Intstlc Cii. Honderd twee en twiitigste Jaargadg. Dii dag- 6 Januari. FEUILLETON. PRQVINCIAAL NIEUWS, KAASCONTR6LE-ST ATION NOORD-HOLLAND. In het hotel „De Doelen" te Hoorn verga- derde gister het Kaascontrfile-Station Noord- Holland. De vergadering werd geleid door den heer O Nobel en was tamelijk goed bezocht. Spr. opende de eerete vergadering, waarbij men piaktisch was begonnen met de controle, met den wensch, dat deze buitengewone vergade ring een goed resultaat mocht bereiken. De heer D. C. de Waal (Bergen) las hierop de notulen. De voorzitter deelde nog mede, dat de re- kening overlQlQ zal worden opgemaakt. Het is dc oedoeling om de oprichtingskosten oyer versci.i lende ]aren te verdeelen. De stemming in dtzc ver, den, omdat stand go wa.i gadering zal per fabriek geschie- de regeling per productie nog niet J nd gekomen De vergadering vcreenigde zich hiermede. De ko.ilnklijke goed'keuring was verkregen. De ouucrhandlelingen met het Kaas- en Boter- Cf>r..role Station van Zuid-Holland hadden p tone bcvixdigende wijze plaats gehad Medcgedeeid werd, dat naast het Kaasco- rVe-Siation ok het Botercontrftle-Station Noord-Holland was opgericht. De vergaderingen zullen zooveel mogelijk :n Alkmaar en Hoorn gehouden wftrdey. De scuetaris deelde mede dat 17 Novem ber de daadwerkelijke contrdle was begon nen. Het laboratorrum <te Alkmaar is haast klaar De volgende week zal daar het onder- zoek van de kaas en de boter aanvangen. De vakstempels zijn gereed. De c.M.' om de monsters automatisch te wegen, moeten uit Duitschland nog ontvangen warden. Na 17 November kan gezegd worden, dat rrijwel alle leden zich Voor de kaascontrdld goed hadden ingericht op hot maken van kaas met 42 pot. vetgehalte. Er zijn 3 categories. De lste, waar alles in orde is, de 2e, die goed willen, maar waar allcs nog niet goed gaat, en de 3e, die door boete moet leeren, dat zij zich op het maken van 42 pet. kaas hebben in te richten. De laaiste groep is gelukkig klein. De eerste boete is door het bestuur opge- legd. Eerst gaf men de fabricken een waar- scnuwing, maar de tweede keer moest de boete volgen, Het vetgehalte van de kaas hangt van het vetgehalte van de voile melk, waaruit de kaasmelk is getrokken, af. De tweede boete, die hooger is. zal niet worden opgelegd voor kaas van "fabrieken, die met de eerste opgelcgde boete nog niet bckend waren. De controleurs zullen echter doorgaan alle weken de fabrieken te bczoe- ken. De heer Jensma (Lutjewinkell vroeg o! het bestuur er rekening mede 'houdt, dat een fa briek beneden de 42 of beneden de 40 pet. is: Z. i. was dit noodzakelijk. De directeur zeide, dat het bestuur daar- mede rekening houdt. Ook spr's meeninj was, dat een fabriek, die cens beneden 4^ was, laag beboet moest worden, omdat dit bij de beste fabrieken te goeder trouw kan voorkomen. De heer Jensma vroeg of het merit er af moet wanneer men beneden 42 is en boven 40 Het is een merk voor 40 Het gaat dus niet best de merken er af te halen. De directeur wilde die beboeten, maar niet het merk er af halen, mits het geen regel wordt bij de fabrieken. De voorzitter meende, dat de'regel 42 pet. gehandhaafd moest worden.