3 msmmsm msrm Handflfd Ben in Tvfittgsti Dondor'l t 4 Deeeniber. ■men STA SUWB. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De gisteravond ten Stadliuize gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd niet bijgewoond door den heer Hcnneman, die bericht had gestuurd niet aanwezig te kunnen zijn. De liter v. d. Klcij kwam een hal! uur na de opening, doordat hij een vergadering van de 1 iuurcominissie had) bijgewoond. Hierna deed de secretaris mededeeling van de uitgegane stukken als: a Missive aan B. en W van Alkmaar, met mededeeling, dat de door de commissie voor het marktwezen ge geven uiteenzettingen geen juist beeld geven van dc markt. De Kamer levert hierop ecnige critiek en noemt cc vooruitzichten van het marktwezen met zuo donker ais de commissie voorstelt. De Kamer meent daarom, dat de marktgelden niet moeten worden verhoogd, eerder zoo veel mogelijk afgeschaft, cm het marktwezen zoo weinig mogelijk belemmering in aen weg te leggen. b. Brief aan B. en W. naar aanleiding van het verzoek der kaasdragers 0111 verhooging met 25 cent voor het vervoer van kaas bin nen het ray 11 waarin vroeger de kaas be zorgd werd De Kamer ondersteunt het ad vies der M„ rktcommissie tol het niet toestaan van het verzoek. c. Adres aan den minister met adhesie betuiging aan het adres der Kamer te Bergen- op-Zuom tegen het verhoogen der spoorta- rieven. d. Verschillende adressen aan den minisr ter van waterstaat, waarbij eenige adressen van andere Kamera van Koophandel worden ondersteund. Ingekomen waren o. ta 4 a. Van het ministerie van Landbouw, Ham tin een register zooveel mogelijk zal worden bespoe digd, zulks als antwoord op een adres te de er zaïvc van deze Kamer, b Van de Kamer te Den Bosch een af schrift van een aan den minister gezonden verzoek om uitbreiding van het intercommu naal telefoonverkeer, met verzoek om adhae- siebetuiging. Aan het verzoek zal worden voldaan De heeren waren het er over eens, dat verbetering dringend noodig is, gevraag de aansluitingen krijgt men soms pas na een halven dag, zeer in het nadeel van een vlugge afdoening der handelszaken. Ook over de lelcgraaf werden klachten geuit, 'c. Verslagep, mcdedeelingcn, circulaires, maandbladen, bijlagen tot de handelingen van den gemeenteraad, enz. d. Brief van de Westfriesdhe Kanaalveree iging, met uitnoodiging tot bijwoning van ;n Zaterdag a.s. in de Unie te houden ver gadering inzake de bekende kanaalplannen (Reeds medegedeeld in het verslag van de verleden week gehouden vergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier.) Besloten werd, dat de Kama- vertegen woordigd zal worden door de heeren Messe- laar en Verdam. Indien ock andere leden nog tijd kunnen vinden, zullen ook zij tegen woordig zijn. De heer Cloeck vroeg of de te dezer zake door de Kamer benoemde commissie al me. een bepaald plan gereed is. Geantwoord werd, dat de commissie nog niet vergaderde, in afwachting van boven bedoelde vergadering. Dc heer Bosman vonc een commissievergadering tot zoolang nie noodig. De vergadering van 6 December zou moeten worden afgewadit; de opzet der zaak was goed. De heeren Bosman cn Cloeck meenden, dat de zaak flink moest worden aangepakt en zoo goed mogelijk moet worden gemaakt. Het be lang, dat Alkmaar bij de kanaalplannen heeft, is zeer groot, zoódat de heeren meen den, dat het wenscnelijk was, dat de Kamer zich uitsprak voor een volledige uitvoering der gemaakte plannen. Na korte bespreking verklaarden de andere heeren het hiermee