Hooded Een su Twintigste Jaargang. Zaterd'.ie; 27 December. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT BERGEN. (Vervolg Gemeenteraad). Bij de oeliandeling van de begrooting werd de jaarwedde van de wethouders op J 250,gesteld: Deze werden- dus met 100 pCt. verhoogd. De presentiegelden voor de leden van den Raad werden van 3,op 5,per lid en per zitting gebracht. De heer Hoksbergen vroeg inlichtingen over schrijf- en bureaubehoeften. De voorzitter zeide, dat men deze bij Sam son' bestelde. De heer Hoksbergen wilde niet de formu lieren, maar de bureaubehoeften bij aanbeste ding inkoopen en dan ook allereerst de mid denstanders uit de gemeente in aanmerking iaten komen. Alkmaar doet dat ook. De secretaris zeide, dat het moeilijkheden zou geven; ook zou het dan duurder wor den. De potlooden kocht men van een blinde, die jaarlijks daarvoor de gemeente bezoekt. De heer Bogtman was er ook voor in de eerste plaats bij de inwoners te doen inkoo pen. Zij zijn het, die de belasting betalen. De voorzitter zegde toe, datgene wat voor aanbesteding vatbaar is, te zullen aanbeste den. Dit laatste werd door den heer Hoks bergen verdedigd, aangezien hij niet bij de in woners wilde blijven als ze veel duurder wa ren. Besloten werd het dagelijks schoonmaken van het raadhuis op te diagen aan den heer Geuzenbroek voor 22,50 per maand. B. en W. vroegen crediet voor het plaatsen van 2 aanplakborden, om ede te verpachten, ten einde de bestaande uitsluitend voor de gemeente te kunnen houden. Dit crediet werd verleend. De lieer Baltus vroeg of de instructie voor den te benoemen opzichter klaar was. Er zijn ruim 100 sollicitanten en het is beter die vóór de benoeming vast te stellen. Spr. zou er tegen wezen dat de opzichter materialen kon koopen en leveren. De voorzitter zeide dat de instructies ge reed zijn en ter inzage liggen. De beste solli citanten zullen worden opgeroepen, om ken nis met de raadsleden te maken. Het salaris bedraagt 2500. De lieer Hoksbergen zeide dat de commis sie bij het vaststellen van de loonen van Kokkes en Winder er rekening mede gehou den had, dat zij op leeftijd in dienst van de gemeente waren gekomen. Zij gaat evenwel niet accoord met liet voorstel van B. en W. om het salaris niet op 20, maar op 17,50 per week te stellen. 1 20 is reeds te laag en zeker voor een jonge werkkracht onvoldoen de. De heer Baltus oordeelde ook, dat ze 20 per week noodig hadden. Spr. betreurde het, dat er een derde man bij was gekomen, die er heelcmaal geen verstand van heeft. De Moei had z. i. wel 30 noodig. De voorzitter zeide, dat B. en W. de Moei 22,50 en Winder en Kokkes 27,50 willen geven. De heer Baltus wilde naast de beide halve krachten een flinke man aanstellen. De heer Bogtman betreurde het, dat een man van 67 jaar als, Kokkes, nog werken moest. Hij was evenwel nog productief en verdiende zeker 20 te ontvangen. Spr. hand- haaide daarom het voorstel van de commis sie. Dit voorstel werd aangenomen, zoodat de hoeren Weider en Kokkes 20 ai den heer de Moei 25 per week krijgen. Tegen stemden alleen de wethouders. De heer Hoksbergen merkte nog op, tegen de opmerking van den voorzitter, dat B en W. moeten zorgen voor de dubbeltjes, dat de commissie had aangegeven hoe de gelden gevonden moesten worden. De heer Bogtman betoogde de noodzake lijkheid om het aanzien van de Hertenkamp te verhoogen. Algemeen was men het hiermede eens. Be sloten werd. de grond goed te bewerken. De heer Apeldoorn drong er op aan, een onttakelde baggermolen in de Bergervaart te brengen. De heer Hoksbergen drong er op aan, de vier vaten carbid op te ruimen. De voorzitter wilde ze behouden voor eventueele gevallen. De heer Bogtman stelde namens de com missie voor, het salaris van den 2den veld wachter te brengen van 1000 op 1400 en van den lsfen van 1500 op 1800, beiden met 6 éénjaarlijksche verhoogingen van 50. Spr. betreurde het, dat de gemeente een oproep bad gedaan voor een hongerloon. De