DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tabak van J. R. KEUSS. 7 Wonde' d +wee en t^ntig«te Jaarga^g 1"20 V RIJ D A G 9 JA5IJARL ALKMAARSCHE Kwaliteit als voor den oorlog. -a! u 2 «- ef>lb>rl|oij vooi uithelallng pe< 3 mnanden I 2,00, franco per post 1 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentleprijs 20 ct. per regel, groot<-re letters na*- pie-its uimt* Brieven franco N V Book- en Handelsdrukkei ii v/h Harm#. Coster Zoon, Voordam G 9, Telef Admlnlstratle Nr. 3. Redactfe Nr. 33. Dlrecteurc O. H. KRAK. HootdredaoteurT|. N. ADEMA. BU1TENLANDSCH OVERZICHT. Het schijnt nu toch wel waar te zijn, dat het yredesverdrag morgen in werking zal tre- den. In de klokkezaal van het Fransche ministe- rie van buitenlandsche zaken, 's middags om vier uur, zal de plechtigheid pla'ats hebben, als er tenminste weer geen onverwachte moei- lijkheden tuschenbeide komen. Men zal beginnen met het protocol van 1 November te onderteekenen en daarna zal de uitwisseling der ratificaties plaats hebben. Vervolgens zal de voorzitter der vredescon- ferentie aan den voorzitter der Duitsche dele- gatie d6n brief overhandigen, waarin bepaal- de verzachtingen van het protocol van 1 No vember inzake de uitlevering van scheep- vaartmateriaal vervat zijn. Bij deze plechigheid zullen tegenwoordig zijn de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, ItaliS, Japan, Belgig, Bolivia, Bra- zilie, Ouatemala, Peru, Polen, Tsjecho-Slo- wakijc, Siam, Uruguay en Duitschland, al welke staten het vredesverdrag reeds gerati- ficeerd hebben. In den korten tijd dien v66r Zaterdag nog rest, wil men trachten de laatste kwesties te regelen omtrent het herstel van de streken waar een volksstemming moet plaats hebben. Het gaat dus nu om de laatste officicele plechtigheden. Het kan mogelijk'zijn, dat het tijdstip van d» uitwisseling der ratificaties nog eenige da- ;en verschoven wordt dat schijnt bij al ergelijke gebeurtenissen gewoonte gewor- den maar de definitieve befiindiging van het tijdperk van officieele vijandschap schijnt nu toch zoo dicht genadera, dat net nog Blechts een kwestie van uren geworden is. Hot wordt tijd dat Duitschland den vrede krijgt, want het heeft dien hard noodig om de binnenlandsche arbeidsmoeilijkheden weer in het goede spoor te krijgen. Volgens een telegram uit Berlijn nemen de onderhandelingen over de loonregeling met de spoorwegarbeiders een bevredigendcn voortgang en zou men in toonaangevende kringen den toestand weer wat geruster in- zien. Zij zouden dit te meer doen nu de spoor- wegambtenaren het voornemen te kennen hebben gegeven zich van staking te onthou- den en omdat in het district Elberfeld, hoe- wcl daar de communistische elementen krach- tig optreden, de stakingsbeweging niet ver- der om zich heen heeft gegrepen. Uit Essen wordt uitbreiding der staking gemeld. Niet alleen in de districten Elberfeld en Miinster, maar ook in Essen is de toe- stano n daad verscheept. In Munster heb ben de ar Wdeis op de stations Dulrnen en Haltern >1 de staking aangesloten. In het district E'-'w hebben zich op verschil- Iende plaatsen OU 'bienaren bij de sta king aangesloten. Lev usmiddelen- en kolen- treinen loopen nog slechs ongeregeld. In Es sen is het verkeer op de lijnen Dortmund UnnaHamm en DortmundWittenHa- gen volledig stopgezet. Te Dortmund is het aantal stakende arbeiders toegenomen. Het personenverkeer wordt nog slechts in beperk- te mate volgehouden. Gistermiddag heeft Het personeel van de