MIL TIK LANDWKEK Uhal«n van Zakbo- kjes. derdrukt. Oemeld wordt dat minister Mayer Duitsch gezant te Parijs zal worden en senator Sta- mer gezant te Londen. Roemenig zal de Bulgaarsche grens. slui- ten als de onlusten in Bulgarije voortduren. Een generaal en 45 outslagen officieren en op welke wijze men zal moeten ingrij-pen. en onder-officiaren van het Grie-ksche leger zijn schuldig bevonden aan een samenzwaring tegen hunne regeerig. Men wilde Venizelas en de meest vooraanstaande leden der liberale partij vermoorden en each van bet gezag meester ma ken. Het staatsverdrag -betreffende de aan- sluiting van Cobung bij Beieren is thans ge- reed. De prins-regent van Servie is.Woensdaig naar Belgrade vertrokken; de vertegenwoor- diger van Frankrijk in Servie, De Fontenay, vergezelt hem. De Duitsche minister voor den wederop- bouw, dr. Gessler, zal zich, op uitnoodiging van den Franschen minister voor den weder- oipbouw, Laucheur, een dezer dagen naar Pa rijs begeven om het vraagstuk van den weder- opbouw persoonlijk met hem te bespreken. De Belgisehe Earner heeft het wetsont- werp, betreffende de verkiesbaarheid van de vrouw voot den gemeenteraad in studie ge n-omen. De minister-president diende een wetsontwerp voor een leening vsn 5 milliard in. De Spaansche Senaat heeft het ontwerp voor de verhooging der apoorwegtarieven goedgekeurd. De beide kinderen, 12 en 9 jaar oud, van een opperwachtmeester in Bdrlyn zijn op den zolder in hunne woning gestikt gevonden in een groote ton, waarvan het deksel was dicht- gespijkerd. Bijzon-derheden amtxent dit dra ma zijn nog niet bekend De exprestrein van Toulouse naar Pa- rij is bij Mioissac ontspoord. Twee reizi. ore werden gewond, terwijl groote materieele schade werd aangericht. Het Assistenhof te Luik heeft twee koop- lieden, die vee aan1 de Duitschers hadden ge- leverd, bij verstek ter dood veroordeeld. Ter gelegenheid van de ratificatie van het vredesverdrag met Duitsch-land heeft de Fransche dixecteur van de protocollen, Wil liam Martin, gisteren "aan Lloyd George en Nitti het grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd, ale 'bewijs van erkentelij-k- heid der Fransche republiek. De U-bootcommandant, de koxvetten- kapitein Morath te Hamburg, heeft zich door vergiftiging van het leven beroofd. In de Duitsche Rationale Vergadering werd Donderdagmorgen de tweede lezing van het on twerp op de bedrijfsraden1 voortgezet. De eerste paragrafen werden in hoofdzaak in den vorm, zooals die door de commissie was voorgesteld, aangenomen met verwerping van de amendementen der rechter- en der uiterste linkarzijde. De conducteurs en bestuurders der tram te Christiana hebben gestaakt. Zij wezen af een aanbod om het loon met toeslag te bren- gen op ongeveer 4600 kroned. BINNENAND. REGEERINGSJAM. Door het Tweede Kamerlid Troelstra zijn aan den Minister van Landbouw de volgende vragen gericht „Is het waar, dat er aan de diverse jamfa- brieken een hoeveelheid van ongeveer 135 wa gons jam ligt, door de Regeering betaald? Zoo ja, welke zijn dan de redenen, dat de- ze partijen jam niet verkocht of kunnen wor den verkocht? Hoe staat het met de bruikbaarheid er van voor de consumptie? Kan niet, indien en voor zoover deze bruik baarheid vaststaat, over deze jam ten behoove van noodlijdenden hier te lande of in Oostcn- rijk worden besdhikt en 'is de Minister bereid, daartoe de noodige maatreglen