Woensri iar 31 December. Honderd Ben kb Twintigste Jaargang. NIEUWJAARSWENSCH Men schrijft ons: Aan allen, burgers en burgeressen van ons Vaderland, Voor zoover zij althans geabonneerd zijn op deze Courant, Onze hartelijke gelukwensch bij het Nieuwe Jaar. Dat allen, stuk voor stuk en met elkaar Gezondheid en voorspoed hun deel moge zijn En zij bevrijd mogen blijven voor ziekte en pijn. Dat de vele gokkers in Marken en Kronen Hun dankbaarheid voor hun winst mogen toonen Door eens flink te offeren op het gemeente altaar, Want wanneer zij hun winst leggen bij el kaar, Krijgt men zulke enorme kapitalen, Dat het wis ver de millioenen zal halen. Het oude jaar is voor onze stad niet slecht verloopen, De vele renteniers brachten het geld hier in bij hoopen. Zoodat op dit oogenblik Alkmaar is gewor den een wereldstad, Evenals vroeger alleen Frankrijk In Parijs bezat. Zoo zal door het inbrengen van die boeren- kapitalen Straks de aanslag van den H. O. flink dalen En we worden als Kampen en Warmenhui- zen, Waar je geen zilv'ren pannen heb op de hul zen, En men in plaats van belasting te betalen, Elke week bij den ontvanger een flinke toe- laag kan halen. Zoo wordt straks het Paradijs niets, verge leken bij Alkmaar. Wij krijgen de zaken in 1920 fijn voor elkaar. De woningnood, die zoovelen gezellig doet wonen, Met z'n vieren in één huis, en de stijging der loonen, Is voor sommige bewoners bet vraagstuk van den dag, Aan welks oplossing zooveel men vermag Wordt gewerkt. Ook in onze goede stad Wordt, zooals men heeft kunnen lezen in dit blad, Vol spoed gewerkt, de huizen vliegen uit den grond, En voor zoover de gemeente ze bouwt, zijn ze gezond En praktisch gebouwd, al regen je ook onder En stinkt ook de teer, 't is een wonder Van bouwkunst wat in de v. Eikelenberg straat, Door de stad wordt gebouwd met subsidie van den Staat. Nog een wonder van bouwkunst en goed fi nancieren Is het ..Karenhuis", dat geen tehuis voor dieren, Maar voor menschen is, die niet veel hebben l te verteren En nu door den steun van vriendelijke dames en heeren Hun nog resteerende levensdagen daar mo gen vertoeven En alles kunnen krijgen wat zij behoeven. Voor een paar honderd guldens zijn ze nu onder de pannen, Licht krijgen, ze voor niks en de oude man nen Zondags een sigaar, in de week B. Z. K. Vertel mij nu eens welke stad doet dat na? Betaal je nu niet met vreugd het tekort op dit hofje, En is zoo'n stichting voor onze stad niet een bof je? Het nieuwe Ziekenhuis, waarnaar reikhalzend uit wordt gekeken En dat voorloopig niet komt, nog in geen weken, Is een belangrijk punt voor den bloei onzer stad, Waaraan geheele kolommen zijn gewijd in dit blad. Ons dunkt, dat, nu de Cadettenschool op gaat doeken, Wij een nieuw Ziekenhuis niet hebben' te zoe ken, Maar gevonden hebben in dit prachtgebouw in den Hout, Dat straks doelloos is. Is de regeering niet benauwd, Dan schenkt Zij ons dit gebouw, dat aan vernieling was gewijd, Nu voor de verpleging van de lijdende menschheid. Onze achtbare Raad is sinds de evenredige vertegenwoordiging Er niet op vooruit gegaan, volgens sommigen is hij een onding Geworden, een staalkaart van partijen, een plaats om te débatteeren, Waaruit iemand met gezonde hersens kan leeren, Dat thans niet de kwaliteit, maar de kleur be slist, En dat wie uit den Raad wegblijft, niet veel heeft gemist Anderen zien in de samenstelling van den Alkmaarschen Raad Een eisch van den tijd, die elk gezond demo craat Begroet als de morgen van een nieuwen blij den dag, Waarop