Wiet de lappen op het Hoogland. Damrubriek. HfiiiBBri Eau en TwtttftfstB Jaargang. Zaterdag 6 December. FEUILLETON.^ «r* «as- Zou er wel één grondstof zijn, die vanaf de tijden uit het dnnaspeurbaar verleden tot heden ten dage zoo voor allerlie doeleinden bewerkt is als het hout? Hier is het fabrieksmateriaal dat altijd in voldoende mate te krijgen is en uit dit mate riaal, dat zich zoo gemakkelijk laat verwer ken, wordt vrijwel alles opgebouwd, wat wij in net dagelij lach leven aan gereedschappen, meubelen en zoo duizenderlei andere artike len noodig hebben. De koe, zoo hebben wij op school geleerd, is het nuttigste dier ornaat zij ons bij haar leven melk en na haar dood nog vleesch ver schaft en de huid levert waaruit het 1 eer van onze schoenen gemaakt wordt De boom, zou zouden wij als pendant daartegenover willen stellen, is de nuttigste schepping uit het plantenrijk omdat hij bij zijn leven ons zijn vruchten of schaduw geeft en na zijn dood het hout verschaft dat van zoo overwegende beteekenis voor a.lle in dustrieën moet genoemd worden. Maar, zooals de huid van de koe oen heele bewerking ondergaan moet om eindelijk als schoeisel in de étaiagekastcn van onze schoen winkeliers te tromen, zo» moet er ook aan den gevclden boom heu wat arbeid verricht worden eer het daarvan afkomstige hout voor de moest verschillende doeleinden kan aangewend worden. De houtwaren-industrie is een zeer belang rijke en onze gemeente heeft hot voorrecht on der hare industrieele inrichtingen een fabriek te tellen, die in de-hcdendaagsche geschiede nis der houtbewerking buitengewoon goed staat aangeschreven Wij openen onzen lezera thans de deur van do ruime Stoomfabriek „Eik en L i n d e n" op de Lindengracht te dezer ste de. De eigenaar, de heer H. Jansen, zal er ons rondleiden en ons duidelijk maken hoe de dikke ruwe planken van de meest verschillen de afmetingen, die door de booten aan den steiger der fabriek gelost worden, diezelfde fabriek v/eer verlaten als onderdeelen van de meest verscheidene en met zorg afgewerkte luxe meubels, huishoudelijk of luxe artikelen en speelgoederen. In theorie is alles zeer gemakkelijk én de theoretische verklaring is eenvoudig deze, dat men het aangevoerde hout neemt cn het zoo bewerkt, dat er tenslotte een thcekast, een schrijfbureau of een kinderstoel uit te voor schijn komt. Maar in de practijk komt er heel wat meer kijken, zooveel zelfs, dat de heer Jansen die na deze fabriek reeds een viertal jaren tot steeds hooger en volmaakter productie heeft opgevoerd, al zijn energie en zakenkennis noodig gehad heeft om de zich steeds weer voordoende moeilijkheden met succes te be strijden. Een groot deel van het succes dezer fabriek schuilt in de lage prijzen waarvoor het afge werkte fabrikaat aan winkeliers aan par ticulieren wordt niet geleverd ter beschik king gesteld kan worden. En den lagen productieprijs verkrijgt men door een grooten omzet van gelijksoortige ar tikelen. Wanneer men een slaapkamer-ameublement' bestelt en daarvan een teekeniug overlegt vol gens welke het in alle opzichten nauwkeurig gefabriceerd moet worden, dan zal een meu belmaker in den regel dankbaar die opdracht aanvaarden. Maar in de fabriek „Eik en Linden" heeft men begrepen, dat hieruit niet voldoende voordeel getrokken kan worden, ja zelfs, dat in vele gevallen de productiekosten hooger zijn dan de prijs welken men ten slotte in re kening kan brengen. 