HiuuaikMD SraanmaiU lét Ilap op liot Hoogland.' FEUILLETON. Honderd Een «n Twintigste Jaargang M.aan<la&r 22 December. i itiüikiug Bi ooit kaarten. ta ALKMAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken nader bekend: dat de KAASMARKT en de GRAAN MARKT in deze gemeente in de week van 21—27 DECEMBER a.3. NIET zullen plaats hebben en gedurende" de maanden JANUARI en FEBRUARI slechts om de VEERTIEN DAGEN en wel op 2, 16 en 30 JANUARI en 13 en 27 FEBRUARI 1920. Na laatstgenoemden datum zal de aanvoer weder geregeld wekelijks op de gewone marktdagen kunnen geschieden. Alkmaar, 16 December 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. GEMENGD NIEUWS. DE BESTRIJDERS DEIR KNOEIERIJEN OP DlE IJSBAAN. In het Oranje-Hotel te Leeuwarden heeft op verzoek van'het bestuur der Hardrijders- organisatie een: bespreking plaats gehad met het bestuur van dén Bon van IJsclubs, hoofd zakelijk gaande over sommige bepalingen te gen het knoeien op ijsbaan. De hardrijders achtten n.l. de straffen, op dé fcnoeieriijleni gesteld, te zwaar en vonden, dat publicatie van de namen der overtreders achterwege moest1 blijven). Evenwel werd on omwonden gezegd, dat men het gezwcndel van vroeger niét terug wensebte. Het bonds- besfuur gaf te kénnen gaarne den rijders ter wille te willen zijn, als zij' ernstig van plan waren van de hardrïjdérijem weer wedstrijden te maken. Echter kon geen concessies worden toegezegd, omdat ook het bondsbestuur ge- bondén was de bepaliengen van het regle ment na té leven en -toe te passen. Dat de Een beschrijving vaa hét dagelijksch noma denleven, zooals bet gezien en meegemaakt werd door de schrijfster EMILIE DEMANT—HATT- Uil het Deensch vertaald door AL EX Z. 27) Tegen kerktijd gingen alle Lappen naar het kerkgebouw. Het kleine sombere dorp kreeg door al die kleurige gedaanten op de bergpaden, in de deuropeningen en voor de vensters een levendig aanzien. De kerk was spoedig vol. Behalve de Lappen waren er Finnen en stadsmensdien. die naar Jukkas- jarvi waren gekomen om het werkvolk te zien en te genieten van het keurig taf reel. In de kerk .ging het vóór de godsdienstoefening lang niet zoo plechtig toe als anders, wanneer daar boeren en dorpsmenschen samenkomen. De Lappen praatten met elkaar en liepen en keken onbevangen rond. Kinderen van eiken leeftijd waren er bij en ook een paar honden die hun baas achter waren geloopen en nu aan alles snuffelden. Toen de predikant kwam, werd het echter stil voor zoover de kleine kinderen en de hon den stil gehouden konden worden. De preek werd uitgesproken in 't Finsch. Na dé preek was er een kinderdoop, en vele Lappen gingen aan 't avondmaal. Onder de plechtigheden kregen een paar vrouwen huil buien en werd God luide aangeroepen zooals in de Lestadiaansche bidstonden. Die vrou wen waren de „treurenden." Een vrouw was er bij, die dien zomer op het hoogland haar tweeden volwassen zoon had verlorenpas nu had men het lijk kunnen vervoeren. Nadat de lijkdienst gehouden was onder het onophoude lijk dar moadsr, droeg man de Ida* da straften zwaar zijn, werd toegegeven Hét be stuur liet evenwel doorschemeren., dait de- uiterste straf alleen toegepast zou worden, als iemand zich bij herhaling aan knoeierij schuldig maakt. Dé volgende zaken werden het bondsbe stuur in overweging aanbevolen: 1. Na 2 kampritten van een partuur zal overleg mogen worden gepleegd met het ijs- vlubbesituur om te parten. 2. Wie de baan binnen eeni vastgestelden tijd1 aflegt ontvangt 5 reiskosten:. 3. Minder verschil tusschen prijs en pre mie zal het eerlijk rijden bevorderen.. 