StiÜMs f 8 UftEI&fe Gedurende de week van 24 NOVEMBER TOT EN MET 30 NOVEMBER 1919 is geldig" BON No. 8 van de Rijks-Suikerkaart. MAROARINEKAARTEN. Gedurende het tijdvak van 27 NOVEM BER TOT EN MET 4 DECEMBER 1919 is geldig BON No. 13 van de Rijks Marga- rinekaart. De Directeur van het Distr-.Bedr., C. H. SCHNEIDERS. REGEERINGS-AARDAPPELEN. De DIRECTEUR van het DISTRIBU TIEBEDRIJF deelt mgde, dat door de Ge meente voor hen, die daarvoor in aanmer king wenschen te komen, een voorraad aard appelen zal worden opgeslagen, waarvan de prijs ongeveer 11 ct. per K.G. zal bedragen. Zij, die deze aardappelen dezen winter wen schen te ontvangen, moeten zich schriftelijk hiervoor aanmelden aan het Distributiebe drijf, onder opgave van naam, woonplaats, legitimatienummer en grootte van het gezin en wel voor DONDERDAG 27 NOVEM BER 1919. De Directeur voornoemd, C. H. SCHNEIDERS. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij hunne beslissing op het verzoek van de firma J. J. BAK Co., aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van een inrich ting voor wolbewerking, door het bijplaat sen van een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 15 M2. en drie eleciromotoren elk van 7P.K., in het perceel NOORDER KADE, Wijk E, No. 3, hebben VERDAAGD Alkmaar, 21 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. BOSMAN, Voorzitter, loco-Burgemeester. DONATH, Secretaris. ONDERBREKING STROOMLEVE- RING. 'BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken' nis, dat wegens dringende werkzaamheden aan het Hoogspanningsgebouw, DE LEVE RING VAN ELECTRISCHEN STROOM OP ZONDAGEN 23 EN 30 NOVEMBER EN 7 DECEMBER a s. ONDERBROKEN ZAL ZIJN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. BOSMAN, Voorzitter, loco-Burgemeester. DONATH. Secretaris. Alkmaar, 20 November 1919. zenv an de plaats waarop zij recht hadden. Spr. bracht een eeresaluut aan de Neder- landsche loodsen die de eer der Nederland- sche vlag hooghouden. Namens en in op dracht van velen hunner protesteerde spr. er tegen dat de Belgen het tractaat van 1843 niet loyaal nakomen. Ieder land moet mogen loodsen op zijn eigen gebied en iet daarbui ten. De heer De Jonge wilde het woord voeren over wat hij zou kunnen noemen een persoonlijk feit, n.l. het gesprokene door den heer de Muralt over de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden. Wij worden daaromtrent in onze fractie absoluut niet op de hoogte gehouden. Spr. wist niet eens dat die commissie al achtmaal had vergaderd. Hij woont vrij getrouw de fractievergaderingen van zijn partij bij en heeft daar nooit eenig verslag van het verhandelde in de commissie ontvangen. De ondervoorzitter van zijn frac tie bevestigt dit. De heer de Muralt zal dus zijn bewering moeten intrekken of haar waar maken. De heer D e Muralt: ik sprak niet van verslag maar van „mededeelingeu." De neer De Jonge: ook van mededee- lingen is mij niets bekend; de heeren Her mans en Schaper bevestigde dit. Als er over sommige onderwerpen beschouwingen worden gehouden, kan daar natuurlijk iets onder loo- pen wat men uit de comm.-.. e weet. Maar spr. wist d'aarvan niets. Van mededeelingen uit de commissie is geen sprake. Spr. kwam hans tot den Volkenbond. Zwit serland heeft reeds tot aansluiting besloten. Spr. zou wenschen dat een afzonderlijke voor afgaande uiteenzetting van het departement van buitenlandsche zaken uitging ter mede- deeling van het standpunt der regeering iri dier zake, gelijk de Zwitsersdie regeering dit heeft gedaan. Wanneer gaat de termijn van twee maanden in binnen welken Nederland zich zal hebben aan te sluiten? Spr. trad in uitvoerige uiteenzettingen om trent de politiek van Frankrijk bij de nieuwe indeeling van Europa, om vervolgens te ko men tot de herziening der tractaten van 1839. Is 't niet zaak met de totstandbrenging van dit tractaat te wachten tot na de aansluiting bij den Volkenbond? Wat onze verhouding aangaat tot het Rus sische volk, door het