7oo is men gekomen tot dc massa-fabrica ge van gelijksoortige artikelen, cn het is be grijpelijk dat het afleveren van groote partij en voordeel moet aanbrengen. De fabriek „Eik en Linden" levert b.v. schrijftafels doch slechts in bepaalde in hare f albums aangegeven modellen, waarvan geen afwijking kan toegestaan worden. Een beschrijving van het dagelijksch noma, denleven, zooals het gezien en meegemaakt werd door de schrijfster EM1LIE DEMANT—HATT. Uit het Deeasch vertaald door M. Ek Zo 15) Tegenwoordig tracht men de levensvoor waarden voor de Lappen te verbeteren en hen zelf en hun leefwijze beter te verstaan De Zweden hebben de beteekenis van dc Lap pen als volk ingezien cn het recht der no maden erkend op het hoogland waar geen akkerbouw mogelijk is. 't Is te hopen dat men ook begrijpt, dat de Lappen uit dat kale hooggebergte alleen dan waarde kunnen ha len, wanneer in den zomer de toegang voor hun dieren openstaat op laatsen waar gras te grazen valt en zij in den hardsten tijd van den winter naar de pijnbosschen mogen gaan. De tijd dat men de Lappen belasting afzette, is voorbij men verlangt die nu slechts in ge ringe mate, maar dat voorrecht hebben ze nog niet zoo lang, dat het hun als een voorrecht bewust is geworden en in hun binnenste het eeuwenoud wantrouwen heeft kunnen over winnen tegen alles wat regeering, overheid of „heeren" neet. De Lappen kunnen maar niet gelooven, dat ze nu in Zweden werkelijke vrienden hebben, menschen die hen begrijpen en groot en goed werk doen, om hen vooruit te helpen en hun hun broodwinning en volksbe staan te laten. De langzame waardeering van die tegemoetkoming moet men niet al te hard beoordeelen. Wild dat jaren lang van alle kanten opgejaagd en vervolgd is, zal ook niet gauw vertrouwen stellen in vriendelijke toenadering. Het dagelijksch leven van de Lappen ia in Er Seat &.v. sa wtfer van 500 sefitlJTf*" tela van een bepaald door de fabriek ontwor pen type. Dan -kan de arbeid beginnen. De machines worden op de voor dat werk vereischte afmetingen gesteld, elke machine staat gereed om baar aandeel in de productie te volbrengen en achter elkaar kan nu het 500-voud van alle onderdeelen in korten tijd aan de monteerafdceling worden afgeleverd, waar vlugge handen elk onderdeeltje op zijn bestemde plaats brengen cn de geheel in el kaar gezette meubels regelmatig aan de beits-, lak- of politoe-afdeeling kan afleveren. De voorraad kinderstoelen waarvan men een zeer gewild eigen type levert, blijkt op een bepaald oogenblik onvoldoende. Welnu, onmiddellijk worden in honder den exemplaren tegelijk dc oudcrdeelen gefa briceerd cn binnen den kortst mogelijken tijd kunnen schepen vol van dit artikel naar het expcditielokaal worden overgebracht. Dat is practisch werken cn de ondervin ding heeft daarnaast nog een andere noodza kelijkheid aangetoond. Het is begrijpelijk, dat plotseling een groo te order kan binnenkomen die zóó spoedig moet uitgevoerd worden, dat de tijd van fa bricage ontbreekt. Ook dan kan deze fabriek toch aan die op dracht voldoen omdat in het reserve-maga zijn systematisch gerangschikt in groote hoe veelheden alle onderdeden gereed liggen die voor de fabricage van dc door de fabriek ge leverde modellen noodzakelijk zijn. Worden er plotseling duizend theetafels van een bepaald type besteld, dan heeft men niets anders te doen dan deze uit dc gereed liggende onderdeden te montceren en te ver zenden en dc fabriek zal wel zorgen, dat het oprakende reserve-materiaal spoedig weer aangevuld wordt. Dc fabriek „Eik en Linden" ontwerpt zelf al het door haar gefabriceerde en tracht daar in nimmer anderen na te volgen maar oor spronkelijk werk te leveren. Iedere oniwerp-toekening wordt in werk- teekeningen uitgewerkt waarin tot in bijzon derheden de afmetingen cn prijzen van alle onderdeelen worden aangegeven, waardoor tevens een scherpe prijsberekening mogelijk is. In de fabriek zorgt men voor de uitvoering. Machines op dk gebied ^a-vormen én ver werken het hout tot de gewcnschte afmetin gen en modellen. In de groote machinezaal denkt men onwillekeurig aan de beruchte Amerikaansche machine waarin ter eener zij de het varken schreeuwend cn protesteerend verdwijnt om aan de andere zijde als worst cn ham weer te voorschijn te komen. Zoo gaat het hout ook hier als ruwe latten de machine in om er glad, geschaafd op maat gesneden en gereed voor de monteerafdce ling uit te voorschijn te komen. Vliegensvlug verdwijnt het ruwe hout on der de tanden der machineraderen en op an dere plaatsen werken zaagmachines, fraisma- chines, draai-, schuur- en lijstenbanken on vermoeid om de geestelijke scheppingen der fabriek tot werkelijkheid te doen worden. Het is een interessant gezicht dit bedrijvige machineleven en daarbij de narbeid der weik- lieden, meubelmakers, politoerders, monteer- ders en allen die naast de machines hun men- schelijke arbeidskracht geven. Op het oogenblik werkt de fabriek met 100 man personeel en kan zij lang niet aan alle inkomende bestellingen uitvoering geven. Van het verwerkte hout gaat niet één snip pertje verloren dat nog dienst kan doen voor de fabricage van kleinere huishoudelijke of luxe artikelen ai wat ten slotte als afval moet beschouwd worden, behoeft niet in op slagplaatsen te worden gebracht maar gaat in den oven van de reusachtige 40 paarden kracht sterke locomobiel die door een Norton- pomp tevens 3000 L. water per uur uit den grond zuigt en dus ook onafhankelijk van de waterleiding is. Dat mag economisch arbeiden genoemd worden en moet ten slotte tot gunstige be drijfsresultaten leiden. Die zijn dan ook niet uitgebleven en de heer Jansen, die een volledige monsterkamer te Amsterdam heeft en er nu ook een te Brus sel opent, kan onmogelijk aan alle inkomen de bestellingen voldoen cn. laat allereerst de buitenlands-Ee varen daar voornamelijk de Engelschen wat al te nieuwsgierig naar de meest verschillende bijzonderheden zijn, die een koopman-fabrikant het nu juist niet noo dig acht wereldkundig te maken. België belooft een goed afzetgebied te wor den en de eerste zendingen zijn na dc moeilij- 't geheel niet „arm." De lijst, waarin het ge vat is, is prachtig genoegrotsen, zon. .duis ternis ongekend weer, de wijde hemel, de ster ren het noorderlicht en een uitgestrektheid land mijlen ver in den omtrek; wie in onze maatschappij heeft zulk een achtergrond voor zijn werk? Daarbij komen de afwisseling en de spanning van het rendierhoeden, van ver lies en winst, en dan de strijd met de natuur de voortdurende verandering ten gevolge van het trekken, de gezelligheid van het huiselijk leven in de familiehut en het familiegevoel zelf dat alle leden van een geslacht saamver- bindt. Er is op het hoogland niet veel tijd zich te vervelen als men het leven in een Lap- penhut meemaakt. Wel vindt men daar ande re afleiding, andere gezelligheid en andere vermaken dan waaraan wij gewoon zijn maar daarom zijn ze niet van minder waarde, en wie voor dat leven geboren is, mist ze niet graag. 