te fiemen?" INLIJVING DER LICHTING 1920. Met afwijking van het ter zake bepaahle ge- schiedt de inlijving -van de lotelingen der lichting 1920, toegewezen aan de: 1Pantserfort-artillerie, in twee gedeeltcn, en wel het eerste gedeelte in het tijdvak van 1—5 Maart 1920 en het tweede gedeelte in dat van 16—20 Augustus d.a.v. 2. Torpedisiten, in twee gedeelten, en wel het eerste gedeelte in het tijdvak van 15 Maart 1920 en het tweede gedeelte in dat van 1620 Augustus d.a.v 3. Pontonniers en bestemd voor het twee de in te lijven gedeelte in het tijdvak van 3-— 7 Augustus 1920, in stede van 1620 Juni 1920. 4 Veld-artillerie, in het tijdvak van 37 Augustus 1920. instede van 15 October 1920. 5 Rijdende Artillerie, in het tijdvak van 3 7 Augustus 1920 instede van 15 Octo ber 1920 Voor zooveel betreft de dienstplichtigen van vorige lichtingen, die uitstel of vcr Ti ring van uitstel van eerst£.oefening hebben t t Het tijdvak van inlijving der dfenstplichti- ~en van de lichting 1920, toegewezen aan een Hor t'ervnren onder 1 tot en met 5 genoctnde 1 roren wordt dit uitstel geacht te zijn ver- eend: uot de <rroepen 1 en 2 tot 1 Maart 1920; de roe pen 3, 4 en 5 tot 3 Augustus "50 -in d* betrnkken dienstplichtigen moet zooveel noodig zoo spoedig mogelijk een rici-we veriofpas worden toegezonden, waar- h;i bun tot den voor hen hiervoren bepaal- 'en datum verlof wordt verleend. BOTER. Het uitvoerpereentage van boter is bepaald op 35 pOt. der productie over de week van 4 10 Januari 1.1. BESCHUIT. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat uitsluitend aan bak kers, die gewoon zijn, beschuit te bakken, in dien zij zulks wenschen, door het Rijksbureau voor de Distribute van Graan en Meel we- derom regeeringsbloem ten behoeve van de beschuitbereiding zal worden verstrekt. Bedoelde bakkers zullen v hun aan'vragen zoo spoddig mogelijk en uiterlijk v66r 27 Ja nuari a.s. hebben te riohten tot den secretaris van den bond van beschuitfabrikanten in Nc- derland, Mauritsstraat 2, te Dordrecht. '<33MEN*3D MEUWS. DE BRAND IN DE OLIEFABRIEK TE SPIJCK. De brand in de oliefabriek te Spijck heeft den geheelen nacht voortgewoed. De hooge waterstand heeft het blusschingswerk zeer bemoeilijkt. Daarbij vonden de vlammen in het brandbaar materiaal veel voedsel. Hoewel het een zware brand is geweest, is de om- vang toch niet zoo groot als het zich aan- vankehjk liet aanzien. Men heeft het vuur kunnen beperken tot de opslagplaatsen van veekoeken en grondstoffen. Verloren zijn gegaan 2500 ton copra, 1000 ton palmpitten en 800 ton veekoeken ter waarde van 30 a 40 millioen mark. Het fabrieksgebouw was verzekerd. De schade is voor rekening van de Duitsche re geering, in wier dienst de fabriek werkte De perserij is behouden gebleven. Het eer ste.bericht dat een voor den wal liggend tankschip mede in vlammen zou zijn opge- gan, is oiljuist gebleken. Men heeft dit en de ;mdere schepen hijtijds in veiligheid kunnen brengen. De oorzaak van den brand is onbekend ge bleven. Broeifng in de grondstoffen, waar- aan eerst werd gedacht, is uitgesloten. GF.BREK AAN MANSCHAPPEN. Wegens gebrek aan manschappen in het gamizocn te Deventer hebben de militaire autoriteiten een detachement infanterie uit Doesburg mocten vragen om te voorzien in den garnizoensdienst en het verrichten van de noodige corveeen. MOLLENVELLETJES. De handel in mollenvelletjes heeft langza- merhand