4. Banen een gewenschte breedte. Kleed-, tenten 'goed1 in orde, met stoelen en kapstok ken. Palen langs den kant der baan niet te dicht bij: elkaar, geen latten ter afscheiding der banen. Gebruik van een) gocdén sportme- tar. 5. Nla afloop der rijdériji zoveel' mogelijk direct uitdleeling der prijlzem. Hlet bond'sbesluur haid! niets - tegen: deze punten en belofdé ze in ernstige overweging te zullen nemen. Nog drong het er bij de rij ders op aan zich vooral zelf, 't zij' schrifte lijk of mondeling, voor een rijdérij aan te ge ven. OPDRIJVING VAN LANDPRIJZEN. In de St. Ct. plaatste de minister van land bouw een ernstige waarschuwing tegen het steeds maar opdrijven van pacht- en koopprij zen van landerijen. Hij acht het gewenscht, gelet op het advies der Land- en l uinbouw- eommissie, tot de landbouwers eene ernstige waarschuwing te richten tegen de, naar het schijnt, nog steeds voortgaande opdrijving der koop- en huurprijzen van landerijen. lu het advies, door genoemde commissie uitge bracht, wordt er in de eerste plaats op gewe zen, in vele deelen des lands, met name in de zandstreken, de vermeerdering in geldbezit bij de landbouwers geenszins steeds beteekent een evenredige toeneming van vermogen. Ten gevolge van dén gedwongen verkoop vanhua vee door gébrek aan veevoeder en door gedwongen roofbouw door gebrek aan mest is wel de geldvooraad vermeerderd, doch' nu er weder veevoeder en kunstmest moeten worden aangeschaft, moet in de op zij de gelegde gelden een geduchte greep worden gedaan. Verder wijst de commissie op de zeer aan zienlijk gestegen productikosten, als loonei), hulpmiddllen, waterschapslasten enz., welke kosten, naar zich laat aanzien, niet spoedig zullen verminderen. Daartegenover staat, dat moet worden ge rekend met eene mogelijk spoedige daling in de prijzen der producten. Reeds nu doen zich verschijnselen voor, die daarop wijzen. Ten gvolge van den hoogen stand der Nedertand- sche valuta kunnen de belangrijkste afnemers onzer landbouwproducten van voorheen de prijzen, die lot dusverre golden, niet meer be talen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat onze land- en tuinbouw zich in den loop der laatste 20 jaren steeds meer hadden gericht op de voortbrenging van artikelen, die tot de luxe- en genotmiddelen zijn te rekenen. Dit geldt niet alleen van artikelen als boomkwee- kerij-producten, bloemen, blqpmbollen, fijne groenten en fruit, karwijzaad, doch ook van de producten, die onze veestapel levert, zooals boter, vette kaas, vleesch en eieren. Vóór den oorlog was een geregeld gebruik van deze ar tikelen slechts aan een betrekkelijk klein deel der bevolking mogelijk. Het is duidelijk, dat nu al onze afnemers van voorheen verarmd zijn, het gebruik van deze zaken bij hen nog meer beperkt moet worden. Men zal zich moe ten voeden met goedkoope voedingsmiddelen, als brood- aardappelen, groenten, peulvruch ten en plantaardig vet, met name margarine. Deze redeneering moge aanvankelijk ee'ni- germate theoretisch lijken, het schijnt niette min, dat de feiten haar zullen bevestigen. Onze groententeelt had reeds dezen zomer met groote moeilijkheden te kampen, doordat voor de producten geen loonende afzet was te vinden. De prijzen van het fruit zijn zeer laag, zoodat de fruitpachters groote verlie zen lijden. De boomkweekerij verkeert reeds sedert bet begin van den oorlog in een nood toestand. De prijzen van de paarden zijn sterk gedaald. Ook in de prijzen van het vee schijnt eene kentering te komen. Van de verleende consenten voor den uitvoer van jong vee naar Frankrijk wordt bijna geen gebruik gemaakt. In het advies, dat de Land- en