't Valt wel is waar niet te ontkennen dat het leven van den Berglap een moeilijk be staan is; maar alle volwassen familieleden deelen met hem de bezwaren en moeiten. De man neemt het hardste deel van het werk op zich, vooral tegenwoordig, nu de vrouwen hoe langer hoe meer ontzien, worden tenminste de gehuwde vrouw, die bij het rendierhoeden niet geregeld behoeft te helpen. En als er ver huisd wordt, halen de mannen de kudde, en de vrouwen pakken in. Als het verhuisgoed op zadeltrekdieren geladen wordt, maken ze ge lijke vrachten gereed e nleggen tuig en dek- kleeden klaar zoodat alles vlug opgeladen kan worden, de dieren laat men nooit wach ten. Maar het omgekeerde gebeurt' soms. Toen wij van Abrantjakka zouden verhuizen, had den we alles in orde, we zouden met sleden gaan. Wat achter moest blijven, stond be hoorlijk toegedekt, de hut was leeg maar de rendieren kon men niet bij elkaar krijgen vóór het avond was, en dus moesten we de riemen van de sleden weer los maken en het Ve rajrtöjjsjansn dsnrrftwn rvds verzond®. 't rouwens op de verschiLoide jaarbeurzen heeft de stand van deze fabriek de aandacht getrokken en tot groote bestellingen aanlei ding gegeven. Een buitengewoon nauwkeurige bedrijfsad ministratie toont onmiddellijk de vermissing van het kleinste plankje of bewerkte onder deel wat in een fabriek als deze meermalen van beteekenis is gebleken. Ten slotte moeten wij nog vertellen van ons bezoek aan de expeditielokalen en hout opslagplaatsen der fabriek aan de Voormeer. Tusschen deze lokalen en de fabriek zelve va ren de schepen geregeld af en aan, heen met het ruwe hout, terug met de afgewerkte fabri- catin. En deze fabricaten worden bij duizenden stuks aan de Voormeer ter verzending ver pakt en gereed gemaakt. Wie de volle hout- loodsen ziet verbaast zich onwillekeurig over de mcdedeeling dat deze voorraden slechts voor een paai' maanden voldoende zijn en ge regeld aanvulling behoeven. Dat is het beste bewijs voor de enorm groote productie. Hoe meer hout er per schip van de Voor meer naar de Lindengracht gaat, des te moer afgewerkte artikelen keeren er van de Linden gracht naar de Voormeer terug en des te grooter ziiu de zendingen naar binnen- en buitenland. De fabriek „Eik en linden", die per week gemiddeld voor een 10.000 puroduceert, is een Alkmaarsche onderneming, die in weinige jaren bekendheid heeft verworven. Zij is een sieraad voor ou-ze gemeente en helpt mede haar goeden naam in alle opzich ten hook te houden. UIT HET INDISCHE LEVEN. XV. Op de lagëre school begint het werk des morgens om half acht. Om 9 uur wordt een half uur ontspanning gegeven, waarna weer gewerkt wordt tot 11 uur,. De laagste klassen gaan dan naar huis, de andere blijven nog werken van half twaalf tot 1 uur. |De ontspanning om 9 uur wordit gebruikt voor het nuttigen, van het ontbijt. Ieder kind heeft een boterhammen trommel t je biji zich, tenzij een bediende komt met een blad, waar op heit noodige te vinden is. Voor onvermo- genden komt om 9 uur een vrouw met rijst en wat daarbij! hoort. Het hoofd der school be taak haar uit een voedingsfonds, wat de kin dieren nuttigen. Diezelfde kinderen krijgen ook één of tweemaal per jaar een1 pak katoe nen kleeren en een paar schoenen. Dat hangt natuurlijk wat af van den stand der kas. Het schoolgeld wordt berekend naar het inkomen dier ouders. Onder dat schoolgeld zijn ook begrepen de leermiddelen. Zij, die .gratis schoolgaan, krijgen de leermiddelen oolk. Niet in