- Men mag niet te ver op de grens werxen, maar bij mislukking van een kaasbak moet er welwillend gehan- deld worden. Op een vraag van den heer Wonder ver- klaarde de directeur hoe het mogelijk was, dat de uitslag van het kaasonderzoek wel eens wat lang uitbleef. Straks als de lste ana list te Alkmaar werkt, zal dat niet meer voorkomen. Nu moest dit over Hoorn, en Een .beschrijving van het dagelijksch noma denleven, zooals ket gezien en meegemaakt -{ werd door ae schrijfster EM1LIE DEMANT—HATT. pit het Deensch vertaald door M. D. Z. 34)' De vermoeidheid was in den namiddag zoo overweldigend, dat we toch kampeeren moesten, ofschoon de plaats er heel onge- schikt was. We hielden tot den volgenden dag rust, d.w.z. de rendieren hadden rust, de Lappen hadden er geen tijd voor, ze had den voor het hoeden krachten te kort, daar de jonge mannen met de rendierkoeien naar Noorwegen waren getrokken. De vrouwen hadden ook de handen vol, want de kleine kinderen-moesten gebaad worden, ook waren er huiden te looien, 't eten moest bereid worden en naaiwerk was er zooals altijd. De kudde snakt nu zoo naar versch gras, dat we vlug voort moeten, ik zag meer dan eens de rendieren staan kijken naar't grens- gebergte en als er geen herders en honden bij geweest waren, zouden ze aanstonds recht toe recht aan naar't lenteland getogen zijn. „Ze ruiken het'gras", werd er gezegd. En dat is volstrekt niet zoo onwaarschijnlijk, een fijne reuk kan de lentegeur best merken, als er zulk een zachten westenwind waait als nu, sedert we een1 paar dagen dooi hebben ge had. Juist toen we weer zouden opbreken, werd er een kalf geboren, de kinderen kwamen me het nieuws vertellen en haalden me er bij. Het moederdier was zoo gaan liggeq, dat ze haar schoongelikt kalfje geheel beschutte; maar in't leven blijven die onderweg gebo ren kalveran zelden, ze hebben te veel te lij den. Ooze toeht ffisgf *u hssgwpwtsti;, da wind men was oretstelirt met werit. „De Tijdgeest" te Spierdijk stond voor een bijzonder geval. Spr. was altijd 43 44 en kreeg nu een schrijven en wel gisteren. dat zijn kaas 40,6 was. Dit kiwam hem vreemd voor, aangezien hij steeds op dezelfde wijze hanaelde. Pe directeur betoogde, dat men steeds te- genover die raadsels stond. In een paar pro- cent van de gevallen kwam men daarvoor te staan. Het bestuur ziet wel of men te doen heeft met een verrassing of met een werkelij- ke afzakking. De voorzitter deelde mede, dat de pi ijs voor de merken door het Rijk op l1/* cent is vastgesteld. De heer Wonder noemde dit een reuzen- verschil bij Zuid-Holland. De voorzitter zeide, dat deze prijs vanaf October voor alle stations gold. De heer Wonder wees er op, dat in Zuid- Molland cent per K.O. kaas werd be- taald plus 30 cent per rund. De contr61e le- vert daanmeer bezwaren dan in Noord-Hol- land. Het zou hier goedkooper moeten zijn. De voorzitter kon zich dit niet voorstel- len. De regeling was voor geheel Nederland. De directeur meende, dat dc heer Wonder de kosten van het lidmaatschdp met de kos- ten van de merken verwarde. De minister heeft van 1 OctoW af de prijs van de mer ken van 1 op 1V1 gesteld en dit geldt voor het geheel land. De heer Davelaar wees er op, dat het mer ken in Zuid-Holland per K.G. goedkooper kan zijn, omdat men daar 6 K.O. kazen maakt. De heer Wonder vestigde de aandaCht op de !i KG kaa9jes Dit wordt door de hct- fing van l1/, cent biina onmogelijk gemaakt Spr vroeg maatregelen om die Industrie te laten voortbestaan De voorzitter oordeelde, dit practisch niet mogelijk Het kan overwogen worden. Spr. ncemt niet aan. dat de productie van het luxe artikel door 1", cent onmogelijk ge maakt wordt. de heer v d. Bijl vroeg hoe het kwam, dat er zooveel gebrcken in de merken voorkomen De heer Slagter (Hoogwoud) zeide, dat zijn fabriek de merken er niet op kon hou- den. De dingen hebben geen waarde. Dc voorzitter wilde dit aanhouden tot het punt 5 over de merken. De heer Ham meende, dat men ook de mer ken tot December zou hebben te betalcn en wilde dus bespreking. De voorzitter zeide, dat de minister de prijs vaststelt. Kan het