Honderd Eei sb Twintigste Jaargang. Dins'1 itr 23 December. m o. soa i v i PROVINCIAAL NIEUWS. In de eetzaal vn „de Rustende Jager" had gsteravond de 1ste vergadering plaats van de plaatselijke vereeniging van den Han- déldlrijvenden en Imid'ustrieelen Middenstand. De vergadering, die om half 9 uitge schreven, werd wegens een voorafgegane huishoudelijke vergadering, die men beter wat eerder had kunnen houden, om 9 uur door den voorzitter, den heer Peters, ge opend. De heer Peters verheugde zich over de op komst en heette speciaal den burgmeester welkom. Spr. stelde den spr., de heer A. Inge- nool Jr., directeur van de Middenstands-Cre- dietbank en hoofdredacteur van het Midden stands-Weekblad, aan de vergadering voor, die daarop het woord bekwam voor het on derwerp; „Is organisatie voor den Midden sand noodrg?" Spr. meende, dat ieder daarvan overtuigd moest zijn en wees op de krachtige arbeiders organisaties, die voor zich groote voordeelen bereiken Voor den middenstand is organisatie voor al in deze tijden, nu de middenstand in den druk ia gekomen, meer dan ooit noodig. Spr. herinnerde aan de woorden van Mr. Zimmer man: „dat een krachtige middenstand de beate waarborg is voor de volkswelvaart". Spr. herinnerde er aan hoe in 1902 ,dt middenstandsorganisatie in Nederland ont stond en wees er op hoe men daarin in Bel gië Nederland voor was. Het waren de heeren Meeuwsen en Fideldy Dop, die de aandacht van de Nederlandsche regeering op de Belgische niiddenstandsorga nisatié wezen, met hei gevolg, dat in 1902 het le middenstandscongres te Amsterdam werd gehouden. Voor 400 deelnemers werden daar een 20-tal onderwerpen behandeld. Een werkprogram voor den Middenstand werd opgesteld en dit wordt nog steeds, evenals ae daar behandelde onderwerpen, geraadpleegd. t Spr. deed uitkomen hoe op initiatief van Dr. Nouwens de Middenstandsbond tot stand kwam en tot heil van den Middenstand werkte. Spr. stelde in het licht hoe dc tijden van den vrocgeren middenstander achter .ons lig gen. De organisatie heeft het intellect van1 den middenstand verhoogd. Boekhoud cursussen zijn georganiseerd en boekhouden is de kurk waarop de fleseh van het zakenleven drijft. Wil het credietwezen goed werken, dan is daarvoor een goede boekhouding noodig. Hetgeen daarvoor in Rotterdam gedaan was, werd door spr uitvoerig besproken. Het crediet noemde spr. een niet te missen f'.etor in de vereenvoudiging van het beta- it .irs wezen De organisaties hielden daarom vol met de rnidd'cnstandscrcdietbankcn Bij het uitbreken '"u den oorlog bleek het groote nut daarvan. Feti moratorium werd voorkomen en Treub «•telde door bemiddeling van dc regccring do nvddenstundscredietbankcn per Ned Bank n staat een crediet te verkrijgen 9 maal groo Ier dan het eigen kap:.aal was. Een filiaal van dc mIddenslandscncdictbanlt is ook in Alkmaar gevestigd m spr. gaf een uiteenzetting hoe dc mitlden-slander daarmc de door de N'edl. Borgstelling- Maatschappij crediet kan bekomen. De Borgmaatschappij is bereid ieder mid denstander te helpen, mits zijn zaak goed is Door een regeeringssubsidie wordt die Maatschappij daarvoor !n staat gesteld. Ook de regeeringscommissie voor het mld- denstandscrediet onder bescherming van H M. de Koningin, verleende reed9 aan 500 kleine middenstanders, die niet op andere wijze geholpen konden worden, credieten van 1000,—. De afscheiding van een deel van de R.