AMBTENAAR. Tt ALKMAAR kar aaj de «fcferitag Con trole Belaittogec worden geplaatst «co Jaarwedde 1700,— tot 2210,— (zet 2- jaarlijksche verhoogingen van 86,—). Geen pensioensbijdragen Vereischt wordt kennis op belastinggebied, terwijl het bezit van een diploma boekhou den tot aanbeveling strekt Schriftelijke aanmeldingen worden inj wacht bij het Gemeentebestuur vóór 29 cember a.s. feilbaar middel is om te constateeren of een patient bestand is tegen narcose. Personen, die een sterke opzwelling krijgen na een bijensteek, welke zich voortzet in een opzet ting van alle klieren van het lichaam, zijn niet bestand tegen narkose. EEN MERKWAARDIGE SIGAAR. Johannes Brahms was er voor bekend, dat hij niet al te scheutig was. Een jong musi cus, die hem urenlang geholpen had met zijn werk, kreeg als belooning een sigaar, welke hij in zijn zak stak. „Rookt U niet"? vroeg de groote compo nist. „Ik ben zelfs hartstochtelijk rooker" zei de andere. Maar deze bewaar ik. Een door Johannes Brahms gegeven sigaar is zeld zaam!" DE BEKER VAN FRANCIS DRAKE. Onlangs is te Londen geveild een kunst werk van groote historische waarde, een ver guld zilveren beker, die eens aan Sir Fran cis Drake, den beroemden Engelschen zee vaarder uit den tijd van koningin Elisabeth en den overbrenger van de aardappel naar Eu ropa. heeft toebehoord. Dit werk van een goudsmid te Zürich, Abraham Geszner, werd voor 3800 verkocht. ORTHOPAEDISCHE BEHANDELING VAN RACHITIS. Nog nimmer is de rachitis zoo veelvuldig voorgekomen als thans bij de ongelukkige kinderen der Centrale Rijken. In de „Mün- chener Medizinischen wochenschrift be spreekt. Dr. Oskar Stracker, een assistent van den beroemden professor Spitzy, een autori teit op dit gebied, een nieuwe behandeling van rachitis. De meeste beenderen zijn zoo arm aan kalk, dat men ze met de handen weer in de correcte houding kan brengen, daarna wordt er een gipsverband om heen- gelegd, dat na 4 weken verwijderd werd. Licht, lucht en goed voedsel, een weinig kalk en fosfor, afwisselend toegediend, doen de rest. Is zulks noodig, dan worden na het wegnemen van het verband, nogmaals de beenderen recht gezet en het verband ver nieuwd. EEN TUNNEL ONDER JERUZALEM. Een Noorsch ingenieur, Albert Hiorth, heeft het plan opgevat de Middellandsche Zee en de Doode Zee door een onderaardsch kanaal te verbinden, dat onder Jeruzalem door zal gaan. De tunnel van 60 .KM. lengte zal het water naar het dieper gelegen jor- daandal voeren. Hier wordt het door pijpen op het niveau der Doode Zee gebracht en daar zal een centrale verrijzen met machines, die de waterkracht in electriciteit zullen om zetten. Ook zal dit station de watertoevoer voor het Meer van Genesareth regelen. De electrische kracht zal gedeeltelijk gebruik worden voor de exploitatie der asfaltlagen aan de Doode Zee en te Sodom en Gomorrha. HE.I HONG A AlHSCHhSE RVI SCH ORENS-INCIDENT. in den lioop van Vrijdagavond verscheen generaal Gorton in' het Kabinet van den mi nister-president te Boedapest, en overhandig de een nota in zake het incident van Alsolen- dra. |De ministerraad ontbood den chef van den generallen star van het naitionaLe l'eger om rapport uit ie brengen. De kwestie werd reeds door parlementairen in het reine gebracht. De Miongaarsche troepen zijn totusschen op -de demacratk-lijin teruggetrokken. Vrijdag ochtend bracht de chei van den generaian staf eeni bezoek aan der- Entente-generaal, teneinde deze 'kwestie te behandelen. KORTE BERICHTEN. Bij Oppelm is de Pooische regeeringBcom- missaris voor die uitwisselingvan Duitsche en