. De schoenen hielden zich uitstekend, en daarom gaat het. Verder kan geconstateerd worden dat de voor enkele maanden nog zoo buitengewoon hooge prijzen, aanmerkelijk zijn gedaald se dert het oogenblik waarop bekend werd, dat de gemeente goedkoope volksschoenen in den handel zou brengen. Wij wenschcn ons, als leeken, tot deze door ieder onbevooroordeelde waar te nemen fei ten, te bepalen. (H'bl.) TUBERCULOSE ONDER HET RUND VEE. Volgens het Provinciaal Verslag van Dren te over 1918 blijkt dat op de zandgronden in Drente zeer veel tuberculose onder het rund vee voorkomt. De veeartsen te Coevorden, Emmen en Roden namen meer gevallen waar dan het vorig jaar, er waren meer zichbaar lijdende dieren. De veearts te Meppel nam minder gevallen waar. Hij veronderstelt dat men in zijn omgeving bij de inkrimping van den veestapel in 1917 de verdachte dieren üj de eerste plaats heeft opgeruimd. Het contract met den veehouder, bij wien de tuberculosebestrijding met Rijkssteun ge schiedde, liep af en wgrd niet vernieuwd. Aangezien hij bij den aankoop van vee er zich niet van overtuigde, alvoren het in con tact brengen met zijn eigen beslag, of heit tu- berculose-vrij was, bestaat er weinig kans dat de bestrijdingspoging voor de toekomst eenig resultaat zal opleveren. DE AARDAPPELHANDEL IN 'T NOOR DEN. Een correspondent van het Hbl. in Drente schrijft ons: Het ging met den afzet van consumptie aardappelen, verbouwd op de zandgronden in Drente, tot nog toe niet vlot. De regeering neemt een zeer gereserveerde houding aan in zake aankoop van consumptieaardappelen, zij stelt deze uit tot toet volgende jaar, zoodat de verbouwers der soorten, die wegens min dere houdbaarheid in den winter en 't vroege voorjaar moeten worden geconsumeerd, deze trachten van de hand te doen. Gemis aan ver trouwen in de regeeringstoezeggingen voor de andere soorten is oorzaak, variëteiten wor den verhandeld, indien 't eenigszins mogelijk is. Er moest bij menig kleinen landbouwer geld wezen op 1 November! Het ging tot voor kort met de prijzen ech ter slecht. De handelaren of exporteurs koch ten op tegen 3 per H. L. en maakten reeds vrij groote voorraden. Nabij alle stations van den Noordooster in Drente zag men de lange, rond toegeworpen hoopen verrijzen, die wach ten op nader vervoer. De handel heeft een goeden neus gehad, de aankoop tegen 3 per H. L. is een buitenkansje geweest, wat het eerst bleek voor een paar weken, toen de Bond Veenkoloniën, die de afzet regelt dre aardap pelen van de leden der bij hem aangesloten organisaties, uitkwam met prijzen van 3.80 4.00 per H.L. De kleine landbouwers, die aan den handel verkochten, jammeren nu over hun verkoop. Wat nog wel erger kan wor den, daar de prijzen neiging tot verder oploo- pen vertoonen. Er kan n.l. uitvoer plaats heb ben van een vrij groot kwantum naar Noord- Frankrijk, terwijl voor Duitschland druk wordt geladen in met stroo bekleede wagons, op die dagen waarop de temperatuur dit toe laat. Er staan zoo reeds vele wagons te wach ten langs den spoorlijn. Jammer, dat de vroege winter de werk zaamheden van het transport belemmerde, doch het schijnt dat hij voorioopig den af tocht zal blazen. De aardappelmeelfabrieken ondervonden ook reeds last van het gestrem de verkeer te water, zoodat sommigen ver langend naar voorraad uitzagen om de mo lens te kunnen laten doorwerken. Overigens kan gemeld worden, dat de fabrieken uitbeta len voor de aardappelen, daar de prijs van het meel oploopt, terwijl uitvoer toegestaan is. Men spreekt reeds van een prijs van 3 per H.L., wat bepaald een groote meevaller is. Het is dus waarschijnlijk, dat de financi- eele resultaten, zoowel van den verbouw van consumptie-aardappelen als van het fa- brieksproduct ten slotte gunstig genoemd kunnen worden. SCHADELIJKE INVLOED VAN ZONNEWARMTE. Zonder zon geen levenToch kan de zon newarmte ook schadelijk werken, vooral op boomen! Niet alleen dat sommige buomen in de groote steden, beschut staande tegen wind doch open voor de zon hun bladeren vroeg (half Augustus) laten afvallen, doch de stam heeft van de zonnewarmte te lijden. Dit -laat ste geldt vooral voor piinboomen en snarren. Door de warmte van efe zon wordt ae bast sterk verwarmd, om tegen den avond af te koelen, 't