-K., in verhand met het optreden tegen minister Kolkman in 1912, waardoor de Hanzebond gesticht werd, werd door spr ook behandeld Spr. huldigde „De Hanze" voor de hechte organ'istle die ze tot voorbeeld van de Neu trale of stand wist te brengen en spr. ver heugde zich over de tot nog toe beijverde ge zonde samenwerking. De Chr. Middenstandsorganisatie, in 1916 gesticht., werd door spr. oc>k besproken. Spr. besprak hierna de uitschakeling ven den middenstand gedurende den oorlog floor vele gemeentebesturen. Spr. verheugde zich er over, dat in Bergen de middenstanders daarover niet te klagen hebben gehad en bracht daarvoor den burge meester een woord van hulde. (Applaus). Spr. betoogde hierna waarom organisatie voor den middenstand, die in het gedrang komt, meer dan noodig is. Ieder op zichzelf kan niet gedaan krijgen, wat men met over macht wel tot stand kan brengen. Een gevaar is geboren geworden In vele gemeenten is de zucht naar voren gekomen om winkelier tje te spelen. Spr. herinnerde aan hetgeen op flit gebied in Den Haag en Amsterdam ge daan wordt en spr. deed uitkomen, dat dit Seen houding is tegenover den middenstand, et rustige deel in de natie, de krachtigste waarborg voor de volkswelvaart, Men kan als enkeling tegen het winkeliertje spelen van de overheid niets doen. Komt men als orga nisatie, dan zal de overheid rekening houden met rechtmatige wenschen. Ook voor de middenstanders geldt de leu ze van Marx: „Vereciiigt u", want daarin schuilt de kraent. Kleine wissewasjes moet men op zij zetten. Bij de lastercampagne tegen de winkeliers, door het publiek als dc woekeraars be schouwd, stond spr. ook cenige oogenblikkeu stil. Spr. wilde eerlijk bekennen, dat er aan leiding was gegeven dat den naatn van woe keraars aan dert winkelier werd gegeven. Menige winkelier gaat niet vrij uit, maar dit geeft geen recht om daarmede een geheelcn stand te bekladden en spr. betreurde het, dat de pers dit gedoe gesteund heeft. Ook spr. laakte het achterhouden van gederen, maar dit mag geen aanleiding zijn, omdat het door enkelingen geschiedde, om een geheelcn stand te treffen. Alleen de organisaties kunnen daartegen opkomen. Zij willen ook de woeke raars als minderwaardigen royeeren en drin gen dan ook overal aan op het instellen van raden voor verbruikers, Waar vastgesteld kan worden of een verbruiker al of niet te veel moest betalen. Spr. wees nog op de consumentenvereeni- ging die reeds 150 afdeelingen telt, deze gaat hun boekje te buiten zij bestrijden de duurte niet door de daad, omdat zij slechts er naar streven 10 pCt. korting te krijgen voor hun leden en dit leidt tot slechte praktijken. Spr. illustreerde dit door een voorbeeld in den Haag inzake solo-margarine. Met een winst van 12 pGt. zette een winkelier daar met 6 filialen de solo-margarine om, terwijl de bedrijfskosten 15 pCt. zijn, dit leidt dus tot een immoreele afslachting van de winkeliers. Wanneer de consumentenvereenigingen wat willen bereiken, dan zal zij zich tol de fabri kanten en groot-handelaren hebben te richten al zal dit weinig helpen, zoolang Duitschland er niet boven op komt en de oorlogssChulden in alle landen belangrijk zijn geslonken. De consumentenvereeniging zaait haat waar eendracht noodig is. Alleen door organi satie kan men zich daartegen wapenen en spr. hoopte dan ook dat er door den Midden stand in Bergen bewezen zou worden dat er plaats is voor een krachtige neutrale midden standsorganisatie, naast die van de „Hanze". De tijd om alleen te blijven staan is voorbij. Spr. noemde dit te gek om van te praten. De concurrentie door de coöperatie maakt ook or ganisatie van de middenstand noodig. In coöperatie lag wel veel goeds, maar meer kwaad en spr. was daarom persoonlijk daarvan een tegenstander. Waaneer danidden stand hoi publiek op een wijze