DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 12. Honderd twee en tfftnEgste Jaargang DONDERDAG 15 J A 5 U A R I. 1920 PH nu^mer be-stsat uf! 2 b!*d»n 4bonnementsprljn-bi) vooi uitbetqllng per 3 maanden t 2,00, franco per post f 2,50. Bewijsnummers S ct Advertentleprljs 20 ct. per regel, groolora letters naar plaatartjiAHt, Brleven franco MV. Boek- en Handelsdrukkerl| v/h. Harms Coster Zoon, Voordam C O, Telef Administratis Nr. 3. Redactfe Nr. 33. Dlrecieur: G. H. KRAK. HoofdredaoleurT|. N. ADEMA. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Duitsche regeering heeft thans alle maatregelen getroffen om het opkomend ver- zet der laatste Spartacus-benden, die den sterfdag van Liebknecht en Rosa Luxemburg voor hun propaganda schijnen gebruikt te willen hebben, den kop in te drukken. Minister Noske heeft de uitgave van de dagbladen der onafhankelijkcn geschorst en de hem ongewenscht voorkomende vergade- ringen van onafhankelijkcn en communisten verboden. De regeering tracht door een milde uitvoe- ring van den staat van beleg en door het uitsluitend gebruik van politie-agenten de oproerige beweging tot stilstand te brengen. Oelukt dit niet, dan beschikt zij over vol- doende troepen om haar gezag te doen er- kennen. Voor het .Rijksdaggebouw waren natuur- lijk bijzondere maatregelen genomen. Het was in wijden kring afgezet en er deden zich buitcn dan ook gcen ongeregcldheden mecr voor. Bij het begin van de zitting nam de rijks- kanselier Bauer het woord, om een regee- ringsvei klaring af te lcggen. Hij deed dit on- der toejuiching en gesclrreeuw van gcestver- wanten of tfgcnstSnders. Bauer wees er op, dat een smadelijke aanval op het parlementa- risme en de democratic gericht is als er in de geschiedenis gecn was aan te wijzen. De treurige rocm van dezen daad komt de onaf- hankelijke sociaal-democratie toe. En zoo wordt een parlement, dat is voort- gekomen uit het vrijste kiesrecht onder de dic- tatuur van de straat gesteld. Op de cnafhankelijke sqciaal-democratie komt de schande en het bloed der arme mis- leiden heer. De schreeuwers der onafhankelijken, aldus Bauer, moesten wel wet en, dat als de mas- sa's in beweging gezet werden, nadat zij te- gen het parlement waren opgehitst, botsingen onvermjjdelijk waren. De veiligheidsweer heeft slechts in den uitersten nood van de wapenen gebruik gemaakt. Daarvan hebben talrijke parlementsleden en talrijke journalis- ten zich overtuigd. x Den rijksweer komt een dankbetuiging toe maar zij was ten slotte op aoodzakelijke zelf- verdediging aangewezen. Rijkskanselier Bauer schiljj#rde daaina de gebturtenissen van Dinsdag cu stelde vast, dat er ook van de veiligheidsweer twee man zijn gedood en vclen gewond. De onafhankelijken protesteerden heftig toen Bauer hen verweet na de verdaging der zitting door signalcn het. sein voor den stomlop op den Rijksdag te hebben gege- ven. V. d;; massa in het Huis gedrongen, dan zou geiwijfeld een bloedbad gevolgd zijn. De veiligl heeft twee dooden, d&i zwaar gewqfo 'lg gewonden, ae te- genpartij twintig doo ieu en vijftig tot zestig gewonden. Alf de arbeiders ontwaken aldus Bauer, dan is ook het eerste bloed na het sluiten van den vrede niet vergeefs gevloeid. Het Duit sche volk staat weer voor een met reusachtige strijdmiddelen begonnen stormloop op zijn economisch en nationaal leveu. Bauer eindigde met de verzekering, dat de regeering zich van haar voile verantwoorde- lijkhcid bewust is en met ijzeren vuist zal aanpakken. De rede vond, uitgezonderd bij de onafhan kelijken, gfootcn bijval en het Huis begon daarna met de discussie over de bedrijfsra- den-wet. De onafhankelijke socialist Henke verlang- de even later op de rede van den rijkskanse lier te antwooraen en beschuldigde de regee ring dat zij de schuld voor het bloedbad draagt, omdat zij door opstelling van de vei ligheidsweer het Volk zou opgehitst hebben. