De solidariteit van arbeidend Nederland d*ore& •swrauraSgCg givXecOss a® vss e»? spinbare pl&itesrossle imt bafrtdita&ietito, vsUe-ite? cadcr hst v-aa planten» veseli sa alls daaruit vsrraaïdlgde aitikcka. QSMENOD NIEUWS» HET KAMERLID DE W1IJKERSLOOTH. Dfe heer 'De Wijkersiooth de Weerdesteyn heeft gistermiddag', voor het eerst sinds zijn langdurige ongesteldheid, de vergadering van de Tweede Kamer weder bijgewoond. Veel leden w.enschien hem1 geluk met zijp her stek NEDERLAND'S AANZIEN IN DEN VREEMDE. Wij hebben meermalen, en nog kort gele den, er op gewezen, dat het aanzien van ons land in den vreemde tot onze moreele èn op den duur, materieele schade zéér lijdi onder de leugenachtige, of door onkunde ;ansch verkeerde voorstellingen, die in de uitenlandsche pers omtrent Nederlaudsche aangelegenheden herhaaldelijk gegeven wor den en die van Nederlandschen kant helaas niet krachtig genoeg, althans niet op de meest geschikte plaatsen, worden tegenge- gesproken. Naar aanleiding daarvan hebben wij aan gedrongen op een uitgebreiden Nederland schen persdienst, ter bediening van de buiten* laadsche bladen, waarbij o.i. vooral de draad- looze telegrafie zoo'n nuttige rol zou kunnen spelen. Onze opvatting vindt nu weer krachtigen steun in een interview, in het „Hbl." gepubli ceerd, met den uit de Vereenigde Staten te ruggekeerden heer J. ter Haar Jr., een der ad viseurs van den heer J. A. E. Verkade, werk geversgedelegeerde der Regeering ter interna tionale Arbeidsconferentie te Washington. „Hoe is," vroeg de interviewer, „naar uwe Indrukken, de geest van het Amerikaansche volk tegenover ons?" „Niet bepaald slecht," antwoordde de heer Ier Haar. „Maar van de zijde van onze Regee ring moet er toch voor gezorgd worden, dat wij onzen goeden naam in dat land niet ver liezen. Als men bij oude, gevestigde families komt, beroepen zij zich er op, dat hun voor ouders van Hollandsche afkomst zijn en dat menige familie onze taal nog best verstaat. Het geeft als het ware een adellijk cachet, van Hollandsche origine te zijnmaar in oorlogs tijd is er. te dien opzichte, wel iets in ons na deel veranderd. De „Yellowpress" schrijft over „de Hollanders, aie den keizer vetmesten en hem een aangenaam verblijf verschaffen", en een groot deel van het publiek slikt deze leugenachtige voorstelling, omdat van onzen kant nagenoeg niets wordt gedaan; om over ons lanq, en onze benarde positie tijdens den ooi log, in populairen vorm eenig licht te ver spreiden. Dit laatste moet vooral gebeuren, en spoedig gebeuren, opdat Holland in de opinie van het groote Amerikaansche publiek weer de goede reputatie terugkrijge, die het had vóór het klakkeloos geschrijf der gele pers." Inderdaadonderschat onze Regeering niet den invloed van de pers? Heeft ooit zij ten de ze niet een taak een vaak zeer moeilijke taak, wij geven het toe te vervullen? Oók zooals nu duidelijk blijkt in Amerika. En waarlijk niet daar alléén. POMONA" TE UTRECHT. Het Vegetaris-Hótel en Restaurant „Porno- na" op den Catharynesingel te Utrecht is waarschijnlijk velen onze lezers welbekend. Ouders, wier kinderen in Utrecht bijv. ex amen moest doen, alleen reizende jonge da mes, anderen die een rustige en drankvrije omgeving zoeken, wisten reeds lang waar ze in Utrecht het liefst neerstreken. Maar in het tegenwoordige gebouw is de ruimte beperkt en menigeen vroeg er tevergeefs om plaats. Daarin zal, wanneer de nu ontworpen plan nen worden uitgevoerd, binnen niet al te lan ge tijd in elk geval vóór het voorjaar van 1921 een einde komen. De