int FEUILLETON. Honöerë Een «o Iwtfltigste Jaargang. Woens1 -r 10 December. PROVINCIAAL NIEUWS. BEPROEVING VAN MOTORTREKKERS. Op initiatief van de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, werd gister op de boerderij „Nieuw Zeewijk'' van den heer K- de Jong m den Groetpolder bij Winkel, een proef met een zes-tal tractors gehouden. De slechte treinverbinding noopte ons per rijwiel naar de plaats van de gewichtige proefneming te peddelen, waardoor wij nog eens kennis konden maken met de vuile slech te wegen in de Heer-Hugowaard, die evenwel toch niet in staat waren onze gemoedsstem ming te bederven, aangezien de zon prettig scheen over de ongebruikte weilanden en tot de boorden gevulde ringvaarten. Wij reden naar het oosten en in onze gedachten het zon neland tegemoet Toen wij op de plaats van de proefaemiag aankwamen waren wij ten zeerste getroffen door het groot aantal belangstellenden, dat dezen eesten dag reeds was komen opdagen en dit hoewel de entréeprijs 2.50 was, ter- wij' de toegang Woensdag vrij was. "De groote belangstelling was wel het be wijs, dat de toeloop Woensdag enorm zal D« boerderij met haar 46 H.A. bouwland, maakte op ons reeds dadelijk een geheel an deren indruk dan het veehoudersbedrijf dat wij in de omgeving van Alkmaar kennen. Voor dè berging van het stroo heeft men daar een binnenruimte met 3 vierkanten; hoe veel daarin geborgen kan worden, kan men zich wel eenigszins voorstellen als men weet, dat een Hollandsche boerderij één vierkant heeft. Buiten was bovendien nog een overdek te stroo-berging, waaronder 300.000 K.G. stroo geborgen was. Met de groote zeedijk op den adhtergrond en hier en daar in de verte de ploegende paar den, maakte het land een aantrekkelijken in druk. In de naaste omgeving van de boerderij waren de technikers druk in de weer, de ben zine- en petroleummotoren in beweging te brengen. De verschillende vertegenwoordigers gaven hunne aanwijzingen en spoedig waren de motortrekkers omgeven door een kring van belangstellenden. Reeds dadelijk konden wij constateeren, d'at de dag voor Hollands Noorderkwartier een buitengewoon succesvolle was. Onder de aanwezigen merkten we op den heer Kakebeeke voor den Dir.-Generaal van Landbouw en de heeren Koog en Olie voor de Holl. Maatsch. van Landbouw. Verder waren heeren aanwezig uit alle oorden van ons va derland. Wij ontmoetten heeren uit Groningen Friesland, Zeeland, Zuid-Holland en van Texel. Later begrepen wij deze belangstelling, omdat wij vernamen, dat allen er gaarne de onkosten voor over hadden om eens te zien, hoe de motortrekkers het in het natte land zouden doen. Dat het land nat was, werd ons reeds dadelijk duidelijk toen wij het betra den. In de omgeving van de boerderij was het zelfs een kunst ons in de slib staande te hou den. Wij waren in ieder geval verheugd, een paar vetleeren schoenen te hebben aange trokken en een paar stevige beenkappen te hebben aangedaan, te meer toen wij al spoe dig constateerden, in welk een ongelukkige po sitie de heeren, die per auto waren gekomen met hun slobkousen, bruine schoenen of over schoenen verkeerden. Om de laatste niet te# verliezen, waren zij genoodzaakt, ze met rie men om hun voeten vast te binden. De prak tijk van den landbouw'bewees, andere eischen te stellen dan men zich aan de hand van de theorieën wel eens voorstelt. Ook de vele pers fotografen deden de ervaring op, dat het ge- wenscht is, bij het kieken van motor-trekkers in het land een andere beenbedekking er op na te houden dan bij het kieken van een optocht van diamantbewerkers in de stad noodig is. De regelingscommissie, bestaande uit de heeren J. A. Waijboer, P. D. Kaan en K. A. Kaan, landbouwers