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Heine, antwoordde en de minister van politie verklaarde alle verantwoordelijkheia voor de genomen maatregelen op zich te ne- men. Hij wees er op, wat er zou gebeurd zijn als hij ae rijksweer niet had opgesteld en verweet den onafhankelijken, dat zij het volk hebben opgezweept. Ten slotte kalmeerde het Huis en konden de besprekingen. over de bedrijfsradenwet voortgezet worden. Dat er van het radenstelsel zoo weinig overblijft is de revolutionnaire agitatoren na- tuurlijk ook een doom in het oog en sterkt hen op dit oogenblik in hun propaganda. Toch olijken zij aan alle zijden terrein te verliezen. Ook de spoorwegstaking, die hun een zoo groote steun beloofde te zijn, verloopt lang- zaam, maar zeker, te meer nu het publiek ae stakers niet sympathiek gezind is, omdat door deze staking de Duitsche krijgsgevange- nen in Frankrijk nog langer op repatrieering moetcn wachten. En zoo zal deze laatste krachtsinspanning der onafhankelijken en Spartacisten ten slotte wel doodloopen. Hun aanzicn vermindert en iedere nieuwe revolutionnaire poging blijkt steeds weer een zwakkere te zijn. Na overleg met den Italiaanschen minister Nitti heeft men te Parijs een oplossing voor het Adriatioche vraagstuk meenen te vinden. Het gebied dat de staat Fiume moet vor- tr.en, zal tusschen Italie en Zuid-Slavie ver- deeld worden. De stad komt aan ItaliS en het achterland aan Zuid-Slavie, onder voorwaar- de, dat de stad in handelsopzicht voor Zuid- Slavii en Hongarij# tea uirweg de zee m! vonatu. Wat Zara betreft, deze stad zal een vrij- staat worden, gewaarborgd door den Volken- bond en bevoegd om zelf de mogendheid te kiezen, waaraan zij de vertegenwoordiging van haar bel'angen naar buiten wil opdragen. De eilandengrocp van Lussin, Lissa en Pela- gosa zal door Italie worden geannexeerd, Alle eilanden in de Adriatische Zee zullen ge- demilitariseerd worden. Dezelfde maatregel zal worden toegepast op de streek van Sebe- nica, dat Zuid-Slavisch gebied wordt. Ala vergoeding machtigen de geallieerde regee- ringen Zuid-Slavie zijn autoriteit over de stammen van Noord-Albanie uit te breiden tot de Drin. De regeering der Vereenigde Staten heeft haar gevoelcns over dit ontwerp nog niet doen kennen. Er is reden om aan te nemen, dat zij voor zich uit te spreken wil wetcn, of de Zuid-Slavische regeering bereid is. evenals de Italiaansche, dit ontwerp vrij- willig te aanvaarden. Tijdens de beide confe rences van Maandag hebben de Zuid-Slavi sche gedelegccrdcn verklaard, dat zij het niet mogefijk achten het ontwerp dat hun werd mcdegedeeld, te aanvaarden. Hun regeering, welke zii hebben gcraadpleegd, moet even- eens hebben geaqtwoord, dat zij niet de mo- gelijkheid inziet van het te aanvaarden. BUITENLAND. DE SPOO RW EG ST A KINO IN DU1TSCHLAND. V. D. verneemt uit Oldenzaal, dat de spoor wegstaking in Rheine gisteren is opgeheven. De spoorwegarbeiders waren met ontslag be- dreigd, indien zij gisteren niet het werk her- vatten. Gisterochtend hebben zij daarop den dienst weder aangevangen. De D-treinen van en naar Berlijn njden weer langs de gewone route. L AWDNIE-RA MIP E'N. De „Timesv meldt uit Milaan, dat de laat ste weken in Noord Italie herhhaldelijk lawi-. nes neerstortten. Eene neerstoi*ting had plaats bij Cuneo, door zestien personem ge dood' werden en eene andei-e te Aosta, waar- hij qegen pctsonen het leven verloren. Itn de a|, Damonita bij het Iseomeer zijn opnieuw lawines neergestort, waardoor een l oot, waarin negentien werklieden lagen te slapen, werd verbrijlzeld. Veerttien hunner werden gedood Ook is weer eene lawine neergevallen In de Aosta-vallci, die twaalf dooden eischte. 