centrale werkplaats te Dortmund zich bij de staking aangesloten. Ook op het station Miihlheim a d. Roer zijn de arbeiders in staking gegaan, doch niet alien, zoodat het doorgaand verkeer onderhouden kan worden. De sneltreinen BerlijnKeulen loopen van Duisburg af door het bezette gebied over Krefeld Te Dusseldorf is de toestand onver- andcrd. Alle stations zijn gesloten. Het ver keer ligt volledig stil. Er is geen ingrijpender staking dan een spoorwegstaking. Want door het stil liggen van het verkeer kan geen vervoer van grondstoffen en levens- middelen plaats hebben en wordt de normale gang van zaken en daarbij de rust en1 de ge- zondheid der bevolking ten zeerste bedreigd. Moge men in Duitschland na het definitief tot stand komen van den vrede spoedig deze groote stakingsmoeilijkheid weer uit den weg geruimd hebben. BUITENLAND. LEERLINGRADEN. In de Times vinden wij een verslag van een voordracht, die de heer Ernest A. Craddoek van de Holloway Polytechnic Day Shool heeft gehouden op de jaarlijksche bijeenikomst van Educational Associations, over „The new Dis- oipline." Hij vertelt van zijn proefneming met zelf-regeering der jongens, waarbij hij een miniatuur-republiek vormde. In het begin waren er moeilijkheden. met een paar lastige jongens, maar men kwam dozen te boven en aedert waren er geen rustverstoringen. De jongens zelf legden de straffen op en deze wa ren zelden noodig. Craddoek deelde onder gelach der vergade- ring het geval mede, van een leerling, die prinoipieele bezwaren bleek te hebben tegen het gebruik van water en zeep. De leerlingen- raad nam de kwestie letteTlij'k ter hand' en Woende den watervreezenden makker eigen- handig en dit hielp afdoende. Craddoek deel de mede, dat hij in de paar jaren, dat het stel- sel werkt, geen enkelen leerling, in welken verm ook, had gestraft. Hij zou nooit willen terugkeeren tot het oude steleel. Om de werklust op te wekken had hij van den geest van crjcketwedstrijden gebruik gemaakt. Er waren twee kampen, en haft wk ward cacxan om BunMn ha varkrij gen voor de groep. Z.elfs de luie jongens moe- ten werken, de anderen letten erop. EMIGRATIEZWENDEL. De Duitsche bladen bevatten in den laat- sten tijd ernstige waarschuwingen tegen den emigratiezwendel. Talrijke goedgeloovige Duitschers, vooral oud-soldaten, zijn reeds het slachtoffer geworden van gewetenlooze agenten, die arbeiders en landbouwers voor overzeesche landen aanwerven, zonder dat zij hun eenige waarborgen aanbieden, dat zij daar hun bestaan zullen hebben. De Miinche- ner Neueste Nachriehten bevat daaromtrent een paar typische berichten: In Munchen had een Japansche baron voor korten tijd een emigratiebureau ingericht. In hoopen trokken de emigratielustigen er heen; vooral oud-soldaten. Geen wonder ook! Onze Japanner beloofde een dagloon van 40 mark, ja zelfs van 100 martk, wanneer men zich wil- de verbind'en om ook tegen het eigen vader- land ten strijde te trekken. Er waren er ge- n eg, die dom genoeg waren en van alle 'va- derlandsliefde gespeenid, om zich te laten aanwerven. In Beieren alleen waren er Teeds 200 man anagenomen; zij zouden bij het ver- trek van het schip in Nederland elk 6000 mark krijgen. De zaak kwam echter aan het licht en de baron werd gevangen genomen. De Japansche regeering verklaarde bij monde van haar gezant in Zwitserland, dat zij met de heele zaak niets te maken had. Later ver- nam men echter over Stockholm, dat de ba ron wel degelijk voor de regeering van zijn land