[is kit Honderd En es Twintigste Jaargang. Vrijdag 21 November. are, S75. wi» BINNENAND. ONIZE VOEDINGSMIDDELEN. Op de vragen van den lieer Kruyt betref fende het opkoopen van inlandsche rogge door jeneverstokerijen eni betreffende het on derhands verkoojjen van erwten enz. door het Rijksgraanbureau heeft de Minister van Landbouw geantwoord, dat het mogelijk is, dat d'e jeneverstokerijen zich van inlandsche rogge voorzien, aangezien slechts een gedeel te van den inlandfcchen roggeoogst bij de Re- geering tegen den garantieprijs wond® ingele- V( rd' en het overige in den vrijen handel is. Een nadeelige invloed op de kwaliteit van het brood is hiervan geenszins te duchten. Afgezien nog van het feit, dat inlandsche rogge miat in"aanmerking komt als mididel om de kwaliteilt van het brood te verbeteren, heeft de Regeering de vrije inlandsche rogge niet noodig om in de behoefte aan broodgrond stoffen te voorzien. Het Rijksbureau voor de Distributie van G n cn M til heeft onderhands erwten, boonen en karw-iizaad verkocht. Wal netreft de meening, als zou het on dersin ids verkopen een bevoorrechting van enkelen beteekeiien, meent de minister te mo gen opmerken, dat de onderhandsche verkoo- pen er toe bijdragen, dat d'oor het Rijk op de voordeel! gsiie wijze wordt verkocht. Van bevoorrechting van enkelen kan geen- sprake zij®, waar, indien een artikel onders hands verkocht wordt, dit van algemeene be kendheid is. Klachten dienaangaande zijn hem dan ook nimmer ter oore gekomen. TURF. Op vragen van den -heer Weitkamp betref fende den verkoop van helt turfproduct 1919, heeft de M'jnister van Landbouw het volgen de geantwoord: liet is den Minister bekend, dat de afvoer van het turfproduct 1919 uit de veenderijen in de provincies Groningen, Drente en Over- ijeel niet in- bevredigende mate heeft plaats gehad en dat er verscheidene verveners zijn, die nog bijna niets van ihet nieuwe product hebben verkocht. Dat uit deze omstandigheid brandstoffen- nood in dfc steden zou voortvloeien, kan hij evenwel niet zonder meer als juislt erkennen. Hem zijn geen gevallen bekend, dat dega- d'igden voor turf in de steden deze brandstof niet in dike gewensdite hoeveelheid hebben kunnen betrekken. Niettegenstaande dalt bij herhaling gewezen is op het belang, dat men tijdig turf zou inslaan, heeft een aanzienlijk deel van het publiick een groo-te terughou dendheid aan den dag gelegd bij -het opdoen van wintervoorraad'. Dat in verband -hierme de bij langdurig gestremde vaart een tekort in de stede.; zou kunnen ontstaan-, is intus- sohen niet builen gesloten te achten. De minister ka® hiervoor echter geen aan iprakelijkheid aanvaarden, daar handel en lubliek volle vrijheid van handelen hebben rebad. Hij beseft ten volle, dat uit voornoem- le omstandigheid1 werkloosheid in de venen noet voortvloeien, zoowel tlians als in het volgend seizoen. Ten einde dit -kwaad zoo veel mogelijk te verminderen, wordt thans uitvoer toegestaan voor zoover dit zonder de binnenlandsche voorziening te schaden, kan geschieden. WIJZIGING VAN DE KIESWET. -Een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet is ingediend. Blijkens de Memorie an Toelichting is d-e kiezerslijst door invoe- ing van het algemeen -kiesrecht belangrijk ii omvang toegenomen. De lijst, welke 1® 920 zal worden opgemaakt, zal ook de rouwelijke kiesgerechtigden moeiten bevat- ui en de dubbele lengte en omvang van die ui 1912 verkrijgen. Met den omvang stij- an de drukkosten en neeht de tijd toe, ver- scht om met het in orde brengen, zetten en rukken der lijst gereed te komen, terwijl het anteeren der lijst, zoo niet