1HOOGWATER IN HElSSEN. Over den hoogen waterstand in het Lahn- dal meldt het Wolff bureau, dat de gasfabrie- ken en electriciteitsbedrijv6n onder water slaan. De stad en het district Marburg be- vinden zich zonder licht. Van de overland- centrale Lollar zijln achttien ijzeren masten der hoogspanningsgeleiding omvergesleurd, zoodat deze plaats en een groot deel van Op- per-Hessen zonder licht zitten. Het water daalt thans weder EEN PROCLAMATIE DER MEERDERHEIDS-SOCIALISTjEN. Het bestuur van de sociaal-democratische partij van iDuitschland) evenals de districts- organisatic Groot Berlijn van dezelfde partij richten aan de partijgenooten een oproep, zich niet te laten provoceeren door de onaf hankelijke en comministische lijntrekkers, die onmidaellijk schuldig zijn aan het vergoten bloed en het verder gewetenloos spelen met ir.ensch'enlevens. Er wordt een bcroep gedaan op het rechtsgevoel van de arbeidersklasse of ceze het toelaat dat de Volksvertegenwoordi- ging onder den druk van den terrehr ge steld wordt. Tharfs wordt het parool tot de aligemeene staking gehoord hetgeen geweld cn hongersnood zou beteekenen,.C>e arbeiders slaan Voor een moeilijke beslissing. Zij moe- ten arbeiden omdat alleen daardoor het Duit sche volk tegen volkomen ondergang be- schennd kan, worden. Bezonneneni der Ber- lijnsche bevolking, ondersteunen dezen1 oproep en verwachten van de regeeringsmaatregelen, dat ziji de revol'utie in Berlijn door het doen mishikkcn van een nieuw Januari-oproer den kop in zullen drUkken. IDe voorgenomen voortzetting van de de- monstraties, die door de oproerkraaiers tofnu toe als eeni soort algemeene jproef aangezien werden, moeten afgeloopen zijn en daarmede oolk in het bijzondcr de groote voorbereidin- gen voor den 15en Januari, den sterfdag van Liebknecht en Rosa Luxemburg. NA DEN VREDE. De Echo de Paris schrijft: De functies van Foch als bevfclhebber over de legers der bond- genooten hebben thans automatisch opgehou- den. Maar de Fransche. de Engelsche en de Italiaansche regeering hebben besloten niet slechts den militairen raad te Versailles onder voorzitterschap van Foch te handhaven, maar zijn bevoegdheid uit te breiden. Foch en zijn medewerkers zullen zich niet slechts bezighou- den met de toepassing van het verdrag, maar hun advies zal ingcroepen kunnen worden in alle kwesties van algemeen belang. HOOVER'S VERKLARING. Sir Leo George Chiozza Money, lid van de arbeiderspartiji te Louden, betoogt, in ant- woord op Hoover's aanmaning aan Europa om harder te werken, inplaats van naar Ame- rika uit te zien, dat acnt millioen. van Euro- pa's beste werklieden op het slagveld1 gesneu- veld) zijn. Tweemaal zooveel zijn door won- den in hun werkkracht getroffen. A1 hun we- duwen en kinderen hebben eten en kleeren noodig. Aimerika's kracht is slechts vermin- derd met 50.000 dooden. Engeland heeft tot- dusver biina evenveel aan anderen geleeud alt Amer-ka. DE EX-KEIZER. Een bijzondere correspondent van de Lon- densche „Evening Standard" bericht, dat hij van gezaghebbende bron heeft vemomen, dat ce juridische adviseurs der Nederlandsche regeering reeds zes maanden geleden hun standpunt' bepaalden in zake de uitlevering