i^EueKlanD. LaMDÜUuW. Bij de beëindiging van het jaar 1919 denkt men onwillekeurig aan de verwachtingen bij den aanvang en hetgeen de werkelijkheid gaf. Voor den landbouw was 1919 finantiëel mis schien dooreengenomen nog gunstig, de ge volgen zijn dit allerminst. Een tijdelijk gun stig beloop is niet altijd een bewijs van ge zonde ontwikkeling. Groote vrijgekomen oor logswinsten buiten d'an landbouw, 't door in krimpen vrijgekomen bedrijfskapitaal, oneven redig gunstige uitkomsten in sommige onder deden van het bedrijf leidden tot sterk ver hoogde landprijzen m koop en pacht. Waar schuwing baatte hier niet. Scherpe concur rentie eenerzijds, groote ondernemingsgeest anderzijds deden hun werking, zelfs ministeri- eele en andere waarschuwingen bereikten hier niets. Meende de regeering bij den aanvang van '19 van lieverlede weer vrijheid aan handel en bedrijf te mogen laten, dit bleek o.a. bij den zuivel niet te kunnen worden toegelaten. De veel aangevochten beschikbaarstdUngspolitiek van de vorige regeer in g, ter kwader ure aan de regeering door de 1 weede Kamer der Sta- ten-Generaal uit handen geslagen, had niet de sympathie van deze regeering. Deze scheen niet te kunnen begrijpen dat zuivel, die hier te veel wordt gemaakt, een onmisbaar exportarti kel -voor ons land ia. .Dit heeft geleid tot een zuivelpolitiek die 'groots verwarring dead ontstaan dan ooit te voren. Len debacle die, cm v oorzitter van- toet Kon. Ned'. Lan Abouw- Comité vorige week aanleiding gaf, onder al gemeene instemming, tot scherpe veroordee- nng van dit beleid. Massa's zuivel, hier dezen zomer zichtbaar te veel, zullen, nu de cen trale valuta's het nulpunt abij komen en die van de geallieerden bedenkelijk dalen, op de markt moeten worden geworpen. Juist nu Amerika zuivel invoert in West-Europa tegen prijzen buiten verband met de landprijzen en arbeidsloonen hier te lande. Hier had beschikbaarstelling met zoo noo- dig geleidelijk afloopende productenprijzen nuttig kunnen werken en is door de organisa ties voorgesteld dodh door de regeering afge wezen. Is sinds lang gewerkt voor een verbeterd vereenigingsleven op het gebied van den landbouw, ook dit heeft op menig terrein sterk geleden door de crisismaatreglen. Gezocht of gemotiveerd wantrouwen tegen leiders op landbouwgebied die de regeering bij hare moeielijke taak meenden te moeten steunen en verschil van meening over de vraag of de ze hulp wel behoorde verleend te worden bracht veel misverstand waarvan de gevol gen nog langen tijd merkbaar kunnen blijven. Een vertroebeling in de denkbeelden valt waar te nemen o.a. in het saboteeren van de uitvoe ring van nieuw ingevoerde sociale wetten. Merkwaardig genoeg uit zich dit verzet juist bij de uitvoering en niet bij de totstandko ming dier wetten en schijnt vergeten te wor den dat dit verzet een zuivere uiting is van anarchisme. Een staaltje van verdwazing op geestesgebied waaruit blijkt dat men de laat ste 5 jaren niet straffeloos heeft meegemaakt. De totale ontreddering op economisch en fi nantiëel gebied maakt voorspelling voor de toekomst zeer gewaagd. De landbouw is een onderdeel van het groote geheel dat mogelijk d'oor verwarring of geweld nog verder ontred derd kan worden en misschien, in het aller gunstigst geval, geleidelijk herstelling kan ondergaan. Alleen enkele van de meest be voegde autoriteiten op economisch en finan tiëel gebied wagen het zeer voorzichtig te spreken van mogelijkheden, die, met veel goe den wil, tót herstel zouden kunnen leiden. Hervormers gaan hunne theoriëen nog eens nader bestudeeren en nemen, in afwachting van de resultaten dier studie, in mtvangst wat vereende klassenstrijd hun reeds dadelijk kan brengen. De nood van den tijd werkt hier als gangmaker. Te midden van dit alles staat de regeering, die behalve de gewone