Pooische krijgsgevangenen door Duitsche De correspondent van de „Times" te Pa rijs bericht, dat de Engelsche regeering op aandrang van de Amerikaansche gedelegeer den neiging vertoont de eischen inzake de Spapa blow-kwestie te wijzigen. Morgen zal de Duitsche minister van buhcnlandsche zaken, Müller, in de Nationa le Vergadering een groote rede over de onder handelingen met de Entente houden. Debat ten zul len naar aanleiding dezer rede niet plaats hebbenintegendeel zal de vergadering na het; uitspreken der rede geschorst worden. De piartijen zullen er dan over beraadsla gen. Uit Washingtpn wordt gemeld, dat de senator Hitchcock, die een onderhoud met president Wilson gehad heeft mededeelde, dat deze niet voornemens is het den Senaat voor gelegde vredesverdrag terug te nemen. De verantwoordelijkheid voor hetgeen ge beurd is, treft niet den president. Deze wil de zaken Laten op het punt, waarop zij zich be vinden. Hij is ook van meening, dat hij zidi moet wachten in deze zaak overijld te hande len., daar de toestand in Mexico ernstige ge- voJ.gen kan hebben. 'Uit Weenen wordt bericht, dat de Oos- tenrijksche delegatie naar de vredesconferen tie te Parijs zal bestaan uit den staatskanse lier Renner en de staatssecretarissen voor Fi nanciën. Spoorwegen, Publiek Werken en Le- vensmiddelenvoorziening, de heeren Reisch Paul, Zerdik en Lowenfeld Russ. De sympathie van publiek en pers is in de kwestie der staking dei" winkelbedienden dei* Army Navy Stores geheel aan de zijde der werknemers. In een vergadering van stakers werd Zaterdagavond onder groot gejuich meegedeeld, dat de „Daily Man" en de „Eve ning News" bereid zijn de stakers met 10.000 pond te steunen. Te Winnipeg (Canada) zijn 2 nieuwe ge vallen van slaapziekte voorgekomen. Het aan tal ziektegevallen bedraagt 36, waarvan 12 .met doodelijken afloop. De Opperste Raad heeft het goedgevon den, dat staatskanselier Renner persoonlijk aan den Oppersten Raad den onnoudbaren economischen toestand en het verschrikkelijk lijden van het Oostenrijksche volk ral uiteen- Lansing riep een buitengewone verga- (krktfr van het kabinet samen, vennoedeliik om het Mexicaansche vraagstuk te bespreken. BINNENLAND. UIT DE MEMORIE VAN ANTWOORD BETREFFENDE DE OORLOGS» BEGROOTING. De geest onder de onderofficieren. De mi» nister van Oorlog heeft, naar hfj in zijne Me» morie van Antwoord betreffende de oorlogs» begrooting verzekert, tot dusverre niet den in» druk verkregen, dat de geest in het onderoffi» cierskorps zooveel te wenschen zou overlaten als men uit hunne uitingen op vergaderingen, in verzoekschriften en in de pers zou kunnen opmaken. Bij de verschillende inspecties, die de minis» ter in een aantal garnizoenen hield, bleken hem bij het meerendeel der commandanten geen klachten te bestaan over den dienstijver, de plichtopvatting en de krijgstuchteiijke gevoe» lens van hunne onderofficieren. De actie van dezen is nagenoeg uitsluitend eene saiarisactie, door enkele leden gequalificeerd als een geest van „weinig werken en veel verdienen." Dat weinig werken een hunner voornaamste eischen zou zijn, is hem tot dusverre nog niet gebleken. Het bleek hem integendeel, dat bij die on» derdcelon, waar in den loop van 1919 recruten voor eerstcoefening onder de wapenen waren gekomen, de onderofficieren hunne taak met ambitie vervullen. De geest onder die jonge miliciens is, volgens getuigenis van alle com» mandanten, die de minister bij zijne inspecties ontmoette, uitstekend te noemen. Dit bleek hem ook herhaaldelijk bij gesprekken, die hij bij die inspecties met