DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1919 297. 01» nummer bestaat ui» 2 bieden Honderd een en twintigste Jaargang bcnnementsprljs bl] vooruitbetaling per 3 maanden t 2,00, franco per post f 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte Brieven franco NV Boek- en Handelsdrukkerij v'h Herms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratie Nr. 3. Redactfe Nr. 33. WOENSDAG DirecteurO. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DECEMBER BU1TENLANDSCH OVERZICHT. Het antwoord van Duitschland geeft inder daad vertrouwen op een spoedige afdoende regeling van de nu nog in bespreking zijnde vraagstukken. Gisteren zou de Opperste Raad bijeenkomen om het Duitsche antwoord te bespreken. Het schijnt onmogelijk het vraagstuk van Scapa Flow te beoordeelen zonder het advies van scheepvaartdeskundigen in te winnen en deze zijn dan ook uitgenoodigd, de bijeen komst bij te wonen. Het schijnt onvermijdelijk te zijn hen met de Duitsche deskundigen te laten samen komen. Dan zullen in het eerste onderhoud der deskundigen de geallieerden kennis nemen van de vergoeding die Duitschland in plaats van het gevorderde scheepvaartmateriaal wil geven. Maar in ieder geval wordt de bekrachti ging van het vredesverdrag aanstaande ge acht. Wat nog nimmer gebeurt is wordt thans gemeld, namelijk dat de geallieerden over het algemeen met genoegen hebben kennis geno men van den tegemoetkomenden toon der Duitsche nota. Men zal een antwoord opstellen, dat aan het einde der week aan de Duitsche afvaardi ging overhandigd zal worden. De Fransche pers toont zich in haar nop jes. Laat ons erkennen, zegt de Matin o.a., dat de laatste Duitsche nota een heel verschillen den indruk oplevert van de nota's wier ver velende lectuur Duitschland ons in de laatste maanden heeft opgedrongen. Men moet erkennen, dat Duitschland de methode van juridische spitsvoudigheden en van twijfelachtige argumenten aan het vol kenrecht ontleent heeft opgegeven. Ditmaal schijnt de Berlijnsche regeering werkelijk van plan te zijn er een eind aan te maken. De opperste raad zal haar eerlijk op dezen weg volgen. Het is echter weinig waarschijn lijk, dat de geallieerden genoegen zullen ne men met de schadeloosstelling in den vorm, dien de Duitschers hebben voorgesteld. Indien erkend wordt, dat Duitschland niet in staat is de 400.000 ton scheepsmaterieel te leveren kan deze hoeveelheid verkleind worden en het ontbrekende aangevuld door andere leverin gen. Slechts de Homme Libre, spreekt van het weer beginnen van Duitsche chicanes. Maar dit blad van den ouden premier is nooit zachztinnig in zijn uitdrukkingen ge weest. Men schijnt in Parijs langzamerhand tot de wetenschap te komen, dat de toestand in Oostenrijk allesbehalve rooskleurig is en de bevolking er honger lijdt. Rennes, de Oosmnnjksche staatskanselier, heeft een lange uiteenzetting over den tragi- schen toestand waarin zijn land verkeert aan den Qp. Raad voorgelezen. Daarin kwam op den voorgrond, dat de bewoners van Oostenrijk binnenkort volkomen verstoken zullen zijn van levensmiddelen daar het thans aanwezige slechts de voedselvoor ziening tot 21 Januari waarborgt. De raad heeft besloten aan Oostenrijk de 30.000 ton graan te laten toekomen, die op het oogenblik te Triest zijn opgeslagen. Men heeft vastgesteld, dat de financieele medewer king der Ver. Staten onmisbaar is om de voed selvoorziening van Oostenrijk te vergemak kelijken. Maatregelen zijn onder het oog ge zien om den financieelen toestand van het land te verbeteren. Ten slotte heeft kanselier Renner verklaard, dat zijn land van de geal lieerden geen hulp vroeg om