het kapitaal zal strijken de vlag En bukken voor den arbeid; als pers ben je echter uit den brand, Als je zoo'n Alkmaarschen Raad moet ver slaan in de krant. Onze oude Burgemeester Ripping, die ons thans heeft verlaten, En die wij in een Nieuwjaarswensch nimmer vergaten, Wenschen wij ook in zijn nieuwe woonplaats Hilversum, Van levenslust en tracht een maximum en een minimum Van leed, hij was voor onze stad de man, Die naar zijn vermogen deed wat hij kan, En onder beroerde omstandigheden het scheepje moest sturen. Ook onze nieuwe Stadsvader, die nog pas enkele uren De helmstok vasthoudt van ons ranke schip, Wenschen we toe, dat hij niet raakt op een klip Of, erger nog, op een mijn, door de Raadsle den geladen; Een vaste hand in het sturen is hem aangera den. No'g eenige belangrijke gebeurtenissen zij hier herdacht. In de eerste plaats, dat voor de bakkers de nacht- Arbeid tot het verleden behoort, zoodat de kinderen, Door overdag te spelen, hun vader's slaap niet verhinderen. Dan is nog steeds de fusie van de beide par tijen Der Sociaal-Democraten, die elkaar thans be strijden, Nog niet volbracht, de doleerende Sociaal-* Democraten Houden de officieele S. D. A. P.-ers nog steeds in de gaten, Terwijl de laatste bij monde van vader Wes terhof, Eerst verlangen, dat broeder Verkerk kruipt in 't stof, Hetgeen de laatste, om zijn Engelsche panta lon te sparen, Nog niet van plan is, in geen honderd jaren. Voor den boerenstand en de landbouwende in boorlingen, Is het thans een tijd van vreemde dingen. Alles zakt naar den grond, we stikken in de zuivel, Het buitenland zegt: loop voor dien prijs naar den duivel Met je boter en kaas, we kunnen goedkooper terecht. En voorloopig heeft Holland het afgelegd Met zijn zuivel en kool, de hooge prijzen der gronden Doen zich thans gelden en de hongerige monden In het buitenland kunnen; door gebrek aan contanten, Zich met onze waren niet vullen. Van de En tente-landen Is niet veel te verwachten voor den handel van ons land. Wij zitten nog lang met de gevolgen van den wereldbrand. Dat dan het nieuwe jaar onze kracht mag versterken En wij met een open oog op mogen merken Waar fouten schuilen en versterking is gebo den, Dat wij, als goede burgers, onze nooden Te zameii c~: n. Deze leus houde ons bijeen „Eén voor allen, allen voor één". BUI I ENLAND. mede te kampen gehadüen heïïiJen, Zoowel in Duitschland als in Engeland wordt in verschil» lende bedrijven de arbeid stop gezet; een mijnwerkersstaking dreigt in Opper«Silezië. De economische toestand baart den verant» woordelijken leiders in alle landen groote zor» gen. In Duitschland, waar Ebert tot voorloopig president gekozen is, poogt de regeering, met behoud van den wapenstilstand, gunstiger voorwaarden te bepleiten. dag. Do Entente verlangt van Du!larcB»Oosten* N«. 807 Uuisclt tuit f19191 In het overzicht dat wij het vorige jaar ga» ven kwamen al niet veel anders voor dan fei» ten, betrekking hebbend op den oorlog, die wel ten einde was geloopen, maar wiens ge» volgen toch nog verre van tot het verleden behoorden. En nu wij aan het einde van dit jaar staan voor een nieuwe beschouwing, kun» nen wij bij het nagaan der gebeurtenissen niet nalaten ons teleurgesteld te gevoelen over het wezen dier feiten, want nog steeds blijken zij een zeer nauw verband te houden met den verwoeden krijg van de jaren 19141918. Weliswaar hebben in 1919 de legers der En» tente en der Centrale mogendheden elkander niet meer op het oorlogsveld bestreden, maar geenszins kunnen