iiiiMUiiütiiiiiiiiiiiiiiiiüiiHiiiiiiiiniinMrtiyiiiiil rï!HD£fW2T, BURG F MEE STER m WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat 2ij bij him besluit van heden vergun ning hebben verleend aan DE FÏRMA W. HELLING Co aldaar, tot het uitbreiden van een tabakskerverij, door het bijplaatsen van een stofzuiger, een pakketeer- en een slijpmachine en een electro-motor van 4 P.K., in het perceel Spanjaardstraat, Wijk C No. 19. Alkmaar, den 16 December 1919. W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris HONDENBELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat het eerste suppletoir kohier der HON DENBELASTING, dienst 1919, den 26 No vember 1.1. door den Gemeenteraad vastge steld en den 10 December d. a. v. door Gede puteerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is overgegeven en gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljet ten Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 17 December 1919. Die gelegenheid is opengesteld voor: a. ge meentebesturen, b. inrichtingen en stichtingen van verschillenden aard, alsmede slagers of slagerscombinaties, die ten name van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie va» Levensmiddelen een bankga rantie stellen bij de Rotterdamsche Bankver- eeniging. Dit vleesch, hetwelk naar de St. Ct. verze kert, van uitstekende kwaliteit is, wordt in elke gewenschte hoeveelheid geleverd tegen den prijs van 1.40 per K.G. in het been. De gemeentebesturen kunnen desgewenscht met de slagers te hunnent overeenkomsten treffen in zake prijzen, waarvoor de verschil lende soorten vleesch (als biefstuk, rib, lap pen, gehakt, enz.) afkomstig van dit bevroren rundvlcesch, aan de verbruikers behooren te worden afgeleverd. Mochten de gemeentebe sturen die prijzen als maximumprijzen vast gesteld wenschen te zien, dan kunnen zij zich met voorstellen ter zake tot het Departement van Landbouw wenden. PROVINCIALE STATEN. Verleend werden o.m. de volgende subsi dies: 10.000 voor 1920 aan het Concertge bouw te Amsterdam; 500 voor 1920 aan de lentoonstelling en het congres inzake kunst- am'baditonderwijs te Haarlem345 voor 1919 aan de afd. Hoorn der vereeniging Volksonderwijs; 680 aan de Vereen, voor Landbouwhuisonderwijs te Winkel3000 voor de restauratie van den toren te Callants- oog; 5000 voor 1920, 1921 en 1922 aan de Provinciale Regelingscommissie voor bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen in Noord- Holland. De heer Michielsen bestreed dit subsidie op grond, dat deze commissie remmend werkt, daar zij weer een schakel vormt, die de bouw plannen moeten doorkropen en deze zaak be ter door de Vereen, voor Nederl. Gemeenten kan behartigd worden. Na bestrijding van deze opvatting door de heeren Van der Waerden en Dekker werd het subsidie met 58 tegen 10 stemmen verleend. Voorts werd verleend 100 aan de Maat schappij der Nederl. Letterkunde voor de stu die van het boerenhuis in Nederland2000 voor 1920 aan de Volksuniversiteit te Amster dam. Gedep. Stalen stellen voor, ingevolge arti. 35 der Warenwet, aan den Minister van Ar beid te berichten dat de Provinciale Staten geen provincialen keuringsdienst zullen in richten. De heer De Miranda bepleitte aanhouding van dit punt. De 'heer Van Lennep (Gedep. Staten) be streed deze opvatting. De heer De Miranda zou de regeering toch wel eens willen vragen, hoe de indeeling van den Noord-Hollandschen keuringsdienst zal zijn. De heer Van Lennep (Ged. Staten) merkte op, dat aanhouding tijdsverspilling is, daaa* men groote kans loopt, dat toch geen prov. keuringsdienst wordt toegestaan. De heer Duys verdedigde aanhouding op grond, dat niemand weet hoe de rijkskeuring zal*zijn. Het voorstef-De Miranda tot aanhouding tot de volgende zitting in Maart, wordt ver worpen met 39 tegen 31 stemmen. De voor dracht van Ged. Staten werd daarop aange nomen. Na heropening van de zitting