Sedlafd waarop Kef ea de gemeen schapsrecht heeft, dan het het kwaad van de coöperatie voorkomen. De middenstand moet dienen maar ook weten te heerschen, door wa renkennis en de smaak van het publiek te lei den. Bij een coöperatie komt de chef in aanra king met het publiek. De winkelier komt zelf met liet puibliek in aanraking en staat dus sterker, mits hij oog heeft voor de belangen van het publiek eu het voorzet wat het werke lijk behoeft. Ook de coöperatie bloeit niet altijd!. „De Vol harding" in den Haag verloor het laatste jaar 100.000 en 'het bestuur motiveerde dit om dat ze zoo trouw de regeeringsmaatregelen uitvoerde. Spr. geloofde, dat het kwam tengevolge van het onoordeelkundig belekl. De vakorganisaties van de middenstand werden door spr. ook besproken. Een gevaar daarvan noemde spr. het door gevoerde collectief inkoopen, dat voordeelen geeft, maar het eigen initiatief doodt. Spr. wekte op tot aansluiting bij de vakor ganisatie maar niet te ver op den tot nog toe gevolgden weg door te gaan, daar men an ders het knechtje wordt van een bestuur. Tot aansluiting bij den Ned. Middenstands bond wekte spr. nog met kracht op. De orga nisaties moeten opgenomen zijn in het groote verstand, dat ieders godsdienstige en politie ke overtuiging eerbiedigt. Spr. sprak hierna nog een woord van aan beveling voor het uit te geven populaire mid denstandsweekblad dat in algemeene zin werkzaam zal zijn en alles in het belang van den Middenstand zal bekijken Met de wensch dat ook in Bergen gespro ken kan worden .van een krachtig midden- standsleven eindigde spr.. de overtuiging uit sprekende, dat dit tot heft van de gemeen schap zal strekken. (Applaus.) De heer Kip vroeg ot de vereeniging zich. waar ze nog niet Kon. goedgekeurd was, wel bij den Middenstandsbond kou aansluiten. De heer Filet vroeg of het een gezonde wij ze van doen was •om coöperatie toe te passen en die van anderen te bestrijden. Spr. was steeds tegen coöperatie geweest. De heer Bouda vroeg of apr. naast de mid denstands vereeniging ter plaatse nog een win- keliersvereeniging nuttig oordeelde. De voorzitter zegde toe, dat op de eerstvol gende bestuursvergadering het voorstel ge daan zou worden tot aansluiting. Ook de Kon. goedkeuring zal spoedig gevraagd worden. Spr. vernam gaarne waarom de midden stand bij verkiezingen niet zelfstandig kon uit komen. Spr. oordëelde den tijd gekomen, dat Üe mid denstand zich grooter zeggingschap verovert. Tot nog toe schonk de regeering geert voldoen de aandacht aan de belangen van den mid denstand. De heer Ingenool zeide, dat de vereeniging nog niet Koninklijk is goedgekeurd onder voorbehoud, dat de Kon. goedkeuring zal worden aangevraagd', kan zq| bij den Bond toetreden. Tegen betaling van 5 et. per exemplaar kan men aan de Landsdrukkerij overdrukken uit de Staatscourant krijgen. Men kan dus op de ze wijze goedkoop exemplaren van de statu ten voor de leden bekomen. De contributie voor den Bond bedraagt 50 cent per lid, dit kon zoo laag zijn," omdat de bond 250Ü0 leden telt. Als organisatie kan men het bestaan van de coöperatie betreuren, maar het zou onbe schaamd zijn het recht van organisatie te be twisten. In verschillende vakken, als de huidenclub van Roterdanisehe slagers, is een gezonde coöperatieve nkoop. Len ongc. nde uiting van coöperatie is die inkoop wa g*i\, het bestuur van de inkoopor ganisatie dé leiding geeft in de zaken van zijn leden. Tegen de toepassing van de gezonde coöpe ratie idéé had spr. niets. Men moet er voor waken, dat het eigen initiatief verloren gaat. Spr. zette nog uiteen hoe men kan berei ken, dat er