emmrn wium Amsterdamsche Beurs Noordhollandsch Landbouwcredit-t. Openingskerrfiflii van boden Jfa 26 136 140 UITVAART DOMELA NIEUWENHUIS. ~~Per auto-lijkwagen werd het lijk van Domela Nieuwen huis Vrijdagavond 7 uur van uit zijn woning naar Amsterdam ver voerd. De kist was gedekt met een dun rood doek en een palmtak met witte chrysanten. Slechts enkele getrouwen waren met het vertrekuur bekend, zoodat een kleine schare de plechtig heid bijwoonde. In het gebouw „Concordia" aan het Wees- perplein was de benedenzaal als chapelle ardente ingericht en daar werd de kist ge plaatst op den geimproviseerdeu catafalk, waaromheen de honderden kranzen werden opgestapeld en palmen op den achtergrond waren geplaatst. Een levensgroot tot de knieën reikend por tret van den schilder Loguna, werd links van de baar geplaatst en van een rouwdoek omhangen. Tot in den nacht kwamen de arbeiders- vrienden van den overledene hem in stilte de laatste eer betuigen. Vooral na het eindigen van de tramdienst verschenen vele conduc teurs en wagenbestuurders. Zaterdagmorgen verdrong zich een ont zaggelijke menschenmenigte op de trottoir van het Weesperplein en de Sarphatistraat om bij het opstellen van den rouwstoet tegen woordig te zijn. Uit alle oorden van het land waren afge vaardigden van organisatie's met banieren gekomen, honderdduizenden arbeiders verte genwoordigende. Uit Alkmaar waren de Vrijs Soc. Vereeni- ging, de afd. van de I. A. M. V., en de Vrije Oetr. Onth.-vereeniging met hun banieren aanwezig, terwijl eenige andere organisaties uit Alkmaar hun afgevaardigden hadden ge zonden. Om half tien werden de kranzen naar bui ten gedragen. Het was een heel karwei, dat zeer veel tijd in beslag nam want er waren meer dan twee honderd bloemstukken. Drie landauers wer- der er geheel mee gevuld; bovendien waren er vijftig dragers die ieder een groote krans torster,Daarna traden eenige bootwerkers aan, die de kist, omsluierd: tnet het felle dun doek, naar buiten droegen. Vijf en twintig kransendragers namen er voor plaats, vijf en twintig er achter. In volmaakte orde werd om bij tienen- het stoffelijk overschot, dat op oen- baar rustte, naar 'f midden van den1 stoet gedragen. Er waren velen', die hun ontroering niet meester konden blijven1: hoofden werden ontbloot en menigeen voelde die tranen langs zijn gelaat glijden. Overal langs den weg stonden de men- schen in breede rijen aaneen geschaard. Hei duurde ruim een uur aleer de stoet was voor bij getrokken. Het aantal deelnemers bedroeg ruim 11000. De stoet werd geopend met een groot rood1-, rouwomf-loerst doek van de Soc. Anarchistische actie in Nederland; daarach ter een der Landelijke Federatie van Revolu- tionnaire Socialisten. In bonte sohakeering volgden 'hierop de banieren van vereenigin- gen als die der bouwvakarbeiders, meubel makers, gemeente-werklieden enz. Na de twee groote groepen, die vooraf gingen, kwam de baar, gedragen door de bootwerkers, de bloemendragers waarachter familieleden en intieme vrienden en de rijtuigen die letter lijk te bedolven- waren onder de kransen. We zagen1 bloemstukken o.a. van de Gommunislti- sche Partijs in Nederland, Het Hoofdbestuur der Dageraad, de Int. Anti-Militaristische Vereeniging, de Onafh. Schildersgezellen Vereeniginig, de Federatie van1 Gemeente werklieden, de Coöperatie „De Volharding" te den Haag, de Bond van Christen Soci alisten, het Nationale Arbeids-Secretariaat, het Plaatselijk Arbeidssecretariaat en bloera- stukken