voorzitter zeide, dat ten tijde van den oproep een salaris van 1100 niet te laag was Men leeft nu weer in een anderen tijd. De beer Baltus wilde verhooging, maar de jaarwedde van den len veldwachter op 1800 laten en dat van den 2en op 1300 met 2 jaarlijksche verhoogingen van 100. Ook zag hij gaarne, dat de 2e veldwachter niet onder den eersten werd gesteld. De voorzitter merkte op, dat het laatste al leen onder hem ressorteerde. Spr. vroeg of de tijden in de 2 maanden dat de 2e veldwach ter e rwas, nu zooveel veranderd waren. De heer Bogtman deed uitkomen, dat de bijzondere arbeid een betere salarieering eisebte De heer Apeldoorn oordeelde het een geld kwestie Men kon met het verhoogen maar niet doorgaan. De ljeer Hoksbergen betoogde dat een polities'aking in den lucht hing. Men moest tegemoet kaam aan de behoefte van de men- sdren. De voorzitter vereenigde zich met het voor stel van den heer Baltus. De heer Hoksbergen stelde hierop voor, om den ?en veldwachter 1300 te geven met 2 jaarlijksche verhoogingen van 100 en den len 1700 en 2 jaarlijksche verhoogingen van J 50. Dit voorstel werd aangenomen, i De heer Apeldoorn stemde alleen tegen. De heer Apeldoorn wilde nu den nacht wacht ook een hooger salaris geven. Hierop werd niet ingegaan, omdat de com missie een nachtwacht, die niets anders doet, gewenscht oordeelde. De heer Hoksbergen zeide, dat de commis sie het aantal lichtpunten aan den Bergerweg vanaf den heer Maschmeijer tot aan de fabriek van 5 op 10 wilde brengen. De voorziter, die het niet noodig oordeelde, was zeker nooit des winters per rijwiel in de gemeente geko men Het was daar zekef geen luxe. Besloten werd eenige lichtpunten meer aan te brengen. De heer Hoksbergen oordeelde het een vraag of er te Bergen aan Zee een rijksveld wachter noodig was. Spr. vroeg of het niet billijk was dat de Badmaatschappij de tege moetkoming dan betaalde. De voorzitter vroeg of de gemeente dan ook de belastingen van Bergen aan Zee aan de Badmaatschappij wilde geven. De rijkspo litie behandelt aan net strand vooral de zede- lijkheidsbelangen. Eten heer Bogtman kwam het niet billijk voor, dat de gemeente den rijksveldwachter in de huur tegemoet moet komen. De heer Baltus betoogde, dat Bergen aan Zee thans zoo uitgebreid is, dat daar politie toezicht noodig is. Spr. en de heer Barnaart oordeelden, dat de gemeente voor de 200 goedkoop Klaar was. De post bleef gehandhaafd. De commissie oordeelde een burgerwacht voor Bergen niet noodig. Zij was van mee ning, dat de minister, wanneer hij' burger wachten wenschte, maar moest trachten, deze door het Rijk betaald te krijgen. De commis sie wilde daarom de post die van 500 reeds op 200 gebracht was van de begrooting schrappen. B. en W. wilden de post handhaven. Wan neer het niet noodzakelijk is, dan zal van het toegestane bedrag geen gebruik worden ge maakt. De heer Hoksbergen zeide, dat de commis sie van meening was, dat een revoluie niet met een burgerwacht te keeren is. Voor Ber gen heeft een burgerwacht bovendien geen re den van bestaan. Ete heer Apeldoorn oordeelde er niets tegen om de post te handhaven. Wanneer het niet noodig is, zal het bedrag niet gebruikt wor den. De heer Hoksbergen wees er op, dat de heer Apeldoorn in de cfunmissie er ook te gen was. De heer Apeldoorn zeide, dat de burger wacht op het oogenblik zoo goed als niet be staat. wat et noodig was, dan was spr. er wel voor. Z. i. kon men de 200 wel uittrekken. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten de post te handhaven. Tegen stemden de heeren Hoksbergen, Bogtman en Swaan. Uitvoerig besprak de raad hierop de verbe tering in de regelipg van het vuilophalen. Een tweede wagen zal worden aangeschaft en in den zomer zal 1 maal per weck meer vuil opgehaald worden en alsaan een hulpop haler worden aangesteld. De post daarvoor werd met 1600 verhoogd. Van het Harmoniecorps was het verzoek in- Skomen de tent van onder dicht te maken. it zal 250 kosten zeide de voorzitter. Ook was verzocht de subsidie tot 500 te verhoogen. B. en W. stelden voor om de subsidie van 300 op 400 te brengen. En om het dicht maken in overweging te nemen. E>e heer Bogtman verdedigde het verzoek. Het corps is op hooger peil gekomen. Een uitvoering heeft recht van bestaan. Het salaris van den directeur moet verhoogd wor den. De leden betalen zelve nog contributie. Spr. zette uiteen waarom de tent van onder dichtgemaakt moet worden. Spr. zag gaarne, dat de tent verlaagd wordt, zooals die van de „Rustende Jager", dat komt de klank ten goe de. De subsidie van Vreemdelingenverkeer wordt gegeven voor muziekrondgangen in de gemeente en men kan dit dus niet beschouwen als een indirecte subsidie van de gemeente. Ete heer Hoksbergen steunde het voorstel van den heer Bogtman. De voorzitter was ook overtuigd, dat verla ging van het klankbord een verbetering zou zijn. Spr. vond het echter beter om de subsi die te verhoogen, maar vond het niet goed dat de V. V. V. de subsidie van de gemeente voor een deel aan het corps verleende. De heer Hoksbergen deed uitkomen, dat de V. V. V. geen subsidie aan het corps verleen de. Ete heer Barnaart betoogde de wenschelijk- heid om de tent van onder met harmonicagaas dicht ie maken. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van de Commissie 500 subsidie te geven en voor bet dichtmaken van de tent 250.uit te trekken. Het besluit werd met algemeene stemmen genomen. De subsidie voor de Ver- eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer bleef 850. Besloten werd de administrateur van hét electriciteitsbedrijf een salaris van 2000 toe te kennen. De heer Hoksbergen deelde mede, dat de Berger Schoolvereeniging pas vandaag bij eenkwam. Spr. stelde daarom vóór, om het aangaan van een nieuwe overeenkomst van de Berger Schoolvereeniging aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Dan kan men ook beslissen voor het bouwen van een bad en wijklokaal, waarvoor de Commissie 25000 op de begrooting had willen plaat sen. Hiertoe werd besloten. Ete heer Bogtman betreurde het, dat de scholkwestie nu weer moest worden uitgesteld. Spr. hoopte zeer op een goed resultaat. Ete heer Hoksbergen betoogde nog, waarom de fractie Bergens Belang het stichten van een wijklokaal met de Berger Schoolkwestie wilde combineeren. Wanneer de Berger Schoolver eeniging n.l. de onderhandelingen af laat springen, is de fractie er vóór, dat de gemeen te zeli een school gaat bouwen. j De heer Ba'fta Begreep Üit niet Best. Spr. concludeerde, dat de heer Hoksbergen van meening was veranderd. Spr. staat nog op het standpunt, dat de gemeente, als de Schoolvereeniging bouwt, niet moet bouwen. De heer Hoksbergen deelde deze meening, wanneer de Schoolvereeniging een overeen komst wilde; wanneer deze evenwel onver hoopt zeide: „Wij gaan onzen eigen weg," dan ligt de schuld aan de Schoolvereeniging. Spr. was echter overtuigd van de samenwer king. De heer Baltus twijfelde er ook niet aan, of de heer Kloots zou voor onderhandeling vat baar zijn. Overeenkomstig het voorstel van de fractie werd besloten. Om formeele redenen werd besloten het raadsbesluit inzake de overeenkomst, met de Berger Schoolvereeniging, in afwachting van een nieuwe overeenkomst, in te trekken. Bij de bespreking van de inkomsten wilde de commissie de boerderij verhuren. B. en W. wilden met uitzondering van den heer Bar naart opnieuw verpachten. Zij oordeelen het bedrijf van de gemeente nog te klein om reeds nu de plaats in eigen beheer te nemen. Het vervoeren van het vuil te Bergen en Bergen aan Zee, was voor de levering van het paard ingeschreven door verschillende personen. De goedkoopste was de heer Wokke van Bergen. Ete heer Baltus was er tegen om de boerde rij nu reeds in eigen beheer te nemen. De heer Apeldoorn drong er op aan om over 1921 te bepalen een pacht voor de boer derij onder bepaling, dat de pachter twee paarden voor de gemeente in het land moet laten en