in Bergen een correspondentschap komt van de Midclenstandsbank. Spr. wi, .e ne neutraliteit zoo doorvoeren, dat men zich niet ging bemoeien met de ver kiezingen. De vereeniging is een economische en kan alleen door de politiek vertroebeld worden. Men moet de standsorganisatie vrijhouden van do politiek, aangezien men daarmede de splijtzwam in de vereeniging haalt. (Ap plaus). Het stichten van een winkeliersvereeniging achtte spr. niet noodzakelijk. Spr. betoogde meer uitvoerig waarom hij deze meening was toegedaan. De voorzitter bracht den spr. hierop dank voor zijn rede en sloot de vergadering met den wensch dat spoedig zal blijken, dat de re de vruchtdragend was geweest. De aanwezige middenstanders niet-leden wekte spr. op toe te treden. De burgemeester had met belangstelling de rede gevolgd. Spr. was 'het er mede eens, dat in de vereeniging geen politiek moet komen. Ook waarschuwde hij tegen versnippering. Het verheugde spr. te hebben vernomen, dat het gemeentebestuur van Bergen de midden stand! niet ter zijde had' gesteld. Spr. was van meening, dat 'het verkeerd was, wanneer de gemeente winkeliertje ging spelen. Spr. was vóór de vrije concurrentie. Het verheugde spr. dat de inleider gezegd had dat de winkeliers hun cliënten zoo moes ten bedienen, dat zij hun vertrouwen verdien den. In de gemeente bestaat geen coöperatie. De winkeliers 'hebben er voor te zorgen, dat er geen komt. In den laatsten tijd hoorde spr. zeer veel klachten over de hooge prijzen van de groenteboeren. Wanneer de winkeliers wer kelijk te veel nemen, dan is spr. van- meening, dat de verbruikers zich moeten vereenigen. Met' het oog op de stijging van die belastin gen oordeelde spr. een goede boekhouding voor de winkeliers van veel belang. Nu komt het veel voor dat men tengevolge van een on beholpen boekhouding een reclame niet aan nemelijk kan maken. Een goed boekhouding maakte het ook mogelijk dat men aan de ge meente werkelijk betaalde hetgeen men schul dig was. (Applaus.)" De heer Kip betreurde het, dat de vergade ring gesloten was. Spr. wilde toch nog opwek ken tot aansluiting bij'den middenstandsbond, al was het alleen maar om van de leiders goe de manieren te leeren Voor vele winkeliers in Bergen vu dit noodig. UIT KT. FAKCKAH. UIT OTERLEEK. Da raad vergaderde Maandagmiddag om hall twee. Afwezig de heer Witteveen. De«heer Zeeman vroeg naar aanleiding van de notulen of het de bedoeling was om de twee lichtpunten odk te vergoeden aan hen die hun aanleg nog moeten maken. Spr. dacht van wel. De voorzitter zeide dat deze gedachte juist was. Ook de andere heeren waren het daarmee eens. v Ingevolge een schrijven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, inhoudende de mededeeling, dat het in de bedoeling van die Staat lag om met ingang van 1 Januari over te gaan tot rijksexploitatie van de telefoon kantoren, werd besloten, om aan Mej. Gr. Valk-—Leegwater, als kantoorhoudster en haar echtgenoot als plaatsvervanger eervol ontslag te verleenen. Medegedeeld' zal worden, dat. deze personen niet boreid zijn, in Rijksdienst oVer te gaan;, dat nog niet tot den bouw van de cel was overgegaan, zoodat aan het Rijk niets ge schonken kan worden. Verzocht zal worden, óm te bevorderen, dat het kantooT zoo spoedig mogelijk tot stand'komt en ook het dorp Oterlee'k aan te sluiten. Van Gedep. Staten was bericht gekomen, dat de Minister bezwaar heeft tegen de rege ling op het heffen van den hoofdelijken om slag. De regeling zal goedgekeurd worden, mits de maximum-aftrek niet hooger dan 800 wordt geBteld. De Raad had een aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op 