Bimö'Emt^rsu mvsovmm van ALKMAAR brengte «ter algemteivi ken» ais, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No. 655 is opgenomen haar besluit van 11 December 191 9 waarbij is vastgesteld eene INSTRUCTIE VAN HET BURGER LIJK ARMBESTUUR TE ALKMAAR, welk besluit, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secretarie ter le zing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.10 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 20 December 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. van de uitgaven voor de Centrale Keuken een grooter bijdrage van het Nat. Steuncomité zou zijn verkregen dan waarop het recht had. Op de rekening is namelijk personeel gezet, dat bij een anderen tak van gemeentedienst in functie was. De heer Loerakker verklaarde, dat deze be schuldiging bij onderzoek onjuist is geble ken. De heer Blom vroeg aan B. en W. overleg ging der bescheiden. Verder zei hij, dat de hoofdagent van politie Dingshof een in beslag genomen fiets een jaar lang voor zichzelf zou hebben gebruikt. De voorzitter verklaarde dat dit geval hem. bekend was en dat hij maatregelen genomen had. Voorts vond de voorzitter het onwaardig om een beweerde onregelmatigheid zoo lang onder zich te houden, tot men zelf in een on aangename positie verkeert. Ten slotte concluddbrde de heer Blom, dat hij steeds correct, gehandeld had en het ge meentebelang had bevorderd. Hij was over- tpigd, dat de waarheid zou zegevieren. Ook verklaarde hij nog, dat hij indertijd ontheven is van zijn bestuur over liet Belgische plaatsje Zwijndrecht, omdat hij Nederlander was. De heer Verkooy zei, dat, als de heer Blom niet goedschiks Schoten verlaat, hij de bevol king van Schoten te hulp zal roepen om dat te bereiken. (Applaus op de volle tribune.) De heeren Van der Vail (S. D. A. P.) en Pruschen (V.-D.) zeiden namens hun fracties, dat zij in aen Raad den heer Blom geheel zouden negeeren. De heer Verkooy behield zich nog het recht voor om, als de heer Blom niet bedankt, nog meer onthullingen over hem te doen. DE ACTIE VAN HET OVERHEIDS PERSONEEL. Het dagelijksch bestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond naar in zij ne vergadering van gisteren van het schrijven van den Minister van Financiën aan den voorzitter der Tweede Kamer, betreffede de in te voeren salarisregeling voor het rijksperso neel op 1 Januari 1920. Hieruit blijkt 1Dat de aanvangsalarissen van enkele lagere groepen van ambtenaren ver beneden de door de Salariscommissie voorgestelde be dragen worden vastgesteld. 2. Dat tegen het advies der Salariscom- missie de Regeering de premie voor weduwen- en weezenpensioen handhaaft zonder de voor gestelde salarisbedragen met het bedrag der korting te verhoogen. 3. Dat daarentegen de korting voor we duwen- en weezenpensioen van 5 op 7 pCt. wordt verhoogd, waardoor de totale korting van thans ongeveer wordt bestendigd. Hiermede worden de voorstellen van de minderheid uit de Staatscommissie voor pen sioenwetgeving doorzie regeering overgeno men. Het dagelijksch bestuur besloot ten spoe digste eene krachtige actie in te zetten voor in stelling van premievrije salarissen, tot bedra gen niet lager dan door de Salariscommissie zijn voorgesteld. e&Sa, al jj&v&Liiaa, 91 J. is Laga-Z'oahiwe; J. W. .Grraï Enzermk, te Leemvaxdta, en O. Verüoes Kleyn te Wagi ingen, die op het drietal' werden geplaatst DE MOGDR TE EPEN. De man die te Epen-Wittem met een schot wonde in die horst dood' werd. gevonden, is