DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. j ffo. 5.- 1920 WOENSDAG 7 J A N A R1. DTI nummer bestaat uft 2 bladan Honderd twee en tWinfigste Jaargsng bonne'i'ontspri)s bl] voorultbetaling per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. Bewljsnummers 5 ct. Advertentleprljs 20 ct. per regel, grootore letters naar plaats'iilmfs Brlevan franco N V Boek- en Handelsdrukkerll v/h Herma Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Admlnlstratie Nr. 3. Redactfe Nr. 33. HoofdredaoieurTJ. N. ADEMA. Dlrecteur: O. H. KRAK. BUITENLANDSCH OVERZICHT. BUITENLAND. DREIGENDE HONGERSNOOD IN BERLIJN. Men maakt zich te Berlijn zeer ongerust over de voorzicning met levensmiddelen. Het gemeentebestuur heeft een conferentie gehad met de regeering, die geruststellende verkla- ringen geeit, maar het gemeentebestuur ziet den toestand desniettomin donker in. Sedert half November, zoo deelt't mede, is de toe- voer van graan feitelijk gestaakt en men ver- wacht niet veel heil van de nieuwe maatrege- len der regeering. De rijkscentrale bezit op het oogenblik nog een voorraad voor ongeveer 14 dagen. Als de toevoer blijft zooals nu zal er nog maar voor enkele dagen bijkomen. De National Zeitung meldt: Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de kolenvoorraad van de PruisisChe spoorwegen op het oogen blik nog voldoende voor 10 dagen. Vroeger •werd een voorraad voor 20 dagen als een mi nimum beschouwd. POKKEN NAB IJ DE LIMBURGSCHE GRENS. Het aantal pokkengevallen in het Duitsche grensgebied breidt zich uit. Door de gealli- eerde bezetting worden daartegen maatrege- len genomen. Op Hollandsch gebied hebben zich nog geen gevallen voorgedaan. SPOORWEGSTAKING IN DUITSCH- LAND. Er zijn over den toestand onder het spoor- wegpersoneel vanavond alarmeerende berich- ten. De Lokal-Anzeiger meldt in zijn laatste editie Terwijl te Frankfurt aan de Main de arbei- ders in de spoorwegwerkplaatsen het lijdelijk verzet hebben opgegeven en er vandaag weer veel meer gewerkt werd, is in het gebied van Elberfeld vandaag een staking uitgebroken. Op een aantal groote stations in dit gebied wordt gestaakt, b.v. in Dusseldorf, Elberfeld, Hagen Vohwinkel, enz. Slechts heel gebrekkig kunnen de fabrieken aan den gang gehouden worden. Ook in Keulen en in 't gebied van Keulen heerscht groote opgewondenneid onder de spoorwegarbeiders, al is het tot nu toe niet tot staking of lijdelijk verzet gekomen. De toe stand wordt als zeer ernstig beschouwd. HET BOLSJEWISME IN BULGARIJE In heel Bulgarije staat het spoorwegverkeer stil omdat het spoorwegpersoneel een alge- meene staking heeft afgekondigd. De regee ring heeft de reserve onder de wapens geroe pen. Te Mustafa Pasja, Kawalla en andere plaatsen is het tot bofeingen gekomen tus- «Chen de stakers en de politie. Ta Sofia had giataraa aan oatzaglijka be- tooging plaats tegen den Koning en de regee ring. Meer dan 40.000 menschen trokken naar het paleis van den- Koning en eischten zijn aftreden. Slechts met moeite gelukte het de politie en de soldaten om de betoogers uiteen te jagen. NEDERLAXD EN" BELGIe. In de zaak van den Franschen blauwbaard Landru zijn nieuwe ontdekkingen gedaan. Men heeft n.l. in de buurt van zijn woning te Gambais 7 k 8 K.Q. menschelijke beenderen fevonden. Al deze beenderen waren met een andzaagje doorgezaagd, dat in een vuilnis- bak is teruggevonden. De instructie tegen de vrouw en den zoon van Landru maakt vorderingen. Mevrouw Landru wist van alles af, naar gebleken is. De kinderen hielpen het meubilair verhuizen, dat papa successievelijk had „verworven". WARME KLEEREN NAAR HOLLAND VERKOCHT. De