DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN i m No. 13. Bonierd twejb/o* fcwtsfigste Jaar gang Y R IJ D A G 16 JANU ARI. bormomentsprljs bl] vooiuitoetallng per 3 maanden 1 2,00, franco per post f 2,50. 8ewf)snummers 5 ct Adverteritleprija 20 ct. per regel, grooiera letters n««r piaatsi-usw^ Brleven franco N V Boek- en Harrdelsdrukkerll */h. Herma Coster Zoon, Voordann C 9, Telef Admlnlstratle Nr. 3. Redactfe Nr. 83. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De actie der revolutionnaire elementen in Duitschland loopt, zooals te verwachten was, op niets uit. De tijden, dat het bolsjewistisch element met succes het hoofd opsfak, de tijden, dat Duitschland na de groote gebeurtenis in November 1918 te zwak en onderling te veel verdeeld was om de oproerige elementen goed in toom te houden, zijn voorbij. De regeering Ebert-Noske houdt de teu- gels thans strak en het eenige wat de revo lutionnaire groepen met hun actie bereiken, is een versterking van de meerderheidssocia- listen Het blijft nu rustig in Berlijn. Wei zijn gisternacht in het N. en O. vlug- achriften verspreid, die door de vakvereenir gingen onderteekend waren en waarin tot de algemeene staking aangespoord wordt. Maar de onderteekeningen bleken valsch en den Berlljnsche arbeiders is de lust tot ataken vergaan. Slechts in enkele fabrieken, waar de terroristen nog aanhangers tellen, is een deel der arbeiders een proteststaking van 24 uur tegen het optreden der regeering inz,ake de botsing voor het Rijksdaggebouw begonnen, Tot een 24-uurs-staking was*"ook opgewekt in biljetten, welke in de buitenwijken der stad waren aangeplakt en welke afkomstig waren van communisten en een deel der vakvereeni- gingen, die onder den invloed van de radi- cale elementen uit de onafhankelijke sociaal- democraten staan. Slechts de stedelijke tram staakt in enkele buitenwijken, maar in de groote fabrieken ne- men de arbeiders slechts voor een klein deel aan de staking deel. Volgens de ^Berliner Lokal Ainzeiger" is cen derel van het gemeente-personeel minder verstandig. Vele arbeiders. arbeidsters van de gemeente en ook bedienaen uit belangrijke gemeentebedrijven hebben aan den oproep der communisten gevolg gegeven. Overigens blijft alles rustig. Vliegers en verkenners houden toezicht en de veiligheidspolitie behoeft nergens in te grijpen. Inmiddels zet de Nationale Vergadering de behandeling van de Bedrijfsradenwet voort Reeds weraen de eerste artikelen onveran- derd aangenomen en vele amendementen van rechts en van de uiterste linkerzijde werden verworpen. Het is niet te verwachten, dat althans de aanneming van deze wet niet meer tot staats- grepen der onafhankelijken zal leideri. BUITENLAND. l>l •j;>oorwegstaking in DUITSCHLAND. De stakin i - spoorwegarbeiders in de industriestreef "land en Westfalen ueemt sterk af. 0\ a de neiging merk- baar om weer aan den arbcid te gaan. In de districten Elberfeld, Essen, Dusseldorf en Duisburg is het werk voor't grootste deel weer hervat. Te Dortmund, Essen en Hamm zijn communistische en onafhankelijke ophit- sers in hechtenis genomen. Intusschen is de algemeene toestand nog niet opgehelderd. De beweging onder de spoorwegarbeiders te Fiankfort aan de Main verscherpt zich. De staking is ook overgeslagen naar enkele ge- deelten van Saksen. Ook in SileziS is de toe- stand zeer verschillend. Terwijl men te Bres- lau niet tot staking besloten heeft, duurt de staking te Kattowitz voort. De onderhandelingen over de loonregeling zijn op de punten, waar