te Anna Paulownapolder en C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar te Scha- gen en Prof. M. F. Visser te Wageningen had druk werk om de prestaties van de trekkers nauwkeurig op te nemen. Met een bizonder instrument werd tijdens het gebruik de trekkracht gemeten en voort durend werden de diepte en de breedte van de voren gecontroleerd. Van de zes ingeschreven trekkers was de Fordson van den heer C. v. Werkhoven uit Lisse, een petroleummotor met 4 cylinders van 1000 toeren en 3 snelheden, gewicht 1100 K G-, niet aanwezig. Deze trekker, vroegtijdig par flfwwr vwrawJm, wsn 83tea ?Wt verwar zoek geraakt. De vertegenwoordigers hadden de verschillende stations ter navraag afge reisd, doch nergens eenige inlichting kunnen bekomen. Zij hadden toch nog goede hoop, dat men bij de Holl. Spoor in den loop van den dag hier of daar een goederenwagon met den trekker er in, wel zou vinden en dat deze trekker Woensdag nog zou kunnen demon- streeren. De andere trekkers waren meest per eigen kracht gearriveerd en dus aanwezig. De Rumely van Berkels Patent Rotter dam, gewicht 3000 K.G., petroleum-motor, 2 cylinders, 560 toeren, voor dorschen 20 P.K., voor trekken 12 P.K., was per vrachtauto aan- tekomen, doch had het ongeluk, bij het afla- en over één kant van den wagen te tuimelen. Deze machine bleek evenwel zóó sterk, dat ze ook na den val haar werk zoo goed als de an dere kondoen. De Cleveland van de Amsterdamsche Rij tuigmaatschappij, gewicht 1500 K.G., rups- beweging, benzine-motor, 4 cylinders, 1200 toeren, voor dorschen 20 P.K.. voor trekken 12 P.K. was een wonderlijk kleine machine, die zich op de wijze van een tank gemakkelijk over het land bewoog, het voordeel toonde, m een kort bestek vlug te kunnen draaien en met de één-schaarploeg vlug veel werk deed. Deze trekker trok aller aandacht, totdat bleek, dat ook deze machine het met de twee- schaar-ploeg op het natte land niet deed. De bestuurder had met deze machine nog het ongeluk, in een beerput terecht te komen, doordat hij dacht, met een met stroo bedekt pad te doen te hebben, omdat menschen zich ook daarover voortbewogen. De tractor kwam overJ' in de beerput te liggen, maar werd er gelukkig spoedig door de International Junior Scholten en Pijper, Hoorn, gewicht 2000 K.G., petroleum-motor, 4 cylinders, 900 toe ren, voor trekken 8 P. K., voor dorschen 16 P.K.) we -r uitgetrokken. Ook deze machine leverde met de één- schaarploeg aardig werk, maar moest het met de twee-schaar-ploeg ook opgeven door het slippen. In het klaverland deden verschillende ma chines het met de twee-schaar-ploeg wel, doch in het losse land lukte dit met geen van de machines. De Austin van P. M. Soudijn, Oegstgeest, gewicht 1320 K.G., petroleum-motor, 4 cy linders, voor dorschen 25 P.K., voor trek ken 15 P.K.. deed het niet het slechtst, hoe wel deze bij net trekken van de twee-schaar- ploeg ook in het klaverland meer dan belast Een theoretische P.K., het vermogen om 75 K.G. in 1 seconde 1 M. op te heffen, bleek wel iets anders dari de kracht van een paard. Het geen nu de machines van 16 P.K. deden, werd in de naburige bouwlanden ook verricht door ploegen, met 3 paarden er voor". De International Titan, N.V. Firma J. Wig lama, Alkmaar, gewicht 2800 K.G., petro leummotor, voor dorschen 20 P.K., voer-trék ken 10 P.K., moest het, voor de twee-schaar- ploeg, in den lossen grond, door het slippen ook opgeven. De wielen draaiden al spoedig naast de voren in het rond en maakten een begin voor een loopgraaf. Wij werden een weinig herinnerd aan Barbusse, Het Vuur, waarin we lezen, hoe slibberig en vuil het ver blijven in de loopgraven was en waarin wij tevens