iet ds lapen op list Hoogland. Honderd &flo bd Twiuttgste Jaargang. Donderdag 19 November. RËLlLtETOh. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT EOMOND AAN ZEE. (Vervolg.) Dan komt in behandeling een schrijven van den heer K. Wijnker, gemeente-architect, waarin deze protest aanteekent tegen het raadsbesluit, waarbij alle salarissen van ge meente-ambtenaren verhoogd waren, met uitzondering van het zijne. B. en W. stellen voor het salaris te handhaven. De heer De Vrij is echter bekeerd en stel de voor het met 100 te verhoogen. Weth. De Graaf! had eerst gemeend, 450 voor te stellen, doch bij nader onderzoek bleek hem het bestaande salaris van 300 voldoende. Wanneer de heer Snoeks het ook voor de verhoogiug opneeemt en opmerkt, dat ieder moet hebben, wat hem toekomt, ontstaat er een korte woordenwisseling met weth. De Graaff. De voorzitter maakte er een eind aan, door tot stemming over te gaan. Het werd aan (gnomen met 4 tegen 3 stemmen. (Voor heeren De Vrij, Snoeks, Jonker en Medik, tegen de heeren De Graaff, v. Hall en Couijn!) Voorts was ingekomen een schrijven van de commissie tot nazien van de kas der ge meente-bedrijven, waarin verzocht werd om een accountant. De voorzitter achtte het geld vermorsen, daar zij reeds een accountant hebben. De heer Snoeks lichtte het verzoek nader toe. De leden der commissie kregen een ba lans te zien en meer niet. Van het electrici- teitsbedrijf was b.v. niets te zien. Rekeningen enz. ontbraken. De voorzitter was er voor alsdan de reke ning van het electrisch bedrijf afzonderlijk te doen onderzoeken. De heer Medik was er voor, dat er een accountant zal komen en hoogte, dat de com missie die zelf zal benoemen. De voorzitter meende hierin een bewijs van wantrouwen te moeten zien tegen B. en W. en zeide een serie hatelijkheden aan het adres van den heeer Medik. Deze werd echter bijgevallen door de he& ren De Vrij en Snoeks en alsdan blijkt, dat de heer Medik, evenals de heer De Vrij, een accuntant door de commissie benoemd wenschte te zien, opdat deze beter met de commissie kan beraadslagen, werd het inci dent gesloten en het voorstel tot uitnoodiging van een accountant aangenomen. Dan volgde een voorstel van B. en W. tot uitbreiding der secretarie en tot het sluiten van een leening van 5000. De heer Jonker was voor een geheel nieuw raadhuis en meende, dat dat voor 20.000 lean, terwijl het oude ongetwijfeld wel 7000 opbrengt. De heer Snoeks meende, dat, als er ooit •en nieuwe school mocht komen, de oude ,/oor raadhuis kon worden ingericht. De voorzitter merkte op, dat 20.000 niet /eel is voor een raadhuis, terwijl er niet ge- vacht kan worden, tot de schoolkwestie af' (ewerkt is. De heer v. Hall was ook voor een nieuw raadhuis, maar vond het nu niet de ge schikte tijd. Hij wees met den heer Medik >p de duurte. Waar er bovendien weer wat ruimte komt door het verminderen der dis tributie, meende hij, dat er wel even gewacht an worden.'Hij stelde B. en W. voor hun oorstel terug te nemen en met plannen voor ten bouw van een nieuw raadhuis aan te omen. B. en W. trekken hun voorstel dan ook in. Een voorstel tot wijziging van de begroo- ng, loopende over 1129 (veroorzaakt door e laatste salarisherziening) werd met al- emeene stemmen goedgekeurd. B. en W. stelden aan voor over te gaan tot et heffen van een plaatselijke belasting op ,e publieke vermakelijkheden. Aangenomen, let tarief werd voor tooneel-, zang- en mu- ïekuitvoeringen gebracht op 10 pet., voor de verige op 15 pet. der zuivere opbrengst. B. en W. meenden voorts over te moeten en beschrijving van het