werkt. De emigranten konden nog bij- tijds in Nederland worden tegen gehouden en naar hun land gevoerd. Naar het later bleek was het de Jaipansche regeering volstrekt niet te doen am haar le- gersterkte door toevoeging van eenige Bier- sche soldaten te vergrooten. Het ging om heel andere dingen. Do zoo aangeworvenen waren alien zeer goed geschoolde arbeiders: alien sipeoialisten in een of ander vak. Men wilcfe hun in Japan de kunsten afkijken en de arme dron, dan weer naar huis zenden. Bij het opma'ken van het contract had men daarop gerekend. Een der bepalingen luidde inderdaad, dat bij onwilligheid' tot arbeiden de Japansche regeering het recht had de wetten des lands toe te passen. Die wetten nu zijn zeer strong en maken het mogelijk de emigranten terug niaar hun land van her- komst te sturen. Niemand van de goed'e Beie ren, die het contract onderteekenden, dacht natuurlijk, dat die bepaling ooit in werking zou kunnen komen, maar hoe gemakkelijk is het niet een geval van onwilligheid tot arbei den te construeeren, wanneer men daar eenig belang bij heeft. Even ongelukkige gevolgen kan de groote propaganda hebben, welke gevoerd wordt voor het aanwerven van arbeiders voor den oogst in Argentinie en Uruguay. Zeer zeker worden daar hooge loonera betaald, maar na een vijf- tal maanden staan de ongelukkigen. die tien of elf uren per dag zwaar gearbeid hebben in de brandend' heete zon, weer zonder werk. "Wanneer zij zeer spaarzaam gewee&f zijn, heb ben zij dan 800 h 1000 pesos overgesipaard. Maar daar kunnen zij in het vreemde land hoogstens vier ft vijf maanden van leven, niet eens tot er weer een oogstcampagne begint. Toch hebben zich reeds velen door al de mooie voorspiegelingen der agenten laten vangen. DE AARDBEVINIG IN MEXIOO. Een Exchang-e-telegram1 uit New-York meldt op gjond van het berich't vain een cor respondent van de „United' Express" uit Mexico, dat het aantal dooden te Vera Cruz ten gevolge van de aardbeving aldaar ge- schat wordt op driehonderd. Vera Cruz is de eenige stad, wefke ernstig heeft geled'en. Hulptreinen zijn onderweg naar Jalapa, waar bet aantal slachtoffers der aardbevirag hon- dexd bedraagt Gp de aardbeving voligde eene zware stortregen, welke de rivier Tialixcoyan in Vera Cruz overstroomde en het dorp Ro- condo onder water heeft gezet. Er zijn 25 lij- ken aangespoeld. Inboorlingeiri berichten, dat ir het woud1, dat 25 miijil van Vera Cruz ligt. verschrikkelijlke verwoestingen zijn aange- richt, waardoor boonien werden ontworteld en de wilde dieren uit de bosschen naar de dorpen in d'en omterk vluchten Verschillende steden werden, nadat de aardbeving geeindigd was door rebellen ge- plunderd. Enkele berichten spreken van 800 dood'en. EEN KANTTEEKENING VAN KEIZER W1LHELM. In het 4e deel van Die deutsche Dokuinen- te zum Kriegsausbruch, met medewerking van Kautsky uitgegeven door Graaf Max Mont- ;elas en prof. Walter Schucking, komt op biz. van buitenlandsche zaken, aan de Duitsche ;ezanten te Brussel, den Haag en Londen, d. 2 Augustus, luiaende: „Verzoeke de re- te uwer plaatse mee te deelen, dat he- .2 het volgende telegram (no. 32 van v. Miiller, Duitsch gezant in den Haag, aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken voor: 's-Oravenhage, 3 Augustus 1914. Op de mededeelingen, die lk hem Iheden- namiddag (voormiddag?) heb gedaan, heeft mij de minister van buitenlandsche za ken in den namiddag laten verklaren, dat Nederland in beginsel zijn onzijdigheid in elke