DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Moord op Karl Llebknecht en Rasa Luxemburg No. 20. Honderd twee en twintigste Jaargang 15)20 Uit den Alkmaarschen Raad. NIUZ1KALE MEDEWERKING. EntrfiB 15 ct. OH nunmar bastaat uft 4 bladen abonnemonlsprljs bi) voorultbetaling per 3 maanden I 2,00, franco per post 12,50. Bewljsnummers 5 ct. Advertentleprljs £0 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N V. Boek- en Handelsdrukkerl) v/h Harms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Adminlstratie Nr. 3. Redactfe Nr. 33. Z A T 111 R DAG Dlraotaur: 0. H. KRAK. Hoofdredaoteur: Tj. N. ADEMA. 24 J A N U A R I. Het is aan geen twijfel onderhevig of de heer Wendelaar zal als oud-cavalerie-officier al tot de overtuiging gekomen zijn, dat een cskadron huzaren volgzamer en gemakkelijker te regeercn is dan het college van vroede va- dcren en moederen die in Alkmaar's raads- zaal over de belangen onzer gemeente dis cuss ieeren. Er is een gemeentebelang, dat alien willen dienen, maar ieder wil dit doen naar eigen inzicht cn naar eigen politieke beginselen of godsdienstige ovt. iuiging. En omdat er vele godsdiensten en vele po litieke partijen zijn en omdat steeds weer blijkt, aat de op den eh denzelfden wortel stoelenden en de hetzelfde politieke program onderschrijvenden het over verschillende vraagstukken ook weer onderling hopeloos oncens kunncn zijn, is ten slotte onze Raad menigniaal een debatingclub, waar men het „zooveel hoofden zooveel zinnen" kan con- stateeren cn waar men zich met verwonde ring afvraagt of deze onderling plukharende da;:. en heeren in werkelijkheid alien naar hit g^meenschappelijke schoone doel van de bevardcrinig der volkswelvaart en den bloei der gemeente etreven. De Oenestet geraakt een beetje uit den tijd, maar hij heeft in zijn dichtwerken toch wel eens logische opmerkingen gemaakt, die in algemeene herinnering zijn gebleven. En ddn daarvan is zeker wel die waarin hij vcrkondigt, dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is. Dit gcldt nict alleen voor de Raadsleden, maar ook voor de journalisten en aangezien de laatsten in overweging nemen, dat het volgen van sprekers en het persklaar verslag maiken1 eep zeer inspannende arbeidt is kwamcn zij onderling tot de conclusie, dat een tijd van 1Y> uur ruim voldoende is om alle sprekers in de gelegenheid te stellen hun hart over de punteii eener betrekkelijk kleine agenda te lucntem en werd1 besloten, dat men om 11 u. des avond® de vulpen er bij neerzou leggen. Niot alleen de jotlrnalisten zouden daar- mede gebaat zijn, want de ondervinding heeft ook op andere plaatsen bewezeri, dat wan- neer men de zekerheid heeft, dat van het ge- sprokcne niets meer naar de burgerij zal doordringen, de deb.atten heel wat beknopter en ireel wat zakelijker plegen te worderi. Thans is de r&adszaal nog te veel de plaats die door verschillende partijen voor het voe- ren van politieke propaganda misbruikt wordt, nu blijkt nog maar al te dikwijls, dat het debat niet een woordenwisseling over de beste behartiging van het gemeentebelang is, maar een loven en bieden om de volksgunst, een verheerlijking van eigen activiteit naasf een algeheele ontkcnning van de goede bedoe- lingen en het onpartijdig inzicht van politie ke tegenstanders. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat op aarde geen twee menschen in denken en spre- ken gclijk zijn. Fn nergens komt men eerder tot deze con- -1 bij het aanhooren der diverse be en en debat'ten over het welzijn van '•.ierij en den bloei onzer gemeente. E zijn agenda-punten waarover sommige rSad-lrden zich verschrikkelijk opwinden en waarbij anderen bedaard blijven, er zijn ra^ds'eden, die meenen het meeste succes te kunnen veroveren door onoverzienbare rede- voeringen en er zijn er ook helaas maac weinigen die kort maar krachtig zeggen wat hun op het hart ligt. Er zijn sprekers wier vlotte betoogtrant, slagvaardighcid cn logische gedachtengarig het een genot is om aan te hooren en er zijn er ook, die toonloos, eindeloos en succes-loos hun weinig interessante beschouwingen voor- lezen een daamede slechts den voorzitter en de pers dupeeren, die beiden gedwongen zijn om dergelijke breedsprakige betoogen met meer of minder geveinsde belangstelling aan te hooren En dan betreur je wel eens, dat het regle- ment van orde geen enkel artikel bevat waar bij het den journalisten geoorloofd is zich van tijd tot tijd in het debat te mengen, om al te vervelende en op al te groote politieke winst beluste redenaars aan de waarheid van Shakespeare's vertaalde versregelen te herin- neren De wereld is niet dan een groot tooneel. Acteurs zijn alle mannen, alle vrouwen. Zij hebben hun afwisselende „op's" en af's En beurtlings speelt een zelfde vele rol- len Dank zij het initiatief van den heer Rin gers, zal er dan eindelijk niet alleen meer vcr noodwoningen gesproken, maar ook aan noodwoningbouw gedaan worden, zoodat caxloozen voortaan niet meer op het politie- bureau aangewezen zijn. Dat is een stap in de goede richting, al wordt de daad van den heer Ringers voor hot ei van Columbus uitgekreten en betoogen di verse raadsleden, dat hij eigenlijk niets bij- zonders tot stand gebracht heeft, omdat zij prccies hetzelfde hadden kunnen volbrengen. Maar het feit blijft dan toch bestaan, dat niemand v66r den heer Ringers met een der- gelijk voorstel gekomen is. Er is zonder twijfel en voornamelijk door de sociaal-democraten, die steeds op verbetering der slecbte woningtoestanden hebben aangedronaea herhwldelijk op woninfbouw m *«k *p n*adBWBinsfheiuy aangedrongen, maar het bleef bij een pressie- uitoefenen op Burg, en Weth., bij het leveren van een voortdurende critiek op hun beleid, maar van zelf de handen uit de mouw steken was geen sprake. Terecnt iieeti Mr. Leesbcrg opgemerkt, dat er hier tor stede nog steeds geen soc.-dem woningbouwvereeniging bestaat en nu moge de neer Westernoi uitroepen, aat de soc.-aem zich reeds met woningbouw bezig hielden toen de katholieken er nog niet aan dachten en met het oog daarop naar de oprichting der bouwvereeniging „Kennemerland'' verwij- zen, hij weet zoo goed als ieder ander, dat deze voorsteliing van zaken misieidend moet genoemd worden. Want wel werd v66r 25 jaar hier ter ste de „Kennemerland" mede door den heer Uitenboscn in het leven geroepen, maar deze was raadslid door een arbeiderskiesver- eeniging getcozen, hij nam o. a. met katnohe- ken in net bestuur der bouwvereeniging zit- ting en heeft eerst later de sociaal-democrati- scne beginselen tot de zijne gemaakt, toen de bouwvereeniging al werazaam was en deze dus allerminst een kind van sociaal-democra- tischen huize kan genoemd worden. Ten slotte doet net er weinig toe wie tot leniging van den wouingnood in onze ge meente de koe bij de horens durft pakken, maar men krijgt onwillekeurig een eigenaar- digen kijk op menschen en 'toestanden, als een debat over door alien gewenschte nood- woninigen op een vechtpartij om het getuig- schrift van de grootste activiteit en de beste behartiging van het volksbclang uitloopt Het' debat tusschen Mr. Leesberg en den heer Westerhoi was