pD?i 0N£B!*.3RS£at& "TEG0ML2 VfRIN G, BURGEMEESTER «a WETHOUDERS v»a ALKMAAR brengén ter slgeanwae kennis, dut in verhn&d mti dringeed» werkzaamheden aan het hccgtpiiiiaiagsnet, de lévering van c'ectri» «.ahen sircoo. aan dezv gemeente van DINS» DAG» op WOENSDAGNACHT s. ven IVA tot 514 uur zal worden onderbroken. Spr, protesteerde sterk tegen de conclusie en wees er op steeds den voorzitter een man te hebben genoemd als zeer erkreukbaar. Het gaat er thans om, dat „Barbertje moet ban gen". Het is z.i. de bedoeling een lid te verwij deren, dat niet in ae kaait speelt van de groo te fabrieken. In overleg met een 10-tal fabrieken om Purmerend was spr. dan ook besloten, zijn be stuurszetel niet te verlaten. (Applaus.) De heer de Boer was persoonlijk degene ge weest die in het bestuur de uitlating van den heer Lakeman naar voren bracht. De woede van hem tegen spr. was daarom te verklaren klaren. Inzake het booibureau wees spr. er op dat bij slechts 1/7 deel van bet beruchte hooibn reau uitmaakte. 't Was een crisisinsielling, in het leven ge roepen door de regeering, en het gaat daar' om niet om te spreken van bet instituut van den beer de Boer. Spr. was ten allen tijde evenwel bereic om de kwesties van het booibureau te verde digen. (Applaus.) Spr. wees er op, dat de heer Lakeman zeer onlogisch was door nu te zeggen dat bij spr. en den heer Nobel bedoeld bad, terwijl bij te- genvoer de commissie verklaarde, de groote bandelaren op het oog te hebben gehad. (Ap plaus.) Spr. herinnerde aan een onderhoud met den handel over de uitvoering van een regeling van den uitvoer tot April 1920. Uitvoering ging spr. na boe- deze zaak op een mislukking uitliep omdat de handel te veel wilde. Spr. nam toen dadelijk als persoon zijn vrij beid en ging toen in contact met den beer Van Eijk die zeer voordeelige voorwaarden bood. Spr. liet zich die vrijheid niet ontnemen en misbruikte zijn positie niet, toen hij na het af springen ook de andere fabrieken uitnoodigde. Spr. wees er nog op boe ook een andere ban delaar poogde combinaties te vormen. Spr. 'bracht nog in berinnreing betgeen in Hoorn door hem betoogd was en zeide, dat het doel geweest was van de combinaties om te bereiken, dat er uitvoer kwam. De eerste in de provincie moet nog komen, die kan zeggen dat spr. er geld uittrok. Spr. tartte de heer Lakeman dit te zeggen. (Ap- De heer Lakeman„Dat zeg ik ook niet." De beer de Boer: „Dan moet je het ook niet in andere woorden zeggen." (Applaus). De heer Bark sprak zijn bevreemding er over uit, dat zijn fabriek op de conferentie van de 10 fabrieken om Purmerend niet was uitgenoodigd. De conclusie zou dan wel een andere geweest zijn. Spr. oordeelde het noodig te verklaren dat de beer Lakeman loog. (Applaus). De voorzitter waarschuwde er tegen in her baling te treden van de vorige vergadering Spr. zag nu bijna geen uitweg. Men staat nu voor moeilijkheden in eigen buis. Spr. had gemeend, dat het incident met de uitspraak van de commissie was geëindigd, Was de uitspraak anders geweest, wat alleen op grond van schijn mogelijk geweest zou zijn, dan had spr. zijn functie neergelegd. De heer Lakeman was z.i. op grond van de uitspraak verplicht hetzelfde te doen Spr. wilde wanneer hij velen daarmede een genoegen deed, ook zijn recht wel opgeven. Geroep: „Dat nooit!" Spr oordeelde het het beste, aan de hand van de presentielijst te vragen of men het incident voor gesloten wil