kwam aan de orde de beoneming van vijf leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrij ven. Benoemd werden de heeren H. P. Maas Geesteranus, hoofd-ingenieur, chef van den dienst van Weg en Werken bij de H. Ij. S. M. te Amsterdam; mr. M. Slingenberg, lid der Prov. StatenK ter Laan, burgemeester van Zaandam; R. P. van Royen, directeur der Ge meente-Waterleidingen te Amsterdam; jhr. J. P. W. van Doom te Heemstede. Benoemd werden als leden der Commissie van Bestuur der Provinciale Zjekenhuizen nabij Santpoort en te Duinenbosch onderschei denlijk de heer J. A. van Zutphen (aftr.) en mevr. L. J. van Kuykhof—Koedijk. Verleend werd een subsidie van 25 cent per verpleegdag voor Noord-Hollandscne patiën ten, verpleegd door de Amsterdamsche Kolo- nieverpleging van Kinderen, het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- tiekolonies en de Vereeniging Roomsch-Katho- like Herstellingoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen. Een voorstel-De Vries kwam aan de orde om de Staten te doen besluiten voortaan ook de gemeenten te steunen bij haar bestrijding der tuberculose. Gedep. Staten zullen daarop praeadviseeren. Gewijzigd werden de contracten inzake de verpleging van Noord-Hollandsche patiënten in de gestichten van de Vereeniging tot Ver zorging van Krankzinnigen op het Land te 's-Hcrtogebnosch en het Geneeskundig Ge sticht voor Krankzinnigen Reynier vaa. Arc- kel te 's-Hertogenbosch. fcegrcct»BS voor bft Provfedaal Ziekenhuis naoi- Santpoort, dienst !919; en eerste eup- pletoire begrQohn.gr •vroor fee* gedicht, en de eerste en tweede suppletoirs begrooting, dienst 1920, voor Duin en Bosch. Zender stemming werd aangenomen het voorstel van Ged Staten tot het toekennen van een uitkeering ineens aan de provinciale ambtenaren. Deze bedraagt voor kostwin ners 150, plus 20 yoor elk kind, 112.50 voor niet-kostwinners. Aan de orde kwam daarna de wijziging van het Pensioenreglement. De heer Gerhard zei na discussie namens Ged. Staten, dat de nieuwe pensioenregeling, die zoader stemming werd goedgekeurd, ook zal geiden voor de pensioenen, na 1 Jan. 1918 verleend. 3000 subsidie werd toegekend aan de N. V. Texel's Eigen Stoomoootonderneming. De heer Van der Waerden hield een plei dooi om, in afwijking van het afwijzend advies van Ged. Staten, een subsidie te verleenen aan den Ijsbond Holland's Noorderkwartier. Het is een gezonde sport. Alle geneesheeren in de Staten hebben het voorstel van spreker ge steund. De heer Hendrix (Ged. Staten) ontraadde het subsidie Als men ijssport gaat subsidi- eeren, dan moet men aUe sporten gaan subsi dieeren. Met 31 tegen 25 stemmen werd het voorstel tot het verleenen van subsidie verworpen. De heer Michielsen had bezwaren tegen het voorstel, om voor 400.000 aan te koopen duinen van jhr. Boreel ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, 125.000 moet gegeven worden voor het onttrekken van water aan aangrenzende terreinen van jhr. Boreel. De eigenaar weigerde aangrenzende terreinen te ver koopen. Onteigening zou veel tijd vorderen. Daarom zal hij alleen voor het voorstel stemmen, omdat het algemeen belang het eischt, met een gevoel van het mes op de keel. Het voorstel werd goedgekeurd. De heer Duys vroeg, om in het vervolg ook de rapporten van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf aan de Statenleden te geven. Ver der vroeg hij, wat er gedaan zal worden aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf, dat ver leden jaar met 1 y3 ton verlies heeft gewerkt, terwijl eenige der aangesloten gemeenten on geveer evenveel verdienden. Die zaak moet in orde gemaakt worden. Er moet evenwicht komen. Ook klaagde spreker over talrijke sto ringen in het electriciteitsbedrijf. Als er een onderzoek wordt ingesteld, geeft de eene auto riteit de schuld aan de andere. De directeur heeft spieker toegezegd, dat maatregelen ter