richting streng zal handhaven. De Nederlandsche regeering vertrouwt er on- voorwaardelijk op, dat Duitschland zhner- zijds op geenerlei wijze de Nederlandsche onzijdigheid zal schenden. Bij deze woorden teekent keizer Wilfaelm aan den rand aan: .Willen wij niet." De rest van het telegram betreft een te legram van v. Jagow, dien Duitschen minister len in de vrocgte 80 Fransche officieren in Pruisische officiersuniform met 12 auto's de /Duitsche grens bij Waldeck ten Westen ,van Geldern poogden over te gaan. Dit is de zwaarst mogelijke onziidigheidsschennis van de zijde van Frankrijk Darop antwoordt dan v. Muller aan bet slot van zijn telegram van 3 Augustus: „Wat betreft het voorval, vermeld in tele gram no. 27, houden de inlichtingen van de Nederlandsche regeering in. dat op den ge- heelen afstand Nijmegen—Maastricht niets van een dergelijke onzijdigheidsschennis door Frankrijk bekend is. Alle landwegen zijn ver- sperd, alle automobielen worden aangehouden en onderzocht, en tot nog toe zijn onder de aangehoudene slechts Nederlandsche wagens en Nederlandsche inzittenden aangetroffen." Tot goed verstand van het eerste deel van het telegram, deelen we nog den tekst mede van no. 674 uit de verzameling (III, 5. 144), een ,,geheim, dringend" telegram uit Berlijn van 2 Augustus, van v. Jagow aan v. Miil ler (telegram no. 25) Hij luidt: „U.E. gelieve dadelijk Bijlage van Instruc- tic no. 79 te openen en de Kon. Nederland sche regeering morgen, Maandag, voormid dag in kennis stellen van de demarche, die vanavond om 8 uur te Brussel zal plaats heb ben. De termijn voor het Belgische antwoord is niet op 24, maar op 12.uur bepaald. U.E. gelieve de regeering aaar te verklaren, dat de keizerlijke regeering er bepaald op rekent, dat Nederland tegenover Duitschland een wel- willende onzijdigheid zal bewaren en zoo de _>pelijk< twee landen (eerst stond er in het ontwerp: vriendschappelijke betrekkingen tusschen de twee landen" (eerst stond er in het ontwerp: „tusschen de twee stam- en bloedverwante landen", maar die woorden werden doorge- haald) verder bevestigen. Onder dit beding zal de onzijdigheid van Nederland van Duit sche zijde in vollen omvang worden geeerbie- digd. De regeering ter plaatse moet den in- druk krijge n,alsof u alle instructies in deze aangelegenheid eerst heden zijn geworden. Over de ontvangst vSn dit telegram alsook het tijdstip en de ontvangst van uw mededee- ling verzoeke ommegaande telegrafisoh be- De gezant v. MCll'T antwoordt dan eerst (IV, S. 2), dd. 3 Augustus: Telegram'no. 25 onfvangen. Minister Lou don 'heden om 9 uur voormiddags dienoverin- komstig ingelicht. De minister dankte voor de mededeeling zonder zich voorloopig over mijn verklaring uit te laten." Vplgen nog eenige woorden over de be- wuste onzijdigheidsschennis. Denzelfden dag seinde v. Muller het eerste telegram. HET DRANICVERBOD IN' DE VEREENIGDE STATEN. De vTimes" verneemt uit New-York De impopulariteit van het drankverbod in de Atlantische staten van N.-Amerika thans opnieuw.tot uiting gekomen in Nieuwjaarsboodschap van gouverneur Smith aan het wetgevende lichaami van New-York, waarin hij erop aandringt, dat dit de ratifi- catie van het desbetreffende amen dement op de grondwet zal herroepen en de geheele kwestie biji de volgende verkiezingen aan de kiezers ter beslissing zal voorleggen. 'De gou verneur zegt voorts, da't er ten volksstem- m:ng noodzakelijk is, om aan het volk van de Vereenigde Staten de juiste gevoelens van d'e bevolking van 'New-York duidelijk te maken DE MONARCHISTEN IN BEIEREN. 