het op aan komt ge- eindigd. De loongrondslagen voor West- en Midden-Duitschland zijn vastgesteld. Men houdt rekening met een loonsverhooging van' in totaal anderhalf milliard. De „Vorwarts" dringt er bij de regeering op aan naar buitengewone middelen te grij pen om de technische noodhulp zoo te ont- wikkelen, dat deze ten alien tijde in staat zal zijn voor het verrichten van alle technische werkzaamheden, die noodzakelijk zijn voor den aanvoer van kolen en levensmiddelen. DE SENAAT EN HET VREDESVER- DRAG. Lodge als vertegenwoordiger van de Repu- blikeinen, en Mitchcock, als vertegenwoordi ger van de Democraten, hebben gedelegeer- den ontvangen van vereenigingen, die te za- men 20.000.000 leden tellen, en die verlan- gen, dat het verdrag zal worden geratifi- ceerd. Zoowel Lodge als Hitchcock verzeker- den aan de deputatie dat zoowel de Democra- tische als de Rcpublikeinsche senatoren eens- gezind waren in hun pogingen om een eind te maken aan de impasse. Hitchcock gaf als zijn meening te kennen, dat het verdrag met eenige punten van voor- behoud binnen 14 dagen zal zijn geratifi- ceerd. JAPAN EN DE VOLKENBOND. jHet departement van Staat meldt, dat er in Japan een kcizerlijk besluit is uitgevaardigd, waarbij er bij de Japansche onderdanen op wordt aangedrongen om werkzaam te zijn in het belang van een duurzamcn vrede, dien de Volkenbond voorstaat, zich te laten leiden door het beginsel van algemeene gerechtig- beid en het pad te volgen van den vooruit- gang der wereld. DE WATERTOESTAND IN HET BUITENLAND. De hooge waterstand levert nog steeds een groot voor de stad Frankfort op. Dinsdag werd een peil van 5.12 M. bereikt De Main •tijgl 6 c.M. p«r uur. Ook de zijrivieren van de Main wassen voortdurend. In de laagge- legen stadsgedeelten moesten de kelders en de geliikvloersche stages ontruimd worden. Ook bij 'fianau is de Main buiten haar oevers ge- treden. STORM IN OOSTENRIJK. Gisteren heeft te Weenen urenlang een or- kaan van buitengewone kracht gewoed, waar- op cen geweldige regenbui gevolgd is. Hal van voetgangers werden door windvlagen van de been geworpen of door stukgewaaide venslerruiten, neervallende muren en dakpan- nen getroffen. De storm wierp alles onderste boven, planken goeien om, vensterruiten wer den ingedrukt en uithangborden afgerukt. Er is zware schade aangericht en volgens de laatste berichten zijn er ook twee menschen- levens te betreuren. DE ENOELSCHE SPOORWEGAR BEIDERS NEMEN HET REGEERINGS- VOORSTEL AAN. De gehouden conferentie van de spoor wegarbeiders heeft bij meerderheid van stem men besloten het aanbod der regeering aan te nemen Thomas deelde mede, dat op enkele punten nog ophelderingen aan de regeering zouden worden gevraagd. Deze zouden ech ter gcen aanleiding geven tot moeilijkheden. De spoorwegmannen hadden hun afgevaar- digden gelast van de regeering te vragen dat zij de standaardloonen vast zou stellen op den grondslag van het hoogste loon in elken rang. De regeering wilde echter geen wijzi- ging brengen in haar voornemen om de ver- hoogingen te gronden op de gemiddelde loo- nen, maar verklaarde zich daarbij bereid om tegemoet te komen in die gevallen, waarin deze grondslag voor sommigen een buitenge wone hardheid zou zijn. Wat de op- en neer- gaande loonschaal betreft, deze treedt alleen in werking als de loonen uitgaan boven een minimum, dat gemiddeld het dubbele is van het loon v66r aen oorlog. KDRrEE^BERICHTE'N. De.Oj.; 'e Raad heeft de behandeling der Adriatische kwestie uitgesteld. De