architect L. J. Wind heeft n.l. het plan opgemaakt voor een verbouwing, die van de tegenwoordige inrich ting op den hiek van Catharynesingel en Wes terstraat een eerste-klassf hotel zal maken met minstens 100 bedden, eet- en conversatie zalen, alles voldoende aan de eischén van mo dernen hötelbouw. Het zal dan aan de spits der vegetarische restaurants en hotels in Ne derland, en ook geheel als een eerste klasse- hötel worden gexploiteerd, zonder evenwel door buitensporige hooge tarieven de oude gasten af te stooten. Er is, als overal, ook in Utrecht gebrek aan hotelruimte, en wanneer in Februari 1921 de Vierde Jaarbeurs in het eerste vaste gebouw zal worden geopend, wordt dat gebrek er niel minder op. Welnu, tegen dien tijd 'hoopt ook het nieuwe „Porno- na" zijn deuren en zalen er komt ook een moderne lunchroom, of laat ons zeggennoen- zaal bij té openen. De N. V. van welk het uitgaat, schrijft dezer dagen voor dien nieu wen bouw een geldleening uit, waarover een advertentie in dit blad nadere inlichtingen geeft. BESTRIJ1DING WONINGNOOD. iNaar men verneemt, wordt op het Ministe rie van Arbeid met bekwamen spoed- aan de wetten ter voorziening in den woningnood ge werkt en zijn spoedig resultaten te wa-ch-ten. Vermoedelijk zal de volgorde aldus zijn: Wïjlziging Woningwet!, wiijzigiug Huurcom- missiewet en wetten tegen den woeker in hui kzen en het alleen met speculatiedoel onttrek ken van huizen aan verhuring. Ook worden' maatregelen overwogen, om dén kettinghandel tegen te gaan. Hier en daar ;s het denkbeeld opgeworpen, om den kooper eeniigen tijd aan zijn fgiis te binden en daardoor het koopen alleen- uit speculatie aan banden te leggen. In hoever dit mogelijk zal zijn, moet de toekomst léeren. DANKBARE POLEN. De Koningin heeft het volgende telegram ontvangen ,De Poolsche mijnwerkers in Limburg, op vergadering van den 14en December, gehou den in Heerlen, om den eersten Vertegen woordiger van het vrije Polen in Nederland te verwelkomen, nemen de vrijheid Uwer Majesteit eerbiediglijk te verzoeken hunne diepste hulde en dankbaarheid voor dc gast vrijheid, die zij in Nederland genieten, te wil len aanvaarden. Leve Koningin Wilhclmina, leve het Nederlandsche volk-" DE GESTRANDE LIBERTY GLO. iDe berging van de beide scheepsdeelen der Liberty ulo, die op Ameland gestrand zijn, ia door de Schipping Board opgedragen aan A $4&sTh tel bare lacing, feestaiaïde uit katoen, Manufac turen, mals, die in vaten en relidgoederen, is reeds gedeeltelijk geborgen Mét behulp vac het fcginsvaarhng Buffel zijn zware ankers op staaldraden uitgezet en wordt de lossing krachtig voortgezet. Het achterschip is geheel in tact an men is er in geslaagd stoom te maken, waarmede de tossing ge schiedt. 'Na het vlot brengen denkt men het schip naar Delfzijl te sleepen. DE AMlSTEHD A MlSCHE HULP AAN WEENEN. Oed. Staten van 'Noord-Holland hebben aan hét gemeentebestuur van Amsterdam doen weten, dat zij bezwaar hebben tegen het besluit om 100.000 te geven tot leniging van den nood der Weensche kinderen. Zij achten dit besluit in strijd met de wet en het algemeen belang en zullen het dus ter vernie tiging aan dé Kroon voordragen 'Het besluit is in strijd met de wet, d'aar de Armenwet on dersteuning van andere dan burgerlijke in stellingen van liefdadigheid verbiedt, 'anders dan in zeer bijzondere gevallen en bij een met red'enen omkleed), aan de goedkenrin, van Géd. Staten onderworpen raddsbeslui G'edl Staten achten het besluit in- strijd met het algemeen belang, daar de aard; dezer uit gaaf