goed en goedkooper, dan moet daarvoor geijverd worden, maar men staat nu voor een officieelc prijsstel- ling. De heer Slagter wilde geen waardeloos goed van het Rijk gebruiken. De minister tnoet ze dan maar zelf gebruiken. De voorzitter wilde aanhouding van deze bespreking en steldc dc vcrkiezing van den Raad van Beroep aan dc orde. Icmand, die niet toegelaten wordt, geschoret, gcschrapt of beboet, heeft recht van beroep op den Raad Het bestuur stelde voor, daarin te benoe- men de heeren D. de Boer Dz. te Stompeto- ren, N. Dekker te Obdam en J. Mesdag te Leeuwarden en als plaatsvervangers de hee ren Dr, van Gulik te 's-Gravenhage, J. G. Hibma te Sneek en Ruiter te Leiden. De heer Ham oordeelde, dat er anderc menschen genoeg waren, om het niet noodig te maken, dat men de heer de Boer, omdat hij nu nog lid is. eerst plaatsvervangend en met Mei lia te maken. De voorzitter zette uiteen, waarom het ge- wenscht was de heer de Boer te benoemen. Het valt niet gemakkelijk menschen te krijgen. die met de landbouw op de.hoogte waren. Dc heer K de Boer van Assendelft had bedankt De heer Slagter meende, dat het bczwarend -was om in de commissie personen buiten de pr-ovincie te benoemen. De voorzitter betoogde, dat juist de buiten de provincie aanbevolenen bij uitstek deskun-1 digen zijn, behalve de heer Ruiter, die aanbe- volen wordt in zijn kwaliteit van de L.T.B. Ook bij andere stations volgt men den aange- geven weg De heer Ham bleef van oordeel, dat men wel menschen uit Noord-Holland kon kie- zen. De heer Commandeur begreep dit stand- punt ni^t en dit op grond van art. 9 der sta- i'-'en. De vereeniging is sameijgesteld uit or- ganisaties, die ook in andere provincies wer- ken. De voorgedragenen hebben zcker bijge- werd sterker en de sneeuwbuien dichter, we konden onze oogen niet open houden. Maar voor de rendieren was het een verlichting, dat er sneeuw lag, de sleden waren nu gc- makkelijker te trekken. We gingen over veel rivieren, die noch gevaarlijk noch ontzag- wekkend waren, ze lagen nog vast, al stond er nog al veel groen water op. Je kreeg' kippenvel als je er aan dacht, dat ze onder het ijs zoo diep waren, maar de Lappen weten al tijd de gemakkelijkst te doorwaden plaatsen te kiezen, en hoe het ook was, er over moes ten we. De rendieren waren1 schuw voor den overtocht en de bijna volwassen jonge hon den waren er niet toe te krijgen, soms moes ten de Lappen een heel eind loopen om die jonge honden weer op te vangen, als ze langs dragon tot de oprtchttng van het rtttton. De voorzitter oordeelde het van veel be- iang, dat men voor het station de noodige sv menwerking had. Het bestuur van de R. K. Diocesanen L. T. B. neemt 5000 aandt ei in de op te richten vereeniging „Het Kaas- merk" Spr oordeelde het practisch om aan de bezwaren niet vast te houden. Dr. Scheij verwonderde zich over de oppo site over dit punt. Men mag hopen, dat de Raad zeer weinig bij elkanaer moet komen. De reiskosten kunnen dus niet zwaar wegen Spr. is met het oog op de komende moeilijke tijden voor bezuiniging, doch men mag niet gaan bezuinlgen waar het niets geeft. Ook de goedkeurlng van den minister is noodig en met de voorgedragenen kan men voor den dag komen. Bij acclamatie werd hierop het bestuurs- voorstel aangenomen. Het voorstel bespreking van de planner; voor de oprichting van een vereeniging ,,Het Kaasmerk" werd door den voorzitter toege- licht. Een vergadering daarfcver wordt morgen in den Haag gehouden. Het Rijk zal bij opheffing of naasling de gel den voor bet bedrijf, gegeven door de obligatieleening, garandeereti. De rente liaat vast. De fabriek blijft onder