het leven tijde lijk te rekken, maar de uittverking van een al gemeen program van voedselvoorziening voor 10 of 12 maanden, een program, dat het Oostenrijksche volk in staat zou stellen weer aan het werk te gaan, zijn nijverheid te her stellen en zijn schulden te betalen. Renner heeft ook nog gezegd, dat Oostenrijk gereed stond om vertrouwelijke betrekkingen aan te knoopen met zijn Zuid-Slavische en Tsjecho- Slowaksche buren en dat hij zich weldra zelf daarmee bezig zou houden. Eindelijk begint het dan toch tot de heeren in Parijs door te dringen, dat Oostenrijk zoo spoedig mogelijk geholpen moet worden, wil het nog eenigszins in staat zijn aan de het in de toekomst opgelegde verplichtingen te kun nen voldoen. BUITENLAND. VREEMDE GEBEURTENISSEN. Men meldt uit Dalmatië, dat het linieschip Saint Bon (Ammiraglio di St. Bon, linieschip van 1897, VSO ton, 18 knoopen Red.) te Sebe- nico is aangekomen. Het scnip kwam uit Ita lië om zich bij de Annunzio aan te sluiten en heeft het anker uitgeworpen voor Zara, waar het zal blijven liggen. De laatste dagen zijn vrij groote hoeveelheden munitie van allerlei aard te Zara aangekomen met verscheidene automobielen en zoeklichten, die bestemd zijn om dienst te doen voor den aavnal op Spala- to. De villa Mazzoni nabij Zara is verandert in een magazijn van wapens, uitrustingstuk ken en automobielen. Er is een groote bewe ging van officieren van d'Annunzio merkbaar tusschen Fiume en Zara. Er hebben herhaal delijk bijeenkomsten plaats, waaraan admi raal Millo deelneemt. Men verwacht nieuwe gebeurtenissen. De militaire overheid in bezet Dalmatië heeft een nieuwe nationalistische vereeniging gesticht onder den naam van nationale jeugd organisatie „Giovanni", met het doel Itali- aansche propaganda te maken. Professor Disdar en de koopman Radako- wits zijn te Zara als gijzelaars gevangen ye nomen. Zij zijn bovendien voor het gerecht ge daagd onder verdenking van het aanstichten tot gewapend verzet voor het geval dat d'An nunzio te Zara mocht terugkeeren. DE GROOTE METEOORSTEEN IN AMERIKA. Volgens berichten uit de dagbladen Is fn den nacnt van '2i iNovemüer een groote mete oorsteen gevallen in het Michigan-meer. Het schijnt nu zeer wel mogelijk te zijn, dat deze meteoorsteen afkomstig is van den verdwenen komeet van Biela. Ditzelfde was het geval met een op 27 November 1885 gevallen me teoor. Op dien datum werd een groot aantal me teorieten waargenomen. De aarde passeerde toen de baan van de komeet van Biela en moet toen zeer nabij, of misschien zelfs binnen in het meest dichte deel van de overblijfselen van genoemde komeet geweest zijn. Deze had een omlooptijd van ongeveer 6a/4 jaar. Voegen wij 5 van deze perioden bij den genoemdgn datum, dan komen wij tot dien datum van dit jaar Er was dus dit jaar op of omstreeks 27 November een dichte stroom van meteorieten te wachten. Een zeer opvallende stroom van meteorieten is er weliswaar dezen keer niet geweest, maar toch zijn er van verschillende plaatsen berichten over meteoren of vuurbal len uit dien tijd binnengekomen. INTERNATIONALE KOUDE-CONGRES Maandag is in het gebouw van het minis terie van Handel te Parijs onder voorzitter schap van minister Poulart een congres bij eengekomen ter bestudeering van kunstmati ge koude. Hierop zijn 22 naties vertegen woordigd met 1Ü0 afgevaardigden. In het bijzonder stelt men de aanwezigheid op prijs van prof. Kamerlingh Onnes, direc teur van het Instituut te Leiden, aldus schrijft de Tel.