ontbreken van verbindin gen met de Russische regeering, moeten wij de Nederlanders in Rusland 1' aban don la ten. Het wordt meer dan tijd dat de regeering maatregelen neemt om contact te krijgen met de Russische regeering. Spr. wees op de ver anderde houding van Lloyd George ten aan zien van Rusland. Het is beter de ontwikke ling in Rusland niet tegen te houden. Het antwoord der regeering op de vragen van Van Ravestcijn is alleszins onvoldoende. De heer Van de Bilt herinnert eraan hoe hij een vorig maal heeft gezegd dat de bevolking van Zeeuw-Vlaanderen haar rech ten aan dezen minister toevertrouwde. Thans brengt hij den minister dank voor zijn optre den in dezen. Spr. zou wenschen dat aan de legaties ver bonden werd iemand die zich op de hoogte stelt van het geschrevene in de pers van het land, teneinde onmiddellijk en ter plaatse on juist of tendentieuze berichten tegen te spre ken. Het sprookje van den doormarsch van de Duitsche troepen door Limburg wordt thans in bet buitenland nog geloofd. En het geval bij Breskens wordt in België geweldig over dreven voorgesteld. De heer T r o e 1 s t r a vroeg het woord voor een persoonlijk feit, nl. de door den heer de Muralt gedane mededeeling. Daaruit zou- kunnen worden afgeleid, dat spr. niet de noo- dige geheimhouding heeft betracht omtrent de verhandelingen in de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden. Een ge sprek dat spr. met den heer de Muralt heeft dit mi»-"Z'Sta«d. spr nimmer eenige rofdedsefeg ti* verslag uit die commissie m zijn fr?H?e te hebbe" gedaas en niets te heb ben. besproken wat hij ook niet in openbare vergaderingen heeft besproken. De heer De Muralt verklaafde dat het misverstand in een pas door hem met den heer Troelstra gehouden particulier gesprek is opgeheven en dat hen thans gaarne erkent de juistheid van het door den heer Troelstra verklaarde. Het incident werd hiermede gesloten. De algemeene beschouwingen over de be grooting van Buitenlandsche Zaken werden voortgezet. De heer Bongaerts sloot zich namens Limburg aan bij de hulde van den heer Van der Bilt aan den minister. Spr. kwam vervolgens op het vraagstuk der scheepsvaartverbindingen in Limburg, de bestemming en verdeeling van het te Maas tricht aan de Maas afgetapte water en den afvoer van het bevoelingswater uit de Kem pen. Nederland heeft veel meer behoefte aan water dan door het tractaat van 1863 werd voorzien. De stroomsnelheid van de Maas, bepaald in het tractaat van 1863, kan volgens spr. zonder bezwaar voor onze scheepvaart ge handhaafd blijven. Spr. vroeg of die regeling kan worden gehandhaafd voor de nieuwe ka nalen in Nederland. De heer B e u m e r maakte eenige opmer kingen naar aanleiding van de rede van den heer De Muralt. Gaarne nam spr. op gezag van den heer Troelstra aan, dat meer publi catie in zake de onderhandelingen te Parijs ongewenscht is. Maar spr. vond het niet aangenaam dat de heer Troelstra dit moet verklaren. Omtrent de werking der commis sie was spr. niets bekeijd Het eerste wat of ficieel ter kennis van spr. was gekomen, is dat de commissie acht maal door den Minis ter was geraadspleegd. Maar van de bespre kingen der commissie was spr. niets bekend. De commissie is inderdaad een echec geble ken. De voorzitter wenschte als voorzitter der bedoelde commissie uitdrukkelijk te ver klaren, dat alle leden der commissie zich uit- diukkelijk verbonden hebben geheimhouding te bewaren omtrent zaken waaromtrent hun in de commissie geheimhouding is opgelegd. Hij nam aan dat zij zich aan die verplichting gehouden hebben. De heer M a r c h a n t zeide dat vroeger hier de gulden regel gold' dat alle vreemde lingen hier welkom zijn voorzoover geen be zwaar bestaat tegen hun toelating. Tijdens den oorlog is men hiervan afgeweken en heeft men een uitzendingsrecht geschapen. Is het nu niet tijd dat uitzendingsrecht op te heffen? De heer Dresselhuys wenschte ge tuigenis af te leggen van zijn sympatihe voor den arbeid van den