niets anders dan een we- derzijdsch verwijt van jaloerschheid en inge- nomeuheid met eigen daden. Men gunde el- kaar zelfs niet het succes de geestelijke vader dezer noodwoningen te zijn. Dc sociaal-democraten, die zoo dringend om noodwoningen geroepen hebben, vonden die van den heer Ringers nog lang zoo aan- bevelcnswaardig niet als die waarover zij zelf een adverentie in een der bladen ontdekt hadden en men zou over en weer elkaar gaarnc een nedcrlaag bezorgd hebben, wan- neer men niet tevens begrepen had, dat dc dakloozen ten slotte meer met een noodwo- ning dan met een politiek debat gebaat zijn. Toch mag het verwondering wekken, dat ondanks den grooten woningnood hier ter stede, vele der door „Volkshuisvesting" ge- bouwde woflingen reeds eenige weken geheel gereed zijn, maar door gegadigden nog steeds niet betrokken kunnen worden. Is het juist wat men ons verzekerde, dat dit laatste op vaststelling van den huurprijs door het college van Burg, en Weth. wacht, dan mag het zeker betreurd worden, dat van die zijde niet wat meer activiteit tot een spoe- dige oplossing van het woningvraagstuk ge- toond wordt. De burgemeester heeft aan alle bedrijfs- hoofden een circulaire gezonden, waarover waarschijnlijk nimmer in den raad gesproken zou zijn, wanneer niet een dier bedrijfshoof- den ze ter kennis zijner werldieden en langs dozen weg ook tot die van een onzer sociaal- mucratische raadsleden gebracht had. Die kennisgeving houdt in, dat bedrijfs- jiuofden, waar het belangrijke aangelegenhe- den betreft, geen inlichtingen meer aan raads leden mogen verstrekken, maar deze, wanneer zij om informaties komen, naar Burg, en Wetn. moeten verwijzen. Deze circulaire heeft o. i. veel voor, maar ook veel tegen. Z'j heeft dit voor, dat men ten slotte van Burg, en Weth. betrouwbare inlichtingen zal kunnen krijgen en dat door de vragen der raadsleden Burg en Weth. tevens kunnen na- gaan wat de aandacht van den raad trekt en in verband daarmede mogelijke maatregelen ter wegneming van bestaande grieven of mzake wenschelijk gebleken verbeteringen kunnen treffen. En wij gaan hierbij natuurlijk van de veron- derstelling uit, dat Burg, en Weth. ten alien tijde bereid zijn alle gewenschte inlichtingen zoo volledig mogelijk te verschaffen en, wan neer zij de vragen niet kunnen beantwoorden, daarbij van de voorlich'ting der betrokken be- ni iifshoofden gebruik maken. Maar. het heeft dit tegen, dat de beoordee- ling of de vraag van een raadslid belangrijke of niet belangrijke aangelegenheden betreft, ten slotte geheel van de bedrijfshoofden af- hangt en deze, ter voorkoming van eventueele moeilijkheden", al heel spoedig geneigd zullen zijn de vraag als belangrijk te beschouwtn en den vrager naar Burg, en Weth. te verwijzen. Zoodat in zeer vele gevallen de raadsleden voor hun inlichtingen van allerlei aard uit- sluitend op Burg.'fcn Weth. zijn aangewezen En nu moge men aannemen, dat hun advies van groote onpartijdigheid zal getuigen, ten slotte ontbreekt toch de gelegenheid de per- soonlijke meening van verschillende ambtena- ren im te winncn cn kan deze circulaire dan ook niet anders dan belemmerend werken op het onderzoek dat een vertegenwoordiger on zer burgerij naar personen en toestanden in diverse gemeentebedrijven wil instellen. Dat dc directeur der plantsoenen de be- doelde circulaire aan zijn wcrklieden bekend maaktc, heeft natuurlijk nimmer in de bedoe- ling van den burgemeester gelegen, maar was het gcvolg van een misverstand, dat wel te verklaren is door een niet-gcwilde clausulc uit de bedoelde