-correspondent. Voor zijne on derzoekingen over lage temperaturen bestaat groote belangstelling. Het doel van het congres is het scheppen van een koud instituut, dat alle inlichtingen, onderzoekingen, documenten en resultaten, uit verschillende landen afkomstig, bijeen brengt. Dit organisme zal op een ander ge bied dezelfde diensten bewijzen als het Inter nationaal Instituut van landbouw te Rome. NEDERLAND EN BELGIë. In de Belgische Kamer heeft de minister president Deiacroix een rcgeerings-verklaring voorgelezen, waarin ook de kwestie met Ne derland werd besproken. Hij zeide te dien aanzien, dat de onderhandelingen worden voortgezet. De economische vraagstukken zün ingewikkeld, zij staan in verband met de economische toekomst en met veiligheid des Rijks. Omtrent den uitslag der onderhande lingen kon hij geen bepaalde mededcelingen doen, doch de regeering hoopte .dat zij eer lang hun beslag zouden krijgen. Al de mo gendheden, die aan de besprekingen deelne men, hebben er belang bij dat België, waar van de onzijdigheid is vervallen en welke on zijdigheid niet kan hernieuwd worden, in nieuwe verdragen de waarborgen vindt, ver- eischt door de gevaren, uit zijn ligging voort vloeiende Re regeering hoopte weldra aan de Kamer inlichtingen te kunnen verschaffen UIT DE BELGISCHE KAMER. De Kamer heeft Carton de Wiart (kath.) gekozen tot eersten vice-president en Meche- iynck (lib.) tot tweeden. Brunet, de voorzitter, sprak den wensch uit, dat de Kamer haar uiterste best zou doen om bij de voorbereiding van het wetgevende werk te komen tot de grootst mogelijke samenwerking. De voorzit ter wekte voorts de afgevaardigden op om geen wapens in de hand te geven aan hen, die de arbeidersklasse opzetten om hun hoop te vestigen op bloedige daden van geweld, op de revolutionnaire beweging. Hij verzocht hun metterdaad te toonen, dat men met recht in de parlementaire actie 'het middel ziet om de hervormingen te verkrijgen, die het land om hoog stuwen, en om geleidelijk de sociale rechtvaardigheid te verwezenlijken. De voor zitter besloot met te zeggendat de constitu ante haar dankbaarheid moest uitsprekeh voor de bevrijders van het land en haar zusterlijke erkentelijkheid voor de volken, die Belgie's bondgenooten zijn geweest in den oorlog. DE SLACHTING TE AMRITSAR. De Times gewaagt in een hoofdartikel van den diepen indruk, hier te lande gemaakt door het bericht van de slachting te Amritsar. Het publiek is geschokt, niet enkel door de gebeur tenis zelf, maar ook door het feit dat het be richt pas maanden later hier bekend wordt. Om onafhankelijk te oordeelen, moet men ech ter aan al wat vóór de slachting plaats greep, herinnerende stelselmatige aanvallen op sta tions, de gewelddaden, enz. De Times wil dan ook geen eindoordeel over Dyer's handeling uitspreken, voor de uitspraak van de commis sie van onderzoek bekend is. Maar volgens zijn eigen verklaringen schijnt Dyer's verdrag onverdedigbaar en de leeelijkste zijde is mis schien, dat hij niet ophield met schieten toen de menigte begon uiteen te gaan. Deyer had blijkbaar een overdreven idee van zijn eigen bevoegdheden en wat noodig was om de orde te herstellen. D'ANNUNZIO. Naar de Associated Press uit Triest ver neemt, hebben d'Annunzio en de Italiaansche minister-president een overeenkomst getee- kend, waarbij Italië de volle souvereinitei over Fiume op zich neemt en zich verbindt alle bepalingen van het verdrag van Londen tot vervulling te brengen. Het bestuur over Fiume zal worden overgedragen aan generaal Badoglio, als vertegenwoordiger van het ge regelde Italiaansche leger. De troepen van d'Annunzio zullen bij de zijne worden inge deeld. DE DEENSCHE VALUTA. Onder den naam Gemeenschappelijke Va luta-Raad is een lichaam gevormd, dat maatregelen zal nemen tegen een