zelfs zijdelings to geen enkel opzicht net gemeentebelang raakt en die toestand der gemeente-fmanciën zorgelijk is. EEN AMSTERDAMSCHE BEURS TREIN. Men wil aan de Amsterdamsche Beurs niet achterblijven bij de algemeene offervaardig heid ten opzichte van het noodlijdende Wee- nen. Er circuleeren daar nu lijsten, waarop royaal geteekend wordt zoowel met geld bedragen als voor goederen. Men hoopt zoo spoedig mogelijk een transport-trein naar Weenen uit te rusten, aangeduid als de „Am sterdamsche Beurstrein". De initiatiefnemer, voorgaande met het goede voorbeeld, een geheelen wagon haver mout schenkende, wenscht onbekend te blij ven. OVER HARING, KLIPVISCH «EN BANDIETEN. Wij behooren niet tot hen, die een groote bewondering voor leden van dc S D. A. P. als regeerders en magistraten hebben. Maar wij wisten toch niet dat het zóó erg was als wij thans in de „Tribune" lezen: „Nog staat heel Amsterdam versteld van het schandaal der kindervergiftiging en reeds wordt er weer een nieuwe boevenstreek van de S D. A. P -sche regceringsnobs rucht baar, een gruwel, zoo mogelijk nog fielteri ger en laaghartiger dan die welke bedreven is aan d-e Amsterdamsche volkskinderen. Wie gedacht mocht hebben, dat het toch whl eet toppunt was, kinderen eten voor te zetten dat bereid is van grondstoffen, die wemelen van ongedierte en gekruid met vuil van katten, rot on c ngereinigd, die heeft do gemeenheid van de bandieten der S D. A P nog; altijd te lang aangeslagen De kindervenriftigers heb ben kans gezien zelfs deze monsterachtige smeerlapoerij nog te overtreffen." En verder: ,Aan van honger omkomende nienschen Vtvui' als eten verkoopen het denkbeeld ;s afgrijselijk en het bloed vliegt er je bij naar de keel Een stad, die zieltoogt van den hon ger, vergiftigen met rottend voedsel, moor denaarshanden uitstrekken naar stervenden, om nog wat aan hen te verd'enen, stinkend rioolvuil loozcn in hongerende magen, om een van geld barstende O. W -stad van een schadepost af te helpen en zelf daardoor in de gunst te komen van die O W -ers, dat is nu toch zeker het toppunt zelfs van S D A. P -sriie ontaarding Wii hebben met schrik en an pst gevraagd waar het om gaat Wii hooren dat een zekere tioevcp'heid van de door ons gemeentebestuur meesteen k'ipvisch en Noorsche haring, dto toons deskundtoen nog zeer goed is en not liter !n Amsterdam nog steeds verkocht c i geireten wordt naar Weenen is gezonden d'o vraag er naar is hier thans minder groot, omdat er thans weer veel meer versche v'sch is A1s de heorop van de S. D A P zóó slecht zün a's de Tribune" ze ons schildert waf wü ntet durven eelooven dan moeten wij i.nvii-Vu"iVUUpiY-. r-rtennan dat het aan gebrachte feit (reen voldoende erond voor een zoo scherp oordeel treeft (Kbld.) LANIDSTÖRMJ AA R'KLAS-SE EN MJILITIEiL IGHTIiNG 1920. De oud-kapitein dér infanterie, J. Schoon te Amsterdam, heeft een' open brief aan de le den van dé Tweede Kamer gericht, betoogen- de dat hij', ware hij lidl van dér Kamer, bij de aanstaande -behandeling van de Oorlogsbe- grooting voor het dienstjaar 1920 de volgen- dé motie voorgesteld zou hebbent: ,De Kamer, van oordeel!, dat, ter bereiking van de voor den Minister van Oorlog voor- hands noodig geachte legers terkte, oproeping van die lichting 1920 behalve wellicht een zéér klein gedeelte, niet mag geschieden en de landstormjaarklasse tot hun 30ste jaar in le- gerverband moeten worden gehouden, gaat over tot de orde van den dag". KORTE BERICHTEN. Te Hengelo geraakte" H. M. Hesseling, uit Oldenzaal, onder den trein, doordat hij, ondanks de waarschuwing van den chef, nog op den in beweging zijndcu trein stapje Een been is afgereden. Provinciale Staten van Gelderland heb ben besloten aan de provinciale regel ings- commissie voor de paardenfokkerij in Gelder land een jaarlenkscne subsidie van 5000 te verleencn over de jaren 19211922, aan de commissie tot bevordering der verbetering van het rundvee over 1919 1062,87 Ongeveer 300 vrouwen, onder wie ook begrepen de eerw. zusters vn het St. Anto- niusgesticht te Langeraad (Z.