onmogelijk, bi' i-tst'ek bezwarend wordt. De genoemde bezwaren hebben aanleiding egeven tot het houden van een samenkomst oor het Censtaal Stembureau voor de verkie- ing van de leden voor de Tweede Kamer, met e deskundige ambtenaren uit de grootste emeenten, waarin is gebleken, dat d'e wegne- ii:ng der bezwaren, niet zooals aanvankelijk erd vermoed, kan bestaan in het opmaken an een -kiezerslijst, die v-oor vier jaren geldt i die jaarlijks door supp-löroire lijsten wordt angevul-d, maar dat zij op andere wijze moe- in worden ondervangen. De Minister van Binnenlandsche Zaken eeft -gemeend, dalt dit voorstel reeds thans ïoet worden aanhangig gemaakt opdat, in fwachting van de meer algemeene techni- che herziening der Kieswet, die bij het cen- raal stembureau in voorbereiding is, bij het opmaken der kiezerslijst voor het volgende iar kan wor-dlen tegem-oelt gekomen aan- de estaande bezwaren. D'e wijziging die ver- ischt wordt; is vrij eenvoudig. Het drukken er kiezerslijsten is thans voor alle gemeen- en van eenigen omvang een practische nood- akelijkheid-. "omdat de geldende bepalingen er Kieswet medebrengen, dat van de kiezers- jst een groot aanital exemplaren moet wor- en vervaardigd. De ervaring heeft geleerd, dat er geen be vaar bestaat, het afdrukken der kiezerslijst oor het vervolg niet te eischen. Wat de stembureaux betreft is het vold-oen- dat deze op hun taf-el vinden een uittrek -L uit -de kiezerslijst, bevattenle alleen die na icn van de kiezers, die in het stemdistrct be oegd zijn tot de keuze mede te werken, 'De voorzitter van het hoofdstembureau in en kieskring d'ient thans in- het bezit te zijn an- een afschrift of afdruk van de kiezerslijs- o van alle binnen den kring gelegen 'gem. n ein-d'e na de indiening bij hem van d-e andidatenlijsten te kunnen nagaan, of de rersonen, d'ie d-e lijst onderteek-end hebben, iezer zijn De noodzakelijkheid hiervan ver galt evenwel, indien de wet voorschrijft, dat rij de candidatenlijst moet worden overge- egd voor eiken -kiezer, die niet voorkomt op ie kiezerslijst der gemeente, waar het hoo-fa- •tembureau is gevestigd, een verklaring van den burgemeester zijner gemeente, dat hij op Ca JfemïïiW 35w sraewiïe vtwritaml Door onderteekenaren-, die voorkomen op de kie zerslijst der gemeen-to waar het hoofdlstembu- reau is gevestigd, is overlegging eener der gelijke verklaring overbodig daar de voorzit ter zich omtrent hun al dan niet kiezer zijn kan vergewissen door inzage van het origi neel, dat ter secretarie van zijn gemeente ligt. -De gelegenheid in de wet gegeven om de kiezerslijst in afdruk voor een ieder beschik baar te stellen, kan veilig vervallen, als de verplichting, om-cksvarkingd de kiezerslijst in afschrift af te geven, blijft bestaan. Een wijziging van de Kieswet, die niet in rechtstreeksch verband staat met de kiezers lijst, is ook urgent. Hief is noodzakelijk arti kel- 57 zoodanig te wijzigen, dat toegelaten is het stembureau voor eemug stemdistrict ook in een naburig stemdistrict te vestigen. MILITAIRE WINTERCURSUSSEN 1919—1920 in N.-H'OLLAND. Nopens het afnemen van examens voor de rangen van reserve-korporaal, reserve-ser geant en vaandrig van -de leerlingen van de m ili taire win tercursussen voor he® Reserve kader, is door den Inspecteur der Infanterie het volgende bepaald: lo. de adspirantenl vaandrigs, die ten minste 60 dagen onder de wapenen zijn ge weest en den cursus 19191920 met ijver -en toewijding doorloopen; behooren op 15 April 1920 door den betrokken Kapitein, belast met de leiding van de militair -vi-ntercursussen bijl de betrokken Regi men ts-Command anten te worden voorgedragen