wij constateeren, dat de oorlogsgevolgen tot het verleden behooren en er overal in de wereld gezocht en gestreefd is om de volkeren te genezen van de bekomen wonden en om het ontwrichte politieke en economische leven wederom op meer gezon» de basis tot heil der menschheid te grond» vesten. Ook in het afgeloopen jaar hebben wij een verbitterden strijd te boeken, zij het dan niet altijd met de blanke wapens gestreden. Wij zullen pogen onzen lezers een kijk te geven op de gebeurtenissen van 1919 aan de hand van de volgende opsomming: In 't begin van Januari is in Duitschland de bevolking in rep en roer. In Berlijn, Dussel» dorf en tal van andere plaatsen beginnen de ongeregeldheden, terwijl spoedig daarop Ber» lijn in staat van beleg wordt verklaard, Lede» bour en andere Spartacus»leiders worden ge» arresteerd, de regeeringstroepen treden krachtdadig op en de Spartacus»terreur loopt ten einde. Half Januari dringt het bericht door dat Liebknecht en Rosa Luxemburg zijn ver» moord, welke moorden een storm van veront» waardiging zullen wekken. Inmiddels spreekt Scheidemann te Kassei over den vrede en wijst het protesteeren der Duitsche regeering bij de Russische tegen het steunen der Spartacus» beweging op een veranderde houding. De ver» kiezing der Duitsche Constituante heeft plaats en de bijeenkomst wordt bepaald op 6 Fe» bruari te Weimar. Bij de verkiezingen verkrij» gen de meerderheids«socialisten 164 van de 421 zetels Erzberger heeft intusschen te Trier de voor» waarden van Foch tot verlenging van den wa» penstilstand geteekend, waarbij Duitschland zich verplicht landbouwwerktuigen uit te le» veren. Na korten tijd blijkt, dat de Spartacus» geest nog niet geheel uitgedoofd is: een nieu» we beweging ontstaat in Wilhelmshaven. In Luxemburg is Prinses Charlotte haar zus» ter als groothertogin opgevolgd, welk groot» hertogdom aansluiting zoekt bij de Entente. In einde Januari, begin Februari toonen on» rust»verschijnselen de naderende werksta» kingen, waar bijna alle landen tijdens 1919 De Russische Sovjet verklaart zich bereid tot onderhandelingen om vrede te sluiten met de Geallieerden; berichten over het zoeken van aansluiting der sociaal»revolutionaire par» tij bij de Sovjet»regeering dringen door. Het Engelsche parlement wordt midden Fe» bruari geopend, waarbij Lloyd George zich uitlaat over het werk der vredesconferentie, de sociale kwesties en het Russische probleem. De mijnwerkersstaking eischt de volle aan» dacht, zij verwerpt het bemiddelingsvoorstel der regeering, waarna deze een commissie in» stelt tot onderzoek naar de eischen der arbei» ders, terwijl als uiterste redmiddel Lloyd George een onderhoud mogelijk maakt met de stakers. Zij verklaren zich echter met groote meerderheid voor de staking, zoodat Lloyd George een rede houdt over de gevolgen van de inwilliging hunner eischen. In Zuid»Duitschland verbetert de toestand niet, de Beiersche radenrepubliek te Munchen is uitgeroepen, de regeering van Badén kon» digt den staat van beleg aan, ongeregeldheden komen voor in Thüringen. Begin Maart proclameert de Duitsche regeering haar oeco» nomisch program, de opening der Duitsch» Oostenrijksche Constituante heeft plaats. On» danks vele en telkens weer keerende strubbe» lingen eindigt in Midden Duitschland de sta» king en wordt het Communisten»oproer te Berlijn bedwongen. De Duitsche nationale ver» gadering keurt de wet aangaande de steen» kool»industrie en de socialiscering goed en Pichon verklaart, dat er een begin is ge» maakt