verklaren. De heer Ham: „Daartoe werd reeds in de voi ige vergadering besloten," De heer Met vroeg den heer de Boer of bij nog meende gerechtigd te zijn spreker te vra gen of hij ook behoorde tot de lui, die meenen, dat de voorzitter en de secretaris voordeeien trokken De heer de Boer had dit gezegd omdat in het audiëntieverzoek aan den minister gezegd was dat deze aangevraagd was, omdat er on der voorwendsel van uitvoer combinaties ge vormd werden. Spr. werkte nimmer met voorwendsels. (Ap plaus. Met klem betoogde spr., dat de heer Nobel te hoog stond voor de jarenlang gevoerde aantijgingen van den heer Lakeman. (Krach tig applaus.) v Met 128 stemmen tegen 14 stemmen werd hierop besloten het incident voor gesloten te verklaren. Zéven stemmen werden blanco uitgebracht. De heer Kaaij verzocht nu verder eerst de agenda van de volgende vergadering af te handelen, dan kon blijken of men wel een be grooting zou maken. Z. i. gingen de belangen van de groote en kleine fabrieken nietmeer pa rallel en was het mogelijk dat men vriend schappelijk uit elkander ging. Deze vraag wilde spr. eerst beantwoorden. De secretaris oordeelde de vraag, wat be trof de samenwerking van de zuivelbereiders van groot belang. Van oneenigheid zag spr. nooit goeds. Spr. was als lid van het zuivelkantoor op de hoogte van de toekomst voor den landbouw en wilde wel verklaren, dat de toestand cri- t/eker was dan ooit te voren en gaf in verband met buiten- en binnenlandsche verhoudingen in overweging, goed werk te doen, over de geschilpunten heen te stappen en de handen ineen te Slaan. (Applaus) De voorzitter verklaarde nog, dat het be stuur zich steeds op het standpunt had ge plaatst, dat de belangen van beiden behar tigd moesten worden. Nimmer zou het er voor te vinden zijn, de eene categorie boven de andere te bevoordeelen. Spr. vroeg of men dit van een Dr. Scheij zou kunnen gelooven. Spr. deed een beroep op het gezond verstand en wekte op om die kwestie op den achtergrond te stellen. De groote lijnen moet inen nu blijven volgen, om te bereiken, dat er rekening met onze be langen wordt gehouden, ter verkrijging van een. geregeld afzetgebied voor onze produc ten. Men staat nog voor een ontwrichten Spg. ét sfis&sës ös^assb- dérï? «ftöMJeiec. De secretaris las hierop d« voorgestelde wijziging*®. Ten eerste werd voorgesteld, dea naam voortaan te doen luiden: „Bond van Coöpe ratief werkende Zuivelfabrieken in Noord- Holland enz." -Zij is gevestigd te Alkmaar. De heer Schroder (Hensbroek) stelde voor den ouden naam maar te handhaven. Dan kunnen ook de N.V.-fabrieken lid blijven. De secretaris stelde voor om een tijd te be palen waarop de fabrieken coöperatief moe ten zijn. De andere fabrieken hebben dan den tijd om zich coöperatief, dat is samenwerken de, te reorganiseeren. De heer de Boer viel ook op het woord coöperatief. Men moest de provincie nu een maal/ nemen zooais zij1 is en spr. vreesdie, dat de uitdrukking coöperatief werkende" bij velen zou werken alls eèn roode lap een' stier. Spr. wilde de menschen de vrijheid laten een vorin te kiezen zooals zij wilden. De bedoe ling is evenwel slechts de speculatieve fabrie ken uit te sluiten. Spr. gaf in overweging tweeërlei begrip toe te laten, zooals de F.N.Z. waardoor N.V. fabrieken op den grondslag van samenwerking werkende, worden toegela ten. De heer Best kon zich met de redactie wel vereenigen, maar wilde door de algemeene vergadering