de mannen aanknoopte. Het kazerne»stelseL De minister deelt mede, dat het, ten einde het kazerne»euvel zooveel mogelijk te beperken, in het voornemen ligt, om eene proef te nemen bij een aantal onder» deelen met wonen buiten de kazerne voor hen, die daartoe in de gelegenheid zijn. Bij die onderdeelen zal den commandeerenden of» ficier de bevoegdheid verleend worden om de vergunning tot logeeren buiten de kazerne te geven aan allen, die kunnen aantoonen, dat hunne ouders of voogden daarmede instem» men, mits zij op tijd bij de bevolen -diensten komen. DE MARINEBEGRQOTING. Het gerucht, dat de minister van Marine be» sloten zou hebben de kruisers, die hij had geschrapt, weer op de begrooting te brengen, veroorzaakte heden in de Tweede Kamer zichtbaar emotie. Het werd, naar ons bekend is, vrijwel door iedereen onwaarschijnlijk geacht, maar toen in den loop van den dag ook de voorzitter der Kamer aan verschillende leden meedeelde dat de kruisers inderdaad weer op de begrooting zouden komen, werd de twijfel opgeheven, leder sprak er over. Het ongelooflijke is gebeurd. De minister, die in zijn Memorie van Ant woord heeft medegedeeld dat hij de kruisers' prijsgaf, omdat hij ze in zijn stelsel van defen» sie niet gebruiken kon, is plotseling weer van een andere opinie geworden en zal nu de krui» sers laten afbouwen. Gevolg hiervan zal zijn, dat de Marine*begrooting weer met ettelijke millioenen zal stijgen. In parlementaire kringen is de meening sterk dat dit besluit beteekent het doodvonnis van den minister. Een bewindsman trouwens, die van zulk een beleid blijk geeft, is een bespot» ting van het ambt. Waar haalt deze jonge man den moed vandaan om nog langer minister te blijven? Waar haalt een regeering den moed vandaan, om voor het beleid van zulk een man de verantwoordelijkheid te blijven dra» gen? Het Nederlandsche volk krijgt dus op Sin» terklaas van den minister twee kruisers ca deau. De kans is echter groot, dat deze excellentie in de eerstvolgende dagen nog eenige malen van koers verandert. Wij zullen onze lezers van zijn manoeuvres getrouwelijk op de hoog» te houden. Tel. UITVOER VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Met 8 Dec. is tot nadere aankondiging dis pensatie verleend van het verbod van uitvoer van beukenootolie; met 10 Dee. van hef verbod van uitvoer van kettingwielen, cranks, vrijvielen, takel blokken en wantschroeven, zoomede van dro ge en aangemaakte verf en met 15 Dec. van het verbod van uitvoer van saccharine. De beschikking, waarbij met 3 Dec. dis pensatie werd verleend van het uitvoerverbod van gasgloeilichtkousjes, mag geacht worden tevens betrekking te hebben op gloeikousjes weefsels, geprepareerd of niet geconfectionneerd of niet gecon: alsmede op gloeikousjesasch. Van de boter, bereid door producenten, die zich hebben verbonden tot nakoming van verplichtingen, zal mogen worden uitgevoerd 50 pCt. der productie van 2329 Nov. VRIJE ZATERDAG MIDDAG VOOR MILITAIREN'. Bij Mmisterieele beschikking is omtrent het verrichten van diensten door militairen op Zaterdagbepaald lo. Onder normale omstandighedten wor den als regel op Zaterdagen na 1 uur geen oefeningen- of diensten (lessen hieronder be grepen) gehouden behoudens noodzakelijke diensten van hnisihoud'dijlken aard: als wacht-, corvee- en oppasserddiensten en paardenver- zobging. 