met de levensmiddelenvoorziening. Door de geallieerden is bepaald dat het Duit» sche vrijwilligersleger slechts 100.000 man zal mogen bedragen en dat Duitschland geen oor» logsvloot, geen tanks en slechts enkele vlieg» tuigen mag hebben. Lansing dringt er op aan dat niet alecn voedsel, doch ook grondstoffen zullen geleverd worden. Inmiddels worden de te Brussel medegedeelde voorwaarden der Entente aanvaard. In den Amerikaanschen Senaat wordt het ont» werp der overwinningsleening aangenomen. Hoover is daar benoemd tot leider der Ameri» kaansch«Europeesche levensmiddelenvoorzie» ning. Een oppositie der Senaat tegen den Vol» kenbond wordt beantwoord door Wilson in een rede in het Operahouse; kort daarop ver» trekt Wilson opnieuw naar Europa. Een vereeniging tegen den Volkenbond werd gevormd. De Earijsche conferentie keurt met enkele kleine wijzigingen de voorstellen tot o'ntwape» ning van Duitschland goed. Erzberger vraagt of het waar is dat de Duitsche gedelegeerden het voorloopige vredesverdrag slechts hebben aan te nemen of te verwerpen. De Gefallieer» den zullen 8 milliard pond Sterling schadever» goeding eischen. De Duitsche grondwetscom» missie neemt een ontwerp aan tot aansluiting van Duitsch»Oostenrljk en deze regeering stelt voor do leden van het huis HabsburgLo» tharingen en BourbonParma te verbannen en de belegde vermógens in beslag te nemen. De Fransche gezant te Weenen doet een poging tot toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch» Oostenrijk, terwijl de blokkade van het vroe» gero Oostenrijk-Hongarije reeds opgeheven werd. In Hongarije wordt een revolutionaire regeeringsraad gevormd, die draadloos aan» sluiting zoekt bij de Russische Bolsjewiki, waarop Tsjitsjerin naar Boedapest mededee» lingen seint over den toestand in de Sovjet» republiek. De bolsjewistische actie breidt zich daarop uit in Galicië, verschillende hoogge» plaatste personen in Boedapest worden gear» resteerd of pogen te vluchten; door de re» geering wordt arbeidsplicht ingevoerd, 't Duurt echter niet lang of einde Maart is de Hongaarsche Communistische partij alweder ontbonden en de volksgemachtigde voor het legerwezen treedt kort daarna af. De Entente besluit generaal Smuts naar Boedapest te zen» den. Het Engelsche spoorwegpersoneel aanvaardt begin April 1919 het regeeringsvoorstel, ter» wijl de mijnwerkers dit voorbeeld spoedig volgen, zoodat in Engeland de sfakingsspan» ning geweken is. Het Lagerhuis keur.t na lan» ge discussie het ontwerp inzake den miltiairen dienst goed, bovendien wordt de invoer toe» gestaan in de noordelijke neutrale landen van alle artikelen, behalve oorlogsmateriaal, einde April wordt ook de begrooting goedgekeurd. Onlusten, omwentelingen en ongeregeldheden gaan in Midden»Europa hun gewonen oncm» derbroken gang. De Beiersche Radenrepubliek eenige maanden geleden vol enthousiasme uitgeroepen, wordt met geweld ten val ge» bracht en de revolutionaire minister van oor» log wordt gevangen genomen; Neuring, de Saksische minister, wordt vermoord, de Staat van beleg in dit land afgekondigd; in het Roer» gebied worden 400 stakende mijnjverkers door de regeeringstroepen gearresteerd". De Geallieerden geven blijk aan Duitschland grondstoffen te willen leveren en de Duitsche vredesgedelegeerden zijn tegen 25 April te Versailles ontboden, doch eerst op 8 Mei heeft de publicatie van het vredesverdrag plaats en de overhandiging daarvan aan de Duitschers. De eischen blijken zeer scherp te zijn, zelfs Engelsche arbeiders eischen