De tentoonstelling van schilderijen van den heer A. Verbeeck, ten bate van een kinderbe» waarplaats, brengt 302.11 op. OORLOGSTUINTJES. ■Nlu wij weer zoowat iin onze gewone doen zijn geraakt en wij alles 't zij dan ook duur, weer voor het grijpen hebben alsof nooit een oorlog de wereld geteisterd heeft, behooren de oorlogstuintjes tot het verleden en alleen nog een geboren tuinder die of van boeren af komst of bijzondere liefde heeft opgevat voor zelf tuinen, zit nog; te ploeteren aan de Ber- gerweg in zijn oorlogstuin en teelt rapen en spinazie. De geschiedenis der oorlogstuintjes in Alk maar is aan het einde, het eerst zoo delegen- te bestuur is demissionair geworden en geen dank der Alkmaarsche bevolking zal voor het bestuur een standbeeld oprichten. En toch, wat is er gewerkt, wat werden er niet een gewichtige vergaderingen gehouden in de melksalon van Hock in de Langestraat en wat diepzinnige en leerzame debatten wer den er niet gehouden door het bestuur onder voorzitterschap van den heer D. Klomp. En dan de proeflessen die gegeven werden op het land aan de Bergerweg door onze be stuursleden de heeren Klomp, Tjaden en Duif welke ik juist met name noem omdat zij als leeken in het tuinieren zidlh hebben weten op te werken tot oorlogstuin specialiteiten van den lsten rang. Als onze vriend Tjaden daar stond te oree ren over 'het diepspitten, 3 steek diep, het po ten der aardappelen op zooveel voet diepte en wijdte, over het planten der bloemen en spina zie, dan brak je hart en vroeg je je. af, hoe het mogelijk was dat iemand niet wetenschap pelijk tuinbouwkundig ontwikkeld, zoo kon doceeren. Maar akts kon halte bijl és geestdrift waar mede otae voorziuer Klcmp, és hanen der „oorlogstuiners" wist warm te houden, zelfs in de grootste droogte en de schraalste wind zag ie nog winst. En al was zijn oogst ook schraal, 2 zak aardappelen op de bunder en de kosten van het rooien ook hoogMhij blefef enthousiast. Zoo ook onze vriend Duif, wie vroeg hem ooit te vergeefs om advies, hij was de vraag baak voor allen, hij kende de struktuur der grond als de beste en wist als geen onzer waar je de bieten, aardappelen of booneu moest zetten. Zooals er harten en nieren proevers zijn, zoo was hij een gróudproever, geen geheime nis der bodem was hem verborgen. Over de vakmannen in onze commissie spreek ik niet, wat een kunst om te tuinen en tuinen te leeren als je het kent, maar deze niet deskundige, deze hebben zich een eere zuil gesticht in de harten der oorlogstui ners. Of er niet eens gefaald is? Natuurlijk is er dat, maar als altijd heb je meiischeu die naar geen deskundige adviezen willen luiste ren maar hun eigen gang gingen tot eigen schade. Zoo h.v. die beambte van een onzer groote inrichtingen. Deze wiens maag niet was ingericht voor boonen en erwten, wilde spinazie, dat heerlij ke gerecht dat evenals de Pink Pillen nieuw bloed brengt. Spinazie, niet van dat soort dat je met een zeis maait, maar jonge, maï solie, Inplaats dat deze tuinder het bestuur om zaad vraagt, valt hij ia de handen van een mede-tuinder een laffe grappenmaker die hem adviseert, dat hij om snel te oogsten, spi- nazieplanten moet koopen bij een-tuinder aan de Westerweg. Onze eigenwijze