2o. Zij, dlile geplaatst zijn in dë tuchtklas- se, vallen niet onder deze gunstige bepalin gen. De commandant van de tuchfklasse regelt dë diensten van het personeel van de tucht- k'llasse zooveel mogelijk in den zin van punt lo. De uitbetaling van de soldij moet zeeveel mogelijk des Zaterdags in- den voormiddag plaats hebbent GEEN HERHALINGSOEFENINGEN, lm het jaar 1920 zullen geen lichtingen ondier Idë wapenen worden geroepen voor her halingsoefeningen. HDOGIE RE ONDEIRDFFICIE RSR A NOEN. INlaar wij vernemen ligt het in het voorne- mien- ongeveer half Januari 1920 weder eene opleiding voor den rang van Adjudant-On derofficier bij de militaire administratie der Landmacht te doen plaats vinden, welke ep- le'dürg te Leiden- *aS worde© gehouden en ongeveer vier maanden zal duren. GEEN AANVULLJNGSRANTSOEN BRANDSTOFFEN. Naar gemeld wordt is er geen denkeu aan, dat er nog een aanvullingsrautsoen zwarte brandstoflen zou worden verstrekt, zullen met het oog op den verminderden aanvoer uit Duitschland en Amerika. Het kolenvervoer te water uit Duitschland naar ons land is sedert tien dagen voorloopig gestaakt. De tot dit doel tusschen Duisburg, Ruhrort en het Rulirgebied dagelijks ingelegde vier heen en weer rijdende treinen vallen uit. De kolenverzending per trein naar Neder land geschiedt thans door slechts vier treinen dagelijks, ter-wijl tot nu toe eiken dag zes trei nen naar Holland gingen. DE BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 119e tijdvak, hetwelk loopt van 9 tot en met 17 December, zal dienen de Rijksbroodkaart in de bruine kleur op lichtbruinen ondergrond. GEMENGD NIEUWS. EEN BRUTAAL STUKJE. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor zeven kwam een, naar schatting twee-cn-twintig ja rig jongmensen, een wisselkantoor aan het Damrak te Amsterdam binnen stappen. Een der directeuren was juist bezig in de in de étalage liggende geldstukken in een zak te doen, toen het jongmeosch hem een honderd markbiljet ter wisseling aanbood. De direc teur legde den zak met geld op tafel, en wis selde het geld. Op 't zelfde oogenblik werd hem een revolver onder den neus geduwd. Het jongmensch, dat steeds het wapen op zijn tegenstander gericht hield, greep den zak met geld en wist, achteruit loopend, de deur te bereiken. Op straat maakte hij zich haastig uit de voeten. Tot dusver is geen spoor van hem ontdekt. De eigenaar van het gestolen geld, dat een waaiue van 2500 vertegen woordigt, stelt 50 pet. van dat bedrag be schikbaar voor dengeue, die aanwijzingen kan doen welke tot het aanhouden van den dief zullen leiden. DE AARDAPPELPOSITIE. De Verbruikersraad te 's-Gravenhage heeft eenigen tijd geleden mededeeling gedaan om trent den plaatselijken en den nationalen toe stand in den aardappelhandel, welke berich ten door den directeur van het Rijkskantoor voor aardappelen worden tegengesproken Aan zijn uitvoerige mededeelng ontleent® wij het volgende: Het is een normaal verschijnsel, dat aard appelen bij het rooien het goedkoopst zijn en duurder worden, naarmate devraag grooter wordt door den winteropslag, en dat deze prijs nogmaals stijgt, zoodra de aardappelen door den verbouwer onder het winterdek zijn ebracht en de risico van vervoer in den laten erfst grooter wordt. De duurdere werkloo- nen enz. in aanmerking genomen,e is eene prijsstijging van 1.50 per hectoliter niet ab normaal. Dat deze duurte ook veroorzaakt zou zijn door onbeperkten uitvoer, is geheel onwaar; immers de uitvoer is zeer beperkt. Tot op dit oogenblik zijn uitgevoerd 4663 wagons 10.000 K.G., zijnde nog niet een tiende ge deelte van wat in normale jaren wordt geëx porteerd. Bovendien worden voor uitvoer alleen toegelaten aardappelen, die voor de binnenlanasche consumptie niet geschikt of niet duurzaam zijn, waartoe o. a. behooren