van verschillende diamantslijperijen, alsmede een bloemstuk namens de Russi sche Soviet Republiek en een van geestver wanten uit België. In dte groepen, die volgden, zagen- we o.a. de vaandelh en banieren- der moderne orga nisaties: Alg. Nfed. Typografenbond en de Ned:. Ved. van Spoor-'en Tramwegpersoneel. Ook deze organisaties hadden kransen ge zonden. Heel langzaam trok de rouwstoet, begeleid door agenten te paard (de politie had, on der leiding van den commissaris, den heer C. van Asperen, de afzetting var- wegen uitstekend geregeld) over de Stadhouderska de naar de Nasaaukade. Een duizendkoppige menigte stond langs de weg geschaard. Menige traan werd gepinkt en van verschil lende balcons hingen roode doeken naar be neden. Plechtig schreed de stoet voort, door niemand werd gerookt. Bij de Koekjesbrug werd halt gehouden. Hier stond het gemengde koor „Voor waarts/" ti'at onder leiding Van haar dirigent, den heer Wiering, bet expresselijk voor deze plechtigheid gedichte lied „Vrede en Wijs heid opgedragen -naar belaven" deed hooreo. KEEL „Wereldvrede, menschenliefüe Was uw doel bijl kamp en. sifcrijd, Vr. die smaad en onrecht griefde, Zij: een1 stille traan gewijd." Toen de laatste woorden weggestorven wa ren, tildem de bootwerkers hun dierbaren last weer op, de banieren bewogen weer heen en weer en de rouwstoet trok verder, door de De Cfercqstraat naar de Rozen,gracht, waar voor het bureau van het Plaatselijk ardeidssecre- tari-aat, nogmaals -halt gehouden werd. De gordijnen van- het kant-oor waren omlaag ge laten en voor de deur stond het mannenkoor „Excelsior". De Rozengracht was stempvol en het tram verkeer, dat eerst met moeite werd gaande gehouden, moest tenslotte stil gelegd: worden. Alle vensters waren met belangstellenden be zet. Via die Spnistraat werd het Stationsplein bereikt. In het trieste grijs van dezen- November middag, flie stemde tot weemoed, maakte de uiterst sobere zwijgende en schier geluidloo- ze begrafenisstoet eenen imposanten indruk. Duizenden zijn zóó, stil en waardig, aan getreden. 'Dan zien wij, als op een dek van bloemen gedragen, op een baar van witte kel ken en, groene lauweren, het middenstuk van den optocht naderende gele kist, omwonden met een- erikele baan van kardinaal rood dun- doeik. Die roode plek, zoodra zij) zichtbaar werd', baheescht héél de omgeving, laait op m da etm&tiatT, b&m au roept de aandacht ook van de verst verwijder den. Zóó werd de baar, voorgegaan door vier-enctwintig kransendragers en gevolgd dóór even zowelen, opgedragen tot vóór den fcrein. Om de geel-bruine kist scharen zich de le den van het socialistic h mannenkoor Excel sior". Hoog heffen zij den rooden banier en dam klinken onder -de overkapping van, het station waar vellen zich verzameld hebben en waar toch een plechtige, eerbiedige stilte heersebt, opnieuw dé worden van den zang, waarmede de socialisten hunne makkers ten grave leiden: Over ziodten, over zerken, Klinkt ons somher vriendenlied-, Die hier ruston van hun werken, 'Sluimeren voort en hooren 't niet. Makkers die ons zdj-t ontvallen lm -den moeitevollm strijd, Sluimert voort, wij volgen allen, -Eenmaal, komt ook onze tijd. -Het oogenhlik van vertrek nadert. Als het lied verstorven is, heffen de dragers voor de laatsie maal dé baar en zetten de kist in den goederen1 wagen en rond- de katafalk wonfeu al de honderden kransen opgestapeld. Als wij over de borstwering leunen, die daar staat als de dekking van eenen