Gevolg hiervan is. dat debast scheuren gaat, zbodat houtmijten en ook schimmelplanten het versche hout aantasten, wat meermalen den dood tengevolge heeft. Proeven hebben dit bewezen Den aandachti- gen natuurbewondcraar zal het opgevallen zijn. dat boomen aan den rand van een bosch hun takken tot aan den grond laten reiken Boomen midden in het bosch zijn hiertoe niet in de gelegenheid. De oorzaak van het laten hangen der takken ligt niet aan de plaats ruimte doch moet beschouwd worden als een beschutting van dén stam tegen de stekende zonnebrand. CREMATIE DOMELA NIEUWENHUIS Het stoffelijk overschot van wijlen den heer Domela Nieuwenhuis zal dezer dagen naar Amsterdam worden overgebracht en worden geplaatst in het gebouw van de Dia mantclub Concordia" te Amsterdam. Van daar af zal Zaterdag a.s. de rouwstoet zich in beweging zetten. Deze stoet wordt des morgens half tien opgesteld op de Achter gracht en Sarphatistraat, Frederiksplein, Weteringschans, Leidsche Plein, Marnix- straat, Rozengracht, Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal en Martelaarsgracht over de Martelaarsbrug naar het stationsplein. Al daar zal een zangkoor eenige zangnummers uitvoeren, waarna het lijk per trein naar Westerveld wordt overgebracht. Te twee uur vindt daar de crematie plaats. VOETBAL EN LIEFDADIGHEID. De burgemeester van Amsterdam heeft on langs uit handem van den secretaris der Voet- balvereeniging „De Zwaluwen" voor een lief dadig doel een bedrag van 97.86 ontvan gen, uitmakende de helft der opbrengst van den voetbalwedstrijd1 DenemarkenZwalu wen, op 3 Sept. j.ï. te Kopenhagen gespeeld. Hij heeft dit bedrag dóór tusschenkornst van het Genootschap Liefdadigheid naar Vcrmo- gen1 besteed aan kkedimg en brandstoffen ten behoeve van een viertal behoeftige zeer ouden van dagen van wie een reeds den leeftijd1 van' 102 jaren heeft bereikt. HET JUBILEUM VAN DEN A. N. 'D. B. Men meldt ons uit Amsterdam: Hed n zijn nog tal van gelukwenschen voor het toe stuur van den A. N. D. B. binnengekomen, terwijil Woensdagmiddag in een der zalen van net Bondsgebouw een kleine plechtigheid in verbandi met het 25-jarig bestaan van den A. N. D. B. plaats had. Namens een groot aantal oud-vakgenooten, waarvan velen met hun echtgenooten aanwezig waren, bood de heer Andr. Sterntoeim, na een toepasselijke toespraak 'het Bondsbcstuur een; huldeblijk aan, bestaande uit een eikenhouten bank, ont worpen dooir den architect Greinen en gefa briceerd' door dén meubelmaker Jan Teders. In een geestige speech dankte dé voorzitter de heer Henn Polak, voor het prachtig ge schenk, eer plaats zal krijgen in dte lu i van. het Bondsgebouw. HET AANTAL VREEMDELINGEN. Wederom is blijkens de laatste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, een stijging van het aantal in ons land vertoevende vreemdelin gen te constateeren. Bedroeg dit op 20 Juni 1919 117.887, op 20 September was het ge stegen tot 132.536, terwijl het op 20 October j.l. (laatste opgave) 136.185 bedroeg (72.498 mannen en 63.687 vrouwen) Sedert de vorige opgave (20 September) is het aantal der hier te lande vertoevende, Duitschers gestegen met 1435 (1000 man nen 435 vrouwen), dat der Engelschen met 480 (322 mannen en 158 vrouwen), 398 Bel gen (273 mannen en 125 vrouwen en dat dar Franschen met 183 (144 mannen en 39 vrou wen). VERKWISTING. Men schrijft aan die Avondpost" Voor rekening van de rcgcejimg werden voor twee jaar te Schecmd'a 1300 groote va ten met snijboonen ingemaakt. De vaten lig gen er noig! Ook te Winschoten en Hoogezand liggen sedert twee jaren diuizendan valen snijboonen, kool enz. op export te wachten. Een reusach tige schad'c en wtanneer zal hierin nog een weinig verandering komen? Voor de in maak zijn dure groenten en dure vaten ge bruikt DE STRIJD TEGEN DE DUURTE. Het bestuur der Vereeniging „Volksvoe ding'te 's-Gravemhage, heefi zich met een schrijven1 tot den Raad gewend, waarin het zegt, dait uit een bij het sluiten'van het Eet huis. door honderden onderteekend, inge diend' verzodk blijkt, dat aan zoodanige in richting te diezer stede groo'te behoefte be staat, dat de Vereeniging „Volksvoeding" zi'dh ten doel stoelt aan deze behpefte te vol doen1 door bet tegen matigen prijs verstrek ken van warm voedsel in