afgevaardigde Davidsohn heeft aan de regeering gevraagd of het haar bekend was, dat belangrijke posten aan warme kleeding- stukken door de afdeeling Saksen van het „Reichswertungsamt" naar Holland verkocht waren, alhoewel de Duitsche bevolking ge- brck aan warme kleeren had. Van ambtelijke zijde is daarop geantwoord, dat in den loop van het vorige jaar Duitsche reflectanten zoo eringe priizen "oor de goederen hadden ge- oden, dat jrkoop tot dien prijs cen weg- gooien van legergoed zou geweest zijn. De goederen waren daarom aan Holland- sche kooplieden toegezegd. Wegens het verzet van de Saksische textiel-industrieden werd de verkoop gestaakt, te meer daar Holland be- reid gevonden werd de overeenkomst te ont- binden. Een verkoop van de goederen naar het buitenland heeft" met plaats gehad. OFFE'NSIEF TEOEN DE BOLSJEWIKI. 'Het Lettischc Persbureau te Kopenhagen deelt mede: Den 3en Jan. heeft' het Lettische lrger een offensier in de richting van Duna- burg tegen de Bolsjewiki ingcleid. Op den rechtervlcugel werden de Letten be- sleund1 door het Poolsche leger. De aanval duurt voort en ontwikkelt zich gunstig. De Lettische i'roepen bevinden zich slechts op weinige kilometers Van .Dunaburg. De bedoe- ling is Oost Letlanid van de bolsjewiki te be- vrijden. DE VEiHLIEZENi VAIN DUITSCHILAND. Elen door een meerderheidssocialist gepu- briceerd slotoverzicht van tijidens den oorlog verzameld materiaal der verliesiijsten, geeft schokkende cijfers. Htet Duitsche leger neeft aan dooden te betreuren 1.718.246, waaron- der 62.603 officieren, aan gewonden 4.234.107, met 116015 officieren, aan ge- vangenen of vermis ten 1.073.619, waaronaer 23 104 officieren. 'De totale verliezen van het landleger bedrageni dus 7.025.972 menschen. Ook de verliescijfers der Marine zijn ver- schrikkelijk hoog. Met 24.112 dooden, 29.830 gewonden en 11.654 gevangenen, gei'nter- neerden. enlz, beloopt het totaal verliescijfer Marine 78.342 menschenlevens. GRIEP EN LONGPEST. Dr. Yersin, die in Indo-China het werk van het Instituut-Pasteur leidt is na acht jaren afwezigheid weer in Frankrijk. Hij deelde aan een vertegenwoordiger van een dagblad mede, dat de griep n Oost-Azie verleden jaar veel meer slachtoffers heeft gemaakt da-n de pest, die met succes getemperd wordt door inentin- gen met een afwerend middel. Hij verklaarde, dat de meening, al zou er verband bestaan tusschen longpest en griep, op een dwaling berust. Hij had beide ziekten gelijktijdig zien optredenhij meende dat de ziekten niet door dezelfde bacterie worden verwekt en zag ook in het uiteenloopend sterftecijfer, dat bij long pest steeds honderd procent van de aangetas- ten bedraagt, een opmerkelijk verschill. EEN ERFENIS VAN VEERTIG VROUW EN. Uit San Francisco wordt aan de Londen- sche ..Chronicle" gesdhreven dat eerlang Ro bert A. Mc. Lean, dit tot voor korten tijd ser geant was in't marinierscorps der Vereenig- de Staten, den Stillen Oceaan zal oversteken om een zonderlinge erfenis in ontvangst te ne- men. Mc. Lean is de zoon van een overleden me- disch professor aan de hoogeschool te San Francisco. Zes jaren geleden, toen hij in dienst was te Manilla, werd hij met een poll tieke zending naar de Zuid-Philippijnen be- last. Hij kwam toen op een eiland LeangLe- ang, waar hij zeer bevriend werd met den re- geerenden sultan, die hem volgens de gewoon- ten van zijn land, adopteerde. De sergeant keerde later naar Amerika te rug en was de geheele geschiedenis nagenoeg vergeten, tot hij onlangs beridit krecg dat de sultan was overleden en hem zijn geheele riik, omstreeks vier mijlen in oppervlakte en bevotkt