DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A FORTUIN En BETTE WOUDSIRA, ALKMAAR. No> 17. HonioTd twee en twinfignte Jaargang UITVERKOOP Electrische Drakkeril - Bioderii - Boekhaodat Nieuwe kieken. b~s' at ult 2 bonnementsprljs bl| vooruitbetallng per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. Bewf)snuramers 5 ct. Advertentleprija 20 ct. per regel, g rooter© fetters near pia&t&resMfo Brleven franco N V. Book- en Handelsdrukker!| v/h. Harms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Admlpistratle Nr. 3. Redact!© Nr. S3. WOEHSDAG Dlreetaurt H. KRAK. HooldredaoteurT|. N. ADEMA. gj J A I U A R I. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het proces Erzberger-Hellierich trekt bui- lengewone aaudacht. Hellferich pleit voor het oude regime ea verbeerlijkt den Keizer, de militaire autoritei- tea ea liuu aanhang, aaa wiea hij, het aller- minst wijten wil, dat Duitschland aiet tea aaauemelijkea vrede heck gekregen. Dat laatste wijt Hellierich aan de defaitis- tische, paciiistiscne ea revolutioaaaire propa- gauda, die zijn oorsprong ia Erzberger's vredesresoluue vaa dea Rijksdag vond. Dus, zegt Hellierich, la Erzberger schuldig aau Duitschland's aederlaag. Het is wel duidelijk, dat het Erzberger ia de gegeven omstandigheden aiet zoo heel moeilijk zal vallen, het tegendeel te bewijzea Uit het proces blijkt, dat Hellierich de rol- leu eenigszms heeit omgedraaid ea als aaa- mager vaa Erzberger optreedt. Hij zegt gedureude de laatste jarea Erz berger te heobea gadegeslagea ea tot de over- tuigiag gekomea te zija, dat deze man nood- lotug voor laad ea volk is. Keeds ia 19U4 ea 1905 tijdens dea opstand in Duit&ch-West-Airika, zou Erzberger, eveaals m dea grootea oorlog, de Duitsche regeering ia dea rug aangevallea hebbea. bcherp critiscerdt Hellierich Erzberger's houdiug bij verschilleude gcbeurtenissen ea deelde mede hoe deze meennalen op compro- mitteereadc wijze aaa zija materiaal kwarn, o. a. door omkoopiag vaa rijksambtenaren, die daarvoor veroordeeld werdea. Later, toen Erzberger reeds minister was, heeit hij dezelfde eigenaardige mediode toe- gcpast, om zich materiaal te verschaiiea. Hij onderschepte vertrouwelijke brieven, die tot den minister van oorlog gericht warea. Toen de oorlog uitbrak, wilde Erzberger in regeeringsdienst propaganda makea ea werd hem de buitenlaadsche propaganda toe- vertiouwd. Maar door zijn onbekwaamheid zijn 'enor- me bcdragen door zijn handen gegaan, die met alleen verkwist werden, maar ook eea aa- deelige uitwerking hebbea gehad. Erzberger, aldus Hellferich, heeit ons in het buiteniand belachelijk en verdacht gemaakt. Hij verweet hem vervolgens in de iamilie- politiek van het Huis Bourbon-Parma terecht gekomen te zija. Wij hebbea, zeide Hellierich, den oorlog vcrloren door het optredea van Erzberger in de hooidcommissie van den Rijksdag in Juli 1917. Door het optredcn van Erzberger viel de rijkskanselier, waardoor het verlangen naar vrede bij Duitschland's vijanden verdween en de .oieele katastrophe werd voorbereid. Da is Erzberger zija ontwrichtingsar- beid in ityerwantschap met de iamilie Bourbon-t begonnen. Hellierich cm He dit landverraad. Erzber ger heeit z. i. ./v bekroond gezien, toea in Mei 1919 vrdesvoorwaardea der Entente bckend werden.. De Rijkspresident en Scheidemana wildea cr, eveaals het gansche parlement met uit- zonderiug van de onaihankelijkea niets van weten, maar zelis de vijandelijke pers wist, dat