voor den rang van reserve-korporaal 2o. de adspiranten-Vaandrigs, die nog geen 60' dagen onder de wapenen zijn ge weest, i tinnen den rang van reserve-korpo raal' eerst bereiken tijdens hun eerstvolgend verblijf ouder de wapenen 3o. de reserve-korparaals, die als zoodanig Ken: minste 75 dagen onder de wapenen zijn geweest en den cursus 19191920 met ijver en toewijding hebben doorloopen, behoorec desgewenschi; in de tweede helft van April 1920 aan het examen voor reserve-sergeant te worden onderworpen 4o de reserve-kornoraals, die als zoodanig nog geen 75 dagen onder de wapenen zijn geweest, kunnen eerst tijdens hun eerstvol gend verblijf onder de wapenen aan het examen voor reserve-sergeant worden onder worpen 5o. de reserve-sergeante®, die als zoodanig ten minste 75 dagen onder de wapenen zijn geweest en den cursus 19191920 met ijver en toewijding hebben doorloopen, behooren. desgewensoht, in de tweede helft van April 1920 aan het examen voor vaandrig te wor den onderworpen 6o. de reserve-sergeanten, d'ie als zoodanig geen 75 dagen onder de wapenen zij® ge weest, kunnen eerst 'tijdens hun eerstvolgend verblijf onder de wapenpn aan het examen voor vaandrig worden onderworpen. 7o, Voor den rang van reserve-korporaal wordt geen examen vereiseht, terwijl het exa men voor den rang van reserve-sergeant ca vaandrig overeenkomt -mei dat voor milicien- sergeante® en milicien-vaandrig. CRISISAANGELEGENHEDEN. Aan de memorie van antwoord op hoofd stuk X (landbouw enz.) ontkenen we: De minister verklaart, dat hij, wat den hoogen prijs der landerijen en de gebreken van net pachtstelsel in verband met de duurte betreft, zijn oordeel moet opschorten tot hot verschijnen van het rapport van de Staats commissie voor de Pacht, dat spoedig kan worden tcp noet gezien Bij de brandstonendistnbutie wordt er op gerekend, om in 't algemeen aan alle gezin nen voor het winterseizoen 10 H.L. kolen of eene daarmede gelijkstaande hoeveelheid co kes of bruinkoolbriketten te verstrekken. Bo vendien wordt voor grootc gezinnen van 7 of m-ecr personen 2 H.L. verkrijgbaar gesteld, terwijl ten behoeve van personen, die de werkzaamheden, aan hun ambt of bcrop ver bonden, geheel of voor een aanzienlijk ge deelte aan hun woonhuis verrichten, een ex tra rantsoen van 4 H.L. wordt gegeven. Voorts bestaat cenc regeling, waardoor zie ken extra hoeveelheden kunnen krijgen. Ecne beslissing omtrent beschikbaarstelling van brandstoffen op de zg. aanvullingarantsoe- nen kan nog niet worden genomen. Turf is '..Der ongcrantsoeneerd te verkrijgen. Op de •V rag of in het bijzonder in steden bij voort during op gelegenheid tot aanschaffing van turf gerekend kan worden, kan niet zonder voorbehoud een bevestigend antwoord wor den gegeven. Bij langdurig gesloten water is het niet uitgesloten te achten, dat op enkele plaatsen een tekort aan turf onisiaat, indien de particulieren, voor wie dit eenigszins mo gelijk is, niet tijdig turf inslaan. Voor zoover den minister bckendi, zijn de proeven om armere brandstoffen, zooals bruinkolen en fijnkolen, gemengd niet stook olie te stoken, zoover bruinkool betreft, tech nisch wel, doch economisch niet geslaagd. Onder bepaalde omstandigheden kan de ver menging wellicht met succes worden toege past, doch liet schijnt dat van de brandstoffen meer nuttig effect wordt verkregen, wanneer de stookolie -en bruinkool afzonderlijk wor den gestookt. Vermenging van mager-fijnko- len met stookolie levert in het geheel geen gunstig resultaat op. Intusschen wordt door den minister in het bijzonder met het oog op de verstrekking van bunkcrkolen omtrent dit onderwerp een