vernemen, hoe dergelijke machines van grooter afmetingen voor het maken van loop graven gebruikt worden. De Titan bewees, goed werk te kunnen-doen, wanneer ze onder haar loopvlak maar vasten grond heeft en het voordeel van deze machi ne is ook, dat ze op een behoorlijken afstand van de voor zich voortbeweegt. In het klaver land trok deze machine met rustige zekerheid de twee-schaar-ploeg. Er waren machines, die met één voorwiel in de voor liepen en velen oordeelden dit .een bezwaar, terwijl wij van landbouwers, die daarmee in den IJpolder practised werk had den gedaan, vernamen dat dit niet in het minst bezwaarlijk is. De meeningen over de machines waren verdeeld. Zooals wij reeds mededeelden, volgde de beoordeelingscom- missie alles met nauwkeurige zekerheid en nimmer zagen wij een hoogleeraar en een Rijkslandbouwleeraar zoo met modder be spat. De bevindingen van de commissie zullen wel spoedig bekend gemaakt worden. Voor ons Staat vast, dat de proef van gisteren be wees, dat het ploegen met motor-trekkers op nat land niet gaat. De één-schaar-ploeg werd door alle machines wel getrokken, maar daarvoor zullen de landbouwers geen motor trekkers aanschaffen. De waarde van den mo tortrekker ligt in het feit, dat hij, door het ge bruik van den twee- en drieschaarploeg den landbouwer in staat stet 4 a 5 bunder per dag te ploegen. Met een drogen grond kan de landbouwer reeds nu met den tractor veel werk af doen. Dat machines geconstrueerd zullen worden, die dit ook met een natten bodem mogelijk maken, wordt door ons niet betwijfeld, rloofdzaak is een zoodanige vin- Een beschrijving van het dagelijksch noma denleven, zooals l»et gezien en meegemaakt werd door de schrijfster t« IMILIE DEMANT—HATT. Uit het Deensch vertaald door M. D. Z. 18) Nu was dit niet het geval, en de dieren dwaalden hoe langer hoe verder van het kamp af. Toch brachten de bewakers ze 's avonds altijd terug ten minste tot dicht bij de hutten. Als het hondengeblaf en het ge trappel der kudde gehoord werden, kenden de thuiszitenden de verschillende honden aan hun geluiden en wisten wie teruggekomen waren, 't Werd aardig als de rendieren tus- schen de hutten liepen en met hun klokjes bengelden, terwijl ze op den grond krabden en schraapten, belust op zeker vocht. Was er maan- of sterrenlicht, aan ging de familie naar buiten en bekeek haar eigendom; was 't koud. dan hield men de armen onder den pels tegen 't lichaam aan, zoodat de mouwen er leeg bij hingen. Voorzichtig en stil sloop men rond en onderzocht de merken. Ook de honden hielden zich koest, ze wisten wel dat de rendieren heilig zijn als ze tusschen de hutten loopen en dat ze niet aangeraakt mo gen worden. De kinderen konden niet altijd de verzoeking weerstaan hun lasso's uit te werpen, omdat het gestoord werd. Maar niet alle dieren waren zoo lief. Toen ik even aan het gewei kwam van een der tamste trekdie ren, sloeg het met zijn voorpoot mijn hand weg, zdodat die dagen daarna nog pijn deed De mannen ene vrouwen keerden spoedig naar'de hutten terug, zij kopden spoedig een overzicht krijgen over de kudde, zien welke dieren ontbraken en welke dieren Jian vreemd waren; maar de kinderen bleven- lang bui ten, zij oefenden zich grondig in de kunst de rendieren te onderscheiden, zij merkten de verschillende vormen gewei op en onthielden de namen, ze leerden letten op het verschil van kleur van het vel van het rendier, op de eigenaardigheden» van zijn bouw en voorko men, en ook op de verschillende geluiden van de rendierschellen. Door zulk gestadig sa menzijn met de kudde verwerven de kinderen op eenvoudige, gemakkelijke manier de kenr nis die zij noodig hebben om een bekwaam rendierhoeder te