bruikleen, zooals hier, maar in eigendom. Een scholier houdt zijn boeken. Een onderwijzeres heeft meestal meer dan één klasse te behandelen. Er zijn er 7, zoodat een kind zeven jaren lager onderwijs heeft, voor het naar die H. B. S. gaat of na afge legd 'klein-ambtenaarsexamen het leven in gaat. Dat laatste examen wordt vereischt om' in 's lands dienst te komen als klerk, bij de sporen!, de douane en in andere betrekkingen. Particulieren eischen ook al dit diploma van sc^licitaniten naar een betrekking. Vroeger kon men met diiit diploma al heel ver komen. Er zijn residenten geweest die geen ander ge had hebben' en zoo dus alleen gevormd wer den voor hun hooge en verantwoordelijke be trekking op de lagere school en in den dienst. Er zijn zoo natuurlijk zeer slechte ambte naren geweest, maar oök uitstekende plan nen wier nagedachtenis èn bij de regeering èn bij de bevolking lang bleef leven en dat met eere. De praktijk had deze mannen van energie misschien meer geleerd1, dan ooit eeni- ge studie hun had kunnen bijbrengen. Wie voor het eersit met de Indische scholen kennis maakt, wordit onwillekeurig getroffen door enkele verschijnselen, ik wil ze achter eenvolgens even noemen, doch ik kan er moei lijk breedvoerig over spreken. Men! mist op de Indische scholen tijdens het onderwijs dat rumoerige, dat dikwijls een Holl'andlsche school ontsiert. De onderwijzer heeft betrekkelijk weinig last met de orde. Er is dan ook over -het algemeen een) prettige verstandhouding èn tusschen onderwijzers en leerlingen, èn 'tusschen de leerlingen' onder-' ling. !De gewilligheid der leerlingen is groot. Wat ze kunnen), dloen ze graag. En nu gaan ze vaardig om met pen en potlood. Teekenen is hun een uitspanning. Op het schrift leggen. aliemoodigste er uithalen. Zoo'n leege hut zonder dennentakken op den grond is akelig koud. Nog vóór het licht werd, gingen de man nen de trekdieren ophalen en toen kwamen we vroeg weg. Een bevroren paars winterzon netje keek even boven het gebergte uit en wierp een mat schijnsel op de lange rijen van sleden, die als bonte strepen langs de rotsen zich voortbewogen. De grond was wit en de lucht overal helder, maar er lag slechts een dunne sneeuwlaag en de sleden gleden er niet zacht over heen ze hobbelden over rotsstuk ken en oneffenheden, rolden soms geheel om en moesten weer opgeholpen worden, wat geen gemakkelijk werk was. Meestal moest ik een oogje op de sleden houden, als ik niet zelf een sleep 'te sturen had; niemand mag werkloos blijven op een verhuistocht, en de hulp die men verleenen kan, wordt metd ank aangenomen Er is altijd iets gejaagds bij die verliuistochten een zekere haast die haar verklaring vindt in de beperk te kracht van het rendier. Het kan niet lang achtereen trekken, heef spoedig weer voedsel en rust noodig en bezit niet zulk een taai uit houdingsvermogen als het paard. Wordt het rendier moe, dan gaat het liggen ,en al wordt het een paar maal opgejaagd en aangezet tot voortzetting van zijn werk,'lang duurt het niet het valt en kan niet meer voort. Dus zetten de Lappen dadelijk bij het begin van een tocht een vlug tempo in en dien gelijkma- tigen draf houden zoowel de menschen als de dieren uur na uur vol. Sara verklaarde het zoo„een Lap loopt hard, omdat hij weet dat er duisternis komt en sneeuwstorm." Achter de laatste slede van een der rijen sleepte een harsachtig stuk van een dennen stam. Daar moesten spaanders van gehakt worden, om in het begin van den winter, als de