vesting muur, zien wij van de rijde van de Marte laarsgracht altijd nog niéuwe drommen na deren. Langzaam trekken zij verder, tot op het stationsplein, waar zijl zich scharen achter de vaandels en- doeken, die wassen tot hun aanfta-1 niet meer te schatten- valt. En als dan het plein vól stond van man nen en vrouwen, werd de naderende stoet in andere baan geleid. Langs dfe Prins Hen drikkade zocht hij zich een weg, tot ook daar de gestalten dicht aaneengedrongen staan en alleen de vaandels gloed' en Meur «geven aan de massa, die zwijgend! den bi-Ik gericht hottt op dén.) gereedstaande» trein, Op het' perron wordt het aein -tot vertrek gegeven. Lanzaam, heel langzaam, komt er beweging in den geweldig langen trein, die het stoffelijk overschot van Domda Nfeu- wenhuis wegvoert ui-t die hoofdstad'. Onderweg hielden velen zich opgesteld om den trein te zien paseeren. Op het station te Haarlem brachten honderden den gelief den leider hun groet. Te Westerveid waren duizenden aanwezig om de crematie te kunnen bijwonen, althans iets van de laatste plechtigheid te zien. De politie zorgde ook hier uitnemend voor de orde. Het was kwart voor drie als de stoet het crematorium te Westerveid bereikte. Terwijl de kist langs een breede haag van vrienden en vereerders de hal van het crematorium werd binnengedragen, speelde het orgel Beethoven's „Adagio Pathétique". Dan werd de, nu met rouwfloers bedekte kist, op de ca taf alk geplaatst. Familie en deputaties nemen op het podium plaats en de heer G. Leendeis zong het „Agnus Deï" van Spoel Ds. N J. C. Schermernorn, een der trouwste volgelin gen en vrienden van Nieuwenhuis aroeg voor uit „De Opstandelingen" van Hen- riette Roland Holst, het fragment, aanvan gende met den regel: „O makker en strijder, gij zult altijd voortleven in ons hart". Me juffrouw Van Ankum zong: „Der Tod und das Madchen" van Schubert, en ook een lita nie van denzelfden toonkunstenaar. De organist zette Wenzel's „Weihnacht" in en als dan langzaam de kist verdwijnt, kürmen velen hunne ontroering niet bedwin gen. Ook namens zijn ouderen broeder, die niet aanwezig kon zijn, dankte de heer Caesar Nieuwenhuls allen voor de treffende blijken van liefde trouw en vereering, zijnen vader bewezen. En als dan de aanwezigen het cre matorium verlaten, weerklinken de tonen van het Pilgerchor uit Wagner's „Tannh&user". Het rouwnummer van de „Vrije Socialist" bevat de volgende li November 1915, de her denkingsdag van de martelaren van Chica go, geschreven brief van Domela Nieuwen- nuis, die niet voor zijn dood geopend mociu worden. Deze brief is treffend door zijn eenvoud. Hij l'uidid als volgt: Waarde Kameraden. Hoe en waar ik terecht zou zijn gekomen, ik weet het niet, maar het zag er donker uit voor mij en de mijnen, toen ik op initiatief vad A. M. Reens, wien ik daarvoor in het bijzonder dank zeg, geholpen ben door vele kameraden op een wijze, zoo kameraadschap pelijk, dat zij verre boven mijn lof is verhe ven. Ben ik door kameraden van het mijne afgeraakt, ik ben er door kameraden weer aan geholpen. Een soort van kameraadschap en solidariteit, die zeer zeker strekt tot eer van hen, die haar betoonden. Ik heb in die dagen van zorg en spanning staaltjes van vriendschap en genegenheid ondervonden, die mij verzoenden met de vele teleurstellingen, die ik ondervonden heb, staaltjes die ons aan doenlijk stemden. Mijn dank, mijn hartelijken dank zij allen daarvoor toegebracht. Meer kan ik niet doen, maar het zou