laten uitmaken of een fabriek al of niet samenwerkende was. De secretaris had dit ook op het oog. De heer Schroder wees er op, dat het in Hensbroek niet spoedig mogelijk zal zijn de leveranciers te bewegen zich coöperatief te organiseeren. De voorzitter zeide, dat het van de statuten zal afhangen of zij dan lid kunnen blijven. De heer Spaan was voor den ouden titel, omdat art. 5 van de oude statuten voldoende de bedoeling waarborgt. Dr. Scheij zette uiteen, dat alleen beoogd werd om speculatief werkende fabrieken uit ee sluiten. Men moet slechts een vereen.iging vormen van samenwerkende fabrieken óf het vorm coöperatief of N.V. is, doet er niet toe. De heer Spaan bleef daarom de voorgestel de redaciewijziging overbodig achten. Dr Scheij begreep niet waarom de heer Spaan de woorden coöperatief werkende wil de uitsluiten. De heer Spaan: „Omdat ze geen verbete ring brengen". Dr. Scheij zei, d!at ze wel het doel ver duidelijking bereiken. De voorgestelde redactiewijziging werd: hierop aangenomen met enkele stemmen te gen. Bij een voorgestelde wijziging in art. 3 vroeg de heer de Boer, wat onder contróie van administratie en bedrijf van gewone le den bedoeld werd. Dr. Scheij zeide dat beoogd werd de moge lijkheid aan dien bond te verschaffen nuttig of financieel voor bedrijfsvoorlichting werkzaam te zijn. Hierop weid de wijziging vastgesteld. Bij art 5 betoogden1 de heeren Dijkstra en Boer dé wenscheliijkheid de restrictie te ma ken, dat speculatieve fabrieken niet toegelaten konden worden. De heer Schroder (Hensbroek) zeide, dat zij eenige winsten moest maken. Zijn leveran ciers wilden geen coöperatie en spr kon dan wel als lid uittreden. De voorzitter meende, dat er een grens ge steld moest worden en wilde het bestuur de vrijheid laten na te gaan welke fabriek bene dien de grens valt. Tot nog toe waren de deu ren zeer Wijd open gezet, om de fabrieken te hebben. Nu de moeilijkheden voorbij zijn, mag daarmede niet doorgegaan worden. De heer Bakker vreesde niet, dat zijn fa briek uitgesloten zou worden. Spr. wilde evenwel' en ballotage door de vergadering. Hij wilde het géheel bij elkander houden en was er wel voor te vinden de speculatieve fabrieken uit te sluiten. De heer Stapel, zelf directeur van een coö peratieve fabriek, oordeelde het met op den weg van den Bond, om, wie ook, uit te slui ten. De Bond was er een van Zuivelfabrieken. De dorpskwesties moest men niet in den Bond behandelen. De heer Dokter ging met de redactie van den heer Dijkstra accoord, maar om in de ko mende tijden de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, wil spr. nu nog niemand uit sluiten en daarover over een jaar of twee pra ten. De commissie van landbouwcoöperatie kan van de door de commissie voorgestelde redac tie reeds een nuttig gebruik maken. Dr. Scheij oordeelde het gevaarlijk en on mogelijk om net door den heer Dijkstra voor gestelde in de redactie vast te stellen. Specu latieven wil spr. uitsluiten, inaar men moet voorloopig taktisch de moeilijkheden oplos sen. Spr. wil daarom alleen aannemen dat er voor speculatieve fabrieken geen plaats in den Bond is. De heer Dijkstra wilde slechts voorkomen, dat de beoordeeling aan het bestuur wordt overgelaten, omdat men dan afhankelijk is van de samenstelling van het bestuur. Het co öperatief werkende karakter moet bewaard blijven. De heer Met zeide, dat zijn' N.V. bestaat uit 8 personen, terwijl er ruim 100 melk Drengen Spr. zal dus moeten uittreden en betoogde, dat de fabrieken voor het meeren- deel coöperatieve-specuiatieve zijn. Spr. meende, aat de voorstellen moeten leiden tot litsing van den Bond. Dr. Scheij zeide, dat dc fabriek van den heer Met geen N.V. was, maar een maatschap De heer Met stemde dit toe. De voorzitter zeide, dat de vereeniging be staat uit 39 coöperatieve, 43 N.V. en 15 maat- schapfabrieken en 1 onderlinge overeen komst. De laatste kan alleen niet voldoen aan de eischen. 