Erzberger bereid was te ondertee- kencn. In de laatste weken nog heeit Erzberger een verdrag met Belgie afgesloten betreffende de inwisseling van de Duitsche banknotcn die in Belgie in omloop zijn. Ondanks het ieit, dat het bestuur van de Berlijusche Rijksbank er tegcn was, heeit Erzberger beloofd de bankbiljetten tegcn hun waarde aan goud in te wisseien, wat beteekent, dat Duitschland bij den tegenwoordigen koers voor zes en een hali milliard die in Belgie waren ongeveer 30 milliard aan Belgie zou moeten betalen. Zoo houdt, aldus Hellierich, Erzberger huis, ten gunste van een vreemden staat. Deze Duitsche Rijkskanselier, die drinkt en lacht, terwijl hij de vemedering van zijn land bezegelt, is een type van politicke corruptie. Hij heeit zich bij het uitoefenen van grooten invloed dikwijls laten leiden door zijn eigen iinancieele belangen en van zijn vrienden. De corruptie kan slechts uitgeroeid wor- den als het volk en de beambten niets ai te keuren hebben in de leiding van den Staat. Toen Erzberger, aldus Hellierich, in 1903 en 1904 als aigevaardigde naar Berlijrf kwam, was hij 'een onvermogend man, den erg be- scheiden leeide. Hoewel hij er als journalist wel wat bijverdiende, was dat toch niet vol- doende om in weinig jaren een zeker vermo- gen bijeen te krijgen. Bij het begin van den oorlog heeit Erzberger trouwens de journa- listitk vaarwel gezegd. Zijn vermogen is gedurende de vier oor- lqgsjaren tot stand gekomen en voomamelijk uit iukomsten, die hij had verkregen door zich als politicus en als parlementslid bij zaken te interesseeren. Dat hij veel geld heeit, bewijst o. a. het ieit, dat hij met Kerstmis aan de Mathiaskerk re Trier 50.000 Mark heeft toegezonden en men spreekt nog van an- dere belangrijke stichtingen. Ten sloite legde Hellferich er den nadruk op, dat Erzberger opvallend veel moeite deed om voor bepaalde personen invoervergunnin- gen te krijgen en dat hij ook de kleine win- cten niet versmaadde. Daarna kwam Hellierich aan het woord, lie begon met een overzicht van zijn loop- baaii te geven. Hij sprak over zijn werk- znamheid als chei der Duitsche propaganda en gaf uiting aan zijn overtuiging, dat bij buiten Duitschland steeds pradische propa ganda voor zijn land gevoerd heeit.. Hij "oochende niet zijn betrekkingen met het Oos- WBrtjksche Koizershuis, maar zeide steeds g«- tracht te hebben daarvan in Duitschland's be lang gebruik te maken. Z. l. was de vredesactie voomamelijk mis- lukt, doordat de legercommandanten op adr vies van den rijkskanselier, zonder dat deze daarover met anderen beraadalaagd had, Ber- lijn verlaten hadden. Omtrcnt de bekende kwestie, het gebruik maken van Czemin's geheim rapport, merkte Erzberger op, dat de rijkskanselier hem door bcmidaeling van den minister van buitenland- sche zaken inzage heeit gegeven van dit do cument en dat hij daarover alleen in de ver trouwelijke zitting van de centrale commissie uit de Centrumpartij heeit gesproken. Dat was zijn recht en zijn plicht geweest. Nadcre berichten ovfir het verloop van het proces ontbreken tot dusverrc. Maar men ziet uit het bovenstaande reeds hoe het hard' tegen hard gaat en hoe bij deze rechtskwestie een uitspraak over schuld oi on- schuld van het o.ude regime over den smade- lijken Duitschen vrede zal moeten vallen. BUITENLAND. FIUME. De New-York Times bevat het verslag van een onderhoud met Troembits, die verklaarde dat de Zuid-Slavische regeering de voorge- stelde oplossing van het