mij onbevre digd! laten-, indien ik dezen niet kom betui gen. Ik bo'op dat allen, die het hunne deden om mij een onbezorgde» ouden dag te verze keren, dien dank willen aanvaarden. Dit of fer bevestigde mij in mijn overtuiging, dal eenmaal het waarachtige rijk der broeder schap eens komen zal op aarde. Laat ons allen voortgaan om tot waarheid te makenallen voor één dat is menschap plicht, één voor allen dat is menschen recht. Slechts deze hoop wil ik uitspreken, dat gij. die uw zorg over mij hebt uitgestrekt, mijn ongelukkige vrouw en mijn zoon Cesar, die ons zooveel vergoedde, niet zult vergeten, ik beveel haar aan uw hoede toe in vol ver trouwen. En nu gewerkt allen aan die betere toe komst, wij roepen als uit één mond: dat zij kome, de heilige, hoogheerlijke Anarchie! PROVINCIAAL NIEUWS. UIT HEILOO. Voor een vrij goed bezette zaal hield Vrij dagavond in „de Onderneming" Ds. Spaar- §aren van Aartswoud, daartoe uitgenoodigd oor onze afdeeling van den Bond voor Staatspensioneering. een lezing. De neer K. Veldkamp, afaeelingsvoorzit- ter, leidde de bespreking met enkele woorden in, wijzende op de onlangs gedane belofte, momenteel In te lossen. Aan de meeste men schen ontbreekt de gelegenheid ésri het maken van studie van de wetten-Aalberse. En toch is 't zoo noodig er iets meer van te weten. Zeker zijn velen volijverig werkzaam ter ver spreiding van licht, doch juist om het on derwerp eens van een andere zijde belicht te zien, hebben wij een onzer bondssprekers uit genoodigd. Ds. Spaargaren was eensdeels erkentelijk voor de activiteit van het bestuur der afd. Heiloo, anderdeels teleurgesteld door het wei nige gehoor aan de oproep, geschonken. De sociale belangen toch eischen ieders belang stelling; daarom hindert spr. de Noordhol- landsche lauwheid. Die lauwheid zal ons nog eens parten kunnen spelen! Spr. kan geen aangename propaganda-re- de geven, want heeft uiteen te zetten, wat de wetgeving-Aalberse behelst. Spr. behandelde successievelijk de invalidi- teitswet-Aalberse, de wet op ae vrijwillige verzekering en het ouderdomswetje, dat voor ziet in de gevallen waarin de beide eerste het niet doen. Spr. stelde vooraf het begrip invaliditeit vast, zooals de wet dat opvat. De Invaliditeitswet-Aalberse vertoont groo te overeenkomst met die van 1913 van min. Talma. Spr. overzag vluchtig de ellende die de beruchte art. 369 en 370 hebben in 't leven geroepen, den strijd daartegen. Die strijd had geen uitwerking vóór de Novemberda gen van 1918, toen t woord revolutie weer- komt. Dat woord heeft voor 't eerst de heeren (en vooral die van rechts) doen trillen. Het was de aanleiding tot plannen, die, uitge werkt, leidden tot de wetten-Aalberse. De hoofdwijzing in de Inval.wet-Talma is de verlaging van den leeftijd, waarop men geacht wordt invalide te zijn en de verhoo- giag der uitkeeringen. De nieuwe invalidi teitswet verplicht alle personen in loondiènst tusschen 14 en 65 jaar zich te verzekeren. Premievrij voor den arbeider zelf, maar de premie wordt verlegd op de schouders van den werkgever. Spr. wees verder op de be perkende bepalingen zij 't op gebrekkige ma nier: met deze wet worden althans 1700.000 menschen geholpen. En hoe groot is de uitkeering? Men be denke dit goed: zeer wisselvallig! Er wordt uitgekeerd naar 't bedrag dat aan premie betaald is. De uitkeering is o.m. afhankelijk van den leeftijd van de begunstigde. Voorts besprak Ds. S. de bepalingen betreffende uit keering aan weduwen en