'Het voorstel van den heer Dijkstra werd door deze gehandhaafd. De secretaris verzocht nog de zaak nader te onderzoeken. heer Dijkstra kwam hiertegen op. heer Busch wilde de verantwoordeiijk- leid niet dragen voor een rauwelings in de ;edaan voorstel. Ijke stemming werd uitgemaakt bij acclamatie, dat de Bond alleen uit fabrie ken op coöperatieven of smenwerkenden grondslag zal bestaan. In de pauze zal door de commissie, in overleg met den heer Davelaar, daarvoor oen redactie worden vutgeetald. De hm DHkstr* a*eMe bij mi 13 voer om de instructie voor den secretaris niet door 't bestuur maar door de algemeene vergadering te doen vaststellen. De secretaris zeide, nooit een instructie ge had te hebben. Spr. had zich steeds aan zijn geweten gehouden. De heer Busch meende, dat men instructies maakte voor de toekomst. Gebleken was, dat de heer Nobel ze niet noodig had, maar als ze later noodig bleken, dan diende men ze te hebben en dit recht was aan de algemeene vergadering. Bij acclamatie werd hierop besloten het artikel in den geest van den heer Dijkstra te wijzigen. De overige voorgestelde wijzigingen wer den hierop onveranderd aangenomen. Om kwart over één kwamen de wijzigin gen van het huishoudelijk reglement aan de orde De heer Dijkstra stelde voor, het personeel met salarissen tot 200Ó door het bestuur te laien benoemen. Het bestuur stelde voor 1500, de commis- ne 1000. Dr Scheij zeide, dat de commissie zich ver- eenigde met het bestuursvoorstel, dat hierop werd aangenomen. Dr Scheij verzette zich er tegen om bet va catiegeld ook aan het adviseeread. bestuurs lid uit te keeren. De heer de Boer was er tegen om aan de bestuursleden vacatiegeld uit te keeren. Het werk werd er niet mede betaald en de goede naam- had minder" kans gevaar te loopen. Bij acclamtie werd het bestuursvoorstel evenwel aangenomen. Besloten werd de algemeene vergaderingen om beurten in Alkmaar of Hoorn te beieg gen. Het reglement van orde werd zooals was vooigesteld vastgesteld. Besloten werd op de wijzigingen de ko ninklijke goedkeuring aan te vragen. Het bestuur werd gemachtigd dit te doen. Hierop werd gepauzeerd. GESLAAGD. Aan' de Universiteit te Amsterdam is Zater dag met gunstig gevolg het doctoraal exa men in de pharniacie afgietegd door mej. M. W. van- dier Vegt alhier. SPECIALITEITEN-VOORSTELLING. In de Harmonie gaf „het lustig Toorteel" onder directie van Henri Orvan, een speciali teiten voorstellen. De zaal was half bezet, met een dankbaar publiek. De nummers voor de pauze waren goed verzorgd en over 't geheel veel beschaaider, dan wij 't voor dien bij Zondagavondvoorstel- lingen wel eens hebben gezien. De heer en mevr. Schutte waren een zeer goed duettisten- paar, dat op aantrekkelijke wijze een viertal nummers voordroegen. Marie van Brinkon toonde zich een uitstekende Soubrette. Zij oogstte met haar goed gezougen liederen een welverdiend succes, en gaf als Jordaansche een zeer