circulaire, waarin de betrok ken ambtenaren verzocht worden den inhouci daarvan ter kennis van hun onderhebbend peaaoezikl ta biw&m* Inmiddels bewijst dit misverstand reeds hoe de bewuste circulaire tot heel wat onge- wenschte opvattingen en daardoor tot een bclemmering van net onderzoek van raadsle den naar personen en toestanden in gemeen tebedrijven kan leiden en mag het toegejuicht worden, dat de burgemeester althans beloofd heeft in een nieuwe circulaire bedrijfshoofden nauwkeuriger te dezer zake te instrueeren. Met algemeene stemmen heeft de raad be sloten de vroeger in de stadsapotheek werk- zame dames met in gang van 1 Januari voor- loopig voor 6en jaar uit de gemeentekas een uitkeering te verleenen, gelijk staande met het verschil tusschen het tot dien datum genoten salaris en het bedrag van het haar te verlee nen pensioen. (a). Deze uitkeering wordt evenwel ook ver- minderd met het bedrag, dat de betrokkenen gdnieten uit arbeid of bedrijf sedert den dag waarop het besluii tot opheffing der apo- theek is gevallen, ter hand genomen. (b). met dien verstande, dat hetgeen wegens pensioen en inkomsten uit arbeid of bedrijf genoten wordt, niet mag dalen beneden de laatst ge noten bezoldiging (c.). Lezen wij ait besluit coed, dan komen wij tot de volgende vergelijkingen: (a). Uitkeering vroeger salaris pen sioen. (b) Uitkeering vroger salaris (pen sioen latere verdiensten). (e) Pensioen latere verdiensten (of is grooter dan) vroeger salaris. Dus uitkeering' vroeger salaris vroe ger salaris (of meer dan het vroegere salaris). Ergo: de dames krijgen bij eigen verdien sten niets of moeten geld toegeven. Wii twijfelen er niet aan of de gemeente- secretarie zal ons wel mededeelen dat onze berekening fout is. Maar wij zullen dat dan toch aan de vol- komen onoplosbaarheid van de ons thans :oegezonden rebus moeten weten. Over het bioscsoopvraagstuk zullen wij weinig meer zeggen, omdat onze meening in- zake het keuren van films voor volwossenen van algemeene bekendheid mag geacht wor den. Dank zij het optreden der commissie die „Het gevaarlijke pod" heeft gekeurd, is de raad zelf op het goede pad teruggekeerd door zich in meerderheid tegen een censuur van door' velen onbevocgd geachteu voor volwassenen te verklaren. De burgemeester moge aan het rapport der commissie vasthouden en de bewuste film als een zedelooze vertooning brandmerken, ten slotte is het feit niet te loochenen, dat de burgemeester zich op anderer oordeel en de linkerzijde van den raad zich op eigen oor deel kan beroepen. En dit oordeel was unaiem, dat deze film geenszins de zedelooze vertooning met slech- te strekking was waarvoor men haar afge- keurd had. Trouwens de heer Westerhof maakte een lijstje van 22 steden, waaronder een vijftal zuiver kaiholieke plaatsen, openbaar, waar ucze film zonder afkeuring vertoond is. Aiaar daar ziin ook geen keuringscom- niissies", riep Mr. Leesbcrg triomphantelijk uit en het antwoord van den heer Westerhof kon niet anders dan van verwondering ge tuigen, dat men in kaiholieke plaatsen geen keuring noodzakelijk oordeelde. Waarom beijvert men er zich dan wel in Alkmaar voor, waarom moet dan onze ge meente tot een vac de weinige uitzonderin- gen in den lande behooreji? Wij zullen er niet veei woorden meer aan verspillen, onze meening lb dezen opzichte is van algemeene bekendheid, wij hebben tegen „Ons Blad" en tegen den heer Van den Bosch destiids te heftiger voor opheffing der voor velen beleedigende censuur gestreden. De bioscoopcommissie zal blijven waken, dat jeugdige personen, wier leeftijdsgrens