dagelijksch noma- mleven, zooals het gezien en meegemaakt werd door de schrijfster 5* EMILIE DEMANT—HATT, Uit het Deensch vertaald door M. D. 6) Maar spijsbereiding is piet het werk dat e huisvrouw het meest in beslag neemt, daar 1 de bewoners der hut tot de dienstboden j kinderen van zes, zeven jaar ten volle vrij- eid hebben van de eetwaren zooveel te ne- ien als ze willen, en ze hun Heine gerechten elfk laar maken naar eigen smaak. „Ik kan een eten voor je klaar maken," zei Sara, toen ren ik uit verkeerd begrepen bescheidenheic .aar vroeg mij te geven wat ik hebben mocht hoe kan ik weten wanneer je honger hebt en aar je zin in hebt?" De hoofdmaaltijd avonds wordt in hoofdzaak door den man laar gemaakt, hij verdeelt het vleesch en gt het in de pan; in den ouden tijd was en koken geheel zijn werk, tenminste voor tover het 't vleesch betrof Maar behalve het eten klaarmaken is er oor de Lappen-vrouwen heel wat te doen: e hebben haar kleine kinderen die bezorgd voeten worden en ze moeten de heele familie i de kleeren hbuden, de dienstboden er bij zier Ion hier in 't noorden bestaat in rendie- en en kleeren. En daar de meeste kleeren an huiden worden gemaakt, is 't looien een zerk van belang. Voor 't looien wordt meestal /ilgeschors gebruikt, maar voor de huiden ot tentbedekking en voor grove vellen als oehuiden, gebruikt men berkeschors. De oehuiden worden door de boeren gekocht, zij vorden alleen voor onderzooien van zomer schoenen verwerkt omdat ze bijzonder sterk rijn voor alle ander gebruik dient 't ren dierleer Om die kleeren en andere dingen gaan tot verBoogtag der ttotfdenbelaifïng m die te brengen van 2.50 op 5. De heer Medik achtte 3 voldoende, doch kreeg geen steun, zoodat overgegaan werd tot vaststelling van 5, voor trekhon den 1 belasting. B. en W. stelden voor het personeel voor het herhalingsonderwijs uit te breiden met den heer G. Rienstra. De heer Snoeks verwachtte een voordracht ne rvoeg waarom dit niet geschied was. De voorzitter merkte op, dat de heer Rien- -stra reeds werkt en dat deze er het meest voor in aanmerking kwam. Waarschijnlijk zal echter ieder jaar een ander benoemd worden. Als de heer Snoeks dan nog de belangen van de jonge onderwijzers heeft bepleit, werd tot benoeming van den heer Rienstra overgegaan. De voorzitter deelde mede, dat de begroo ting 1920 voor de leden ter inzage ligt. Voorts werd aan B. en W. machtiging verleend om over te gaan tot den verkoop vr.n grond, en wel: lo. een stuk grond in de Marinestreek, groot 16 M2, aan stuurman Jochim Blauwboer; 2o. een stuk grond aan de Noorderstraat, groot 16 M2 aan den heer L. Blok. Ook de verkoop van een steeg aan de heeren J. de Graaf en B. Gu! werd na eenig debat goedgekeurd. (Tegen de heer De Graaf.) Dan werd afwijzend beschikt over het ver zoek van de heeren Fokker en andere ge meente-ambtenaren, waarin gevraagd werd, over te gaan tot het bouwen van een ambts woning. 't Is toch te verwachten dat de bouwvereeniging in het woninggebrek zal voorzien. De g .^commissie stelde dan voor het per soneel der gasfabriek, enz. als volgt te be zoldigen: Stoker 22 's weeks 5 duur- tetoeslag, fitter 22 5 duurtetoeslag, v. d. Hagen 22 -j- 5 duurtetoeslag, C. Wijker f 5 f 2 duurtetoeslag, J. de Wit 650 p. jaar -f- 100 duurtetoeslag, Direc teur 2400 's jaars 300 duurtetoeslag. De heeren Medik en Snoeks verklaren zich tegen de duurtetoeslagen, daar die bui ten den pensioengrondslag vallen, waaraan trouwens de gascommissie niet gedacht heeft. De heer De Graaff is er voor, daar bij eventueele daling der levensstandaard de duurte-toeslagen