verdere in zinking der Deensche valuta, vooral in de Entente-landen. De Raad zal in hoofdzaak van den invoer en zorgem voor een beperking van den invoer een) uitbreiding van den Deenschen export. EEN PATRIOTTISCHE BETOOGING. In een Variété op de Champs Elysées te Parijs traden dezer dagen twaalf, op een Lon- denschen schoonheidswedstrijd bekroonde, Engelsche danseressen op. Nauwelijks waren zij op het tooncel ver schenen en met haar danspassen begonnen, of een der toeschouwsters stond op en vroeg met luiden stem, wat die Engelschen daar te maken hadden, en waarom men mooie vrouwen uit het buitenland liet komen, alsof er in Frankrijk niet genoeg te vinden waren. De dame verklaarde te spreken namens de Pa- risicnncs en„h la porte, les girls" De patriotte kreeg eenc ovatie en de twaalf Engelsche schoonheden verdwenen van het tooneel. We staan midden in de nationalistische her leving, constateert Vautcl en hij juicht het optreden van die dame toe. Laten we toch niet onze eigen ruiten ingooien, vermaant hij. Laat Frankrijk tenminste in 's hemelsnaam de groote voortbrengster blijven van „prix de beauté", zangeressen, danseressen, schil ders, romanschrijvers, koks en lieden van geest. Die industrie is onze specialiteit. Wat duivel, laten we niet zoo dom zijn, om zelfs concurrenten aan te moedigen, die volstrekt niets voor ons willen overlaten. Zeer terecht heeft die toeschouwster het opgenomen voor onze Parijsche danseressen. EEN ONDERHOUD MET RENNER. De Parijsche correspondent van „Politi- ken" heeft -een onderhoud1 gehad met staats kanselier Renner, waarin deze verklaarde: Krijgen wij binnenkort geen hulp, dan kan met zekerheid worden uitgerekend, dat vanaf Februari 7 mill'ioeni menschen den honger dood sterven. Indien ik van Parijs onverrich- terzake moet terugkeeren, draag ik de verant woordelijkheid- niet langer. Op de vraag wat dan zal geschieden, antwoordde Rertner: de hongerdood of aansluiting bij Duitschland. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Omstreeks 2 uur had gisteren te Wilhelms- hafen bij het ontladen van granaten een ern stige ontploffing plaats, waardoor talrijke personen werden gedood en gewond Door de geweldige ontploffing werden vele daken af gerukt. Op 4 K.M. afstand werdén venster ruiten ingedrukt. iDe materieele schade is aanzienlijk. BEETHOVEN EN DE O. W.-ER. Dr. Max Graf vertelt in den „Musikali- scher Kurier" de volgende vermakelijke ge schiedenis Eenige weken geleden arriveerde ten post kantore te Weenen een brief met het adres: „Wohlgeboren Herm Ludwig Beethoven, Pro fessor am Konservatorium, Wien, Schwarz- spanierstrasse 15." De besteller, met de bezorging belast, deed ijverige nasporingen, met het resultaat, dat de brief ten slotte aan het Conservatorium be zorgd werd met de aanteekening. „Geadres seerde, Schwarspanierstrasse 15, tegenwoor dig onbekend. Voor 92 jaar woonde daar Ludwig (van) Beethoven, overleden in 1827. Informeeren Conservatorium." En nu de brief, die in het bezit van dr. Graf is anders zoü hij het geval niet geloovc;i, merkt hij op. Hij luidt als volgt „Weenen, 12 November 1919. Zeer geachte Heer Professo rD.e vraag is, of u mijn 16-ja- rige dochter voor de opera kunt opleiden. Uwe opera's hebben mij zeer goed bevallen, zoodat ik slechts in u, geachte heer professor, ver trouwen heb. Ik betaal alles, wat u vraagt, want ik ben zeer rijk, zelfs 20Ó kronen per les. Zoudt u dat op u willen nemen Aangezien ik heden op reis moet. verzoek ik van u per omgaande antwoord'' (volgen naam en adres). Ongetwijfeld heeft men* hier te doen met een O. W.