in een manifest verzachting dier voorwaarden. Het Duitsche volk is zeer terneergeslagen en de toekomst wordt donker ingezien. De tijd van het wisse» len der „nota's" zou nu aanbreken: het pogen van Duitschland zoo min mogelijk te moeten afstaan, het trachten der Geallieerden zoo veel mogelijk binnen te sleepen. Scheidemann en andere reg.»pers. der Duitsche staten ver» klaren het verdrag onaannemelijk, reeds neemt daarop de tegenpartij militaire maatregelen, ingeval de voorwaarden niet zullen aanvaard worden. Alle mogelijke pogingen worden aan» gewend verzachting te verkrijgen, Ebert doet een beroep op het Amerikaansche volk, het internationale vrouwencongres te Zürich ver» zoekt te Parijs verzachting der voorwaarden, de Sovjet»regeering te-Moskou protesteert te» gen de Entente. Aan de Duitsche delegatie wordt op verzoek tot 29 Mei uitstel verleend voor het indienen der nota's, waarop Duitsch» land de tegenvoorstellen overhandigt op dien datum. In Hongarije is de rust nog lang niet weer» gekeerd, aanvallen van Roemeensche troepen op de Hongaarsche zijn aan de orde van den rfjk verbreking van de betrekkingen met Rusland en Hongarije. Bela Kun komt aan 't woord en hij laat zich uit over den aanval der Roemeensche troepen op de Hongaarsche Ra» denrepubliek en hij richt een oproep aan de revolutionaire arbeiders. De Hongaarsche troepen laten Debreczen in handen der Roe» menen vallen en kort daarop verzoekt Bela Kun het Roemeensche hoofdkwartier om een wapenstilstand. De Raden»regeering arresteert 160 personen, die van contra»revolutionaire bedoelingen ver» dacht worden en kondigt de algemeene- mobi» lisatie van het proletariaat af. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen breken de gedachten der antirevolutionaire partij baan en de vor» ming van een tegenregeering heeft reeds half Mei plaats door graaf Julius Karolyi, waarop na korten tijd de Radenregeering alle gijze» laars in vrijheid stelt, terwijl reeds 1 Juni ge» ruchten loopen over het aftreden der Raden» regeering. De Nationale Raad van Fiume draagt alle macht aan de Italiaansche autoriteiten over en deze kwestie wordt in het parlement bespro» ken; een motie van vertrouwen in de regee» ring wordt aangenomen. De Fransche Kamer neemt, bij onthouding der socialisten eveneens een motie van ver» trouwen in de regeering aan in verband met de 1 Mei»ongeregeldheden; eipde Mei wordt het vrouwenkiesrecht aangenomen. De alge» meene arbeidersbond dringt aan op herziening der vredesvoorwaarden; de staking der Fran» sche mijnwerkers wordt opgeheven, evenals de verkeersstaking Parijs. Bij een betooging bij het vertrek der Duitsche delegatie bekomen eenige leden lichte verwondingen, waarover Clemenceau zijn leedwezen betuigt. Het incident van Scapa Flow, dat lang» durige gevolgen na zich zou sleepen, heeft plaats in Juni. In Duitschland wordt een nieuw kabinet gevormd onder Bauer. Den 22en Juni keurt de nationale vergadering met 237 tegen 138 stemmqp de onderteekening van het vredesverdrag goed met een voorbehoud be» treffende de uitleveringseischen. Te Berlijn hebben ongeregeldheden plaats, levensmidde» lenwinkels worden geplunderd, studenten ver» branden veroverde Fransche vaandels. Hin» denburg legt na de bekendmaking der onder» teekening van het vredesverdrag het opperbe» vel neer. De spoorwegstaking breidt zich uit, de Berlijnsche tram en ondergrondsche spoor» weg volgen. Bethmann Hollweg stelt zich in de plaats van den exijkeizer, wiens berechting ge» ëischt wordt en volgens