750 bepaald en de kinderaftrek op 75 per kind gesteld. De voorzitter stelde nu voor om de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op 750 te laten, en de kinderaftrek te stellen op 75 voor één, 125 voor twee, en op 150 voor drie en meer kinderen. De heer Spaan wilde voor één kind 50, voor twee 100, voor drie 125 en voor 4 of meer 150 aftrekken. De heer Zeeman wilde de aftrek stellen op 50 voor één, 100 voor twee en 150 voor 3 en meer kinderen. Ka bespreking staakten de stemmen over het voorstel van den voorzitter. Er vóór stem den de heeren Zeeman, Dekker en Gouwen- hoven. De voorzitter zeide hierop, dat hij zijn voor stel introk, om te bereiken, dat er geen ver traging ontstond hij het opmaken van den H. O. De heer Zeeman, deed hierop zijn voorstel, om te voorkomen, dat dat van den heeT Spaan werd aangenomen. Het voorstel-Zeeman werd' aangenomen. Vóór stemden de heeren Koning, Zeeman, Dekker en Couwenhoven. Het voorstel-Zeeman, om hij dien dokter geen lantaarn te plaatsen, waarover in vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans, nadat ook de voorzitter had medegedeeld, dat ook de dokter dit niet noodig oordeelde, aan genomen. Tegen stemde de heer Spaan. Van de liéhtcommissie kwam hierop het voorstel in behandeling om twee lijnwerkers te benoemen, één voor Oterlee'k, op een salaris van 208 en één aan de KoordeT vaart met een proeftijd van één jaar op een salaris van 150. Ook werd voorgesteld, te bepalen, dat dè lijnwerkers verplicht waren, elkander bij te staan en te vervangen. De commissie deed ook het voorstel, om een klasse Ila in te voegen, waarbij bepaald wordt, dat zij, die in deze klasse geplaatst worden, voor het electrisch licht een vast recht van 27.50 verschuldigd zijn. In Oterleek is n.l. de regleing tot stand gekomen, dat dé afnemers van het electrici- teitsbedrijf, dat nu een gemeentelijk is, boven hun stroomafname, die nu 15 cent per K. W. U. bedraagt, een vast bedrag per jaar betalen, onafhankelijk van hun liéhtverbruik, welk be drag gebaseerd is op den welstand van de inwoners en ook geregeld is naar de afname in vorige jaren. In bet dorp Oterleek heerscht daarover een sterke ontstemming; men wil liever de K. W. U. verhoogd zien, omdat men dan naar ver bruik betalen moet en men oordeelt de rege ling, die thans tot stand is gekomen, zeer onbillijk, omdat deze, zelfs van weduwen, die gesteund worden, een vast recht heft van 10. De heer Zeeman zette uiteen, waarom de oommissie van het electriciteitsbedxijf, in tegenstelling met het advies van het provin ciaal bedrijf te Alkmaar, twee lijnwerkers wilde aanstellen. Twee waren goedkooper dan één, aangezien men voor 150 aan de Koor- dervaart iemand bereid had gevonden om als lijnwerker op te treden, terwijl de 'heer Schoen het voor 400 liever niet op zich wilde nemen en het bovendien prettiger v nd', dat men aan de Hoordervaart ook een lijnwer ker had. Bij stoornis kan de zaak dan spoedi ger verholpen worden en ook zullen heide sa men, die werkzaamheden kunnen dntn, die tot nog toe door mannen van de P. E. N. ver richt werden. De commissie stelde voior om de lijnwerker aan de Hoordervaart voor een jaar te benoe men. om, wanneer na verloop van dat jaar mocht blijken, dat bet wen schel ijker was om toch één lijnwerker te hebben, Jan geen her benoeming meer te doen. Het voorstel werd aangenomen. De heer Spaan herinnerde er aan, dat de ingenieur van de P. E. H. gesproken had over 50 pet. verhooging. Spr. vernam nu gaarne, hoe of dat zit. Kaar zijn overtuiging had de hoofdingenieur den Raad verkeerd ingelicht. De zaak zou zeker een anderen draai hebben genomen, wanneer de Raad geweten had, dat ue verhooging niet ging over het licht. Spr. vrceg of het geen aanbeveling verdiende, om een schrijven tot het provinciaal bedrijf te richten, omdat do houding van den hoofd ingenieur niet in den haak genoemd kan wor den. Hij heeft 'wel geen leugens verteld, naaar toch de waarheid te kort gedaan. De voorzitter deelde mede, dat hij reeds een tchxijvtTi M/w 'luxxfirii upmm jim* ïtilif»!