leuk type. La Amora en Karini was een eerste klas nummer. De eerste gaf eerst een mooie Spaau- scite dans te zien en toonde daarna de kracht van haar gebit, o.a. aan de: draaiende tra péze, terwijl haar partner Karini zich deed kennen als een uitstekend gymnast. Dit num mer had zeer veel succes. Henri Orvan, de populaire humorist bleek uitnemend in staar met zijn komische voor drachten het publiek te vermaken. Na de pauze werd door de verschillende ar tiste een dolle klucht vertoond: „Hannes gaat een paard koopen", waarom ae menschen, vooral door 't komische spel van Henri Orvan tranen hebben gelachen. De pianist Kapper zorgde voor goede mu ziek. BERICHT. Voor eenige ingezonden stukken was in dit nummer geen plaats. Red Alkm. Grt QNDEROmCTFJtïN VOOR DR POLITIE IN INDIë. DE „BATAVIER III" GESTRAND. Het Ned. stoomschip „Batavier III" is op de Hinder-ribben gestrand. De sleepbooten „Atlas" en „Ursus" zijn derwaarts vertrok ken. De „Ursus" heeft de passagiers overge nomen en zal deze te Hoek van Holland lan den. Ook de bagage is door den sleepboot in veiligheid gebracht. Een later bericht meldt: Het stoomschip is met hoog water met sleep boothulp vlot gekomen en stoomt op naar Rotterdam. GEMENGD NIEUWS. Bij VECHTPARTIJ AAN BOORD. Men seinde aan de „Vissdier Crt" ui<t IJmuiden: Aan boord van den stoomtrawler Erica ÏJM. 384 heeft op zee een drama1 p'aats ge had. Het scheepsvolk heeft de netten1 gekapt, daar er mijnen inzaten). Er ontstond een ge- vedutïusscheni volk en schipper, daar de laat ste die netten niet wilde laten kappen'. :Het volk heeft' dien schipper vastgebonden cn de netten toch gekapt, 'en zoo is men huis toe gevaren. PROV. STATEN VA'N N.-HOLLAND. De commissie van' onderzoek dér geloofs brieven heeft eenparig voorgesteld den heer N. van Hinte, tegen wiens toelating een for meel bezwaar geopperd' was, na diens toelich ting hm als lid der Staten toe te laten. BLOEDIGE TWIST. Te Avereest kregen twee jongelieden van 16 en 18 jaar, die reeds meermalen de om streken samen afstroopten, na afloop van hun d'agelijkschen tocht, zoo'n hevige ruzie dat de oudste van zijto wapen gébruik maakte en zijn kameraad to den rug schoot. Deze zonk bloedend ineen. De politie heeft den dader gevat. Het slachtoffer verkeerd in levensge vaar. VOOHDRA/GHTBN VOOR DE KONINGIN. Naar wij vernemen' heeft prof. mar. dr. G. W. J. Bruin®, hoogleeraar aan; de Nederlamd- sche Haudelshoogeschool te Rotterdam, daar toe dooi dé Koningin uitgenoodigd, zich be reid verklaard op geregelde tijdstippen voor haar voordrachten te houden over verschil lende onderwerpen van economisch en aard: DE COMMUNISTISCHE BELASTING INSPECTEUR. DE KWESTIE KROP. De heer Krop, inspecteur der directe be lastingen te Gorkum, verzoëht aan de Tel., naar aanleiding van het over hem gesprokene in de Tweede Kamer, het volgende mede te deelen De heer Krop heeft zich officieel moeten verantwoorden over het feit, dat hij een aan slag voorbereidde op het gemeentehuis en er een geheime drukkerij op nahield. Hij heeft die feiten ontkend. Een conflict met de poli tie heeft de heer Krop nooit gehad. Wel zijn eens twee marechaussee'® geweestbij een huishoudelijke vergadering van communis ten. Aan hen werd, nadat zij een vraag of zij tot de communistische partij behoorden ontkennend hadden beantwoord, een stoel aangeboden. Den volgednen dag beklaagde de heer Krop zich over dit bezoek bij den mi nister van