ongehinderd vervallen. De salarissen van de heeren Wijker en De Wit werden met algemeene stemmen vastge steld, de «overige met 5 tegen 2 stemmen. (Tegen de heeren Snoeks en Medik.) liet salaris van den directeur werd afzon derlijk behandeld. De heer De Vrij zeide, dat het onderzoek naar diens werk geen tastbare resultaten gaf en hij zijn stem er niet aan kon geven, zoo lang die zaak niet opgehelderd was. Ook de heer Snoeks was voor opschorsing, tot de zaak tot klaarheid kwam. De voorzitter was er voor maar af te werken en het salaris werd overeenkomstig het voorstel met 5 tegen 2 stemmen vastgesteld. (Tegen de heeren Snoeks en Medik.) Aan de orde was thans de afsnijding der electriciteitsgebruikers. De voorzitter stelde voor dit te behandelen in geheim comité. De heer Snoeks was voor openbare be handeling. De openbare meening eischte het, waar het het algemeen belang geldt. Ook de heer Medik was die meening toegedaan. De voorzitter wilde dan eerst rondvraag houden. De heer De Vrij vroeg of het mogelijk was, dat de ingezetenen den hoofdeüjken omslag betalen in drieën of vieren. De voorzitter wees op de moeielijke admi nistratie, doch zeide overweging toe. Voorts vroeg de heeer De Vrij om betere verlichting. Weth. De Graaff 'antwoordde, dat alle materiaal in werking zal worden gesteld. De heer Snoeks vroeg, of uit de gemeente kas de onderwijzers reeds volgens de wet- De Visser kunnen betaald worden. De voor zitter wilde het in overweging nemen De voorzitter stelde nu voor in geheim co mité te gaan. De heer Snoeks protesteerde uit alle macht. De voorzitter stelde voor in ge heim comité de vraag te behandelen, of ze in geheim comité zullen gaan. De publieke „tribune" werd ontruimd. De vergadering werd niet weer heropend. UIT SCHOORL. Dinsdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Timmerman de Vereeniging van leer te naaien, moeten de vrouwen draad spinnen uit pezen. De gedroogde pezen wor den met den rug van de bijl geklopt, als ze hard zijn en zijn ze van oude dieren afkom stig, dan worden ze gespleten en met de han den tot grove strengen getrokken, en dan be gint 't eigenlijke spinnen; trekken, natmaken, nog eens trekken, soms met de tanden om ze gelijk te maken. Als ze dan de gcwenschte dikte hebben, d.w.z. heel dun zijn geworden, worden ze getwijnd met de hand1 tegen de knie tot de draad lang genoeg is, waarna die dubbel gelegd en met de rechterhand op nieuw wordt getwijnd tegen den wang. De pezen kunnen tot een fijnen witte draad ge sponnen worden zoo dun als zijde, of ook tot een die zoo grof is als zeildoekgarende grof ste draad wordt gebruikt tot het naaien en verstellen van schoenen. In het voorjaar, als de bast" gemakkelijk af te schillen is legt men de .grof gespleten pe zen in een omhulsel van schors, genomen van een dikken wilgen stam. In dat omhulsel blij ven ze voldoende vochtig. Later in 't jaar, als men geen bastomhulsel heeft, worden de pe zen met water bevochtigd in een doek gesla gen. De gesponnen draden worden tot knot ten gedraaid en opgeborgen in 't vel van een duikereend. Er wordt veel draad gebruikt en het spinnen is 't werk der vrouwen in verlo ren oogenblikjes, als ze bij elkaar op bezoek gaan en op regendagen, waarop mefr niets ander doen kan. Een regendag kan wel prettig zijn. Zoolang men goed en warm zit, is (het niet naar den regen tegen de tentbe dekking te hooren slaan; de rookopening wordt zoover dicht gestopt als 't vuur 't lij den kan, dat maakt ae hut half donker, en die schemering is niet onaardig. Minder aardig is natuurlijk de rook, als die gewoon neer