commissie van deskundigen geraadpleegd. De medcdeeling dat in Drente van Staats wege cene turfbrikettenfabriek in werking is gebracht, moet op een misverstand berusten. Het zal niet wel mogelijk zijn de taak der N. U. M. binnen afziaibaren tijd te doen be ëindigen. In het belang van het land moeten tal van uitvoerverboden gehandhaafd wor den. Voor de uitvoerconsenten moet dan een orgaan als de N. U. M. blijven bestaan. De minister aarzelt niet, om een uitvoerverbod op te heffen, zoodra het hem blijkt, dat zulks in verband met de voorziening hier te lande zonder schade kan geschieden. Het is den minister niet bekend dat hij in het vorige jaar zou hebben medegedeeld dat hij den aardappeloogst van 1919 zoude over nemen, indien althans daaronder zoude wor den verstaan alle aardappelen van dien oogst. De minister heeft den garantieprijs voor aard appelen gehandhaafd. Ten aanzien van de niet voor consumptie bestemde aardappelen hebben noch de minister noch zijn ambte voorganger eenige verplichting op zich geno men. De meening dat het door de regeering am de ratvöïaBrtSto opjtfteg'dc voor deze te zwaar ie, kan de minister niet deelen. Zoodanig contract is overigens het gevolg van de weigerachtige houding der le den van den Alg. Ned. ZuiveUxmd, om op den voet van het vorige jaar medewerking te verleencn bij de melkvoorziening. Ten behoe ve der zoetboeren is door de regcering tot dusver maïs aangevoerd, waarvan de kost prijs 18.50 per 100 K.U. c. i.f. Amsterdam of Rottemam bedraagt. In Januari 1919 heeft de regeering voorts een partij gerst gekocht van cle Voedseladmmistratie der Vereenigde Staten, welke verkoop een gunst der Amcri- kaansche regeering was. Van liet opjagen der prijzen is geen sprake geweest, Thans wordt deze gerst tegen verlaagden prijs beschikbaar gesteld ten behoeve van de gcrstfabricage. De regecring heeft egenovcr den Bond van Aardapp-elmeelfabrikanten gecnerlei verplich tingen aangegaan ten. aanzien van den oogst 1919. De minister deelt mede, dat verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van de productiviteit van den bodem in voorberei ding zijn en nog waarschijnlijk in dit zit tingsjaar de Kam zullen'bereiken. Daaron der vallen wetsontwerpen: le. strekkende om m het belang van de volkswelvaart onteigening toe te laten tot het verhoogen van de opbrengst van gronden 2e. strekkende om het onderhoud van de bo venstaande waterloopen beter te verzekeren en de verbetering er van gemakkelijker te ma ken, waardoor de landbouw ten zeerste kan worden gebaat. Een wetsontwerp tot regeling van het middelbaar cn lager landbouwonder wijs is in vergevorderde» staat van voorbe reiding Mede is een ontwerp van wet be treffende ruilverkaveling in bewerking. -Een wetsontwerp ter bestrijding van knoeierijen mot veevoeder en meststoffen zal spoedig het departement verlaten. Uit liet ontwerp van een nieuwe Jachtwet, waaiviuj de indiening binnenkot kan worden tegemoet gezien, zal blijken, in hoever, naar het oordcel van den minister, de belangen van den landbouw met die van de jacht zijn te verecnigen Ten aanzien van de lieideontgiuning merkt de minister op, dat hij meent, dat er alleszins termen bestaan om van staatswege hulp te veHeenen. Daarom worm bij nota van wijzi ging een bedrag uitgetrokken van 300.000, in het bijzonder „voor credietverschaffing op woeste gronden'. Het voornemen bestaat de voorschotten voorshands- uitsluitend te geven aan gemeente® of rechtspersoonlijkheid heb bende vereeniging-en en stichtingen, Het denkbeeld om aan landbouw-organiaa- ties publiekrechtelijke bevoegdheden ioe te kennen, zal ter overweging aan de Staatscom