Adriatische vraagy stuk volgens welke Fiume een vrije stad zou worden en de haven alsmede de spoorweg onder toezicht van den Volkenbona zullen komen, heeit aangenomen. Zij'maakt echter bezwaar tegen de voorgestelde bepaling, dat Italie een smalle strook land zal krijgen tus- schen Fiume en de Italiaansche grens in Is- trig. Troembits is van oordeel, dat ItaliS deze strook niet noodig heeit. UIT WEENEN. ,De dag van Zondag is te Weenen, tegen de verwacnting, volkomen rustig voorbijgegaan, daar de socialisten de aangekondigde betoo- gingen niet hebHen gehouden. De com. ten kondigen aan, dat zij voortaan geen burgerlijke vergadering „meer zullen" toelaten en alle lokalen waarin zulkc veigaderingen zijn belegd, zullen vemielen. De staking van het verkeer houdt aan. E>e biaden hopen dat het einde dezer week zal kunnen worden hervat. Te Weenen neemt de onveiligheid toe. In de binnenstad mishandelen en berooven ben- den, die zichzeli terreur-benden noemen, de voorbijgangers. DE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Gisteicn zouden de eerste krijgsgevange- nen naar Duitschland terug worden gebracnt. Zij die op den linkerrijnoever wonen komen het eerst aan de beurt. De eerste gevangenen worden heden in de kampen verwacht, nnwaar zij ontslagen zullen worden. Dage- lijks zullen 6 h 8000 Duitsche gevangenen naar hun vaderland terugkeeren. 90.000 GRIEPLIJDERS IN JAPAN. Er zijn nu 90.000 gevallen van griep, die echter geen kwaadaardig karakter vertoont. In de kazemes is de toestand het ergste. ONGELUK IN EEN MIJNSCHACHT. In een mijn te Roeulx bij Valenciennes is een Hit, waarin zich een twintigtal werklieden bevond, naar beneden gestort 28 meter on der water verdwenen. Alle werkileden zijn ge- dood. KRACHTIGE ACTIE TEGEN DE COMMUNISTEN. De socialistische „Rheinische Zeitung" te Keulen vemeemt, dat de rijksregeering en de Pruisische regeering krachtige maatregelen zullen nemen en die ook met alle hun ten dienste staande middelen zullen ten uitvoer brengen om de onafhanlcelijke en communisti- sche arbeiders te verhinderen hun pogingen voort te zeten, die niet anders dan den onder- gang van het rijk ten gevolge kunnen hebben. DE ARRESTATIE VAN ONAFHANKE- LIJKEN. Ingevolge de bloedige gebeurtenissen voor j.l., zijn en geari Behalve Dauming zijn elf radicale leiders ge- ngevolge di den Rijksdag, op den 13en j.l., zijn, naar reeds gemela werd, 26 personen gearresteerd. vangen genomen, onder wie Maltzahn, van de centrale der socialistische bedrijfsraden, ach- ter welken naam de bekende roode uitvgeren- de raad zich verbergt. Hiermee is de reeks der arrestaties nog niet geeindigd. Het is geble- ken dat er een buitengewoon ophitsend com- munistisch blad wordt verspreid. Advocaat Rosenfeld heeit stappen gedaan om Dauming vrij te krijgen, maar deze was nog niet in verhoor genomen. HET PRDCEiS ERZBERGER- HELFFERIGH Te Berlijin is het proces Erzberger-Helffe- rich begonnen. Er was enorm veel belangstel- ling voor dit proces, dat wel een 14-tal da- gen zal duren. De gewezen staatsminister en vice-kanselier dr. Helfferich wordt er van beschuldigd in een aantal artikelen in de Kreuzzfeitung minisiter Erzberger verwe- ten te hebben voor en na den oorlog als par lementslid van zijln politieke ken'nis ten gunste van zijn particu iiere zaken op een on- v/aardige wijze te hebben gebruik gemaakt. Dr. Hlelfferich wil bewijizen dat zijn beschul- digingen waar zijn en heeft talrijke getuigen doen oproepen om