slaat, zoodat allen gaan hoesten. De buur vrouwen komen mét hun spinwerk op bezoek en blijven een poos praten, de koffieketel wordt warm gehouden en de gesprekken wor den met levendigheid gevoerd. Ónder elkaar zijn de vrouwen gezellige praatsters; geestige rake antwoorden geven ze allen, ook de kin» toot Vrmntfeïïögtrrrericeer „ïfoorfMCon» mcrland", alhier. De periodieke verkiezingen hadden tot re sultaat, dat de heer Kriljer tot voorzitter en de heer Joh. Blom tot bestuurslid werden her benoemd, terwijl de heeren R. Wognum, J. Smit cn T. T. Medendorp werden benoemd tot leden van de financieele commissie over 1919. Alle heeren namen hunne benoeming aan. Daarna kwam aan de orde de bespreking om te komen tot verbetering van de wegen in Schoorl. De voorzitter zei, dat ieder wel weet, dat onze wegen slecht zijn en te smal, doch meende naar aanleiding van het verbree- dingsplan van den Laanweg, dat we weinig hoop kunnen hebben op onzen gemeenteraad. Dit Laanwegplan, breed opgezet, heeft het bestuur veel werk bezorgd en het resultaat was, dat na een half jaar wachtens de oude Raad op zeer kleineerende wijze al dat werk zonder de minste aandacht, op een onzalig oogenblik naast zich neerlegde. Hiertegen protesteerde spreker ten sterkste. Hierna zette de secretaris, de heer Scher mer, uiteen hoe een zeer deskundig ambte naar, dezen zomer in Schoorl verblijvende, zich interesseerde voor de verbetering van onze wegen. Met dezen hoer den toestand be sprekend, kwamen we, zei spreker, tot de conclusie, dat het Laanwegplan zeer mooi was, doch uitsloot door zijn hooge kosten, dat meerdere wegen .een beurt kregen. Spr. had de overtuiging gekregen, dat voor een zelfde bedrag als dc Laanwegverbrceding alle Schoorlsche wegen, van Bergen tot Camp, zoo konden worden verbeterd, dat ze voldo den aan de gestelde eischen van het verkeer, ook voor de toekomst. Daarbij kwam nog, dat we in onderhandeling zijn met den Wie lerbond, tot het verkrijgen van wielcrpaden en betere wegen. Die bond wenschte in Schoorl een wegencommissie voor dit doel, terwijl zij in dé kosten van verbetering zal bijdragen. En waar niet enkel onze burgers, doch zeer vele andere Nederlanders onze wegen begaan, is het ook een goede zaak om van rijk en provincie subsidie zien los te krijgen. De genoemde ambtenaar wilde gaarne in al deze dingen ons den rechten weg wijzen cn behulpzaam zijn in het maken van plan nen. Gaarne komt hij over voor dit doel, al les op eigen kosten. Spreker ried aan in deze met B. en W. te confereercn cn met spoed de zaak aan te pakken. Besloten werd in dien geest te handelen. De heer Medendorp zei uit de notulen te hebben vernomen, dat een adres aan B, en W zou worden gezonden tot behardiug van den Wagenmakersweg. Wat was hier het resul taat? De voorzitter vreesde, dat waar dit adres ook al weer spoedig een half jaar geh-den aan de secretarie werd bezorgd en we er ai dien tijd er nooit iets van hebben gehoord, het wel weder zal zijn zoek geraakt. Voorgesteld zal worden aan B cn W., dat het bestuur van V. V. V. de rijwielpaden-com missie zal uitmaken. Een voorste! kwam ter tafel, om ;ic „Gids" te doen herdrukken. De secretaris meende met het oog op de hooge drukkosten, dat we onzen „Gids wel zullen moeten beperken tot een zeer klein formaat. De heeren Zuurbier en Wognum meenden daarentegen, dat het bestaande boekje steeds zulk een besten indruk gaf en zulke goede re sultaten had opgeleverd, dat het in het belang van alles was, indien de nieuwe Gids op zijn voorgangers zooveel mogelijk geleek. De secretaris was het hiermede eens. De