verzorgen. Ete gemeente kan dan voor de haver zorgen en zal niet zooveel minder pacht ontvangen. De heer Zwaan wilde het huis voor de ge meente behouden en het land wat er te veel was verpachten. De heer Bogtman betoogde uitvoerig de wenschelijkheid daarvan. Besloten werd de pacht niet onder dezelfde voorwaarden te continueeren en later te bepa len hoe er gehandeld zal worden. De begrooting voor het eleetrisch bedrijf werd vastgesteld in ontvangst en uitgaven op 34960. Ete vuilophaling te Bergen aan Zee werd opgedragen aan den heer Brakenhof voor 5 per keer. De heer Min zal de sproeiwagen be dienen voor 1 per uur, terwijl de heer Wok ke voor Bergen Binnen het paard levert voor ƒ624. De Commissie stelde voor, om voor noodza kelijk levensonderhoud 800 af te trekken. Ook wilde de Commissie eigen aangifte van de inkomsten eischen en een Commissie van aanslag benoemen. De Commissie was overtuigd, dat dan de totaal ontvangsten aanmerkelijk zullen stij gen. B. en W. waren in principe voor de ver hooging van den aftrek voor het noodzakelijk levensonderhoud, maar wilden voor de gehuw den meer aftrekken dan voor de ongehuwden. Een Commissie van aanslag oordeelden zij niet noodig, al hadden zij daartegen geen be zwaren. Voor het uitreiken van formulieren voor eigen aangifte gevoelden B. en W. ook veel. De heer Baltus was de meening toegedaan, dat er geen 800 maar 900 moest worden afgetrokken. Als het 800 blijft, dan wil spr. voor ongehuwden niet meer dan 650 aftrek ken. Ete heer Hoksbergen betoogde nog, dat de commissie wist, dat er veel menschen te laag aangeslagen worden. Spr. betwijfelde of het kohier van het Rijk wel gevolgd werd. De heer Baltus betreurde het, dat nu de aanslagen thuis kwamen in den winter. Spr. wilde dit bespoedigen. De voorzitter zegde dit toe, door een eigen aangifte voor de gemeente in te voeren. Besloten werd om de aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud op 800 voor.gehuw- deü en 500 voor ongehuwden te stellen. Besloten werd een commissie van aanslag in te stellen bestaande uit 3 personen. Alszoo- danig werden gekozen de heeren Hoksbergen, Baltus en Apeldoorn, die zich de benoeming lieten welgevallen. De hondenbelasting werd verhoogd. Waak honden van 1 op 3, luxe honden van 3 op 5. De commissie wilde de post vergun ningsrecht stellen op 12.50 per 50 huur waarde van een vergunningslokaliteit en deze dus verhoogen met 185. B. en W. wilden den post wel met 185 verhoogen, doch het bedrag op 7.50 per 50 huurwaarde la ten. Dit kan door de huurwaarde hooger te schatten. De post wordt op 885 gebracht. De commissie wilde personen met mindér dan 1000 vrij stellen van schoolgeld en voor personen met meer dan 2500 inkomen een sterkere progressie invoeren. De voorzitter zegde overweging van het voorstel toe. Ete begrooting werd hierop vastgesteld in ontvangst en uitgaven op 183.381.45 be houdens de aangebrachte wijzigingen. De Hoofdelijken Omslag zal ongeveer 65000 bedragen. De heer Bogtman zeide, dat, nu de Provin cie voorstelt om het maximale bedrag met 50 pCt. te verhoogen, het noodig was de stroom- afname te Bergen aan Zee door een dagstand- meter na te gaan. Spr. wilde opname per dag- standmeter. Tot leden van de commissie van bijstand in het electriciteitsbedrijf werden de heeren Bal tus en Apeldoorn herkozen. De heer Hoksbergen had te voren nog be toogd, dat de fractie Bergens Belang beslo ten had in de commissiën zitting te nemen, omdat zij bij nader inzien tot de conclusie wa ren gekomen, dat de gemeenschap er recht op had. Bij de stemmingen verkreeg de heer Bogt man steeds 2 stemmen de anderen heeren 4, terwijl er één stem blanco werd uitgebracht. Bij de stemming voor leden van de com missie voor de woningen werd de heer Baltus met 4 tegen 3 stemmen op den heer Zwaan herkozen. In de vacature Apeldoon verkregen de hee ren Zwaan en Apeldoon ieder 3 en den heer Bogtman 1 stem. Bij tweede stemming werd de heer Zwaan met 4 tegen 3 