tuinder er op af en 100 plantjes besteld, die hij den volgenden dag haalde en waardoor hij 0.60 per 100 plan tjes plus een sigaar voor de Civiele behande ling, betaalde. En toen aan het planten en het gieten en het groeide als een wonderplant, zoodat hij versteld stond over den vruchtbaarheid dei- rond, die voor weinig geld, zooveel beloofde, laai" wreede ontgoocheling, toen een mede- tuinder hem toevoegde; maar kerel, wat heb je nu uitgevoerd, je heb brandnetels geplant. Dan was er nog een intellectueel die ook tuinde en een heele bibliotheek gekocht had over „zelf tuinieren." Deze wilde geen luxe maar stapel tuiapro- ductcn, hij wilde boonen, heeile gewone prole tarische bruine boonen, die een gezond lichaam en sterke geest vereisdhen om te ver teren en d gestampt met aardappelen „ge wapend b< u genoemd wordt." 1 lij plai e dan boonen en vroeg wel ad vies aan en der bestuursleden welke deze gaf als volgt: Kijk jong, je maakt eerst gurfies, weet je wat dat zijn? Niet? Nou dat zijn gleuven in de aarde één boon diep; 20 duim uit elkaar leg je bij elkaur één'vrouwelijke en één mannelij ke boon, dan doe je de grond er over 'en over 8 dagen komen ze te voorschijn. Nu onze intellectueel maakte gurfies, veer tig duim uit elkaar, legde de booneu paarsge wijs en dekte alles zorgvuldig toe. Maar wat ontwaarde zijn oog toen hij na 8 dagen kwam kijken De boon die hij aan de veilige schoot der aarde had toevertrouwd, was zijn donkere ker ker ontvlucht en boven den grond gekomen. Dat was wat, alle verwachtingen op een goede oogst waren in rook vervlogen en er was geen twijfel of zijn adviseur had hem verkeerd in gelicht. Als man van de daad aarzelde hij niet lang, zorgvuldig haalde hij de boonen stuk voor stuk uit den grond en zette ze an dersom, de boon in den grond, de wortel bo ven. Hoeveel kop boonen hij geoogst heeft is mij niet ter oore gekomen, van honger is hij ech ter niet omgekomen. iDit nu waren uitzonderingen die niet den re gel bevestigden, er is heel wat gehaald van de oorlogstuintjes, vooral door den intensieve bouwers zooals onze vriend V. t. H., die een schitterend bouwer was, altijd was deze aan 't werk en zijn tuinen waren juweelen van tuinmanskunst. Wat heeft deze oorlogstuinder van zijn tuin gehaald, ofschoon bedeeld met een groot ge zin 'kocht hij nooit geen groenten, hij had geen groentezaak „De Onderneming" noodig, hij ondernam zelf, en ik vermoed nog. Thans is de tijd van oorlogstuinen voorbij, de gewone huis-, tuin- of Ikerken inensch voelt meer voor zijn gemak en woont liever een -o- litieke of vakvereenigings vergadering bij. Slechts één partij heeft aan het oorlogstui- nen niet gewonnen en wel de verhuurders. Volgens sommige kritiekers was een exploi tatie voor de heeren de Lange een goudmijn. Ik hoop dat deze kritiekers gezond moge blijven en aan hun zaken evenveel zullen ver dienen als die heeren de Lange verdiend heb ben aan de oorlogstuintjes. FENIJN. Dat de schrijver over de resultaten van zijh eigen' tuin arbeid met behulp van Huipie eni Jopie zwijgt en niets vertelt van zijn po gingen om met behulp van gordijnenlatten enl traproeden volgens d'e geometrische wetten de hoogste resultaten op tuinbouwgebied te bereiken en ook zwijgt over zijn dreigen met de portefeuille-kwestie, bewijst dat hij als cro- niekschrijver wel wat tendentieus is. D. A. K. Uir DE OMGEVING. PROVINSIAAL NIEUWS. UIT HEER MUGOWAARD. De raad vergaderde Maandagmiddag. Afwezig wegens ongesteldheid wethoudir Wijinlker. iDe heer Meit vyoeg bij de rondvraag het woord over het1 toekennen' van een gratificatie aan de oude vroedvrouw, waarover door hen* reeds eerder gesproken is. Toegestaan. Door B. en W. is aan het prov. Eltr.