-er, die met den beroemden leermees ter van zijn dochter wilde pronken en daarbij het slachtoffer is geworden van de aanbeve ling van een spotvogel. Jammer dat Beetho ven 't niet heeft kunnen beleven, niet zoozeer om de 200 kronen per les dan wel om het vroolijk moment, dat deze aanvraag ongetwij feld zou hebben bezorgd. KORTE BERICHTEN. In verband met de conferentie te Londen schrijft de "Action FrangaiseDeze vrede zal niet anders dan een gewapende vrede zijn. Dat is het resultaat van een oorlog, die het militairisme niet weggenomen heeft, omdat hij de oorzaak, n.l. het Bismarckiaansche rijk heeft laten bestaan. De Eclar zegt: Bij de onderhandelingen te Londen schijnt Lloyd George zich om niets anders bekommerd te hebben dan om Frank rijk te beletten van zijn overwinning een al te ruim gebruik te maken. Lloyd George heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaringen afgelegd over de con ferentie te Londen. Een nieuwe conferentie wordt voorbe- rei'd om met voorstellen te komen inzake de nog hangende kwesties. Het Amerikaansche heeft de beperking op de bunkerkolen buiten landsche schepen verlicht. De staalstaking in de Ver.-Staten wordt voortgezet. Er is een arbitrage-commissie ingesteld biji de Engelsche spoorwegen, die vóór het uitbreken van een staking hét geschil een maand lang moet hebben kunnen overwegen. .Het bezette Duitsche gebied wordt door de geallieerde van levensmiddelen voorzien'. Vermindering der Engelsche troepen in hét bezette Duitsdie gebied zal plaats heb ben. d'An'nunzio en 'Nibti hebebn een over eenkomst geslotens, waarbij Italië de volledi ge souvereiniteit over Fiume krijigt en al de voorzieningen van het verdrag van Londen zullen worden uitgevoerd. Dé Entente bereidt zich voor om Oos tenrijk hulp te verleenen. iDe Oostenrijksche kunstschatten zouden tot onderpand dienen. Poltawa en Berditsjef zijn door de bolsjewiki op Denjikin veroverd. Petljoerai, de opperbevelhebber van het vroegere Oekrajiensche leger, zou naar Polen zijn gevlucht. Naar de New-York Times uit Mexico (stad) verneemt, heeft Carranza een grondig onderzoek gelast naar de dood van James Wallace, een Amerikaansch burger, die door een soldaat in de buurt van Tampico was neergeschoten. Van 21 tot 28 December zal er in Oosten rijk, tengevolge van het gebrek aan kolen, niet één spoortrein loopen, met uitzondering van de sneltreinen. —De New-York Times verneemt uit Buenos-Ayres, dat de president van Argenti nië aan het Congres een krediet heeft ge vraagd van 2200.000 voor de gebreklijden- de 'bevolking van Weenen. De directies der Belgische spoorwegen zien zich, als gevolg van de staking der mijn werkers in het kolenbekken van Charleroi ver plicht de tijdelijke afschaffing van een groot aantal passagierstreinen en van een zeker aantal goederentreinen te overwegen. Het tarief der electrische tram te Wee nen is dezer dagen verhoogd tot een kroon per rit. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER In de vergadering van gistwn deelde de, voorzitter, baron van Voorst tot Voorst mede dat ingekomen waren berichten van de heeren Kappeyne van de Coppello en. Ree kers, dat zij wegens ongesteldheid verhin derd waren de vergadering bij te wenen. Voorts dat waren ingekomen de geloofsbrie ven van het nieuwbenoemde lid voor Gelder land, den heer Jurgens, welke stukken wor den gesteld in handen van eene commissie. Hierna werden de afdeelingen hernieuwd en werden gekozen tot voorzitters ded afdee lingen resp. de heeren De Waal Malefijt, Franssen, Van Nierop, Michiels van Kesse- nich en 't Hooft; en tot ondervoorzitter resp. de heeren Verheyen, Bergsma, v. d. Feltz, Staal en Van der Does de Willebois. Besloten