van den ex-keizer en dat het besluit der regee ring geenszins ten verrassing voor de inge- wijden zal ziijn. De correspondent noemt het in hooge mate waarschijnlijk, dat de regeering in Eten Haag bezwaren zal maken tegen het uitleveren van politieke vluchtelingen. Hij! wijst op de moei lijke positie van Engeland en Frankrijk om den eiseh tot uitlevering te handhaven, door te herinneren aan de voorbeelden uit de ge schiedenis van Grsini en Louis Philipp. iDe correspondent wijst verder op net felt, dat drie hooggeplaalste Duitsche marine^of- ficieren, voorkom .nde Oip de uitleveringslijs- ten der geallieerden,o ver de Zwitserscne grens zijn gevlucht. Hun uitleveridg zal op dezelfde wijze moeten worden gevraagd als die van den ex-keizer. Tenslotte wijst ae cor respondent er op, dat Engeland geen middel heeft 'om den uitleveringscischen kracht bij te zctten en dat dc Volkenbond daartoe ook geen etikel wapen in handen geeft. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. „Daily News" zegt, dat de mogendheden, alvorais aan Hoi and een nota te zendeq, waarin de uitlevt ring van den ex-keizer ge vraagd wordt, o'ficieuse onderhandelingen zullen beginnen met de Hollandsche regee ring ten einde hai r houding te leeren kennen. DE ADRIATISCHE KWESTIE. Inzake de eischim der Yougo Slaven wordt thans gemeld, dai de Yougo Slaven verlan- f[en, dat de beide steden Fiume en Zara zul- en toegewezen worden aan den staat der Seiwiers, Kroaten en Slowenen, waarbij ech- ter .voor Fiume en haar omgeving, met uit- zondering van den haven en den spoorweg, tocstcmmen in een autonomic, gelijk aan die welke de stad heeft genoten onder het Hon- gaarsche bewind, maar welke voortaan onder bescherming van den Volkenbond gesteld zou worden. De Yougo Slaven eischen bovendien de gehecl^Oostkust van de Adriatische Zee met de eilanden, vaarbij zij ItaliS slechts het gebied van Tries' zouden laten. Zij verlan- gen, dat bet gtsuiu tersiond zal worden uit- gemaakt door rechtstreeksche raadplegingen der bevolkingen. Wat Albanie betreft eischen zij de handhaving harer onafhankelijkheid. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. De „Matin" verneemt-uit Rome, dat het Vaticaan onderzoekt in hoeverre de kerk zich aan de Fransche wetten zou kunnen aanpas- sen en .welke wijzigingen daarin aangebracht zouden kunnen worden in verband met de mogelijkheid, dat een nieuw Fransch kabinet aan het Parlement zou voorstellen de officiee- le betrekkingen met het Vaticaan te hervatten. DE SCHULDIGEN AAN DEN OORLOG. De Lord Kanselier van Engeland en de heer Ignace, onder-staatssecretaris bij de Ju- stitie, alsmede de overige leden der geallieer- den van de commissie der bekrachtigingen zijn Dinsdag bijeen gekomen. Zij hebben de lijst afgesloten van de Duitschers, beschuld- digd van misdaden tegen het algemeen recht en wier uitlevering aan de Duitsche overhe- den zal worden gevraagd. Deze lijst omvat 880 personen, waarvan 330 door Frankrijk worden opgeeischt. Zij wortd thans gedrukt, evenals het rapport van Ignace, dat haar be- geleidt. KORTE BERICHTEN. Volgens een correspondent van de West minster Gazette is tusschen Hitchcock en Lod ge een compromis bereikt dat nog geheim ge- houden wordt. President Wilson heeft de uitnoodigin- gen voor de eerste bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond op a.s. Vrijdag verzon- den. De Engelsche mijnwerkers stellen nieu we eischen tot loonsverhooging. De Amerikaansche mmister van Finan- cien heeft verklaard dat de oorlogsschuld bin- nen weinige jaren zal zijn gedelgd. In den loop van Dinsdag zijn