worden. Indien dat alles niet van de vroegste jeugd af aan, om zoo te zeg gen spelend wordt ingeoefend, is het buiten gewoon moeilijk, ia misschien onmogelijk te leeren als men volwassen is; de lust vooral en de natuurlijke belangstelling is het leven van een rendierwac'-ter enkel een niet uit te houden reeks van gevaren en vermoeienissen Kent hij daartegen van kindsbeen af het land en de omgeving, de kudde en haar, eigen schappen, heeft hij kennis van hondendxes- suur en weet wat hjj< zeiI doen kan en wat «injr te doen, die de tractors een vast ptnirc geven om zich te kunnen voortbewegen. Wij gelooven, dat dit reeds gevonden kan' worden in een aan het einde van den akker bevestig de staaldraad, die de motor, al voortbewegen de, zelf opwindt. Nu de ingenieurs hun ta lenten niet meer beschikbaar behoeven te stel len aan uitvindingen voor de vernielingen van den oorlog, twijfelen wij er niet aan, of de landbouw zal spoedig de mechanische zoo noodzakelijke trekkracht voor de voortbren ging verschaft worden. Het is wel teekenend voor de mentaliteit, dat er voor deze belang rijke, de menschheid ten goede komende uit vindingen, door de Staten, die millioen voor de vernieling beschikbaar stellen, zoo weinig beschikbaar wordt gesteld. Voor den vooruitgang moet het komen van het initiatief van de industrieelen en handela ren. Hun energie zal zeker brengen, wat wij noodig hebben. Het feit dat in ons land zeker reeds een 7-tal verschillende soorten tractors in den handel gebracht zijn, waarvan eenige als de Titan in Amerika hun groote waarde reeds bewezen, (wij willen nog opmerken, dat de Handelmaatmaatechappii Boeke en Huide koper met de Case Tractor voor de demon stratie ook aanwezig had willen zijn,) levert ons het bewijs, dat de tractor ook voor de bouwbedrijven in ons land een groote toe komst heeft. Deze toekomst, de lezers van dit blad kunnen het weten, wordt ook reeds ge zien door den zoo bekwamen ingenieur op electriciteitsgebied, den heer Smit Kleine. Het groote voordeel, waardoor de tractor reeds nu op de boerderij van groote waarde is en waarom wij meenen, dat reeds nu de aan schaffing' groote voordeden zal geven, is wel het- feit, dat ze een uitstekend stationnaii krachtwerktuig zijn, waardoor men op de boerderij goecflcooper dm; met elecfrlciteit bietensnijder enz in werking kan stelieu ci> het dorschen kan uitvoeren. UIT OUDEuNIIEDÖ'RIP. Aan het bestuur der banne Ou de-Ni edorp was een adres ingediend, waarin verzocht werd de vergaderingen in hel openbaar te hóuden en om» aan de pers gelegenheid te ge ven verslag te dóen. De zaak kelderde echter met 6 tegen. 5 stemmen. UIT OTERLEEK. Ds. W. van Dooien te Benningbroek heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente alhier. UIT KOEDIJK. 'Door kerkvoogden) is unfit ingang van 1 Januari 1920» benoemd tot Secretaris-Ont vanger der iNiadl. iHierv. gemeente de 'heer C. Beets. GEMEENTERAAD VAN HOORN. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering was o.a. ingekomen ecu verzoek van (10 Neu trale Vereen. „Üns Belang" om do kermis als voorheen weer te doen duren van Zondag tot ca met Zoudag. De beer Wilson (N.P.) wil dit adres onmiddellijk in behandeling nemen met het oog op liet verpachten der staanplaat sen. er om De voorzitter (weth. Spaander) drong is in handen van B on W. op aan, het adres prae-advies te stellen. Ingekomeu is nog het rapport der raads commissie inzake school no. 3. Besloten werd dit aan Je houden tot de volgende raadsverga dering. De S. D. hebben het verzoek ingediend om bij de samenstelling der vaste raadscommis sies het stelsel van evenredige vertegenwoor diging toe te passen. De beantwoording werd aangehouden