izijn standpunt te verdedi- gen. SCHRrKKELJAAR. In dit jaar zullen de meisjes het recht heb ben, om huwelijksaanzoeken te doen. Een re- dacteur van de Daily Mail heeft eens een en- qu-tta ingesteld hoe dat gebeuren zou. Hij zegt o.a. het volgende: iDe particuiiere secretaresse van een koop- man zeide, dat zij geeni reden zag, waarom een vrouw niet aan een man zou ivragen, om haar te trouwen. Op de vraag, of zij het mon- deling of schriftehjk zou doen, antwoordde zij, dat zijl het plotseling mondeiing zou doen, na er langen itijd over, nagedacht te hebben. Zij zou precies zoo doeni, als'of zij naar haar chef toe ging, om een week vacantie te vragen alleen wist zij in dit laatste geval dat hij altijd ja zou zeggen. Zij verwachtte, dat zij misschien wat zou stotteren en idan wegloo- pen en zich1 verstoppen, na eenige emstige woorden gesproken te hebben. Een ongehuwde schrijfster zeide dat zij haar'aanzoek aan een man in een brief zou doen, ongeveer in dezen vorm „Beste jongen, Ik doe dit niet omdat ik het wil. maar omdat ik voel dat jij wilt, dat ik het doe, en dat jij alleen maar wegens flauwe, oude gewoonten denkt, dat je er het recht niet toe hebt. Ik trek dus partij van het schrikkeljaar en wil je zeggen, beste, dat wat ik in het leven het allermeest begeer, is, je vrouiw te worden. Mag ik?> Je Meisje". Een) typiste vond dat een telegram de bes te vorm zou zijin, om een man „wakker te schudden". Ziji wilde seinen: „Gelukkig schrikkeljaar, beste, flauwe, oude soeskop". De mannen, die ondervraagd werden, had-* den verschillende meeningen over de manier, waarop de brieven met aanzoeken aan hen in- gekleed moesten zijn. Een dichter vond twee regels op rijm voldoend: „Want a wife? Yours for life", wat in het oollandsch onge veer weergegeven zou kunnen1 worden met de woorden: „wil je eeri vrouw? Voor't leven jou". Een journalist was ook voor telegramstijl; ongeveer aldus: Beste, Het is een schrikkel jaar. Zullen wij? Laten wij- Je toekomsti- ge vrouw". Een schrijver van korte verhalen vatte de zaak emstiger op en deed den volgenden brief als model aan de hand, dien hij geschikt achtte om het hart van een niet al te verstokt vrijgezel te vermurven: „Geliefde ik schaam mij niet om dit neer te schrijven, om dat 't de naam is waarmee ik gewoon ben jou bij mijzelve te noemen ik mag je lijden. Ik wil dat je mijl trouwt. Ik ben niet bang dm ie dit te vragenik ben gelukkig bij de gedach- te dat jij het mij al eerder gevraagd zoudt hebben als jij niet zoo'n beste, veriegen man waart. Ik zal een en al ongeduld zijn naar je antwoord, niet omdalt ik eenigszins twijfel, hoe het zal uitvallen mijn vrouwelijke in- luitie kan zich niet in een zaak als deze ver- gissenl maar omdat ik mij dan werkelijk zal kunnen noemen je allerliefste". KORTE BERICHTEN. Het stoomschip „Mongolia", hetwelk den 8en Januari van New-York vertrok met 24 pasagiers le klasse en 848 tuschendeks, zoowel met post en en stukgoederen, is te Hamburg aangekomen. De „Mongolia" is de tweede stoomboot, die hier gearriveerd is van de Americaan Line, welke een regelmatigen 14-daagschen dienst onderhoudt. Het zal den 24sten weer vertrekken. Het Amerikaansche stoomschip „Maho- na", dat Vrijdag j.l. van New-York te {Copen hagen is aangekomen en daarop weer ver trok, is tijdens zwaar stormweer in het Katte gat, ongeveer 1 mijl uit de Zweedsche kust, vergaan. Van de 50 leden der bemanning werd slechts de tweede stuurman gered. De andere 49 zijn