** D» heer Spaan dank*« daarvoor. Spr. juichte het toe, dat de klasse van 27 was ingevoerd geworden. Spr. vroeg, of alle# voor de menschen nu niet te duur wordt. De heer Zeeman zeide, dat de heer Boom nu in het buitenland is. De commissie had gaarne véér de vergadering antwoord van hem ontvangen. Wanneer achteraf blijkt, dat de inlichtingen niet juist zijn geweest, dan 'han delde dé Commissie en de Raad volgens ver keerde gegeven». De heer Dekker meende, dat die onjuiste gegevens het licht in Oterleek duur maken. Wil het bedrijf nit kunnen, dan zal die prijs betalad moeten worden. Men heeft nu een maal een gemeentelijk bedrijf en men zal er nu wel niets meer aan kunnen doen. De heer Zeeman: Maar wij hadden allemaal dén indruk gekregen, dat de 50 pot. op de 33 cent gelegd zou worden. De heer Spaan oordeelde, dat de heer Boom advieseur was van de provincie en dus niet het recht had, de menschen er openlijk in te laten loopen. De voorzitter achtte het verstandiger het antwoord van den heer Boom af te wachten. Dé heer Spaan vroeg, of hét dan niet juis ter was om de menschen per K. W. U. te la4 ten betalen. Men weet, wat ze vorige jaien gebruikten en men kan dus nagaan, of ze minder gaan gebruiken en dan toch een vast recht heffen. Spr. vreest geen minder gebruik, omdat men te Oterleek met het verbruik reed» zóó zuinig was, als men zijn kon. De heer Zeeman vreesde, dat dan het be drijf in het gedrang zou komen. Het belang van het bedrijf bracht mede, dat men een zoo ruim .mogelijk .gebruik van het licht maakte. De neer Spaan bleef de berekening per K. W. U het meest gewenscht oordeel en, omdat men dan betaalt, wat men gebruikt. Het vas te recht was voor velen zeer bezwaarlijk. De heer Zeeman bleef dit een gewaagde onderneming oordeel en. Spr. deelde mede, dat dé Commissie in haar vergadering ver schillende plannen onder de oogen had gezien, maar. ten slotte toch het heffen van een vast recht het beste had geoordeeld. Ook de Oom- missieleden van Oterleek oordeelden dit ge wenscht. De heer Sjpaan: Onder de reclamanten be hoort ook één der Commissieleden uit Oter leek. De voorzitter: Die reclameert tegen de klasse, waarin h'ij geplaatst ia, maar niet te gen het systeem. De heer Spaan meende, dat men er voor moet zorgen, dat de menschen het licht kun nen behouden. De heer Zeeman betoogde nogmaals, dat dé Commissie alle» had berekend. Men moet voorkomen, dat de menschen onnoodig bezui nigen. Het geld moet er zijn. Wanneer wer kelijk juist is, dat de Raad er in geloopon is, dan zal men daartegen moeten protesteeren en van het Provinciaal bedrijf een tegemoet koming moeten eischen. Spr. stolde zich echter niet vóór» dat men hot zéé ver zal kun nen brengen. Dé heer Dékker was van meoning, dat de invoering van ee%klasse roods aan vele be zwaren tegemoet kwam. Spr. geloofde, dat nu minder afsnijdingen zullen volgen. Op voor stel van den voorzitter werd besloten den brief van don heer Boom af te wachten. Besloten werd, om dé klasse Ha in te voe gen. Tot lijnwerker te Oterleek werd de heer O. Schoen benoemd, tot die aan de Hoorder- vaart, de heer Jacob Immink. De laatste werd' voor een jaar