onafhankelijkheid van Armenie, Ge orgia en Azerbeidjan is door den Oppefsten Raad erkend. In het Ostrauer bekken is een mijnwer- kersstaking afgekondigd. Er staken 50.000 man. Volgens de Voss. Ztg. heeft de Duitsche minister van Financien zijn ontslag inge- diend. Generaal Sir J. A. L. Haldane zal bin- nenkort het opperbevel over de troepen in Mesopotamie overnemen. Tot aartsbisschop van Keulen is geko- zen dr. Karl Schulte, bisschop van Pader- born. Een der gevolgen van de ratificatie van het vredesverdrag is, dat de blokkade in de Oostzee is opgeheven. Dit geschiedde Zon- dagmiddag en dadelijk zijn verscheidene Duitsche schepen, die daarop lagen te wach- ten, uitgevaren. Admiraal Jellicoe, die aan boord van het oorlogsschip „New Zeeland" Havanna heeft bezocht, is van daar vertrokken naar Trinidad. Verder zal de reis worden voortge- zet naar Pernambuco, Montevideo en Kaap- stad. De Prins van Wales zal half Maart aan boord van het oorlogsschip Renown" een reis naar Australie maken. De reis gaat via het Panamakanaal. De treinendienst in Beieren is stopgezet wegens den kolennood. De stakingen bij de departementen en den postdienst in Belgie is geeindigd. Volgens de „Times" zal niet de uitleve- ring van Hindenburg en Ludendorif worden gevraagd, wel vermoedelijk die van Tirpitz. Het Engelsche spoorwegpersoneel aan- vaardt de regeeringsvoorstellen. Deschanel zal waarschijnlijk candidaat gesteld worden voor het Fransche president- schap tegenover Clemenceau. tHitchcock voorspelde ratificatie van het verdrag door den Amerikaanschen Senaat over een veertien dagen. Het Hongaarsche vredesverdrag is aan de Hongaarsche delegatie overhandigd. Volgens officieele Mexicaansche berich ten zijn te Sab Joaquin 3000 dooden. De aardbeving heeft de provincie Veracruz geheel vernield. De poging van de communisten om voor hun politieke eischen en voor den zes- urendag een algemeene mijnwerkersstaking in het Teven te roepen, moet voorloopig als volkomen mislukt oeschouwd worden. BINNENAND. EXTRA VE'RLOF VOOR GEZIN1S- HOOFDEN. De minister van Oorlog heeft telegrafisch den volgenden order uitgevaardigd: „De commandeerende officieren zijn be- voegd om aan gezinshoofden (en aan hen die als zoodanig kunnen worden beschouwd), die reeds verlof hebben genoten volgens het bepaalde sug a van de sedert ingetrokken le- gerorder 1919 'B 88, behalve het verlof dat hun volgens L. 0. 1919 A 34 kan worden verleend, extra verlof te verleenen naar den maatstaf van ten hoogste 24 dagen per jaar voor zoover de eischen van den dienst dit toe- laten en de betrokkenen ter behartiging van gezinsbelangen hieraan behoefte hebben. Dit extra verlof mag alleen verleend wor den aan hen. die door gedrag en wijze van dienstvervulling voor een gunst in aanmer- king komen". ■NADIENBN VAN MILICIENS. iNopens het nadienen van de miliciens van den Juniploeg der lichting 1919 is het n.v. door den Minister van Oorlog bepaald. Zij, die wenschen te kennen hebben gege ven om vrijwillig onder de wapenen te blij- ven, mogen in dienst blijven. Deze dienst- plichtigen moeten dan echter op 28 Februari a.s. in het genot van groot-verlof worden ge steld: v66r laatstgenoemde datumi mogen zij niet huiswaarts worden gezonden. ZENDINGEN NAAR POLEN. iDe directeur:generaal der posterijien) en te- legrafie maakt bekend, dat naar het vroegere Duitsche gebied, hetwelkingevolge de thans van kracht zijnde vredesvoorwaarden tot Po- len behoort, brieven en doosjes met aangege- ven geldswaarden, postwissels, quitanties, stulkken