tot de volgende vergadering. Eenige discussies ontwikkelden zich over de uitbetaling der taxatiekosten van het paard Ducaat ten bedrage van 150 aan de hee ren G. Hannema (Zaandam), Haremaker (Koog aan de Zaan) eu Stapel Hoog kar spel). Met 10 tegen 4 at. werd besloten het be drag niet uit te betalen. De S. D. stellen voor aan B. en W. te ver zoeken na te gaan, of één of meer vooral tech nische adviseurs op te dragen is, rapport over de gemeente-bedrijven uit te brengen. Beslo ten werd de opdracht te geven. B. en W. zul len met nadere voorstellen komen. Tot voorzitter van het scheidsgerecht voc; de gemeente-werklieden werd benoemd do heer D. L. Harms, voorzitter van den raad van 'arbeid. Tijdens de stemmingen doet mevr. Brons veld, gesteund door mej. Suudennan het voor stel toestemming te verkenen, te mogen roo- ken. Hoewel het reglement van ordemet roo- ken verbiedt, werd het voorstel bij acclamatie aangenomen. Een voorstel van B. en W. om perceel Kaasmarkt 14 van den heer Potgieser te koo- pen voor 25000 ten behoeve van een poli tiebureau werd met 10 tegen 4 stemmen ver worpen. Aan de orde waren vervolgens de bedrijfs plannen der verschillende bedrijven, waaraan hij kan uithouden, dan heeft hij zijn werk in zijn macht en kan er inhoud en vreugde in vinden. Het gebeurde met de twee jonge menschen die verdwaald waren bracht Sara op andere dergelijke verhalen, als we samen in de hut zaten te werken. De Lappen verdwalen hogst zelden, ze hebben een zeer ontwikkeld talent zich te oriëiiteeren, maar in dikken mist en in sneeuwstorm gebeurt het wel eens, ze kun nen zich zelf niet verklaren hoe en waardoor. Een jong meisje, bchoorende tot een Lappen- gemeente in onze buurt, was den hcelen dag in zwaren mist bij de rendieren geweesttoen ze 's avonds naar haar hut wilde tefugkeeren, kon ze die niet vinden. Ze liep urenlang en ging eindelijk liggen slapen. Toen» zc 's mor gens wakker werd, zag ze tot haar groote ver bazing, dat ze vlak bij huis was. Als de Lappen «ai een sneeuwstorm hun koers kwij? raken, is het hun gewoonte zich te laten „insneeuwen"; begraven te worden onder een sneeuwbui is, als men warme klee- ren aan heeft, lang niet zoo gevaarlijk als te blijven rondloopen tot men van uitputting neervalt, in dat geval is de dood gewis. Jonna, ae man van het gezin waarbij ik me voor de reis naar Kattuvuomo had aangeslo ten, werd eens 's nachts op het gebergte over vallen door een sneeuwjacht Hij ging dade lijk liggen, liet de sneeuw over zich heen stormen, terwijl hij kalm zijn nachtrust ge noot tot het licht werd cn hij zich oriëntee- oen km De eenige veilighadsnuatr«gel dien da ytrarafiïtar «nrt het w#gi «p de werstaBw* wt salarisveriiooging liet voorafgaan da- alge- meenc beschouwingen over de gemeeateuc- grooting. De heer Schermer (R.K.) zal, hoewel hij tal van wenschen heeft, deze nu niet uiten, omdat alles nog niet is geordend en.slechta de beste wenschen voor Hoorn uitspreken. De heer Pasman (S. D.) was over de machtsverdeeling in den raad slecht te spre ken. De liberalen beschikken over 6 van dg 15 zetels en toch bezetten ze beide wethoudersze- tels. Ook klaagde spr. er over, dat de S. D. te veel gepasseerd zijn bij de benoemingen in commissies. Fioewel de tijden slecht zijn zul len de S. D. niet schromen met voorstellen te komen in het belang der bevolking van Hoorn. Spr. dacht dan aan woningbouw, ook voor den Middenstand. Het voorbereidend onderwijs moet zoo spoe dig mogelijk ter hand worden genomen. De toestand aan R. H. B. S. acht spr. fu nest. Zeer ges, men verhoudingen beston den tussch n directeur en een of inecr leeraren. Dit moet een noodlottigen invloed uitoefenen op het