rijkstocricht en moet aan de regeerihgsvoorwaarden voldoen Vastgesteld is. dat geen hoogeren prijs voor de merken geheven- worden dan noodig is. De stukken, behandeld met de -regeering, ziin van vertrouwelijken aard in de toelirh- tlng medegedccld. net gaat over de tijdeVk 'wername van een bedrijf Noord-Holland za! d-iarvoor f 50000 moeten bijeenbrengen. Ook wordt er gesproketi over een nicuwt fabriek Noord-Holland zal dan driemaal zoo veel hebben bij te brcngen. Het bestuur is niet overtuigd, cult het noo dig is zoo'n groot bedrijf te stichten en meent, dat het bij de oven a me moet blijven en stelt daarom voor daarover alleen ic be- slissen. Op het oogenblik is van de zijde van het bestuyr reeds 6000. van een fabriek f 1500, van een parttculier 1900 en van de T. T B f 6000 bijeen Wanneer het geld niet bijeengebracht wordt, gaat de zaak toch door met uitsluitin/g van hen die niet deelnamen en die kunnen dan geen invloed uitoefenen. Het bestuur stelde voor, om voor dt ver- eenlging de heeren O. Nobel en D. C. de Waal in het bestuur van dc vereeniging aan te wijzen. D£ heer Broekens (Oudendiik) meende, dat men nog niet zoo ver was Z. i. .was hot voorbarig De proefnemingen waren niet van dien aard om met het merk door te gaan. Spr's fabriek wil voorloopig het gebruik van het merk. dat niet voldoet. achorsen De heer Slagter bHoogde In dcnzelfden geest. De directeur was van een tefenovergestel- de meening. Niemand kan ver-wacht hcbbeil een msrk te krijgen, waannede zicii geen moeilijkheden voordeden. Thans werken zoo goed als alle fabrieken mode. Het lukt lhans de kaasmakers uitstekend de merken er op H hoyden. (Proiestcn). De^dlrecteur: Het is alleen noodig. dat de kaasmaker een goed rijp product iriaakt. In Friesland had men, omdat daar het vochtge- halte van de kaas hooger ie, meer last, maar ook dan is het merk nog te gebruiken, mils men een vetvrij papiertje gebruikt. Zij, die hier willen doorgaan met het maken van kaas met een hoog vochtgehalte, zullen goed docn het vochtvrije papiertje ook te gebmii- ken. Men had hier moeilijkheden met het wa- teren van de kaas Wanneer de merken een- maal goed zitten, dan blijven zij er ook op zitten bij het wasschen, wanneer her niet te hardhandig geschied. Dr Swaving, die hier het kalken zag, zei de: Daar zal geen merk tegen kuftnen Er zijn hier echter nu al 10 fabrieken waar ook het kalken goed gaat. De merken zijn niet ideaal Er wordt al aan verbetering gewerkt. Maar daarom is het juist noocftg, dat de stations medczcggingschap krijgen in het maken van jf. de merken. om daaron invloed uit te ocfenen. Reeds waren 1.100 000 merken ontvangen. De voorzitter dacht, dat er voor* de toe- komst wel een oplossing gevonden kon wor den. Spr. stelde voor, de moeilijkheden bij het opleggen eerst te bespreken. De directeur noemde de verschillende fa brieken waar het goed ging, doch dnartegen kwamen verschillende personen op. die be- weerden, dat het optimistisch werd voorge- steld. OeconstateenS werd, dat met het opleggen en het uit de pers komen niemand moeiujk- heden had. De heer- Bark betoogde, dat bij zijn fabriek intcgendeel met het door den heer de Waal beweerde, het merken ook niet doelftreffend geschied was. Spr. vroeg hoe de heer de Waal aan zijn mededeelingen kwam. Dc heer de Waal had Middelie juist ge- de rivier liepen, op zoek naar een beteren overgang. De honden blaft-en, de kinderen huilden, de rendieren struikelden en een slee kipte in het. water om, maar alien kwa men we over zonder grooter ongeval. 