een ander karakter aangenomen. Sedcrt het politietoezicht op de markrt is ver- scherpt, zijn de opkoopers meerendeels den „boer" opgegaan. Op het land kunnen zij den handel ongestoord uitoefenen. Wij hoorden van een, die in eene week 800 velletjes kocht. De prijs is thans 1,20, PRIJSVERHOOGING VAN BAKSTEEN. Men schrijft aan de Msb. in verband met de berichten betreffende de schade, door den hoogen waterstand toegebracht aan nog onge- bakken steen, dat in zake de steenproductie in ons land in verband, met de brandstofrant- soeneering vrij nauwxeurige gegevens bekend zijn. Aangenomen mag worden dat langs de rivieren in de campagne-1919 zijn gemaakt ongeveer 900.000,000 steenen, terwijl in het overige gedeelte des lands ongeveer 700.000.000 steenen zijn gevormd. Uit de berichten in de bladen mag aange nomen worden, dat ongveer 100,000,000 stee nen zoodanig zijn beschadigd, dat zij als ver loren zijn te beschouwen. Nadere gegevens doen zien, dat dit getal wel zeer hoog is ge- raamd. In totaal zouden dus in het ongunstigste geval 6 pCt. der productie verloren zijn ge gaan. Echter wettigt dit verlies in geen geval de prijsverhooging van tot 50 pCt. van den bestaiuuien verkoopprijs. HOOG WATERi Te Spijck Tiebben tallooze gezinnen met have en goed hun intrek genomen in de school; anderen huizen in de nog warme ringoveas, waar zij een gemeenschappelijke huishouding voeren en broederlijk het karige maal deelen. De Warnsveldsche ringdijk, die sinds 1883 volkomen is verwaarloosd, zal van kistdam- men worden voorzien, aangezien het water er overheen begint te komen. Te Deventer is een nieuwe school door de vluchtelingen in gebruik genomen. Ook in het burgerweeshuis zijn een paar gezinnen gehuisvest De IJsel heeft een vaal-gele kleur. Dit heet een teeken te zijn dat zeer groote was in aantocht is. L)e verbinding tusschen den Gelderschen en Overijselschen rivieroever bij Hattem, die pas drie dagen hersteld was, is weer verbro- ken. AFSCHEIDING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN? In de Donderdagavond onder voorzitter- schap van prof. dr. L. Knappert te Teiden gehouden vergadering van de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden werd het voorstel aanhangig gemaakt zich en bloc af te schei- den van de NederlandsOhe Hervonnde Kerk. Daarbij gold vooral de overweging dat men zelf met financieele moeilijkheden heeft te worstelen en tevens een drukkenden hoofdelij- ken omslag aan de Herv. Kerk moet betalen, de aaneensluiting van de onderscheidene stroomingen in de orthodoxie in de kerk er op geridht is, de vrijzinnigen zoo lang mogelijk uit te sluiten. Aangezien het voorstel van zeer vfcrstrek- kenden aard is, zal een nieuwe vergadering worden belegd, waarin over het voorstel een beslissing zal worden genomen. STAKING POONEEl 9PELERS. iNaar vernomen wordt, hebben de heeren Sluyters en Braakensiek hun tooneelgezel- schap, dat den Plantage-Schouwburg be- speelae, geliquideerd. iDaar de heeren op het oogenblik hun verplichtingen, als zaalhuur- Wtaling, enz. moeten blijven nakomen. wen schen zij| het geboUw niet ongebruikt te laten tot de tooneelspelers weer aan het werk gaan De zaak is omgezet in een variete- en re- vue-onderpeming, Hiedenavond wordt met een variete-voorstelling aangevangen. Bussum. Donderdagavond, lang voor den aanvang van de abonnementsvoorstelling van „mr. Pa rable en zijn Keukenmeisje" te geven door het Hlofstadtooneel in „Nlovum" te Bussum had zich voor het gebouw een groot adntal mannen opgesteld, voorzien van de bekende strooibiljetten der Tooneelkunstenaarsvereeni- ging. Het bleef echter bij het uitreiken van strooi biljetten aan de bezoekers. 