-be drijf opgedragen spoedig over te gaan dei bouw van ee ntransformatorgebouwtje, waai- voor de gemeente dan de bepaalde huur zil betalen. Etr is langen tijd over gediscussieerd on de transformator in eigen beheer te hebbel, d'ochi ze willen het niet uit handen geven. Ze hebben, zoo ze zeggen, de inrichtingei om eventueele gebreken na te zien en dan s het gemakkelijker niet van de gemeente af hankelijk te zdjltt. Onder geen voorwaarde zoi- den ze het toestaan. De raad keurde déze han deling goed. Van de P. E. iNl was het rapport ingeko men, betreffende verhooging van electrische De maximale belasting was 80 per 1000 stroom. Kg. en zal nu 20 moeten zijn. Eenige tege- moekoming is dat voor dagstroom boven het voor avondstroom bepaalde. Slechts 40 be- hoeft te worden betaald. Door de vereeniging van Ned. Gemeenten werd geadviseerd op het nieuwe tarief in te gaan, omdat het alleszins billijk werd ge oordeeld', vooral ook tegenover die gemeen ten, die tengevolge van den oorlog dure stroom verbruiken. B. en w. adviseerden' er op in te gaan, waartoe, nadat door wethouder Kroon was medegedeeld, dat het contract 5 jaar loopt,, werd overgegaan. Een reclame op den H. O. van K. Ursem zal na de vergadering behandeld worden. Wegens vertrek kreeg mej. de Wed. Zwem mer 3 maanden afschrijving op den H. O. De heer C. F. Stofférs, eind» 1 December dejes jaars oöderwl *ti mn z-3, vroeg met ingang van I Maart ivzO eervol onslag wegens benoeming te Wormerveer. Dit ontslag werd verleend, terwijl een nikuwe oproeping bereids is gedaan. Goedkeuring was ingekomen op het besluit injake bouw electrisch net. Sliet goedgekeurd werd het besluit om in alle scholen 24Ö uren herhalingsonderwijs te geven, omdat volgens Ged Staten evenals vroeger dit onderwijs, gezien het kleine aan tal leerlingen, niet in alle scholen behoefde te worden gegeven. De hoofden van scholen meenden, dat dit niet doenlijk was. Besloten werd nog eens een poging te wa gen. Volgens Prov. Blad is deze gemeente in de 5e klasse gerangschikt en zal het salaris be dragen voor den burgemeester 2800— 3500, voor den secretaris van 2500 3200 en van den ontvanger van' 1500 2200. Als de functies van burgemeester en secretaris gecombineerd zijn, voor de laatste 2500 en als secretaris en ontvanger gecom bineerd zijn, voor de laatste 1500. Een ingekomen verslag van de commissi van school No. 4 luidde alleszins gunstig. Het Armbestuur vroeg voor S. Schouten opname in het tehuis voor ouden van dagen. Schouten scheen echter later weer op zijn verzoek terug te willen komen. De heer v. d. Oord: Brengt hij nog wat mee? De voorzitter: Ik meen 600 k 700, en han nog wat werken. Hoewel Schouten nog geen 65 jaar is, werd besloten hem gelegenheid te geven in het huis te