't Is een vast teeken dat we spoedig ons kamp zullen opslaan, als man of vrouw in't voorbijgaan een jeneverstruik. uit den grond trekt en die in die hand of tusschen de bagage meeneemt. Op deze hoogte is geen ander bout te vinden dan jeneverstruiken en niet cens groote, en een voldoende hoeveelheid er van te verzamelen om een deugdelijk vuur aan te maken1 is niet gemakkelijk; dus neemt men onderweg het hout mee dat men vindt, om voor de eerste kop koffie't water te kunnen koken. Hier op een kale vlakte, tusschen naakte rotsen, zijn we een paar dagen ondier* den blooten hemel' geweest. Het is mi zomer dat wil zeggen vol gens den almanak. Hier waait echter een snijdende wind en vannacht sneeuwde het geducht. Wel staat de zon alle vier-en-twintig uren rood aan den hemel, maar ze heeft waarschijnlijk alleen warmtc voor zich zelf, wij ten minste voelen er niets van. Zaterdag v66r Pinksteren. A1 weer ver- huisd Ditmaal ging hat gamakltalnik. da gs- noernd, omdat men daar eerst veel last had van opblazen. Later ging het betcr en het controleurarapport bericntiie nu zelfs het kal ken goed. De voorzitter oordeelde hetbeste dat de zaak met de controleurs besproken werd en vroeg wle moeilijkheden had met het wate- ren var de kaas. De heer Jensma zeide, dat het met de eerste zending merken aan zijn fabriek goed ging, maar met de tweede zending slecht. Het was hem opgevallen dat het ecne merk dikker was dan het andere. Dc directeur deelde mede, dat in de periode April tot October reeds 18 millioen merken gebruikt werden. Dan moet er per dag 17 K.M. lind gemaakt worden. Het zal echter spoedig nog gelijkmatiger van samenstelling worden. De heer v. d. Bijl had dezelfde ervaringen als dc heer Jensma. De dikke merken gaan van de kaas af. De heer Brockets durfde de kaas niet meer te wateren Men weet dan zeker, dat ze cr af cijn.. De heer Ham had ook deze ervaring Spr. wilde eerst een goed merk afwachten alvo- rens in de fabriek deel te nemen Spr. kwam dan maar liever achteraan Op deze wijze moet m y zooveel bij het kazen nalatci., dat de controle een nadeel wordt. Dc directeur noemde ccn drietal fabricken, die nog steeds wateren cn waar de merken op blijven. Hoofdzaak was het maken van een rijp product. De heer Broekens meende, dat men geen kaas moest maken, geschikt voor het merk, maor merken gescnikt voor alle kaas. De directeur zeide, dat het onmogelijk was een merk te maken, geschikt voor alk kaas. Spreker deelde mede hctgeen Dr. Slllevolt en andere wetenschappelijkc mannen over de ze kwestie naar voren brachten Met deze heeren was spr. van meening, dat men geen merk kan malten, geschikt voor alle kaas. Voor den goeden naam van't product op de buitcnlandsche tnarkt oordeelde spr. "t van grooter beteekem's, dat het merk er toe mede- werkte het product beter te maken, dan dat men merken maakte. die een verslechtering van het product toelietcn. Dt heer" Broekens betoogde, dat men te vroeg met het merk in tee was gegaaii. Spr wilde met de eontrdlc doorgaan. Door net maken van een goed product zal den naam in het bu hen land noog gehouden worden. Een merk kan dat alleen niet. Dc lieer Slagter had van den kaashandelaar de Vrks gchoord, dat het merken prachtig zou zijn, doch van geen crikele fabriek ont- ving hij kaas waar de merken waren, zooals ze behoorde te zijn. De fabriek Hauwert deelde mede, dat zijn fabilck het wateren nalict en wel kalkte. De merken bleven er bij hem w?l op. Ook als de kaas niet van een rijp product was. Sijbecarspel kon de kaas wel wateren, maar niet kalken. Spr. zou het toejuichen als het kalken de wereld uitging. Veel kaas ging daarbij verloren, Het was ook noodig bij het maken het vochtgehalte te verlagen. Spierdijk had kaas in alle