ze kere L. gehuwd en vader van een dochter, wel ke laatste zeer tegen den zin van den- vader betrekkingen had aangeknoopt met zekeren K. uit lEpen. K. en ook de vrouw van L. zijn als verdachten gearresteerd. Het parket van Pustitie is ter plaatse geiweest. Omtrent den te Epen-Wittem gepleegden moord1 op W. L., bezembinder van beroep en wonende te Gemmenich (België), verneemt men nog de volgendie bijzonderheden: Het slachtoffer was onderweg met een partij, bezems ten eindte die hier ter plaatse te bnenlgen, bij een voerman, die ze mee naar Maastricht zou nemen. Zijn,' vrouw die even eens een aantal bezems droeg, volgde hem op eenlige meters afstand Toen beiden even over de Geul brug bij dë hoeve Windberg gekomen waren,, viel plotseling een schot, dat W. L. in de hartstreek itrol, .ten gevolge waarvan hij 10 minuten later overleed De vrouw meende iemand in de dhisternis te hebben zien vluch ten. De gemeente- en de rijksveldwachters, evenals de marechasséee, waren spoedig ter plaatse Het ingestelde onderzoek nad tot re sultaat, dlat in verzekerde bewaring werden gehouden de vrouw en de dochter van den verslagene. Ook de twee gebroeders te Geen zij werden gearresteerd, waarvan één betrek king onderhield met genoemde dochter, welke evenwel door dien vermoorde niet geduld werd'. Een der broeders K. en' de dochter van W. L. zijn in den namiddag weer op vrije voe ten gesteld. Acht maanden geleden werd op gelijke wijze een' moordaanslag op L. ge pleegd. UIT HET VLUCHTOORD UDBNL Eenige weken geleden werd gemeld, dat de miinister van binnenlandsche zaken de mede werking dér gemeente .Velsen had verzocht tot het onderdak brengen van een aantal vluchtelingen uit het vluchtoord- Uden, welke medewerking volgens den raadi niet kon wor den verleend wegens den heersdienden wo ningnood. Dezer dagen zijn ech'ter vijf vluchtelingen te Santpoort aangekomen, welke uit eeni oog- ut van menschellijkheid1 door het gemeemte- stuur van onderdak zijn voorzien door huisvesting in twee onbewoonbaar verklaarde woningen, welke binnenkort in eigendom aan de gemeente zullen' overgaan. De menschen warén slechts in het bezit van eenige lijfgoe deren en dekens en niet in staat die noodza kelijkste levensbenooddgdheden te koopen. iDeze zijn daarom door de gemeente aange- Sdiaft doch er zal getracht worden de kosten van het Rijk vergoed' te krijgen. MET GROOT-VERLOF. De dienstplichtigen der lichting 1919, inge lijfd in het tijdvak van 17 tot 21 Februari van dit jaar bij de genie (motordienst), zul len op 23 December a s. in het genot van groot-verlof worden gesteld. SEN VECHTPARTIJ, Hedennacht om 'ongeveer 11 uur consta teerde de waker K. M. van de Nachtveilig- heidsdienst een hevige vechtpartij in en bui ten het danshuis „de Zwaluw aan de Oude gracht, waarvan reeds alle ruiten waren inge slagen en binnen alles was vernield. Hij floot om assistentie, waarna eenige controleurs van de Nachtveiligheidsdienst aankwamen, terwijl de vechtenden gescheiden werden Een dezer werd op den Baansingel door een andere waker, die het signaal gchoorc had, gegrepen en aan' genoemde controleurs overgegeven, die hem naai* het bureau van po litie overbrachten. De politie kon daarna nog vijf vechtenden arresteeren, die allen meer of minder ver wond waren en aan het bureau werden ver bonden, waarna zij tot verder onderzoek in bewaring zijn gesteld. De bewoner van „De Zwaluw" heeft een schade van ruim 100. INLIJVING Op 16 Januari 1920 zal eenc inlijving plaats hebben te den Helder van dienstplich tigen der lichting 1920, uit de provincie Noord-Holland. DE STORM. Een motorschoener met hout geladen is op de Vliehorst gestrand. De equipage, be staande uit elf man is door de reddingsboot Oocksdorp" gered. KORTE BERICHTEN. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Benoemd tot inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs de heer H. J. de Groot, vroeger directeur der ambachtsschool alhier, thans raad-adviseur bij het Dep., tevens in specteur van het O. M., onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgemel- ds betrekkingen. 't VRIJE TOONEEL. Men verzoekt ons te melden, dat door bo vengenoemd gezelschap onder regie van den heer Chr. v. a. Sloot le Kerstdag in den Harmonie opgevoerd wordt het bekende mooie Indische drama, „Blank en Bruin". Met dit stuks is door het gezelschap in de omliggende plaatsen groot succes behaald. Nog verzoekt men ons te melden dat voor dezen avon dtoestemming is verkregen voor bal tot twee uur. HET VOLKSTOONEEL. Het éSnsterdamsche Volkstooneel onder lei ding van de heeren Vermeulen en Eschweijler gaf gisteravond in de „Harmonie" een op voering van de Jordaanschets: „De danskroeg van Rooie Hannesvan Vermeulen. Een brokje leven uit de Jordaan, zooals wij dat al in zoovele stukkèn gezien hebben. Men deu- ke slechts aan Mooie Neel, Dronken Leen, Bleeke Bet, Oranje-Hein enz. Enkele scènes uit de heide eerstgenoemde, troffen wij ook weer in deze nieuwe schets aan. Tiet eerste be drijf was het beste van de vier. Daar gaf mevr. van Golberdinge een echt Jordaansch type en haar Apacheadans met-den heer Ver meulen, die als Willem meermalen goed werk leverde, behaalde een welverdiend succes. Ver schillende aardige zangnummers ontbraken ook nu niet. Het tweede bedrijf was damatischer getint. De heeren Eschweiler en Roozendaal vooral gaven heel goede typen, doch ook de andere dames en heeren deden soms hartelijk lachen. Trees en Gerrit waren vermakelijk. Tiet was een echt volksstuk en de goed bezette Harmc- niezaal heeft zich dan ook wel vermaakt. De pianist Boogaert zorgde voor goede muziek, ook in de wel wat lange pauzes." LICHT OP- Voor rijwielen en andere voertuigen heden- avond 4.15 licht op. IJSBOND HOLLANDS NOORDER KWARTIER. Gisteren werd te Amsterdam de jaarverga dering gehouden van bovengenoemden Bond. Uit het jaarverslag stippen wij aandat het aantal afdeelingen 133 bedraagt. Het aantal bondskaarten, dat werd uitgereikt, bedroeg 22320, de financieele toestand blijft zorgwek kend. Het nadeelig saldo bedraagt 120.32. Het verslag, dat reeds door het Hoofdbestuur was goedgekeurd, werd ook na eenige opmer kingen onder applaus goeggekeurd. De voor- zitljr deelde mede, dat een verzoek om subsi die aan Prov. Staten van Noord-Holland is afgewezen. Besloten werd wegens stijging der uitgaven door verhooging van prijzen en ta rieven de prijs van de Bondskaart 1919 1920 op 5 cent per stuk te brengen. Bij de be stuursverkiezing werden de voorzitters de heer S. Minnema en de penningmeester P. f Praijer Jr. en werden herkozen tot district- voorzitter van de afdeeling Schagen de heer A. Sleutel. Verder werd besloten de ijsberich- ten te verzenden via het Persbureau Vaz Di- as. Tergelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond op 21 December 1920 zal een gedenkboek worden uitgegeven. De volgen de vergadering van den Bond zal gehouden worden te Alkmaar. Medegedeeld werd, dat op deze bijeenkomst 49 afdeelingen vertegen woordigd waren met 72 afgevaardigden. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. i DE PLAATSING DER LEENING TE AMSTERDAM VERZEKERD. Zooals bekend is, is de gemeente Amster dam van plan binnenkort een leeming te plaatsen. Tegen deze J'eeniimg werden uit fi nancieele kringen ernstige bezwaren aange voerd Nlaar wij: vernemen staat thans vast, dat de leening zal slagen. Dezer dagen moet het consortium, waarmee de wethouder van fi nanciën heeft onderhandeld, zich bereid: heb ben verklaard d'e leening te plaatsen. Wiji vernemen is verband met het boven staande nog uit Den Haag dat in de confe rentie, d'ie wethouder Wibaut met de Regee ring Maand'ag j.l. heeft gehad, de mogelijk heid is ter sprake gebracht, om het bedrag van de AmsteTdamsdie leening op te nemen in de gedwongen Staatsleening. Van dit mid del behoeft natuurlijk thans geen gebruik meer te wordfen gemaakt. EENSGEZIND. Bi| het samenstellen van een dristal ter be roeping van een predikant bij ac Nled. Herv. Gem. te Leiden, gisteravond, in de vacature, rnr. dir. J Schokking, heeft een: eenstemmig heid geheerscht als zich in jaren niet voor deed Alle kerkelijke kiesvereenigingen, verte genwoordigde de verschillende fracties in de Gemeente hadden dezelfde candidaten ge- Te Apeldoorn is tijdens afwezigheid der ouders het 8-jarig dochtertje van W. Nijhof met de 'kachel in "aanraking gekomen, zpodat haar kleeren in brand moeten zijn geraakt. Toen de ouders terugkeerden was het kind verkoold - Donderdagnacht woedde te .Zevenaar een oTkaan, die die huizen deed trillen, schoor- steenlem hier en daar vernielde en vele hoornen ontwortelde - Binnenkort za] een nachtsneltrein met uitsthiitemd Nederlandsdi materiaal' worden ingelegd van Amsterdam naar Berlijn via Oldenzaal' en omgekeerd. Te Epe-Witten (L.) i- 'het lijk gevonden van1 een jongen man uit deze gemeente, die door een geweerschot in de borst is gedood.. Van den dader geen spoor. - Het blijkt, dat in de gemeente Schoter- land personen ouderdomsrente genieten, hoe wel zij: aangeslagen rijn in de Vermogensbe lasting. De Vereendging „Ons Leger" vaardigt en oud-opperbevelhebber, generaal C. J. Snijldters, af nar het half-Mei e.k.. te Bandpeng te houdèn Ind:. Weerbaarheidscongres. De gemeenteraad' van Schotenand ver wierp het voorstel der rechtsche fractie cm de kermis te Heerenveen af te schaffen, 'Het zeilvissdiersvaartuig „Z A. L", waarover men zich in verband met den zwa nen storm ongerust maakt, is behouden te IJknui'dien binnengeloopen. Minister dr. J. Th. de Visser zal den Oudtejaarsavond-dienst vervullen in de Nieu we Badkapel te Sdieveniagen. Door afdeelingen van de Friesche Maat schappij van Landbouw worden buitengewo ne vergaderingen uitgeschreven, om tegen de Invaliditeitswet te protesteeren. Tegen Kerstmis zal op de Nederland- sche postkantoren een internationale postze gel verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de opbrengst gebruikt zal worden voor den herbouw vap de kathedraal te Reims. Ten nadeele van den heer B. te Hilver sum zijn ontvreemd 3 konijnen en eenige kip pen. Bovendien heeft de dief een levende geit een jjpot uitgetrokken. Men denkt aan wraak neming. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft B. en W gemachtigd voor 40,000 aan te koopen 4200 vierk. M. grond aan den Bloemendaalsche weg tegenover het raad huis, om op dien grond een nieuw raadhuis te bouwen. CORRESPONDENTIE. 