alle witvleezige aardappelen en die zand- en veenaardappelen, welke niet voor den garan tieprijs in aanmerking komen. Er bestaat eene zeer scherpe controle op den uitvoer; elk grensstation si door één of meer controleurs bewaakt, terwijl bovendien eene vliegende controle in het binnenland be staat. „De regeling is zoo nauwkeurig, dat eiken dag op het Rijkskantoor bekend is, welke soorten en hoeveel wagons aardappelen de grens hebben gepasseerd. „Die uitvoer is niet van invloed op de bin nen! arrdsche voorziening, daar deze aardap pelen anders in de fabrieken zouden worden vermalen, vervoederd of op andere wijze ver werkt. ,De veenkoloniale aartlappele» m dc zaad- en veenaardappelen, waarop in de distribu tieperiode zoo is gescholden, gaan nu het land uit, benevens die aardappelen, welke om de een of andere reden voor de fcinnenlaod- sche consumptie minder geschikt zijn. „Van de voor binnenlandsche consumptie NDlBCHg UITBREIDING VAN HET SPOORWEGNET De „Suin Post" verneemt, dat de op het oogenblik te Medan vertoevende directeur van de Deli Spoor, de heer Schadee, het plan, om den lijn Siantar-Tobarneer aan te leggen voorloopig heeft opgegeven, daar de lijn hem niet rendabel toeschijnt. Wel wordt een autodienst overwogen tus- schen Siantar en Balige in aansluiting van den gouvernements autodienst. Ook zal op het Toba-meer een bootdienst worden geopend met twee booten van circa 200 ton. De heer Schadee zal binnenkort, daarvoor naar Batavia vertrekken om aldaar overleg te plegen. Voorts heeft men het plan om de lijn naar het Zuiden uit te breiden. Vooreerst zal de verbinding KisaranBrussel-estate tot stand komen, waarna doortrekking naar Kotape- nang zal volgen, het een en ander met het oog op de door de S.S. aan te leggen lijn Tapanoeli. Ook wordt een spoorverbindin Westkunst overwogen in verban regeeringsplannen. DE STAAT EN EEN LEEGE WONING. Te Sittard waar evenals overal elders, groote woningnood heerscht, staat reeds vele maanden lang een woning aan den Rijksweg ledig. Taliooze menschen nebben getracht de ze woning te huren en zijn daartoe van den een naar den ander gezonden, doch zonder ooit resultaat te bereiken. De eigenaar van deze woning is; de Staat der Nederlanden, die geruimen tijd geleden dit perceel aankocht in verband met den voorgenomen bouw van een nieuw Kanton gerecht. Waarom deze woning niet tijdelijk verhuurd wordt is onbegrijpelijk. HULP AAN HONGARIJE. Het Korr.-Bureau meldt d.d. 5 Dec. uit Boedapestzooals reeds werd medegedeeld, kwamen gisteren uit Nederland zeven wagons „liefdesgaven" aan. De Nederlandsche con sul-generaal Fledderus liet zich over deze daad tegenover een medewerker van het blad „Szozat met met de de éten wd erop aangelegd dë nieuwe overeen komst -oo spoedig mogelijk gereed' te d<*n zijn'. Ik verneem to dit verband, dat Duitsch land voor de nieuwe leveranties geen onmatig hooge prijzen vraagt. Zij zullen ongeveer 5 pot. hooger zijn, dan de tegenwoordige no teeringen. 'Deze hoogere prijs wordt ge vraagd onder verwijzing naar de hooge prij zen» op de wereld'kolenmarht en vwrts wordt het argument aangevoerd, dat de productie kosten» in het Ruhrikohlengebied', dat hoofd zakelijk voor dë leverantie aan Nederland, in aanmerking komt sed'ert de to Juni afgeslo ten overeenkomst aanzienlijk zijn gestegen. Wat de hoeveelheden aangaat, zoo is Duitschland voornemens de aanstaande leve ringen ook voortaan op een grondslag te ba seeren van circa 70.000 ton per maand, een hoeveelheid', welke met de wenschen van het Nedëriandlsche volk overeenstemt. Nederland