vormen, van verschillend vochtgehalte gemaakt en geen moeite gehad De manier van wasschen had wel invloed. Spr. wilde hen, die moeilijkhe den hadden, wel inlichten. Zijn methode was niet tijdroovend. Spr. ondervond geen enkele moeiliikheid Al zijn merken bleven er op. De heer Bark zag gaame, dat al dc fabrie- steldheid van den grond is bijzonder goed, de sneeuw is hard. Ook valt er nog wel eens een buitjc versche sneeuw. In't begin gaat alles best, maar later in den nacht we trek ken altijd s nachts, want overdag is de sneeuw niet hard genoeg meer om te dragen later in den nacht hebben we te kampen met slaap. Als er een oogenblik oponihoud is, om't een en ander in orde te brengen, zijn er altijd een'paar van ons die languit op de sneeuw zich uitstrekken en dan kan het zijn, dat men met't hoofd op de armen een paar minuten rustig slaapt, voordat de stoet zich weer in beweging zet. Behalve van slape- righeid heeft men ook veel last van dorst, die men moet lesschen met sneeuw, als er geen water te krijgen is. Gestadig komen we dichter bij de grens, en op" een hoog plateau wees Gate me de „zeebergeh" (de bergen van Noorwegen). Ze wees op groote rotsen! met ongelijke, spits uitstekende toppen, die tot boven de wolken reikten, zoodat de zon de sneeuw die er op lag verlichtte; diepe blauwe schaduwen be- wezeri welke kloveu er tusschen waren. ,,Ja, die'rotsen moeten we over", zeiden de Lap- pen, tusschen die toppen gaat onze weg, op edn. plaats zien wede donkere bosschen onder ons en de rots boven ons, de hel en de heinel tegelijk. In moest denken aan wat de Talma- Lappcn hadden gezegd, toen ze hoorden. dat ik met Karesmando-Lappen ince naar Noor wegen zou trekken: „Dan krijg je nog een ongeluk, dat je dood gaat, wnt de wegen die ze daar boven moeten volgen, zijn heel ge vaarlijk." Morgen is het Pinksteren,. ik rll „dego dikke" (als een „luis") en mijn voeiten zijn koud als een ,,hondensnoct", het sneeuwt en geen enkel lenteteeken am't hart te verwar- men. r 12 Juni. Foei, foei, wat een weer hebben we nu vele dagen gehadregen en storm. Het is werkelijk moeilijk je humeur goed te hou den, maar gisteravond gaf ik zonder eenij opeot c«den tot slgwmwtns vroolijkheid in ken hun llcht opstaken te Spierdijk. Spr. oor deelde een goed contrfilestation van veel be- teekenis, maar tot nog toe was men zoekende. Hierop werd gepauzeerd. Na de pauze deelde de heer v. d. Knaap mede, dat hij praktisch geen moeilijkheden had. Hij waterde en kalkte evenwel met. De dire •cur deelde mede, dat een 30-tal fabricken, die dit ook niet doen, ook geen last hadden. De heer Appcl verwonderde zich over de moeilijkheden door anderen ondervonden. In spr.'s gemeente, Twisk, had men zoo goed als geen last en daar kalkte men ook. De heer Slagter legde er den nadruk op, hut. Mijn stemming was 266 weinig vroolijk geweest, dat ik niet veel meer dan hat aller- noodzakelijkstc had geforgd, maar op cens kwam het over me, alles wat ik op onzen zwaren tocht aan woorden en uitdrukkingen geleerd had, achter elkaar te herhalen, meest schimpwoorden, en die pakte ik uit. Dat kwam zoo onverwacht voor mijn omgeving, dat alien in lachen uitbarstten. „Hoor wat ze 'geleerd heeft P5 werd er ge- rtfepen., „maar 'goed' vl-oeken kan ze niet want ze haspelt imannien- en vrouweneeden door el kaar". E^n prettiige afwisseling hebben1 we tegen- woordiig. De Lappen visschen namelijik nu en dan op de met ijs bedekte meren, maar alleen de minder welgestelden hebben th'id voor die Het ijts is heel fiiet geheel ongevaarliike cnvasti, nu we dooi hebben, toch visschen- zoo- wel de kinderen als de groote menschen zoo- dra