regee- ringstaal, de uitwassen en misstanden heeft tie voorkomen of weg te nemen,, diie. ails ge volg van de ontreddering, de maatschappij bedreigen. Hierbij te denken aan de als zutg pomp werkende trusts en kartels in leveasbe- noodigdheden. Wordt hier regelend opgetre den dan zal waarschijnlijk productie en uit voer van landbouwproducten daar niet buiten bliiven. Naar het schijnt, wordt eene publiek-rech- terlijke verhouding voorbereid tusschen de re geering en een vertegenwoordigend lichaam uit den georganiseerden landbouw, waarbij de organisatie van den landbouwer zou worden zoo iets van een voortgezetten bedrijfsvorm. Hierbij zou in aanmerking komen de oplos sing van het meergenoemde probleem; rege ling van productie, beschikbaarstelling en eventueelen uitvoer van landbouwproducten. Een oplossing in deze richting stelt een scher pen belangenstrijd in uitzicht van de zijde van den landbouw welke dan in de plaats zon komen van de aantrekkelijke maar onzekere kansen van de vrije werking van vraag en aanbod. Een strijd die èf bevredigend voor den landbouw afloopt èf in tegen overgesteld geval verplaatsing van de beste elementen naar elders ten gevolge kan hebben. Teeke nend is dat reeds nu legio jonge landbouwers op informatie uit zijn naar de kansen in Noord-Frankrijk. Deze uitingen van onderne mingsgeest bewijzen wel dat het den land bouw aan initiatief niet ontbreekt mits de prikkel n.l. de ikaus op winst niet' wordit uit geschakeld. Verschillende teekenen wijzen er op dat de verhoudingen van voor den oorlog niet terug- keeren. Afgezien van de vraag of dit wen- schelijk zou zijn, sdhijnt de gemeenschap voorshands meer in de hand te moeten houden dan met vroegere begrippen van vrijheid is overeen te brengen. Zal het dan beter gaan Zoo-zou men met vragen kunnen doorgaan. Een antwoord hierop heeft slechts waarde als theoretische beschouwing. D. de B. Dz. i ÜüNtltL. Duitschland wederom is Ingesteld em de onts ruiming dezer provincies te bespoedigen. In» tusschen plunderen Spartacisten de winkels in het Saargebied, waar de militaire vereenigin» gen ontbonden zijn. In October neemt de be» kende rechtszitting te Berlijn een aanvang, waar het onderzoek naar de schuldvraag be» gint met het verhoor van Bernsdorff, waarna Von Bethmann Hollweg verschijnt en ande» ren volgen in bonte rij: admiraal Koch, Luden» dorff, Helfferich, Hindenburg, waarna nog bet proces Marlon volgt. Er is zeer veel gepraat, veel beschuldigd, veel verontschuldigd de schuldigen blijken allen of niemand, maar on» gedaan maken wat gebeurt is, kan geen. Te dien tijde werd ook het vraagstuk der terugzending van de Duitsche krjjgsgevange» nen brandend en heel de wereld spant zich in om tot een bevredigende oplossing te komen, om te trachten de menschen, die zoo langen tijd den huiselyken haard hebben ontbeerd, met Kerstmis in hun Heimat te krijgen. Maar politiek is dikwijls moeilijker te overheerschen dan menschelijke verlangens. Wel overhandigt Clemenceau wederom twéé nota's aan de Duitsche regeering van de Entente met vrij gematigde eischen, ook betreffende de krijgs» gevangenenkwestie. De Duitsche delegatie, be» last met het teekenen van het protocol, is naar Berlijn teruggekomen om nieuwe instruc» ties te ontvangen, welke geste veel ontmoedi» gmg heeft gewekt De stakingsbeweging, uifc> gaande van de onafhankelijken en spartacis» ten moet onderdrukt worden, onlusten en ar» restaties en onthullingen (boek van Kautsky) zijn nog aan de orde van den dag. Ook voor Duitschland kon het afgeioopen jaar dus nog niet brengen wat het uitgemergelde land zoo» zeer behoeft rust en ongestoorde arbeid. In Amerika heeft niet altijd volmaakte rust kunnen heerschen. In September begon de groote algemeene staking in de staalindustrie (bijna gelijktijdig met die in Engeland). De