4 K en B. K. alhier Wanneer u klachten ei het optreden der politie hebt, dient u zich allereerst tot den Commissaris te wen den Krijgt u daar geen gehoor of meent u on rechtvaardig behandeld te zijn, dan kunt u zich tot de Redactie wenden mei edn met vol- 'en naam onderteekend stuk en zullen wij de /aak onderzoeken Wat wij er tot nu toe van gehoord hebben geeft ons niet den indruk, dat de politie bui ten. haar bevoegdheid is gegaan,. Red. Alkm. Crt. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. MGR. VAN DER VEN f VH1ERTOGENBQSCH, 22 Dec. De Bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. vn der Ven, is hedenochtend overleden. DE OORLOGSBEGROOT1NG AANGENOMEN. DEN TIAAG, 22 Dec. De Tweede Kamer heeft liedenmiddag aangenomen met 45 te gen 11 stemmen het amendement-Marchant op de oorlogsbegroctiiig tot schrapping' van den post van 1 £20.000 voor aan maak en herstel van materieel en munitie, over welk amendement verleden week de stemmen met 41 tegen 4 stemmen staakten,. Vervolgens werd de ooriogkbegrooting aangenomen met 52 tegen 31 stemmen. De minister van oorlog verklaarde daarop, dat hij zich met de zoo afgetakelde begroot) g niet meer Jcon vereen igen, daarvan de ver antwoordelijkheid niet meer wil dragen en das ontslag an de Koningin zal vragen. PROVINCIAAL NIEUWS. STADSNIEUWS. VOOR OOSTERIJK-HONG ARI JE Van A. A, te C. 10; van v. d. A. 1 van J. P. 1 Te zamen 12. Verantwoord 1252,65. In totaal ontvan gen 1264,155. Huishoud- en Industrieschool: Kinder klee ren W. V.kleedingstukkcn en taai. UIT WIJDENES. Bij de Vrijdag gehouden herstemming voor hoofdingeland van de banne Wijdenes werden uitgebracht 127 stemmen, waarvan 76 op den heer M. Bakker Gz. en 47 op den heer C. Bankert Jr., zoodat eerstgenoemde werd verkozen. Voor de Kerstfeestviering met de kinde ren van de Zondagsschool alhier op den len Kerstdag werd 139,75 bijeengebracht. UIT HOOGWOUD. De afd. Hoogwoud van den, Bond voor Vrouwenkiesrecht is thans omgezet in een afdeeling van den Bond van Staatsburgeres sen. In de plaats van mej N. de Boer, die niet meer in aanmerking wenschtc te komen, werd tot bestuurslid gekozen mej. M. Lijbaart al hier. De andere bestuursleden werden allen herkozen UIT AARTSWOUD. De collecte, welke alhier is gehouden ten bate der Weensche kinderen, heeft opgebracht 256,50, benevens voel goederen. Alhier heeft zich een commissie gevormd uit het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente welke een onderzoek zal instellen om het dorp vn electrische straatverlichting te voor zien. UIT SCHERMERHORN. (Vervolg Raadsverslag). Van de afdeeling van het „Witte Kruis" was ingekomen een verzoek om subsidie voor het aanstellen van een wijkverpleegster voer de ggBtcafes Sdgo&Ms&os m Cfêffltsk. wethouder de Groet lichtte toe dat door hem eeae bespreking was gehouden met een wethouder van Zuia- en Noordschermer over aanstelling van een zuster voor die 'beide ge meenten. ln de vergadering van B. en W. was men om de uitgestrektheid van Zuid- en Noordschermer overeengekomen met Oter- leek samen ie werken ais zijnde de%iee§t na- bijzijmie gemeente en alsdan de standplaats der zuster, btompetoren te doen zijn. Beide gemeenten zouden evenwel 5UO subsidie moeten toestaan, terwijl dan nog 5UÜ van leden en lieidaüige mstcllmgcn, atsmede van de afdeelingen zou kunnen worden bijge bracht. De heer Kalis vroeg of die hooge uitgaven wel opwogen tégen het belang. Na besprekingen verklaarde men zich met algem. stemmen voor de te verleenen subsidie. Van de Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf was inge komen een verzoek, inhoudende toetreding van de gemeente tot het werkeloosbesiuit. De voorzitter zeide dat B. enW. adviseeren tot toetreding. Wethouder de Groot lichtte een en ander nader toe. De heer Bakker wilde ook een gemeentelijke arbeidsbeurs hieraan verbinden. Algemeen verklaarde men zich voor toetre- ding. Van den Ijsbond Holl. Noorderkwartier was ingekomen het verzoek om lü gulden sub sidie evenals vorige jaren. Werd aigeipeen goedgevonden. Van het Prov. Electr. Bedr. was ingekomen eene mededecling dat door hoogere arbeids- looneu en duurüere materialen eene verhoo- gmg van den stroomprijs met 50 pCt. noodza kelijk was. De verhooging zou per K.W.U. be dragen tusschen 3 en 5 cent. De heer Oostwouder vond de plaatselijke regeling, wat betrof de vaste kosten per licht punt onbillijk. i De verhooging der prijzen werd aangeno men met 6 tegen 1 stem, blanco (Bakker), uao puaipohui yX\ 10 -toop P-way euioijq regeling betreffende de schoolgelden, waarbij werd bepaald, dat voor hen die een hooger be lastbaar inkomen dan 1500 voor 1 kmd per maand moet worden betaald 1.20; voor een inkomen boven 1250 1; boven 1000 J 0,80; boven 750 J 0,60; boven 500 0.40; boven 250 0.20; terwijl voor meer dere kinderen uit één gezin reductie wordt ge geven en zij wier belastbaar inkomen beneden 250 bedraagt zijn vrijgesteld van betaling. Wordt m^t algemeene stemming goedgevon den. Aan den kantoorhouder en besteller van het ruiptdegraaf- en telefoonkantoor werd tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend onder dankzegging voor bewezen diensten. Het kan toor zal met ingang van genoemden datum door het Rijk worden geëxploiteerd. Met algemeene stemmen werden aangeno men de verordening op de hondenbelasting en de verordening het verkeer op de wegen rege- ende voor motorrijtuigen een snelheid aan gevende van 12 K.M. Tot 2en ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd uit het door B. en W. aangeboden dubbeltal no. 1 J. de Groot, no. 2 K. Kalis, de heer J. de Groot. Verder werd door B. en W. voorgesteld aan hun wier 'belastbaar inkomen niet meer be droeg dan f 200, 25 pCt. reductie te verleenen op de brandstoffen. Wethouder de Groot lichtte de hierdoor voor de gemeente te ontstane kosten nader toe en zeide dat B. en W. éénstemmig van oordeel waren niet verder te mogen gaan Werd algemeen goedgevonden. Door B. en W. werd voorgesteld bij de be maling van den Hoofdelijken Omslag den af trek voor'levensonderhoud, welke bedraagt 500 te verhoogen tot 600 voor gehuwden en den kinderaftrek te verhoogen van 25 tot 50.—. De heer Groot wenschte de kinderaftrek te zien gesteld op 75 en de aftrek voor onge- nuwden op 400. De heer Bakker wenschte een aftrek voor gehuwden van 700. In stemming gebracht het voorstel van af trek van 700 voor gehuwden, 400 voor ongehuwden en kinderaftrek van 75, werd met algemeene stemmen, aangenomen. De heer Oostwouder wenschte meer pro gressie in den Hoofdei ijken Omslag. Wordt ia handen gesteld van B. en W. De heer Bakker zou gaarne op geregelde tijden een onderzoek in de school zien gesteld door een schoolarts. In handen gesteld van B, en W. De heer Oostwouder zeide dat wanneer iichtpunlen werden weggenomen, hicivoor aan den administrateur 10 moet worden betaald. Zal door B. en W? worden onderzocht. De heer Oostwouder zeide in het kohier van den Hoofdelijken Omslag van dit jaar geen kinderaftrek tc kunsen vinden, terwijl yoor ieder kind 25 moest zijn afgetrokken. Zai door B. en W. worden nagezien. De hr. Oostwouder vroeg waarom de verg. 