Minister ter voorlichting van het buitenland op staatkundig en econo misch gebied. Onze gezantschappen hadden vroeger practisch met de pers in het buitenland geen aanraking. De noodige gegevens statistie ken en andere gegevens ontbraken den gezanten. Het gevolg was dat de buitenland sche pers omtrent zeer belangrijke zaken grove onwaarheden heeft medegedeeld, niet steeds opzettelijk. Spr. herinnerde aan het intervieuw met den neer Benoid, die erkende zelf zich daaraan onopzettelijk te hebben schuldig gemaakt. Voorts herinnerde spr. aan de artikelen van Belgische journalisten, in Frankrijk werkende, als Roland de Marès, die Nederland zeer heeft geschaad. Het bleek spr. in Engeland dat vriendelijke relatiën op tuinbouwgebied door verkeerde berichten om trent Nederland grovelijk waren verstoord geworden. De heer S c h o k k i n g sloot zich bij deze rede aan. De Regeering diende dit werk niet uitsluitend aan particulieren over te laten doch zelf voortdurend bedacht te zijn op de zorg hiervoor. De heer K r u y t vulde het gesprokene door den heer Marchant aan door te wijzen op de toestanden in de vreemdelingenkam- pen te Wierickerschans en te Harderwijk. Er zijn menschen die volstrekt niet weten waar voor zij daarin worden gehouden en die niet eens Nedérland mogen verlaten. De Minister van Buitenland sche Z a k e n, de heer Van Karne- b e e k, wenschte niet te praejudicieeren op het bij de algemeene beschouwingen bespro kene inzake de revisie der tractaten te Parijs en meende dat het ook niet op>zijn weg lag te antwoorden op de vraag van den heer de Muralt inzake de publicatie van 't besprokene in de commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden. De kwestie van het loodswezen op de Schelde heeft de zeer ernstige aandacht der onderhandelaars te Parijs. Wat den heer Bongaerts aangaat, deze stelde eenige technische vragen inzake de wa terwegen in 't Zuiden des land. Deze punten komen ter dege te Parijs ter sprake en bij de eventueele latere uitvoeringsregelingen kun nen zij meer in bijzonderheden onder de oogen worden gezien. Spr. zette de opmer kingen van den heer Bongaerts onder de aandacht der onderhandelaars te Parijs brengen. Wat de opmerkingen aangaat van den heer Marchant, spr. was alleen voor de gestie van 't paspoortenbureau aansprakelijk. Maar de daarbij toegepaste normen hingen samen met de huishouding van den Staat. Dergelijke bureaux vindt men in alle landen. Het is inderdaad van beling dat de Re geering zich bemoeide met de verspreiding van de waarheid omtrent Nederland. Met de publieke opinie diende meer reke ning gehouden dan vroeger. Een nieuwe tijd stelde nieuwe eischen ook aan de diplomatie. Alleen van een methode van differentiatie is in dezen heil te verwachten. Elk land stelde zijn eigen eischen. Een schablone was onge wenscht. Reeds nu werd de pers in het buiten land nauwkeurig door de legaties nagegaan. De moeilijkheid is de Nederlandsche waar heid in de pers van 't buitenland ingang te doen krijgen. De heer Marchant repliceerde. Spr. was niet voldaan. Hij heeft niet gevraagd dat de regeering ruimer zal zijn met de toe lating van vreemdelingen, maar dat hier te lande verblijvende vreemdelingen niet zullen worden bemoeilijkt. De heer De Jonge repliceerde. De Minister kan den heer Marchant niet bevredigen. Diens vraag diende gericht tot het Departement van Justitie. Nederland beeft s!cb piet aaogestoter bij eer blokkade van Rusland doch alleen bestaande toestan den gehandhaafd. De heer M archant tripliceerde: Het gold hier de vraag of vreemdelingen behan deld worden op een wijze die de ergernis kan opwekken van buitenlandsche Mogendheden. De Minister heeft nog geen aanwijzin gen gekregen dat op die wijze de ontstem ming is gaande gemaald van buitenlandsche Mogendheden. De heer Marchant: dan is 't te laat. De algemeene beschouwingen werden ge sloten. GEMENGD NIEUWS. DIEFSTAL VAN MILITAIRE GOEDEREN. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat uit de militaire magazijnen te Naarden onge veer 260 wollen dekens en ruim 100 lakens zijn ontvreemd. Deze diefstal is gepleegd door verschillende militairen en oud-militai ren. De goederen zijn vooral te Hilversum aan den man gebracht. Men is verscheidene daders op het spoor. AUTEURSRECHT. De Vereeniiging van Letterkundigen heeft een adres aan de regeeri'ng verzonden, waar in zijl er op aandringt, dat een wet gemaakt zal wordten in den geest van het voorstel, door den afgevaardigde André Lebey in de Fran8che Kamer gedaan. De hierdoor voorgestelde regeling schrijft voor, dat de uitgave van de door de Auteurs wet niet meer beschermde werken (hetgeen vijftig jaar na den dood der auteurs het ge val' is) wordt belast melt 5 pet. ten behoeve van den staat, welke 5 pet', dan ten goede zou moeten komen aan de letterkunde en haar pe- o eten aars. De Vereenig'ing vraagt hetzelfde voor de opvoering van tooneelwerken die in dezelfde conditie verkeeren. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN HAARLEM. Wethouder mr. Bomans tc Haarlem heeft een uiteenzetting in den raad gegeven van den financicclen toestand van Haarlem in 1920. De gemeentebelasting zal ongeveer verdub beld worden. 'Wordt de wct-Marchant (hef fing ineens) aangenomen, dan zal van de hoogste inkomens in 1920 te Haarlem 70 pet. (zeventig procent) belasting moeten worden betaald. De opcenten op het personeel worden o. a. verhoogd tot 144. Bovendien zal de pasprijs en de prijs van andere producten der bedrij ven met 20 pet. moeten worden verhoogd. De'gemeeiite-schuld per hoofd is gelijk aan die in Den Haag, maar lager dan die van Amsterdam en Rotterdam. f ARBEIDSWET. Blijkens de Staatscourant no. 246 is gis teren afgekondigd de Wet van den len No vember 1919, houdende bepalingen tot beper king van den arbeidsduur in het algemeen en tot het tegengaan van gevaarlijken arbeid (Arbeidswet). SIN NICOLAAS-PAKKETTEN. Bij gelegenheid van het a.s. St. Nicolaas- feest wordf de vergunning om eenige pak ketten aan hetzelfde adres van slechts een en kele adreskaart te doen vergezeld gaan, van 2 tot en met 6 December ingetrokken. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pakkettttn aanbevo len: lo in het bijzonder zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van den inhoud, zoodat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen is gevrijwaard; 2o. zooveel mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven, en waar opplakken of aanhechten van een adres onveramijdelijk is, dit zoodanig te bevestigen, dat voor het ver loren gan daarvan gedurende het vervoer geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten een los adres te sluiten, opdat, wanneer het oorspronkelijke adres ver loren gaat, het pakket later toch kan worden uitgereikt; Voorts wordt er op gewezen dat, in ver band met de buitengewone toeneming van het aantal binnenlandsche en. buitelandsche pakketten, vertraging in de uitrei kin» inzon derheid bij de te vc,- wachten St. Nicokas- drukte onvermijdelijk zal; zijn. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten hetgeen voor die, welke kostbaar heden bevaltten, dringend is aan te bevelen en ten gevolge waarvan bij eventueele verloren gaan tijdens het vervoer het volle bedrag der aangegeven waarde van de pakketten kan wordten vergoed. („St.-Ct.") KORTE BERICHTEN. Naar de Rsb. verneemt moeten ongeveer 5000 HL. aardappelen, welkende Haagsche Tramwegmaatschappij' voor zijn personeel geteeld heeft en op het land lagen, bevroren zijn wat zeker eene groote schadepost zijn moet. - Een belastingschuldige te Beekbergen', die zijln pupil' met 29 naar het belasting kantoor zond om belasting te betalen, zag dezen niet terugkeeren. Te Zevenbuize is een veertienjarige dochter van een watermolenaar door de wie ken van een rooien getroffen en gedood. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde tot hoogleeraar in de Fransche taai en letterkunde dr. J. J. Salvcrda de Grave, thans hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Zwolle heeft machtiging verzocht tot aan vaarding van een legaat, ongeveer 6700 be dragende, besproken door wijlen den heer F. J. Jansen. Een boertje uit Uden had in het begin van den oorlog een bedrag van circa 1000 aan bankpapierin den grond gestopt uit vrees voor diefstal. Dezer dagen wilde hij zijn spaarpotje lichten, maar kwam tot de ontdekking dat zijn bankbiljetjes verteerd wa ren. Te Bellingwolde is door kommiezen doodgeschoten de smokkelaar Reinder Gruis. De heer J. Querner te Noord-Beemster is te Den Haag geslaagd voor het voorloopig machinist en-examen Te Groningen heeft iemand in zijn an- thrciet zes dynamietpatroncn gevonden, eeri ander vond er één. De gemeenteraad van Deventer heeft bet voorstel van B. en W. tot het vestrokken van 300 K.G. turf aan minvermogenden tegen verm inteerden prijs met 18 tegen 2 stemmen aangenomen, nadat verder strekkende voor stellen der soc.-dem. met 11 tegen 9 stemmen warm verworpen. NED. INDIë. EEN NOODTOESTAND OP ONDER WIJSGEBIED. Men schrijft aan het „Nws. v. Indië, betref fende het tekort aan onderwijs-krachten, dat de toestand op de Europeesche scholen te Pro- holinggo niet is verbeterd, doch zelts nog is verergerd. Voor de eerste school met 120 leerlingen, verdeeld in zeven klassen, beschikt men over 2 onderwijzers. De eerlingen worden zoo'n beetje bezig gehouden. Kinderen van de 6e en 7e klas geven les aan de leerlingen in de le, 2e en 3e klas. En nog zou men genoegen willen nemen met dezen toestand en hem ver klaren uit gebrek aan onderwijskrachten, in dien niet het enorme verschil met de zorg voor het Inlandsch onderwijs zoo duidelijk in het oog sprong. De opleidingschool voor inlandsChe ambte naren, de kweekschool.voor inlandsche onder wijzers, de Hollandsch-Inlandsche school, en de Hoilandsch-Chineesche sohool werken alle met compleet personeel, terwijl iedere klasse niet meer dan 12 leerlingen telt. Requesten door vooraanstaande ingezete nen aan den directeur van Onderwijs en den Landvoogd gericht, hadden geen resultaat. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT OUDE NIEDORP. Het besluit tot opheffing van de openbare school te Zijdewind tegen 15 Novemoer 1.1. is door Heeren Gedeputeerde Staten goedge keurd. UIT BERGEN. De sergeant le klasse J. Koomen, van het 21ste regiment infanterie, werkzaam geweest als amimstrateur bij het dépot voor Duitsche deserteurs, alhier, is thans weder bij zijn korps te den Helder geplaatst. De eerste uitvoering in dit seizoen van de Berger Dilettanten-club was een succes. De verwachting was eenigszins gespannen. De club had zich tot nog toe bezig gehouden met het blijspel, maar zich thans begeven op het gebied van het moderne realistiscne werk. Het werd gisteravond bewezen, dat de keuze van het tooneelspel „Onder één Dak" van Fa- bricius een gciuKkige is geweest. Het stuk ging niet boven het kunnen der club en dit wel, omdat de weer te geven per sonen eenigszins tot het dagclijksch miliieu van de spelers bchooren. Wij zijn van meening, dat de club met het weergeven van deze stukken op een hooger peel is gehouden, al willen wij daarmede niet zeggen dat ze goed zal doen van het blijspel geheel af te zien. De verdiensten van een goed blijspel behoeft men niet te onderschat ten, wanneer het werkelijk geestig is, dan taxeeren wij het zelfs zeer hoog, maar de meeste blijspelen of kluchten missen dit juist. Zooals gezegd was gisteravond de opvoe ring van „Onder één Dak" een succes. De aankleeding van het tooneel was ook een juiste. Ook de grimeering van de spe lenden verdient genoemd te worden. Het stuk handelt over ten oneenigheid in een boerenfamilie, ontstaan doordte de oud ste zoon met een winkeljuffrouw trouwde, die, hoewel zij zich alle moeite had gegeven om een boerenhuishouding te keren doen en daarin geslaagd was, geen genade in de oogen van de familie van haar man kon vin den. De oude boer had tegen den zin