missie voor de Grondwetsherziening worden voorgelegd. Vermeerdering van het aantal land- en tuinbouwwintcrscholcn wordt door den mi nister zeer wenscheliik geacht F.r is echter gebrek aan personeel met middelbare be voegdheid. De subsidieerin-g der bijzondere land- en tuinbouwwinterscholcn is nog niet vastgelegd, UITVOER VAN KAAS. Het Zuivelkantoor heeft aan de -xporteurs bericht gezonden, dat de uitvoer van de twee de 15 pCt. van den voorraad op 30 Augustus j.l. geoorloofd is, op dezelfde voorwaarden, die voor den uitvoer van de eerste 15 pCt. gol den. ZAAIZADEN. Den Minister van Landbouw is gebleken, dat de bekendmakingen in zake den uitvoer van zaaizaden aanleiding hebben gegeven tot de opvatting, dat bedoelde voorschriften ten doel zouden hebben eenigen invloed te oefe nen op de kwaliteit van het uit te voeren zaad als zaaizaad. Dit is echter geenszins het ge val. Dc voorwaarden, waarop deze zaden kunnen worden uitgevoerd, moeten uitslui tend worden opgevat al; beperkende bepalin gen, beoogonde te voorkomen, dat grootc hoeveelheden gram en zaad onder den naam van zaaizaad zouden worden uitgevoerd, UITVOERVERBODEN OPGEHEVEN. De Minister van Landbouw heeft besloten met ingang au 24 November a.s. tot nadere aankondiging dispensatie te verleencn van 'v verbod van uitvoer van nikkelband en pitriet, van itriplexplaten, van staniol en capsules, van haarlemmerolie; met ingang van 20 November van uitvoer van- cichorei in eiken vorm daaronder begrepen cichoreiwortelen en peekoffie, en' met ingang van 22 Novem ber van uitvoer van turf. "gemengd nieuws. HET VERKEER MET DUITSCHLAND. In verband met het steeds drukker gewof- den internationaal verkeer, is te Zevenaar het korps douane-ambtenaren belangrijk uitge breid. Van gisterochtend af is het reizigers verkeer met Duitschland dan ook enorm toe genomen en trekken weder duizenden Neder landers de grens over. ONDERSCHEIDING. Prins Hendrik heeft gisteren persoonlijk aan mr. E. E Menten, die als gedelegeerde van het Nederlandsche Roodc Kruis de Duit- sche krijgsgevangenen in België gedurende den afgeloopen zomer bezocht heeft, namens het hoofdbestuur van het Roode Kruis uitge reikt het Kruis van Verdienste van de Neder landsche Vereeniging Het Roode Kruis. EEN AANVARING. De binnenkomende harihglogger K.W. 135 (Margaretha Cornelia) is door den storm te gen dc rolbrug over de schutkolk der oude sluis gcloopen, waardoor deze zeer ernstig beschadigd werd en niet meer voortbewogen kan worden. Het yerkeer door dit sluisge deelte is tijdelijk gestremd. D-TREIN AMSTERDAM—BERLIJN. Volgens een telegrafisch bericht uit Em merik is tusschen de Nederlandsche en de Duitsche spoorwegdirecties een overeen komst tot stand- gekomen betreffende het ver-' keer AmsterdamBerlijn via Oldenzaal. In beide richtingen zal dagelijks een D-treln loo- pen met uitsluitend Nederlandsche wagens en van Bentheim af een restauratie-wagen. GRAAN- EN MEELHANDELAREN. Woensdag werd te Utrecht eene algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Graan- en Meelhandelaren gehouden. De door de Vereeniging ter bevordering der be langen van de Handelaren in Granen en Vee voeder te Amsterdam, voorgestelde fusie, werd met algemeene stemmen goedgekeurd Hierdoor zullen zich ruim honderd nieuwe &®b& ■ssrSSrcncraiiSeii Ets® a&XInto. Het bestuur zal met twee leden worden uitge breid, welke gekozen worden uit leden van de toegetreden vereeniging. De hiervoor noodzakelijke statutenwijziging werd met al gemeene stemmen goedgekeurd. Tot bestuurs leden .voor de provincies Friesland' en Ovcr- ijsel werden benoemd de heeren V. Frantzen te Leeuwarden cn