stemmen op den heer Apel doorn gekozen. B. en W. stelden voor de maximale belas ting voor het electrische bedrijf overeenkom stig het verzoek van de provincie met 50 pet. te verhoogen en dit op grond der ingrijpen de veranderingen door den oorlog gdbracht. De vereeniging van Ned. Gemeenten had de zaak onderzocht en adviseerde ook in den geest van het voorstel. Ete voozitter had de vergadering van ge meenten in Krasnapolsky bijgewoond. De heer Bogtman betreurde het voorstel van B. en W. De provincie heeft geen hinder gehad van de dure kolen. De uitbreiding was noodzakelijk tengevol ge van de contracten acht en daarom moest men in den duren tijd uitbreiden. Schoorl beschikte afwijzend en spr. wilde hetzelfde doen. De voorzitter deelde mede, dat de gevraag de verhooging steunt op de meerdere uitga ven. Spr. wil echter ook niet meer betalen om dat anderen zooveel duurder werden aange sloten. Voor spr. staat evenwel vast, dat de verhooging noodig is. Stel dat de gemeenten het niet doen, dan zal de provincie wel midde len hebben ze te dwingen. Tengevolge van de socialiseering zal men allen gelijk hebben te dragen. De heer Baltus oordeelde, dat men niet wil lekeurig mocht worden, maar toch vond hij het onbillijk wanneer de onwilligen straks vrij bleven. De heer Hoksbergen oordeelde, dat de pro vincie wanneer er geen datum in het contract stond elk oogenblik het contract zou kunnen opzeggen. De heer Bogtman verwonderde zich over het tekort en als dat het gevolg was omdat men geforceerd uitgebreid had, dan wil spr. niet betalen. De voorzitter was overtuigd dat men het onderspit zou moeten delven. De heer Barnaart wilde niet betalen voor de hoogere kosten van de andere gemeenten. De heer Hoksbergen stelde aanhouding voor. De heer Baltus stelde aanneming voor on der voorwaarde, dat alle gemeenten het doen, en weigeraas gedwongen worden. B. en W. vroegen een crediet aan voor een reserve transformator. Ete heer Bogtman veronderstelde dat ze goedkooper zouden worden en wilde daarom wachten. Spr. betoogde nog dat het noodig was om te weten hoe de gemeente staat tegenover de afname te Bergen aan Zee, al wilde hij de menschen aldaar het licht niet onthouden. Besloten werd om het crediet te verleenen. Ete voorzitter zegde toe de door den heer Bogtman gewilde gegevens te verse' a. Aan B. en W. wei d een crediet van. 14000 verleend voor een doodgraverswoning en een hek en wachtlokaal op de nieuwe begraaf plaats. De heer Baltus wilde de doodgraverswoning nog niet afbouwen, doch de anderen stemden allen voor. De voorzitter-deelde mede, dat de architect Leijen tijdelijk het opzichterschap op zich had genomen voor 100 per maand plus de belooningen voor de door hem te maken teeke- ningen. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten voor de twee huizen ,van de gemeente een tijdelijke rioleering te maken. Van den burgemeester van Castricum was het verzoek ingekomen of de gemeente wil bijdragen in de kosten van een nieuwen weg van Castricum naar Bergen. Z.Ed. zou ook pogingen doen daarvoor bijdragen van het Rijk eü de Provincie te krijgen. Wanneer deze plannen gelukken, dan ver klaarde de raad van Bergen zich bereid om de gevraagde bijdrage te geven. Bij de rondvraag wees de heer Baltus op de modderpoel aan den Koogerdijk. Spr. wil de vanaf den heer Roos tot aan het einde van de huisjes een straatweg maken.' De voorzitter oordeelde, dat dit moest ge beuren, maar had bezwaar de gelden daar voor reeds op de begrooting te plaatsen. De heer Swaan oordeelde het nuttig en noodig, dat er toezicht kwam op den ver koop van de melk en controle op het vetge halte In Schagen bestond reeds 3 j aar een door Dr. Scheij, rijkszuivelconsulent, gemaak te verordening, die uitstekend werkte. Spr. had deze verordening aangevraagd. Ze leek hem ook voor Bergen gewenscht en hij ver zocht B. en B. de verordening, die hij ter be schikking van het college stelde, eens na te gaan. De voorzitter zou dit