'De Beiersche .koningsgezinde partij hield te Munchen een vergadering, waarop werd n-edegedeeld, dat. ter vereeniging van alle rnonarchistische kringen in Beieren, besloten was tot oprichting van een eigen blad1, de ,,Bairische Koningsbote" De 75ste verjaardag van den kerning van Beieren werd1 te Munchen met een godsdien- stige plechtigheid gevierd, waaraan verschil lende led'en der voormalige koninlklijke fami- lie, alsmedfe vroegere grootwaardigbeidsbe- kieeders aan het hof en officieren deelnamen. Overigens ging de verjaardag onopgemerkt voorbij, EEN AUTOMATISCH RIJWIEL De heer Van Wermeslcerken, de Londensche briefschrijtver van de Tel., seint aan dat blad: iDoor de heeren Steel en Bardie. Van de Central Traction tomip., is eera zelfvoortstu- wend rijwiel uifgevonden, hetwelk dus geen brandstofverbruik heeft, aoch verdere onkos- t<n. Men verwacht, dat het apparaat binnen enkele weken op de markt zal worden be- bracht. De kosten van zulk een apparaat zul len nog geen 2 pond bedragen. iHet toestel werkt met samengeperste lucht en is zeer eenvoudig. Een cylindrisch reser voir van 25 bij 15 centimeter is aangebracht op den stang, waarin de zadelpen is beves- tigd1 to dit reservoir wordt eenvoudig lucht gepompt. Onmiddfellijk onder het zadel is een pompje van 75 bij 38 milimeter, hetwelk werkt door het gewicht van den berijder, als het rijwiel1 in beweging is. Hierdoor wordt olie ontfrokken aan een ander reservoir, het welk is bevestiigd1 op de achtervork, en ge pompt in de luchtkamer, waardoor geduren- de den rit de lucht verder wordt samenge- pfrst. iDoor een handle op den stuurstang kan men ccn klep openen, ten gevolge waar- van dte olie uit de luchtkamer naar een boveni het oliereservoir geplaatsten watermotor vloeit, welke door mideel van een ketting met het adhterwiel is verboaden. Mr. Steel houdt vol dat het gewicht van den fietser e4n paardekradit ontwikkelit. NEDERLAND EN/ BELGI6. 'De „Libre Belgique" verneemt omtrent He Nederla/ndsch-Belgische onderhandfelingen; dat Belgie het economische verdrag, niet ech ter de politieke clausules, zal onderteekenen. Nederland zou een formeele verklaring afleg- fgen betreffende de verdediging van zijn 'Tondgebied in geval van overweldiging. De :itlgische gedelegeerden zullen de verbete- ring van de Scheldevaart. eischem DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. Sir Gordon Hewart, een der meest voor- aanstaande figuren in de wereld der Engel- sche jurisiten, vertoeft, volgens de Tel., thans te Parijs, in verband) met een verzoek aan Nederland tot wtlevering van den ex-kei- zer, k VLIEGMAOHFNE E'N DRAADLCULE TELEFOON. Binnenkort zal het mogelijk zijn voor pas- sagiers die per vliegmachine reizen, om draadlooze telefonie worden nu ook -aange bracht op machines voor het luehtvaartver- keer. Deze week zullen daarmede in Engeland nog proeven worden genomen. De draadlooze telefonie werd vooral tSj1- ciens den oorlog ontwiikkeld. Zij werd toege- past op verschillende gevechtsmachines, die op niet te 'groote afstanden met elkaar in ver- binding konden blijven. Deze .apparaten voor draadl. telefonie worden nu ook aangebracht op machines voor hot luchtvaartverkeer. De ze week zullen daarmede in Engelandl nog proeven worden genomen. DE FRAN'S CHE 'T AAL IN ELZAS- LOTHARINGEH. De Matin geeft over de Franache taal in den Elzas een uitlating van een pxotestant Elzasser in het blad Lorain: In plaats van de kleine kinderen van 6 jaar eerst hun eigen moedertaal te laten lezen en schrijven, begint men hun een vreemde taal te onder- wijzen, waarvan zij den zin niet begrijpen. Dat systeem is wel in het geheel niet li'beraal en democratisch. Dat doet aan Pruisen den- ken en is een enorme fout. De Lorrain merkt daarbij op, dat do volks stemming in Elzas-Lotharingen zich heeft uitgesproken voor het tweetalen-stelsel in1 de streek van de Duitsche taal en voor het be- houd van de geloofsschool. 