door 2500 zielen, had nagelaten. De erf«iis was van beteekenis omdat het eiland kostbare paarlvisscherijen heeft. De erfenis omvat ook de fcArexa v«n den eultaa, waar in veertig vrouwen^ die geen slavinnen zijn, doch vrou- wen, die volgens de gebruiken van het land, aan den rtieuwen regeerder overgaan. Mc. Lean is voornemen§ den harem te ver- deelen onder de sultans der naburige eilan- den, die haar mochtcn willen htbben, terwijl hij de slavinnen, verbonden aan den harem, in vriiheid zal stellen. Hij verklaart nadrukkelijk, dat hij, als ge- trouwd man, er niet over denkt de erfenis te aanvaarden, maar voegt er bij, dat zijn echt- genoote met hem mede zal gaan om de ver- deeling van den harem bij te wonen. GELUKKIG LAND. De staat Broenei, een sultanaat van Noord- Borneo, onder Britsch protectoraa, is, zegt de Daily Mail", te oordeelen naar zijn financi- eele positie. een gelukkig land. Het land heeft een oppervlakte van 4000 vierkante mijlen met een bevolking van 30.000 menschen. Een juist uitgegeven officieel rapport ver- meldt, dat de inkomsten van den staat in 1918 bedroegen 14.672 pond sterling, de uit- gaven, 14,345 pond. De staatskolenmijn braclit op 29,565 ton, die verkocht werd tegen 30 sh. per ton. De gezondheidstoestand was uitmuntend; vair jinfluenza was daar geen sprake. De politie had er een gemakkelijke taak; bij het einde des jaars zaten er slechts 16 personen in de gevangenis. GRAPJiES UIT DEN HONGAARSCHE'N CO M MU NI STENT 1J D. Gedurende de Radenregeering in Honga rije was te Boedapest het volgende grapje in omloop: lemand vraagt aan Bdla Kun, den machti- ger communisten aanvoerder „Elatars (kameraad) zeg mij, hoe lang zal het commfunisme in?dit land nog kunnen be staan?" Waarop Bdla Kun doodkalm op zajw horlo- ge kij-kend antwoordt: „Ik weet he* nietl" iDe „ster" is het bekende tecken der com- nunisten. Wie op 1 Mei het groote oommunisteafeest te Boedapest heeft bijigewoond, kan de reus- achtige eerepoortea bewonderen, die voor de ze gewichtige gelegenlheid in de fraaiste stra- <en der stad waren opgericht. Deze eerepoorten waren me. vlaggen en groene takken versierd heel boven echter praallde een „sfei",.de bewusie. roode star. Bdla Kun nu stond eens onder een der rnooiste eerepoorten, vol enthousiasme be- schouiwt hij het magnifieke kunstwerk. Op eens valt zij® oog op de gewichtige ster". Haastig trekt hij zijn boord recht (als zulks tot zijn kleeding gerekend kan wor den!) en zingt hij uit voile borst met vaste overtuiging, het bekende weemoedige Hon gaarsche 1 iedte„Daar is mijn plaats, waar die ster blinktl" Roerend zijin wij1 het met hem eens .voor- loopig echter zit de groote Bdla Kun nog hoog en diroog in Zwitserland. (N. Ct.) EEN VERVOLGTNG VAN BeLA KUN Hiet „Hlamburger Fremdenbiatt1" verneemt uit Boedapest. I egen den voormaligen volks- commissaris Bela Kun is een vervolging in- gesteid wegens moord in 236 gevallen, roof in 19 en diefstal in 6 gevallen. Verder is ge- constateerd, dat tij'dens de raden-heerschap- pjj 197 millioen kronen v-oor agitatorische doeleinden naar Weenen zijn gezonden en dat groote bedragen iter beschikking van de Duit sche commuinisten zijn gesteld. KlPPENvTYPHUS. Biijkens mededeelimg van dr. Herette aan de A-cademie des Sciences te Parijs, is in een rijftiental - departementen van Frankrijk kip- pai-typhus waargenomen, eene ziekte die oorhcen daar te lande niet werd geconsta- teerd. Als oorzaak woxxit de ..Bacterium Sangui- rale" genoemd, een bacil1, die veeli overeen komst heeift met de bacil van Eberth. HET DERDE EEUWFEEST VAN MOLIeRE. Emile Fabre heeft aan het Molidre-comitd