gaarne doen. Op een vraag van den heer Hoksbergen zei de voorzitter, dat er inzake den tol al een schrijven van het Polderbestuur was verzon den. Een bespreking zou spoedig volgen. Ete heer Hoksbergen verwonderde zich er over, dat er nooit een veegwagen was aange schaft. Vooral in den herfst was deze zeer noodig. De voorzitter deelde mede, waarom dit nog niet geschiedt was en zegde toe spoedig er een te zullen bestellen. Ete heer Hoksbergen informeerde naar het rapport over de renbaan. De heer Oldenburg zeide, dat dit spoedig verwacht kon worden. De heer Hoksbergen vroeg of de gemeente reeds grond bezit voor de te bouwen arbei derswoningen. Spr. had daarover in de gehei me zitting nog een mededeeling te doen. De voorzitter deelde mede, dat de gemeen te aan den Westerweg nog grond bezit. De heer Bogtman wenschte zoo spoedig mogelijk den nieuwen opzichter te benoe men. De heer Oldenburg oordeelde het noodza kelijk, dat de Bergerweg afdoende werd opge knapt. Op de scheiding van het wielerpad staan de steenen op zeer veel plaatsen als een kant omhoog. Ongelukken voor wielrijders worden daardoor veroorzaakt. De voorzitter zegde afdoening toe. Een bestekje zal gemaakt worden en daarna aan besteding worden gehouden. De raad ging hierop in comité. U1IT EGMOND AAN ZEE. Dinsdagavond vergad'erde in de lunchroom van den heer Groenewoud alhier de vereeni ging tot bevordering van vreemdelingenver keer. Aan de orde was de plaatsing van het in formatie-bureau. lEte heer Jonker is daaromtrent op informa tie uitgeweest en vond zoowel den heer Da vidson als den heer Groenewoud bereid dit omvangrijk werk op zich te nemen. Al daelijk bleek de meening der vergade ring zeer verdeeld, daar de woonplaatsen vam bedde heeren zich uitstekend voor dit doel ïeerren, de êêct tfidlt bij het «Éatïcn, «Se acdfe* vlak bijl Zee. Nadiat de voor- en nartel i van beide woonplaatsen broed waren dtgeuwten, werd besloten pp voorstel van den haar v d Heuvel bij beidé heeren een infonnatie-bu reau te vestigen, welk plan bij den ...'invang reeds door den heer Smit geopopen as. Aan de orde was dan' de begroeting voos 1920. Bij den post „advertenti- kosxenwerd lang stil gestaan en vond de secretaris gele genheid op duidelijke wijze uiteen te zetten, 'wat de bond' van Nbordzee-badplaatsan voor een badlplaats beteekent. Bovendien werd besloten tot de uitgave van een prospectus, waarin o.a. een lijlst van ver huurders zal worden opgenomen. Waar ook dé fimainrieele zijde van deze on derneming bezien werd, wilde de heer Jonker komen tot een verhoogde gemeente-subsidie, daar hier toch eenl gemeentebelang op het spel staat. Waar dit voorstel echter reed* da delijk door den betrokken wethouder, den heer Ete Graaff beatredén wend, ondervond het geenl steun. Voorts hoopte men te plaatsen een bord in. de nabijheid van het station, waarmede de aandacht zal' worden gevestigd op de vet plaatsing van het bureau voor inlichtingen, zoodiat ieder weten kan, dat het niet meer. ver- eenigdi is met het woningbureau. In verband hiermede merkte de heer De Graaff bij! de bespreking der „Badbodie"' op. dat den verhuurders moet worden bekend gemaakt, dat zijl zich ten spoedigste moeten opgeven bij de heeren' iDavidlson en Groene woud'. De heer iDavidzon verklaarde zich bereid zelf de verhuurdJers te bezoeken. De heer v. d Heuvel vond dit te veel, terwijl dp heer de Graaff den heer Davidson een gratificatie wildé verleenieni, daar hïji weet, dat dit werk dan in uitstekende handen is. De heer v. d. iHleulvei was er toch voor dlit werk door bulle tins te verlichten. 