onderwijs. De raad moet stappen doen tot verbetering door tusschen- komst van de commissie van toezicht. De rotte toestand moet gezuiverd worden. De voorzitter zeide, dat bij B. en W. ernsti ge plannen in voorbereiding zijn voor den bouw van arbeiders- en middenstandswomn- gen. Spr. hoopt, dat door medewerking van ae C. v. T. op het M. O. de toestand aan de R. H. B. S. verbeteren zal. De heer Schermer verdedigde de voorstel len der'commissie van de financiën die tot grondslag hebben de salarissen van het ge- meentepersflneel 100 pCt. te verhoogen, verge leken bij die van 1914. B. en W. zeiden, dat bij hen reeds het denk beeld in overweging is, om den beat .landen toeslag in een salarisveriiooging om te zet ten eu om bovendien een duurtêtocslagicge- llng te ontwerpen, Zij gaven aan dit denk beeld de voorkeur, omdat zij reden hebben ernstig te betwijfelen of de door de F. C. ont worpen regeling wel bereikt zal worden bij de voorstellen der Staatscommissie. De heer Veldhuvaeu CS.D.) kwam er tegen op. dat bij de voorgestelde regeling de organi saties niet zijn gehoord. Om te komen "tot een goede oplossing wilde spr. de voorstellen aanhoudenden ze in han den te stellen van een Commissie ad hoe. De heer Schermer herinnerde aan de voor stellen te verwachten van de Staatscommissie. De heer Wilson (N. P.) wilde het voorstel der F. C als een tijdelijk zien aangemerkt Het personeel is dan dadelijk geholpen. De organisaties hebben slechts ondergeschikte be zwaren. Het voorstel Veldhuysen werd met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Hierna werd de vergadering tot 'e avonds geschorst. Voor de avondvergadering bestond zeer ■rrote belangstelling van'de zijde van het pu bliek. Aan de orde waren in de eerste plaats de voorstellen inzake de verhooging van sa larissen vaa het gpmeente-pcrsoneel. Wethouder Spaander verdedigde uitvoerig het voorstel van B. cn W., dat een voorzich tigheidsmaatregel is, waarbij het gemeente- personeel geen schade ondervindt. De heer Schermer (R. K.) beval aan de hand van de regelingen elders het voorstel der F. C. aan. De S. D. kondigen amendementen aan om de minima te verhoogen, de periodieke verhoo gingen vlugger te geven, alsmede t. o. v. den toeslag In eens. Wethouder De Jonge wilde niet tornen aan de 100 pCt. der F. G, B. en W. wilden zoo noodig zelfs meer geven, doch zij gaven de voorkeur aan den voorzichtigcn weg. Na verschillende discussies werd het voor stel van B. en W. met 12 tegen 2 st., die der beide wethouders, verworpen. Aan de orde waren daarna de voorstellen der C. v. d. Financiën, waarop verschillende amendementen werdeii ingediend. De hegr Haverbusch (R. K.), stelde voor aan allen een kindertoeslag van 1 per week II geven voor kinderen tot den 15-jarigen leef tijd, te rekenen vanaf het vierde kind. Dit amendement werd verworpen met 8 te gen 6 stemmen. De S. D. dienden een reeks van amende menten in, ont de minima van het geheele ge- meenteperso cl te verpooggp. De heer V,on (N. P.), teekende er protest tegen aah, dat de S. D. ook bij de ruime voor stellen der co .missie van de financiën hun tactiek volgen, er weer eet) schepje op te doen. De amendementen der S. D. werden ten op zichte der loonen der werklieden aangenomen. De regeling treedt 1 Jan. 1920 in werking. Over 1919 zal een toeslag worden verleend gelijk aan 't verschil in oude en nieuwe rege ling. De heeren Pasman (S.D.) en Wilson (N.P.) spreken het vertrouwen uit, dat de ge meentewerklieden nu ook werk zullen leveren naar het loon, dat ze verdienen. (Applaus op de tribune bezet met gemeentepersoneel Pp voorstel van den heer Wilson werd aan de Lappen in zulk een geval nemen, is dat ze een van hun