Tuinbouw- mmissie heeft uitgebracht, wordt bij dit punt gewezen op de gevaren, die den afzet van vee bedreigen ten gevolge van het faeer- schen van het mond- en klauwzeer. kerk rond en plaatste haar op de lijkslede, waarmee men het lijk een heel eind ver over het ijs naar het eilandje brengen moest, waar op het kerkhof lag. Onderweg werd de moer der van den doode van uitputting bewuste loos. Terwijl het zwakke daglichtschijnsel ver dween en de sterren in het donker begonnen te lichten, bewoog de lijkstoet zich als een bonte wemeling in bochtige lijn over het ijs. De Lappen dragen geen rouwkleeren, ze scharen zich niet tot deftigen optocht, de moeders dra gen hun kinderen op den rug* en de honden zijn er bij zooals altijd. Uiterlijk lijkt het als of dat volk er niet op ingericht is smart en rouw te hebben, en toch gaat hun leed hun diep ter harte; dikwijls wordt hun geest voor jaren verstoord, als de dood wegneemt, wie ze 't liefst hadden. De Lappen bleven nog een paar dagen in Jukkasjarvi, ze waren daar ook gekomen om handel te drijven, 't Leek er niets op een markt of kermis zooals wij die kennen, kra men of kijkspel zag men er niet, maar ook geen dronkenschap of uitgelaten vrcolijkheid zooals vroeger op zulke samenkomsten. Ori een boerderij kon men een koopman uit ae naastbijgelegen stad vinden, die daar zijn wa ren uitstalde. Eens maar vertoonde zich on der den hlooten hemel een bakker; zijn kar met brood was spoedig leeg gekocht. Het eeni- ge wat er voor de markgangers buitenge woons te beleven viel, waren de vele Lestadi aansche bidstonden. Die duurden soms tot laat in den nacht. Overigens gingen in de duisternis de dagen stil voorbij. Wilde men een koffiebezoek brengen, dan was het soms moeilijk den weg te vinden tusschen de boe ren plaatsen en weer heelhuids in 't eigen kwartier terug te komen. Vroeg in den na middag was het al donker, en in het bosch klonk luguber 't gedreun van het ontp-loffings- weric in Keruna. Die glinsterende helder ver lichte plaats maande met haar sterke stem toch niet de werkelijkheid te vergeten, nu in de Zeer amsffg ztjn tan slotte de gevolgen, welke onzen landbouw bedreigen, indien de moeilijkheden, welke in den laatsten tijd zijn ondervonden bij den uitvoer van onze zuivel producten, zich verder toespitsen. Wat dit voor de groote meerderheid van onze land bouw en veehouderijbedrijven zou beteekenen, behoeft hier niet nader te worden uiteenge zet. Uit het bovenstaande volgt, dat ernstig re kening moet worden gehouden met de waar schijnlijkheid, dat in de eerstvolgende jaren hooge productiekosten en sterk verlaagde prij zen der producten zijn te verwachten, zoodat van cenige rentabiliteit van het bedrijf, bere kend naar de tegenwoordige grondprijzen, geen sprake zal zijn. Elke landbouwer behoeft voor zich zelf slechts eene berekening te ma ken hoe het met de uitkomsten van zijn bedrijf zoude staan, indien de prijzen zijjer produc ten daalden tot bijv. 50 pCt. boven het peil van voor den oorlog, hetgeen toch allerminst tot de onmogelijkheden behoort. In zeer vele bedrijven zoude alsdan van het verkrijgen van eene behoorlijke rente van het in het be drijf gestoken, kapitaal geen sprake kunnen zijn. Hij. die dus een bedrijf wenscht te begin nen of die land moet pachten, zal wèl doen zich daarvan zeer ernstig rekenschap te ge ven. In het bijzonder geldt dit voor nen, die voor het koopen oi pachten van een bedrijf niet over voldoende eigen kapitaal beschikken en voor een belangrijk deel op geleende gel den zijn aangewezen. Voor zoodanigen moet het koopen o? pachten tegen de thans gelden de landprijzen