belast met verrekeniflg en postpak- ketten, tot nadere mededeeling niet ter verzen- ding zijn toegelateo, H. J; WICKERS j- Na een kortstondige ziekte is in den ouder- dom van 60 jaar te Dordrecht overleden de heer H. J. Wichere, die ruim 13^ jaar het burgemeestersambt van Dordrecht heeft ver- vuld. Hij was van 1884 tot 1889 burgemees- ter van Delfzijl, van 1889 tot 1906 burge- meester van Wmschoten en daama van Dord recht. Hij werd in 1859 te Loppersum geboren. Op 16-jarigen leeftijd wera hij adelborst 3e klasse en in 1878 bevorderd tot le klasse en 2 jaar later tot luitenant ter zee 2e klasse. 1 Februari 1884 verliet hij den zeedienst. De heer Wichers stond bij de burgerij van Dordrecht in hoog aanzien. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en bezitter van het Kruis voor Belangrijke Krijgsverrichtin- gen. GEMENGD NIEUWS. HOOG WATER. Gisterochtend is, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den burgemeester van Maastricht aan den burgemeester van 's-Gravenhage, een stoomspuit van de Haag- sche brandweer om te helpen voorzien in het drinkwatergebrek naar Maastricht verzon- den, en het gebrek aan bluschmiddelen. Ge- lijk verzoek is tot den burgemeester van Am sterdam gericht. Van daar werd een 3cylin der-machine gezonden met een capaciteit van 2200 liter per minuut Nog steeds wordt uit Belgie was gemeld. Men noort van daar herhaaldelijk kanon- schoten, welke dienen om. den menschen, in de durpen, die door het water worden be- dreigd, te waarschuwen, hun vee en have in veiligheid te brengen. De weg naar St. Pieter, langs het park, is geheel ondergeloopen, evenals het grootste deel van het stadspark. De brug over de Jeker nahij het O.L. Vrou- we Plein is ook overstroomd. De dijk tusschen Maas en kanaal van de Maasbrug af tot aan het Bassin, laat op verschillende plaatsen het Maaswater door, dat overal watervalletjes vormend in het kanaal stroomt. Als het water niet spoedig zakt, vreest men dat die dijk op een of ander punt zal beziwijken. De toestand in Maastricht is zoo kritiek, dat zelfs voor het station gevreesd wordt. Door het indringende water zijn de batterijen van de telegraaftoestellen onklaar gewordea, zoodat met Maastricht het telegrafisch ver- keer verbroken is. Het treinverkeer in de lichting Vis6Luik is door het water gestremd. Ook Roermond is gedeeltelijk ondergeloo pen. De bewoners van de wijk St. Jacob zijn nahr de stad moeten vluchten. Thorn dreigt overstroomd te worden* Op verschillende plaatsen is men bezig den dijk op te hoogen, voornamelijk bij Steyn. Hier heert in 1880 een doorbraak plaats gehad. Maasland is door het water geheel inge- sloten. Uit Gorinchem wordt gemeld; dat de inun- datiesluis te Dalem niet in orde is, zoodat men in den Tieler- en Bommelerwaard, waar het dijkleger mobiel en de riviercorrespondentie ingesteld is, in groote spanning verkeert. In Gorinchem zelve dringt het water de huizen aan de haven binnen, en eveneena in de bovenstad. Door de werking van de Baaksche overlaat is de weg van Zutfen in de richting Doetin- chem weer overstroomd, zoodat de tram haar dienst moet stopzetten. De passage, onder de IJselbrug is niet meer mogelijk. Aan den weg naar. Laren worden in allerijl steiger ge- timmerd, opdat de menschen hun woningen kunnen verlaten. Te Dieren is de hooge los- wal weer ondergeloopen; de scheepvaart is er gestremd. Alleen per roeiboot is de overtocht naar Steenderen mogelijk. Zelfa te Gendrin- gen zijn boerderijen door het water geisoleerd. De stoomtram