loop der discussies deden zien, dat de gelden wel zullen komen, dus besloot de ver- fadering, om de nieuwe gids on de oude te oen gelijken, alleen zal de redactie worden gewijzigd naar de omstandigheden. Voorgesteld werd een poging te doen om te komen tot gelijkstelling der uren van open stelling van de plattelandstelefoonkantoren. De voorzitter vond het een groent ongerief, dat b.v. het eene kantoor sluit, juist als een ander kantoor wordt opengesteld Na eenlge bespreking werd besloten: le. dat we den Algemeenen Nedcrl. Bond voor Vreemdelingenverkeer zullen trachten te be werken, om aan de regecring te verzoeken de uniforme openstelling van kleme kantoren te bewerkstelligen; 2e. onze V. V. V, verzoeken ter bevoegder plaatse, om de uren van de te- deren zijn bij de hand; maar als de mannen er bij zijn, is hel vrouwvolk stiller. Als echter de regen blijft aanhouden, is de gezelligheid voorbij, de gasten moeten in eigen hut voor alles gaan zorgen. Het vuur gaat dboven en de koffieketel wordt leeg in de kast gezet. Al le gekheid is uitgeput, in de hut begint het overal te lekken. Het is niet meer mogelijk iets uit te voeren alles is even nat en som ber, de vloertakken alleen glinsteren van het vocht, in de vleeschpan staat een plas regen water, het opgerolde beddegoed blijft ook niet droog, cn langs onze nrug sijpelt melan choliek de eene druppel na de andere. Het weer verandert hierboven ongeloofelijk gauw. Eens op een dag was het drukkend heet, maar tegen den avond werd het plotse ling koud en het landschap zag er geheel anders uit. Wij waren door wolken omringd; groote dikke wolken van allerlei vorm en vreemde kleuren bewogen als een kokende massa om ons heen alsof ze opstegen uit een enormen ketel. De hut en de naaste omgeving lagen scherp afgeteekend in al die dikke dam pen als een oase in de hel. Aan de hel moest men denken, want het was zonsondergang en de wolken gloeiden als brandvlammen. Ze gleden over en onder en achter elkaar, wis selend in kleur, van zwart en grijs tot het vu rigste roodhet was als keek men over einde- looze moerassen in bodemlooze diepten, en overal vuur, zoodat het bijna angstig werd op die eene bewoonde plek te blijven in een uit gestorven wereld waar toch alle kwaad in be roering kwam. IV. Eerst in Juli werd de hut een eind ver plaatst. om meer beschut te liggen. Men moest bijtijds bedacht zijn op de najaarsstor men, daarom maakte ieder op een paar me ters afstand rondom zijn hut een omheining van stammen en berketakken. Beschutting had men daardoor, maar mooier was het toen men de grijze hut tegen het gebergte zag af steken, au wend ze door die grove omheining Itea a!i?<ar te deen zSJfct mi 9 M 12 mr aa van 2 tot 7 uur; ten 3e zal V. V. V. aan den Raad verzoeken om vrijdom van bestelloon van telegrammen en expresse poststukken te geven, binnen de gemeente Schoorl. Ook werd besloten om dezen winter voor het Schoorlsche publiek een kunstavond te organ iseeren. Loopt deze van stapel, dan zal een tweeden avona worden gegeven te Groet Een verzoek van den heer P. den Das Jz., houder van het informatiebureau, om zijn sa laris van 30 te brengen op 75, kon niet worden ingewilligd, daar de geldmiddelen zulks niet toelaten. Hierna kwam in bespreking het resultaat van de vorig jaar door B. cn W. ingestelde schoonheidscommissie, waarin de heer Zuur bier de V. V V. vertegenwoordigt. De heer Schenner vroeg of die commissie nog leeft aangezien hij nimmer eenig resul taat zag. Zoo ja, dan zou hij de commissie wat actiever willen zien, met wat meer zelf standigheid en voortvarendheid in