uubbcl gevaarlijk worden ge acht. Het ligt ongetwijfeld ook op den weg der landbouwarganisaties om tegen de hier aar - gegeven gevaren met nadruk te waarschu wen. HET INCIDENT TE BRESKENS. Gistermiddag werden voor de Rechtbank te Middelburg behandeld vier zaken betreffenue het op 2 November te Breskeus voorgevalle ne, waarbij een Belgische vlag werd vernie tigd. Terecht -stonden P. de Kruit ter, vlasbcwer ker te Breakens, wien ten laste wen, gelegd, diefstal van een Belgische vlag, subsidiair vernietiging van die vlag, sübsniiair balda digheid en ten tweede mishandeling van den Belg A. de Wilde; J. J. Keukelaar, vocr- mausknecht te Breskens, wien ten laste werd gelegd diefstal van een Belgische vlag, subs, vernieling van die vlag, subs, baldadigheid; J. J. Ritico, landbouwersknecht te Breskens, vernieling van een ruit van een Belgisch schip, door er met een steen naar te gooien, subs, baldadigheid, W. J. Moelker, u Bres kens, heling van een stuk van een Belgische vlag. Uit het getuigenverhoor is gebleken, dai Belgische schipper van Ekke, toen hem op 27 October geraden werd, op te letten vtx <r steenen in ae haven op de plaats waar hij wilde gaan liggen, zuide: „wat geeit het, aia het maar gee,; kaaskoppen zijn'Op 29 Oc tober kwaméu vier Belgische schippers in een café liederen zingen op de kaaskoppen. Dit alles waa aanleiding dat G beklaag den zich óp 2 November, toen in een café Belgen binnen kwamen en het woord kaas koppen weer werd gehoord, kwaad maak ten en onder den invloed van sterken drank, de ten laste gelegde feiten pleegden. De officier van justitie, nir. Baron van der Feltz, wees op de tegenstelling tusschen het najaar 1914, toen de Belgen m Zeeuwscli- Vlaanderen gul werden ontvangen, en het annexiouistisch drijven van een deel der Bel gen in 1919. Hij wees ook op het*overdreven bericht in de Belgische pers, nu blijkt dat de marechaussees den schipper direct hielpen en vriendelijk te woord stonden. Hij eischte tegen Kuytcr en Keukelaar 20 boete of 20 dagen hecht., tegen Rifico 10 boete of 15 dagen hecht, en voor Moelke vrijspraak. STORINGEN IN HET TELEGRAAF- VERKEER. Ten gevolge :an den hevigen storm, die Dondardagiiacht over 'bet geheele land gewoed heeft, is 'het telegrafisch verkeer over een groot deel van het net gestoord. Zoowat het geheele Noorden was gister morgen van de hoofdstad afgesneden, alleen Leeuwarden kon zeer gebrekkig bediend wor den. De groote plaatsen in het Oosten bleven in contact, maar van het Zuiden kou alleen met Maastricht en Vcnlo getelegrafeerd wor den. Geheel Noord-Brabant en Zeeland waren agesneden. In Noord-Holland was de com- duistemis zoo licht de droomstemming over macht kon krijgen. Onze rendieren waren in die dagen in dc buurt van Jukkasjarvi zooveel mogelijk bijeen gehouden, dag en nacht werd er gehoed, maar daar er wolven in de nabijheid waren, was de kudde voortdurend onrustig geweest en toch voor een deel zoover afgedwaald, dat men een paar dagen extra noodig had voor 't bijeen- halen. De terugreis verliep zonder avonturen en zonder tegenspoed. Het had gesneeuwd en de togstand was nu voor. .onze sledevaart voor treffelijk. We bleven den heelen weg over al len bij elkaar, Nikki's schoonzoon reed het laatst hij had een sleep van vier vrachtsleden met marktwaren van zich zelf en van ande ren; maar toen we bij het rusthuis kwamen, kwam hij tot de minder aangename ontdek- kink, dat hij een slee verloren had, zonder het te merken; zoo iets kan gemakkelijk gebeu ren, als de slee hard tegen 't een of ander aan stoot en blijft hangen, zoodat de treklijn breekt of losraakt; m het