verklaring van T )0yd George in het Lagerhuis, te Londen biecht zal staan, ter beschikking der Entente, terwijl Hindenburg bericht aan Ebert dat hjj de uit» sluitende verantwoordelijkheid voor de mili» taire maatregelen sedert Aug. 1916 op zich neemt en in een schrijven aan Foch zich even» eens aanbiedt om in plaats van den ex»keizer terecht te staan. Den 28sten Juni is officiëel de vrede geteekend tusschen de Geallieerden en Duitschland te Versailles. Clemenceau deelt mede, dat de blokkade onmiddellijk na de ra» tificatie van het verdrag door de Nationale vergadering opgeheven zal worden; het voor» stel tot ratificatie is in de Fransche Kamer reeds ingediend. De Duitsche Nationale ver» gadering overhandigt te Versailles den lOden Juli de ratificatie namens de Duitsche regee» ring en den 12den wordt de blokkade van Duitschland opgeneven. Frankrijk en Engeland heffen de eensuur op; in Parijs wordt het vredesfeest gevierd. Op den 14den Juli verklaart de Nationale Raad van de Fransche socialistische partij zich met 1420 tegen 54 stemmen tegen de rati» ficatie van het vredesverdrag, doch het En» gelsche Lagerhuis neemt het ontwerp aan. De Duitsche ministerpresident Bauer zet in de Nationale vergadering het regeeringspro» gram uiteen, welke vergadering een motie van vertrouwen in de regeering aanneemt. De opperste geallieerde raad weigert v. Bethmann Hollweg in plaats van den ex»kei« zer. Op het Hongaarsche radencongres deelt Böhm mede, dat de militaire toestand niet gunstig is, doch een tegen»rev. beweging te Boedapest mislukt. Bela Kun stelt zich tot plaatsvervangend opperbevelhebber van het Hongaarsche Roode leger; drie leiders der te» gen»revolutie worden ter dood veroordeeld te Boedapest. De geallieerden verklaren in een nota niet met de Radenrepubliek te willen on» derhandelen. Begin Aug. trèedt daarop de re» geering af, pen nieuw socialistisch kabinet vormt zich onder Julius Beidel, waarop de Roemenen het offensief staken. In het kabinet zullen drie burgerlijke ministers worden opge» nomen. Kort daarna komt het toch tot bloe» dige botsingen tusschen Roemeensche en Hongaarsche troepen; nieuwe wapenstil» standsvoorwaarden volgen. Nog geen week la» ter moet de Hongaarsche regeerÏDg aftreden, de Entente legt de macht in handen van aartshertog Jozef en de leden der vroegere radenregeering zullen voor een Staatsgerecht moeten verschijnen en Bela Kun c.s. worden in staat van beschuldiging gesteld. De vorming eener nieuwe Hongaarsche regeering mislukt echter door de weigering der socialisten. De opperste raad der Geallieerden weigert inmid» dels de regeering van aartshertog Jozef te er» kennen, waarop deze afstand doet. Een nieuw Hongaarsche kabinet onder Steffen Friedrich is het gevolg. Fransche, Engelsche en Ameri» kaansche troepen komen te Boedapest aan en een geallieerde commissie wordt ingesteld. Den 20sten Juli wordt de volledige tekst van het vredesverdrag aan de Oostenrijksche delegatie overhandigd, verschillende economi» sche voorwaarden zijn verzacht. In de Natio» nale vergadering wordt het verdrag besproken en deze acht het ondragelijk en onuitvoerbaar, waarna de Geallieerden der delegatie een uit» stel van een week toestaan; den 6en Aug. worden de tegenvoorstellen te St. Germain overhandigd; in begin September verleenen de Geallieerden nog twee dagen uitstel, de nationale vergadering besluit daarop met 97 tegen 23 stemmen de onderteekening van het vredesverdrag te aanvaarden, waarop het den lOen September te St. Germain wordt