80 pet. van de be volking heeft zich aldus verklaard1 voor het behoud van de gewone gebruiken. CLEMENCEAU WORDT PRESIDENT. De bladen achten het zeker dat parlemen- taire groepen de candidatuur van Clemenceau zullen stellen voor het presidentschap der re- publiek. Men meent dat Clemenceau bij eer ste stemming zal worden gekozen met meer dan 700 stemmen. STAKING BIJ DPE SPOOKWEG GENT— TERNEUZEN. Een Havas-Reuterbericht uit Brussel meldt dat het personeel van de S.poorwegmaatschap- pij GentTerneuzen tot staking heeft beslo ten. EERLAWD. Gravin Marikievicz, de Sinn Feinsche aan- voerster, die de autoriteiten opeporen, heeft' opschuddmg veroorzaakt toen zij gisteren plotseling te Dublin in een openbare verga dering verseheen. Zij voerde er het woord en fietste weg na een geweldige ovatie te hebben ontvangen. Te Dublin is de verkiezingsveldtocht voor den gemeenteraad' begonnen. Sinn Fein heeft 61 candidaten gesteld, de arbeiderspartij 17. KORTE BERICHTEN. De Mexicaansche regeering biedt aan ale financieele kwesties te regelen en biedt scbadevergoedingen aan voor buitenlandsche maat&chappij en. De uitwisseling der ratificaties is offi- cieel vastgesteld op morgen. De besprekingen te Londen tusschen Lloyd George, Bonar Law, Ourzon, Nitti en Soialoja zijn geeindigd Men gelooft dat over- eenstemming is verkregen over de kwestie van Fiume. Belangrijke Japansche versterkingen zijn naar Irkoetsk gezonden. Herbert Hoover heeft een verklaring gepublieeerd, waarin hij zich tegen leeningen aan de Europeesche landen verklaart. Hij noemt het toestaan van leeningen aan deze landen onnoodig. De Japansche premier Hara, heeft ver klaard, dat Japan bij den vrede Sjangtoeog aan China zal teruggeven, maar de concessies daar behouden. Senator Yendrik heeft een nieuw stel re serves aan de republikeinen overhandigd, voor een compromis op het vredesverdrag. Bryan's reserves, die als compromis be- d'oeld zijn, zullen spoedig in den Amerikaan- schen Senaat voorkomen. Senator Underwood zal, wanneer niet spoedig een compromis bereikt wordt, aan- gaande het vredesverdrag, een motie indie- nen, tot instelling van een verzoeningscom- .missie. Bij de groote aardbeving in Mexico zijn 1000 menschen om het leven gekomen. Volgens de verklaring van een lid der Britsche vredesdelegatie blijft Lloyd Get de uitlevering van den gewezen Keizer en an dere beschuldigden eischen. In Fransche industrieele kringen wordt Louehur aanbevolen als Fransch gezant ta Berlijn. Renner besprak de verbeterde voorui> zichten wat betreft het ecnomisch en finan- cieel herstel van Oostenrijk. De Fransche sleepboot Pluvier is ver- moedelijk met een bemanniag van 25 ft 30 koppen vergaan. De daling van d'e Seine houdt aan onder geruststellende om3tandighed'en. Renter meldt uit Washington Er i- vel gegeven, tot deportahe van Martens, den zoogeaaamden gezant van die Sovjet regee ring. Het congres van .\mrikaansdie mijn- werkers heeft de opheffing van de staking door de leiders goedgekeurd1. 