verhoogd is, van deze bioscoopvoorstellin- gen geen .nadeel ondervinden en zedelooze vertooningen zal de burgemeester steeds aan de hand van artikel 18 der Gemeentewet kun ncn verhindcren. Al heeft hij zich in het bioscoopconflid aan de zijde der rechtsche partijen geschaard en de aanneming der motie, welke opheffing der censuur bedoelde, ontraden, wij twijfelen er toch niet aan of hij zal, nu deze motie door de geheele linkerzijde toch is goedgekeurd, daaruit de conscquentie trekken, dat ae meer derheid der burgerij van overheidsbemoeiing en censuur op kimstgebied niet dan in de ui- tcrste noodzakdijkhcid gediend is Is de heer Van Well tijdelijk gemeente- ambtenaar geweest of niet? Daarover is lang gedebatteerd en men is ten slotte niet tot overeenstemming geko men. Evenmin als het duideliik is of ,.Volks- huisvesting" dan wel of dc gemeente bouwt, is het duidelijk of de heer Van Well voor be doelde woningbouwvereeniging dan wel voor de gemeente gewerkt heeft. Hij is dus cen slachtoffer van het afschu- welijk misverstand. Maar juist omdat er geen eenstemmigheid en geen zekerheid was, begrijpen wij niet, waarom den heer Van Well, die inmiddels naar Breda verhuisd is, de vcrklaring, dat hij in gemeentedienst werkzaarn was welke vcrklaring door langeren diensttijd latar aan zijn te soada komt moest onthouden worden. Mr. Leesberg, die den Bredaschen Raad door overzending der notulen aan de oplos sing van de groote Alkmaarsche rebus wilde zetten wenschte er consequent voor te wa ken, dat de Brabantsche gemeente door een onjuiste verklaring benadeeld zou worden. Maar mocht dan wel de heer Van Well de dupe dezer onzekerheid worden? De meerderheid van den raad heeft dit ten slotte verhinderd en aan het.college van B. en W. de beste redactie overgelaten van het schrijven, waarin te kennen zal worden gege- ven, dat de heer Van Well alsnog een aan- stelling als tijdelijk gemeegte-ambtenaar zal ontvangen. Het Burgerwacht-vraagstuk werd nogmaals nr.ar een volgende raadszitting verschoven. De aanvulliug der salarisverordening van de gemeente-ambcenaren, de jaarweddenrege- ling van het personeel der handelsscholen en het gymnasium, alsmede de herziening der markt-staan- en waaggelden geven geen aan- leiding tot biizondere beschouwingen. We! doet dat de loonsherziening der ge- meente-w'erklieden, waarbij, mede door de vragen van den heer Verkerk, eenige „vergis- singen" uit den weg geruimd weraen, die in de praotijk tot onbillijkheden zouden geleid! hebben. In hoofdzaak heeft bij dit punt der agenda het debat over het al of met wenschelijke van kindertoeslag geloopen en kwam de vraag op den voorgrond wat billijk is: loon naar gebleken behoefte, of loon naar dienst- prestatie. Waar men in alle landcn nog naar een oplossing van dit vraagstuk zoekt en de meeningen daarover, zelfs onder partii- en geloofsgenooten ook in onzen raad hopeloos verdeeld blijken, zal men niet ver- wondcrd zijn, dat wij ons niet aan ^en be- paalde uitspraak zullen binden. Wij zien in beide stelsels het goede en het slechte, wij zien ook hoe zij hier en daar in elkaar grijpen en hoe de praktijk leert dat menigmaal van het aangenomen stelsel „loon naar dienstpresiatie" moet worden af- geweken. Loon naar dienstorestatie is de zuivere vergoeding voor geleverden arbeid. Wordt bij ziekte of vacantie ook loon ge- geven, dan wijkt men reeds van dezen regel af er. wordt een vacantietoeslag of een extra ziekengeld uitbeiaald, dan huldigt men het beginsel dat loon naar behoefte moet worden gegeven. Loon naar behoefte omvat kindertoeslag