rijksweer- troepen, voorzien van artillerie de stad Leip zig hinnengerukt. Ook de tijdelijke vrijwillige regimenten zijn opgeroepeu. Verschillende mi- litaire punten alsmede net Centraal Satation werden bezet. Het spoorwegstakingsgebied Munster omvat de stations Rheine, Halteren, Dulmen en Kirchwege. Uit vrees voor ,uitbreiding, rij- den daar slechts kolen- en arbeidersheinen en enkele treinen met levensmiddelen. De staking van post- en telegraafarbeiders breidt zich uit. Er wordt sabotage gepleegd aan lij- nen en toestellen. De toestand wordt overal als zeer ernstig beschouwd. In het Centraal postdistrict Munster zijn opnieuw gev^llen van sabotage door tele- graaf-arbeidera voorgekomen. Vier saboteurs zijn gearresteerd. De raddraaier is aan den krijgsraad in Wesel uitgeleverd. Volgens den minister van Openbare Werken is de spoorwegstaking in Duitschland een deel van een politieke actie tegen de regee ring. Poincar6 heeft zijn verkiezing tot sena tor aanvaard. Leon Bourgeois is tot president van den Fransche Senaat gekozen. Decschanel is tot president van de Fran sche Kamer herkozen. De Suites van Turkijo is ziek. Is zijn in de Kamer voorgelezen openingsrede noemt hij Smyrna een onafscheidelijk aeel van het Ottomaansche rijk. De Keizer van Japan verzocht zijn on- derdanen. in een ter gelegenheid van den vre de gepubliceerde proclamatie, zich aan te pas- sen bij de moderne ontwikkeling der werelage- schieaenis. Met het oog op de dreigende houding der radicale elementen is in Dusseldorf door de regeering de verscherpte staat van beleg afgekondigd. BINNENAND. HET PANTSERPLATENCONTRACT. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Hu- gennoltz, betreffende annuleering van het pantserplatencontract met de Coventry Orde- nance works, heeft de minister van Marine a. i. als volgt geantwoord: Aangezien aan deze firma de toezegging is gedaan tot het sluiten van het contract, kan er van eenzijdige annulering geen sprake zijn. Intusschen werd de uitvoering van het werk voorloopig opgeschort en zijn stapen gedaan om zoo noodig tot verder uitstel te kunen geraken." OEWIJZIGDE KADER OPLEI'DrNO. De inspecteur der infanterie heeft onder- staand spocdschrijtven aan de korps-comman- danten doen toekamen ter wijziiging van vroe- ger gegeven bepalingen pmtrent de onN^ing van diensplichtigen tot den rang va>- ser geant: s lo. Zij, die vroeger bij het gehouden exa- men voor den rang van milicien-siergeant niet aan het examen hebben voldaan en in ver band' daanmedie 3 Y, maand moeten nadienen, Lehooren onverwijld opnieuw in opleiding te worden genomen 2o. Zij, die krachtens het >epaalde in punt 1 opnieuw in opleiding zijn genomen, behoo- ren voor zoover zij onafhankelijk van hun wil de hoedanigheden missen voor de verdere opleiding tot ond'erofficier reeds dadelijk van de opleiding te worden onfheven en kun nen mitsdien in het genot van groot verlof v/orden gesteld tegelijk met de ploeg militie- plichtigen, waannede-zij voor eerste oefening onder de wapenen zijln gekomen. Mocht even- bedoelde ploeg reeds in het genot van groot verlof zijn gesteld, dan behooreo de in dit runt bedoelde militieplichtigen onVerwij'ld luiiswaarts te worden gezonden. Zij zijn alsdan niet gehouden na te dienen. (Tel.) v ONrTEVRBDENHE ID ONDER MILITAIREN. De minister van Oorlog heeft onderstaande order uitgevaardigdi: „Gelet op den duurderen levensstandaard1, kc-mt het mij onder de huidige omstandighe- den gewensdit voor, om aan net soldij genie- tend verlofspersoneel, over de dagen van af- wezigheid met verloi, evenals aan de soldij genietende