Amerikaansche Senaat gelast ten spoedigste een onderzoek naar de aanleiding der staking. Te zelfder tijd verldaart de genees» heer van Wilson, dat deze ernstig ziek is. Onder de havenarbeiders te New»York (20.000 man) breidt de staking zich uit en intösschen verwerpt de Senaat de Sjantoeng en Fall» amendementen op het Vredesverdrag. De Op» perste Raad biedt einde October het ontwerp» besluit voor de bijeenroeping van den Volken» bond aan de Amerikaansche delegatie aan. Langzamerhand wordt de toestand nijpender, in de haven van New»York liggen 500 schepen stil, die niet kunnen uitvaren, terwijl de sta» king in de kolenmijnen op 1 November af ge» kondigd wordt Het internationale arbeids» congres te Washington wordt geopend, waar belangrijke en vérstrekkende besluiten (o.m. inzake de kwestie van moederschapszorg) worden genomen. Eerst 11 November hef» fen de mijnwerkers de staking op. Wel hebben anarchistische ongeregeldheden plaats, doch de voornaamste communisten worden verban» nen, waarna de toestand iets betert. Intus» sehen legt de Amerikaansche Senaat het vre» desverdrag voorloopig ter zijde, wegens druk» ke bezigheden in eigen landt Ook Mexico, dat oproerig is, eischt zorg en aandacht. De onderhandelingen tusschen de arbeiders en de eigenaars der mijnen worden voortgezet en President Wilson, weder her» steld van zijn ziekte, richt een boodschap tot het 66ste congres en poogt in alles bemidde» lend op te treden, doch eerst na geruimen tijd (eind December) aanvaarden de mijnwerkers een voorstel en hervatten volkomen den ar» beid. De Roemenen, aangezet door de Geallieer» den, ontruimen in October Boedapest en het ten Westen van den Donau gelegen deel van Hongarije. In Nov. eischt de Opperste Raad van Roemenië een antwoord op zijn nota, ter» wijl te zelfder tijd deze Raad aan Bulgarije een ultimatum zendt om binnen 10 dagen het Vre» desverdrag te teekenen. De Bulgaarsche re» geering neemt daarop maatregelen om de schuld der staatslieden aan den oorlog te on» derzoeken en zal uitlevering van ex»Tsaar Fer» dinand verzoeken; op den 3en November aan» vaardt dit land het redesverdrag. De Opperste Raad eischt nu van Roemenië de ontruiming van Hongarir en keurt het Roemeensche antwoord ai, waarna een dreig» nota aan Roemenië verzonden wordt, terwijl ook de Entente een nota zendt. Ten slotte geeft de Raad Roemenië acht dagen tijd om het vredesverdrag te teekenen. In het land neemt echter de onrust hand over hand toe en de Raad verlengt den termijn van 't ultimatum met 6 dagen. Een nieuw ministerie wordt den 9en Dec. samengesteld en den lOen December moet het Vredesverdrag worden geteekend. In October bekrachtigt Poincaré het Vredes» verdrag en in Frankrijk wordt in de zelfde maand het mobilisatiebesluit van 1914 inge» trokken. De Senaat ratificeert het Duitsche Vredesverdrag en de verdragen met Engeland en de Vereenigde Staten, ue staat van beleg en de censuur worden opgeheven, einde Octo» ber wordt de kamer van afgevaardigden ge» sloten. De terechtstelling van Lenoir heeft ten slotte plaats, na herhaalde malen te zijn uit» gesteld. Ook de Fransche bolsjewistische kapitein Sadow wordt ter dood veroordeeld. In het ministerie vervangt Tardieu Lebrun; in November bezorgen de verkiezingen het nationale bloc een groote overwinning. Ook Frankrijk ontkomt niet geheel aan stakings» misère: in Parijs woedt de staldng aan de dag» bladen, die een enorm ongerief met zich brengt en een nieuwe staking der mijnwerkers is dreigend als niet vóór Feoruari 1920 aan hun eischen wordt voldaan. Mooi vooruitzicht voor het komend jaar! In December vertrekt Clemenceau voor een conferentie met Lloyd George naar Engeland, op welke reis hij verwond wordt door een val, welke verwonding evenwel geen nadeelige ge» volgen na zich sleept Na z'n taak volbracht te