komen De zeggingschap voor onderhoud van het Armhuis werd aan het Armbestuur opgedra gen, mits niet boven een bedrag van 100. Alken de heer Met meende, dat het beter Als lid van het \ycrd herkozen de heer was het gemeentebestuur dit in handen' hield. Als lid van het burge rlijk amibestuu ri d herkozen de heer C. van Lange. Uit 11 sollicitanten was voor benoemin voor onderwijzeres aan school No, 1 de vo gen de voordracht opgemaakt: 1. mej. van Dijk te Alkmaar, 2. mej. Maas te Helder, 3. mej Sijbrands te Alkmaar. Na een. comitévcrgadcring werd tót stem ming overgegaan. No. 1 verkreeg twee, No. 2 verkreeg zes en No.. 3 twee stemmen, zoodat mej. Maas ge kozen is. In verband met de nieuwe Kieswet onder ging de verdeeling van stemdistricten eenige verandering. Er zullen 4 stemdistricten zijn. De aftredende leden van de rcsp. commis sies tot wering van schoolverzuim werden bij acclamatie opnieuw benoemd. Een instructie werd vastgesteld voor den lijnwerker van het electrisch bedrijf. Op een vraag van den heer v. d. Oord of hier een lnijwerker Voldoende werk heeft, antwoordde de voorzitter, dat dit later gere geld wordt. Een oproeping zal binnen af zienbare ntijd gedaan worden, waarna B. en W. met een voordracht komen. De heer Blom vroeg of het langer verant woord was, Maartje Hoek aan haar lot over te laten. Oe voorzitter zei zich daarmee al meer be zig te hebben gehouden. In den brcede werd dit punt besproken en ten slotte besloten te trachten haar in 't huis te krijgen. Eerst zal daarover met den dok- tci gesproken worden. Voor 1920 zal een kasgeldkening worden aangegaan van ten hoogste 15000. De" heer Met vroeg hoe het In deze gemeen te slaat met het idee schoolartsen. Staat er iets dienaangaande in een instructie? De voorzitter meende vrij zeker van niet. De raad gevoelde er niets voor een of meer malen per jaar een geneeskundig onderzoek te laten instellen. Besloten werd overleg te plegen, met den geneesheer en de hoofden van scholen. De voorzitter sloot hierna deze latste ver gadering in het jaar met de hoop op rem even gezellige samenwerking in het volgende jaar. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIQ INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) OUDEJAARS-AVOND. ....Dreunend galmen klokekslagen, Handen sluiten vast ineen, 't Harte klopt in vlugger jagen, „Weemoeddenken" aan 't verleên. Weelde-uren smarte-tijden Stilkens zijn ze heengegaan. Nu in 't uur van „oud-jaar-scheiden" Lacht herin'ring drupt een traan. Doffe schoten klok-gebeiër Breken stilte van den nacht, 't Hoofd omhoog en ademt vrijer, - Nieuwe-jaar brengt nieuwe kracht 1 12.12.19. P. K. R. M to» den gemeenteraad, oud'bestuursl: J van de ambachtsschool. 1 Mei. 25»jarig onderwijsjubilé van den heer H. van Zandvoort, aan de R.K. Jongens, school. 2 Mei. 50»jarig huwelijk Elfring en echtge noote, verpleegden der herv. diaconie. Idem echtpaar Burkunk, Veerstrimt. Idem K. Bijl en echtgenoote, Wognumsche buurt. 4 Mei. 25»jarig doktersjubllé dr. Formijne. 5 Mei. 60»jarig huwelijk O. Brouwer Jz., Metiusgracht 2. Benoemd tot ziekenvader en «moeder in het Diaconiehuis de heer J. van den Arend en echtgenoote. 8 Mei. De heer J. Oosterwijk 40 Jaar werk» zaam aan de stalhouderij in de Ridderstraat. 