verbetering zouden worden genomen, Er is materiaal in Berlijn besteld om gebreken te herstellen. Verder vroeg spreker, wat Ged. Staten den ken te doen tegen enkele gemeenten. Er. zijn er meer dan de Beemster .alleen, die koper draad der geleidingen hebben verdund en zoodoende op dit koper 95.000 verdiend hebben. Maar het gevolg is, dat de soliditeit der leiding verminderd is. Dit is een schande. De heer Van der Waerden zei, dat het door den heer Duys bedoelde statistische rapport, dat nogal duur is, toegestuurd zou kunnen worden aan de Statenleden, die er prijs op stellen. Wat het tekort betreft op de rekening van het bedrijf, kan spreker zeggen, dat de deskundigen van de Vereeniging van Gemeen ten adviseerden om de door de provincie ge vraagde verhooging der tarieven goed te keu ren. Spreker vraagt de leden, die invloed heb ben op gemeentebesturen, om de verhoogde tarieven met Juli 1919 te doen ingaan. Verschillende storingen in het bedrijf wor den veroorzaakt door onvoldoende materiaal. In alle electrische bedrijven is dat zoo. Laat men evenwel eenigen tijd aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf om dit materiaal te verbe teren. Namens Ged. Staten zei de heer Hendrix, dat nog op veel materiaal gewacht wordt. Er wordt gedaan wat mogelijk is om storingen te voorkomen. Door Ged. Staten is bij de Regee ring aangedrongen, om door wetswijziging te bereiken, dat de voqr den crisistijd gesloten contracten geannuleerd kunnen worden. De suppletoire begrooting van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf werd goedgekeurd. Hierop werd de zitting verdaagd tot heden 10 V, uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN VOEDZAAM HEERLIJK VOQRDEELIG3 GEMENGD NIEUWS. ALGEM. 'NIE5D. ZUIVELBOND. F. NI Z. Onder leiding van d'en heer K. J. A. G. ba ron Gol'lot d'Ecsury, uit Kloosterzande, werd in het Zuid-Hollndsch Koffiehuis te 's-Gravenhage de alg. vergadering gehouden. Bij de opening herdacht de voorzitter on der instemming der vergadering!, den heer Jan Truijem, uit Limburg. JNla goedkeuring der notulen deed de secre taris, de heer Geluk, eenige mededeelingen. Omtrent den afzet der producten merkte hij o. m. op dat die thans reden geeft tot groote bezorgdheid. Wild» heit buitenland geduren de a gtheelfri aocier onse boter en kaas gaarne tegen flinke prijken afnemen, thans zijn slechts met moeite kcopers 'te vinden en dan tegen aanmerkelijk lagere prijzen1 dan aanvankelijk werden besteed. Eenerzijds moet deze lustelosheid tot koopen worden toege schreven aan de steeds dalende valuta in de ons omringde landen, terwijl anderzijds de aanvoer van zuivelproducten uit andere lan den, voornamelijk uit Canada, aanmerkelijk toeneemt. Deze producten worden tegen aan merkelijk lagere prijizen aangeboden dan on ze prijsbasis tot voor korten tij dl was. Dat onze zuivelprijzen op de buitenlandsche markt tot voor korten tijld zeer hoog moesten zijn, was voornamelijk een gevolg der zeer hooge heffingen, welke de Nederlandsche exporteur bij export op zijn product moest betalen. De ze hellingen waren het gevolg van het reeds eeniige jaren gevolgde systeem, dat de melk voorziening der groote steden te deele bekos tigd moet! worden uit heffingen op den ex port van zuivelproducten. Het spreekt van zelf dat deze heffingen op den' buiitenland- schen afnemer verhaald moeten worden en aanvankelijk scheen deze ze ook te kunnen be talen. Spoedig kiwam hierin evenwel verande ring en dë markt voor onze producten werd steeds flauwer. Door den geringen uitvoer en het feit dat de productie aanmerkelijk de bin- nenlandsche behoefte blteef qvertreifen, sta pelden de voorraden, voornamelijk die van kaas zich steeds meer op, waardoor een ware noodtoestand' ontstond. Vooral: in Friesland, waar enorme voorraden 20 plus en 30 plus kaas aanwezig waren;, was de toestand mede door de steeds grooter wordende