hebben keert de krasse Staatsman naar Frank» rijk terug. Zooals Lloyd George in Engeland doet Cle» menceau in Frankrijk aan de volksvertegen» woordiging mededeeling van de te Londen be» handelde kwesties waaruit blijkt dat men op het punt van Fiume op zijn stux blijft staan en met de Russische sovjet»regeering geen contact zal zoeken. Het lot van Turkije en Hongarije zal in het begin van het kómende jaar bezegeld worden. De Ieren hebben in het laatst van het jaar hun Engelsche vrienden nog een smartelijke verrassing bereid door den aanslag op lord French, welke er wel op wijst, dat het Home» Rule vraagstuk niet een van de gemakkelijkste is. Nog weinige dagen en te Parijs zal de vrede van Versaille geelotan worden. De laatste hindernissen op den weg naar den vrede worden dezer dagen uit den weg geruimd. Zoo zijn we aan het einde van onze beschou» wing over het jaar 1919. Moge de wereld ons aan het einde van 1920 een andere feitenreeks voor kunnen leggen, dan de tragische opsomming van dit jaar, een overzicht dat ons niet anders voor oogen too» vert dan een snelvervliegende film van om» wentelingen, moorden, stakingen en hongers» nood. Oudjaarsavond 1919 Weer ligt achter ons een deeltje van den onmetelijken tijd, dat de menschen „jaar" ge» noemd hebben. Als straks de torenklokken den twaalfden slag door aen winternacht ge» galmd zullen hebben, als de menschen elkaar dan „veel heil en zegen" toewenschen, dan is aangebroken een nieuw jaar, een nieuw tijd» vak, door de menschen uitgedacht om te me» ten den onbegrensden, oneinüigen tijd. Weer is opgelicht een heel klein tipje van den sluier, die de Toekomst omhult, voor ons ver» bergt zooveel lief en leed Oudjaarsavond 1919 Toen we een jaar geleden een jaar, dat ach zoo vlug voorbijgegaan is een terugblik wierpen op bet voorbijgegane tijdvak, toen za< gen we zooveel treurigs in onze maatschappij, in ons eigen landje. Maar vol hoop richtten we onze blikken op de toekomst, op 1919, dat ging beginnen, het eerste jaar zonder oorlog, het jaar, dat verlichting en verademing zou brengen. Maar heeft het jaar 1919 wel volkomen aan onze verwachtingen voldaan? Waren zij niet te hoog gespannen? Langzaam, heel langzaam slechts herstelt de wereld zich van den vreese» lijken slag, haar toegebracht door den wree» den, woedenden oorlog. Langzaam herstelt zich oA ons land, al zul» len de toestanden nooit meer zijn als vroeger. Heel schuchter voeren den óden Januari van het nu verloopen jaar voor 't eerst weer na de oorlogsjaren eenige trawlers de haven van IJmuiden uit om in Britsche wateren te gaan visschen. Maar langzamerhand herstelde zich onze scheepvaart. Naar Engeland werd spoe» dig een geregelde dienst weer onderhouden. De schepen naar de koloniën voeren weer ge» regeld, voor zoover ze nog niet in Amerikaan» sche handen waren. Maar dat de mijnen nog niet verdwenen waren werd wel bewezen, toen den Isten April de stoomtrawler „Ocean 3" op een mijn liep, waarbij twaalf man veron» gelukten. De motorlogger IJ.M. 290 onderging hetzelfde lot den volgenden dag en verging met man en muis. Den 24sten dier maand stootte de logger Sch. Nannie op een mijn, waarbij een vijftal personen het leven verloor. Toen scheen 't een tijd of er geen mijnen meer in zee waren, tot plotseling den llden Novem» ber het stoomschip „Zaan" bij Terschelling met een dergelijk moordtuig in aanraking kwam, bij welk ongeluk 22 man, w. o. 2 passa» giers, omkwamen. Dure offers zijn dit jaar nog van ons volk, dat niets met den oorlog te maken had, ge» eischtl Maar de zee is weer open voor ons, onze handel begint weer te bloeienl Den 17den Juli viel het besluit tot liquidatie der N. O T„ maar den 5den Augustus kon de financiëele afdeeling van dit lichaam worden opgeheven. Door de herleving van onzen handel kwa» men uitheemsche