verdronken. De mijnwerkersstaking is thans, zoowel mborndi geeindigd. In alle door de staking "getroffen in het Hamborndistrict als in het Rijndistrict gebieden wordt weer gewerkt. Millerand heeft tot commissaris-gene- raal der republiek in Elzas-Lotharingen ad interim benoemd den secretaris-generaal, diei is toegevoegd aan den commissaris-generaal. Millerand is voornemens, zich a.s. Zondag naar Straatsburg te begeven, om afscheid te nemen van zijn ambtenaren. De troepen, die door den Oppersten Raad tegen de Russen in Caucasi§ zouden kunnen worden afgezonden, zouden eene sterkte hebben van 200.000 man. Maarschalk Foch en generaal Henry Wilson zouden hierover reeds besprekingen gevoerd hebben De gemeeneraad van Parijs heeft giste- ren op plechtige wijze de senatoren en volks- vertegenwooraigers van Elzas-Lotharingen ontvangen. Hierbij waren aanwezig Poincate, Deschanel, Millerand, de generaals Foch en Petain. Er heerschte.een groote patriottische geestdrift. Van Britsche zijde worden nog geen of- fensieve maatregelen genomen tegen de bols- jewM. De Belgische Kamer heeft de leening van 5 milliard goedgekeurd. De Britsche Derajat-colonne leverde een ernstig gevecbt met de Waziris en verloor aan dooden en gewonden 380 man. Bij Schneidemiihl had een ernstig spoor- wegongeluk plaats; 18 doodem 20 gewonden. Officieel wordt medegeaeeld, dat de prins van Wales dit jaar niet naar IndiS zal gaan, doch tegen 15 Maart naar Austra lia en Nieuw Zuid-Wales zal vertrekken. Admiraal Sims heeft onthullingen ge daan over de Amerikaansche vlootpolitiek tij dens den oorlog. De Italiaansche zaakgelastigde te Ber- lijn, graaf Marcatti di Viano heeft zijn ge- loofsbrieven aangeboden. De Britsche vrachtboot Yarmouth met een lading likeur geraamd op een waarde van 2 millioen heeft draadloos gemeld dat zij aan de kust zonk. Zij was op weg naar Ha- vanna, 3 schepen zijn ter assistentie uitgeva- ren. Het Amerikaansche stoomschip Marco- na uit New-York van 5311 ton is hij het vuur van Nidigen op een rots geloopen en ge- zonken. Poincard heeft aan het gemeentebestuur van Verdun medegedeeld, dat hij het oorlogs- kruis aan de stad zal komen overhandigen, voor hij zijn functie neerlegt. Ten einde jpaal ea perk te stellea aan de verwoestingen, in Belgie, door het mood- en klmtwzeer veroorzaakt, heeft de mini- van Lafidbouw het vervoer van vee tot 1 Maart a.s. verboden. Uitgezonderd ia het vee, dat voor de slachtbank bestemd is. Uit Cincinnati wordt bericht, dat bij een ontploffing in het gebouw van de Newton Thee-Mij. vier brandweerliedea werden ge- dood, terwijl 13 personen gewond werden. Uit Berlijn seint men d.d. 17 Januari, dat het postverkeer van Duitschland naar Nlederland is stopgezet. Voor den uitvoer van aardappelen naar noodlijdende landen worden slants zand- aardappelen toegestaan. Kleiaardappelen mo- gen niet worden uitgevoerd. De nota der geallieerden aan Nleder land tot uitlevering van den gewezen keizer is vastgesteld en wordt heden verzonden. DE UITLEVERINGSKWESTIE, Het bericht in een der Belgische biaden, dat de nota, waarin om de uitlevering van den ex- keizer wordt gevraagd, hier in regeerings- kringen groote beroering heeft doen ontstaan, moet als lichtelijk-overdreven worden gesig- naleerd. Ia die kringen was men op de komst der nota volkomen voorbereid. Niet in dezen zin echter, dat de Regeering reeds een beslissing zou hebben genomen. Dit is inderdaad niet gebeurd. De ministerraad heeft stellig