heeft zich bereid verklaard voor het vervoer dër kolen wagons en ander rollend1 materieel der Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen beschikbaar te stellen. Of uit het ni'euwe verdrag, dat overeenkomt met hetv erdrag hisschen, Duitscibland en Zwitserland, een Staatsverdrag tusschen het Duitsche Rijk en Nederland zal voortvloeien, is nog twijfelachtig. Deze vraag i<s nog ir. het geheel niet opgelost. In verba-ndi met dë grootte der kolen,leverin gen staat dë Duitsche regeering, zoowel als het Kolensyndicaat, op het standpunt, dat de eiisch' van de Franscne regeering, om de maandelijksche ktolënlcverimgen meer te be perken, teneinde meer Ruhrkolen aan Frank rijk te kunnen leveren, geheel en al onrecht vaardig is. Het 'betreft hier niet zooals de Fransche regeering aanneemt, gróotere hoe- veelhedën doch het geldt slechts naleverin- geschikte geelvleezige kleiaardappelen wordt dus niets uitgevoerd „Wat de plaatselijke voorziening betreft, wordt verwezen naar de destijds door de Re geering aangeboden gelegenheid voor inslag tegen verminderden prijs, waarvan door geen particulieren en door slechts één ge meente gebruik is gemaakt." DEM REINEN Mama heeft aan kleine Elly geleerd, dat het gepast is zich niet in nachtgewaad te vertoo- ucn en ze heeft de goede lessen aldus opge vat, dat ze, wanneer haar broertje zich aan de slaapkamerdeur aanmeldt, weigert de deur te ontsluiten. „Ik moet me Teddybeer hebben," zegt broertje en insisteert binnengelaten te wor den. ,Je mag met. want ik ben in me nachtja ponnetje", verklaart Elly door de gesloten deur. Broertje blijft echter aanhouden en na eenige oogenblikkcn hoort mama toevallig dat zusje door de deur roept: „Je mag nou wel binnenkomen, want ik heb mijn nachtponnetje uit." DE ONGEBORENE. Ik wandel door een lange straat. Alle hui zen zijn gelijk. Dc straat is een verschrikking een uniforme, steenen verschrikking. Er komt geen zoner is geen leven geen be weging Op een stoep zit een klein, meisje Ze zit opgewekt en vriendelijk tc kijken. Door het opgehaalde gordijn van het raam zie ik ze ven of acht opgewonden kindertjes om een tafel zitten. Er is zeker een partijtje. Dit moet een kinderpartijtje zijn. „Waarom speel jij niet mee? vraag ik aan het kleine meisje „Ik spéél mee" zegt zc ,.Wat spelen jullie dan?" „Ze spelen vader en moedertje..cn ik ben het kind dat nog niet geboren is van de blijf in zni het Nederlandsche Roode Kruis, de actie'inge- leid had, waarmede binnen korten tijd zulke schitterende resultaten werden bereikt. De geheele actie was zuiver een weldadig heidsactie, en had geenerlei politiek of ander doel. Aan de inzamelingen werkten niet alleen Nederlanders mede, maar ook in Nederland levende Hongaren. De Hollandsche liefdes gaven zijn aldus de heer Fledderus, uitslui tend bestemd voor kinderhospitalen, niet al leen in Boedapest, maar ook in de provincie. Behalve de gisteren aangekomen gaven zul len waarschijnlijk nog in December of Janu ari nieuwe zendingen volgen. De heer Fledderus is van plan de aandacht der Nederlanders speciaal te vestigen op liet feit, dat in Hongarije groot gebrek aan kin derschoenen en aan hospitaalartikelen be staat. Van den omvang der inzamelingen kan men zich een denkbeeld vormen, als men weet, dat alleen voor hospitaalartikelen 10.000 bijeengebracht werden, die een waarde van ongeveer een half millioen kronen vertegen woordigen. DANK DER OOSTENRIJKSCHE REG EE RING. Eën, li. IN.