9 Mei. 50«jarig huwelijk W. F. G. Wiese, Achterom 10. 11 Mei. 60«jarlg kloostcrjublleum van de Eerw. zuster M. Ange in het klooster St. Jo» seph to Brun8sum, in Limburg; (in de wereld mej. Klaverweijden, geboren te Alkmaar). 16 Mei. 40»jarig huwelijk A. Tiinmer. 1 Juni. Mevr. A. J. M. SchoonhovenVetter herdenkt het feit, dat zij 25 jaar geleden be« noemd werd tot stadsverloskundige. 28 Juli. De heer A. Versteege, dir. der han» delsscholen, benoemd tot dir. der gemeentelij» ke handelsschool met 3»j. cursus te den Haag. 10 Aug. De heer K. Ruiter behaalt met ko« gelstooten te Wormerveer het kampioenschap voor N.»Holland van den Athletiekbond.' 15 Aug 25<jarig priesterfeest pater Orie. 22 Aug. 25«jarig jubilé van den heer L. J. P. ter Berg in dienst van de N. H. Tramw. Mij. 24 Aug. 50»jarig prosessicfeest Eerw. Zuster Ollva van de Orde van O. L. Vrouw van Amersfoort, aan de Oudegracht. 3 Sept. Mr. D. van Foreest wordt 90 Jaar. 29 Sept. De heer A. Versteege, die naar den Ilaag vertrekt, neemt afscheid van perso» neel en leerlingen der handelsscholen. 13 Oct. By do verbouwing van het perceel van den heer Blokker kreeg de werkmun J. Visser een kalkkuip op zyn hoofd en was ter» stond dood. 26 Oct. Gouden koorzangersfeest van den heer J. H. Voorhoeve, gevierd in de Domini» ouftkerk aan de Laat. 1 Nov. De heer J. R. van Arnhem 40 jaar ondetwijzer aan de eerste gemeentschool. 6 Nov. De heer Mr. W. C. Wendelaar te den Haag tot burgemeester van Alkmaar be» noemd. 25 Nov. De heer G. P. Moller, ohoboom. mies by de H. IJ. S. M., viert zyn 25»jarige dienstvervulling by die Maatschappij. 17 Dec. Dr. Keyser, directeur van het slachthuis, benoemd in eenzelfde functie te Haarlem. Dr. Wicherink benoemd tot geneesheer»di« recteur Acad. ziekenhuis te Leiden. VEREENIGINGEN. 9 Jan. 50<jarig bestaan Ron. Roderykerska» mer Bildcrdyk. 10 Jan. Chr. gemengd dubbelkwartet Sur» sum Corda opgericht. In een propagunda»avond van de Burger IJsclub aan deze verecniging een vaandel aan» geboden. 13 Jan. Afdecllng opgericht van den Ned. Bond van Chr. handels» en kantoorbedienden. 16 Jan. Burgerwacht opgericht. 5 Febr. Door de zangvcreenlging Nieuw Leven met Orpheus een nieuw kinderzang» koor opgericht. 13 Febr. Afd. Chr. Bakkersgezellenbond op» gericht. 15 Febr. Door de chr. jongelingsveroeni» ging Zacheus een knapenvereeniging en een verecniging voor jongens opgericht. 26 Febr. Door eenige uit de afd. der S. D. A. P. getrodeneu wordt een soc.»dem. club op» gericht. 14 Maart. Een postzegelvereeniging opge» richt met aanvankebjk 9 leden. 16 Mrt. Opgericht een afd. Alkmaar van den Centralen Bond Posterijen», Telegrafie» en T elef oonpersoneel, 24 Mrt. Gemengd koor opgericht onder leiding van den heer Stolp van Wormerveer. 5 April. H. B. S.»vereeniging A. H. B. S. V. opgelicht met ruim 40 leden 8 April. Afd. van de Communistische Par» ty opgericht 17 April. Vereeniging van dienstboden op» gericht. 19, 20 en 21 April. Nationale zangwedstryd, uitgeschreven ter gelegenheid van het 10»jarig bestaan van het dubbebmannenkwartct Har» monie. 13 Mei. Afd. opgericht van do R. K. Re» classeerlngsvereeniging. 14 Mei. Bouwvereeniglng „De Middenstand" opgericht. 