werd heden te 11 uur in de afdee lingen te onderzoeken verschillende daarvoor in aanmerking komende wetsontwerpen en om Vrijdag te 11 uur in openbare vergade ring te behandelen de wetsontwerpen die als dan in staat van wijzen zullen zijn. Daarna werd de vergadering gesloten. TWEEDE, KAMER. In.de zitting van gisteren wend' na aanne ming van eenige kleine ontwerpen de behan deling der oorlogsbegrooting voortgezet. De heer Van Ravesteyn betoogde, dat de regeering het vollk eerst had' moeten toten beslissen over aansluiting bij een. Vol kenbond, dewelke be'teekent onderwerping aan de internationale ikapi taalsbetongenAls de arbeidersklasse niet te zwak was, zou zij dezen minister en zijn begrooting niet ver dragen. De heer D r e s e 1' h u y s koesterde ge mengde gevoelens jegens den minister. Zijn grieven waren, dat 't intiatieg voor reorgani satie en bezuiniging den minister is ontsnapt en de wisselende houding van Z.Ex. jegens het kader. Spr. vroeg hoe de minister kwam tot de opvatting, dat een leger van 200.000 man noodig is. De loting moet worden ge corrigeerd door vrijstelling van kostwinners en hooge weerbetosting voor gegoeden, die zijn vrijgeloot. Een, jaarlijksch con'tigent van 23,000 man lijkt hoog. De dalende lijn moet gezocht door uitbreiding van den vrijwllligen landstorm bij middel van vrijstelling van dienstplicht. Als de amendementen der com missie van rapporteurs zijn overgenomen, is de begrooting vrijwel een bevroren begroo- ting. Alleen kan in verband met de aanwe zigheid van 450.000 geoefende mannen het contingent voor 1920 worden verminderd. Spreker diende een motie in om de Kamer te doen uitspreken dat op de militaire uit gaven aanzienlijk moet worden bezuinigd en dat in afwachting van geheele reorganisatie het contingent voor 1920 belangrijk moet wor den verminderd'. Ais de minister die motie niet afwees, kon spr. samenwerken met Z.Ex. De heer Van iDe Laar betoogde dat een politieleger voor ons thans het eenige noodige en het eenig wenschelijk is. De heer A. P Staalman zou stem men voor de motie-Machant. Hij kon zich met het beleid van den minister onmogelijk ver eenigen. De begrooting legt het volk enorme lasten op, waarvoor spr. de verantwoordelijk heid niet kon aanvaarden. De wijziging der hoogeronderwijswet werd aangenomen met 68 tegen 2 st., de wijziging der middelbaar onderwijswet onder aanteeke ning der stemmen van den heer Wijnkoop c.& en den heer van Raveslteyn tegen. De nadere regeling der. grensbewaking werd aangenomen met 55 tegen 16 stemmen, het voorstel van de V o o r z i 11 e r, om het leeningsontwerp aan1 de agenda toe te voegen, met 40 tegen 30: stemmen. Daarna werd voortgegaan met de behan deling der Oorlogsbegrooting. iDe heer B o m a n s noemde het beleid des ministers beverig. Hét afgeloopen jaar had sprekers verwachtingen over het mili tair beleid niet geheel bevredigd: Het aan vaarden der begrooting die slechts het mini mum van de noodige bezuiniging brengt, is dus eenigszins een waagstuk De minister wil echter den weg van reorganisatie en bezuini ging op. Hij zal daarom door zijn naaste vrienden niet verlaten worden. Vooral ver korting van eerste oefening is een stoot in de goede richting, die voeren moet nar totale af schaffing van het staande leger. De heer Ha a ze voet kwam op voor de belangen der onderofficieren. Hiji was voorstander van georganiseerd1 overleg. De heer A b r. Staalman meende, dat de minister met het Zweedsche stelsel van gymnastiek op den verkeerden weg is. De hèer Schreurer meende, dat de minister te veel vertrouwen stelt in de leiding van. ,,,Ons Belang". 