ZutphenEmmerich heeft den dienst gestaakt. Waarschijnlijk wordt heden de schipbrug te Deventer ingenomen. De Berkel heeft weer zulk een hoogte be reikt, dat de aangrenzende weiden over stroomd iijn. Gistermorgen omstreeks 7 uur is de Niers- dijk bij Gennep bezweken. Een groot gedeelte van Gennep liep onder water. Inderhaast ontruimde men de benedenverdiepingen en ve- len verlieten hun woningen geheel. Het water had des middags reeds den stoep van het postkantoor bereikt. De Maasbuurtspoorweg heeft tot nader or der den dienst op bet traject Nijmegen-Gea- nep stopgezet Langs de Waalkade te Nijmegen is het wa ter de huizen opnieuw binnengedrongen. De waterstand wordt in den omtrek van Zevenaar met den dag zorgelijker. Van E)ui- veu tot Latum en verder tot Giesbeek en An- gerlo is alles binnendijks een zee gelijk Boe- ren nemen met vee ij lings de vlucht. Alleen de grootste verbindingswegen tusschen de steden en dorpen staan nog watervrij. Voor tonnen gcuds aan koren in de gescheurde lan- derijen is door het water bedorven. De dijk- wachten zijn overal weder ingesteld. De kans is groot. dat de Rijn bij Arnbem een hoogeren stand zal bereiken dan tijdena de eerste dagen van Januari. Alle landen aan de overzijde staan, zoover men zien ifant blank. De lage landen langs 'Linde en Tjonger vormen ^en meer. Vele weilanden en ook bouwland rondom Amersfoort zijn ondergeloopen. De lage landen en wegen van Walcheren ziin in een watervlak herschapen, terwijl de Westenwind het onmogelijk maakt door de sluizen te spuien. Het water staat in de machinekamer der waterleiding te Maastricht. De stad is zonder drinkwater. De stand van het water was gis teren even hoog als in 1880. De trein nags Eijsden rijdt nog, maar moet reeds 'n eindje door het water. Naar Heugem zijn schuiten met brood en petroleum ge- bracht. Gister was voor de meeste hul. - aan de bewoners bevel tot outrunning gegeven. Ze zulleii in de Pieterkazerne worden onderge- bracht. In Wijk wordt het politiebureau inge- richt als centraal bureau voor hulpverleening. Het nieuwgebouwde deel van Wijk staat reeds gedeeltelijk onder water. Te Venlo staat het water op sommige plaatsen tot midden in de stad. Do straatweg naar Roermond is op verschillende plaatsen overstroomd. De weg naar Tegeleu en Horst is gestremd. Bij Grubbenvorst zijn vele lan- derijen en enkele wegen overstroomd. In de dorpen bij Roermond zijn talrijke boerderijen door het water omgeven. De menschen vluch ten naar de stad. bij I.inne zijn eenige koeien door het aanwassende water verrast en ver- dronken. In Buggenum heeft de school moe ten sluiten. Bij Sittard is de weg van Rooter- sen naar Maaseyck onbegaanbaar. Maaseyck is gedeeltelijk overstroomd. Te Meerssen is het Meerssener Broek gedeeltelijk ondergeloo pen. Op de lijn SittardMaastricht moeten de treinen op verschillende plaatsen lang- zaam rijden. De werkplaats der Staatsspoor en locomitefloods te Wijk is voor een deel on dergeloopen. De commissaria der koningin in Limburg heeft gister met den hoofdingenieur van den Waterstaat een bezoek aan de overstroomde landen bij Maastricht gebracht. Verschillen de andere autoriteiten &zochten eveneena de geteisterde streek. Te Cuyk staat het raadhuis weer in het water, evenals het.fort, dat alleen per roei boot is te bereiken. De dijk langs de Maas bij Grevenbicht is doorgebroken. Alles loopt onder. Pogingen om door zakken zand het gat te stoppen, faal- den. Te Wamel is de overtocht over de Waal voor voertuigen niet meer mogelijk. De directe