Lappen in 't hooggebergte vertoeven bo ven de grens der berkenbossohen, het vuur aanmaken te vergemakkelijken. Dat is ko&t- I sse zTcff zeer fee en Be caïïia» zien er dan ook ovtr het algemeen zeer nat uit. Men. vindt zelfs onder jonge kinderen al een soort calli- grafen. Verdler valt het op, welk een belangrijk deel van dien tijd wordit gewijd aan spreek- en taalonderwijs. Dit is natuurlijk. Voor Hol- laüdsche kinderen, die uit een goed Hol- landsch mil lieu komen, is dat wel eens jam mer. Dezelfde tijd zou 'door hen vruchtbaar der kunnen besteed worden. Doch de onder wijzer heeft zich niet te richten naar de min derheid! maar naar de meerderheid. Vandaar, dat zeer veel tijd wordt gegeven aan spreek- onderwijs. Deed men dat niet, dan zou van het verdere onderwijs weinig terecht komen. Ondanks het vele apreekonderwijs blijft het voor de kinderen een. groote moeilijkheid een geregeld verhaal of een betoog van den on derwijzer te volgen. Hij heeft er dan ook zorg voor te drageni, dat hij vooral niet te vlug spreekt, en duidelijk en goed gearticuleerd zich uitdrukt. Misschien is daarom de orde ook zoo groot, omdat de leerlingen zich bij zonder inspannen hem -te volgen. Wie goéd oplet, zal bij1 een geschiedenis- of aardriiks- ikunde-les, of een! andere, waarbij de onder wijzer vertellend of betoogend aan het woord is, een opmerkzaamheid waarnemen, die frap peert. Vele leerlingen ziet men de lippen bewegen, om voor zich zelf na te zeggen, wat de on derwijzer beweert. Zoo dringt het makkelijker tót hen door. Hier is een nadéelig gevolg aan verbonden natuurlijk. Laat men die kinderen wee rvertellen, wat ze hebben gehoord of ge lezen, dan krijgt de onderwijzer öf zijn eigen woorden öf die uit het boek weer. Het geheu gen werkt door oefening zoo sterk, dat heele zinnen'of deelen van bladzijden worden ont houden. Het sterkst zijn de leerlingen gewoonlijk in het rekenen. Dat is al dadelijk iets, wat ze kunnen begrijpen. De taaimoeilijkheid is hier minder bezwaarlijk. Ook de aardrijkskunde wordt graag gevolgd. Een leerling der hoog ste klasse weet meer van Indië, dan een Hol- landsche leerling van Nederland en zeker weet die Indische leerling meer van Neder land, dan een Nederlandsche van Indië. De scholen worden min of meer geregeld geinspecteerd door de 5 inspecteurs Feitelijk moest dat eens per jaar gebeuren, doch het terrein, waarop deze heeren werken is zoo groot, dat dit moeilijk gaat. Zoo heeft de in specteur der 4e afdeeling, de Bandoeng woon achtig, een afdeeling, die omvat West-Java met uitzondering van Batavia en Bantam, en voorts Sumatra, Banka en Billiton en de Wes- ter-afdeeling van Borneo. Hun werk is de laatste jaren verlicht, doordat er speciale inspecteurs zijn benoemd voor het Hol- landsch-Inlandsch onderwijs en het M. U. L. O., maar er blijft toch nog genoeg te doen over. Het M. U. L. O. wordt flink aangepa' werkt zeer sterk mee, om het Europ "sme kind, dat niet voor verdere studie bestemd is, een voldoende ontwikkeling in het leven mee te geven. Het moet tevens het Middelbaar Onderwijs ontlasten. Het is een verschijnsel, dat dc H. B. S.