F. ter Braake Rzn. te Alme lo. Inzake provisie-uitkeering op bloem en meel werden tot nadere bespreking naar het Rijksgraanbureau afgevaardigd de heeren v Walbeek en Frantzen. HARTSTOCHTELIJKE MISICI. In de „Tel:." lezen w e:Een tweetal school jongens verschaffen' zich door imkliniming toegang tot de kamers van de woning van dm groentenhandclaar K. ite Ederveen en name® aldaar uit een kast een bedrag van tien gulden weg. Voor dit bedrag kochten zij te Ede een viertal mondharmonica's. EEN VERGISSING VAN EEN ALMANAK. Uit Barneveld schrijft men Een raadslid dezer gemeente had to den Utr. Almanak ontdekt, dalt hier 30 Dec. a.s. een paardenmarkt zou worden gehouden, en vroeg nu don voorzitter of dit geen abuis was. ija zeker, antwoordde d-e voorzitter. Meerdere jheere® vonden het echter een- prachtige gelegenheid om zodder moeite een 7e paardenmarkt; -te krijgen. Laten we dus vsitil afwachten wat er van komt, redeneerden deze vroede vaderen. E'en der andere raadsleden meende echter, dat het niet te pas kwam om zich d'oor een almanak te laten voorschrijven;, wanneer hier paardenmarkt zal zijn. Dat kunnen' we zelf -.vel bcoordeclen. Than» zal dan ooik per publicatie worden bekend gemaakt dat de almanak zich ftpefi vergist en er d us op 30 Decern bur alhier geen paardenmarkt zal p'-aat» hebben. EEN KFRKI OKAAI IN HET FORT SPIJKERBOOR In hel fort bij Spijkerboor heeft de inwii- dtng plaats gehad.v.m het nieuwe kerkiukaal, dat gebruikt zal worden bij de godsdienstoe feningen der dienstweigeraars en der strafgc- vangeneu, die lot de Protestentsciu* Kerk Be hooren. Onder do aanwezige belangstellenden be vonden zich o. m. dc officier-commissaris met zijn secrctario. dr. Hogerzeil en eenigte afgevaardigden uit het korps veldpredikers Nadat de kapitein-directeur, de heer Loef- fen de aanwezigen had begroet, werd een godsdienstoefening gehouden ondier leiding van den veldprediker in algemeenen dienst, waarna het woord werd gevoerd door don vlcdprcdiker Cronsaz en den res.-vcldpiedi- ker da, Omniics uit den Helder. Het Icerklokaal i3 zoodanig ingerichl, dat het zoowel voor Proteftnntsche als Katholie ke godsdienstoefeningen kan worden ge bruikt. STEUN VOOR OO'STENRI JKSCHE KINDEREN. Door het dflgellijksch bestour van het N. V. V. is aan de 125 Bestuurdersboudten een cir culaire gericht, waarin deze worden verzocht uit 'h'un midden een commissie te benoemen, die speciaal tot laak krijgt-, al die maatrege len Ite nemen die noodig zulten zijn om de steuninza-md'tov voor de noodlijdende arbei dersbevolking in Wceneir zoo goed; mogelijk te doen slagen. EEN MIDDELTJE DAT HIELP 'Dezer dagen werd medegedeeld, dat een' hotelhouder, die namens den Pers- -en Publi- citeitedienst van het Belgische Ministerie van Spoorwegen, Zeewezen; Posterijen en Tele grafen eene in helt Fransch gestelde aanvrage óm advertenties in den Belgischen Spoorweg- ,;ids had ontvangen., het schrijven terugzond onder mededeel-ing, da* daarvan geen nol a was genomie-n; aangezien het gebruikelijk was, dergelijke aanbiedingen te stellen in de aal van het land tot weks bewoner men zich wendde. Thans heft de bewuste hotelhouder van den bestuurder van den genoemden Pers- en Pu- bricltóitsdleruit een schrijven in het Nedar- landsch ontvangen, waarvan de aanhef luidt als volgt: „In bez't van uw briefkaart van 27 Octo ber 1.1'. moet ik u bekennen dat ik niet onge voelig ben aan de daarin geimaakte opmer king. Nöchthans wil ik er uwe aandaent op vestigen, dat het ongt-dateerd schrijven waar op u doelit, u blijkbaar werd toegezonden door een onzer hulpmakdaars uit Antwer pen". Vervolgens wordt de aanbieding, ook