eens te zijn, waarna den vertegenwoordigers der Kamer voor die ver- radering werd opgedragen dc plannen zoo terk mogelijk te otcunen. Cte rondvraag bracht verder niets op, waar- ia sluiting der vergadering volgde. COÖPERATIEVE BOND VAN COÖPERA TIEVE LANDBOUWVEREENIGINGEN IN NOORD-HOLLAND. De uitgifte van een eigen orgaan. De voorzitter deelde mede. dat de heeren 11. K. Koster voor den Bond van Zuivelfa brieken, P. Stapel voor den Bond van Rund- veefokvereenigingen, Boot, de secretaris, en spr. voor den Bond met den uitgever van het orgaan van den B. A. G. en van het Alge meen Landbouwweekblad, 24 dezer te Am sterdam een bespreking fia&ifai gehouden welke gunstig verliep. De maatschappij ,de Vlijt" bevestigde schriftelijk, dat zij bereid is aan de leden gratis een weekblad toe te zenden, waarvan de redactioneele inhoud dezelfde is, als die van het algemeen Landbouwweekblad. De rubriek Gelderland zal vervangen wor den door berichten van de vereenigingen uit Noord-Holland, die gratis toegezonden moe ten worden. De kop kan veranderd worden in Noord- Hollanus Landbouwblad. De kosten van port en expeditie moeten uoor den Bond betaald worden en zullen 40 ct. of 45 ct. per nummer voor ieder lid per jaar bedragen, dus een 800. De exploitatie der advertentiën geschiedt door de maatschappij. De leden ontvangen voor de advertentiën 25 pet. en voor de con tracten 10 pet. korting. Verder verplichten de vereenigingen zich alles, zooals papier, boeken en drukwerk van de firma te betrekken. Ook de leden hebben dan den moreelen plicht dit te doen Het maximum aantal exemplaren wordt, wanneer ook de andere organisatie» mede doen, 6000 exemplaren. De overeeskomsl wordt aangegaan voor «sï jaar. Wanneer op grond van de advertentie-op brengst blijkt, dat er een billijker regeling ge troffen kan worden dan is -e maatschap" daartoe bereid. Ook is ze later bereid om,aan minstens 5QU leden een abonnement te ver strekken voor 1.50 per iaar. Wanneer de Bond van Zuivelfabrieken en de Rundveefokvereeniging niet mede uoet, dan is de maatschappij nog renegen haar aanbieding te handhaven. De voorzitter oordeelde dat de Bond geen bezwaar kon hebben. Spr. wilde de leden het blad gratis verstrekken en de kosten door den Bond laten betalen. Reeds in het voorjaar werd besloten een uniforme boekhouding in te richtne. Dit liet men om de hooge kosten na, doch als men 0; verlaging daarvan wil wachten dan wor die boekhouding nooit ingevoerd. Het bestuur mg wil daarom alle boeken daarvoor bij „de Vlijt" bestellen. Het groote voordeel van het landbouw- orgaan is, dat geen convocaties meer ver zonden behoeven te worden en dat de punten beknopt kunnen worden toegelicht. Ook kan men de prijsnoteeringen voor de artikelen op nemen. Men heeft dan ook een krachtig pro pagandamiddel. Spr. stelde voor het bedrag te voteeren om het ofgaaa gratis aan de le den te zenden. De heer Schoenmaker vroeg of het bestuur ook geïnformeerd had bij het Ncd. Land bouwweekblad of „de Veldbode". Spr. veron derstelde dat ook aic hetzelfde wel willen. De voorzitter zeide dat het bestuur er zich van bewust was dat het Landbouwblad ons iets geeft dat het Ned. Landbouwweekblad niet geelt. De ar tikelen van Obbink over coöperatie en ook die van Blokker zijn steeds goed ver zorgd- Spr. bleef het voorstel handhaven. De heer C. Nobel betreurde het, dat niet getracht was een algemeen Nederlandsch Landbouworgaan te krijgen. Spr. dacht dat daarvoor het Ned. Landbouwweekblad het geschiktst was. Op deze