-H.) zijn toe] treden als contribuccrende leden der R. Kiesverceniging. Tc Vlijmen is de 17-jarige H v. d. B. door een zolderluik vn een hoogte van 5 Me ter op het hoofd gevallen en kort daarna overleden. KORTE BERICHTEN. Prov. Staten van Gelderland zullen een geldleening aangaan van ten hoogste 300.000 ten behoeve van de N V. Prov. Gel- dersche Electriciteitsmaatschappij Te Oosterhouf (N.-Br.) is uit den woon wagen van V., toen deze afwezig was, 000 uit een kist gestolen. Op de lijn Rottendam—Owrëusome der R. t, M„ is te vEteter hem. De dtoeefte heeft er 3 diensten ingevoerd.. Op de andere lijnen duurt de staking voort. DE BOND VAN MELKVEEHOUDERS. De „Bond van Melkveehouders" heeft gis teren te Amsterdam zijn jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer Van Meerveldt. Besloten werd de contributie te verhoogen tot 40 cent voor kaasboeren per koe, per jaar en voor de zoetboeren tot 60 cent. De begrooting werd goedgekeurd, sluiten de in de inkomsten en uitgaven met 15.100. Tot bestuurslid werd herkozen de heer W, A. C. van Meckel. De heer C. Wolmersteti, bestuurslid, hield een voordracht over: „Waar dienen wij de voorkeur aan te geven, aan socialisatie of coöperatie." Spr. de stellingen van Marx, inzake het so cialisme nagaande, was tegen de afschaffing van het erlrecht. Velen zullen niets willen overleggen, wanneer zij weten, dat dit kapi taal aan den staat komt. Wanneer er arbeids legers voor den landbouw komen, naar Marx wil, zou er niet veel van trecht komen. De landbouw laat zich niet van boven af regelen. Ontginning van gronden door den staat achtte spr. ook verkeerd, wel ontginning mei behulp van den staat. Spr. erkende de stelling, dat zij, die den zwaarsteu arbeid verrichten, het slechtst be taald worden. Veel is reeds voor den. arbeider gedaan, die den 8-urigen werkdag heeft ge kregen. Ook aan een regeling van den arbeid in den landbouw is niet te ontkomen. Spr, was bang voor staats-exploitatie, al zijn er wel bedrijven die zich daartoe wel zul len leenen, b.v. de groote suikerfabrieken, de bankbedrijven, welke in Nederland gecentrali seerd zijn. De gemeenschapsidee moet belichaamd wor den niet in socialisatie, doch in coöperatie. Spr. zag in de coöperatie de idee: niet ieder voor zich, doch allen voor één. Ook op het ter rein der boeren is nog veel te doen voor coöpe ratie. De melkveehouders moeten de macht in handen zien te krijgen, zij moeten zich vrijma ken. De 'boer is altijd geweest de verdrukte. Altijd is de boer in de geschiedenis de ver drukte partij geweest. De boeren zullen ge dwongen worden, elkaar te helpen en dkan- der's lasten te dragen. Bovenal is het noodig, dat de boeren zich meer gaan ontwikkelen, opdat zij gelijkgesteld met de anderen worden. Nu de 10-urige werk dag ook in den landbouw ingevoerd zal wor den, hebben de boeren tot deze ontwikkeling meer tijd. Door organisatie, door coöperatie, zal ook de moreele verheffing der boeren tot stand komen. Le heer A. Bouma, adviseur van den Bond, hield ten slotte een inleiding