verbinding van Zoelen met de Tielsche zijde is verbroken. De waterstand van den IJsel bij Zutfen was gisteren al weer 24 c. M. hooger. De Baak sche overlaat is gaan werken. De tram Zutfen Emmerik reed nog, maar moest door het water. Het gemeentebestuur van Deventer heeft een aantal bewoners van de bij de over- strooming bedreigde stadsgedeelten onderge- bracht in een bewaarschool en andere gemeen- tegebouwen. Te Doesburg is de toestand nog niet, zoo als 14 dagen geleden, doch er behoeft nog maar weinig water bij te komen of het stadje is weer geisoleerd. Het tramverkeer heeft tot nog toe geen hinder van het water. Te Gorinchem is het nieuwe stoombooten- hoofd wederom overstroomd. Aan de Oude- Merwedesluis wordt niet meer geschut, zoo dat de scheepvaart op de Linge in verbinding met de Merwede weaer verbroken is. De Linge heeft den Verbindingsweg met Wijk bij Duurstede overstroomd. In den Buitendijkschen Buitenveldertschen polder is het water sterk gevallen. De landen in den Binnendijkschen Buitenveldertschen polder van de ringsioot tot den straatweg zijn bijna geheel droog. Het water heeft n6ch aan den spoordijk, n6ch aan den straatweg eenige schade aan gericht. Bij Zevenaar wast de Rijn opnieuw onrust- barend; waardoor de watervlakte onafzien- baar is gewoiden. De overzetveren Zeve naarPannerden en ZevenaarAerdt gaan van dijk tot dijk. De verbinding Lobith Spijck is zoo geisoleerd mogelijk. Als een eiland steken deiEe dorpen boven den water- spiegel uit, in haar midden een niet te stel- pen armoede verbergend. Te Spijck zijn tal- Iboze gezinnen broodeloos geworden. Van armoe doen zij hun resteerena pluimvee, konij- nen en geiten van de hand. De neringdoenden te Tolkamer, levend van de scheepvaart, lijden zware financieele scha de, en inmiddels komen uit Keulen nog gesta- dig berichten van was. Te Angerio is de toe stand uiterst kritiek, wijl het dorp geheel aan den watervloed is overgeleverd. ToF overmaat van ramp heeft het stoomgemaal te Giesbeek met kolennood te kampen, welke het ergste doet vreezea, als niet spoedig steenkolen arri- veeren De langs en door Eindhoven etroomends rivieren of riviertjes hebben een deel da stad onder water gezct. Encrrno schada wordt er door aangebracht. Het „Emdh. Dagblad" protesteent heftig te gen het feit, dat er oiets tegen wordt gedaan De overstrooming was te voorzien geweest, maar men heefi nagelaten de belanghebben- den te waarschuwen. En ook niets wordt er gedaan om het euvel voor goed te keeren, of- schoon men de oorzaken toch heel goed kent De Bokhovensche overlaat is weder begin- nen te werken. De Vlijmensche overlaat werkt over 200 M met 3 c.M. De meeste buitenwijkof van Boxtel zijn ge isoleerd door den was van de Dommel. Door het bezwijken van den dijk liep de Feitsbuurt te Heerenveea onder. De Zaan staat sedert cen paar dagen wear ongewoon hoog en opveie plaatsen loopt ze over de schoeimgen. Weilanden eta. a 'nfc, doordat uitsiaan door de btoomgemalen wear onmogelijk is. STAKING TOONEELSPELEfRS. Uit den IHaag, wordt vernomen, dat de hear J van der Tol, directeur van den Gemeente- lijken Schouwburg, hedenmorgen ooflc van de Ned. Tooneelkunstenaarsvcreeniging eesf echrijven heeft ontvangen waarin zif 'in ant- woord op het aanbod tot bemiddeling in het tooneelconflict, mededeelt, dat zij in de gege ven omstandighedai op fcemiddeling s m prijs stelt. Irfet bestuur der IN. T. K. V. deelde dte Goi* rant heden mede, dat geen vexzoek vot bo- middeling, van welke zijde ook, official node