wijze is daarvan in afzienbaren tijd geen sprake. Centralisatie was op dat gebied noodig Het aanbod vond spr. aan den anderen kant prachtig. De heer Busch meende, dat men niet ge noeg kan betreuren dat het Ned. Landbouw weekblad nog niet de tijden waarin wij leven, had begrepen en nog niet den coöperatieven weg was opgegaan. Neemt men nu het blad ter hau dan is het jammer voor het papier dat er aan besteed wordt. Het hoofdartikel wordt door geen 90 pet. van de lezers gelezen. De artikelen in het Landbouwblad leest spr. daarentegen met genoegen. Spr kan dan ook niet genoeg zijn vreugde over het voor stel uitspreken. Een groot deel van den boe renstand ontbreekt het nog aan de lectuur die het behoeft. Hoe eerder het Landbouw Weekblad ver dwijnt hoe beter. De heer Ham sloot zich bij de woorden van den heer Busch aan. Het blad van „de Vlijt" maakt de beste propaganda die gegeven kan worden. Spr. was aangesloten bij 3 k 4 vereenigingen. Wanneer de andere vereenigingen ook mede doen, dan is het niet gewenscht dat men exemplaren ontvangt. De voorzitter zeide, dat ook dit onder de oogen gezien was. Elk lid zal maar één ex ontvangen. Op een vraag deelde de voorzitter nog mede, dat de hoofdzaak het nieuws van de vereenigingen zal zijn. Het liefst had spr 'n eigen orgaan. Tot dusverre mislukten daar alle pogingen voor. In Engeland heeft men wel een orgaan dat alles omvat. Omdat er niets beters is, doet men echter goed het voorstel te aanvaarden. De heer Prins zou het redactioneele ge deelte van den heer Obbink zeer waardeeren. De verslaggeverij van den heer Blokker van waarde voor Overijsel wilde spr. achterwege laten. Voor Noord-Holland wilde eigen verslaggever aanwijzen. De voorzitter wees er op, dat geld zou kosten. hij een op, dat dit weer Het is niet uitgesloten tdav men later de redactie zoo aanvult. Op eigen kosten hebben wij daar het recht toe. De heer Prins vreesde dat N. H. er nu niet in ging adverteeren, wat wel het geval zou zijn wanneer het een geheel N. H. blad was. De voorzitter oordeelde dit de zaak van'den uitgever. Die zal een colporteur aanstellen en ziet er wel kans toe. De heer Memelink gaf in overweging voor de ruimte een goede afspraak te maken. Ad vertentiën zullen wel komen en gauw te veel Men moet evenals spr.'s Bond de puntjes op de i zetten, 't Is de uitgever slechts om geld te doen. Spr. gaf verder in overweging om van 1 jaar 5 jaar te maken. De voorzitter wees op de clausule waarin staat, dat wanneer mocht blijken dat er var-, de advertentjën te veel overblijft, de bond daaruit ook een bijdrage krijgt. De afgevaardigde uit Hoogwoud oordeelde dat de menschen al 1 a 2 weekbladen lezen wanneer er nog een bijkomt, dan kreeg men z. i. van het goede te veel. St. Pancras oordeelde, dat er in de moreele verplichting voor de leden en vereenigingen om bij „de Vlijt" hun drukwerk te bestellen, een groot bezwaar was. De voorzitter meende, dat men met druk werk. waar haast bij was, vrij is. Overigens zag nij geen bezwaar. Men moet overal vol gens het contract van de drukkerspatroons betalen. Er wordt hier en daar nog wel bene den dat contract gewerkt, maar dezulken diende de Bond te weren, daar men moest zijn voor hen die zich aan het contract hiel den. Hierop werd bij acclamatie het voorstel aangenomen. De voorzitter feliciteerde de vergadering met het genomen besluit. Na de pauze verzocht de secretaris de or ganisaties om hun berichten op te zenden en afschriften van hun ledenlijst. De berichten moeten 's Maandags verzonden worden. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Kant, C. Busch, P. Boot en J. Bark, werden herkozen. Tot vertegenwoordiger in de commissie van zaakvoerders werd bij loting aangewe zen de afgevaardigde van Bovenkarspel. Hierop kwam in behandeling het voorstel van de Land. Markt- en Handelsvereeniging te Wlpden® of er maatregelen te treffen zfjn, die kunnen leiden tot verlaging van den prijs der turfstrooisel. De heer P. Boot, Wijdenes, gaf op dit voorstel een toelichting. Spr. wilde door samenwerking voordeeliger prijzen. De heeren fabrikanten in turfstrooi sel hebben een trust gevormd, waarin niet ge makkelijk een wig te krijgen is. Van den B. A. G. in Gelderland heeft spr. de toezegging van samenwerking. De prijs is nu 300 pet. nooger dan voor den oorlog. Bij het Centraal Bureau wil spr. er op aandringen betere condities te veroveren. Spr. wilde voor het bestuur de opdracht te onderzoeken wat te verkrijgen is om dan in de volgende vergadering met voorstellen te komen. De afgevaardigde van Wijdenes wilde ver der gaan en het bestuur machtigen zoo spoe dig mogelijk daadwerkelijk op te treden. De heer Boot had hier niet tegen. De voorzitter betoogde, dat door onderling overleg overeenstemming bereikt moest wor den. Spr. verzocht op ie geven hoeveel in 1919 aan turfstrooisel was gebruikt, dan kon een conferentie aangevraagd worden. Besloten werd om nu reeds de boeken voor alle graanmalerijen voor het nieuwe model, bij de Vlijt te bestellen, de vereenigingen kunnen ze dan van den Bond krijgen, wan neer zij ze noodig hebben. Dc heer Schoenmaker vroeg hoe de voorzit ter de inkomsten voor den bond trachtte te verkrijgen van de vereenigingen die niet bij het Centraal Bureau bestellen. De voorzitter betoogde, dat die procentsge- wijze van den omzet geheven kan worden, men kan dit berekenen bij het opmaken van het jaarverslag. 'De"secretaris betoogde dat dit ook de beste wijze was. De vereeniging kan met haar 2000 let! v van een dubbeltje per lid niets doen. De heer Prins wilde een percentageheffing per 1000 omzet. De voorzitter betoogde dat men door de wijze die het bestuur voorstelt ook in de gele genheid is een reservekapitaal te vormen. Spr. wilde evenwei ook wel een percentage omslag per 1000 omzet accepteeren. De heer Memelink betoogde, dat het voor stel van den voorzitter het meest gewenschte was, omdat men dan niet weet hoe men be taalt. De heer Prins betoogde dat volgens zijn voorstel ook geen der ieden persoonlijk be taalt De heer Kant was overtuigd dat de bond op deze wijze belangrijke inkomsten krijgt, zonder verzet van de leden. Alleen Hoogwoud verklaarde zich er tijgen de huishoudelijke uitgaven uit de reducties te bestrijden. Degenen die niet van het Centraal Bureau betrekken, moeten een gelijk bedrag bijbetalen en krijgen dan gelijk de anderen procentsge- wijze terugbetaald.' De heer Memelink deelde mede, dat zijn vereeniging een directeur had benoemd, die met de verschillende inkoopers wekelijks in Het Landhouwhuis bijeenkomt: Men heelt onderzoent wat of voor alles goedkooper was* geweest: het Centraal Bureau ot de handel. Van vijf vereenigingen zijn de inkoopen van een willekeurige maand onderzocht, riet bieek, dat wanneer de zaakvoerders al hun in- koopen bij het Centraal Bureau hadden ge daan, men veel voordeeliger had gewerkt en dan kwam de reductie nóg. Men kan dit zwart op wit lezen en spr is er vóór dit ia het 1ste nummer van het eigen orgaan af te drukken. Spr. bracht dit