pikdonker kan men niet op alles zoo letten hij moest nog blij zijn dat geen van de rendieren letsel had bekomen. Nu mot^t de arme kerel een halve mijl terug- loopen om de slee op te halen en haar zelf voort te trekken, terwijl wij in alle kalmte rust en verkwikking genoten. Óm die soort tegen vallers lacht men, als men niet zelf degeen is, dien 't ongeluk treft. De lucht was ruig en muisgrauw van kleur, er viel fijne sneeuw, de groote vrijstaande den- neboomen in het bosch leken wel op Chinee- sche torens. Buiten het bosch was er alle ge legenheid om te verdwalen, geen weg, geen pad, geen horizon, geen schaduwen, enkel een grijsgrauw ledig. Het rendier voor mijn slede gedroeg zich nu heel anders dan te voren, het liep bedaard en liet zich door het voorgaande rendier trek ken. Nikki reed voorop en zijn rendier trapte hot «poor voor Alls volgende. Dai was hard HïUHloaitle met Alkmaar intact gelblevm. Wat de groote steden betreft, heeft de storm de belangrijkste schade juist langs de kust aangericht. De verbinding AmsterdamRot terdam, kan met vijf lijnen nog onderhouden worden, ten deele door het aanleggen van noodlijnen via Utrecht, maar ofschoon de lijn Amsterdam—Haarlem intact is gebleven, was de verbinding tusschen de hoofdstad en de Residentie er het sljjcht aan toe, daar bi voor slechts twee lijnen waren overgebleven. Die communicatie was dan ook inderdaad noodlijdend. Gistermorgen vroeg is reeds een aanvang gemaakt met de herstelling. „STERRfEN EN STREPEN" TOEGESTAAN. De burgemeester van Maastricht heeft thans het verbod van de opvoering van Otlo Zccgeraf militair drama „Sterren en Strepen" ingetrokken. Het st'uk zal in de beide Kerst dagen te Maastricht orden opgevoerd, ui de Raadszitting vam Maandag LI. was ovter déze aangelegenheid' van de zijde dér S. D. A. P. eeïnterpelleerd. EEN MILITAIREN- DIEVENBENDE. Hét blijkt dat de bende militairen, die te Deventer is geknipt wegens het stelen van le- ventmidid'elen es uitrustingen, de zaak op groote schaal h'ad' ingericht1 en elders mede plichtigen bezat. Zoo zijn te Borne bij' een met verlof zijind' militair een groot aantal de kens en l'ijfgöedéren gevonden Boter, spek, kaas, putics enz werden eveneens in belang rijke partiij'en. oritvreenld. Ook wapens en uit rustingen behouden tot den buit. Intusschen is nu op de geheele bende de hand) gelegd Allen heben Volledig bekend. VEGHTEINIDE RAADSLEDEN. Zij ontmoeten elkaar op hei stationsplein te Haarlem. De heer Btom spuwde daarbij op een voor dén lieer v. d1. Stel beleedligende wij- z langs dezen heen, waarop deze hem tea aansdinuwe vam een "aantal lieden voor „in ternationale oplichter" uitmaakte. De heer Blom antwoordde den heer v. d. Stel „11- ml je morgen lm den Raar wel krij gend" Waarop de lieer v. d. Stel, opmerkende „lik zal jou hun in het openbaar wel krijgen" nam een) paar slagen 'toediendé De heer Blom heeft, naar hij lm den Raad (van Schoten) mededeelde, aangifte bij de justitie gedaan. DE CARNAVAL TE BREDA. De Roomsch,-Katholieke vereenrginig „Man- nenad'el1" te -Breda is van oordeel, dlat de wij ze, waarop van de mobilisatie de .carnaval im het openbaar gevierd werd', aanleiding gaf tot ongebondenheid en upitsnattingen, en heeft daarom oem adres aan aen gemeente raad gezomdbn om de openbare carnavalsvie ring dc verbied'en. Hét adres werd om praead* vte nar B. en W. gezonden. iDe meerderheid van hot college, voor zoo ver het uiit eigen ervaring een) oordeel kan vermen, is tegen het bestendigen dei" openba re carnavalsviering op moraHteitsgronden. Het organiseer en van optochten en, kinder feesten, het langer dan