getee» kend behalve dooj de Roemeensche en Joego» Slavische gedelegeerden. De Hongaarsche re» geering doet weten dat zij niet de bepalingen van het Oostenrijksche vredesverdrag erkent ten opzichte van Duitsch Westelijk Honga» rfje. Verschillende verklaringen zien in Duitsch» land het licht betreffende gebeurtenissen vóór en tijdens den oorlog, aanleiding, oorzaak en gevolgen, feiten gedurende den wapenstilstand enz. O. a. publicaties van Ludendorff, van von Kühlmann, briefwisseling tusschen Mi» chaëlis en Hindenburg en Luden-iorff in 1917 over de Belgische kwestie, een Duitsch -vit» boek over de voorgeschiedenis Óen penstilstand. De Duitsch»Poolsche onderhandelingen be ginnen; over de geheele wereld zijn voortdu rend stakingen dreigend of gaande, o,a, te de zer tijde een spoorwegstaking, die het heele verkeer weer ontwrichten zal; de staking der bankbeambten in Duitschland; in New»York sluiten 450.000 spoorwegbeambten zich bij de stakers aan; in België besluit de bond van spoorweg», post» en telegraafpersoneel in be» ginsel tot staking, in Marseille staken de dok» werkers, in Weenen de ambtenaren. Wel wor» den sommige dezer stakingen afgewimpeld en spoedig beëindigd, doch de dreiging blijft voortdurend bestaan. Erzberger houdt een rede over de nieuwe belastingen, het sneltreinenverkeer in Duitsch Oostenrijk wordt wegens gebrek aan kolen stopgezet Einde Aug. worden Duitsche krijgsgevange» nen teruggezonden en de Entente matigt haai eischen inzake de steenkólenle vering door Duitschland, doch zij eischt tevens verande» ring in de grondwet, waarop kort daarna door D. geantwoord wordt. In Aug. stierf de Amerikaansche milliardair Andre\y Carnegie, de man van het Vredespa leis, die ongetwijfeld de laatste jaren van zijn leven wel doordrongen moet geworden zijn van het feit, dat de wereld voor zijn idee nog niet rfjp was. In Finland heeft een kabinetswisseling plaats en in een gevecht in de Finsche golf met Britsche schepen worden drie slagschepen de» bolsjewiki tot zinken gebracht. Intusschen verovert generaal Denikin Tsjerkassy en uit Odessa worden de Bolsjewiki verdreven. Po» len en de Oekrajiene sluiten een overeen» komst betreffende gemeenschappelijke bestrij ding der roode troepen. Deze veroveren ech» ter Ostrof en verbreken de verbinding tus» schen de Esten en het Noordel. Russische le» ger. De Russische Sovjetregeering doet een vredesvoorstel aan Estland, waarna de Est» landsche vredesdelegatie te Pskof aankomt om te onderhandelen. Ook aan de Oekrajiene doet de Sovjetregeering kort daarna vredes voorstellen. Kort daarna heeft Denikin succes, meer dan 4300 Bolsjewisten worden gevangen .genomen, doch hoe snel de kansen wisselen blijkt wel uit het feit dat eenige dagen later tengevolge van oneenigheid tusschen l'etljoe» ra en Denikin de opmarsch plaats beeft van den vijand tegen Kiëf. Denikin verovert echter Koersk. De Oekrajiene verklaart L>enikin den oorlog, de Baltische landen besluiten met de Bolsjewiki te onderhandelen. De strijd woedt voort, Riga wordt in brand geschoten, een deel van 't bolsjew. leger geeft zich over met 33.000 gevangenen, doch de kansen wisselen onophoudelijk. Ten slotte verzoeken de Geal lieerden Duitschland en alle neutrale, landen mede te werken tot een volkomen blokkade van Sovjet-Rusland en verbieden de Duitsche schepen de vaart in de Oostzee; de visscherij moet in die zee door do blokkade gestaakt worden. Telkenmale wordt Petrograd bedreigd door Yoedenitsj, aan beide zijden wordt fel gestreden tijdens