DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 21 Honderd twee en twinfigste Jaargang 1920 □It rvjrrmer bestaat ult 2 btsden bonnementsprijs bl] voorultbetallng per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. Bewljsnummers 5 ct. Advertentleprljs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Book- en Handelsdrukkerll v/h. Herms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Admlnlstrafle Nr. 3. Redactfe Nr. 33. M A AH DA G Dir..!.-,: 0: W. KRAK. Hooldr.d.ot.ur, T|. N. ADEMA. 26 J A N D A R I. BU1TEN1ANDSCH OVERZICHT. In het vervolg van het proces Erzberger- Htelfferich, verklaarde de eerste cadet eede zich in zijn 17-jangen loopbaan nooit zakc- lijk voordeel, van welken aard ook, invloed op zich te hebben laten uitoelenen. Hiji somde eea reeks afgevaardigden op, die ook economische ondernemingen verte- genwoordigen. Wanneer 'hij als afgevaardig- de belangen verdedigde, waarbij hij zelf ge- mteresseerd was, zomdat dit laatste te laten uitkorneu, dan deed hij dit omdat hij maar voor een zeer klein bedrag bij die onderne- ming belang had. Deze woorden veroorzaaktcn op de publie- ke tribune eenige opschudding. Aandeelen van de Hamburg-Amerika-lijn zeide Erzberger slechts gekocht te hebben, omdat hij de toekomst van de Duitsche han- delsvloot voor niet zoo ongunstig hield als de publieke opinie. Het scnadeloos stellen der scheepvaartondernemingen door de re- gecring was niet zijn taak geweest. Het debat ontaardde vervolgcns in eene langdurige discussie over de wenschelijkheid dat ministers speculeeren en de advocaat van Erzberger protesteerde tegen het feit, dat Helffcrich steeds met nieuwe feiten voor den dag kwam, waarvan in de dossiers niets be- kend is, om aldus zijn' tegenpartij te overval- len. Erzberger erkende van de Thijssen-onder- neming inplaats van dividend een vergoeding van 40.000 mark te hebben gekregen, welke handelwijze volgens hem in Engeland veel voorkomit. wat door Helffericn den wera. Men stride vervolgens de vraag: Is het juist, dat Erzberger verseheidene malen getracht heeft doorvoervergunningen voor alqohol te verkijgen, erbij voegend, dat dilt voor politieke doeleinden' was. Erzber ger kreeg de vergunningen, totdat het depar tment van buitenlandsche zaken verklaarde, zich niet verantwoordelijk te kunnen stellen voor de reden, die Erzberger opgaf. Erzberger antwoordde, dat hij tijdens den oorlog dikwijls getracht heeft doorvoerver gunningen te krijgen, dat hij van dit verhaal van buitenlandsche zaken niets afwist en dat hij cr uooit iets aan verdiend heeft. Behalve de 40.000 mark had hij in het geheel geen voordeelen. Vervolgens werden eenige getuigen ge- hoord, die voor Erzberger gunstige verkla- ringem aflegden. Het ziet er niet naar uit of Erzberger van alle smetten vrij uit dit onderzoek zal treden. In alien gevalle zal hij zich wel geruster gevoclen als deze op vele punten toch pijnlij- ke ondervraging maar achter den rug is. Dergelijke processen dragen er in den re el niet toe bij het aanzien van de daarbij trokken personen in den lande te verhoo- gen. Het wordt nu weer officieel tegengespro- ken, dat Engeland cen belangrijke troepen- macht naar Rusland ter bestrijding der Bols- jewiki zal zenden. Er wordt namens den eersten minister een officieele verklaring ge- pivblioeerd, waarin wordt gezegd dat er geen waarheid is in de bcweringen in verband met de 'on^stp conferenties te Parijs. volgens we'ke do minister van oorlog of de generale staf de uitzending van Britsche troepen naar den Kaukasus of eenig ander deel van Rus- 'and zotiden hebben bepleit. Dat zou trouwens ook weinig strooken met de in den laatsten tijd tegenover Rusland aan yen omen houding, die met groote duidc lijklieid op een