gewoonlijk openhou den der koffiehuizen zou de meerderheid' van B. en W. echter eene gewenschte viering van die dagen vinden. STRDOPERS. Terwijl te l'iaam (Freendenatroopers hun bedrijf uitoefenden aan den zeedijk, viel er plotseling een schot cn v. d. Kwoonach tig ie Makkuim, krepg de volle lading hagel ui gezicht ou schouder. Zoo spoedig mogelijk is hij per auto naar het ziekenhuis te Smeek vrevomi. De getroffene beweert, dat van K.. uit Gaast, 't geweer op hem aanlogdé en schoot, misschien politie vermoedende. Van K. ontkent, en houdt vol, dat zijm schot per ongeluk afging. De politie dóet onderzoek. DE STORM VAN DONDEKDAGNACMT. werk in die diepe losse sneeuw, en het beest ging dan ook telkens liggen; ten slote ver klaarde Nikki, naast zijn gevallen rendier op de sneeuw zittende, dat we daar moesten blij ven, hij wist den weg niet verderals het lich ter werd konden we ons oriënteeren. Maar daar wilde zijn schoonzoon niet van hooren, hij wist waar we waren en wou naar huis. Daarom nam hij de leiding op zich en wij re den achter hem. Na een paar uur merkten we den rdok van de hutten en hoorden de hon den blaffen, die al op verren afstand ons had den waargenomen. Tusschen de hoornen scho ten vonken de donkere lucht in, daar lag on ze Sida. Toen we tusschen de hutten door re den, werd er hier en daar een deur opgelicht en tegen den achtergrond van het vuur zagen we de nieuwsgierige menschen die weten wil den wie. daar aankwamen. Nooit was de hut mij zoo groot voorge komen en zoo gezellig als dien avond. Op den grond waren versöhe dennetakken ge spreid. Sara zat met haar vriendelijkste ge zicht bij het vuur, de koffie was klaar, de kinderen in gespannen verwachting, en de honden zoo verrukt over de thuiskomst dat ze je wel 'hadden willen ojpeten van pleizier. De tijd voor Kerstmis vloog om: donker en koud waren de dagen, maar zonder een uur van verveling. De temperatuur daalde nog steeds en bad op den 24en den denkbaar laagsten graad bereikt. De kudde werd met zorg géhoed, want de wolven durfden dichtbij komen. Het gedeelte dat wij bij ons hadden, bestond meest uit rendieren van groote waar de, getemde rijdieren, die wij telkens noodig haden als we verder trokken. De rest waren achterblijvers en afgedwaalde rendieren uit de kudde van anderen. Nikki en Inga losten elkaar af en hieldeij dag en nadht tie wacht zooals dllen deden in onze gemeente, meestal deden de huisvaders het zelf en de jonge meis jes, de jonge herden weren hfj de hooldkudde in Zuidelijker streek, op de eigenlijke plaatsen waar 's winters gegraasd kan worden. De wolven van de kudde af te houden is een lastig werk, de wachter moet den heelen tijd op aneeuwschoenen staan, kan in 't geheel geen rust nemen, en wat nog erger is, hij moet onophoudelijk geluiden maken, om het roofdier te verschrikken, maar hij mag niet schreeuwen in de richting waar hij denkt dat de wolf zich ophoudt, want de wolf kan too- veren en hem de spraak doen verliezen. Ondanks het zorgvuldige hoeden gingen er toch heel wat rendieren door de wolven verlo ren. Als er dieren van de hoofdkude afdwalen en hun vijand in de buurt is, kan hij zijn slag slaan voordat de menschen of honden het kun nen -beletten. Op een avond dicht bij Kerstmis, toen we al lagen en het vuur zoo goed als uit was, werd de deur stil opgelicht en Turi, wit van rijp, riep zijn groet naar binnen. Sara stak haar -hoofd buiten de „raggas" (muggententl en spoedig was het vuur weer opgerakeld, want voor den gast moest koffie gezet en eten gewarmd worden. Turi was gekomen om mij mede te deelen, dat hij zijn vroegere belofte, mij naar