er gdegenheid toe is, het is voor alien een aangename variatie, en zeef wellkom is dc fijne visch uit die bergmerengekookt of bij het vuur geroosterd, smaakte ze overheerlpk E senlgaf Heikla onder weg zijn sledenrij aan mij over, hij ging visschen op een meer, een halve nujil verder. Toen wij na eeniige uren op de plaats waar ons kamp zou zijn waren aan- gekomcn en de hut al hadden opgezet', kwam Heikla met een- partijtje prachtige velte zalm- forelien.' met gliinsterenden rug en- rocd' buik- je Op die van'gst was bij met recht trosch. Rauna begon daddllijlk de ingewanden er uit to halen en ze voor de pan in stukken te snij- dein. Fk waagde de opmerking of de viscn niet eerst geschrapt en gewasschen moest worden Gewassengewasschen? visCh die zoo uit het water komt, is toch1 wel schoon?" Terwijl wij ze aten, vertelde mieni miij dat dit ,,saivo"-visch was, visch uit cert neilig 4't het sehrapes raker ntat gjag. De voorzitter noemde de mededeelingea van hen die slagen, lichtpunten om door te gaan de zaak krachtig aan te pakkca. Spreker bracht hierop de statuten van de vereeniging „Hct Kaasmerk" en de overeen- komst met het Rijk in bespreking Op verzoek van den minister mogen deze echter nog niet openbaar gemaakt worden. Dr Scheij had met veel belangstelling ge- luisterd. Spr. meende, dat men moest opboy- wen en trachten de moeilijkheden te overwin- ncn. Dan zal men slagen. Op verschillende hbriti.en nam spr. het vorig iaar proeven Toch ging er geen mcrkje af. Spr. kwam tot het idee, dat het merk voor de practijk ge schikt is Spr. vroeg zich af of hij alleen zeer goede merken had gebruikt. Het verschil tus schen- de merken kende spr. Het kan in de merken zitten. De eonsequentie is dus, dat dc merkenfabriek goed voor elkander komt. De merken moeten goed wezen voor alle goede kaas. maar niet voor kaas met een te hoog vochtgehalte. Men wil door de merken ko men tot kaas met een goeden naam. Het srhrapen van de kaas was pessimistisch voorgesteld In Alkmaar had men daarmede bij een proef geen moeilijkheden. Deze licht punten wijzen ons den weg aan om er met goeden wil te komen. De voorzitter las hierop de statuten en de overcenkomsti Spr deelde mede, dat juisi van Dr. Swa- vink tclefonisch het bcricht'was ingekomen, dat spoedig in de Staatscourant de beachfk- klng van den minister gcpubliccerd zal wor den waarbij bepaald wordt, dat vanaf 1 Fe- bruari alle kaas. voor den uitvoer bestemd, wmerkt moet zijn De heer Slagter drong er op aan. dat de ver- 'eirenwoordigcrs van ae vereenigimr morgen in de vergadering in den Haag op do siechk' merken zullert wijzen. Spr. zag gaarne, dat de voorzitter niet te zacht was met dc heeren. Als het moet, dan moet het ook kunnen. De heer Davelaar vroeg of reeds tot den bouw van een groote fabriek overgegaan mnest worden. De voorzitter zeide. dat i daar niet licht overheen geloopen zal worden. Het bestuur is voor het kleine plan. Het standpunt van den minister kende spreker niet maar hij had den lndruk dait deze het aan de betrokkenen vereenigingen zou overlaten De andere sta tions hebben echter dezelfde bezwaren als Noord-Holland. De heer v d Meer was bang, dat men b en c moest ztggen als men a gezegd had Spr wilde eerst een jaar of drie met het kleine plan werken. De secretaris zeide, dat men wel zekar kon ziin, dat morgen de meerderheid het groote plan van dr baan zal voercn Dc heer Ham betreurde Let dat de produ- centen geteckend hadden. De regeering zegt nu zoo moet het, maar het buitcnland vraagt kaas zonder meer. Spr. heeft dit van den han- del De voorzitter sprak tegen, dat de menschen gebonderi waren. Hot was spr.'s