producten en vooral koloni» ale waren, die we zoolang ontbeerd hadden, weer in ons land en met vreugde zagen we het aantal artikelen, dat voor distributie in aan» merking kwam, steeds kleiner worden. Nu er weer concurrentie is, dalen de prijzen, maar niet zóó, als we gedacht hadden Maar wat is hier voornamelijk de schuld van? We weten het allen: de sociale verbete» ring der werkmansstand, „de hooge loonen en de 8»urige werkdag." Voor de werkmansstand is 1919 een mooi jaar geweest. Na een strijd tusschen haar en de werkgevers heeft zij overwonnen. De ééne staking na de andere was dit jaar aan de orde. De grootsten waren wel die van de metaalbe» werkers te Amsterdam, begonnen 18 Maart, welke op 31 Maart en 1 April een buitenge» woon congres van de N. V. V. ten gevolge had, die van het personeel der Rotterdamsche Tram (20 April), van de landarbeiders in eeii twintigtal dorpen in Groningen (5 Mei). Den 26sten Augustus staakten de Amsterdamsche gemeentewerklieden 24 uur, terwijl den 2dcn October de bakkers in de hoofdstad het werk neerlegden. 19, 20 éh 21 April had te Arnhem een con» gres der S. D. A. P. plaats, terwijl den 16 Augustus de S. D. A. P. in Nederland haar 25»jarig jubileum feestelijk herdacht. Een dergelijk jubileum werd den 18den November door de A. N. D. B. te Amsterdam op luister» rijke wijze gevierd. Den 20sten November werd de arbeiderswet in het staatsblad afgekondigd. We zullen nu een terugblik slaan op onze regeering. De verwerping van marine» en oorlogsbe» grooting, met als gevog ontslagname van de ministers van marine en oorlog ligt nog versch in ons geheugen (12 Dec.) De heer Bijleveld heeft niet lang de porte» feuille gehad. Den llden April volgde hij den heer Naudin ten Cate op, die den 18den Fe» bruari ontslag nam als minister van marine. De heer Alting von Geusan was minister van af de oprichting van dit ministerie. Nog een verandering heeft ons ministerie dit jaar ondergaan. Den llden November werd tot minister van koloniën benoemd de heer S. de Graaff, daar de heer Idenburg om gezondheidsredenen bedankte. De Tweede Kamer heeft ijverig gewerkt. Den 2den Januari kwam in een wetsont» werp tot wijziging van de wet op het L. O. Den 25sten Februari werd de motie»Muralt aangenomen, waardoor de ouderdomsrente werd gebracht op 3 en 5 voor man en vrouw. De motie»Ter Laan tot aflossing der crisisschulden door een heffing in eens werd den 28sten Maart met 48 tegen 32 stemmen verworpen. Den 12den Juni werd het wets» ontwerp inzake de onderwijzerssalarissen met 87 tegen 3 stemmen aangenomen. Dien dag werd de motie Wijnkoop over de inbeslagna» me van het boek „De Hel" van Barbusse (het» geen den 21sten Mei plaats had) verworpen met 36 tegen 27 stemmen. Den 21sten Juni stelde de Nederlandsche regeering een vrijwillige ouderdomsverzeke» ring voor, die ruim 318 mfflloen zal kosten. Den llden Juli werd de Arbeiderswet»Aalber» se met 69 tegen 3 stemmen aangenomen. De Eerste Kamer nam den lOden Juli met 345 stemmen het ontwerp voor vrouwen» kiesrecht aan, terwijl dit lichaam den volgen» den dag het wetsontwerp tot verhooging der tarieven van post» pakketpost aannam, even» als het wetsontwerp betreffende de onderwy» zerssalarissen. Den 31éten October nam de Eerste Kamer het ontwerp Arbeidswet«Aal» berse zonder hoofdelijke stemming aan en werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot het verlee» nen van 25 millioen gulden voorschot aan Frankrijk voor den wederopbouw. Den 13den September werd de zitting der Staten Generaal gesloten in vereenigde ver» gadering van Eerste en Tweede Kamer. Den lóden September opende de koningin de zit» ting der Staten Generaal met het uitspreken der troonrede. De verkiezingen Oer Provinciale Staten van Noord»Holland hadden den 3den April plaats. De zomerzitting werd geopend den 