Karesuando en Kontokeino te bren gen, niet kon houden, daar die reis hem stel lig de trekdieren zou kosten, er waren er dien winter te veel wolven, en op een zoo lange reis kon hij niet iederen nacht waken, dus zouden zoo'n paar losse rendieren zonder eenigen twijfel verloren gaan. Het was een groote te leurstelling voor mij, dat er van die voorge nomen reis niets komen kon, maar ter vergoe ding had ik de prettige verrassing dat Turi een groote Kermispost meebracht, veel brie ven en pakjes. De laatste bevatten meest snoe perijtjes of gebak, hoogst welkome kerstge schenken, zoowel voor mij als voor de omge ving. Turi bleef een week lang bij ons, hij wil de na de feestdagen in deze streek een wol- venklem plaatsen om een paar van de rakkers te vangen- SWoBsStvsmifë.) 301 Tot In ontvangstname der bovengenoemde kaarten worden de houders van legitimatie nummers verzocht zich MAANDAG 22 DE. CEMBER van HALF VIJF TOT ZEVEN UUR en DINiuAG 23 DECEMBER VAN HALF VIJF TOT ZEVEN UUR te vervoegen aan een der onderstaande scholen en wel de legitimatienummers: 1—500 Maandag aan de Keetkolk, hoofd der school de heer J. Franssen. 5011000 Dinsdag aan de Keetkolk, hoofd der school de heer J. Franssen. 10011500 Maandag aan de Brillensteeg hoofd der school de heer F. Aukes. 1501—2000 Dinsdag aan de Brillensteeg, hoofd der school de heer F. Aukes. 2001—2500 Maandag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 25013000 Dinsdag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 3001—3500 Maandag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 3501- 1000 Dinsdag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 40014500 Maandag aan de Snaarmanslaan hoofd der school de heer J. Eits. 45015000 Dinsdag aan de Snaarmanslaan, hoofd der school de heer J. Eits. 50015500 Maandag aan'den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. 55016000 Dinsdag aan den Koningsweg, hoofd der schooi de heer P. Schipper. 6001 en daarboven Woensdag van twee tot vier uur aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. Het publiek wordt er beleefd op attent ge. maakt, op de aangewezen datum en uren bo> vengenoemdc kaarten af te halen of te doen afhalen en bij ontvangst „goed na te zien, of dc juiste hoeveelheid waarop zfj recht hebben is ontvangen, aangezien abuizen voor rekening der ontvangers zijn en later niet meer kunnen worden hersteld. De Directeur van het Distr. Bedrijf, C. H. SCHNEIDERS. Uit berichten in own vorig nummer bleek reeds, dat de storm van Donderdagnacht voor verschillende schepen vooral noodlottig is woest -on no,g steeds komen er meerdere be richten over stormschade. Nabij Dciveland, in de Mosael'kreuk ie het aardappelenschip „De Ambulant", schipper Jacob van Z:amten, geladen met 1000 H.L. aardappelen, bestemd voor Amsterdam, ge zonken. Dc echipper en zijn ouders en dochter werden gered. Reeds vroeger heef^dez© schipper oen «chip verloren, waarbij zijn vrouw om hot leven kwam. Het schip „Karl Schroei» 7", geladen met steenkolen roor Rotterd**, is te Emmerik ga. zonken. De te Lobith werkende baggermolen No. XI van de firma Den Breejen van de Bout i» tijdens den hevigen storm hedennacht ge zonken. Dicht bij Ier-seke it een scheepje gezonken. ken. Het zit met den matt boven water. Van Het zit met den mast boven water. Bij het zinken zijn vermoedelijk drie menschen can het Heven gekomen. Op Schiermonnikoog zjjn groote Duiteche mijnen aangespoeld en teven» twee reddings boei 0*1, een van het „Zaan" en een van den loiggor „Stormvogel". Het wegspoelen van de duinen gaat maar «toeds door. Lag er vóór don kaatsten- «term nog 24 M. vast