weezen. Spr. oordeelde dat vooral daarin vee! on billijkheid schuilt. Wie b.v. maakt uit of de weduwe niet in staat is, in haar eigen on derhoud te voorzien? Men is overgeleverd aan mogelijke willekeur van de Raden van Arbeid. Voorts besprak ds. S. de verdeeling in loonklassen van arbeiders en de premiën en uitkeeringen in elk dezer klassen. En dan kwam spr. op de premiebetaling door den werkgever terug. Wie zal 't in de practijk betalen? De arbeider, niet door een korting op 't loon, maar door de onkosten te verhalen op den prijs der producten. Zal een Leidsche katoenfabriek er in berusten 25000 per jaar voor deze verzekering ca deau te doen? Neen, zij zal de katoen die vooral de arbeiders noodig hebben op slaan. Spr. hekelde deze nieuwe invaliditeitswet. In de tweede plaats de wet op de vrijwil lige verzekering. Uiteengezet werden weer in 't ruw de hoofdtrekken dezer wet met haar indeeling in twee rubrieken van verzekerbaren; menschen van 1636 en van 3565 jaar. De aandacht werd geschonken aan de vas te uitkeering van 100 bij overlijden vóór het 65e levensjaar (spr. noemde ze een lok- aasie) aan de mogelijkheid van 't zij noodza kelijke, 't zij vrijwillige staking der premie betalingen en van hervatting der gestaakte premiebetalingen, „fdts men stort een bedrag door Ons te bepalen", naar het luidt. De premiën dezer verzekering zijn beweerd uiterst billijk te zijn. Spr. kon dit niet anders dan boerenbedrog noemen. Want inderdaad zullen ze zoo hoog zijn, dat ze niet concur- reeren kunnen met een particuliere maat schappij, die zelfs geen geen zeer lage ta rieven kent. Spr. toonde dit aan door verge lijking van de voorloopige cijfers van den wiskundigen adviseur van den Rijksverzeke ringsbank met die van de Maatschappij „Arnhem". De eerste blijken aanmerkelijk hooger te zijn En hoe kan 't anders? Zie de luxe van de Raden van Arbeid eens! In Hoorn kocht men een huis voor 5000, meer dan de eige naar verlangde, richtte het als modernkan- toor in en plaatste er 30 ambtenaren in, die er nog geen werk hadden. Waar moest men ook met alle weggejaagde distributie-ambte naren heen? Die moesten toch een baantje hebben Hoe staan wij tegenover de vrijwillige ver zekering? Er is aangetoond, dat ze te duur is. Spr. kan hier niet met het oordeel van den Bond v. S. accocrd gaan, die er maar vrede mee nemen wil, maar wilde alle m-en schen beneden de 55 jaar deze verzekering afraden. Wil men zich verzekeren, doe het dan liever bij een goedkoopere particuliere maatschappij. Alleen de menschen van 55 tot 65 jaar ried spr. deze verzekering sterk aan. Stel, dat het fiasco der wet eens hoog geno men 10 jaar uitblijft, dan kunnen deze men schen tegen betaling van een betrekkelijk luttel bedrag zich een pensioentje verzekeren. Instellingen van liefdadigheid, bondsafdee- lingen moeten deze verzekering voor de ouderen gemakkelijk maken. En laten zij het zoo gauw mogelijk doen! Binnen enkele da gen zal de gelegenheid opengesteld worden. Ook voor arbeiders is deze vrijwillige verze kering niets. De ouderdomswet (de 3e) kent aan de te genwoordige 65- en meerjarigen, die niet aan bepaalde Mastingvoorwoarden voldoen een pensioen van 3 toe Waarom hier: „met een inkomen van niet meer dan 1200" en overal elders 2000? Alleen hier heeft men voor eigen voordeel de som van vóór ja ren gehandhaafd. Spr. noemde dat een groo te schande. Waar 300 a 500 millioen noodig was voor allerlei mobilisatiepoppekast, ziet men hier op een paar