-scholen vele leerlingen opne men, waarvan men in het begin al weet, dat ze de 5 jaar niet zullen afloopen. Ze komen alleen om wat meer onderwijs te genieten dan het L O. geeft. Het nadeel is, dat ze dan met een gedeelte kennis van een vak dc wereld in gaan. Het M. U. L. O. geeft in 5 jaar een ge heel. Toch is de stroom naar de H. B. Scho len niets verminderd. Er is een zeer sterke drang in Indië naar ontwikkeling. De beteekenis van de spreuk: „Kennis is macht" kent men er zeer goed. Ook het Middelbaar Onderwijs heeft te genwoordig zijn inspecteur, waardoor mis schien meer eenheid zal komen. Bij het toe nemen van het aantal H B. Scholen was dat ook zeer noodig. De H. B. SchoLn met 5-ja- rigen cursus zijn veel te talrijk bevolkt Die te Weltevreden telt b.v. een 500 leerlingen, wat beslist te veel is. Een nadeel is nog, dat het voortdurend op sterkte houden van het leeraarspersoneel zeer moeilijk is. In Indië worden geen mid delbare examens afgenomen, zoodat het per soneel uit Nederland moet betrokken worden Waar dit tegenwoordig bij het L O al een groote moeilijkheid is, is dat bij het M. O. niet minder het geva' Er is maar één zaak, d'> verbeterino- kan brengen, n 1 een belang rijke salarisverhooging. zoowel bij M, O als bii L O Doet men dat niet, dan krijgt men den wagen nooit in het goede spoor. Dr Hazeu, toenmaals Directeur van On derwijs, met wien ik te Batavia deze kwestie besprak, liet zich als volgt uit: Hebben dan baar als wittebrood", zei Sara tegen me, ter wijl ze naar dat stuk hout wees. We liepen uren over drassige landen en lagere rotsen, menschen en dieren waren ge ducht moe, maar laat in den namiddag, toen naar het licht té oordeelen de avond niet meer ver was, kwam de welkome koffie-rust. De dieren werden ontlast schrapten de sneeuw weg en versterkten zich met mos voor ze gingen liggen om uit te rusten. De men schen kwamen allen bij het vuurf dat van oude stronken gestookt werd, die hier en daar nog stonden, ze waren droog en brandden ge makkelijk. Het was hier koud, boven de eigenlijke boomgrens, en niet allen konden van het vuur genoegen hebben. Aan den windkant zaten de moeder en de kleinere kin deren. Zij konden van de warmte genieten zonder dat de rook hen hinderde. Aan den anderen kant van het vuur werd men gebra den en stikte van de walm. En zat men een eind van het vuur af, een poos op de sneeuw, dan verdampte de wormte, die men onder het loopen had opgedaan, en de kleeren vroren aan de sneeuw vast; maar de koffie bracht je in beter humeur en met vernieuwde krachten gingen we verder. Weer liepen we een paar uur. Nikki ver trouwde mij de leiding van een sleep toe daar hij iets andera te doen had; ik was trotsch toen hij zei: „je kunt het goed volhouden." Ze hadden n.l. eerst bezwaar gemaakt mij mee te nemen en hadden getracht mij af te schrik ken door met Sterke kleuren mij de kou, het slechte weer en allerlei ongemakken af te schilderen. Het zou lastig voor hen geweest zijn, als ik onder een verhuistocht al te ver moeid was geworden, zoodat ik niet verder mee kon komen. Daarom was ik blij dat hij mij aanmoedigde en mij ziin sleep gaf. Er was op dien herfsttocht veel nieuws voor mij te leeren veel nieuwe woorden ook. Biettar zei„ja onze zomertaal kan je nu spreken, nu moet je leeren praten in onze wintertaal." f de JongeTul te Nederland zoo weftfr voor een ideaal dat ze om dergelijke fmauci- eele redenen weigeren een betrekking met een verheven doel: verheffing van een volk, te aanvaarden? Mijn antwoord moest wel zijn: Heeft dan de Regeering zoo weinig over voor dit ide aal, dat ze de zaak niet eens flink financieel wil aanpakken? Het onderwijs eischt ook in Indië wa+ meer dan de gratis-verzekering, dat ze de voortdurende zorg is van de Regecring. Het onderwijsbudget moet er van getuigen. Ge lukkig zijn we wel een heel stuk verder dan jaren geleden, maar we zijn er in Indië nog lang niet. A. v. W. AAN DE DAMMERS 1 Met dank voor de ontvangen opl. van pro bleem 575 (partijstand Verkroost.) Zw. 1, 5/8, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 21, 22,23. W. 24, 25, 26, 28, 30, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 42, 43, 48. Oplossing. Na 510 van zwart speelt wit: 1. 