September en October. Eerst "einde October wordt de blokkade verzacht; van Duitschland is antwoord gcko&eh dat het weigert aan de blokkade deel te nemen, ook de Finsche- regeering weigort Yoedenitsj te steunen, zoodat langzamerhand de Bolsjewiki weer de overhand krijgen en Denikin ten slot» te Kiëf en Omsk moet opgeven. Een uitwisse» ling der gevangenen tusschen 4e Bolsjewiki en de Randstaten volgt. Pogingen worden in het werk gesteld de geallieerden er toe te brengen de blokkadeop te heffen. Reeds zijn we in Dcoemoer en als eenige variatie in den strijd is het bericht dat het leger van Denikin zich met het Poolsche zal vereenigeri. In Engeland eischt het Britsche vakvereeni» gingscongres nationalisatie der mijnen en stemt voor directe actie, de bond van spoorwegarb. zendt een ultimatum aan de regeering, waarop de Engelsche kabinetsraad vergadert om de spoorwegcrisis te bespreken. Begin October wordt de staking bijgelegd. Einde October wordt het kabinetop vredesvoet gereorgani seerd. Van belang is nog, dat de eerste vrouw zitting neemt in het Lagerhuis. De Fiume«kwestie heeft ook nog niet geheel haar beslag gekregen. De Italiaansche admi» raai Millo wordt door d'Annunzio met arresta» tie bedreigd. De Kroonraad heeft in Italië plaats, Garribaldi wordt naar Parijs gezonden en de koning teekent de besluiten tot ratifica» tie van de vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk. Na korten tijd kondigt d'Annunzio opnieuw den staat van beleg af te Fiume, doch de blokkade te land wordt spoe dig opgeheven. Nitti doet naar aanleiding van het gerucht, dat Tittoni's voorstellen in zake Fiume onaannemelijk geacht zouden worden, een ernstig beroep op de Amerikaansche re» geering, terwijl hij tevens zijn plannen ont» vouwt aan zijn kiezers. Bij de verkiezingen behalen de Italiaansche socialisten een groote overwinning bij de stem» bus; wanneer de koning het parlement opent, verlaten de socialisten de zaal. Een betooging in Rome tegen de soc. leiders is het gevolg, waarna een staking geproclameerd wordt. Deze staking breidt zich uit, bloedige onlusten te Milaan grijpen plaats. Ook voor dit land dus stakingen en ongeregeldhe den. In Oostenrfjk zou in den herfst al de voor bode komen van den vreeselijken nood, die het uitgemergelde land in de wintermaanden tot zóó een wanhoop voert, dat, hoe ook el ders geleden wordt, zijn kreten om voedsel en de meest noodige levensbehoeften alle andere overstemmen. In October blijkt hoe de be grooting sluit met een tekort van 5 milliard kronen. Een nieuw kabinet wordt door Ren» ner samengesteld; de nationale vergadering ratificeert het vredesverdrag. De stad Weenen wendt zich daarna om hulp tot hetAmeri» kaansche Volk en de Entente zegt spoedigen bijstand toe aan het hongerend Oostenrijk. In September is het congres der Onafhan» kelijken te Berlijn geopend, de gewezen mi nisterspresident houdt te Kassei een redevoe» ring. Door de nationale vergadering wordt de bezoldiging van den Duitschen President vast»* gesteld. In de Rijn Palts wordt gestaakt, zoo» dat -men van electriciteit verstoken is. De on afhankelijke socialistische afgevaardigde Haa» se wordt gewond door een aanslag, waaraan hfj na korten tijd bezwijkt. De Duitsche regee» ring heeft een beroep gedaan op de troepen om de Oostzeesprovincies te ontruimen', daar de Raad van Vijf Foch opgedragen heeft een nieuwe nota aan Duitschland te zenden betref» fende deze kwestie en zelfs de blokkade voor

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5