over liet plan tot het stichten van coöperaties rondom Amster dam. Ontworpen zijn 9 ontvangstations van melk om de stad. Ook zijn er in de omstreken driehonderd voorstanders van coöperatie. Men heeft aan den wethouder voor de levens middelen gevraagd, of deze een onderhoud wilde toestaan doch de wethouder had liet druk met de begrooting. Intusschen kan men niet langer wachten. Vandaar dat verleden week gesticht is een coöperatief verkoops lichaam, waarvan het dageliiksch bestuur van den Melkveehoudersbond het bestuur uit maakt. Men zal voeling zoeken met de meest vooraanstaande boeren. Er zullen ook negen coöperaties tot stand gebracht worden. Dat wil nog niet zeggen dat er dadelijk fabrieken getrouwd zullen worden. De boeren zullen geen fianncieele lasten op de schouders ne men, als zij niet de zékerheid hebben dat zij geen fiasco zullen lijden. Het wachten is thans-op wat Amsterdam wil. Er zijn twee kanten aan de zaak, die van Amsterdam en die van den boer. Voor den boer zal echter 'de zaak veel gemakkelijker zijn, meende. Op de vergadering van de Melkhygiënische vereeniging, dezer dagen te Amsterdam ge houden, is gebleken, dat men daar het stand punt der boeren, inzake de inelkcentralisatie deelde. Spr. ried de vergadering aan te zorgen, dat de invloedrijke personen in ons land op de hoogte zijn van de belangen der boeren. Het belang der boeren is een nationaal belang. Er is onder de boeren nog veel twijfel, waa neer nieuwe plannen uitgewerkt moeten wor den. Vele raeoilijkhedeu motten de leiders uit den weg ruimen. Daarom bracht de heer Bon man in "het bijzonder hulde aan de heeren Van Meerveldt en Brinkman. Hebt in hen vertrou wen, riep spr. uit. Er is beweerd, dat er alleen voor Amsterdam gewerkt is. en niet voor de provincie, doch dat is onjuist. Na de rondvraag is de vergadering geslo ten. naar spr. zette zich om in een daad. PROVINCIAAL NIEUWS. UT BERGEN. Alhier is opgericht een Middenstands- Vereeniging onder den naam „Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand te Bergen N.-H.'" Deze vereeniging stelt zich ten doel een hechte organisatie tot stand te brengen van Middenstanders te Bergen, welke naast de korteling opgerichte Hnze-afdeeling voor de belangen van andersdenkenden kan zorgen. Het bestuur is aldus samengesteld: de heer H. Peter, voorzitter; C. Groot, secretaris; A. J Bonda, penningmeester; en de heeren L. Joh Fillet en Jb Prins commissarissen. Maandag a.s. houdt de vereeniging een al gemeene vergadering, waarbij zal optreden als spreker de heer A. Ingcnool Jr., directeur van het Bureau van den Middenstand, met het onderwerp: „Organisatie van den Midden stand noodig". Deze voordracht begint te half negen en is toegankelijk voor alle mid denstanders te Bergen. UIT STOM'PETOREN. Tot voorzitter van dé IJsclub alhier is ge kozen de heer D. Huijser van Reen/em in plaats van den heer P. Kramer, welke laat ste sar «Idem is vertrokkus UIT OTERLEEK. In den nacht van 17 op 18 draer werden uit het gesloten wagenhuis van den hoer P. Dekker twee paardentuigen en een werkbroek ontvreemd Bij de Gebroeders Blom zijn dienzelfden nacht 2 kippen en een haan weggehaald, die eerst door den dief of dieven zijn geslacht, blijkens de achtergelaten veeren. Donderdagavond gaf de tooneelvereeni- ging „Kunst naar Kracht" eene uitvoering in het lokaal de Vries alhier. Opgevoerd wer den drie één-acters: „Alles voor Moeder", dramatische schets van Jan de Vos; „Kerst nacht", tooneelspel van Hamburger, en „De moord in de Plantage",«blijspel van Labiche De