een programma voorgelegd voor de viering van het derde eeuwfeest van Moltere in 1922. Hij stelt voor gedurende de maand. Januari in het Theatre Franyais drie-en-twintig tooneel- stukken van Moliere in de allerbeste bezetting te doen opvoeren met de daarvoor geschre- ven balletten enz. en de zangpartijen, zooals zij oorspronkelijk zijn gespeeld. Verder zou men in de Sorbonne, het Trocadero en ver- schillende volkshuizen fesiviteiten inrichten. De regeering zou de universiteiten van En- gdand, de Vereenigde Staten en Italie uitnoo- digen om aan de feestelijkheden deel te ne- men. DIEFSTAL VAN PAARLEN TER WA'AR- DE VAN 180.000 FRANCS. KORTE BERICHTEN. Van bevoegde zijde wordt uit Berlijn ge meld, dat een wetsontwerp, waarin de mili- taire rechtspraak afgeschaft wordt, nagenoeg gereed is. Naar de National Zeitung uit de krin- gen van het spoorwegpersoneel verneemt. heeft het spoorwegpersoneel in hft district Kaltcwitz besloten den 8sten Januari te be- ginnen te staken als de regeering voor dien tijdjjeen rekening gehouden -heeft met de eiscnen van het spodrwegpersoneel. De ententecommissie voor het onderzoek naar het aanwezige dok- en havenmat Lis gisteren met haar werk gereed gekom;^. De Fransclie autoriteiten in Wiesbaden lieten door de politie den bladen aldaar ver- bieden!, in welken vorm ook propaganda te rcaken voor steun, ten gunste van de noodlij- dende Weensch-e bevolking. Franchet d'Espery heeft aan Huszar ge- zegd dat de Hongaarsche vrede zeer hard zal zijn. Japansche strijdkracbten zijn op weg naar lrkoetsk om Koltsjak te helpen. Over Bessarabie bestaan op het oogen blik geschillen tusschen Engeland en Roeme- nie. In Bulgarije wordt de toestand steeds ernstiger. Men rekent op bolsjewistische on- lusteneen hongersnood staat voor de deur. Van de 4000 in de Ver. Staten gearres- teerde extremisten zullen er 2720 worden ge- deporteerd. De Italiaansche minister-president zou volgens de Globe niet afzien van Dalmatifi, maar Fiume en Zara vragen. De Italiaansche socialisten zouden voor- nemens zijn obstructie te voeren in de Ka- mer, teneinde de regeering alle wetgeving on- mogelijk te maken. Thans doet Underwood pogingen de twee partijen in den Amerikaansche Senaat tot elkaar te brengen over het vredesverdrag. Het Amerikaansche department var Buitenlandsche Zaken publiceert een memo randum over de toestanden in Sovjet-Rus- land. BINNENAND. DE NIEUWE GELDLEEMNG. Op het wetsontwerp tot het aangaan van -een geldleeninlg ten laste van het Rijk zijn een tiental amendementen ingediend door den heer O-ud. IDe bedoeling dezer amendmenten is de leening te beperken tot het bedrag van het tekort op den normalen dienst en voorts daarvoor een zuiver vrijwillige ieening zon der z.g. stok achter de deur aan te 'gaan. WIJZIGINO IN DE WONING- NOODWETTEN. Naar „Het Vaderland" verneemt, heeft de regeering haar ontwerpen ter wijziging van de Woningwet terug genomen en is binnen zeer kort nun indiening bij de Tweede Kar m'er te verwachten. De Ministers van Arbeid en van Justitie zullen, naar het blad kan verzekeren. een driedubbelen aanval op den Woningnood doen. Ten eerste door wijziging van de Huur- commissiewet, ten tweede door wijziging der Woningnoodwet en ten derde door een huuraanzeggingswet De eerste heeft ten doel een geleidelijke huurverhooging mogelijk te maken, zoodat langzamerhana een redelijke huur wordt ver kregen. Ten einde dit op alle woningen van toepassing te maken, zullen de met overheids- steun gebouwde woningen buitea de juris- dictie van de Huurcommissies komen. Zonder in bijzonderheden te kunnen treden, lijkt het niet onmogelijk, dat