'De voorstelling, die voor een zoo goed als uitverkocht huis plaats had, werd zonder eenig incident ten einde gebracht. Nlaar aanleiding van de circulaire van het dagelijlksch bestuur van het Verbond' van Ne- derlandsche Kunstenaarsvereenigingen, waar- bij sympathie wordt uitgesproken voor de ac- tie der tooneelspelers en geldelijke steun wordt gevraaga, heeft het bestuur van den Haagschen Kimstkring, waarvan zoowel di- recteuren als tooneelspelers lid zijn, besloten zich onzijdig te houden. In de algemeene ledenvergadering van den ,Nled. Bond van Bioscooptheater-iDirecteu- ren", gehouden j.l. Maandag te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Hambur ger, is de volgende motie aangenomen: ,;De vergadering entz. gevoelt zich moreel verplicht haar steun te verleenen aan de door de staking getroffen tooneeldirecteuren, stelt echter als voorwaarde, dat alsnog een bemiddelingspoging zal geschieden om het conflict in beiderzijids belang op* te lossen, en gaat over tot de orde van den dag". Mocht evenwel deze bemiddelingspoging afgewezen worden, dan zal de Bond van Bi- oscooptheater-Directeuren den Tooneeldirec teuren1, die door de staking getroffen zijin, den meest mogelijken steun verleenleni. Eenige dagen geleden ontving het lid van Pulehri Studio, de heer Haverman te 's-Gra- venhage het volgende telegram: „Naar aanleiding van het bericht in „Het Vaderland", dat leden van Pulehri Studio schilderijen zullen afstaan voor de staking der tooneelkunstenaars, verzocht de directeu- renbond de noodlottige staking niet te helpen verlengen. Wij willen gaame alle inlichtingen geven om dit verzoek te motiveercn. 'Nlamens de di- recteurenbond dr. Willem Royaards, Eduard Verkade, Louis de Vries, 'N. H: Wolf secreta ris. In antwoord op dit telegvam teekenden de hier na te noemen schilders leden van Pul ehri Studio de volgende verklaring. „De ondergeteekende, leden van Pulehri Studio die hun werk hebben afgestaan ten be-- hoeve van de stakende tooneelspelers verkla- ren hierbij in antwoord op het telegrafiseh verzoek van den Bond van Directeuren, dat het daarbiji niet hun doel was om de staking te verlengen, doch slechts een1 betuiging van sympathie betrof van kunstenaara jegens kun- stenaars welke betuiging ziji wel degelijk wen schen te Hind haven". Volgende handteekeningen van verschillien- df leden. HET SPOORWEGVERKEER MET DU1TSCHLAND. Men meldt van de grens: Het verkeer met Duitschland is nu reus- achtig druk geworden, nadat de staking is bijgelegd. De verbinding DusseldorfDuis- burgEmmerik is grdotendeels weder intact. Reizigers vertellen van uitbreiding der sta king te Frankfort. Honderden Nederlan- ders verlaten, zooals wii reeds meldden, ijlings Duitschland, waardoor het verkeer op de lijn ZevenaarArnhem zeer is toegeno- men. De treinen komen overigens goed op tijd aan. VALSCHE TELEGHAPinSCinE1 POST- WISSELS. Eeeds sedert eeniigen tijd was men tot de ontdekking gekomen, dat van het telegraaf- kantoor Amsterdam valsche telegrafische p-ostwissels warden afgezonden. Die werden oip verischiUende plaataen- geind. Reeds voor een bedrag van omstreeks 5000 werd de Postadministratie op deze manier opgelieht. Langdurige naspeuringen hebban er toe geleid, dat gisteravond een telegrafist en een leerling-telegrafist door den inspecteur E. Joosten zijn gearresteerd, die de valsehe postwissels verzonden. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. KORTE BERICHTEN. Te Hof van Delft is ingeoroken bij den heer den T., die, onraad merkende, eenige sohoten loste, waarop de inbrekers zich uit de voeten maakten en het gestolen zilver weg- wierpen. Bij een twist tusschen lotelingen te Weert is 6£n hunner zoo verwond door messteken dat zijn toestand zeer gevaarlijk wordt geacht. -nln het begin van de volgende week zal een groote partij: dak-pannen ongeveer 50 waggon-ladingen als extratrein van Lei den Alphen, Woerden en Utrecht naar Noord-rrankrijk verzonden worden. De aardappelhandelaren te Leiden hebben den derailprijs van de aardap- pelen: verhoogd. De c.operatiS, die geen extra- winst wil maken, doet aan de verhooging niet mee, zoodat aan de leden tegen den ouden prijs wordt geleverd. Door bemiddeling van het gemeentebeatuur zullen nu aardappelen worden aangekocht, opdat de algemeene de- tailprijs weer zqj. worden verlaagd. De geredde manschappen van de „Ni- colaas" vertrekken morgen van Kopenhagen. De zieken zijin alien hersteld. Alle scholen in Wanroij zijn met ingang van heden wegens het heesrehen van rood- vonk voor onbepaalden tijd geslotep. De termijn, waarin geen ijl- en vracht- goederen uif Duitschland naar Nederland verzonden worden, is op verzoek der Neder- landsche spoorwegen, verlengd tot en met Maandag 26 Januari. De 'Hooge Raad van Arbeid zal in Fe- bruari worden geinstalleerd en onmiddellijk daama met zijn werkzaam'heden aanvangen. EROVINCrAAL NlEUWS. UIT BERGEN. Bergen krijgt nu zijn eigen bioscoop. De heer Peters is eigenaar gewordfti van een bioscoop-installatie en zal nu van begin Februari at in de tooneelzaal van de „Rus- tende Jager" tweemaal per week bioscoop- voorstellingen organiseeren en waarschijnlijk eenmaal per week middagvoorstellingen ge ven. Wij zijn overtuigd, dat deze daad door tal van Bergenaren op prijs zal worden gesteld en twijfelen er niet aan of ook in Bergen zal een bioscoop levensvathaarhcid blijken te be- zitten. Het ligt in het voomemen van den heer Pe ters om in de openingsvoorstelling ook de film te geven, die den vorigen zomer op ini- tiatief van het Vreemdeliugenverkeer in het seizoen van Bergen en Bergen aan Zee ge maakt is. Wij weten, dat deze filmopname uitstekend slaagde en zijn dan ook overtuigd dat het af- draaien van deze film bijzonder op prijs ge steld zal worden. De schoolkwestie is in onze gemeente wel actueel geworden. In het ontwerp van minister de Visser, dat. Maart a.s. in de Kamer in behandeling komt jvorden alle bouwkosten en onderhoudskos- ten van de school trebouwen, ook die voor bij- zondere scholen, ten laste van de gemeente gelegd en de kosten van de onderwljskrach- ten voor rekening van het rijk genomen. Dit heet bevrediging van de onderwijskwestie, maar dreigt voor tal van gemeenten een ramp te worden. Ook voor Bergen wordt het ,niet veel minder. Van R. K. zijde is men reeds aangevangen met den bouw van een afzonderlijke jongensschool, waarvan de kos ten 110.000.bedragen. Ook zal er van die zijde een R. K. Muloschool gebouwd worden, waarvoor de kosten zeker niet min der zullen zijn. Wanneer er nu ook nog een Gemeentelijke