haar op treden. De heer Zuurbier deed uitkomen, dat de commissie nooit door B. en W. is geïnstal leerd en dat ze slechts eenmaal advies uit bracht, doch met een negatieve uitkomst. Hij zal echter trachten de commissie meer actief te doen zijn. De secretaris zou dit ook inzonderheid wenschen met hot oog op het ontijdig ledigen van beerputten en 't zich op verkeerde plaat sen bevinden van mestvaalten en W. C.'s, hin derlijk voor het verkeer. Hierna werd mededeling gedaan van een verzonden adres aan den Raad inzake straat verlichting. Dit adres zal in de eerstvolgende vergade ring worden behandeld De secretaris zal een onderhoud aanvragen bij den Raad, om daar toe te lichten dait geen hooger atroomgebruik uoodig zal blijken dan thans met onze primi- deve verlichting 't geval Is. De heer Boeke deelde mede, dat „Algemeen Welzijn" een adhaesiebetuiging op '*t adres van V. V. V. aan den Raad za! zenden. Nog werden mededelingen gedaan over de uitvoering van enkele besluiten van de voorgaande vergadering, terwijl de heer Smits de wcnschelijkheid uitsprak om meer contact te krijgen met naburige zustervereeni- Vanaf de bestuurstafel werd gezegd, dat dit altijd op niets is uitgdoopen tot nu toe, doch dat desniettemin, indien de omstandig heden zich voordoen, een poging tot samen werking zal worden gedaan Tn verband mot een vraag van den heer Wognum zullen in de eerstvolgende vergade ring plannen worden medegedeeld, om voor 1920 een goed georganiseerde lijst van zo mergasten te doen verschijnen. UIT URSEM, Met de St. Ct. 245 zijn verzonden de sta tuten van de Ursemer Burgerwacht. UIT HEEKHUGOWAARD. Met de St. Crt. 245 zijn verzonden de sta tuten van de Rundveefokver. „Samenwer king", Heer-Hugowaard Noord. UIT BERGEN. Een kindje van P. v. W. alhier, dat Zon dagmorgen den inhoud van de koffiepot over het lichaampje kreeg, is Dinsdagavond na vreeselijk lijden aan de bekomen brandwon den overleden. De kleine was 8 maanden oud. UIT HOORN. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 4 leden voor de Kamer van Koophandel'wer den herkozen de heeren J. C. T. Utermöhlen, D. Jonkman en R. Eilander en werd in de vacature Stumpel gekozen de heer P. J Schermer. RECHTSZAKEN. ZAKKENROLSTER VEROORDEELD. De Amstcrdamsche rechtbank heeft de 24- jarlge joh. Cath. van de Baak, wegens zak kenrollerij veroordeeld tot Ï'A jaar gevange nisstraf, met bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming. Het meisje had zich in de Kal- verstraat tusfehen eenige dames gedrongen, en uit een tt.i>ch een portemonnaie gestolen met twee bankbiljetten van 300 en 9 aan zilvergeld, aan ecu der dames toebehoorende. Zij had zich meermalen reeds aan zakken rollerij schuldig gemaakt cn eenmaal twee biljetten van 1000 gerold. op de deuropening na geheel verborgen. Ook gebruikte men de berkenhaag tot het ophan gen van alle mogelijke dingen. Als het niet regende werd 's morgens al het beddegoed er te luchten gelegd en eerst des avonds vóór zonsondergang naar binnen gehaald. De Lappen luchten hun kussens en vellen en de kens iederen dag het heele jaar door, als 't geen noodweer is; 's winters moet men dik wijls de snéeuw er afsabudden vóór men ze in de hut brengt. Zoo zijn ze altijd frisch, iets waar de Lappen bijzonder opgesteld zijn (en buiflndien heeft dat luchten in den winter nog het voordeel, dat beestjes, die er mis schien inzitten, doodvriezen). In hun jeugd als ze de kudae hoeden, slapen de Lappen altijd buitenin de hut hebben ze niet te kla gen over gebrek aan ventlatie, hun reukor gaan isd us fijn, en slechte lucht hindert hen altijd