onzekerheid om het product behoorlijk te kunnen plaatsen onhoudbaar. Op gezamenlijk en" krachtig aandringen der producenten, is toen van den Minister van Landbouw de toezegging ver kregen, dat de heffingen op de kaas aanmer kelijk zouden worden verlaagd, teneinde gele genheid te geven tegen lagere prijzen in het bulten land aan te bieden. Voor boter was reeds vroeger de heffing van 0.50' per K.G. verlaagd' tót 0.25 en daarna tot 0.05 per K.O. De N. U. M. stelde de heffing voor kaas vast op 0.06 per K.G. Welke invloed deze plotselinge en zeer aanzienlijke wijziging in de exporimogelijikheid zal hebben is thans nog niet met zekerheid te zeggen. De berich tten van buitenlandsche markten zijn verre van bemoedigend. Onze voornaamste afzet moet thans blijkbaar in Frankrijk en België worden gevonden. Na een langdurige strub beling tengevolge van onderhandelingen on zer Regeering' over de levering van kolen door België, is eindelijk de uitvoer naar dat land toegestaan, hetgeen vooral ten opzichte van kaas en boter gelegenheid tot het uitvoe ren van belangrijke orders heeft gegeven. In het begin van October zijn door de Re geering wederom maxim.-prijzen voor boter, kaas en melk vastgesteld, welke niet onbedui dend hooger zijn dan ae zomerprijzen. Op deze winterprijzai' heeft de coöp. zuivelorga- nisatie geem invloed uitgeoefend. De vaststel ling der maximiuimzmvelipriizeni als zoodanig moet beschouwd worden als een zuivere re- geeringsmaatregel. iDte beschikbare voorraden kaas, boter en melk voor binnenlandsch verbruik zijn tot nog toe meer dan voldoende geweest. Het laat zich aanzien, dat de 40 pet. der aanwezige kaas op 30 Aug. plus de productie van ua dien datum lang niet noodiig zijn voor de bin- nenlandsche consumptie van dezen winter, zoodat het van belang is, dat hieromtrent maatregelen worden getroffen, opdat met den afzet van dit product geen grootere moeilijk heden Worden ondervonden' zich thans reeds voordoen. Van de boterproductie is gedurende langen tijd' een uitvoerpercentage van 20 toegestaan, terwijl tegelijkertijd een: kwantum: gelijk staande met 2/3 van dezen uitvoer door ex porteurs in koelhuizen moest worden opge slagen. Zoodoende is 'thans een reserve-voor raad gevormd van bijna 2.000.000 K.G. koel- huisboter. H4, uitvoerpercentage werd de laatste 'weken tot 40 en 50 verhoogd en nog was er volgens het laatste overzicht van het zuivelkantoor op 13 dezer een vermoedelijke voorraad boter in ons land aanwezig van ruim 1.600.000 K.G. waarvoor nog consent kon worden uitgereikt. (De productie is thans nog bijna het dubbe le van het binnen! andsche verbruik, zoodat mee dan voldoende hoeveelheden hiervoor aanwezig zijn; hetgeen overigens voldoende blijkt uit het feit dat producentenorganisaties hare boter beneden maximumprijs aanbieden. Dit zelfde verscnijnsel nemen wij' met de kaas voor het binnenland' waar. ■De melkvoorziening geeft tot nog toe aan merkelijk minder moeilijkheden dan wij dit in de voorgaande crisisparen hebben gekend. De aanvoer uit de onmiddellijke omgeving der groote steden is aanmerkelijk ruimer dan de laatste winters, hetgeen zoowel aan den rui meren toevoer van krachtvoer en de dienten gevolge grootere melkproductie, als aan de Regeringsmaatregelen zal moeten worden toegeschreven. Tengevolge der prijizeniegeling is er n.l. in de omgeving der goote sreden een streven ontstaan, om zooveel mogelijk de melk voor directe consumptie te leveren1, hetgeen de melkvoorziening zeer ten goede komt. Er wordt thans door de zuivelfabrieken in het Noorden, Oosten en Zuiden der lands hoege naamd geen consumptiemelk geleverd en ver wacht kan worden, dat ook in de komende maanden van deze fabrieken wel geen be langrijke hoeveelheden zullen worden ge vraagd. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat gepoogd zal worden in overleg met de Re geering tot opheffing te komen van aüe re- geeringsmaatregelen in zake den zuivel. Daartoe zal eerst een vergadering worden ge houden' met de zuivelverkoopvereenigingen. Deze vergadering zal Zaterdagmiddag in Amsterdam (Kras) worden gehouden. De voorzitter en prof. B. d. Burg, te Wa- geningen, werden als bestuursleden herkozen. Tot aan de reorganisatie van den F. N. Z., die het volgende jaar gereed zal zijn, wil de voorzitter nog aanblijven; dan gaat hij heen. De begrooting voor het dienstjaar 1920, in uitgaven en inkomsten 94.425, werd goed gekeurd. Toen bij de rondvraag niemand het woord vroeg, kon de voorzitter de vergade ring sluiten. KORTE BERICHTEN. De termijn, binnen welken peulvruchten welke met recht van uitvoer zijn verkocht, kunnen worden uitgevoerd, wordt tot een na der te bepalen datum verlengd. Men meldt, dat n« de tw«ad» operatie de geMadfcddsfeeftsat» nn das J. 7. Cra mer, Nederlandsch geaant te Washington, minder gunstig is. Mr. Bijleveld heeft aan de Koningin ontslag gevraagd als minister van Marine. In het mastbosch te Ginneken heeft een 19-jarige boterbezorger met een revolverschot een einde aan zijn leven gemaakt. Bij de in braak en diefstal bij die zuivelfabriek had hij aanwijzingen verstrekt. Ook bij de verijdelde poging daartoe waren de gegevens van hem afkomstig. Te Pannerden aan den Rijn is de kachel der gemeente-secretarie, waarschijnlijk door ontploffing van een dynamietpatroon, uit elkaar gesprongen alles verbrijzelde wat er in het gebouw was. Gelukkig was het perso neel niet op de secretarie aanwezig. Na het eten van ondeugdelijk snoep goed, dat met gekleurde suiker was besmeerd, hebben zich bij een aantal leden van het ge zin v.an Blaus in de Gerrit v. d. Lindenstraat te Rotterdam vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAQE, 17 Dec. In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de minister van oorlog namens de ge- heele regeering de gister en eergister res pectievelijk door de heeren Dresselhuys en Marchant ingediende moties onaannemelijk verklaard. De eerstbedoelde drong aan op belang rijke vermindering van het contigent. Laatstbedoelde stelde beperking van leger- uitgaven tot wat noodig is om den dienst gaande te houden. STADSNIEUWS. DE STAKING BIJ DE~FIRMA C. BAAN EN ZOON. Van den heer Bierdrager, eigenaar van den houthandel van de firma C. Baan en Zn. ver namen wij, dat de staking ontstaan is, om dat de arbeiders, hoewel er in Mei j.l. een contract was afgesloten tot Mei a.s., waarbij het loon bij een 55-urige werkweek voor de "niet-vakarbeiders op 21 was gesteld. In de wintermaanden' wordt er van 7 tot 5 met 2 schafturen er tusschen gearbeid. De arbeiders eischten nu 30.per week en de 45-urige werkweek. De heer Bierdrager was bereid het loon op 22, evenals dat bij zijn concurrenten was te brengen en nam met de 45urige werk week genoegen. Niet omdat hij meende, dat dit in den naasten toekomst voor ons land geweuscht is, maar omdat hij toch van plan was zijn zaak in den loop van het volgende jaar in andere handen te laten overgaan. De heer Bierdrager verklaarde ons, dat hij niet \yilde betwisten of de arbeiders een hoo- ger loon noodig hadden. Met zijn zaak was hij evenwel aan de grens, omdat de houthan delaren, niet zooals de steenbakkers en an dere bedrijven, zoo georganiseerd zijn, dat zij onderling ae prijzen bepalen. In den hoiit- handej worden de prijzen nog steeds door de concurrentie bepaald. De lust om zijn zaken voort te zetten werd hem door de half jaarlij k- sche conflicten benomen, door het conflict Was thans zijn besluit verhaasd, waarom hij besloten was reeds nu zijn zaak te liquidee ren. Met lust had hij gearbeid om de zaak van zijn schoonvader, een houthandel met een paar knechten, tot hei: tegenwoordige bedrijf met de balkenhaven en dc zagerij op te voe ren. De lust om verder voort te gaan was hem nu benomen. Advertenties tot het opheffen zijner zaak had hij reeds geplaatst. Wij hopen zeer, dat de heer Bierdrager op zijn besluit tot opheffing van zijn voor Alle rnaar zoo onmisbaar bedrijf zal terugkomen. TER NAVOLGING. In overleg met hun patroon heeft het per soneel der Stoomwasscherij van S. Krom eenparig besloten geen extra uren te werken doch uit hun ondersteuningsfonds 100.