benoemd. De heer Couwenhoven had bezwaar tegen het benoemen van oen heer Schoen voor on- bepaaldén tijd. Spr. meende dat de heer Schoen het recht moet behouden, om voor de Hoordervaart te bedanken, wanneer hij dat, als dit noodig was, er niet bij wildé hebben. Besloten werd om dit toch onveranderd te laten. Bij de rondvraag vroeg de heer Zeeman, in welk stadium het adres van gezinsverpleging, inzake de gemeentelijke subsidie en het adres van het Witte Kruis tot het aanstellen van een verpleegser ver'keereden. De voorzitter deelde mede, dat het adres van gezinsverpleging in handen van dé wet houders was, ter bestudeering. Van de gemeente Schermerhorn was het verzoek ingekomen om 500 subsidie te ver- i. men voor een te benoemen verpleegster -.or de gemeente Schermerhorn en Oterleek. De gemeente Schermerhorn had' van de ge meente Groot-Schermer het verzoek gekre gen1, voor gemeenschappelijke rekening een zuster te benoemen. Met het oog op de ligging wilde Schermerhorn dit liver in samenwer king met 'Oterleek doen. De plannen waren nog in studie en-daarom nog niet voor be handeling vatbaar.- De heer Zeeman nam met deze verklaring genoegen. Op ee nvraag van den heer Zeeman, deelde de voorzitter nog mede, dat de eigenaars van de boomen verplicht waren, de boomen voor het electrisch net te snoeien. De heer Zeeman gaf in overweging, dé eigenaars er op te wijzen, dat zij voldoende moesten snoeien, aangezien er thane, daar 's zomers de takken door het blad veel lager komen te hangen, onvoldoende gesnoeid was. Hierna ging de Raad in comité. - UIT BERGEN. Maandagmiddag' vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer Gootje». Gedorende het lezen van de notulen deelde de voorzitter medé dat in een te Amsterdam gehouden vergadering gebleken ie dat er vrij zeker tariefswijziging voor 't electrisch licht zal komen. Dit werd aliessins billijk geoor deeld. Dé neer Slijker had gehoord dat dé ver- hoioging 50 pet. zal bedragen. De voorzitter antwoordde dat dit wel dé be doeling schijnt te zijn- Echter zal men dat niet zoo moeten opvatten dat de prijs ver hoogd zal moeten worden op 40 op 60 ct. Wij zullen dan b.v. inplaats van 6, 8 ct. moeten geven. De heer Kloosterboer zeide dat het een troep is tegenwoordig toet het electrisch licht. Het is gedurig storing. I)e voorzitter merkte op dat de storingen niet willekeurig worden gemaakt. De (teer Kloosterboer: We hebben niet an ders dan een zoodje oude rommel, een zoodje magere draden die telkens breken. De voorzitter deelde mede dat plaatselijke storingen zoo spoedig mogelijk in orde ge- maalkt worden. Volgde verdere lezing en daarna goedkeu ring der notulen. Uit de noitulen van een comitézitting bleek le. dat voor benoeming veldwachter, uit 27 sollicitanten, de volgende voordracht is opge maakt: 1. H. Barten, 2. Tb. Doves, 8. Jb. Bou wen. 2e. Dat de krocht voor 5 jaaT is verhuurd aan 0. Vader voor 250 per jaar en 8 snees bouwgrond aan P. Keizer voor f 4.60 per snees. Ingekomen «tukken. Kasopname op 20' Hov., waarbij bleek da- overeenkomstig de boeken in kas was 12432.88. Van den inspecteur der posterijen, dat de uren van openstelling voor post en telegrafie zijg overeenkomstig de circulaire, van 22 Oct. van 811, 121, 2-3)4 en 67V2 uur. De heer van Kampen deelde mode, dat hem telefonisch medegedeeld was, dat het door het gemeentebestuur gedane verzoek is toege staan waardoor het kantoor niet open is van 121 doch van 1112 uur. Verder Wees de heer van Kampen er op, dan het odk voor de posterij een groote verbe tering gqnoemd kan worden omdat het post kantoor fru niet 5 doch 7 uur geopend