-telegram uit Weenen meldt de volgende dankbetuiging van de Oostenrijk sche regeering: 'Dë grootste actie van het Nederlandsche volk ter leniging van1 den good van Oosten rijk heeft in geheel Oostenrijk een zeer diepen iudlruk gemaakt en dë Oostenrijksche regee ring is de to'lk van het algemeene gevoelen als zij; aan de Nederlandsche pers hei verzoek richt. Nederland, haar diepe erkentelijkheid te betuigen. Holland's hulp zal nooit worden vergeten en aan den 'Neoerlandschcn naam is in onze harten voor iminer een plaatsje uit verkoren. Ik zou graag ook mijn dank no, in den vorm uitspreken dat ik het 'Nederlan sche volk oprecht toewensch dat het lot het in allen toekomst moge vergunden aan dë we reld' te toonen: tot welk eeni hooge wereldbur gerlijke opvatting een, natie zich kan verhef fen die ingezien» heeft dat dë poliftiek van liet hari een roem verschaft zooals geen slagveld die kan verieeneni •Staatssecretaris Renner, j DANKBAAR BELGIë. Een der lezers van de Grondwet aan dat blad: Het volgende is een ingezetene der gemeen te Roosendaal overkomen. De heer B werd Dinsdag per te'egram opgeroepen, om in Es- schen le komen, teneinde een cliënt te spre ken. De heer B. ging, in een echt hondenweer, naar Esschen bemerkte eerst aan de grens, dat hij een verkeerden pas had meegenomen, n.l. dien van zijn vrouw. De maréchausseés (Hollandsche) lieten hem door en zeiden, dat het geen bezwaar was, wanneer hij even dien heer ging spreken. Daarop vertrouwende, fietste de heer B. door Esschen, waar hij echter onderweg door een politieman werd aangehouden, omdat hij zonder licht reed. Toen die agent hoorde dat hij een Hollander was, werd hij direct geboeid weggebracht en in een hok opgesloten, waarin hij is moeten verblijven van Dinsdagsmiddags 5 uur tot Woensdagmiddag 12 uur. Men liet genoemde heer niet aan het woord komen, maar snauwde hem toeo„houd je bek, je heb niets te zeggen." Den heer B. heeft men toen gefouilleerd en nadat hij zich geheel ontkleed Had, heeft men zelfs de voering van zijn jas losgesneden en hem toen in dat kille, tochtige hok den gehec len nacht opgesloten, zonder eenige dekking te verstrekken, 's Morgens vroeg werd hem een homp brood, zonder drinken of iets toe- geduwd. Eerst tegen 12 uur kwam de heer B. vrij. De heer B. was zoo overspannen, dat hij direct naar bed moest. Wat zouden de Belgen gezegd, wannee-' wij hen bij de groote vlucht zoo behandeld had den. DUITSCHiE KOLEN NAAR NEDERLAND. Een Duitsche medewerker meldt aan het' Hfoldl Onlangs is reed's bericht, dat tusschen Ne derland! en 'Duitschland onderhandelingen aande zijd over het afsluiten van een' nieuwe lenleveringsovereenfkotrwt, daar de oude op dan 31e December ie. afloopt. Van beide zij- schrijf* gen,, welke het Ruhrkollensynd'icaat' nog aan dë Nederlandsche afnemers verschuldigd is, d'aar in de zomermaanden! slechts 50000 ton of nog minder is geleverd. Nederland', dat de compensatie grootendeels reeds heeft gele- vendl, heeft volkomen recht op deze naleverin- gien,. Intusschen blijft het bij een druk welken dë Entente op Duitschland oefent, de vraag of Duitschland in staaf zal zijn grootere maandëlSjlkschel everingen te garandeeren.. 'De wil is goed, maar dë uitvoering hangt van nevenzaken af. Het 'kolensyndicaat zal bin nenkort ondier het toezicht van eent 'geallieer de oommissië worden geplaatst, die scherp zal onderzoeken, op welke wijze grootere le veringen' aan Frankrijk kunimen geschieden door het Rubrkolensyndieaat. Hët ligt voor dë hand, dat dë .neutralen onder een dergelij ke controle niet goed zullen varen,. DIEFSTAL VAN VOOR HOLLANDERS BESTEMDE LEVENSMIDDELEN. 