— disponibel te stellen voor de noodlijdende Weensche kinderen. Voorwaar een zeer svmpaihiek en aanbe velenswaardig voorbeeld. PROPAGANDA-AVOND VOOR STAATSPENSIOEN. Ia het verslag van boven genoemden avond in ons nummei van gisteren komt eer» fout voor, die we even willen herstellen. Er staat n.l., dat de tegenwoordige trek kers van het staatspensioen binnen 3 jaar al len zullen zijn overleden. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat ds. Spaargaren den menschen niet een lang genot van hun pen sioen toewenschte. Het tegendeel is waar, hij sprak n.l. van 30 jaar. De lezer gelieve de fout voor zich te verbeteren. APOTHEKERSEXAMEN. Te Utrecht is geslaagd voor het eerste ge deelte van het practise!» apothekersexamen de heer W". Zaadnoordijk, alhier. NOORDHOLLANDSCH LANDBGUW- CRED1ET. De leening van 700.000 zes procents cu mulatief preferentieaandeelen in het Naord- hollandsch Landbouwcrediet is geheel voltee- kend. Het sydnicaat is nu ontbonden. DE KANTOORBEDIENDEN EN NOOD LIJDEND WEENEN. Waar, zooals bekend, de handarbeidersor- ganisaties besloten ten bate van Weenen, een dag arbeid te leveren, staan de kantoorbe dienden practisch voor de onmogelijkheid om op dezelfde wijze het menschlievende deel te steunen. Menig kantoor toch kan eenvoudig niet la ten werken als de Beurs gesloten is. Daarom hebben de leiders der 4 Lande lijke bediendenorganisaties besloten tot een ander advies, n.l. dit: „dat elke bediende een bedrag in geld af- zondere, bij de loonbetaling van 27 of 31 December a.s. ten bedrage van 1/14 van het week- of 1 /60 van het maandloon. H. H. Werkgevers wordt dan verzocht een gelijk bedrag als door hei gezamenlijk be- aiendenpersoneel opgebracht, te willen stor ten. De inzameling geschiedt op lijsten en zal op ieder kantoor en in elke winkelzaak in Nederland, waar de naar schatting 200.000 bedienden werken, een lijst circuleeren. De centrale leiding van deie steunbeweging onder de bedltndes welker opltmgst wordt afgedragen aan het Algemeen Comité uit de Vakbeweging, berust, voor het Comité van Actie, gevormd uit de 4 kantoerbediendenor- ganisaties, bij den voorzitter van dat comité, W. Brouwer Jr., Veerstraat 12 te Amster dam, tot wien eventueele verzoeken om inlich tingen'zijn te richten en die gaarne geldzen dingen verwacht van ieder werkgever of be diende wien onverhoopt geen lijst ter teeke- ning mocht worden voorgelegd. COMITé VOOR DE NOODLIJDENDE HONGAARSCHE-OOSTENRIJKSCHE KINDEREN Bij den penningmeester is verder ingeko- mèn: opbrengst der collecte met lijsten en bussen in Alkmaar 3114.23, van den heer Burgemeester van Heilo als opbrengst eener collecte in zijne gemeente 745.26van den heer Oushoorn als netto opbrengst van concert van j.l. Vrijdag 297.90. Voorts van A. E. 37, en „voor niet katholieken" 25. De vorige opgave was 1245.50, wordt to taal 5464.89J4. AANGEHOUDEN. Zekere E. S. uit Heerhugowaard werd ter zake diefstal van vleesch aangehouden en na verhoor op vrije voeten gseteld. DIEFSTAL. Twee personen, zekere W. J. en J. de B., beide uit Alkmaar, werden aangehouden ter zaKe diefstal van spijkers en touw. RECHTSZAKEN. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van Dinsdag 16 December. VERZETVONNIS TERZAKE STROOPERIJ VAN HOUT. De 62-jarige visscher G. B te Egmond aan Zee is in verzet gekomen tegen een vonnis van de rechtbank ter zake strooperij van hak hout uit de bosschen van den heer van Ree- nen te Bergen, op 12 April 1919, bij verstek veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagde werd daarbij geassisteerd door zijn zoon. Hij was Üians aanwezig, erkende het feit, maar zegt, dat hij uit nood heeft ge handeld. Ze hebben het samen gedaan. Hij vond het een zware straf en verzocht een lichte geldboete. Hij had het destijds gedaan, omdat hij geen brandstof en geen geld had. Hij kon niet varen door het mijnengevaar. De officier vorderde bekrachtiging. BEDELARIJ. Adrianus J. H. K., 63 jaar, oorspronkelijk timmerman van beroep, zwervend, thans ge detineerd, stond terecht op grond van het feit, dat hij op 17 November aan een agent van politie om een kleinigheid heeft ge vraagd. Het was zijn doel om opgenomen te worden en is reeds meermalen opgezonden geweest, n 1916 het laatst. Beklaagde hoopte in het voorjaar weer aan het werk te kunnen komen. Eisch 3 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 2 jaar en 4 maanden. BELEEDIG1NG. De 45-jarige Maartje M., huisvrouw van Fl. L .te Helder, moest zien verantwoorden wegens beleedigiug van den voerman Hendr. Burgers, dien zij op 25 September j.l. heeft uitgescholden. Beklaagde is de a.s. schoonmama van den beledigde. De getuige had bezwaar tegen den eed, toekende de verklaring en deed dc brtof- te. Beklaagde ontkende een ander woord dan het genoemde te hebben gebruikt. Getuige heeft dc docfeter van beklaagde ontvoerd. Hij: weet waar ze is, maar hij: wil het niet zeggen. Getuige zei, dat hij het niet wist. Eisch 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Beklaagde zcide, dat als zij getuige Kon doodschieten, zij liet dan deed. Ook stond terecht ter zake belcediging de 31-jarige H. J. J. J., huisvrouw" van P. B., die op 2 September den korporaal holmeester der marine F. Claus zwaar beleedigdendc woorden heeft toegevoegd. Claus heeft daar over een klacht ingediend. Beklaagde ontkende het geïncrimineerde woord te hebben gebruikt. Zij was wel boos. Getuige heeft haar tevoren geslagen. Eisch 10 boete sbs. 10 dagen hechtenis. MISHANDELING. De 25-jarige Dirk B„ wsscher te Helder, nam op het beklaagdenbankje plaats ten ein de zich te verantwoorden terzake het hem ten iaste gelegde feit, dat hij op 28 Sept. F. Th. Borghand, adelborst 3e klas, een slag met een roeiriem op de hand heeft toegebracht. De sloep waarin de adelborst zich bevond, kwam in aanraking met eenige geplaatste fuiken, waardoor twee visschers, waaronder bekl., boos werden en de laatste hem een slag toe bracht met een roeispaan op den arm. Beklaagde zegt dat hij uit nijdigheid heel geslagen maar op de sloep, niet op den adel borst. Zij hadden de adelborsten gewaar schuwd om de zeilen te reven, waaraan de adelborsten geen gevolg gaven. Ze raakten daardoor met hun vaartuig in de fuiken. Eisch 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. BELEEDIGING. De landbouwer Willem B te Texel heeft op 5 Sept. den commies der Dir. belastinga, tevens deurwaarder, H. de Vries, belcedigd. Getuige kwam om beslag te leggen op het loon en de goederen van beklaagde omdai deze nog belastingpenningen was verschul digd, Eisch 25 boete subs. 25 dagen hecht. DIEFSTAL. Engelina Wilhclmina Veronica R., oud 21 jaar. wonende destijds te Oudorp, Ihans te Obdam, stond terecht omdat zij op 27 Aug. te Oudorp bij den slager v. Veen aldaar heeft ontvreemd een bankbiljet van 100. Getuige v. Veen was op 26 Augustus van de kermis onbekwaam thuis gekomen. Bekl. heeft toen een bankbiljet van 100 uit dc por tefeuille genomen en 15 aan zilvergeld. Ze heeft v. Veen 125 schadevergoeding gegeven. Ze bcdreaf den diefstal omdat ze geld noodig had. Het huwelijk is afgesprongen, maar kan misschien doorgaan als zij voorwaardelijk veroordeeld wordt. Het O. M. vorderde 1 maand voorwaarde lijk met 3 proefjaren. MISHANDELING. Eisch vrijspraak tegen den beklaagde Hes- sel P. te Helder, op grond dat voor dc twee- i de maal de getuige niet is verschenen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2