zaal was matig bezet; maar zij, die op gekomen waren, hebben genoten van het spel der leden De jonge krachten beloven veelde ouderen hebben vooral goed spel ge leverd. Bij het 2de stuk was het publiek zeer 'onder den indruk. De grimeur, de heer Loe- vens uit Allernaar, heeft weer uitstekend werk geleverd Zij, die Zondag de uitvoering gaan bezoeken, kunnen op een aangenamen avond rekenen UIT HOOGWOUD. Door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord«HoI!and is onder koninklijke goedkeu» ring de jaarwedde van elk der wethouders vastgesteld op 150 met ingang van 1 Jan. 1920. m UIT SCHAGEN, In verband met een verzoek der afdeel ing Schagen van den R.-K. Volksbond, om wijzi ging in den hoofdelijtoen omslag, heeft de gemeenteraad bestoten, den aftrek voor nood zakelijk lévensonderhoud te brengen van 600 op 800 en den kinderaftrek te bepa len op 50 per kind beneden 14 jaar. De af trek voor ongehuwden, mits geen' kostwinners, werd vastgesteld op 400. De raad besloot op voorstel van B. en W., aan dit college op te dragen te onderzoeken of aansluiting kan worden verkregen met eene naburige gemeente voor het aanstellen van eeni controleur der gemeentebelasting Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd! de heer Jb. 'Koster. De gemeentebegrooting voor den dienst van 1920 werd in ontvangst en uitgaaf vastge steld' tot een bedrag van 215,099, -met een post voor hoofdelijken omslag van 79.606 tegen het vorig jaar 57.643. Overeenkomstig de ingediende begrooting der gemeentelijke gasfabriek werd de van 17 ets. verhoogd1 tot 20 ets. per zoowel voor licht- als industriegas. e gasprijs Kub M., UIT KOEDIJK. Donderdagavond werd door het Departe ment der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen een buitengewone voordrachtavond ge houden, waar optrad Mr. A. W. Kamp te °P 's-Gravenhage. riet doel van 't Departement Koedijk, om steeds uitmuntende sprekers of voordragers te laten optreden is dien avond weer volkomen geslaagd Bij zijn optreden nam de voordrager de eivolle zaal voor zich in, hetwelk door elk nummer verhoogd werd. Er is volop genoten en een luid applaus was het loon na elk nummer TELEGRAMMEN VAN HEDEN. BOEKBESPREKING. DE NdORD-HOLLANDSCHE VER EENIGING „HET WITTE KRUIS." Van bovengenoemde vereeniging ontvingen we een tweetal brochures, de eéne gevend de geschiedenis der vereeniging, de andere die nend als propaganda geschrift. De boekjes toonen aan hoe de vereeniging, opgericht to 1875 zich «toedien heeft uitge breid en hoeveel nut ze in Noord-Holland heeft gesticht. Thans heeft de vereeniging 44316 leden, 108 afdeelingen, 3 districten en 5 stichtingen. Het ledenaantal in Alkmaar bedroeg m 1917, 1173. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. De aanvoer op de kaasmarkt bedroeg he den een 46000 K.G. en leverde wel een bewijs dat zij, die beweren, dat er melk in over vloed is, op losse gronden' hun meening vestigen. Het door den Bond van Zuivelfbrieken in vereeniging met kaashandelaren om de 14 dagen ingestelde markten zal dan ook wel niet lang voortduren. De prijzen dalen aan merkelijk. Zij, die de vorige week onverkocht naar huis raakten, omdat zij zich met de prijsdaling niet konden vereenigen, beginnen nu in te zien, dat een prijsdaling van onze zuivelproducten onvermijdelijk is. Het bin nenland is door de lage valuta in het bui tenland zoo langzamerhand de meest betalen de afnemer gewórden. Millioenen K G kaas en boter zijn in voor raad en slechts door verlaging van dc prij zen zal men tot grooter afname komen. De