's morgens is uitgeschreven; wanneer den geheelen dag moet worden vergaderd 'had hij er geldelijk uadeel van en stelde voor het proceutiegeld hetwelk bedroeg 1.50 per vergadering te verhoogen tot 3.—. Werd met algmeene stemmen goedgevon den. Mede werd door der heer Oostwouder ge vraagd een Commissie van Bijstand te benoe men voor het Electrisch Bedrijf. Mede werd door de heer Oostwouder ge- prae-advies. Hierna sloot de voorzitter met de beste wenschen voor de gezondheid van den burga- meester die vergadering. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De onlangs opgerichte afdeeling van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf hield Zaterdagavond eene ledenvergadering in het café van den heer Stoffers. De vergadering werd geleid door den heer A. de Boer van Zuid-Scharwou- de. Met een hartelijk welkomwoord waarin hij er op wees, dat de samensmelting der 4 Lan- gendijker gemeenten ook in het belang van den werkman is, opent hij de talrijk 'bezochte vergadering. Hierna leest de heer H. Stins een ontwerp arbeiders-contract voor, waaruit uur; e. Mei, /«pi, jyli, Aug. van 5% met de zelfde indeel in g als b. De? Zaterdags tot 4 uur. De loonregeling per week is als volgt: minimum loon 24.— vanaf 20 jaar en daar boven, ook voor gehuwden die de 20 jaar nog niet hebben bereikt, plus emaiumenten. Loss- arbeiders genieten een daggeld van 5.— Uitbetaling van alle Christelijke feestdagen, welke callen op werkdagen, zoowel van losse als van vaste arbeiders. Overuren worden uit betaald met 50 pCt. boven het uurloon. Zon en feestdagen 100 pCt. Het bloemkoolsaijden en vroegwortelen is hiervan uitgezonderd en zal 25 pCt. bedragen. Personen vanaf 16 jaar —20 jaar deeelfde rechten, en van 14Ï6 jaar mogen niet overwerken. Voor het mod deren zai een loon van 1.25"per drie kwarts praam gevraagd worden met vrije schuit. Ver der verplichte verzekering bij ziekte en onge- rechten, en van 1416 jaar mogen niet over vallen. De voorzitter bracht nu dit contract in be spreking, waaruit bleek dat niemand zich te gen den inhoud daarvan verzette, wel werd er op gewezen dat de afdeeling van den R.-K. Arbeidersbond een loon vroeg van 20, wat tot moeilijkheden kon leiden. De voorzitter zeide, dat het bekend genoeg is, dat b.v. van de R.-K. en „Patrimonium iets dergelijks kon verwacht worden, doch daar moet men niet bang voor zijn en niet voor eventueelen strijd terugdeizen. Op het congres te Utrecht is een loonschaal opge maakt voor het geheele land en blijkt hieruit dat de Langedijk ressorteert in de klasse van Tuinbouwcentra, d. i. 27. Een loon van 26 kan toch heusch niet overdreven ge noemd worden. Met algémeene stemmen werd genoemd nrtact aangenomen. De heer P. Zeeman, raadslid en ter verga dering uitgenoodigd, wees op het verschil in looneisch van den R -K bond en van deze vereeuiging Men zou de eischen in verband met de werkloozenkas, te hoog gesteld kun nen vinden, waaruit dan conflicten konden komen. De voorzitter releveerde nogmaals de ge stelde eischen van den bond en vond een loon van 24 toch nog laag. De heer P. Zeeman zei met dit antwoord niet tevreden te zijn. Hij vroeg: hoe zal uwe houding zijn bij eene commissie uitspraak enz. Wat kan bij een mogelijk conflict het re sultaat zii? Deze punten mogen we! terdege goed OHder de oogen gezien worden. De heer F. Schrijver vond dan den aange