erg. Dit klinkt misschien als een wonderlijke bewering daar men altijd hoort van „Lappen-stank" en dat ze de lucht ver pesten waar ze binnenkomen. Waar ze naar ruiken is de traan, waarmee ze hun pelzen in wrijven en he^ teersmeersel dat ze voor hun schoenen gebruiken. In de hut wordt de lucht van dat smeersel niet zoo gemerkt door de gestadige luchtverversehing, maar in een gesloten vertrek wordt het gauw een benau wende stank, waarvan de Lappen zelf last hebben. Ik hoorde eens een vrouw zeggen dat ze geen gekookte haring kon eten, omdat de lucht haar zoo deed denken aan het bont smeersel. Het is ook niet juist, als men meent dat dc Lappen onzindelijk zijn op hun lichaam en hun eten. De ergste klacht die men tegen het eten kan inbrengen is, dat cr rendierharen te vinden zijn ift alles wat men in een Lappen- hut krijgt, zelfs in brood en koffie, om niet te spreken van vleesch bloedworst en dergelij ke; maar wie een weinig met de omstandig» hen bekend is, weet hoe onvermijdelijk dat kwaad is Allen zijn gekleed in rendierbont, dat haar valt licht uit, men vindt het overal Op dat punt moet men dc Lappen maar na zeggen: „readiertuar te geen. vuil, aaa cm DIEFSm. Een soldaat uit Rotterdam, die door den krijgsraad te den Bosch was vrijgesproken van den ten laste gelegden diefstal van on geveer 800 uit de compagnies kas van het fort aan den Uppelschcndijk onder de ge meente de Wcrten en Steenwijk, is thans door het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht des»- wege tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Vier maanden gevangenisstraf met degra datie tot den rang van soldaat weid opgelegd aan een sergeant, die uit het kamp Millingeü verschillende rijks goederen ontvreemdde. EEN GRAP MET DOODELIJK OEVOLG. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft beves tigd het vonnis tegen den soldaat de B., die op het fort bij Velsen een koperen deurknop door een koperen draad met een clectrische lamp verbond, tengevolge waarvan een ande re soldaat, die de deur opende, door een elec- trieschen stroom werd getroffen, die hern doodde. De mede-beklaagde wera vrijgespro ken, omdat voor hem het bewijs niet geleverd1 was. Beiden waren door dcu Haagschen Krijgsraad tot 8 dagen hechtenis veroordeeld DOODSLAG EN VEEDIEFSTAL. De rechtbank te Maastricht veroordeelde gisteren M. J. V. te Spekholzerheide, thans gedetineerd, ierzake van mishandeling van zijn vriend H. Olieslagers, door dezen met een mes in den buik te steken, zoodat de mis handelde na eenige dagen overleed, wegens mishandeling met doodclüken afloop tot 4 jaren gevangenisstraf, conform den eisch van het O. M, Voorts veroordeelde de rechtbank de drie Duitschers O. D., J, G. en H. J. B., thans ge detineerd, terzake van diefstal van twee paar den uit een weide van den heer Dicdcren te Oralfheide bij Sittard, ieder tot een gevange nisstraf van jaar en 6 maanden. De eisch was voor ieder 3 jaren gevangenisstraf. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 18 Nov. 1919. INSTALLATIE SUB.-GR1FF1ER. In een buitengewone burg. terechtzitting werd de nieuwbenoemde griffier mr R. Pla te, rechter plaatsv. te Breda onder inachtne ming der gebruikelijke formaliteiten be- eedigd en geïnstalleerd, waarop de nieuw benoemde onmiddellijk in functie kwam. SPOORD1EFSTAL. Terecht stond heden de in 1895 geboren tremsmid der H. IJ. S. M. J. T. K., wonende te Almaar, ter zake diefstal van 1 vaatje inet groene zeep uit de goederenloods der maat schappij! in den. avond van 2 September. Be klaagde erkent en zégt de zeep voor zijn huishouden te hebben