is. Goedkeuring 'kwam in op het verzoek om 2l6 inplaats van hoogstens 102 lesuren voor herhalingsondorwijs te geven. De voorzitter deelde mede dat bij het post kantoor een lantaarn is geplaats van 50 kaar# sterkte. Goedkeuring was ingekomen op dé begroe ting voor 1Ö20. Het aantal behandelde telegrammen over Kover'ber wa» 06. Van de commissaris der koningin kwam bericht in dat aan den gemeentebode Dekker eervol ontslag is verleend'. De heer Duif vroeg in verband' hiermede in «oraité nadere inlichtingen te mogen ont vangen omtrent het nog niet benoemd zijn van een nieuwen veldwachter. Ter tafel kwam het aangehouden verzoek van de IJsclub om Subsidie. B. en W. wezen er op dat vooral de punten werkverschaffing en-veiligheid van groot be lang zijn en stolden voor 25 subsidie te ge ven tot wederopzegging. De heer Kloosterboer vroeg of het vooral .met het oog op de werkverschaffing niet wat laag was. Als zij geen werk geven, zullen wij toch do werkeloozen hebben te steunen. De hoer Schuit merkte op dat dit ook 'bui ten de ijeclub om kan. De heer Kampen meende dat het punt werkeloosheid ondervangen is door de re geer in gsm a at. regel en. Als de arbeiders zich landelijk orgausiecren zijn zo tegen'werkloosheid verzekerd. De gemeente is daarbij aangesloten. Spre ker zou 60 pot. willen geven van het loon, dat zij aan ingezetenen van Sint Pancras uit'kee- ren en wilde aan Koedijk verzoeken d'it voor hare ingezetenen te doen. De heer DuifEen vast bedrag is veel ge makkelijker en de zaak werkverschaffing zou ik liever zelf in handen willen houden. De hoor van Kampen: Ze hebben weinig kasgeld. Wat de wfenkeloosheid betreft hoop ik dat de arbeider hier zoo verstandig zal wor den zich te organiseer en. Do heer Kloosterboer: Wij zouden, door met het bestuur in een commissie zitting te nomen de werkeloosheid samen kunnen rege- len. Dé voorzitter We kunnen moeielijk treden in de particuliere belangen eener vereeniging. Aan het geven van een vast bedrag geven wij de voorkeur omdat andere onze uitgaven veel te los zijn. De heer KloosterboerWat is nu 25? De voorzitter: Ze hebben zich tot heden altijd gered. Ze zouden ook de contributie meer progessief kunnen regelen. Deze is erg laag. Ten slotte werd met algemeene stmmen be sloten om 25 subsidie te igeven. Waar door een wetswijziging de gemeente een onderwijzer meer vergoed kan krijgen ver diende -het aanbeveling om in de plaats van de tijdelijkeTeerkraehten vaste te benoemen. Eén oproeping is geplaatst en dé volgende voordracht opgemaakt: 1. mej. H. C. Koning, tijdelijk te St. Pancras, 2. mej. R. Kelderhuig te de Waal op Tessel, 3. de heer N. Baas te Berkhout, 4. de heer P. de Ruiter te C her land (Wieringen), 5. de heer Joh. Muijen te Amersfoort. Mej. Koning werd met algemeene stemmen benoemd met ingang van 1 Dec. 1918. Op verzoek werd aan den heer J. F. Dek ker eervol ontslag verleend als bode, dood graver, opzichter bouwverordening, aanplak ker en huishuurinvorderaar, ondér dankbetui ging voor de bewezen diensten. Tevens werd eervol ontslag verleend' aan mej. van Kampen en mej. Wed. Peereboom, respect le en 2e plaatsvervangster bij de telefoon. Een adres van het hoofdbestuur van d«n Hed. Bond van Gemeenteambtenaren en een adres van de afd. K. H. van den bond', om een maand extra salaris voor de gemeenteambte naren, werden voor kennisgeving aangenomen omdat een salarisver hooging vanaf 1 Jan. '19 in 't zicht ie. De heer van Kampen «temde tegen het voorstel van B. en W. om'dat hij die 1 maand •alert* wild* «meatun. i» «mus too*!*# vca#

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5