16 Mei. De Vereeniging Het Landbouwhuis besluit tot vestiging van haar gebouw te Alk» maar. 23 Mei. Een vergadering van kaasproducen» ten besluit tot oprichting van een kaascontro» testation. 28 Juli. N. V. Algemeene Alkmaarsche sla» gery opgericht. 8 Aug. Gemengd koor opgericht, verbonden aan het dubbel mannenkwartet Harmonie 13 en 14 Sept. 45»jarig bestaan gymnastiek» vereeniging Kracht en Vlugheid gevierd 24 Oct. Aangeslotenen by het Botercontro» testation in Zuid»Holland besluiten tot oprich» ting van dergelijk station in Alkmaar. 26 Oct. Opgericht de athletiek» en gym» nastiekvereeniging Apox, directeur de heer C. van Sluis. 9 Nov. R. K. Muziekkorps St Cecilia opge» richt. 13 Nov. Vereeniging van Kappers» en bar» biersbedienden opgericht op neutralen grond» slag. Kort geleden werd een vereeniging om- der hen opgericht, die zich aansloot by het N. V. V. 22 Nov. Feestvergadering 25»jarig bestaan Coop. Bouwvereeniging Kennemerland. 26 Nov. 40«jarig bestaan vrywillig brand» weerkorps Burgerplicht. 9 Dec. 12j4»jarig bestaan afd. Alkmaar van den Alg. Bond van politiepersoneel. 20 Dec. Een R. K. Tooneelvereeniging op» gericht. VARIA. 9 Febr. De Alkm. IJsclub organiseerde een elubtocht naar Hoorn. Bijna 100 deelnemers. 10 Febr. IJsvereeniging „De hinnekende biefstuk" opgericht 21 Febr. De hier geïnterneerde Duitsche on« dorzeeër U B 6 wordt naar Nieuwcdiep ge» bracht om te worden uitgeleverd aan Enge» 12 Mrt. De hier geïnterneerde Duitsche boot Nürnberg en het Ned. bewakingsvaartuig Geep vertrekken naar den Helder. 16 Mrt. Eerste kievitseieren gevonden. 19 Mrt. De netto»opbrengst van de bazar voor den Chr. Nat. Werkmansbond, onlangs gehouden, is 1292.65. 20 Mrt. Wylen mej. M. v. d. Oord ver» maakt haar gehcele vermogen aan de gemeen» te voor den bouw van een nieuw ziekenhuis. Bij aanvaarding ervan moet de gemeente op zich nemen een paar aangegeven lyfrcnten uit te keeren. 2 April, Wylen de heer J. M. Smorenberg vermaakt 500 aan de herv. diaconie. 11 April. De. eerste aardbeien aangevoerd op de veiling. 18 April. Organisatie van dienstboden op» gericht met 14 leden. 24 April. Wylen de heer D. Bakker alhier vermaakt zyn woonhuis aan do doopsgez. kerk om ingericht te worden tot pastorie of wees» huis. 26 April. De opbrengst van den verkoop van Emmabloompjes bedraagt 439.2534 te» gen 450.0934 in 1918. 4 Mei. Dr. Formyne herdenkt zyn 25»jarig doktcrsjubileum. 13 Mei. Staking bouwvakarbeiders uitge» broken. 21 Juni. Staking bouwvakabreiders opgehe» ven met ingang vun 23 Juni. 5 Juli. 375«jarig bestaan van het hoogheem» raadschap vuki de Uitwutercnde Sluizen van Kennemerland en West»Friesland. 7 en 8 Juli. 70e verg. van de Maatsch. ter bev. der Geneeskunst hier ter stede gehouden. 13 en 14 Juli. Bloemendag „Herwonnen Le» venskracht" te Alkmaar cn omgeving. Totaal opbrengst zonder aftrek van onkosten 764.9234, 15 Juli. Luchtpost verbinding aangekondigd tussclien Engeland en Nederland. 17 Juli. Ue heer G. Ripping vraagt ontslag als burgemeester met ingung van 1 Nov. 17 Juli. In Zaundam de 6<urige werkdag ingevuerd by do gasfabriek. 18 Juli. Kolonel de Biy, vroeger militie» commissaris te Alkinuar, te den Haag overte» den in den ouderdom vun byna 81 jaren. 