millioen! Ten slotte gaf spr. nog zijn bezwaren in 't algemeen tegen deze wetten. Spr. vroeg zich af, waar huist de christe lijkheid van ons ministerie? Rechts heeft premievrij pensioen altijd de- moraliseerend gevonden; nu gooit ze (maar niet zooals 't feitelp moest) haar eigen prin cipes over boord en miusn o af mei: „Het is verschil van opvatting." Daarover valt nu niet te praten. In 't algemeen zijn spr.'s grootste grief: de cijfers. Het totaal aan jaaruitgaven komt op plm. 40.000.000. Op ƒ1 uitkeering komt 1.20 administratiekosten! Is dat geen schandaal? Spr. stelde daar tegenover het systeem van den Bond, dat ruim 20 millioen meer zal kosten, maar waarbij alle rompslomp ach terwege blijven kan. En zal de een, misschien de zwakkere, premie gaan betalen, terwijl de ander zijn pensioen gratis krijgt? Spr. beëindigde zijn rede met een propa- ganda-woord voor den Bond. Door eenparige aansluiting zal men dien sterk maken en zal men binnen afzienbaren tijd de instelling van het staatspensioen volgens onzen Bond moe ten krijgen. (Herhaald applaus.) Nadat spr. verscheidene vragen beant woord had, sloot de heer Veldkamp, na een hartelijk woord van dank aan ds. S. de bij eenkomst. Ter voorkoming van verwarring wijzen wij er op dat voor Heiloo alle 65- en meerja rigen, die niet aangeslagen zijn in de ver mogensbelasting voor een inkomen van 1200 of meer, die ook niet reeds een rente krachtens de inw.wet-Talma genieten, een aanvang om vergoeding hebben ingediend. Uit de aanmoediging, zich op te geven, bleek ni. dat spr met deze bijzonderheid niet be kend was UIT OUDORP. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. wer den verkozen ae heeren J. Maijer en P. Mooij, en tot diaken de heer K. v. Graft, ter wijl de heer P. Sleenhof als zoodanig werd herkozen. INGEZONDEN STUKKEN. (Bt&ten Vi'carttvjoordélljkherd van de Redactie Be opname in deze rubriek bewijst gewsxtm, dat de Redactie er mede instemt.) M. de R. Nu de Katholieken een zelfstandige com missie voor het hongerende vreemde kind gaan vormen, nti acht ik het plicht van de Hervormdenbij hunne inschrijving een voor behoud te maken ten behoeve van hunne ge- loofsgenooten. Ik althans heb het voome- uemen, kenbaar te maken, dat mijn bijdrage bedoeld is voor het Hervormd Oostenrijk- sche en het Hervormd Hongaarsche kind. De heer G. de Waal, Oostzeedijk 292, Rot terdam, is penningmeester van een comité dat kinderen van Protestantsche Oostenrijkers naar hier zal laten komen. Hoogachtend, R. O. C. S. [Wij kunnen niet andera zeggen dan dat, waar het hier een spontane hulpverleening aan 't geheele Oostenrijksch-Hoiigaarsche volk betreft) wij- elke versnippering van krach ten betreuren Zoo zeker het is, dat eendracht macht maakt, zoo zeker is het ook, dat verschil van meening over de uitkeering van de ingeza melde bedragen, de steunvcrlcening aan het ongelukkige volk niet ten goede zal komen. In tijden van noodl, in de dagen dat allen gebrek en honger lijden, vragen wij niet naar politieke richting of godsdienstige overtui ging. Dan zien wij slechts één groote groep van lijdenden, die allen in dezelfde mate on zen steun noodig hebben. En daarom betreuren wij het van harte, dat de Katholieken hier ter stede gemeend hebben een eigen comité te moeten vormen en een af zonderlijke bestemming aan de door hen ver zamelde gelden te moeten geven. Temeer be treuren wij dlit omldat zooals ui-t boven staand ingezonden stuk blijkt, daardoor ook anderen begrijpelijkerwijze