b.v. 20 pet boven de huur van 1916, 10 pet. boven' die van 1918, enz. bedongen zal kunnen worden. De wijziging van de Noodwoningwet zal voornamellijk bestaan io 'n aanvulling, waar- door zonder voorafgaande verklaring, ontei- gening kan plaats hebben van leegstaande of verwaarloosde woningen. Men neeft hier vooral het oog op groote perceelen, die fei telijk voor den enkehng niet meeer te betalen zijn. Van die paleizen wil men flats of ver- dicpingswoningen maken en deze op die wij- ze ten nutte van het algemeen belang gebrui ken. Men zal de waarde vaststellen naar de werkelijke waarde. Is het b.v noodig een huis te verkoopen wegens sterfgeval, faillis- sem'ent of een andere force majeure, dan ver tegenwoordigt de verkoopsprijs van het oogenblik de werkelijke waarde. maar voor tweede of derde hand, dus voor den ketting- handel is er niets te halen, want wat er op die wijze op een huis is gezet, wordt er een- voudig voor het bepalen dier werkelijke waarde weer afgetrokken. Dan gedft de wijziging de gelegenheid voor een versnelde inbezitneming. Deze kan geschieden bij Koninklijk Besluit met zoowel versnelde voor- als na-procedure. Verder komt er een verbod, om een wo ning aan haar bestemming te onttrekken of af te breken zonder toestemming van B en W Het kin b.v. noodig zijn, dat een fabriek of werkplaats deze uitbreiding noodig heeft Good, maar daarvoor kan geen woonhuii worden gebruikt, alvorens de belanghebben- de elders een gelijke woonruimte neerzet Het derde ontwerp bevat een huuraanzeg gingswet. Zij komt hierop neerwanneer een woning leeg staat. heeft de Huurcommissie het recnt, den eigenar aan te zeggen, dat zijn huis binnen een maand verhuurd moet zijn, Is dit niet gebeurd, dan kan de Huurcommis sie een huurder voor het perceel aanwijzen Deze wet draagt feitelijk het karakter van een huisvorderingswet. B. en W. onteigenen, de Huurcommissie wijst den huurder aan doch beide lichamen handelen in overleg met el kaar. OEMENOD NIEUWS. ALKMAARSGHE Hongarije waoht nog steeds op zijn vredes- voorwaarden. Het weet nog niet waar het aan toe is maar het aal't nu sipoedig vernemen want do Hongaarsche vredesafvaardiging is op weg naar Parijs om daar de beslissing der groote mogendheden te vernemen. Lang zal de delegatie niet in Parijs vertoe- ven want met het oog op de beperkte woon- gelegenheid en den stand der valuta komt dit voor het verarmde Hongarije te duur en daarom keert het grootste doel d6r delegatie zoo spoedig mogeljjk naar Boeda Pest terug. Wat zal de delegatie in Parijs vernemen? Het belooft niet veel goeds te worden maar men schijnt op alles voorbereid te zijn. Vol enthousiasme hebben de Hongaren de delegatie uitgeleide gedaan. Uit Boeda Pest wordt gemeld, dat na een indrukwekkend en hartelijk afscheid- Maan- dagoohtend in de vroegte bij het vertrek der vredesafvaardiging uit Bteeds Pest de geheele rois van den extra-trein op Hongaarsch ge- bied tot oen reeks van vaderlandslievende be- tooffingon is goworden. Op elk station, ook waar de trein doorreed, stonden afgevaardigden met borden, waarop o. a. stolid te lezen: „Lcvo het duizendjarige Hongarije. Zevenbergon behoort niet aan do Roemeniers. Het Banaat evetunin. Wij strij- den voor Boven-Hongarije!" O-voral werd het Hangaarsche volkslied gezongen en op de groote stations werden vaderlandslievende toespraken tot de afvaardiging gerioht. In do West-H-ongaarsche plaatsen legden Duit- sche spnekers den na-druk op de trouw en aanhankelijkheid der bevolking aan het Hon gaarsche vaderland en eischten dat de afge vaardigden hun uiersto best zouden doen om de grenzen van HongarijS