1 Aug. 50»jurig liuweiyk echtpaar de Jong, Laildstraat 7. 7 Aug. De burgemeester installeert de Bi» oscoop»commi'ssle. 23 Aug. 25'jarig bestaan der ontsmettings» inrichting van het Witte Kruis. 1 Sept. Werkzaamheden kaascontrolcstati» on begonnen. 2 Sept. Vlaggetjesdag ten bate van tuber» culeusoonderofficieren. Opbrengst in Alk» maar 234.7634, in Bergen 56.02, 14, 15, 16 Sept. 32ste ulg. verg. Ned. kolf» bond hier gehouden; 40»jarig bestuan kolfclub „Rechtdoor" alhier gevierd. 17 Sept. Landbouwtentoonstelling vanwege de Hull. My. van Landbouw. 24 Sept. Centrale fokveedug vanwege den I'rov. Bond vun Kundveefokvcrecnigingen in N .'Holland. 17 Oct. Gouden jubilé Burgerweeshuis. 25 Oct. Arbeidersgroentenzuud „Do Onder» neming" opgericht. 30 Oct. De leuen der bioscoopcommissie aangesteld tot onbezoldigde gemeenteveld» wachters. 10 Nov. De aftr. notabelen der herv. gcm., de lie.ron G. II. Krak cn M. L. C. Fooi, her» kozen. Den 4 Nov. werden de vryz. caiidida» ten voor het kiescollege eveneens gekozen. 12 Nov. By Zes wielen auto van Gcbr. Piet te water, waarby één hunner, P. Piet, ver» dronken. 17 Nov. kaascontrole in N.»Holland in werking getreden. 19 Nov. installatie Raad van Arbeid, 22 Nov. lngebruiknume Kurcnhuis. 27 Nov. Als'ouderlingen herv. gcm. herko» zon de hoeren C. Dekker Pz. en K. Oostenveld en gekozen de heeren A. Visser Az. en D. do Jong. Als diakenen herkozen de heeren R. G. C. Schroder en D. de Boer en gekozen de heer o, de Heer. 1 Deo. De heer A. Ohlen 25 jaar hoofd der school van het R. O. G. Installatie burgemeester Wendelaar. 13 Dec. Het stedehjk orkest houdt een rondgang door de stad ten behoeve van de Oostcnrykschc en Hongaarsche kinderen. Op» brengst 500. De „Vereenigcie Zangers geven een eau» eert ten bate der armen hier ter stede. 16 Dec. Staking by den houthandel firms Baan en Zoon. Oorzaak: looneisch. De collecte voor arm Üostenryk en Honga» rye bracht 3114.23 op. 35»jarig bestaan slagerg van den heer Jb. Pels. 3 Jan. Feestelijke intocht burgemeester Kooiman in Hensbroek. 6 Jan. 25»jarig jubilé van den heer K. Ploe» ger als gemeente«ontvanger van Heerhiigo» waard. Tot hoofdingeland polder en banne Obdam benoemd de heer Th. Mul. 7 Jan. De heer P. Schuyt bedankt als lid van deö raad van Hensbroek. 21 Jan. De burgemeester van Hensbroek, de heer Kooiman, benoemd tot secretaris dier gemeente. 27 Jan. De heer Oud neemt ontslag als lid van den Raad van Urseim Tot gemeente»ontvanger aldaar benoemd de heer C. Hinke. 2 Febr. 50>jarig bestaan Schager Harmonie» kapél. 2 Febr. De burgemeester van Bergen biedt die gemeente gratis 7225 M'. terrein aan om daarop een nieuwe school te bouweh. 11 Febr. Mevr. de BoerBlaauboer te Gro» Dingen, vroeger te Wieringerwurd, behaalt te Utrecht het kampioenschap Ia schoonrffden. 12 Febr. Tot hoofdingelanden van de Schermeer gekozen de heeren M. Groot Jz., D. Koster, S. Laan, W. Groot Cz. en H. J. Houtkooper. 15 Febr. Te Heerhugowaard de gem. zang» vereeniging Ons Genoegen opgericht. 21 Febr. De R. K. Kicsvereeniging te Schoorl bericht den gemeenteraad, dat zy zich niet zal storen aan het raadsbesluit inza» ke het tarief van het electr. licht. 25 Febr. In een te Schagcn gehouden ver» gadering van landbouworganisaties wordt be» sloten tot oprichting van een vereeniging „Het Landbouwhuis." 