'Het te Rio d'e Janeiro verschijnendB blad Journal Paiz" dringt bij de Brazil 1- aanscne regeering met klem er op am. dlait strenge maatregelen genomen worden tegen de handelareh in Engelsch-, Fransch- enNa der landsch Guiana die contrabandewaren tot een aanziei vveghaLen. een aanzienlijk bedrag uit noordfelijk ^Brazilil STATEN-OENERAAL. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd den heer Kolthek verlof verleend tot een interpellate op een nader te bepalen dag over de gestia van het Vetbureau.* Bij de behandeling van het leeningsontwerp betwijfelde de heer T r e u b sterk of consoli date tot zulk een hoog bedfag als de regee- ring voorstelt noodig is. Consolidate vond spr. goed dodi het staat nog niet vast dat het tekort op den gewonen dienst niet uit de ge wone middelen kan worden gedekt. Spr. had overwegend principieele bezwa ren tegen een gedwongen leening ook voor consohdatie van de crisisschuld. Hij zou er dan ook nooit ziin stem voor geven. De heer DeGeer zou willen, dat de mir nister genoegen nam met de helft van het ge- vraagde bedrag, vrijwillig te ieenen tegen 6 pet. Gaat dit met, dan moet gedwongen wor den geleend. Spr. zou v66r het ontwerp stemmen in he* vertrouwen, dat het de laatste abnortaaliteit van deze soort zai zijn. Mitfister De Vries wees er op, dat de vlottende schuld in April 650 millioen zal bedragen, wat veel meer is dan bij het aan- gaan van eenige andere leening. Zelfs als het ontwerp zou worden aangenomen, zou een heffing ineens van het ontwerp-Marchant niet tijdig genoeg geld in kas brengen, wat ook geldt voor vermogensaanwasbSastingen en kapitaalsheffing, waarop de heer v. d. Tem- pel aandrong. Een zuiver vrijwillige leening zou alleen slagen bij een lagen koers van uit- gifte, waardoor men zeer duur geld zou krij gen. In-1920 zullen de inkomsten van het leeningfonds (opcenten en verdedigingsbelas- ting) ruim voldoende zijn voor rente en aflos- sing van alle oorlogsleeaingen. Daarom zul len we door versterkte aflossing in 22 jaar van deze leeningen kunnen afkomen. In verband daarmede stelde spr. voorloopig geen prijs meer op behandeling der vermogensaanwas- belasting. Voorts wordt onderzocht de mogelijlcheid der vervanging van de oorlogswinstbelasting door een conjuctuiirbelasting. De Minister verwachtte ook dat de op^ brengst der middelen in 1920 zeer zal niee- vallen, maar daartegenover zal staan een sta ging der uitgaven met minstens 100 millioen boven de raming, tengevolge van salarisver- betcringen, pensioenregeling, rechtspositie- regeling, aanleg van tramwegen. vrijwillige ouderdomsverzekering, woningvoorziening, volksgezondheid. Niettemin zullen van het belastingprogram voorloopig kunnen worden geschrapt de belasting op koffie. thee en ca cao, de registratie van het vee, de reclamebe- lasting, de belasting op facturen, connosse- menten en vrachtbrieven en de wegenbelas- ting, zoodat overblijven de grondbelasiing, de tabaksbelasting, de weeldebelasting, de successiebelasting en de tariefherziening. De amendementen op het ontwerp kon de minis ter niet aanvaarden. Het kabinet kon de ver- antwoordelijkheid alleen dragen als het voile bedrag van 450 millioen kan worden ge leend. De heer O u d trok zijn amendement in we- gens gebrek aan steunhij zou v66r het amcricTement-Van den Tempel stemmen. (Het sub-amendement-Treub was hiermede verval- len). Het amendement-v. d. Tempel werd ver- is een

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1