van zijn vrouw zijn toestemming tot het huwelijk ge weigerd, vermeed elke kennismaking met de vrouw van zijn zoon en werd in zijn boeren- koppighcid gesterkt door zijn jongstcn zoon. wiens vrouw alleen het geld als het hoogste kende en antipathie gevoelde voor de vrouw van haar zwager. Op den dag der begrafenis van de oude boerin, die als laatste verlangen nog een verzoening gevraagd 'had, besluit de tamilie, dat de genaatte vrouw de begrafenis niet mag bijwonen. De oude man heeft innerlijk daarover geen rust, wat blijkt uit zijn onderhoud met den notaris-buurman. Na dc begrafenis besprak dc familie wat er met vader moest gebeuren en tenslotte wordt Dij loting uitgemaakt, dat de oude man bij zijn jongsten zoon in huis zal komen De oudste zoon, die ondanks diens koppigheid toch veel van zijn vader houdt, zegt daarop drijwillig, date vaver bij hem. in huis zal ko men, om te voorkomen, dat hij in liet huis van zijn broer de behandeling zal krijgen die hij daar zeker zal ontvangen. De koppige boer komt zoo in het huis van zijn oudsten zoon, neemt het standpunt in, dat hij Dora, de vrouw van dien zoon, niet broken als hij ziet, dat zijn Benjamin, de best gesitueerde, noder den invloed van zijn vrouw zijn moeders erfdeel van 200 nog opvordert, erwijl de vrouw die hij ui't voor oordeel had gehaat, blijmoedig het offer brengt en de 200 van hun gespaard geld betaalt, om tc bereiken, dat dc oude man van alle kosten bevrijd wordt. Het stuk geeft goed weer welk leed de men schen elkander door vooroordeel en hebzucht kunnen aandoen, maar ook hoe sommige mensChen uiterlijk ruw blijven om zich een houding te geven en daarbij zich zelve het meest verwonden. De misstand in de samenleving, dat ouden van dagen geen onbezorgde oude dag g waarborgd is, komt in net stuk mede sterk uit. Van dc spelenden beviel ons het meest de heer C. Meijer Jr. als Jan de smid, getrouwd met een dochter van den boer. Wij zijn over tuigd, dat een beroepsspeler hem niet had kunnen verbeteren. Mej. F. Rensing beschikte als Dora over een goede zeggingskracht. Haar spel had wel een tikje natuurlijker kunnen zijn. Het zal ;oed zijn als zij zich wat minder tot het pu- liek ridht, overigens was ze sympathiek. De heer Bonda als de oude vader, was bij zonder goed gegrimeerd. Zijn mimiek was ook goed en hij vergat geen moment zijn rechterarm stijf te houden. In sommige mo menten overdreef hij wel een weinig. Zeer foed was hij, toen hij tenslotte zich in zijn oppigheid gewonnen gaf. De h<?er Oldenburg wgg al? Wolter de stugge jonge boer goed. Ook van Jacob den onderwijzer kan ait gezegd worden. Het type komt ons in het stuk wel vrat overdreven voor, alsmede dat van zijn vrouw Lena. Het gelukte mej. Kuiken deze rol aannemelijk te maken. Zij bleef haar man beïnvloeden te eischen wa< wettelijk zijn recht was, maar moreel door ieder schurkachtig' genoemd moet worden. De overige rollen werden ook goed ver vuld. LUCHTVAART. NEDERLAND—INDIë Naar verluidt, koestert de le luitenant-vlie genier G. A. Koppen, instructeur bij de L. A., het voornemen, van Nederland naar Indië te vliegen. STADSNIEUWS. INGEKOMEN GELDEN EN GOEDEREN VOOR HULPVERSCHAFFING AAN HET GEBREK LIJDENDE OOSTEN- RIJ K-HONGARIJE N. N 2,50, N. N. 3,-, N. N. 3 J. A 1,—, M. A. 1,—, dienstmeisje Wes terweg 1,—, N N. 2,—, B. 10—, uit een speelbeursje 2,50. W. K. 3,50, B. 10—, K te Schermerhorn 10—, te zamr-n 49,50 Verantwoord 271,15 y,. In totaal ontvan gen 320,65. Van N. N., mej. B,, L. te Wieringerwaard, V. K., K. te Stompetorcn kleedingstukken. Bij den heer Pels werden bezorgd door mevr. M. kinderkleeren en schoenen, mevr. B doos met klccren, W. v. S. een pak diversen, J B. zak aardappelen. Hot gaat tot dusver goed, hoewel er nog veel meer belangstelling getoond kan worden Mogen wij ook onze lezers buiten Alkmaai nog eens een kleine aansporing geven? DE KAASMARKT. De aanvoer begint steeds minder te wor den De handel was heden vlot, tegen de maximumprijzen. De regeering verstrekt thans ook de uit- voerconsenten voor de 2e periode, doch heeft de Consentrechten niet verlaagd. Voor België worden nog steeds geen con senten verstrekt. EEN VERBETERING. De heer Olij heeft in de étalage van zijn sigarenmagazijn een belangrijke verbetering aangebracht, door het plaatsen van een paar keurige vitrines. HOOFDELIJKE OMSLAG. Door de soc.