'Hij vroeg inlichtingen over den werkkring van aalmoezeniers en veldpredikers. IDe 'heer Schaper wees er op dat de heer van Ravesteyn vroeger nationale defen sie verdedigde. De S. D. A. P. kon voorloo- pig de motieJDressdhuys steunen. De motie- Machant was volgens spr. gebrekkig geredi geerd en gaf aanleiding tot misverstand. De heer 'Schokking kwam er tegen op dat bezuinigingen worden gesteld onder den indruk van supptetoire-begrootingen, die anders zullen noodig zijn, te meer daar het nog niet vaststaat, dat de plannen des minis ters bezuiniging zullen brengen.. Er kan. op de legerad'ministratie nog veel1 worden ver eenvoudigd. Spr. wilde een commissie van officieren en burgera, die advies zal1 hebben uit te brengen over de plannen van den' minister, vóórdat de betreffende wetsontwerpen inkomen. Hij hoopte dat het contingent zooveel mogelijk zou worden ingekrompen. IDe heer K r u y t drong aan op tege moetkoming aan de bezwaren der principi- eele dienstweigeraars. iDe heer Oud verdedigde hef instituut der 'legeripredikantien. De motie-^Dreselhuya stelde zich te veel op het standpunt van het contingent en verwaarloosde de organisatie kwestie ten aanzien waarvan nog moet wor den afgewacht. Ten 6 uur 5 werd de vergadering verdaagd tot heden. BINNENLAND. DE' MINISTER!E'E'L'E VERKLARING. In de ministerieete verklaring, welke gister werd' uitgesproken in de Belgische Kamers, verklaarde de heer Delacroix o. m. het vol gende: Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek worden, de onderhandelingen', die in de teerste d'agen van dit jaar te Parijs een aan vang namen, met het oog op de herzièning van de verdragen van 1839 ijverig voortge> zet. De behandelde vraagstukken zijn inge wikkeld. Zij staan in verband met' de toe komst en de veiligheid van het rijk en ^met den algemeenlen vrede en kunneni derhalve noch gemakkelijk, nóch spoedig afgehandeld worden. Het is inzonderheid nog niet moge lijk een bepaalde meening te uiten omtrent den uitslag der onderhandelingen, doch de regeering hoopt, dat zlijl eerlang tot resultaat zullen, leiden. All de dëelnemende mogendhe den hebben er belang bij., dat België, waar van de onzijdigheid1' is vervallen en niet her nieuwd kan worden, tengevolge' van den oor lóg in de nieuwe herdragen de waarborgen vindt, welke zijn vereischt wegens dë gevaren, waaraan het door zijn aardrijkskundige lig ging is blootgesteld. 'De regeering hoopt dat zijl binnenkort aan het parlement volledige uitlegging omtrent die vraagstukken zal kun nen verstrekken. België vertrouwt op zijn roemrijke Bondgenooten aan wier zijde het tot de eindzegen van het recht onverzwakt heeft gestreden en zal' in de toekomst voort gaan te steunen op dë coalitie der westelijke mogendheden, vooral Frankrijk en Engeland, tot welke zijn gevoelens evenzeer als de om standigheden en de belangen des rijks het doen. overhellenl. Het is met die tonden, dat de regeering, zonder dë waarborgen uit het oog te verlie zen, welke de volkenbond zal geven, wanneer hij in werking zal zijln getreden, schikkingen wenscht te 'treffen met het doel dë verdedi ging des lands te verzekeren. Het is de wensch der regeering met dezelfde mogend heden economische overeenkomsten te sluiten die er toe zullen bijdragen de vriendschaps banden nauwer aan te halen en den bloei van België's nijverheid en handel te vergemakke lijken. BEVROREN RUNDVLEESCH. De minister van Landbouw heeft de gele genheid opengesteld tot he;t betrekken van bevroren rundvleesch uit de voorraden, welke voor rekening der Regeering in eenige vries- inrichtingen zijn opgeslagen. 1L1MAARSCIJ

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1