en een Bijzondere Neutrale Muloschool komt, dan staan de Beraensche belastingbetalers voor het heerlijke feit, dat zij alleen uit dien hoofde hun belasting met 75 pet. verhoogd zullen zien. Het komt ons daarom zeer gewenscht voor. dat in een vergadering van de burgerij, na deskundige voorlichting, kalm onder ae oogen wordt gezien, wat er in deze gered kan worden. Wij vernamen dat van den heer Klaas de Vries bij Bergens Belang het beripht in- kwam, dat hij niet voor halt Maart in de ge legenheid zal zijn een lezing over de kwestie te houden. Waar de za^k zoo staat, daar ho- pen wij, dat van de zijde van Bergens Belang zal worden ingezien, dat het organiseeren van een dergenjke vergadering, evenals des- tijds voor de electrificatie, aan B. en W. moet worden overgelaten, opdat deze apoedig met een vergadering vap een andere onder- wiis-autoriteit kunnen komen. Wij vernamen ook, dat de afd. Alkmaar van „Volksonderwijs" haar aandacht aan de Berger schoolkwestie schenkt. DE DIJK BIJ't HORNTJE. Men meldt uit Texel: Een lading zakken is aangevoerd van el ders, om den dijk bij 't Horntje met zakken zand te beschermen. Ongeveer 100 man zijn met dat werk bezig. De kans op behoud van den dijk is iets verbeterd. Een groote hoeveelhfeid bloemen, in't pol- dertje uitgeplant, is naar veiliger terrein overgebracht. STADSNIEUWS, VOOR DE WEENSCHE KINDEREN. Verantwoordiug van ingekomen gelden voor de Weensche kinderen bij den peuning- meester van het Comite uit de Vakcentrales, voor overwerk der arbeiders plus bijbetaling door patroons: 30. 150, 6, 61,98 10 ct. zegel, 84, 27, f 100,38 10, 81, 2,50, 87,09, 2,75, 10, J 6,60, 1,50, 31,48, 13,20, 100. In totaal ontvangen f 805,58°. De penningmeester, de heer Jb. Bruijn, Clarissenbuurt 5, verzoekt hen, die voldaan hebben aan 8 uur overwerk voor Weenen. hiervan kennis te geven, opdat hij met geld innen kan doorgaan. ^DER^D^IL^ENSDE^cTuB VAN' -SOC.-DEMOCRATEN. Gisteravond vergaderde de club van soci- aal-democraten, waar onderstaande brief van het Partij-Bestuur der S. D. A. P. een onderwerp van bespreking uitmaakte. Amsterdam, 7 Jan. 1920. Den Heer A. Oskam, Alkmaar. W. P. Het Partijbestuur kreeg van de afdeeling Alkmaar bericht, dat de afdeeling bereid is de leden der club zonder ballotage als lid der afdeeling in te schrijven. doch dat de af deeling van de op de lijst-Verkerk gekomen leden verlangt, dat zij voor het raadslidmaat- schap bedanken. Wij deelden de afdeeling mee, dat wij nota namen van haar bereidverklaring om u en de andere clubleden in te schrijven. Wij ver- zoeken U een lijst van leden der club, aie lid der afdeelmg willen worden, aan den secre taris te doen toekomen. Verder dat wij ons niet kunnen vereenigen met haar bezwaar tegen het behoud der raadszetels en wat dit betreft aan ons besluit vasthouden. Wij verzoeken daarom u en Verkerk geen gevolg te geven aan het te dezer zake genomen af- deelingsbesluit. Deze kwestie zufien wij aan het congres voorleggen en dii de beslissing geven over het punt van geschil. Met P. gr. J. W. MATTHIJSEN, Secretaris De eenstemmige meening der vergadering was dat op deze voorwaarden van het Par tijbestuur moest worden ingegaan, omdat men met voile gerustheid de beslissing van het congres tegemoet ziet. Er werd besloten onder de leden der club een lijst te laten circuleeren en dan deze in te leveren bij den secretaris der afdeeling. In zijn