nog geen bepaalde uitspraak1 gedaan. De vraag rijst evenwel, welke minister het meest bij de uitleveringsprocedure betrokken is. Als men de kwestie juridisch stelt, dan on- getwijfeld de minister van Justitie. Bekijkt men haar allereerst uit een oogpunt van inter- nationale politiek. dan de minister van Bui- tenlandsche Zaken. In dit verband verdient het de aandacht, dat de commissie van drie deskundigep, te vorigen jare ingesteld om ad- vies uit te brengen over de rechtspositie van den gewezen keizer in ons land, dit advies moest uitbrengen aan den minister van Justi tie. Het staat oUgetwijfeld vast, dat de Regee ring tot voor kort absoluut geneigd was, de kwestie te beschouwen als van overwegend- juridisch belang. De bewering, ook al in de buitenlandsche pers verschpnen, dat onze Regeering aan den ex-keizer reeds een bepaalde toezegging zou hebben gedaan, is natuurlijk pure awaasheid. Uit de beste bron en van iemand, die herhaal- delijk met hem in contact is geweest, weten wij echter, dat de heer von Hohenzollem zelf kort geleden de uitleveringskwestie niet meer als ernstig beschouwde, en dat de ex-kroonprins er'zich veel zenuwach tiger over maakte dan zijn vader. Intusschen moeten wij hier aan toevoegen, dat in bevoegde kringen hier ter stede de overheerschende meening is: dat de uitleve ring niet zal plaats hebben.. (Tel) HONGAARSCHE DANKBAARHEID. De Minister van Buitenlandsche Zaken in Hongarije heeft zich uit naam van de Hon- gaarsche regeering rechtstreeks gewend tot net hoofdbestuur van het Nederlandsche Roo de Kruis, ten einde daaraan van zijn erkente- lijkheid uiting te geven voor de krachtige ac- tie, die in het bijzonder door het Nederland sche R6ode Kruis is gevoerd ten bate van de behoeften der Hongaarsche hoofdstad. Met de grootste dankbaarheid zal Honga rije zich ten a|len tijde deze menschlievende actie herinneren, die waardig den naam van de Nederlanden in den vreemde ophoudt, al dus luidt het slot van dit schrijven. DE TOONEELSTAKING. Nader wordt gemeld dat ook* nog de hee- ren Gerard Vrolik, Jan van Ees, Tonny Ste ven, Gerard Robbers, S. Poons en de dames Curry Schiller-Italiaander, Cissy Denekamp, benevens de heer en mevrouw Jan C. de Voa als lerjpn van de N.T.K.V. bedankt hebben. Of dr. Willem-Royaards de hem op voor- stel van Eduard Verkade door den Raad van Beheer der K. V. „Het Nederlandsch Too- neel" aangeboden plaats als gedelegeerd lid Teletoon voor Molfand. ANSICHTEM (zwaH sn brulndrukl. Zwart f 10.— p. 1000 Bruin f 11 75 p. lOOO. (met inbegrip van opname). Preflteert van deze aanuieding. Zendt spoedig uwe bestelling aan JSltaavsorl SO. Alieenverkoop van dien Raad zal aanncmea? Vraagt het Handelsblad. Begrijpelijkerwija is den aangezochte termijn van overweging gelaten, war "'an den afloop zullen moeten afwachten. Aannemen beteekent het voortzetten drt historische lijn: de Koninklijke Vert^nis na in den Stadsschouwburg. Daarmede ha ;l samen het behoud van het komnklijk subsidic, het verkriigen van de beschikking over een aanzienlijk fonda van decors ea requisie'- o, repertoire enz. erwerpen beteekent de Hquidatie der ven- nootschap tegen 1 September, waarop in hat bericht van Verkade's aftreden werd gezin- speeld, Zoowel voor zulk een tlquidatie, ate voor verplicntingen vaa do noedelijken meuwet. bespe- too- het cvernemen der K. V. door den vermo ler van den Stadachouwburg, heert de neeli kMta den der artisten" tot cohtractbreuk, en het staat te bezien