wezen weg in overleg te reden met de orga nisaties en het hoofdbestuur. Hij was er evenwel 'voor, dit eerst te doen onderzoeken Met deze zienswijze kon èn de vergadering èn de heer Zeeman zich verecnigen Nu kwam in behandeling een contract voor de categorie der transportarbeiders. De daarin vervatte bepalingen zijn in hoofdzaak: Twee man bij een wagon; bij een wagon met zakgoed man; boven de 10.000 Kg (2 spoorwagons met schuit) 2 man. Door den heer J Vcnlc werd nu de toelich ting op het reglement van de Werkloozenkas voorgelezen Hierna deelde de voorzitter medé, dat bij den Rijkswerkloozendicnst de gemeenten Oudkarspel en Zuidscharwoude zijn aange sloten, waarna hij nogmaals bepleitte dat aansluiting bij de vereeniging thans een eer ste vcreischte is Een defensief bestuur werd thans gekozen en de functies1 onderling ver deeld. waardoor men de volgende samenstel ling kreeg: A de Boer, voorzitter; H Stiris secretaris; Vink,-penningmeester; F Schrijr ver. vice-voorzitter; C. Balder vice-secreta- r:sA de Ruiter, vice-peniringmeester. Voor Broek op Langendiik werden 4 com missarissen gekozen; voor Oudokarspel 2 en voor Noordscharwoude 1 commissaris. Voorts werden nog voor huisbezoek een naar commissies benoemd. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 8388 5000, No 13975 2000. No 13330 1500. Ns. 5916, 15307, 18837 en 19754 1000. Ns, 4613, 8049 en 8490 400. Ns 11095 en 17785 200. Ns 153, 2702, 7803 en 8007 f 100. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 22 Dcc. De aardappelprij zen waren heden: Elakkeesche eigenheimers 6,10 tof 6,30, Friesche borgers 5,80 tot 6, Spuische eigenheimers 6,10, Spuische poters 5,25, Zeeuwschc blauwen 9,50 tot 9,75, id. bonten 10, id. eigenheimers 6 tot 6,15, id. blauwe eigenheimers 5,90 tot 6,45, id bravo's 6,30 tot 6,50, id. red star 5.40 tot 5.70, id. industrie 5.70 tot 6 Aanvoer 4 ladingen. AMSTERDAM, 22 Dcc. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 503 vette koeien, le kw. 1,95 tot 2,10; 2e kw. 1,50 tot 1,70; 3e kw. 0,80 tot 1,30 per Kg.; tl melk- en kalfkoeien 450 tot 900 per stuk; 223 graskalveren 95 tof 175; 44 nuchtere kalveren 30 tot 50; 255 schapen 30 tot 50; 504 vette varkens le kw. 2,15, 2e en 3e kw. 2 tot 2,10 per Kg. schoop gew. LUCHTVAART. wij de volgende punten aanstippelenarbeids- Jan., Febr.. duur, a. Jan., Dec. van Door den storm van Donderdag op Vrij dag is de vliegmachine, welke op Wieringen geland was, omver gewaaid. De vleugels zijn gebroken en aan terugvliegen naar- den Hel der valt niet te denken. De machine zal gedemonteerd en per schip naar „de Koog" teruggezonden wor den. Een Engelsche combinatie zal een luch'tvaarverbindïng brengen tusschen Pa rijs, Warschau, Hamburg en Constantinopel, met Praag als middelpunt. BOEKEN. Handboek voor het Kleedermakersvak ten dienste van vakscholen en voor hen. die zich verder in de practijk van het vak willen bekwamen. Dit zeer nuttige en leerrijke werk is ge schreven d'or deii heer L. J. Folkers, leer- aar aan de. Ambachtsschool en aan den Avondcursus voor Gezellen te Alkmaar en wordt uitgegeven door de Uitgevers-Maat schappij „C. Misset" te Doetinchem. In ons land verscheen tot dusverre nog geen enkel werkje op dit gebied. Het zal dus wel in een' bestaande behoefte voorzien voor diegenen die het maatwerk beschouwen als n-wi., icui 8 -12 uur, nam. 1 V,—5Y,b. Maart, April, Sept. Oct. Nov. van 6y»—9, van 9X—-12 en 1J-4—5J4

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2