hoofd opzetten, zoodat ze daar mee zich uit de sneeuw op kunnen werken, als die 's nachts in groote hoeveelheid is ge vallen. Sara vertelde ook, dat een jaar te voren een meisje was vcrdaawld, dat men eerst 't volgend voorjaar terug gevonden had, „maar', zei Sara, „dat was ook haar eigen schuld", als zulk boos weer je overvalt heb je de kudde maar te volgen en moet je afgaan op 't geluid van de grootsite rcndierschel, die gedragen wordt door den voorop loopenden stier." Het kan echter moeilijk genoeg zijn bij de rendieren te blijven, daar ze in noodweer zeer onrustig worden cn hollen om beschut ting te vinden, maar blijft men bij hen, dan is men behouden Als. de storm bedaard is, gaan altijd nieuwe wachters er op uit, om de kudde te verzamelen. Ze zoeken allereerst het leidende rendier cn vinden zoo van zelf de menschen die door den storm waren overval len. Het kan naturliik wel gebeuren, dat men piet gered wordt, al is men dicht bij de kud de, als men zich n 1 niet tegen de koude heeft weten te beveiligen, in het najaar b.v. als men nog tamelijk dun gekleed is. Wanneer men dan door gebrek aan brandstof of om hevigheid van den storm geen vuur heeft kunnen aanleggen, wordt de toestand beden kelijk; een verdwaalde Lap sterft eerder van kou dan van honger, want in vasten en hon ger lijden heeft hij veel oefening Een wachter, die zich ruargena geseed m W. «jipsgntfiw ■dwiWw w rmm» ktai, bij de vaststelling der salarissen va* de onderwijzers rekening te houden met dfcZo nieuwe regeling Yoor ambtenaren. Hierna werd de vergadering verdaagd. UIT EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraadsvergadering van Maan dagmiddag werd niet bijgewoond door de» heer Snoeks. De voorzitter deelde mede, dat de reden der bijeenkomst is de bespreking van een nieuw voorstel van B. en W. betreffende het stichten van een nieuw raadhuis. Daarom trent zeide de voorzitter, dat „Huize Zonne tij" te koop is voor 13500, mits vóór 27 December gekocht; na dien datum zou de prijs aanzienlijk hooger zijn. Voorts is bere kend dat voor inrichting, enz. 11000 noo dig zou zijn. Al spoedig bleek d at heel de vergadering veel sympathie voor dit voorstel voelde en tegelijk werd de bestemming van het oude raadhuis besproken. De voorzitter deelde me de, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt, dit in te richten voor ambtswoning voor het hoofd der school en diens tegenwoordige, woning publiek te verkoopen. Nadat over dit punt een korte gedachtenwisseling had plaats gehad, nam men daaromtrent toch geen defi nitief besluit. De vergadering werd geschorst en het ge zelschap begaf zich naar „Zonnetij", ten einde dit in oogenschouw te nemen; Toen de heeren van dit uitstapje waren te ruggekeerd, vroeg de heer Con ij n nog, of de heer Kockx niet te bewegen zou zijn voor la- geren prijs het huis te verkoopen, terwijl de heer v. Hall informeerde waarom de prijs na 27 Dec. zooveel hooger zou worden Nadat de voorzitter een en ander nader had toegelicht, werd met algemeent: stemmen tot den koop besloten. Daarop was aan de orde een voorstel van B. en W. om de begraafplaats ten spoedigste uit te breiden, door den Noordelijken muur 25 M. te verplaatsen. De heer De Vrij merkte hierbij op, dat ook de toegangsweg dringend verbetering be hoeft, daar die niet door lijkwagens begaan kan worden. In verband hiermede stelde de heer Conijn voor, den weg langs de zuidelijke meer door te trekken tot den Zwartcnweg. Na eenige bespreking werd voorgesteld B. en W. op te dragen de begraafplaats te doen uitbreiden bij publieke aanbesteding. Met al- gemeene stemmen werd dit voorstel aangeno men. STADSNIEUWS. AFDEELING ALKMAAR VAN DEN ALGEMEENEN