in het midden, hoewel hij Seen bewonderaar is van het Centraa' ureau, omdat dit nog niet voldoende op coö peratieven grondslag steunt. Besloten werd nog Boadssamenkomster. te houden en wel maandelijks om beurten in Alkmaar en Hoorp. De voorzitter sloot hierop met een woord van dank voor de aangename samenwerking en den wensch, dat 192Ü een voorspoedig jaar mocht zijn LANDÖOUWHUISHOUDKUNDIG ONDERWIJS. (Vervolg!. Mededeeling over de cursussen, In Alkmaar, waar rnej. Niemeijex het hoofti is, is een 5-jarige cursus waarvan in de Ie klasse 16, de 2ae 18, de 3de 22, de 4e, 11 en dc 5de 11 leerlingen telt. Les wordt daar gegeven door de dames v. d. Wal, Beumer,ï)e Vos en Alberda. In Hoorn was ook een 5-jarige cursus met mej. De Vos als üoofd, waar in de le klasse 12, in de 2de 18, in de 3de 8, in de 4e 12 en in de 5de 10 leerlingen zitten. Te Hoorn ge ven les mej. Siewerda, v. d. Wal en Niemeijer Mej. Vos geeft in Broek in Waterland een cursus met 11 leerlingen. Te Winkel is een cursus met 9 en te Texel één met 17 en te Anna Paulowna een cursus met 10 leerlingen, allen gegeven door mej Siewerda. Mej. Alberda heeft cursussen te Nieuw- veen met 17, te Purmerend met 12 en te Hoofddorp met 31 leerlingen. Mej. v. d. Wal leidt een cursus te Beem- ster met 15 leerlingen. In voorbereiding is een cursus te Schoorl, die spoedig ingesteld zal worden. Te Wieringen gaven zich 30 leerlingen voor een cursus aan. De raad weigerde subsi die en nu wordt overwogen op welke wijze de cursus toch nog georganiseerd kan worden. Dan is in voorbereiding een nerziening van betalen voor de 2-jarige cursus C, cursussen van 2% uur. Het is gewenscht gebleken daarvan cursussen van 3H uur te maken Ook zal dan overgegaan worden tot de zelf werkende lessen, waarbij de leerlingen zelf werk doen. Deze cursus zal er een met 12 of 14 leerlingen worden. Praktijk en theorie worden dan afzonderlijk behandeld. Tot lid van de Onderwïjs-Commissie werd gekozen mej. A. Bakker. Mevrouw Zijp-Wijdenea Spaans werd dank gebracht voor hare bemoeiingen als lid van de onderwijs-commissie en mej. L. Fok als lid van bestuur, Mej. A Bakker, leerling van den 5-jarigen cursus, bracht verslag uit over een excursie van de leerlingen van de 5-jarige cursussen van Hoorn en Alkmaar naar Friesland, waar voor de voorzitter dank bracht en dc conclu sie trok, dat ook deze excursies veel tot de al- gemeene ontwikkeling kunnen bijdragen. Vervolgens werd de begrooting voor 1926 vastgesteld op one ontvangst «a uitgave van ƒ200. Rondvraag. Mej. Beumer meende hier tri het midden te moeten brengen, dat zij met liefde voor het landbouwhuishoudonderwijs had gewerkt. Hoewel zij in de eerste plaats directrice is en in de tweede plaats onder-voorzitster der on derwijscommissie, had het haar getroffen, dat alles zoo is geloopeu. De huisvesting in ae school was niet zoo als zij moest zijn, beide moesten zich behel pen, zoowel de huishoudschool als het land- oouwhuiahohudónderwijs, omdat beide uit breiden. Op de vergadering waar door den Inspec ted van het Landbouwonderwijs de plannen werden besproken voor eigen scholen in Hoorp en Alkmaar, ten behoeve van het Landbouwhuishoudonderwije, wa3 zij niet aanwezig. Ook memoreerde spr., dat de Alk- maarsche Huishoudschool in 1913 voorge steld had het Landbouwhuishoudonderwija van dé 5-jarige cursussen over te nemen en hiqvoor een afzonderlijke leerares te benoe men Haar overtuiging was, dat het L. H. O. oed is, zoolang het niet. op het terrein van 't uishoudondcrwijs