slotwoord wees de voorzitter, de heer Verkerk er op, dat het ham verheugde te kunnen constateeren, dat van de zijde der club steeds met waardigheid is gestreden en men zoo veel mogelijk ae adviezen en wen schen van het Hoofdbestuur der Partij had opgevolgd. Het kassaldo ad 30.50 werd bestemd voor het groote „Volk." AAN VA AHDEST G VOORSTEL. Ala gevolg van de besprdkingen van de Rijkskalendistributie kunnen en zullen de brandstoffen-handelaren ingaan op het be- middeliui»'svooristervan den voorzitter van Alkmaarsche wetgevers. De staking van de brandetoffenbezoTgers die anders Maandag zou uitbreken' wordt hierdoor voorkomen. Het aangenomen bemiddelingsvoorstel van den- heer Haksbergen hield in om de arbeiders een weekloon van 26.50 per week uit te keeren. VRAGEN VAN DEN HEER VERKERK. De heer Verkerk heeft het volgende schrij ven aan den gemeenteraad gericht: Dames en Heeren, Ondergeteekende, O. J. Verkerk, lid van uwen Raad, verzoekt verlof om in de eerst- volgende Raadszifting aan B. en W. de vol gende vragen te mogen stellen le Op welke gronden wordt van net aan genieentewerklieden en agenten van politie toegezegde voorschot ad 100,de genoten kindertoeslag ingehouden 2e. Waarom wordt aan schoolschoonma- kers en brugophalers geen voorschot gege- ven? ALKMAARSCH BIOSCOOPTWATER. De directie van dit theater heeft deze week weer voor een programma gezorgd, dat men met genoegen zal zien. Na het jonrnaal vol- gen prachtige opnamen van de Niagarawa- tervallen die een grootsehen indruk geven van dit natuurwonder. Eddy Lyons en Lee Maran •treden dan op in ,,De held van het Veld" een comedie van een rugbywedstrijd. Interessant is „Haar talisman", waarin Ella Hall en Ro bert Leonard heel goed spel geven. De ge schieden is is eenvoudig en toch boeiend. Een verrassende comedie is het hoofdnummer: „De kleeren maken.... de vrouw! Niet alleen door den bijzonderen inhoud, maar vooral door ihet spel van Julian Eltinge, die van zijn speciale gave om een dame te kunnen voorstellen ge bruik maakt. om in deze comedie op onnavolg- bare wijze de twee zoo versohiliende rollen te vervullen van mej. Dorothy Carfax en den heer Theodoor Trask. Nog nimmer zagen wii een dame met zooveel gestie en bevafligheia door een heer voorgesteld. Men zon faeusch in de war kunnen raiken. Dat dit optreden tot vermakelij'ke tooneeltjes aanleiding geeft; be- hoeft niet gezegd. Een tweetal misdadigers worden op (handige wijze ontmaskerd. Een ge deelte der geschiedenis speelt zich af op een stoomboot, -wat aanleiding geeft tot interes- sante kiekjea CIN6MA AM6RICAIN. La Tosca. Evenals in andere plaatsen is deze kunstfilm alhier met groote befangstel- ling ontvangen en het talrijke publiek heeft met gespannen aandacht het romantische dra ma van Victorien Sardou gevolgd. De Cae- sar-film-maatschappij heeft m de eerste plaats aan de ensceneering de uiterste zorg besteed. Het drama speelt zich inderdaad af in een schiterende omgeving. De costumes waren vol komen in stijl (pl.m. 1800). Statig en ze'lfbewust speelde Francesca Ber- lini de rol van Flora Tosca. De stijgmg die er in hare uitbeelding was, verdient groote waar- deering. Gustavo Serena, bekend als Ar- mand uit Marguerite Gauthier, speelde thans met talenit de rol van den schilder Cavai adbs- si. Het beste spel werd echter geleverd door Alfred de Antoni, die van den laaghartigen, onsympathieken, poUtieambtenaar