in de Nederlandsche taall, herhaald. RHiIJNAUWEN. De ridderhofstad' Rhijuauwen is door de gemeente Utrecht aangekocht voor 825.000 voor het onroerende, plus de nog door des kundigen te schatten waarde van' dte roeren de goederen. Mevrouw de douarière jkvr. C. J. Stri-ck van Linschot-en Geertsema mag de woning en een dieel van helt terrein tot haren dood blijven bewonen tegen een jaar lij ksche huur van 1400. ROEKELOOS. In: de Plantenb-oterfabriek te Amsterdam nam een 26-jarige.man uit speelschheid een ijzeren isolatiepijp in den mond, om er op te blazen Het andere einde der vier meter lan ge buis -liet hij rusten op een in beweging zijnde centrifuge, waardoor de pijp gegre pen werd en deze door 's mans hoofd en mond drong waardoor de dood onmiddellijk volgde. 8000 pCt. De „Nw Vorsltenl." deelde mede, dat een- landbouwonderneming was verkocht voor 2000 procent boven de boekwaarde. Wij hebben ons toen vergist, schrijft het j blad in een later nummer. De onderneming I is verkocht voor ruim achtduizend procent boven de boekwaarde. EEN KRANKZINNIGE. Den dag vóór de aankomst van het stoom schip „Houtman" te Soerabaja uit Australië werd vanaf dat schip draadloos geseind, dat een Engelsch pasagier verdwenen was, waarbij verzocht werd, bij aankomst van het schip te Soerabaja politie aan boord te laten komen. Na de aankomst van het schip veraam de Soer. Crt. hieromtrent het volgende: De vermiste, Martin geheeten, was mana ger van een kistenfabriek te Brisbane en leef de ÜS CCEÏÜ 2CTEÏ ZT?D ffij' WSQ zwaar zenuwoverspannen gedurende de ge- heele reis. Den dag vóór de vermissing vroeg hij den dokter te spreken, die bij de zenuwzieke ge komen, hem trachtte te kalmeere». Martin be gaf zich toen naar zijn hut, welke hij met twee andere Engdschen deelde. Toen een hunner Martin op zijn couchette liggen, viel het hem op, dat deze er zoo akelig uit zag, waarom hij Martin voorstelde, bij hem te olijven, maar deze verzocht hem, maar op dek te blijven slapen, waar zijn medereizigers zich in den regel ophielden Den volgenden dag bij kaap Sclatan wilde een jongen in de hut komen, maai' vond deze gesloten. Boven de deur kijkende, zag hij, dat de hut ledig was, wat hem ten zeerste ver wonderde. Hij riep den hofmeester en nog eenige andere passagiers, waarna de deur ge forceerd werd. Een der kisten, waarin Martin geldswaar dige papieren had, was verdwenen, onder het patrijspoortje verschillende bloedvlekken te zien waren. Bij het doorzoeken der hut vermiste een der passagiers zijn scheermes, waardoor het vermoeden, dat men hier met een wanhoopsdaad te maken heeft, aan waar schijnlijkheid wint. Blijkbaar heeft de ongelukkige zijn polsen doorgesneden en zich toen door liet patrijs poortje in zee geworpen. Aangezien hij sinds geruimen tijd met zijn vrouw in onmin leef de, ligt het vermoeden voor de hand; dat hij dc kist, waarin de geldswaardige papieren geborgen waren, in zee geworpen heeft, om ileze niet in handen van zijn vrouw 1e laten vallen. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermorgen is te Rouveen, gem. Stap horst, het lijk gevonden van den dertig jari gen K. Visser, met een diepe snede in den buik, Woensdagavond is hij met vrienden op vi site geweest Op weg naar huis ontstond ru zie, waarbij Visser gewond werd en daarna in een schuur gelegd, waar men gisteroch tend liet lijk vond. De vermoedelijke dader is gearresteerd. CREMATIE DOMELA NIEUWENHUIS. Het lijk van den heer Domela Nieuwen- huis zal heden naar Amsterdam worden ver voerd. Tijdens den rouwstoet zal het op een baar door de stad worden gedragen. BRUTALE INBREKERS. Een echte schurkenstreek