komt, doch bij1 de bespre king van die plannen' tot uitbreiding bleek, dat overwogen werd mècr uren aan costuurn- naaien te besteden en ook teekenen en fraaie handwerken te geven, waarbij vergeten werd, dat er een Huishoud- cn Industrieschool was Het was haar bedoeling, dat niet twee scho len met hetzelfde leerplan naast elkander staan. Verder deelde zij mede, dat besprekingen gehouden zijn met het Dag. Bestuur en de Huishoudschool, waarbij men niet tot een op oBsing kwam Verder sprak zij haar afkeuring er over uit, dat eerst in September, toen dt Huishoud school reeds verbouwd werd, hei bericht kwam, dat niet meer van de huisvesting ge bruik zou worden gemaakt. Ook keurde zij het ai, dat zij als lid van de ondeiwijs-commissie, door de regeering aan gewezen, niet meer op vergaderingen werd uitgenoodigd en er besluiten werden geno men en benoemingen gedaan buiten haar om Verdci vestigde zij er de aandacht op, dat uit de oproeping voor nieuwe leeraressen blijkt, dat het L H O. meer gaat in de rich ting van hei Industrie- en Huishoudonder- wijs. Als antwoord op het door mej. Beiuner ge sprokene zeide de voorzitter, dat hij erkende, dat mej. Beumcr voor het L. H. O. veel ge daan heeft, maai" dal na dc conferentie mei 't Dag. Bestuur van de Huishoudschool vast stond, dat het L. H. O. niet bij de Industrie- en Huishoudschool zou worden onderge bracht, maar wel in dc nieuw te bouwen scholen, wcike door dc regmiug waren toe gezegd:. 'Door t besluit in. de Tweede Kamer, waarbij het L. H. O. onder het ministerie van onderwijs zal rcssortccren, is vertraging in de uitvoering ontstaan. Er kan aanmerking gemaakt worden op het vertrek uit de Huishoudschool, doch dit was een, noodzakelijk gevolg van de verwikkelin gen. De verstandhouding was reeds 1 Sept. zoo geworden, dat voor een1 vruchtdragende sa menwerking göcni sprake kan zijn. Hij zou dan ook niet meer in de Huishoudschool' te rug willen komen, en had1 hiervan aan de be trekken autoriteiten in den Haag kennisgege ven. Op een conferentie die binnenkort zal wor den gehouden van den Inspecteur van het On derwijs, den heer Gerhard, de Iuspectrice, mevr. Lel'iman Bosch, het Bestuur onzer Vereeniging en hot Bestuur van de Huishoud school, zal deze kwestie naar hij' hoopte wor den opgelost. Verder deelde hij mede, dat het L H. C niet m concurrrentte wenscht te komen met de Huishoudschool, doch goed onderwijs wil geven voor de meisjes van het platteland. Wat de benoeming van mej. Rasch betrof, deze komt in de plaats van mej. Keulen, zoo dat hierdoor alleen een vacature wordt ver vuld. Wat de benoeming van een leerares voor handwerken en costuumnaaien betrof, deze is noodig om de noodige lessen te geven, niet om in concurrentie te treden met de Huis houdschool. Mej. Niemeijer merkte op, dat er verschil bestaat tusschen L. H. O. en Huishoudonder- wiis, Vanaf de oprichting van. de cursussen in L. H. O. «heeft het in de bedoeling gelegen, dat het L. H. O. moet geven onderwijs aan sluitende aan. de behoeften van dc leerlingen Of het in. de richting gaat van het huishoud en industrieonderwijs, komt er niet op aan Door haar was hoe langer boe meer gevoeld, dat het L. H. O. zelfstandig moet blijven. Wanneer het L. H. O. werd geregeld door menschen die het grootste deel van hun leven in dc stad hebben doorgebracht, vreesde zij zeer slechte gevolgen voor dit onderwijs, zelfs wanneer dit dioor een afzonderlijke leer ares werd gegeven. Mej. Sluijker-Molenaar zeide, dat haar in den laatsten