Baron Scarpia een uitmuntende cr6atie gaf. Baron spel boeide steeds en was tot in versohiliende kleine trekjes, goed verzorgd. Als bewijs, dat mai in deze film werkelijk de beste artisteu heeft laten medewerken, moge dienen, dat een der kleinere rollen vervuld werd door Olga Beuetti, een zeer bekende Italiaansdhe filmar- tiste. De speciale muziek, bij deze film vervaar- digd naar de motieven van Puccini's „Tos- ca werd reeds gisteravond ten gehoore ge bracht en zal ook bij de volgende voorstelim- gen steeds door het orkest worden gespeeld. Wij twijfelen niet of ia „Tosca" zal ook in Alkmaar uitstekend voldoen. VOETBAL. 't Is voor Alcmaria en de voetbal 1 iefhebbers te hopen, dat het weer morgen nu eens mee- werkt en niet op't laatste oogenblik den wed- strijd onmogelijk maakt. Vrijdagmiddag was 't veld uitstekend. Wij zullen dus maar hopen dat de ontmoeting tegen de leidende tlab Z. F. C. zal doorgaan. Met verwondering hebben wij tot nu toe de kranige prestaties van deze Zaandammers gevolgd en wij zijn benieuwd hen nu morgen eens in aerie te zien. Zijn zij werkelijk zoo sterk als Jiet lijkt, dan zal Alcmaria een zware partij hebben. Maar't wil er bij ons nog maar niet in, dat het morgen voor Alcmaria een nederlaag zal worden. Wij hebben weer wat vertrouweu ge- kregen in de Alcmaria-spelers en wij hcpc-n dat zij dit niet besehamen zullen. Dai Z. F. C. echter met't kampioenschap in uitzicht, duch- tig zal aanpakken, dat spreekt van zelf. Maar vertoont Alcmaria tegen de sterkste dubs niet dikwijls 't beste -spel? GEMHENTELrJKE ARBETDSBETTRS. Laat 143. Tel. 645. Geopend op alle w-erkdagen van des voorm. 911 uur en bovendien des Maandagsavonds van 78 uur. Aangeboden: 3 bakkers, 1 boerenarbeider, 1 bauwvakarbeider, 1 eleotricien, 1 -fundee- ringawerker, '8 grondwerkers, 1 kalkbrun -rr, 1 kantoorbediende, 1 kistenmaker, 1 loopjan- gen, 1 loopknecht, 1 machinist-bankwerker, 1 machinist-stoker, 3 metselaars, 10 opperlieden 4 pakhuisknechts, 1 reiziger, 27 schilders, 2 schippers, 2 sigarenmakers, 1 smidbankwer- ker, 1 stoker, 2 straatmakers, 1 stucadoor, .3 tabaksbewerkers, 5 tuinlieden, 1 voeger, 1 wa gon-maker, 1 zakkenstapper en 51 losse werk- lioden. i Gevraagd: 10 kleermakere, 1 metseilaar, 1 schoenmakersjo-ngen, eigarenmaker voor hand- en vormwerker, 1 steenhouwer. Al-kmaar, 17 Januari 1920. De Directeur, 0. DEKKER. EEOTTFICATIE. Een advertentie van den heer J. Koeman in ons nummer van gisteren vermeldt den verkoop van Shaeprolet-auto's. Dit moet vol- gens nadere opgave zijn: Ghevrolet-ailto's. Do BTJRGEIMEESTER van ALKMAAR brengt ter openbaxe kennis dat DE. MILI- TIE- EN LANDWEERiPLICHTIGEN HUNNE IN SEFTEiMBER 1919 INGE- LEVER1DE ZAKBOEKJES MOETEN AF- HALEN TER GEMEENTE-SECRETARIE v66r of op 24 JAN-UARI a.s., tegen afgifte van -de uitgereikte voorloopige lastgevingen. Alkmaar, 15 Januari 1920. De Burgemeestek v-oornoemd, W. C. WENDELAAR. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 17 Januari 1920. Op de heden ge"houden veemarkt werden aangevoer-d: 22 Paarden 250—/ 750, 2-koeien 200— 500, 6 n-uchtere kalvoren 20f 38, 102 magere schapen 40f 70, 31 magere var- kens 60f 90, 88 biggen, 10 w., 2231, 11 "b -kken en -geiten 10—/ 30. ALKMAAR, 17 Jan. De boterprijs was heden: Hoogste markt 1.65, Middelmarkt 1.60, Laagste markt 1.55. Aanvoer 1446 kop. Kipeieren 11—/ 13.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2