is Woensdag avond omstreeks 9 uur te den Haag uitge haald door twee tot dusver onbekend geble ven kerels. Het tweetal vervoegde zich aan een wo ning aan de Balistraat, waar alleen een be jaarde huishoudster aanwezig was. Zij ver leiden de vrouw, dat zjj van de „poütic wa ren" en dat de bewoner van liet perceel, de heer K., die omstreeks -half negen was uitge gaan, lieu in de Frederlckstraat had ont moet en hun verzocht had eens op het dak van zijn huis te gaaii kijken, omdat hij ver moedde, dat d'aar looddieven aan 't werk wa ren. De vrouw, niets kwaads vermoedende, ge leidde dó twee mannen uaar de zolderverdie ping, waar tot haren grooten schrik de man nen zidi ontpopten als iubrekers. Een der ke rels bradit de huishoudster met een hard voorwerp eenige forsche slagen toe op hoofd en hals, waarna de vrouw, schier bewusteloos van angst en van de mishandeling, aan de trapleuning werd vastgebonden. De inbrekers doorzochten daarna het ge- heele huis. Overal werden kasten opeiigebi o- keu. Ooudeu en zilveren voorwerpen werden onaangeroerd gelaten. Alleen een klein be drag aan geld, ongeveer 20 gulden, wordt vermist. Toen de vrouw het bewustzijn eenlgszin» iiad herkregen, wist zij zich los te werken ea '.idi naar haar dicht iu de namjhdb zijnd ka- i: niertje te sleepeu, waar de heer K. haai* bij zijn thuiskomst ten 10 ure, nog geheel ver suft, aantrof Er moest geneeskundige hulp worden inge roepen. Later werd de politie van het voorgevallene in kennis gesteld, die aanstonds een onder zoek instelde, evenwel tot dusver zonder re sultaat. RELLETJE BIJ HET OVERBRENOEN VAN EEN DESERTEUR. De commissie in de Tweede Kamer, in wier handen gesteld zijn de tnliditingeu op liet adres van il. de la Fueute, te Amsterdam, houdende verzoek om schadeloosstelling voor de gedeeltelijke invaliditeit van zijn zoon, ver oorzaakt door het schieten door militairen bij het overbrengen van een deserteur, merkt in haar verslag aan de Kamer o.a. op, dat uit de inlichtingen van den minister blijkt, dat toen op 28 Eebrdari 1918 een militaire pa trouille te Amsterdam een deserteur moest overbrengen, eene driest-optredende menigte poogde den deserteur te ontzetten, de patrouil le daardoor genoodzaakt was van de vuur wapenen gebruik te maken en dat daarbij de zoon van den 'heer de la Fuente, die aan de bemoeilijking der patrouille niet had deelge nomen, ongelukkigerwijze werd gewond. De commissie erkent, met den minister, dat de regeering zie -honmogelijk verantwoordelijk kan stelten voor alle niet gewilde en niet te voorziene gevolgen van volkomen rechtmatige handelingen, verricht 'door burgerlijke ambte naren of militairen, zoodat de commissie van oordeel is, dat het verzoek tot schadevergoe ding terecht door den minister is afgewezen, en de commissie aan de Kamer ook niet het bevorderen van nadere maatregelen in over weging kan geven. De commissie wil echter de opmeridng niet achterwege houden, dat 't, naar haar oor deel, onvoorzichtig en ondoordacht moet wor den genoemd, in 'n bewogen tijd, des avonds, door het drukste gedeelte van Amsterdam een deserteur, te voet, door een patrouille te doen overbrengen. Kennende den geest van een groot deel der bevolking, dat het groote kwaad, in militaire desertie gelegen, weinig besefte en dat dus licht geneigd was de partij van den deser teur <e kiezen; ware het alleszins aan te heve len geweest de overbrenging niet te doen plaats hebben te voet en op den drukken avond GEHEEL VRIJWILLIGE OPENBARE VEiRKOOP ING. Het Dagboek van een Amsterdammer be- v&t gisteravond de volgende geestigheid:

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5