Maar is het billijk iemand die kinderen moet onderhouden, meer loon te geven dan iemand die onvermogende ouders moet steunen of door andere omstandigheden voor bijzonder hooge uitgaven staat? Wat is de behoefte, zal zij niet voor ieder verschillend en wisselend met de tijdsomstan- digheden zijn? En wat in het bijzonder den kindertoeslag zal ZONDAG 25 JAN. herdacht worden in de „Harmonie", om 2£ uur. Spreskster(ker): Mevr. TJADENVAN DER VL1ES. Mr. P. TIDEMAN, Haarlem. De samenwerkende Organisaties. te nemen. Slechts mag geconstateerd worden dat he! georganiseerd overleg hoe wenschelijk ook niet tot verkorting van Raadsdebat- ten leidt. Het was kwart voor elf voor de dames en heeren in geheime zitting aan den wijn kon- den beginnen. BU1TENLANPSCH OVERZICHT. betreft, zal bij gelij'ke dienstprestatie de man met het groote gezin allereerst in parti- culiere en concurreerende ondernemingen niet steeds achter staan bij den man zonder kinderen, die met minder loon tevreden kan zijn? f Mr. Sluis moge het huwelijk en het kin- derbezit bij de wet geregistreerde feitefi noe- men, dit neemt niet weg dat nog tal van an dere omstandigheden, al zijn zij dan niet bij de .wet geregistreerd, de behoefte van den arbeider kunnen vergrooten en dat het niet billijk is den eenen behoeftige volgens dienst presiatie en den anderen volgens gebleken huishoudelijke zorgen te beloonen. Wij zullen op dit vraagstuk waarover o.a. mevr. Aukes op sympathieke wijze hare meening gezegd heeft momenteel niet ver- der ingaan. De meerderheid van den Raad heeft zich ten slotte tegen een kindertoeslag verklaard en tevens het verzoek der modern georgani- seerden verworpen, die in plaats van den toegezegden kindertoeslag een extra verhoo- ging van het weekloon gevraagd hadden. De heer Verkerk was daar, na het gepleegd georganiseerd overlegd, verontwaardigd over, de soc.-dem. vonden het niet meer dan billijk en de heer Oskam gaf er ziin stem aan omdat z. i. de loonen nooit hoog genoeg kunnen worden. Maar daarmede ziet hij over het hoofd, wat de soc.-dem. bij de bestrijding van den kindertoeslap wfcl naar voren gebracht heb ben, dat nml. het toekennen van extra tege moetkomingen aan gemeenle-werklieden uit de gemeente-kas, m. a. w. ook uit de zakken der belastinpbetalende arbeiders moet-go haald worden. Zoodat hii het loon van den eenen arbei der verhoogt ten koste van dat van den an der. Dat zsoowel de beer Cloeck en mevr. Aukes als de heer Verkerk en de heer Oskam van verschillende opinies blijk gaven waar voor de heeren Cloeck en Verkerk een hun niet alle dagen gepresenteerd complimentje van mr. Leesberg in ontvangst konden ne men bewijst wel, dat de loonsherziening der gemeeaie-werklioden nog tot heel wa i verrassende beschouwingen geleid heeft. Met uitschakeling V3n den kindertoeslag die ook niet voor ambtenaren zal gelden en een verhooging van de leeftijdsgrens van 18 in 21 iaar, is de verordening ten slotte in hoofdtrekken vastgesteld zooals zi, door de commissie ontworpen was en deze commissie, in het bijzonder haar voorzitter mr. Sluia, had daarvoor dan ook een welver dutod woard van gelukwanaeh in ontvangst Het proces Helfferich-Erzberger word! voortgezet. Erzberger heeft nog eens nadruk- kelijk verklaard nooit eenige financieele ver goeding voor zijn bemoeii'ngen met de firma ihijssen ontvangen te hebben. Hij eindigde zijn verdediging met de ver klaring dat wat rielfferich beweert onjuist en niet te bewijzen is. Vervolgens werd het annCxionistische ver- anglijstje van Erzberger uit 1914 voorgele- zen en de heer Erzberger