'Het „/Deutsche VioTksblatt" méldde onder het opschrift: „Ingrijpen van de nevenregee- ring" dat in het midden der vorige maand een ambtelijk verzegeldë waggon, die rijks- post en levensmiddelen voor de Hollandsche 'kolonies in, Weenen en) Boedapest' inhield, kort voor zijn: aankomst aan het Oosterstati on, wexdi opengebroken, waarbij het grootste gedeelte van den inhoud gestolen werd. Teni opzichte van di't bericht dient te wor- dén vastgesteld, dat het' hier een gewone spoorwegcfiefotal betreft, welke intusschen volstrekt niet dë beteékenis heeft, die het blad er aan geeft. Hët gaat hier niet om het grootste gedeelte of dm igeheelen inhoud van een verzegelden waggon»maar om walt levensmiddekut en eenige stukken van den postkoerier. Natuur lijk is het gebeurde zeer te betreuren, daar hier voorwerpen welker veiligheid vol'ken- rechteliijjk wordt beschermd, door dieven wer den bui,(gemaakt. Het spreekt van zelf, dat de autoriteiten onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek heb ben ingesteld Met eigenmachtig optreden van leden van Arbeidsraden en van, den Votksweer heeft déze spoorwegdiefstal echter niet het minste uit te staan, Daarom, ont breekt aan dit voorval geheel en al het karak ter;, dat bet „Deutsche Vol'ksblatt" er aan1 toe schrijft. De Nederlandsche gezant heeft bij de Oos tenrijksche regeer ing geprotesteerd, omdat le vensmiddelentransporten bestemd voor de Nederlandlsche 'kolonies iln Weenen; en Boeda pest, op het station te Weenen door de arbei dersraden zijn geplunderd. ONZINDELIJKE VERPAKKING. Ontbreekt er met was aan ue machtsmidde len, waarover Je rijksgezoadheidscu.'rimissies beschikken, om aan onzindelijke gebruiken in de nijverheid een einde te maken Onlangs vernam een geneesheer in een on zer belangrijkste industrie-centra, dat eenige chocolade-fabrikanten de verpakking hunner reepen en tabletten tot huisindustrie hadden gemaakt. Verschillende arbeidersgezinnen ontvingen ohocoiade ter verpakking, aan wel ken vrij eenvoudigen arbeid de huisgenooten deelnamen. Toezicht op de zindelijkheid ge durende deze bewerking bestond nici, of hoogst onvoldoende, en juist toezicht op iian- denwascshen, de wijze van bevochtiging der plakmiddelen, den gezondheidstoestand van de verpakkende personen en de zindelijkheid der loka'iteit is zoo hoogst gewenscht. Aan gezien er gevallen bekend waren dat onzinde lijke huisgezinnen zich bezig hielden met de verpakking van dit zoo algemeen verbru artikel, waarschuwde de geneesheer, dë rijks gezondheidscommissie. Deze, hoewel volko men meegaande met de geopperde bezwaren, gaf te kennen, dat zij niet verbiedend kon op treden. Zij schreef echter aan de betrokken fabrikanten en ditmaal waren dezen zoo ver standig, ingevolge den haar gegeven raad verbetering te brengen in de manier van ver pakking. Vermoedelijk echter zijmer npg heel wat chocoladefabrikanten die den ouden sleur volgen. Ds. NETELENBOS. In de „Heraut" is een „ingezonden" stuk van ds. Netelenbos opgenomen, waarin hij zijn plan mededeelt om revisie van het vonnis bij de Generale Synode te vragen en voorts er tegen opkomt, dat onduidelijkheid zijnerzijds de oorzaak zijn zou van het zooals de „Heraut" het verleden week noemde het misverstand. In mijn „de Grond van ons Geloof" zoo schrijft hij, ban ieder, die wil, duidelijk lezen, dat ik de Schrift als Gods Woord aanvaard, dus eene objectieve openbaring erken, (zie blz. 4—5, 6.) andererzijds, dat ik den grond van ons Geloof in die Schrift gelegen acht in het getuigenis des Geestes ia ons hari Dii laatste in

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2