2den Juli, de najaarszitting den Den 21sten Mei besloten Prov. Staten tot oprichting van het hoogheemraadschap Hol» lands Noorderkwartier. De Belgische annexatieplannen heeft ons volk het gcheele jaar in spanning gehouden. We zullen daar niet uitvoerig meer over uit» weiden. Den 18den Februari vroeg Nederland aan België opheldering omtrent zijn eischen ter vredesconferentie (de annexatieplannen). De Limburgers en de bewoners van Zeeuwsch» Vlaanderen hebben duidelijk ge» noeg te kennen gegeven niet erg ingenomen te zijn met de plannen van onze ondankbare buren. Onvergetelijke dagen waren voor onze koningin den lsten en 5den Maart, toen ze als 't ware een zegetocht door Limburg en Zeeuwseh»Vlaanderen maakte. Overal werd onze vorstin gehuldigd en met groot gejuich ontvangen. Den llden Maart en volgende dagen had» den nationale betoogingen plaats te Vlissingen, Middelburg, Utrecht 'en andere plaatsen. Uit alle deelen van 't land stuurde men de koning» in aanhankelijkheidsbetuigingen. De 31ste Augustus, de verjaardag van onze vorstin, werd dit jaar in tal van plaatsen met bijzondere opgewektheid gevierd, voor het eerst sinds de laatste ellendige jaren. In Limburg, Noord»Brabant en Zeeland werden er anti»annexionistische betoogingen aan ver» bonden. De 10de Juni is een dag die in herfnne» ring zal blyven. Toen werd het groote, groot» sche werk begonnen: de drooglegging der Zui» derzee. De eerste steenen voor dit werk wer» den den óden Juli van Wilp naar Wieringen verzonden. Op sportgebied heeft Nederland dit jaar niet ondergedaan voor andere landen. Integendeel, ons volk heeft bewezen een eerste plaats te mogen bekleeden op dat gebied. Einde Januari, toen niemand er' meer aan dacht, viel op eens de vorst in en een strenge vorst, zoodat alle wateren dichilagen. Toen hebben wij veertien dagen lang kunnen profi» teeren van de echt oud»Ho0andsche winter» sport: het schaatsenrijden. Oud en jong ge» noot. In een groot aantal plaatsen werden be» langrijke wedstrijden gehouden. Geen sport heeft zich dit jaar zoo snel ont» wikkeld in ons land als de vliegsport Zoo'n groote vlucht heeft zy genomen, dat er in vele opzichten al niet meer sprake is van „sport" maar van een nieuw, geriefelijk vervoermiddel. Tot deze groote ontwikkeling heeft vooral de „Elta" bijgedragen, welke tentoonstelling den len Aug. door den min. van waterst. offi» cieel geopend werd. Uit alle deelen van ons land trok de LuchtverkeeMeptoonstelling te Amsterdam tal van bezoekers en ons volk kwam op dit gebied heel wat meer te weten, dan het eerst wist. Vlieers kwamen uit Enge» land, Frankrijk en Italië. De „Elta" was het middelpunt van de Europeesohe vliegsport. Helaas hebben dit jaar verscheidene men» schen het leven verloren bij deze sport. Den 7den Mei had eén vliegongeluk in de Koog bü Den Helder plaats, dat een tweetal zwaar ge» wonden eischte. Dit was het derde ongeluk in twee weken. Do beide eersten eisehten elk één slachtoffer.Ruim een week later, den 15dsn Mei, zijn de twee Nederlandsche vliegers, «ie luitenants Duinker en Perk, rnet het vliegtuig Rumpler 462 in de buurt van Oldenburg docxï» gevallen op hun tocht naar Kopenhagen. Den 29sten Augustus eischte een vliegongeluk tij Winschoten 2 dooden, terwijl een drietal per» sonen gewond werden. Den eersten dag dat de „Elta" geopend was, had er een treurig ongeluk plaats. Op het vliegterrein der tentoonstelling kwam het mat rinevliegtuig V 42 in botsing met een fa» brieksmuur. De sergeant»vliegfcuigmaker Krö» ger werd gedood; luitenant Bakker gewond. Dit is gelukkig het eenige ernstige ongeluk ge» weest, dat op de „Elta" heeft plaats gehad. Den 24sten November had een vliegongeluk bij Soesterberg plaats, waarbij de luitenant» vliegers Van Dijk en Land het leven verloren. We zullen met eerbied blyven denken aan