vrijlwillig dienende militairen be- nfden den rang van onderofficier, de vergoe ding wegens gemis van levensmiddelen toe te kennen. In verband hiermede. heb ik maatregelen genomen, tot intreldking van de 2e alinea van art. 49 van het regl. van adm. 1916 en wel te rekenen van 1 Januari 1920. In afwachting echter van de totstandko- ming van de wiijiziging van vermeld artikel, bepaal ik bij dezen, dat de vergoeding wegens gemis van levensmiddelen, te rekenen van 1 Januari 1920 aan bedoeld verlofspersoneel bereids kan woraen uitbetaald. Ik verzoek u, voor zooveel den onder u ressorteerenden on- cerdCelen betreft, met spoed het vereischte ter uitvoerinig te verrichten en te doen verrich- ten". CEMENGD NIEUWS. SITAKING TOONEELSPELERS. Het Hofstad Toorteel. De directie van „het Hofstad Tooneel" heeft voorbereidingen getroffen voor de op- voering van een nieuiw stuk, het gezelschap beschikt over een zestiental artisten. iHtet bericht dat de burgemeester van 's- Gravenhage zijine bemiddeling zou hebben aangeboden in het tooneelconflict is niet ge- heel juist De directeur van de gemeentelijken schouwburg, de heer J. C. van der Tol1, heeft aan beide partijen gevraagidi, of zij in begin- sel eeni beiniddielingspoging op prijs zouden stellen. Voor de matinee van de N. T K. V., die zij as. Zatcrdagmiddag ten 2Y lire in het Grand-Thehtre te Amsterdam ten bate van haar steunfonds geeft, bestaat gelegenheid zioh bij voorverkoop van plaatsen te voorzien m het sigarenmagazijp Arti, Spui 3, bij de Kalverstraat, dat door den heer Zijlstra hier- vcor belangloos is afgestaan en in de Kiosk bij de Munt. 'Deze veritoop heeft plaats door danies-artisten, Donderdag en Vrijdag van 115 uur. Vier leden van het. Hofstad Tooneel heb ben een verklaring afgelegd, dat zij het door de N. T. K. V. gevraagde minimum-salaris niet verdienen, doch daarvoor wel in aan- nierking komen. Zulks in verband met het feit dat de heer v. d. Lugt Melsert volhoudt dat er slechts een, hoogstens twee geenga- geerden van zijln gezelschap zijn, die voor verhooging in aanmerking zouden komen. HDOO W'ATER. 'De Maas heeft bij Maastricht thans een hoogte bereikt als in geen jaren. Ze staat bii na zoo hoog als in 1880, en nog steeds wordt uit Belgi6 was geseiad AlS niet spoedig val intrecdt, v.mcs; mea een ernstige ramp. Dinsdagmorgen is op -den Scharaderwea etn wagen met twee paarden, geladen kalveren, door d'en stroom, die over den weg vioeit, meegesleurd. Een paard is gered, het andere is afgedrevea. Ook uit Niftrik wordt weder was gemeld, maar er wordt bijgevoegd, dat de siuis an aan een versterkt Folrt gelijik is en alias .trot- seert. Uit Wychen meldt men, dat tijdens dess kortstondigen val van de Maas het kwel'water bieef stijgen en thans een ongekeadi hoogeo stand' heeft bereikt .Een der hoofdstraten van Venlo staat ge- deeltelijk blank 'De electrische centrale heeft hit water in de machinekamers, zoodat stag- natie niet uitgesloten is. Men verwacht v.as. De veerdammen te Tid begonnen1 wede? aroog te loopen, toen nieuwe was in .^1 Overtochc is aileen mogelijlc voor voetgan- gers. Te Dm ten zijn de aanlegplaatsen en weg opnieuw door de Waal overstroomd. In ae omgeving yan Zevenaar wordt de waterstand zorgeHjker. Mrllingen staat groo- tendeels blank. iDe rijwegen zijn een moaler- poel gelijkt, de stoomvaartmaatschappii Lo- bith heeft schade doordat het bedrijf stil ligt, terwijl de loods door het water vermeld is. Rcndoin Meppel is het ten. zee. In verschil lende kanalen staa': het water even be".*; ten de beschociing. De Reest en Beilerstrooia znij buiten de oevers getreden. 