officieus, bij hem was ihgekomen. Over de houding, welke tegenover een eves> tueel voorstel in dien zin ingekoinen zou wor den, Icon fact bestuur zich heden nog niet uit- laten. iNaar men verneemt, ligt het in de be- doeling der stakende acieurs en actrices, om coSperatief eea serie voorstellingen te gaan geven, welke artistiek op zeer hoog peil zuT Ien staan. De opbrengsten van deze voorstei- lingen zouden worden aangewend om de gar ges der stakende tooneelisten uit te betalen. Men meldt uit Groningen: Het Rotterdamsch Tooneelgeaelschap (Van Eijsden en Tartaud) zal hier Zaterdagavond een volksvoorstelling geven Opi^-voerd wordt Het Huts Bonardton. Deze voiksyoorstellin- geni worden gegeven van geraeentewege, vijl per jaar. Om de zekerheid te hebben: dat niet anderen dan arbeiders van dergelijke voor stellingen profiteered worden de kaarten ver- deeH o-t de verschillende arbeidersorgani- saties, die ze dan bdj hun leden plaatsen De sociaal-democraten hebben echter dezen keer geweigerd, zich met de distributee te belas- len, omdat zij de leden van het Rotterd. Too- neelgezelschap beschouwen als „onderkruK Tooneel-fusle, In de gisteren gehoudenvergadering van de directie en coimmissarissen der N. \r Hof- stad-Tooneel met de directie en leden van den raad van bijstand der N. V Het Rotter damsch Tooneel is in beginsel overeenstem- ming bereikt omtrent een nauwe samenwer king tusschen beide gezelschappen, onder ge- meenschappelijke directie van ae heeren Cor van der Lugt Melsert, P. D. van Eijsden en F. H. Tartaud, met ingang van het volgenid speelseizoen. UIT1 IDE RiESIDENFriE. Dezer dagen heeft aan het Departement van Arbeid onder leiding van den Minister een conferentie plaats gehad, waarbij aanwe- zig waren de Secretara4j<enera a 1 Mr. Schol- tens, de ambtenaren1 van de afdeeling 'Arbei- dersverzekering, leden van den Verzekerings- raad, de directie van de Rijlcsverzekerings- bank en voorzitter en secretaris van de Ver- eeniging van Voorzitters van Raden van Ar beid ter .bespreking van de propaganda voor het Instituut der Vrijlwillige Ouderdomsver- zekering. Het nieuwe gebouw voor het Ministerie van Arbeid aan den Hofweg te 's<jravenha-' ge zal betrokken kunnen worden zoodra de centrale verwarming gereed is. Reeds thans staat echter vast dat net onvoldoende ruimte biedt, om het geheele personeel van het De partement er in te kunnen onderbrengen. Met name zal de afdeeling Volksgezononeid ge- vestigd moeten blijven in de perceelen aan de Pieter Bothstraat waarin znji thans gehuisvesf is. iNlaar wij vernemen is de Commissie- Koolen voor de ziektebehandeling met haar werkzaamheden zoover gevordera, dat het rapport inzake de aanvtuling van de ziekte- verzekeringswet met bepalingen omtrent dit onderwerp in Februari kan worden tegemoet gezien Net ontwerp-Landbouw^ongeva 1 lenwet is in Mei te verwachten. De iHooge Raad van Arbeid zal in Fe bruari worden geinstalleerd en onmiddellijk daarna met zijln werkzaamheden aanvangeo. OINTPLOFFING. Gisteren is bij 'Hattemmerbroek door onbe- kende oorzaak een1 los-apparaat ontploft, dat per tram van Elburg naar Zwolle werd ver- voerd. Het geheele dak werd van den bagage- wagen gerukt; een drietal personen, die zich in aen wagen bevond'en, kregen lichte verwon- dingen. WIETHDUDERSCHI SIS TE AMSTERDAM? Naar men verneemt is het geenszins z»- ker dat de beide sociaa 1-democratisdie wot- Oft nurmsr bf-s'nat ult 2 Dlreeteur: G. H. KRAK. HoofdrodaoteurT|. N. ADEMA.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1