zeide daarbij niet te begrijpen wat dit alies met de belangen van' i hijssen kon te maken hebben. Erzberger zeide van annexionist pacifist te zijn geworden, toen hij een duidelijk over- zicht van de militaire krachten had gekre- gen. Het begin van de verandering zijner over tuiging was de slag aan de Marne, maar zijn betrekkingen tot de industrie hadden niets met zijn bekeering te maken. Vervolgens oeschuldigde Helfferich Erz berger dat zijn propaganda wel degelijk de anncxatie van Briey en Lonwy beoogde. Helfferich deelde mede, dat Erzberger ns zijn ontslag uit den raad van beheer en de regeering en de industrie zware verwijten maakte. Helfferich vertelt daarop dat Erzberger na zijn ontsla? uit den raad van beheer de regeering en de industrie zware verwijten maakte nespreker verzocht Erzberger onder eede op de volgende vraag te antwoorden: Zoudt gij dezeltde verwijten betreffende de reusachtige winsten van de groot-industrie hebben gemaakt voor het geval gij in 1918 nog lid van den raad van beheer waart ge weest? Erzberger: Ik herinner mij al de bijzon- derheden van de gebeurtenissen niet meer. Ik kan echter in elk geval verklaren, dat ik in geen geval de eenige was, die deze verwijten maakte. Er is in de hoofdeommissie van den rijksdag dikwijls van de reusachtige winsten van de industrie sprake geweest. Heuterich: Ook van den heer Erzberger? Erzberger: Dat weet ik niet meer. Bij deze verklaring werd er op de publieke tribune luid „Aha" geroepen. Hier volgt een lange discussie tusschen den verdediger van Helfferich en Erzberger. D?hoofdgedachte van deze discussie was: Zoo lang gij, minister Erzberger, van de grootindustrie deel uitmaakt hebt gij niet ;edacht aan de uitvoerbelastingen, die ae in- ustrie konden treffen. Pas nadat gij uit den raad van beheer waart getreden, zijt gij op de _;edachte gekomen dezen tol in te voeren. Erzberger, aldus Hellferich, heeft al mijn belastingplannen bestreden. Ik verwijt hem dat hij een der afgevaardigden was die mij dwongen mijn belasting-ontwerp, dat reeds zoover klaar was dat de Keizer het slechts behoefde te onderteekenen, in het laat ste oogenblik terug te trekken. Ik vraag nu aan minister Erzberger: In- dien gij in 1918 nog deel zoudt hebben uitge- maakt van de groot-industrie, zoudt gij dan ook aan de regeering hebben verweten, dat zij de uitvoerbelasting niet had ingeyoerd, alleen om de groot-industrie te beschermen? Erzberger bleef het antwoord op deze vraag schuldig. Hellferich: Ik wil u door uw antwoord niet in ongelegenheid laten komen Het ge- recht moge nu zelf oordeelen. Daarop werd de zitting gesloten. Het einde der zitting heeft Erzberger dus nog niet geheel en al als triomphater uit het sitrijdperk doen treden. BUITENLAND. DE PEST IN MSI DDE N-EU RO P A. De Lokal Anzeiger meldt, dat volgens de Praagsehe bladen1 er ook in Oost Silezie ge vallen van pest zijn geconstateerd. Men ver- moedlt dial de ziekte uit Oost Galicie komt. De openbare gebouwen zijn gesloten. Naar het Praiger Tageblatt uit Moraivisch Ostrau ver- neemt is het stop zetten van het persomeiwer- voer op de lijn KaschauOdtenberg geen ge- volg van1 den kolennood maar van de heer- schende epidemie. In het gebied van Kaschau en Odenberg zijtn 29 gevallen geconstateerd, waarvan 5 met doodelijken afloop. Dit is ia het gebied' van Teschen, waar wekira ce« volksstemxning moet worden gehouden en dat reed® de volgende week door Fransche troe- zou' worden bezet. Men vermoedt dat de ou zal wordan uitgeateld. ALIMAA1SCII

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1