hoog duin voor de villa van den heer Viersen Trip, than* bedraagt dit maar 16 M. Onlangs1 brachten de ingenieur en opzichter van de prov. Friesland ©een -bezoek aan de bedreigde duinen en strand1. Zij maak ten schetsen, maar meer vernam men er tot dusver niet van. Olpjrent de verongelukte «leephoot Hercu les wordt nader gemeld: Hot geru-cht, dat behalve de opvarenden nog oen aantal vletterliedèn met do „Hercu les" ter redding was uitgegaan, bleflk onjuist. Liet aantal slachtoffers bepaalt zich due tot de 10 man equipage. Het zijn 'kapitein Jan van der Wiele, stuurman Jan Boterhoek, de matrozen Frans Kruger, Antoon Broek en D. Kuiper, de machinisten P. van Velzen en Jan Botter, de t,'okers IJ. Bos en W. Bijl en de waterklerk Jan K-ruger Jr. Bohalve de stuurman waren alle opvarenden te IJmuiden woonachtig. De gestrande schepen zijn d« Duitsche zee lichters „Lucia" en „C'arpa", die geladen met stukgoederen op weg waren, gesleept doof de Duitsehc sleepboot „Sildamerica 6;' van Rot terdam naar Hamburg. Van deze Blccpboo-t i» niets bekend evenmin al» van do opvarenden van do lichter» dio zich echter waarschijnlijk op de sleopbo-ot hebben begeven. Kapitein Jan van der Wiele i-s bekend geworden al» Vod-der van de opvarenden van het gestrande en- ver loren gegane Elngelsche stoomschip „Ea«t- will" De gezonken sleepboot „Herecules" is ge- vonden. Zij 'ligt ongeveer een mijl Noord-TVest van Lfmuidenbij laag water steekt de mast een meter boven water uit. De loodsboot haeft er de roode vlag opgezet. Tusschen Zandvoort en IJmuiden zijn nog 2 lijken aangesp eld: vermoedelijk liiggen de Hj'ken van het machine-personeel nog in- het schip. Te Bruten zijn meer dan 1000 rietmatten nn éenige scheepsluiken aar-gespeeld. Men vormoedt dat hoogerop oen schip is vergaan. Te Tiol en omstreken richtte de storm groote schade aan. Vele hoornen in boo toga ar den en boiischen, o. a. te Drumipt en Ophe- -mort, weiden ontworteld, »oh-oor»'teenen -om ver gerukt, gebouwen bijna geheel van hun dakpannen ontdaan. Bij de oxport-mandenma- k or ij der firma S., bij Tiel, woei een groote loods in. Aan de rivierzijde zijn lantaarnpalen- omver gewaaid. Een wachthuisje -op de gier- pont verloor bot -dak. Door een b-oom in het Plantsoen te Tiel werd een pakhui» gedeelte lijk ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voer. Omtrent de twee bij Egmond gestrande schepen meldt men ons, dat twee mannen van daar, met name v. d. Pol en Koopman^ er be dt van hebben genomen. Te paard 'kon-den zij juist de vaartuigen bereiken. Daarna joegen ze ite beesten naar het strand terug en bleven zalf aan boord achter. Deze onderneming werd waarschijnlijk gewaagd, omdat bij een even tueel vlot komen der schepen een flinke be- lo-on-ln-g hun deel zou zijn. Dat 'bij de hevigen storm daaraan zelfs nog niet gedacht ko-n worden, spreekt van zelf, terwijl ook bij ver betering van het weer dit werk igroote be zwaren zal moelbrengen. Ondortusschen zien velen met belangstel ling den afloop van dit avontuur tegemoet en wordt met ongeduld gewacht op eenig nader bericht -over de bemanning. Omtrent de stranding van -de oude Duit«ehe tórped-oboot „Hildebrand't" verneemt men nog, dat de sleepboot „Poolzee", nadat de „Hildebrandt" op het strand liep, geen verde re pogingen aanwendde dè torpedoboot los te maken. De „Poolzee" is toen opgestoomd naar Rotterdam. De Hildebrandt ligt in het zand-, doch er is alle h-oop, dat de sterke pantser- platen weerstand bieden en men het vaartuig behouden binnen zal krijgen, zoodra het water hoog genoeg 'is.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5