willen gebruiken. Voorts heeft hij ontvreemd uit een kiosk, staande op de brug op het emplacement ver schillende snoeperijen, sigaretten en sigaren zulks door afschroeven van het hangslot. Ook dit feit erkent beklaagde openhartig. Het O. M. vordert 4 maanden gev. voorw. met 3 jaar proeftijd. DIEFSTAL. De 19-jarige visscher Jan B., wonende te Helder, thans te Alkmaar gedetineerd, staat terecht terzake diefstal van een jas, 'n broek, 'n kistje sigaren en een damesrijwiel, die al les toebehoorende aan H. Booi], brandstof- fenhandelaar aldaar. Beklaagde heeft een en ander ontvreemd uit het pakhuis van getuige B. in de Molen straat, in den nacht van 10 op 11 September j.l. zulks door het uitsnijden van een ruit in gemeld pakhui9. Beklaagde erkent het feit. De goederen heeft hij verkocht. Hij zegt het gedaan te hebben uit armoed en ellende maar aan de politie heeft hij opgegeven dat hij het deed om aan geld te komen voor de bioscoop. Hij heeft ook terecht gestaan te Amsterdam t. z. diefstal van een rijwiel Ook is hij ter beschikking der regeering gesteld. Het O. M. vordert 8 maanden gev. Door het O. M. te Amsterdam is bereids een jaar gev. gevorderd» Verdediger, mr. Sluis, wijst op de openhartige bekentenis en verzoekt dementie. NIEUWE WET OP DE HELING. De 19-iarige koopman Pieter O., wonende te Zuidscliarwoude, staat terecht wegens he ling van een rijwiel, dat door de vorige be klaagde te Helder was ontvreemd. Dit feit geschiedde te Zijdewind op 11 December. Hij fiéeft geen voldoende informatiën geno- rendier is allés schoon". Maar hondenhaar of menschenhaar, als dat in 't eten zou gevon den worden, zou bij hen dezelfde walging wekken als bij ons. Een Lapsche vrouw wascht altijd haar handen als ze deeg gaat kneden. Natuurlijk kan men overigens de zin delijkheid van het Lappenvolk niet met de on ze vergelijken. Bij hen bijv. is het zindelijk de houten schaal, waaruit men gegeten heeft met een krommen vinger uit te vegen en den vin ger a te likken dat intusschen ongeveer het zelfde wat de Deensche boeren doen, die na den maaltijd hun lepel aflikken1 en op z'n plaats hangen in de leeren lus aan den muur; een Lap stopt zijn afgelilctên lepel in zijn borstzak. De vleeschpan wordt echer iederen dag vóór het gebruik in kokend water afge- wasschen, cn 's zomers evenzoo kopjes en ander gerei in warm water, 's Winters, als het water tusschen je vingers bevriest is het te be grijpen dat men in 't gebruik zuiniger is dan de algemeene opvatting van zindelijkheid ge raden ach. De persoonlijke ncheid is natuur lijk ook in den zomer het grootst, maar wordt noch in den zomer noch in den winter zóó verzuimd als de meesten gelooven. Alle.jon gere Lappen wasschen gaarne eenmaal per dag hate cn handen met warm water en zeep; als handdoek gebruiken zc wat ze hebben en anders maar een slip van hun halsdoek. Dat wasschen gebeurt gewoonlijk midden op den dag; als men zich 's avonds wascht, „komt 's nachts de haas je aflippen" (de witte pool- haas is voor de'Lappen een soort reinheids symbool). Wie een hemd draagt trekt dik wijls een schoon aan maar dat kan wel zijn,- omdat „het klein volkje" te lastig wordt, 's Winters legt men de kleeren, die men uit trekt buiten, om ze te laten bevriezen, en 's zomers worden ze gekookt Ik heb ook ge zien dat ondergoed van schapenvacht achter een slee gebonden werd op den verhuistocht om de wol schoon te wasschenna meer dan één verhuizing was de vacht volkomen wit door het voortdurend wrijven over de sneeuw (Wordt 'vervolgd). 174. tuistk tuut

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5