Justitie. OVERTREDING MAXIMUMPRIJZEN GESTRAFT. Naar aanleiding van het door de winkeliers boven de door den minister vastgestelde maxi mumprijzen verkoopen van kaas, is de ge meente Maastricht gestraft. In drie weken tiids is geen kaas naar Maastricht gezonden. Niettegenstaande van gemeentewege bij aan plakbiljetten is bekend gemaakt', dat de kaas niet duurder dan tegen de mede geannonceer de maximumprijzen mag worden"verkocht, en den burgemeester werd verzocht, elke overtre ding. bij het Duurtebureau bekend te maken, gaan de winkeliers, alsof er niets gebeurd isj door, de kaas te verkoopen voor 20-24, ja zelfs voor 30 en 34 cent per ons. VERBOUWING VAN1 HET KAMER GEBOUW. „Staatsblad!" No. 778 bevat d:e afkondi ging vair wet d.d. 27 Nov. 1919, waarbij in het IXe hoofdstuk der Staatsbegroottog 1919 eij nieuw artikel 144b wordt ingclascht, be helzende kosten van plannen voor de verbou wing en uitbreiding van het gebouw van de Tweede Kamer dér S/fiaten-Generaal tot een bedrag van 60,090. AARDAPPELEN. Dé N. V. „De Nederlandsche Fruithandel" te Tiel ontving van den Directeur van1 het Rijikskaritoor voor aardappelen, op haar vraag omtrent inlichtingen, het volgende ant woord' „Voor den garantieprijs komen niet to' aan merking: al'lë aardappelen van de zand- en veergronden^d'ie in normale tijden hoofdza kelijk voor verwerking gr fabrieken, of voor u: tv oer werdten bestemd, benevens die aard appelen, verbouwd op ontgonnen landen, waarvoor de ontginning 1 Januari 1917 ge schiedde. EDELE MENSCHEN!! In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een 33i-jarige man. in de J. P. Héiiestraat te Amsterdam door een onbekend gebleven auto overreden. Direct n:a het ongeval werden de lichtën van de auto gedoofd en is deze in vol le vaart weggereden, terwijl de bestuurder geen gehoor gaf aan de sommatie van eenige agenten om stil te houden, zelfs niet toen een revolverschot op den wagen was gelost. VERBREED UNO NOORDZEEKANAAL. „Staatsblad:" No. 779 bevat dé afkondi ging van wet d'.d. 27 Nevember 1919, waarbij to hét IXe hoofdstuk der Staardbegrooting 1919 een hieuw artikel 83a wordt ingelascnt voor den aankoop van- gronden ten Noorden wan bet kanaal van Amsterdam naar de Noordrre ÏJteyMeE 1.273.0001 *m feedrage van VOOR ARM WEE'NEN. IDoor de Soc. dem. Raadsfractie is het vol gende voorstel bij1 dén. gemeen teraald inge diend: Ondergetekenden, léden van Uwen Raad, hebben die eer U voor itle stellen, te besluiten dat voor de noodlijdende Ween sche kinderen een bedrag a 5000 uit de Gemeentekas be schikbaar worde gesteld." KORTE BERICHTEN. Op dc bruinkoolontginning Graetheide, bij Si tiara, is de 24-jarige J. K., uit Bom, doordat een vallende rail hem bij den slaap aan het hofd trof, gedood. Blijkens een bericht uit Brouwershaven zit een Engelsche, geladen lichter, in 't West gat aan den grond. Een sleepboot is ter as sistentie vertrokken Het Noorsche stoomschip „Zeta" is op Sl.ni. 40 mijl ten Noorden van Hoek van [olland een wrak gepasseerd, waarvan twee masten zes voet boven water steken. Gisteravond is de rubberfabriek „Hol land" te Velsen zoo goed als geheel afge brand. De fabriek was nog onlangs aanzien lijk vergroot. De oorzaak is onbekend. Op de gemeentesecretarie te Pannerden is de kachel uiteen gesprongen. De stukken ijzer baanden zich een weg door de zoldering. Geen persoonlijke ongelukken. Vermoedelijke oorzaak is een dynamietpatroon, welke zich tusschcn de