27 Febr. Wegens kolennood de school te Schermerhorn voor een week gesloten. 1 Mrt. Tot notaris te Wieringcrwaard be» noemd de heer J. van der Knaap, notaris te Hellevoetslüis. Arbeidersvereeniging en gym» nustiekvereeniging opgericht te üchoorl. Het orgel verbrand in de herv. kerk te Heerhugowaard. 4 April. De heer P. Veen, hoofd der open< bare school te Schoorldam, overleden in den ouderdom vun 54 jaren. 16 April. Tot hoofd der school te Schoorl dam benoemd de heer J. A. Kool, onderwyzei te Doorii. 5 Mei. 50'jarig huwelyk C. Timmerman Heiloo. 23 Mei. Te Obdam door protcstantschi land» en tuinbouwers een nieuwe veilingsver oeniging opgericht. 10 Juli. Koloniehuis „Op "t Woud" aal den weg BergenEgmond officieel geopend een instelling van de stichting Amsterdamsch kolonieverpleging van kinderen. 28 Juli. De gemeenteraad van Wieringei waard besluit tot invoering van M. U. L. O. 17 Aug. 40«jarig priesterfeest pastoor Maa te Oudorp. 20 en 21 Aug. Land» en Tuinbouwtentooü stelling te it .loo. 1 Sept, De heer C. Slot te Hecrhugowaarl viert zyn 25»jarig jubilé als brievenbesteller. 19 Sept. De heer D. van Maarleveld Ha» loo viert zyn 40»jnrig Jubilé als macl vai den polder Boekclermeer. 25 Sept. De gemeenteraad van Bergen bi» sluit met aigerneene stemmen tot oprichtini van een openbare school voor m. u. 1. o. 1 Oct. De heer H. Meyer te Heiloo viet zyn 40»jarlg jubilé als postbode. 17 Oct. Het intemceringskamp te Bergei opgcheyen. De ruim 60 bewoners werden ove» gebracht naar Harderwgk. 1 Nov. Mej. W. D. Mesman 25 jaar onde» wyzeres te Koedijk. 16 Nov. Te Bergen vergadering van 30 onderwyzers en onderwyzeressen uit het ir» rondisscment Alkmaar. 20 Nov. De heer M. Kroon Cz. te Oid» karspel vielt zyn gouden jubilé als sccrettfis van den polder Geestmer»Ambacht. 26 Nov, Te Schcllinkhout een zangverctii» ging voor gemengd koor opgericht. Dircctur werd de heer J, Kcorsemakur te Wydenes. 25 Nov. Te Bergen een begrafonisvereol» ging opgericht. 1 Nov. De heer W. Groenewoudt 50 Jnr smid te lionsbrook. 30 (Jet. Te Broek op Langondyk verctnl» ging opgericht voor stichting van een ihr. school voor M. U. L. O, 9 Nov. De M. LJ. L. O. school der Bci'or School verecniging geopend. 11 Nov. Do raad der gemeente Wydoies verklaart zich met algemeene stemmen tegen verecniging met Venhuizen. 14 Nov. Te Heiloo do verocniging vior volkshuisvesting „Heiloo" opgericht. Te Egmond nan Zee een bouwverecnigfig opgericht. 24 Nov. De heer C. Brinkman by koniik» lijk besluit eervol ontslagen als secretaris tbr gemeente Noordschurwoude. 3 Dcc. Te Egmond aan Zee een commlsSe opgericht, die een gedenkteeken wil plantin voor de sinds Aug. 1914 omgekomen vissches. 10 Dec. Beproeving motor»trckkers op ie boerdery j.-.ieuwZeewyk van den heer K. 1e Jong in den Grootpolder by Winkel. 18 Dcc. Te Bergen een Middonstandsvtr» ecniging opgericht. 19 Dec. De heer J. Winkel, burgemeesfer van Medemblik, overleden. 23 Dec. De gejneenteraad van Z.»Sch«r» woude spreekt zich eenstemmig uit vóór vtr» eeniging der Lnngedijker gemeenten. 25 Deo. Jaap Evers 25 jaar orgeltrappr herv. kerk Ursem.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 8