of't der vakvereeniging gelukken zal, de bij deurwaardersexploit in gebreke gestel- den weder op hun plaats "te krijgen. Ia dit niet het geval, dan heeft de nieuwe bestuurder vrije keua voor het samenstellen van zijn gezelscbap, ev is de liquidateur van veel bezwarende verplichtingen ontslagen. De ze laatste kan zelfs de cantractueel bedongen schadeloosstellmgen als activia plaatsen op zijn balans. Het oogenblik is nog niet gekomen, over den stakingsfactor met zekerheid te sprekea. Toch moge reeds gewezen worden op de noodzakeujkheid, hoe ook de afloop zij van het economisch conflict, de mogehjkheid te behouden van een vruchtbare artistieke sa- menwerking. Het vae victia in al zijn ge- strengheid toe te passen, zou in niemands beiang z'jn. Er moet na de staking weder kunst gemaakt worden, dat ia met toewijding, liefde en zelfopoffering gewerkt aan een ge- meenschappelijke taak. Eerst wanneer in dea staker de kunstenaar herleeft, zal dit mogelijk zijn. Maar ook: wie thans noodgedwongen opgaan in hun werk- geverschap, zullen wrevel en teleurstelling moeten overwinnen, het vertrouwei hervinden in him roeping. UITSLUITING IN DE BOUWVAKKEN. Te Haarlem, Schoten, Heemstede, Bloemen- daal, Velsen, IJmuiden en Zandvoort is een staking uitgebroken onder de bouwvakarbei- ders, leden der Landelijke Federatie. Zij om- vat circa 100 man, timmerlieden, metselaars ep opperlieden. Reeds lang haa er iets ge- broeia, maar men meende door overleg nog tot een schikking te kunnen komen. De Algemeene Bouwvakarbeiderstoond heeft nog met tot staking besloten. Wel meent het bestuur hiertoe het recht te hebben, doch om tactische redenen is het er nog niet toe overgegaan. De patroonsbond wil niet meer dan 30 pCt. betalen boven het vastgestelde loon van 35.— bij aangenomen werk. Tot nog toe ont- vingen vele arbeiders meer, zoodat zij door deze maatregel financieel getroffen worden. Er zijn er bij die hierdoor 10 k 15 gulden per week minder ontyangen. Voorts acht de organisatie het gewenscht dat ook de timmer lieden die op vaste werkplaatsen arbeiden, hooger bezoldigd worden dan tot hiertoe Namens de Patroonsvereenigingen uit bo- vengenoemde plaatsen was, d.d 8 Jan. een schrijven aan de gezellen verzonden, met be paling der loonen en in een schrijven van Aan de leden der patroonsvereeniging is een adres gericht, waarin hun werd aange- zegd, dat zij Dinsdag (gisteren) hun perso- neel het werk hadden op te zeggen tegen den 22sten dezer. Op 1 Mei j.l. is een collectief contract afge sloten, bepalende een uurloon van 60 cents tegen 50 uur per week, en met ingang van 1 Nov. 1919 67 cents per uur bij een 45-urige werkweek. In een latere confer en tie tusschen patroons en arbeiders, is gezegd door eerst- genoemden, dat zij met meer kunnen door- gaan, indien de werklieden individueel hooge- rc loonen vragen en steeds van patroon ver- anderen. Van arbeiderszijde werd hierop ge- antwoord, dat de patroons dan maar moeten doen wat in hun belang is. Er is niettegenstaande het contract geen eenheid. De werklieden achten hun loon, te laag, hetwelk was gecontracteerd toen men dacht dat de levensmiddelen in prijs zouden dalen. Echter is het tegendeel gebeurd. En de patroons willen dat de arbeiders niet steeds van patroon veranderen, indien een ongeorga- niseerde patroon eenige guldens hooger loon biedt De besturen der vakvereenigingen wei- geren dit bun leden te gebieden. I

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1