onvorlet te houden. Bijzonder indrukwekkend was het afscheid in het grensstation Kinalykida, waar, na een aangrijipende' toespraak van den vertegen- woordiger van de nationale vereoniging voor een ongeschonden Hongarijb, de burgomecster van Oedenburg uiting gaf nan de verbittering en ionthutsing van de heele bevolking van Duitsch West-IIongarijS over het feit,, dat bo- schikt is over het lot van die streak zonder dat de bevolking is gehoord. In een uitvoerig met stormachtig gejuich opgenomen ant- woord zei graaf Apponyi, dat het niet moge- lijk zou zijn hen, die de macbt hebben te- dwingen, doch dat hij eon beroop zou doen op hun moreel gevoel en beginselvastheid. De extra-trein kwam middags om 8 uur te Weenen aan, waar de gezant met leden van het geznntschap en het grootste deel der Hongaarsche kolonie ter ontvangst Oip het station :./ezig was. Om 7 uur vertrok de trein woer. En zoo giist 'het naar Parijs waar men zich heel beleefd v. -senteeren en om een civie- le en billijke bc'nt^ fii r.j zal verzoeken. Ook do correspondent uit Bruasel van de .Matin" meldt, dat Belgie, zooarls hij uit goe-' de bron heeft vernomen, niet zal teekenen, omdat het verdrag met Nederland, zooals dit door de Commissie van Veertien is opgesteld, Belgiee niet de kleinste der gevraagde satis- facties achenkt. In een vergadering van den ministerraad deelde minister Hymans, volgens de Tel., mede, dat er geen sprake zou zijn van weige- ring door Belgie om het herziene verdrag te teekenen. DE ZAAK LANDRU. Eenige weken geleden vertr-ouwde een han- delaar in paarlen uit de Rue Lafayette te Parijs, de heer Maurice de Vries, aan een zijner Antwerpsche klanten, den h'eer Me- nasche, eveneens paarlhandelaar, zestien snoe ren toe ter waarde van 700.000 frans. De heer Menasche stelde ze aan zijn zoon ter hand, die er mee naar Spanjo ging om ze te Madrid te verkoopen; een der colliers werd er dan ook verkocht. Den 24en December 'wilde de heer Menasche Jr. naar Frankrijk terugkeeren en besloot de overige vijftien paarlsnoeren, die op naam van zijn vader stonden, naar het kantoor van den heer Maurice de Vries terug te zenden. Hij deed ze in een houten kistje, waarvan hij zelf, in tegenwoordigheid van een vakgenoot, het deksel dichtspijkerde; vervol- g*nt werd het kistje ia pekpapier gewikxeid met een touw er omheen en van lakken voor- zien. Hij bracht het.pakje naar het hoofd- postkantoox van Madrid en bepaalde er zieh volgens juweliersgewoente toe het aan te tee kenen zonder aangegeven waarde. Twee dagen later, op 26 December, werd het aan het kan toor van den 'heer Maurice de Vries bezorgd, nog in het pakpapier gewikkeld en voorzien van touw en lakken. Toen men echter het touw doorsneed en het papier eraf deed, bleek dat het houten deksel er af was gerukt. Een der vier pakjes, welke de oolliers bevatten, een waarde vertegenwoordigend van 182.888 francs, was verdwenen. De andere drie pakjes waren onaanger-oerd gebleven. Uit het -onderzoek der politie is gebleken, dat een der lakken verbroken was, verv-olgens inderhaast weer was heel gemaakt en op zijn plaats gobracht. EEN DEPARTEM5ENT VAN' LANDS- VERDEDIGENG? Gelijk bekend is, heeft het tegenwoordig- Kabinet reeds bij zijn optreden ernstig ge- poogd de departementen van oorlog en van marine samen te smelten tot een departement van land'sver-dediging. Destijds is die po-ging afgestuit op de -onmogelij.kheid een titularis te vinden, bereid de leiding van zoodanig Departement op zich te nemen. Thans wordt, naar het Cor. Bureau uit de beste bren verneemt, de oplossing van de cri sis aan oorrog en marine andermaal gezocht in de richting, welke het kabinet van den aanvang af het meest gewens-cht achtte. DEKENS EN ONDEHKLEEDING. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters een circulaire gericht, betref- fende verkoop van d-ekens en onder kleeding. Hierin -deelt hij mede, dat de gelegenheid be staat om' voor zooverre de voorraad strekt, van de Oentrale Magazijnen van Militaire Kleeding en Uitrugting te Woerden te koopen gebruikte kunstwollen dekens, molton dekens en onderkleeding, verpa'kt in pakken van 10 stuks. De onderkleeding bestaat uit gebruikte, ge- wasschen en gerepareerde katoenen mans- hemden en wit katoenen tricot borstrokken en -o-nderbroeken, in verschillende 'afmetin- gen en verpakt in pakken van 10 stuks. De prijzen bedragen voor -kunstwollen de kens 2.75, voor molton dekens 0.00 en voor onderkleeding, 0.50, alles per stuk. De bestellingen der dekens en van de on derkleeding meet plaats hebben in hoeveel- heden van 50 stuks of veelvouden daarvan. Hiermede in verband staat het volgende antwoord van den Minister van Oorlog a.i. op de schriftelijk ingediende vraag van het Kamerlid den heer Vsn Dijk, hetreffende op- "ruiming van goederen, die voor tegengebruik bestemd zijn geweest: In het Centraal Magazijn te Amsterdam en in verschillende o-pslagplaatsen daar ter stede, is een voorraad kleeding en uitrusting opge- legd tor waarde van ongeveer 45 millioen gulden. Het laken vormt slechts eon gedeelte van dien voorraad. Het heeft zeer veel moeite gekost de noodige bergruimte te vinden. Aan huur daarvoor wordt thane ongeveer 100.000 per j-aar betaald. Hot ligt in het voornemen de goederen, welke niet geschikt zijn voor langdurige op- legging, en die, welke niet benoodigd zijn vo-or legergebruik, op te ruimen. Met de Departementen van "Waterstaat en Justitie wordt over leg gepleegd omtrent het beschikbaar sellen van miliair laken tot aan- maak van die'nstkleeding voor het onder ga- noemde Departementen ressorteerend perso- neel. Een gedeelte van de hoeveelheden ingela- verde kunstwollen- en moltbndekens tij-dens de mobilisatie langdurig gebruikt - werd verkocht aan -G. J. Bloemen te Leusden, d bedoelde dekens, na ze in zijn inrichting (door hem genoemd Centraal Dekenkantour)' te hebben gesorteerd, voor zoo veel n^U 'i-f steld en -opnieuw opgemaakfc voor eigen reke ning en risico en detail verkoopt. Omtrent "e door hem daarbij gemaakte winst kunnen g -a inlichtingen worden verstrekt, Hoewel wordt toegestemd, dat, in bet alge- meen, openbare verkoop van dergelijke goede ren meer wensehelijk meet worden geacb t. werd in dit geval van dien algemeenon regd afgeweken, aangezien het bod van Bloemen, v-oornoemd', in verband met de geschattt waarde der dekens van dien aard was, dat be- twijfeld mecht worden of bij openbaxen ver koop wel die betrekkelijk hooge prijzen zouden kunnen worden verkregen, Er is voorts een regeling getroffen om de overige ingeleverde kunstwollen- en melton- dekens, door tueschenkomst van het Departe ment van Landbouw, tegen vastg-estelde prij zen ter beschikking te stellen van de burger- bevolking. HOOG WATER. Uit Zevenaar wordt gemeld: O-fschoon uit Keulen berichten komen van val, en bet zich ook laat aanzien, dat deza zal aanihouden-, werken de felle koude en da aterke wind niet mede, om een spoedig weg- vallen der watermassa te bevorderen. Het zijn nog slechts eenige centimeters val, die men kan constateeren, waarom in de geheele om- geving van Zevenaar, de waterwachten blijvem gehandhaafd. Zoowel te Lathum en Giesbeek alt in het Duivenache Break etaao. binBan-

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1