tijd zoo dikwijls is gebleken, dat de plattelandsbevolking zoozeer het L. H. O. waardeert cn dikwijls was dc wensch uitge sproken, dat het onder den bestaanden vorm zal behouden blijven. Mej. Beumer was het er mee eens, dat het L. H. O. zelfstandig moet zijn, er wordt ver geten, dat Alkmaar geen stad is, doch het centrum van den landbouw. Mej. Niemeijer bevreemde het, dat geduren de de jaren van het bestaan van de Huishoud school die stroom van leerlingen trekken trekt naar de cursussen in L. H. O. Zij be greep niet, dat terwijl de Huishoudschool thans Voelt voor het L. H. O. en dit zelf wil ;evcn, er nooit over is gedacht initiatief iervoor te nemen. Het in het leven roepen van het L. FI. O. is van dc landbouwbevolking zelf uitgegaan. De Huishoudschool behoeft niet hang te zijn voor concurrentie, omdat er steeds be hoefte aan huishóud- en landbouwhuishoud- ondcrwijs zal komen. Hierna deelde de voorziiter mede, dat hij tot zijn spijt de voordracht niet kon bijwo nen cn volgde sluiting der vergadering. 's Middags te half twee hield de heer E. v. d Laan eene boeiende voordracht met prach tige lichtbeelden over „Een Winterwande- ling, Bloemen cn Planten, Boomeu en Boom- bloeisels". Hij had daarbij een dankbaar en talrijk ge- UIT OTERLEEK. Onder presidium van den heer J. de Wit, die deze vergadering van Saatspensionnee- ring dei" afd Oterleek-Stompetoren leidde, omdat de voorzitter naar Aartswoud was verhuisd, vergaderden 10 van de 236 leden in het lokaal-de Vries gisteravond. Na vaststel ling der notulen, werd verkiezing gehouden van een bestuurslid, vacature-Spaargaren. Bij derde vrije stemming werd de heer H. Herin ga met 9 stemmen gekozen. Door den heer de Wit werd1 voorlezing ge daan van de Wet op de vrijwillige verzeke ring en de vragen, naar aanleiding dier wet, met de antwoorden daarop, in brochurevorm uitgegeven door den heer Perio. Met belang stelling nam men kennis van den inhoud van dit werkje en werd door de vergadering aan het bestuur opgedragen, zoo mogelijk eenige eexmplareij. aan te schaffen om ter beschik king der leden te stellen. Besloten werd het bestuur te machtigen in nader overleg te treden met den heer Spaar garen te Aartswoud, om op 13 Januari 1920 een propaganda-rede uit te spreken en licht beelden daarbij te vertoonen in het lokaal van den heer K. Brak te Stompetoren. Medegedeeld werd, dat op 3 December in deze gemeente 28 personen boven 65 jaar in dc termen vallen om rente te trekken van het Staatspensioen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. UIT SCHOORL. Gisteren hadden de combinaties en eind- toewijzing plaats, in publieke veiling, van de boerenhofstede en landerijen onder Schoorl «1 Bergen, eigenaar dc heer F. Bas. Kooper werd dc heer rl. Schermer voor 43410. De koop geschiedde in opdracht voor den wei- edele neer A. C Sillevia alhier. Onzen plaatsgenoot, den architect K. P. Zuurbier, is, naar we vernemen, de bouw op gedragen vau een 20-tal volkswoningen te f.gmond aan Zée. UIT SINT PANCRAS Bij de Dinsdag 2 December j.l., ten over staan van notaris J. van der Veen te Alk maar gehouden verkooping van wei-, hoo- en bouwland te Sint Pancras, gemeente Koedijk, van den heer W Bleeker alhier, zijn in koop toegewezen: bouwland, samen groot 67 a cn 30 centiaren, aan den heer J. Bleeker al hier voor de som van 1852; bouwland, groot 34 aren, aan den hoer J. Wit Cz. alhier voor de som van 1261,50; bouwland, groot 65 aren 20 centiaren, aan aai heer W. Bus alhier, voor de som van 