overtuiging, dat de kaascontrdle van Noord-Holland een zegen zou blijken. De heer Ham meende, dat het ook wel eens een strop kon blijken. Men moest zich nu de kosten wel getroosten. De voorzitter betoogde nog, da? de geldbe- iegging zoo zeker was als men maar wilde. Spr was niet bang of het kwam cr De heer Bark laakte het in den minister, dat ziin toezeggingen steeds waardeloos wa ren, De teleurstelling die men van den minis ter ondervond maken het hoogst moeilijk de menschen van het belang van ae zaak te over- tuigen De regeering had den georganiseer* don boer moeten steunen De goest was dan anders geweest De georganiseerde zuivelbe- reiders zijn reeds zoover, dat zij denken, dat het bestuur hen wat wijs maakt. De minister schaad het vertrouwen van de bestuurders. meer, dat, zooals de Lappen -gelooven, een dubbelen bodem heeft, de visschen in zulk een meer zijn heel vet, maar moeilijk te vangen, het minste geluid of gepraat jaa-gt ze op de vtacbi HmM* had met de vwngto op dt* Als lid van't Zulvelkantoor was ook de voorzitter van meening, dat't anders gekund had. Een geregelden uitvoer was weTmoge- Hfk geweest. De regeering wilde ten alien tij- de ruim voedsel in Nederland houden. Nu heeft men te veel, maar de massa-aanvoer in ons land van vcevoer en vet en't dalen van't papiergeld heeft de regeering noch iemand spr. voor de regeering op, al had er een mas- sa uitgevoerd kunnen worden. Nu zit men met enorme voorraden en alleen de regee ring kan helpen door een regeling van ruil- soort meren altijd geluk, hij was bedaard ea st'l. Het visgh-gcrecdschap is heel eenvoudig, cen gewone vischhoek wordrf met een lij-n ge- bondien) aan een sneeuwschoen. Als lokaas nemen de visschers een stuikje rood of geel la- fcen van de versierselen van hun kielen1 tot- dat ze den eersteni visch gevangen hebben, dag -gebruilken ze verder als aas een stukje van de roode bui-khuid. iDe dagen- gaan voorbij met mist en regen, maar het is toch meer voorjaarsachti-g dan snveu-w en- vorst, al is het niet veel prettiger. Wij verlangen alien -hard' naar wat lichter v/eensgesteLdheid, en- niemand mag vlderrijs- houit op het vuur in, de hut gooien, want dan duu-rt het slechte weer larnger, zegt men Die ikiamme, dikke mist om ons heen is drukkend en ijlzig te gellijk, je viimgers vriezen af, als je nmar even wat hout bijeenraapt, om toch een bcetje gezeliigheid te brengen in de hut. Het gr-ootst-e gedeelte van den dag brandt er geen vuur, alleen als er eten gekookt of koffie ge- zet moet worden, wordt er hout op het vuur geltegd, en- wie meer warmte wil hebben, moet ei maar op een andere manier voor zorgen, cr is geen boom of soh-ijn van1 bosoh in -deze voeste eenzame streek Een jonge Lap uit een andere gemeente- groep is een paar dagen bij ons geweest; hij ncuriet voontidurend onder zij-n werk, maar Oate wil geen gezan-g in -de 'hut, dus is het ni-oeilijk voor mij den tekst te leeren kennen, de melod'ie kan i-k tot mijn spijt n-iet opteeke- nen-. De hoofdinhoud van die voorjaarsgezan- gen is wel altijd dat het remd'ier in d-en groei- tijd van zij-n- n-ieuw gewei verlangt naar gras. 15 Juni. Waar nu onze button sraan, spookt het's nachts. Gate heeft hooren hui- len, en langs de rotsen hoor je zuilk wonder- l'ijk gesohuifel. Meer dan 66n Lap heeft reu- dienbc#ideren neergelegd hier dichitbij. Een oude man is omgekomen in een sneeuwstorm en ook een hotdster De vader van dat meis- je was ook „geblevenF. De arme weduwe is van veidriet gelc geworden en ou -tot niets meer in staat. (Wordt Vrolgd) *t». I 103t> I t '-U'J.— 1 ,1'

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5