34—29 1. 23 34. 2. 28—23 2. 18 20. 3. 32—27 3. 21:41. 4. 42—37 4. 41 32. 5. 38: 9 5. 14: 3. 6. 25 5 6. 34 25. 7. 5 13! Heel mooi! Goede opl. ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, P. Dekker, D. Gerling, te Alk maar, W. F. van Gendt, Bergen, FL E. Lan- tinga, Bellingwolde, Jb. Toepoel, Sint Pan- cras. Van no. 574 nog een goede opl. van P. de Groot, Warmenhuizen. UIT DE PARTIJ. Voor de hoofdklasse competitie van den Ned. Dambond werd Zondag o. a. gespeeld de ontmoeting Constant (Rotterdam) tegen M. D. (Den Haag). Constant won met 119. De partij aan 't eerste bord tusschen Kleute en Damme werd remise. In enkele partijen werd anders zwak gespeeld. Zoo zette b.v. de Boer voor Koperberg een eenvoudigen damslag open. Zw. 3, 4, 6, 8, 9, 12/16. 18, 26. W. 24, 29, 33, 36/39 43, 44, 45, 48, 49. Zwart aan zet speelde hier 1420? waar op wit liet volgen 1. 24—19 1. 13:24. 2. 37—31 2. 26 37. 3. 38—32 3. 37 28. 4. 33 2! Nogal gemakkelijk. Aardiger \fras de volgende stand uit de partij Huiberts—Scholtes. Zw. 3, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 23, 24. W. 27, 28, 30, 32, 34, 35, 37, 39, 43. Het was avond, toen we te Pirtimis-cetno aankwamen. Een aunne sneeuwlaag lag over al en alleen bruindorre boschbessenstruiken spreidden een donkerder kleur over den grond. De breede rivier was al bevroren en weer kaatste het stille geelachtige hemelgewelf en dé lang opgeschoten verwelkte planten aan beide oevers. Hét ijs was slechts een nacht oud en hooger op bruiste de waterval. Witte sneeuwhoenders waren bij troepen over het landschap verspreid. De vrijgelaten rendieren zwierven eerst samen of alleen rond en voeg den zich ondeweg hun ergsten honger en dorst stillend allengs bij de hoofdkudde op het gebergte Onze hu't werd op een hoogte bij wat wilgenstruikgewas opgezet. Daar Nik ki reeds de reis deed met sleden konden wij niet als de anderen die met lastdieren ver huisden, ons kamp opslaan aan den overkant van de rivier, maar moesten wachten tot het ijs de zwaar geladen sleden kon dragen. Onder het gekraak van barstende ijsstok ken gingen zij die nog geen sleden gebruik ten me al hun lastdieren de rivier in, om den diepen sterken stroom te doorwaden. De klei nere kinderen reden op de rendieren, de groo- tere werden er over gedragen; midden in de rivier zag ik een jonge vrouw met de wieg op haar rug tot aan haar middel in het water voorzichtig oversteken en tegelijk de rij last dieren achter zich aan trekken. Het was in het begin van November en dien avond vroor het hard. De mannen kwamen meestal vrij droog over, hun leeren broeken reiken tot over de heupen en als ze heel zijn en goed inge smeerd. zijn ze evenals de schoenen geheel waterdicht, wanneer de enkelriempjes vast worden aangehaald; maar de vrouwen dra gen onderkleeding van wollen stof en haar leeren slobkousen komen niet verder dan tot aan de knieën. De overtocht werd in korten tijd volbracht en al spoedig zagen we rook en vonken opstijgen uit de hutten aan den over kant. (Wordt vervolgd). ffsne iflor

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5