de nagedachtenis der Nederlandsche helden, die hun leven gegeven hebben voor de ontwikkeling van het grootste in de toekomst: het luchtverkeerl Dat het Nederlandsche voetbalelftal nog in de oorlogsjaren niet al te zeer verzwakt is, blijkt uit de overwinning op de Zweden met 31 in het stadion te Amsterdam gehouden op eersten Pinksterdag (9 Juni). Ook in Skan» dinavië hebben Nederlandsche spelers lauwe» ren geoogst. Het Nederlandsch Gymnastiekverbond vier» de den 18den Juli haar gouden feest onder zeer veei belangstelling Nu rest ons nog een herinneringswoord te wijden aan een groot Nederlander, die den 18den November op bijna 73«jarigen leeftijd te Hilversum overleed: den heer Ds F. Domela Nieuwenhuis In hem heeft ons land verloren een der grootste denkers van den laatsten tyd. Thans hebben we een terugblik geworpen op hetgeen er in ons landje in 't afgeioopen jaar gebeurd is, althans op de belangrijkste dingenBuitengewoon belangrijk was het jaar niet en veel is er niet voorgevallen. Nu ligt voor ons een nieuw tijdvak, nog in duisternis gehuld. Wat zal 1920 ons brengen? Over een jaar zullen we weer een overzicht lezen, hoe zal dat zijn, wie zal dat lazen? We doen het bast zoo onbezorgd mogelijk 1920 in te gaan, al ziet de toekomst voor ons landje er niet zoo erg rooskleurig uit. We zullen echter het beste hopen en wat kunnen we meer dan dit en elkaar „veel heil en zegen" toewenschen? 6 Jan. Op de staatsleening van 350 millioen wordt voor ruim 385 millioen ingeteekend. 11 Jan. Ketelontploffing aan boord van de torpedoboot G 14 te Vlissingen; twee dooden. 22 Febr. De heer Willem Royaards benoemd tot eeredoctor in de Nederlandsche letteren. 24 Febr. Derde jaarbeurs te Utrecht officieel geopend. 6 Mrt. De Oranje«kazerne aan de Maurits» kade te 's»Gravenhage door brand geheel verwoest. Vermoedelijke oorzaak kwaadwil» ligheid. 26 Maart. Eere-promotie van Willem Roy aards tot doctor ini de Nederlandsche letteren aan de Utrechtsche universiteit. 2 Mei. Te Liverpool overleden de heer Ba rend Kwast musicus, oud-directeur van het stedelijk muziekkorps te Purmerend. 5 Mei. De Nlederlandsche gezant te Parijs, mr. de Steurs, overleden. 6 Mei. Benoemd tot directeur van het wa terleidingbedrijf in N.-Hol land, de heer J. van Oldenborgh, directeur van 'het rijksbu reau voor drinkwatervoorziening- te 's-Gra- venhage. :De dichter Willem Kloos viert onder groo te belangstelling zijn óOiaten verjaardag. De koningin vereert hom met de eere-nxedaille voor kunst en wetenschap in zilver, verbon den aan dfe huisorde van Oranje Nassau. 13 Miei. Herdenking 300-jarige sterfdag van Olldenbameveld. 20 Mei Uitbarsting van de vulcaan de Kloet op Java; 16000 diooden, 20' dessa's ge heel en 6 gedeeltelijk verdwenen. 301/5 iDe koningin en de prins legden te Hoorn een krans tójl het standbeeld van J.Pz. Coen, en maakten1 een tocht dor Noord- Hol land. ...Juni Monument voor Thomas k Kempis op den 9t. Agnietenberg bij Zwolle onthuld. 18 Aug. Te Groningen is het monument voor dten in Albanië gesneuvelden majoor Thomson onthuld.' Vreeselijke storm in den nacht van 18 op 19 Dec. Op verschillende plaatsen langs de kust schepen vergaan. 2Joo nabij Egmond de sleep» boot Hercules, waarbij 10 menschen omkwa» men. Ook gedurende de volgende paar dagen stormachtig weer, waardoor eveneens alom schade werd aangericht. 22 Dec. Nadat in de Tweede Kamer de mo« tie»Marchant, waardoor de oorlogsbegrooting met 1.820.000 was besnoeid, en daarna de heele begrooting was aangenomen, zei de minister van oorlog aan de. koningin ontslag te zullen vragen. 