daartoe ingerichte lokalen en het zoo goedkoop mogelijk beschik baar stellen van levensmiddelen, dat het be stuur evenwel de noodige .middelen mist om d;e exploitatie tier hand1 te nemen en. een ge bouw voor het bereiden en nuttigen der spij zen in te rilchten en daarom den Raad ver zoekt eert renteloos bedrijfskapitaal van 10.000 te mogen ontvangen en tegen ma tigen' prijs een deel' van de Centrale Keuken en hef Eethuis met inventaris te mogen hu ren. Het bestuur gevormd.door de leden der commissie van de Centrale Keuken, is over tuigd, 'd'at bij voldoende afname de kosten van exploitatie uit de inkomsten kuinnen worden bestreden. DE ONDERWIJZERS JAARWED^ EN. B. en W. van' Zaandam hebben bij den raad' dier gemeente een voorstel ingediend om een adres bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in te 'dienen, waarin wordt aangedrongen om bij de nieuwe regeling der jaarwedden van 't personeel bij het lager on dierwijs het minimum-salaris te willen bren gen op 1500 en het maximum te verhoogen met 1000. GRENSBEWAKING. De Regeering heeft een wetsontwep inge diend, houdende nadere voorzieningen betref fende de grensbewaking. In de Memorie van Toelichting merkt de Regeering op, dat gelijk zij reeds meermalen te kennen heeft gegeven, dc staat van beleg, die nog geldt voor de strook langs onze Oos telijke en Zuidelijke grenzen, niet voetstoots kan woren opgeheven. Die staat is tot dusver bestendigd, in de eerste plaats omdat de toe standen in de aangrenzende landen nog niet diermate normaal waren, dat ook u't militair oogpunt dc opheffing verantwoord zou zijn geweest. Maar bovendien zou door ophef fing zonder meer de overheid zich verstoken zien van enkele machtsmiddelen, welke voorshands nog onmisbaar zijn. Niet krach-/ tig genoeg kan immers wonlcn gewaakt te-' gen het binnenkomen van ongewenschte vreemdelingen. Weliswaar biedt hel vreemd;.- lingenrcglcincnt genoegzame wapens om te gen deze elementen op te treden maar de on dervinding leert, dat zij menigmaal steun en hulp vinden bij Nederlandsche onderdanen, voor wie dit reglement niet geldt. Indien dezp laatste wonen in het grensgebied, is hun aan wezigheid een immanent gevaar. Het is dan ook bepaald noodzakelijk den Minister van Justitie bevoegd te- verklaren den toegang tot 'het verkeer en het vervoer binnen en het verlaten van de bewakingsge bieden iüe regelen, zoomede op het voei spoor van art. 33 der wet op den staat van oorlog en van beleg de mogelijkheid te op-enen ook Nederlanders het verblijf binnen het grens gebied' te ontzeggen. Zoonoodig moeten zij met den sterken arm verwijderd kunnen wor den, terwijl strenge straffen zijn te stelle^ op een omgeoorloofden terugkeer. Tevens kunnen dergelijke maatregelen van nut zijn tegenover onverbeterlijke smokkelaars. Wordt aa i het burgerlijk gezag de hem toegedachte bevoegd heid geschonken, d'an kan de staat van beleg itlhans wel worden opgeheven. Wel is- waar heelt het militair gezag veel verder strekken de machtsmiddelen!, waaronder verschillende ■d'ite een' afwijking behelzen van grondrechten, in normale gevallen door de grondwet ge waarborgd. De Reigieering is van plan, de taak, welke de militaire grenswacht thans vervult zooveel mogelijk over te dragen aan een versterk, korps douane-ambtenaren, die daarin w aar noodig, zullen bijgestaan worden door de mi litaire politie. DE K LOETOOM MISSIE. iDe Kloetcommissie deelt mede, dat zij, met goedvinden van- Zijne Excellentie, den Minis ter van Koloniën, haar werkzaamheden heeft ges taak" in verband, met de omstandigheden, dat vold'oende gelden geacht worden te zijn bijeengebracht. In Hollandi werd voor een bedrag van ruim 790,000 ingeschreven, van welke gelden echter een gedteelte in Indië werd gestort door de nederzettingen van inschrijvers. Het juis te bedrag, dat in Ind'ië voor gelijk dort werd bijeenigebrach'ti en waarmede dus voormeld bedrag van 790.000 moet worden ver hoogd, is hlier niet bekend'. Alles te zamen nemende wordt aangenomen, dat er ruim vol ei oendie middelen aan, het Smer-oe-fonds zijn overgemaakt om de daarvoor in aanmerking komende schaden te vengoieden. In ronde cijfers werd ontvangen In Amsterdam 217.000, terwijl daar ver-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2