geprikkeld worden hun voorbeeld' ten opzichte van h u -n geest verwanten te volgen. Zoo loopt een spontane actie tot hulpver leening op een onsympaltlhiefceui strijd tusschen aanhangers van verschillende godsdiensten uit wat niet anders dan tot een benadeeling van het ruenschlievende werk zal kunnen lei den. Red. Alkm. Crt.] Geachte Redactie! Gaarne verzoek ik eenige plaatruimte voor onderstaand stukje, waarvoor mijn vriende lijken dank. Voor de lijdende Oostenrijksche kinderen worden gelden kleederen en levensmiddelen ingezameld. Verschillende warmvoelende Ne derlanders hebben zich bereid verklaard) een Üostenrijksch kind in hun gezin op te ne men en zullen dit weldra krijgen. Velen zou den dit ook gaarne willen doen, maar moeten net om de een of andere reden nalaten. Daar om is het mij aangenaam te kunnen berichten, dat het Centraal Genootschap voor Kinder- «herstellings- en Vacantiekolonies zich op mijn verzoek bereid verklaard heeft de nog beschik bare plaatsen in -het Koloniehuis „Zwarten dijk" voor zwakke Oostenrijksche kinderen te reserveeren. Zoo ergens, dan zullen ze daar spoedig hunne lichamelijke ellende te boven komen en een deel van hun verloren levens vreugd en levenskracht terugkrijgen. De ver- plegmgskosten zijn door het bestuur gesteld op 1.75 per kind en per dag. Wie de financieele verplichting van een zesweeksch verblijf (dit is het minimum met het oog op de dure reiskosten) op zich wil nemen, geve mij zijn (haar) naam en adres op. Wie een dergelijk financieel offer te be zwaarlijk is, maar toch aan dit goede doel wil meewerken, zende mij zijn (haar) bijdra ge. Verschillende dezer bijdragen bijeenge voegd zijn in staat een kind voor ondergang te behoeden. Indien ooit, dan zal uwe gift thans nuttig besteed worden. Men vergete vooral niet, dat 75 gegeven voor een zesweeksch verblijf in „Zwartendijk" met zijn goede voeding, ver pleging en verwarmde lokaliteiten in dezen kouden tijd veel meer succes moet hebben dan eenzelfde bedrag, in welken vorm ook, naar Oostenrijk gezonden. 24 November 1919. L. VAN DAM—KOPPE. Lid van de commissie van toezicht over de vacantiekolonies van Jiet Centraal Genoot schap te Egmond aan Zee. kahereumaïra-m iOO—229, p. used, poad 2.003.00, 9 nuchtere kalveren per st. 3050, 27 vette schapen per st. 45 79, 124 vette varkens p. ned pond 1.60 2.06. WARMENHUIZEN, 22 Nov. 1919. Roode kool 3.30—5.50, Gele kool 2.80—3, Witte kool 1—1.16, Uit schot roode kool 2.80, Uitschot gele kool 1.50—2.20, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 22 Nov. Aardappelen: Eigenheimers 6—7.40, Blauwe 7—8, Roode kool 5 106, Kleinere 4—4.90, Uitschot 2—2.80, Gele kool 2.70-ƒ 3.50, Witte 1.10 tot ƒ.30, Grove Uien 10—12, Drielingen 8.20—8.90, Peen 3.60—3.90, Kro ten 2—2.90, Rapen 2.202.90 Mies per 100 K.G. AMSTERDAM, 22 Nov. 1919. De aard- appelenprijzen waren heden: Geldersche bravo's 6—6.25, Spuische pooters 4.70—4.90, Zeeuwsche blauwen 8.308.50, Zeeuwsche bonten 8.50 8.75, Zeeuwsche eigenheimers 5 75 6.10, Zeeuwsche blauwe eigenheimers 5.90—6.10, Zeeuwsche pooters 4.40 4.50, Limb. Industrie 4.755.10. Aanvoer 5 ladingen. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groenteveiling), 22 Nov. 1919. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode kool 2.905.90, 2de soort 1.20—2.60,Gele kool 2.703.40, 2de soort 1—2, Witte kool 1— 1—.20, 2de soort u.60, per 100 K.G. Witte kool per wagon 111112. Wortelen 3.103.50, Rammenas 2.70, Bieten 3, Gele Nep 9.60, Uien 8.60 0.30, id. 2de soort 4.605.80, alles per 100 K.O. Aanvóer: 55625 K.G. roode kool, 59000 K.G. witte kool, 59175 K.G. gele kooL 9325 K G. wortelen, 4845 K O uien, 0 K.G. nep, 3700 K.G. bieten, 466 K G. rammenas. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 22 November 1919. Heden besteedde men voor: Roode kool 4.806.50, Witte kool 0.600.90, Bieten f 8—9, Gele kool 3.80—4.20, Uien 4.70—5.10, Kleine uien 4—4.80. van 22 November 1919. Opgave van MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 24 November 1919. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 8 Koeien en ossen 600—800, 3 vette RötKüE®!'3 (foonso Plofte en «b. £880, 50 fa 92fa 90fa 89 fa »k* öfa !?fa 171/* 18fa 81 fa lifa 106 fa 111V* 567ft 165 389 S16fa 80 165 264 s/* 277fa 268 589 fa 222 221V* 273 251 118 478 460 336 193 248fa 234 303 318 373 303 435 488 458 235 Mededelingen van Maandag 24 Nov. De oliewaarden eerder wat flauwer. Cultu ren flauw. Scheepvaarten vast. Tabakken vast met weinig handel. Amerika onveranderd. STAATSLEENINOEN. NEDERLAND. pCt Oblig. N.W.S. v. 1000 1018 5 Oblig. N.W.S. van 500(1000 t»T dit« van f ©bfig. dit* 1*4. fill «Mt» me BI ©®«BTONRIJK. Bsl.vrffe Kronen*. Jan.«Joh R®BEASJB. cm me fc*. fivwrac NfieeSt Spwi et ÜB0 OBPÖiÖüflL uSSD (31 6e Emifsie, f T0RRIJE. Bagdad Sow. Ie aerie 1904 4 BRAZILIË Funding Ln. 1SP6 20/100 5 Provinciale en SemeanteL Leeniagea. Amsterdam 191S 5 Rotterdam 1015 5 Bank. en JSrecQet'inetefflngea. Amsterdamsche Bank A Nederlandsche Bank (5. v. A. Rotterd. Bankver. Aand. Spoorwagen. Holl. Ijzer. Spoprw. ÖM. 5 Mij. t. Bxpl. v. Sfcutasp. ®M. 5 Mg. t. Expl. v. Staatssp. ©SS. 4H Premieleeningën. NEDERLAND. A'dam Stad 1874 (f 100) .3 BELGIE. Antwerpen 1889 2M Prolongatie pCt. Vorige koers Ol'/i» 918u 827/u 828/9 T9»A. 797ft 67 V* 59 V* 59V* 50 V. 21 a. 18'/l6 248/» 17 20 1% 178/* 74 89 91 201 JA 149»/* 92 92 837/1 104 58Vl« 4 92 84 Atehia. "Sep. S. F6 6. v. g. A Deav R- Cfrandc 9pw. v. A. Brie Spw. Mij. ffowone Aand. Kans. Sbulü. Railw. Eifir. g. e. dito Pref. A. Missouri Kans. A Tex. C. v. A. Mexican 2e Pref. A. Southern Pae. @omp. A Seuth. Rlw. Vet. Tr. ©ew. A. Union Pac. Railr. ©y. G. g. A. Anaconda Copper G. v. A. Am. Car Foundry Go. 6. v. A. Araer. Hide Leather Gerop. Central Leater Unit. Stat. Steel Com. Gk g. A. Int. Merc. Marine Gy- A. Int. Merc. Marine afg. pr. A. Gee. Holl. Pett. ©erf. v. A. Kon. Ned. Mg. t. e. v. Petr. br. A. Orion Petrol. Mij. afgest. A. Steaua Romana Petr. Mij. A. Compania Mercantil Argentina A. Cult. Mij. der Vorstenlanden A id. id. id. Winstaand. Handelsv. Amsterdam Aand. Ned. Handel Mij. <S. v. A. Id. Resc. Nederl. Ind. Handetabk, Aand. Amsterd. Rubber Suit. Mij. Aand Nederl. Rubber Holl. Amerika Lijn A. id Gem. Eigendom A. Holl. Stoomb. My. Aand Java China Japan bfjn A. Kon. Holl. Lloyd. Aand. Kon. Ned. Stoomb. My. Aand. Idem Nieuwe Aand. Kon. Paketvaart My. A. Ned. Scheepv. Unie Aend. Rotterd. Lloyd A. Stoomv. My. Nederland A. A'dam Dell Comp. Aand. Deli Batavia Tab. Aand. Deli'Maatschappij Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Dell Aand. Senembah Tabak«My. Aand. Insulinde Oliefabrleken Vorige koers 941/u 9'/u 178/8 19 H Ufa 8ifa 108 26Vl« 135 fa 140 142 fa 130 V* 166 110% 571/is 165 338 816 80 165 263s/* 280 fa 270 fa 593 fa 222 222 fa 275 fa 250 118 477 458 236V* 334 193Vi6 243 229 fa 244 302s/* 320 fa 372s/* 301 434 fa 487 253V* 320 4 56 fa 235 9 V*

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6