-dem. Raadsfractie is aan* den Raad het volgende adres gezonden Ondergeteeekenden, leden van Uwen Raad, hebben de eer U voor te stelen te besluiten voor het heffen van den Hoofdelijken Om slag dezer gemeente den aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud te bepalen op 1000 voor gehuwden en voor ongehuwde kostwin ners en op 750 voor ongehuwden, welke geen kostwinners zijn; den kinderaftrek te bepalen op 76 per kind, ongeacht het aantal deze besluiten reeds voor het belastingjaar 1920 van kracht te doen zijn. VEREENIG ING VAN KAPPERS- EN BARBIERSBEDIENDEN. In het café „Central" is gisteravond opge richt „De Alkmaarsche vereeniging van kap pers- en barbiersbedienden," die zich aange sloten heeft bij het Alg. Ned. Vakverbond, idslag staat. Hef bestuur bestaat uitH. Reyalt, Voor dat op neutralen gronc zitter, Verl. Stuartstraat 72, G H Untied, secretaris, Payglop 10, N J. Vemreker, Pen ningmeester, Koorstraat 41, Jb. Eik, Ka naalkade 43 en H. Kaag, Fnidsen 90. „DIE VOORTREKKERS" Hedenavond zal in het A. B. T voor de eerste maal vertoond worden de bekende film „Die Voortrekkers", die zoo treffend de ge schiedenis weergeeft van het kleine troepje Boeren, d'c de eigenlijke stichters zijn ge weest van de Z.-AfrikaariiSehe republiek. Kort- geleden lazen wij over deze film het volgende: 'Een stuk Zuid'-Afrikaansche geschiedenis, deze film tevens een episode uit den eeuwigen strijd der menschenrassen. Tijd der handeliif- gen: 1838, toen de Zoeloes nog heer en mees-- ter waren over de gebieden van Natal en de Vrij'staat; plaatS: de kale steenige, weinig-ro man tische natuur van Zuid-Afrika met als schilderachtig détail de breede rivier, waar door wadend de ossen en, de paarden de zwa re huifkarren trekken. Wat is er al niet nood'ig geweest om dezen film ite ensceneeren en de beelden zoo reëel mogelijk te maken? Een geheel Zoeloe-dorp zien we voor ons met hutten als groote bijen'korven, met een vorst (den beruchten Dingoain), die imponeert door zijn kolossale afmetingen, met honder den primitieve krijgers, wier donkere naakte lichamen stoer en krachtig zijn. De Zoeloes zijn de voornaamste attractie van dit bijzondere filmwerk. Zij daifsen in eert chaotisch rhythme, meegesleept door een wilde muziek, zij stormen over de vlakte een woeste mengeling van schilden en speren Maar Dingoan is een slecht vorst, hij bemint het lierdespel met zijn vele vrouwen doch gunt aan zijn ikinderen het leven niet, hij be zwijkt voor de verleiding van de jeneverkruik en behandelt de blanken onridderlijk. Piet Relief, de eerste Boer, die zich met een klein gevolg in Dingoans rijk waagt, wordt het het slachtoffer van Dingoans verraderlijken aard en sterft met zijn makkers. Generaal Pretorius wreekt de Boeren en wij zijn getui gen van den slag waarin 500 Boeren over 12.000 Zoeloes overwinnars blijven zonder dooden en met slechts drie gewonden; de Zoeloes echter sneuvelden bij honderden door de geweren en helt eene kanon van de blanken. iBij een fiilm van dezen aard komt het aan op de massabeweging en minder op het ind'i- vidueele spel. Ik roemde reeds de Zoeloe-tafe- reelen. maar ook de Boeren maken een' indruk van echtheid. Ffet doortrekken van de rivier is een voorbe'ld van filmkunst en filmregie. Van de optredende personen heeft de Zoe loe Soboesa de meest belangrijke rol en deze acteur evenaart het spel der beste blanke film-spelers. Hij is in zijn sobere, duidelijke gebaren van een elementaire distinctie. Wij twijfelen of het leven der menschem, die wty** ;p-n'r rrro-jsjvfKr bl

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2