winkeliers gaan nog steeds door om de maximumprijzen van hun afnemers te vorde ren, terwijl zij zelve voor belangrijk lager prijzen inkoopen. De handel besteedde heden 63,per 50 K.G.. terwijl de maximumprijs 68,50 is. Algemeen'heerschte ter markt de overtui ging, dat de prijzen, ook die van de con- sumptiemelk, zullen dalen, wanneer de minis ter de maximumprijzen opheft. De winkeliers wenschen te zeer de maxi mumprijzen als minimumprijzen voor hun cliënten. Gehoopt mag worden dat het de F. N. Z. in audiëntie mag gelukken, den minister te overtuigen dat het noodig is de belemmeren de maatregelen in te trekken. GESLAAGD. Mej. Gretha Bakker alhier slaagde bij het 10 dezer te Utrecht gehouden examen voor IcantoomhHiograaJ systeem Pont (130 letter grepen per rnfmrtfl Mcj. Bakker was leerlinge van den heer D. A. Klomp. DE VROUW ALS GEMEENTE AMBTENAAR De heer A. Oskam heeft het volgende schrijven aan den Gemeenteraad gericht: Ondergeteekende, A. Oskam, lid van Uwen Raad vraag U beleefd vergunning tot het stéllen' van de volgende vragen aan Burge meester en Wethouders: Is mijn vermoeden, dat bij het aanstellen van Gemeente-Ambtenaren in vasten dienst, van wien de benoeming aan B. en W. is op gedragen, vrouwelijke sollicitanten stelsel matig worden gepasseerd, juist? Zoo neen, hoe is het dan te verklaren,#dat een' zoodanig vrouwelijk ambtenaar *met uitzondering van die groepen als verpleeg sters, vroedvrouwen en dergelijkcn, waar voor men speciaal op dc vrouw is aangewe zen in onze gemeente hooge uitzondering is? Zoo ja, achten Burgemeester en Wethou ders zulks dan, in een land waar aan de vrouw het algemeen kiesrecht, zoowel passief als actief, is verleend, niet in strijd met elk begrip van democratie dat hierin ligt opge sloten? En, zijn Burgemeester cn Wethouders dan bereid, toezegging te doen hieraan to het vervolg tegeraotet te komen? MORINI IN DE HARMONIE. Morini komt Maandag, des avonds te 8 uur, en niet heden, zooals wij gisteren abu sievelijk berichtten, in dc Harmonie. COMMUNISME OF ANARCHISME? In de tuinzaal van de Harmonie debatteer den gister de heeren J Brommert en J. Go- vers over het bovenstaande onderwerp. De vergadering was belegd door de Vrije Soc.- Vereeniging en werd geleid door den heer C. Betlem, die verklaarde, dat de vergade ring belegd was tengevolge van de uitlating van den heer Brommert, dat de anarchisten zich geen revolutionnaircn konden noemen. Vooropgesteld werd, dat het debat een vriendschappelijk karakter zou dragen. De heer Brommert was van meening, dat anarchisten ondanks hun beste bedoelin gen niet de juiste strijdtaktiek propageerden om het proletariaat te verlossen van de heer schappij van het" kapitalisme Ui'i t werk van prof. Quack citeerde spr. de samenvatting van de ideeën van Bakouni- ne den vader van 't anarchisme, die de sa menleving als een feit en niet als het resultaat van reglementen wilde. Hij wilde de samen leving zonder gezag en dwang, omdat de mensch autonoom was en geen ambtenaar der gemeenschap. De samenleving moest voortkomen uit bewust overleg. Een centraal punt moest zijn de uitdrukking van den vrijen wil, nooit van dwang. Spr. vond dit ideaal ook schoon, maar het ging er om op welke wijze dat ideaal verwe zenlijk i moest worden Dc weg daarheen ligt nog lang niet zuiver afgebakend. De mensch van den tegenwoordigen tijd is nog niet rijp voor die gemeenschap Er loeft nog een groot déél, dat het kapitalisme wil. Ook is daar nog de onvolkomenheid van de arbeiders, die nog niet rijp zijn om vrijwillig datgene te