2072. UIT GROOT SCHERMER. Bij de op Dinsdag 2 December 1919," ten overstaan van notaris J. van der Veen te Alk maar gelioudm verkooping van de boeren plaats alhier van mej. dc wed P. Jongkind, zijn in koop toegewezen: de plaats met di verse pcrceclen land, samen groot 9.48.20 hectaren, voor de oom van 18.345, aan den heer J Schot tc Wormer; van een pereëel rietland, groot 39.50 aren, voor de som van 470 aan den heer J. Kluft te Zuid- én Noord-Schermer. UIT OUDE NIEDORP. In dc gisteravond gehouden vergadering van dc Vereeniging voor straatverlichting al hier werd de rekening over het afgcloopen tijdperk van af 1916 goedgekeurd met een na- dcelig saldo van 13,77. Ontvangen was 192,28 H, uitgegeven 206,05yz. Boven dien stond nog een schuld van 95. De con tributie over 1919 bedraagt 81,75 en 40 subsidie van de gemeente. Besloten werd de lantaarns de eerstvolgen de 3 donkere maanden te laten branden tot 9 uur 's avonds. Vermoedelijk zal er dan wel iets over blijven om van ae schuld wat af te lossen. Dc voorzitter deelde rgede, dat dc 8 auto matische klokjes verkocht waren voor J 9,— per stuk. Ook met dit geld zal de schuld af gelost worden Door den heer Jb. Doom werd gevraagd om nog 2 Intaarns tc plaatsen. Dc financiën verhinderden dit echter. UIT AARTSWOUD. Voer de betrekking van 3e leerkracht aan de openbare lagere school alhier hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. UIT HOOGWOUD. Door de afd. Hoogwoud van dc Vereeni ging van Watcrscliapsbelangcii cn Verkeers wegen zijn candidaat gesteld voor het be stuur der Bannc Hoogwoud-Aaitswoud de heer C. Ursem als lid van het Dag. Bestuur; de heer Jb. Helder als hoofdingeland, beiden aftredend cn ter voorziening in dc vacature van wijlen den heer D. van Diepen: de heer A Raad Kz. als hoofdingeland. UIT OUD-KARSPEL. In de gisteren gehouden vergadering van de gascommissie werd besloten om de prijs voor het industriegas te verlagen van 15 op 12 ets. verder werd besloten om een Electri- sche lantaarn bij te plaatsen op de Butter- laan alhier, cn het electrisch net tot aan het Noordeinde van Oudkarspcl uit te breiden. Van dit laatste zal eerst een begrooting van kosten worden gemaakt. Ingekomen voorstel len om aan het personeel een toeslag van ƒ25 te geven werd verworpen UIT KOEDIJK. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Koedijk van de Ned. Bond van arbeiders in hel landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf in het lokaal vau den lieer C. Bakker, onder lei ding van den heer P. Hart. Dc voorzitter deel de mede dat C. Ploeger is aangesteld' als bo- de. Elf leden hebben bij het eerste contribu- ticophalen alweer bedankt, doch een zelfde aantal nieuwe zijn weer toegetreden, zoodat het aantal leden hetzelfde is gebleven. Van het bestuur van den Bestuurdersbond uit Alkmaar werd bericht dat cr een muziek korps is opgericht. Dit wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Medegedeeld werd dat 60-jarige arbeiders geen uitkeering ontvangen uit dc werkeloozenkas. Voorge steld werd van vereenigingswege te steunen en anvulliug van liefdadige instellingen. Behandeld werd het concept-huurcontract Van Februari 1919 tot Februari 1920 is het loon van jongens van 16 tot 18 jaar 15, van 18 tot cn met 20 jaar 20, van 21 tot en met 57 jaar 25, oudere en minder bekwame 16. toegekregen land bewerkt in den tijd van den patroon, dc arbeidstijd zal zijn van Maart H October van 6 to* 5 uur, van Ot- hi

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5