27 Dec. Overleden ouebminkter mr, Th. H. de Meester. Wanneer wij de voornaamste gebeurtenis sen op tooneelgebied uit 't afgeioopen jaar onder den aandacht van onze lezers willen brengen, zijn er twee 'kwestie's, die zich direct naar voren dringen n.l. De Amsterdamsche Stadsschouwburg-kwestie (eu de daarmede samenhangende HkagscheJ en dè Rijkasteira aan de dramatische kunst. Amsterdam heeft beslist een tekort aan goede schouwburgen. Dat is reeds lang ge constateerd en zonder den wereldoorlog was er ook zeker voorzien in dit tekort, door de bouw van nieuwe, aan moderne eischen vol doende gebouwen. Doordat een combinatie, waarvan Louis Bouwmeester Jr. directeur is, voor operette enz. beslag had gelegd1 ep 't Paleis voor Volks vlijt was de toestand thans nog slechter dan zij ooit geweest is, en werd de heer Dr. Willem Royaards dakloos. De directeur van „Het Tooneel" werd gedwongen zijn gezelschap in te krimpen en te profiteeren van vrije avon den in andere schouwburgen in verschil •••"de plaatsen. Geen wonder dat hierdoor de concurrentie om den Stadsschouwburg feller is geworden. Want de gemeente Amsterdam zal haar mooie Stadsschouwburg aan een bepaald gezelschap in gébruik gaan geven, 't Is niet to verwon deren dat alle gezelschappen naar deze gunst snakken, want aan heel veel lang gekoesterde wenschen van de tocneelspelers aal daardoor worden tegemoet gekomen. Het gezelschap n.l. dat den Stadsschouw burg krijgt, zal niet behoeven te reizen, 't zal een enkelvoudig gezelschap zijn, d. w. z. 't speelt geen twee verschillende stukken op één avond. Vijf vaste avonden speelt hst in Amsterdam en op de beide andere mag, met toestemming, inden Haag of Rotterdam wor den gespeeld. Of de spelers zullen op uie avonden vrij zijn. De nieuwe directeur zal de boste krachten aan zijn gezelschap kunnen verbinden en daarmee rustig kunnen werken tot het bereiken van 't schoonste wat op too neelgebied ta verkrijgen is Is het te verv onderen dat er begeer iro sol licitanten ware® 't Na den oproep van B. en W. van Amsterdam hebben dan ook gesollici teerd: Het Ned. Tooneel dir. Verkade, „Het Tooneel" dir. Dr. Royaards, „de Tooneelver- eeniging" dir. H. Heijermans, Het Holl. Too neel, dir. Louis de Vries eu de combinatie: Hofstad teoneel-Schouwtooneel (v. d. Lugt en Musch). Deze laatste heeft haar sollicitatie inge trokken toen haar bleek dat v. d. Lugt dir. Hofstad Tooneel zoo goed als zéker de be schikking zal krijgen over den Haagschen Schouwburg. Van de andere vier sollicitanten zijn o. i. de kansen van het Holl. Tooneel (L. de V ries) nihi,. De drie overblijvenden hebben alle -'rie kansen. Elk wordt door bepaalde perso nen en partijen gesteund. In de pers is tus schen en over deze drie mededingers ree een feilen strijd gevoerd, waarbij men niet terugdeinsde voor onverkwikKelijke debsttr c Als n.en *ts gcheele dossier ever dezen strijd eens k n zien en Joprlezen, zou men zeker evena's wy verbaasd staan ever de manier, waar p men elkaar traeh te te verdringen. Alles en nog wat werd - rij te pas gebracht. Men kreeg 't idee: ,,'t Is hier een strijd om den broode". En in zeker opzicht is dat zoo. Wij voor ons beschouwen Dt. Wilrem Roy aards nog steeds als de zwaarste concurrent. Geoorói.-elü naar hetgeen hij aan t hoofd van „Het Tooneel" gedurende 10 jaar op artistiek gebied en vooral op dat der regie, gepresteerd heeft, is hij stellig onze grootste regisseur en kan men er vèrzékerd van zijn, dat als hij den Schouwburg krijgt er kuusfcopvoeringen zul len worden gebracht, die in alle opzichten de toets der kritiek zullen kunnen doorstaan. Hij is de man geweest die Vondel, Shakespeare, Goethe en Strindberg op schitterende wijze tot ons heeft gebracht. Hij was de man, die op alle voorstellingen een stempel van Voor name kunstopvatting drukte, die zich volko men inwerkte in den geest van het op te voe ren werk en zijn spelers wist te bezielen. Al beschikt hij momenteel slechts over een klein Sezelsehap, zoodra hij aanmaal da Schouw-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6