'HSer en daar klotst het water teg® en over het dek van de bruggen. Bij de Mallegaits- gracht kunnen. de bewoaers nog slechts langs een paar d.M breede strook gronds hun hui- zen bereiken V'ele tuinea zijn overstroomd. Langs het Jufferenpad is de passage ge- stremd. 'In Twente is de waterstand opnieuw onge- kendi hoog. Sloten en beekjes zijn thans bree de stroomen, de boomen er langs. staan in het water en heele bosschen zijn waterplassen ge- worden. Wegqn staan onder; boerderijeni zijn ingesloten. Gisternacht is een gedeelte van Stratums- eind te Eindhoven, dat aan Stratum- grenst, met omliggende buurt door het Dommelwater overstroomd. Ook het terrein der leerlooierij der firma Verhagen is overstroomd. Het wa ter biijft 3tijgen. De schipbrug te Arnhem is door de stit- ging der rivier voor voertuigen weer moeilijs te berijden. Er wordt zand aangevoerd voor de versterking van den Stadsblokkenweg, aan de overzijde der rivier. Bij Nijmegen was de was in de laatste 24 uur 70 c.M. De gierpont is echter nog in de vaart. Aan de rivierberichten in de „St.-Gt." van gisteren ontleenen wij De algemeene riviercorrespondentie langa de Maas tusschen Grave en s-Heriogenbosch en tusschen Heumen en Dreumel wordt inge- steld. De Bokhovensche overlaat heeft gister 6 uur voorm. opgehouden te werken; de Vlij- mensche overlaat werkte met gemiddeld 3 c. M. over 200 M. naar buiten De Maas staat nu 4.48 M. Sedert 1880, toen ze tot 4.82 M. kwam, is ze niet meer zoo hoog geweest. Uit Luik werd gister nog 12 c.M. was ge- seind. Tegen alle verwachtingen in is te Deventer de was eerst gisteren ingetredeu. De uittocht uit de Hoven en de Steenen Ka mer is des morgens begonnen. Vele kweekerij- en breken hun broeikassen af om daarvan al- thans de miten en verwarmingsinstallaties te redden, daar de bloemen toch verloren zijn. De riviercotrespondentschappen en de tele- grafische waterbanchtendienst zijn wederom ingesteld langs IJsel, Waal, Opper- en Ne- derrijn. Voor het eerst sinds den vorigen was wend gisteren aan het Katerveer weer over gezet De bedreiging van het hooge water begint voor Roermond hoe langer hoe ernstiger te worden, nu niet alleen de Maas biijft wassen. maar ook de Roer steeds nog dieper het land onder water gaat zetten. Thans is te Roer mond de Roerkade, waarlangs de trambaan naar Ittervoort en naar Deurne gelegd is, ge- heel onder water en als publieke verkeersweg nonactief geworden. Ook de voorstad St. Jacob is voor eeu groot deel bijna onbewoonbaar, daar in vele huizen het water enkele decimeters hoog in de woonvertrekken staat, terwijl „Het Steel", de voor een paar maanden in werking gestelde fabriek van aardappelpoeder random in 't water staat, zoodat de daar werkzame arbei ders op hooge waterlaarzen naar hun werk moeten gaan of in boo ten daarheen gevoerd moeten worden. Dinsdag arriveerde een boot met 50 man uit Lith en Lithoyen om de Beerscne Maas te helpen keeren. Den geheelen nacht is door- geweilkf,' doch gistermorgen was het water niet meer te houden. iDe overlaat weikt weer Gisterochtend1 te 11 uur werden door de ka- nonneni in Grave opnieuiw de waarschu- wingsschoten gelost. Iln verband met de dreigende overstroomin- gen heeft de watergraaf van het waferechap voor de Oude IJsel (Geld. Achterhoek) alle booten gerequireerd ter noodzakelijke hulp- vcrleening. IDoor het bezwijken van den keer- dam tusschen Didam en Angerlo is laatstge- noemid' doip schier geheel blank gezet. De cnmmunicatie met de omgeving is daardoer zeer beooeiliijilei - i

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1