'Ete heer v. d. Hagen merkte terecht op, idiat het van groot belang is, dat ook de huurders met de .splitsing van infor matie-bureau en woning-bureau worden be kend gemaakt. Aldus werd besloten. Op voorstel van den heer Jonker werd be sloten voor de advertenfcwininiiig 10 tot 20 pet. provisie te betalen. Over het punt hoeveel de verhuurders zul len moeten betalen voor opname in de pr-> spedtus en die „Badbode" ontstond een bread voerig debat, waarna werd aangenomen ee& voorstel van den heer De Graaff, de adver teerders van 1 tot lid te maken,, waardoor ze gratis geplaatst werden in de uitgaven der vereeniging. Met het winnen der leden zou direct begonnen warden. Ete heer Jonker kreeg dan nog het woord over de volgende zaken le. Wil hij het bord van vreemdelingenver keer te Egmond1 aan dm 'Hoef doelmatig bij gewerkt zien. (Hét bestuur gaf toezegging.) 2e. Hoopte hij, dat het bestuur zijn invloed iou aanwenden bij! de spoorwegmaatschap pijlen, om bijl de nieuwe dienstregeling te ko men tot een goede verbinding met Friesland en Groningen. (Algemeene instemming.) 3e. Wilde hij1 meer aansluiting zoeken bij de Alkm. Packet voor boottochten. Dit laatst» punt viel niet in den smaak. Rondvraag. De heer Davidson, als nieuwe penning meester, merkte op, dat hem bij het overnemen der boeken enkele vreemde posten voorkwa- aaaaijFlrKetia menv Al spoedig bleek de eerste post, loopend over 11 een grove fout van het dagelijksch bestuur te zijn geweest. Ete andere post loo- penlde over ruim 15 maakte echter de ge» m^deren warm en algemeen was men hei er iiu de uiteenzetting van den voorzitter over eens, dat dé vorige penningmeester daarvoor aansprakelijk moest wonden gesteld. IHtem zhl dus eem kwitantie voor dit bedrag, hetwël'k waarschijnlijk per abuis op de reke ning was gebracht, worden aangeboden. Hierna sloot de voorzitter deze zeer slecht bezochte vergadering. UIT ZUID.SCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Dlns» dagavond voltallig. N'. SO* HM® liai» Courant ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI 1920 VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Van de administratie der H. IJ. S. M. kwam de rekening in van het Broeker spoortje van 1 Mei 1918 tot 30 April 1919, waaruit bleek een ontvangst van 19774.55%. Waar de ga» rantie 10.000 is, alzoo een saldo van 9774.55%. Besloten werd op advies van B. en W. het adres inzake woningbouw voor gemeentcamb» tenaren voor kennisgeving aan te nemen. Met 43 stemmen werd het voorstel van den heer Zeeman om de ambtenaren premie» vrij pensioen 'te geven verworpen. Voor de heeren de Jong, Zeeman en Berkhout. Op een verzoek van den heer C. Rempt om de gemeentegebouwen tegen stormschade te mogen verzekeren, werd afwijzend beschikt Van de R. K. Geitenfokvereeniging kwam een verzoek ter tafel om subsidie. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken. De heer Groen stelde subsidie voor. De heer Zeeman zou er voor zijn, maar meende dat het niet aanging een bepaalde richting uit de algemeene kas te steunen. Het adres werd met 43 stemmen ver» worpen. Voor Groen, Kramer en Zeeman, Een voorstel van den heer Groen om 15 subsidie te verleenen voor het goede doel, werd met 52 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Kroon en Berkhout De heer Zeeman verkreeg hierna het woord om de landverhuring ter sprake te brengen. Spreker betreurde het dat hier het uitbuit» systeem toegepast wordt door zonder meer voor 6 jaar te verhuren en wilde verhuur met recht van voortgebruik. Ook heerschte er geen uniformiteit, daar er land voor 6, voor 8 en voor 10 jaar verhuurd wordt. De kosten van verkoop, 10 pet zijn abnor» maal hoog. Het gangbare percentage is 4 pet Dit vordert een bedrag van 72, dat door de huurders meer moet worden opgebracht. Het stellen van twee goede borgen is pas goed als niet centraal betaald kan worden. Het gebeurt dat men beter vooruit kan betalen dan goede borgen opgeven. Ook wordt in de voorwaarden niet over be« mesting met kunstmest gesproken. Is dit bul» ten gesloten? Spr. stelde voor het onkostenpercentage la» ger te maken, de mogelijkheid voor contante betaling open te stellen en recht van voortge» bruik toe te staan zonder termijn. Wat de bemesting betrof, daarmee zulle» B. en W. wel rekening houden.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5