BOND VAN POLITIE PERSONEEL IN NEDERLAND Gisteravond werd in de zaal van den heef Moolj, aan de Koorstraat, een feestvergade- ring gehouden door bovengenoemden bond, ter herinnering van zijn 12 P<;-jarig bestaan. De zaal was geheel oezet door leden en be langstellenden mot hun dames. Ook eenige autoriteiten waren aanwezig; de burgemees ter, de heer Wendelaar, de hoofdcommissaris van politie, de heer Van Griethuijsen, cn de sociale fractie der gemeenteraadsleden. De heer Marbus, voorzitter der feestcom- missicvopcndc dc vergadering en heette de aanwezigen welkom. Hij hoopte, dat deze vergadering mocht bijdragen de kameraad schap onder dc politie te verhoogen. Daarop zeide de voorzitter, de heer Bijls- ma, eenige woorden van welkom. De heer Marbus deelde vervolgens mede. dat een deputatie, die gebonden aan den tija was, gaarne eenige woorden wilde zeggen De heeren Boom en Oudes, als afgevaardig den van de goud- cn zilversmeden, kwamen hierop binnen. De heer Oudes zeide, dat de goud- en zil versmeden veel verplichtingen hadden aan de politie. Daarom wllucn zij nu een klein be wijs van dankbaarheid aan haar schenken. Den voorzitter werd hierop een fraaie voorzittershamer overhandigd. De heer Bijlsma sprak daarop de verga dering toe. Eerst richtte hij een woord van dank aan de deputatie, Vervolgens gaf hij een overzicht van het streven van den Bond en zijn ontwik keling. Opgericht in 1907 heeft hij met veel moeilijkheden te kampen gehad. Destijds gin- gen de politiemannen gebukt onder een 84- urigc werkweek voof een loon van 10 k 11. De morccle pijl was zeer laag en wel vooral door de klasscstelsels. Maar men merkte, dat men elkaar noodig had en hier door kwam men tot oprichting van een orga nisatie. Hiertoe was zeer veel moed noodig en een bewijs hiervan was wel dat de voorzit ter de mededeeling aan den burgemeester, niet durfde teekenen. Ze wa3 alleen geweekend door den secretaris, den heer Ovcrcem, die thans nog secretaris is en hier aanwezig. Nu bestaat de Bond 123^ jaar en veel is er veranderd. Dat de belangstelling voor de politie levendig geworden is, bewijst wel het maakt uit te gaan, drinkt gewoonlijk alleen een paar kop koffie. „Eet ik, dan wordt ik te zwaar om op de sneeuwschoenen tcjoopen," zegt hij. Hij stopt het hooi goed in zijn schoe nen, haalt de cnkelriemcn stevig aan, neemt zijn lasso om den schouder en doet zijn „luk- ka" om, een regenmantel bestaande uit één groot stuk stof, met een opening waar het hoofd door wordt gestoken, terwijl de ar men vrijblijven. Niets op den rug, geen eten mee, alleen z'n prikstok in z'n rechterhand Dikwijls komen de wachters uit de verschil lende hutten samen en beraadslagen \^>ór ze uittrekken» Dan vlug op dc sneeuwschoenen, achter elkaar in elkanders spoor, tot ze ver derop "zich vcrdeelcn en ieder zijn eigen rich ting uitgaat om de kudde te vinden cn» bijeen te halen. Van dc wachters, die zc moeten af lossen, krijgen ze de noodige inlichtingen omlrcnt de plaats waar de dieren zich ver moedelijk ophouden. Wanneer cr geen wol ven in de buurt alleen, maar ze kennen de ge woonten der rendieren cn de streek zoo goed, dat ze toch bijna altijd weten, waar ze de kud de hebben te zoeken. De rendieren gaan, alt het voedsel dat ze vinden goed is, tusschen de rusttijden nooit ver weg, maar grazen langzaam tegen den wind op. Ligt er veel sneeuw, dan loopen ze zooveel mogelijk in het spoor van den stier die hun den weg wijst tot hij moe wordt. Dan komt er een andere leider in zijn plaats, maar lang niet iedere stier kan den weg bannen1 en het spoor voor de andere dieren, treden, zeggen dc Lapr flï/óKl*' >91

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5