doen wat in het belang is van de gemeenschap, omdat ook zij zijn producten van de kapitalistische samenleving. Zij die geen dwingende invloed op het individu wil len uitoefenen, maken zich daarom naar spr. oordeel los van de revolutie, omdat een revo- lutié nu eenmaal niet gemaakt wordt door in dividuen, door een zuiver bewustzijn gedre- proletarische k' de revolutie gelukt, dan zal het proletariaat niet in een handomdraai zijn voor een anar chistische samenleving. Het proletariaat door de revolutie verheven tot leidende macht, zal de resultaten van de eigen onvolkomenheid moeten dragen en door samenwerking en onderling overleg over de gevolgen heen moeten zien te komen. Het in dividu zal langzamerhand zoo ontwikkeld moeten worden, dat dwang en machtsuitoefe ning door de gemeenschap niet meer noodig is. Het is noodzakelijk om alle maatregelen te nemep de gemeenschap vooruit te helpen en met te doen vervallen in den chaos. Voor alles is na de revolutie noodig er voor te zorgen dat de massa e:en enz krijgt. Men kan met de voltrekking van de revolu tie niet wachten tot het gansche proletariaat daarvoor rijp is. Door dwingende bepalingen en machtsuit oefening is het noodzakelijk de bourgeois te beletten opnieuw aan de macht te komen. Door de wetten van het kapitalisme is het niet mogelijk door geleidelijke ontwikkeling tot het socialisme te komen. De maatregelen, .doer de soviet arbei ders en soldatcnradcn genomen, moeten door dwingende bepalingen worden uitge voerd, opdat de maatschappij langzamerhand wordt opgebouwd in de richting van het com munisme en de industrie en landbouw meer en meer in communistische richting wordt ver vormd. Het communisme bepaalt daarom zijn strijdtactiek naar de tegenstanders die het te genover zich vindt. Hetgeen thans in Rusland gebeurt, is nog geen communisme, maar een overgangsto-e- stand, door Morra reeds voorzien, n.l. het tijd perk van de diktatuur van het proletariaat. De bolsjewiki doen al het mogelijke om de arbeiders de ontwikkeling bij te brengeif die noodig is om te komen tot zuiver voelende so cialistische individuen. .Zij die de diktatuur van het proletariaat niet willen, kunnen zich met de beste bedoe lingen in den strijd werpen, maar zullen nooit in staat zijn de bourgeois als hcerscnen de klasse te vernietigen. Spr. riep daarom in eerste plaats dc arbeiders op tot het vormen van de radenrepubliek. (Applaus.) De heer Govers betoogde, dat de anarchis ten in de allereerste plaats de vrijheid van 't individu willen. Zij zijn wel degelijk revoluti- onnair, omdat zij zijn tegen de overhbersching van den eenen mensch door den ander. Zij prediken„weg met de macht" maar niet „hoe" met de macht. Spr. noemde het in strijd met de historie, dat de macht in handen van het proletariaat tot afsterving van het gezag zal leiden. 1 Zij die de macht in handen hebben, zullen die willen behouden en dus reactionnair worden. Spr. gaf ala zijne meening te kennen, dat in maar door een proletarische klasse, die evoelt, dat zij wordt uitgebuit. Wanneer ven, V^, DE RObMENIëRS ONTRUIMEN HONGARIJE. BOEDAPEST, 18 Dec. De Roemenen zijn de ontruiming van het gebied aan gene zijde van de Theiss begonnen. EEN ACTIE TEGEN PETERSBURG? KOPENHAGEN, 18 Dec. De bladen melden uit Helsingfors, dat Esthland op de nota der Entente geantwoord heeft, dat het bereid is aan het N. W. leger zijn wapens terug te geven en aan een aanval tegen Pe» tersburg deel te nemen, als de Entente en Koltchak Esthland erkennen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2