steenkool heeft bevonden. In Groningen zijn de huurprijzen der weilanden bijzonder hoog, in vele gevallen het dubbele van de bij de vorige veipachting betaalde bedragen. Beurtschepen en een enkele motorboot, die Donderdagmorgen van Heerenveeil naar de Leeuwarder weekmarkt vertrokken, m'oes- ten wegens het ijs onverrichterzake terugkee- ren. In Friesland voor het Donderdag den geheelen dag 7 a 8 graden. De gemeenteraad van Wijhe besloot met 8 tegen 2 stemmen, dat onderwijzeressen bij huwelijk ontslag móeten vragen. In een pand aan het Strooveer te Rot terdam is officieel een geval van vlektyphus geconstateerd. B. en W. van Schoterland (Fr.) zijn namens den Bond van Nederlandsche Onder wijzers gesommeerd, onverwijld over te gaan tot uitbetaling der nog verschuldigde onder- wijzersjaarwedden. Te Colmschate (Diepenveen) is de koopman A. zoodanig van de trap zijner wo ning gevallen, dat hij kort daarna overleed. Volgens bij de Maatschappij „Neder land" ontvangen telegram uit Londen, geda teerd 9 December, is de „Jan Pieterszoon Coen" behouden te Colombo aangekomen. Gister heeft prins Hendrik als voorzit ter van den Kon. Nation. Bond voor Red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" ten stadhuize te 's-Her- togenbosch de Provinciale Commissie voor Noord-Brabant geinstalleerd. In het noorden des lands waren gisteren op tal van plaatsen de ijsbanen geopend. De onderwijzer T. te Slenaken (L.) is in de school door een beroerte getroffen, waardoor hij binnen enkele oogenblikken overleed. Bij een brandje te Amersfoort sprong de z.g. opzet van een brandkraan los en een watergolf spoot tegen de aanliggende hui zen. Een vrouw daarbinnen schrok zoodanig, dat zij achterover sloeg en stierf. In de commissie van advies, bedoeld in de auteurswet, zijn o. a. herbenoemd als le den de heeren Herman Robbers, letterkundi ge te Schoorl en J. G. Veldheer, graphisch kunstenaar te Bergen. Het klooster van de Duitsche paters te Sittard is verkocht. In het gebouw zal geves tigd worden de hoofdadministratie der Staatsmijnen, hetgeen voor Sittard een zaak van toekomstigen bloei beteekent. Mevrouw J. ten Bosch-Frederikse te Goor ontving eigenhandig van den Belgi schen consul te 's-Hertogenbosch de medaille de la Reine Elizabeth benevens begeleidende oorkonde. De mijnwerkers FI abets, te Kerkrade, is aan de kwetsuur, hem in de domaniale mijn overkomen, in het hospitaal overleden, nala tende een vrouw met 5 jeugdige kinderen. Te Heerlerheide is op de bruinkoolont- ginning Carisborg de machinist B door een locomotief overreden en gedood. De heer K. Reinders te Zuid-Scharwou- de is genoemd tot gemeente-secretaris van N oord-Sch arwo ude. In den trein AmsterdamBussüs is de heer M. uit laatstgenoemde plaats, terwijl hij sliep, beroofd van 300 en 2000 kronen. Ter zake van de berooving in ae Nieu- webrugsteeg te Amsterdam is bij een tweetal personen huiszoeking gedaan, zonder resul taat. Ten huize van de moeder van een dei verdachten vond de politie Fransche bankbil jetten, redenen voor haar om den zoon mee te nemen. Hij ontkent echter medeplichtig heid. De Groningsche recherche heeft Donder- dlag aangehouden den 21-jarigen1 R. J., die 29 November j.l. inbraak pleeegdx. bij me vrouw S. in de Noorderstationstraat aldaar Dé dader, die reeds eerder gevangenissuai onderging, wilde zich Zondag naar Amster- d)am begeven. Mien had geen bewijzen tegen hem en liet1 hem gaan. In Amsterdam weid het onderzoeik voortgezet met het gevolg, dat JL aldaar werd gearresteerd. Het grootste deel der gestolen goederen is in Sappemeer in beslag genomen. Proces-verbaal is opge maakt wgens heling tegen de echtelieden B. te Groningen en Gebr. D. te Sappemeer. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 15 December 1919. „MADJOE." De heer M. de Jong, 2e Jans teen straat 9III verzoekt ons te willen berichten, dat hij gaar» ne namen en adressen verneemt van wie zich interesseeren voor het streven van de vereeni» ging van ouddndische militairen „Madjoe." Voor gewezen onderofficieren van het ladi» sche leger en voor onderofficieren van htt le< ger hier te lande, die bij eerstgenoemd leger ten minste twee jaren gediend hebben, ia de werving voor gewapende politie in ladië open/ gesteld. Gegadigden kunnen zich schriftelijk wenden tot den heer A. B. J. W. Posno, 2c Schuitstraat 245 te Den Haag. EINDIGEN VAN VERBLIJF ONDER DÊ WAPENEN VAN VERLÜFSOFFICIEKEN EN VERLOFSONDEROTFICIEREN. Uiterlijk met ingang van 31 December 1919 moeten alle veriofsofiicieren en verlofsonder» officieren, thans nog onder de wapenen, in het genot van groot verlof worden gesteld. Hiervan zijn uitgezonderd: zij voor wie be« paaidelijk door het Departement van Oorlog langer verblijf onder de wapenen is of wordt toegestaan; muitairen, die den eerste»oefe» ningstijd nog niet hebben volbracht; dienst» plichtigen, beboerende tot een iichtingsdeel, dat nog niet voor groot»verlof in aanmerking is gekomen; verlofsofficieien en verlofsonder» officieren, werkzaam bij het insituut der Mi» litaire Buitengewone Kommiezen (het verblijf onder de wapenen van dezen eindigt uiterlijk op den dag waarop het detachement of bu» reau waartoe zij behooren, wordt opgheven); verlofsofficieren en verlofsonderofficieren, werkzaam bij de Politietroepen, bij oen grens» bewakingsdienst en bij den bewakingsdienst van gevangenisen, provoosthuizen en te Veen» huizen. In bijzondere gevallen kunnen militaire autoriteiten een voorstel bij het Departement van Oorlog indienen om, bij wijze van gunst, voor één of meer verlofsofficieren of verlofs» onderofficieren het tijdstip van 31 December 1919 op 31 Januari 1920 te stellen. Ten aanzien van hen, wier verblijf in wcr» kelijken dienst eerst nè 31 December 1919 eindigt, bestaat geen aanspraak op steun of op bijzondere toelage by huiswaartszending. BAANTJES VOOR BURGERPERSONEEL. De verleende machtiging tot het in dienst nemen van Burgerpersoneel bij dc Landmacht wordt, met ingang van 1 Jan. 1920, ingetrok ken. Voor zoover aan krachtens die machtiging reeds aangestelde of nog aan te stellen perso» nen nk genoemden datum nog behoefte be» staat, moet door de betrokken autoriteiten ten I spoedigste aan het Dep. van oorlog een voor» atel tot het in dienst houden dier burgers i warden ingesondles. MOORD. KERKRADE, 15 December. De mijnwgr» ker N. heeft bij een twist zijn 23»jarigen broeder met een scherp voorwerp op het hoofd geslagen. Het slachtoffer is eenige uren later in het hospitaal overleden. De da» der is gearresteerd. BEVESTIGING GEëlSCHT. DEN BOSCH, 15 December. Het ge» rechtshof heeft heden bevestiging gecischt van het vonnis der rechtbank waarbij V. eu De K. wegens moord en roof veroordeeld waren tot levenslange gevangenisstraf Tegen A. V. werd 15 jaar gevangenisstraf goeiacht wegen» medeplichtigheid.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2