streven naar het aanknoopen van handelsbetrekkingen wijst. In Amerika beraadslaagt men nog steeds over de beste wijze om de moeilijkheden met hot vredesverdrag te boven te komen. De on- derhandelingen tusschen de republikeinsche en democratische senatoren om een vergelijk inzake de voorbehouden op het vredesver- c*T zijn ernstig bemoeilijict. Een groep republikeinen onder leiding van Borah en Johnson hebben. zich tegen het vergelijk verklaard en hebben een soort ulti matum aan Lodge gesteld. Men spreekt van een splitsing van de republikeinsche partij en van de vorming van een derde pjirtij. Wij zullen maar afwachten hoe de gebeur- tcnis^en zich hier verder ontwikkelen zullen. BUITENLAND. DEMONSTRATIES TE BBERLIJN. In het circus Busch is door 44 patriotti- sche vereenigingen, waaraan ongeveer 4000 ersonon zijn veroonden, een vergadering legd om tc protesteeren tegen de uitlevering van den keizer. Ongeveer 100 onafhrankelijken, die niet in het gebouw werden toegelaten, bleven buiten demonstreeren en vielen de deelnemers aan de vergadering bij het verlaten van den cir cus lastig. De Duitsch-Nationalen zongen Deutschland, Deutschland fiber alles", ter- wijl de onafhankelijken „Weg met Wilhelm" scnreeuwden. De politic moest tusschenbeide komen en het plein voor den circus schoon- vegen Tijdens de vergadering werd op Koningin Wilhclmina een driewerf herhaald „hoch" uitgebracht, waarbij de bezoekers zich van hun zitplaatsen verhieven. DE SPOORWEGSTAKEN'G EN" ITAUe GEelNDIGD. De bladen deelen mode, dat de apoorwag- arbeiders Zendagoektend bet werk lullen ber- rattem. De eeatrale federate ean epeervegar- beidcrs is te Rome bijeengekomen om don toestand te 'bespreken. DE RAAD VAN OEZANTEN. De eerste conferentie van de gezanten der geallieerden is bepaald op Maandag. Zij zal zeer waarschijnlijk gepresideerd worden door Palsologuc, aigemeen secretaris van het mi- nisterie van buitenlandsche zaken en gevol- machtigd gezant bij de confcrentie. Men ver- onderstelt, dat zij de Britsche voorstellen zal bespreken, tot het opmaken van een antwoord aan Holland. DE UITLEVERING VAN DEN KEIZER Het bericht van de weigering van de uitle vering van den ex-keizer door Holland wordt te Londen levendig gecommenteerd en men beschouwt dit antwoord als nog niet defini- tief. Men gelooft aigemeen, dat de Opperste Raad aan de Hollandsche regeering zal vert zoeken gedelegeerden te benoemen, juristen, die met de juritische raadsgedelegeerden de rechtspunten zullen bespreken, om de weige ring te rechtvaardigen. Volgens een Reuter-bericht 'verneemt, dat in welingelichte kringen te Londen de mee- ning heerscht, dat door het antwoord van Ne- derland in sake de uitlevering van den ex- keizer niet aan de zaak een einde wordt ge- maakt. Het antwoord, dat niet onvorwacht kwam, zal door den Opersten Raad in Parija of door diens opvolger behandeld worden en het voor- werp uitmaken van nimwe onde'handelingen tuacehen Nederland en de Geallieerden. HET ANTWOORD VAN YOUGO-SLAVI6. Opperste RaaH het antwoord ontvangen op de vraag tot verlenging van het uitstel voor De Yougo-Slavische delegatie heeft van den Raacl g t< ML haar antwoord op de nota van 20 Januari. Hetutstel is toegestaan en verloopt Woens- dagavond a s. 7 WERKDAGEN VAN 12 UUR BIJ DE BOLSJEWrKI. Uit Kopenhagea wordt aan de Daily Tele graph geseind, dat de bolsjewiki den 6-uurs werfkd.ag en de werkweeik van 5 d'agen hebben af.gesdh.aft. Zij hebben^ den 12-uurs werkdag en de week van 7 werfkdagen ingevoerd. Dit. bericht is uit Helsingfbns ontvangen. MdSDAlDEN. De serie vani misdaden en diefstallen gcwapenderhand duurt wort in Engeland. Na die banken, zijn het de postkanitoreni waar de igewapende bandieten hun bedrijif uitvoe- ren. Oewoonlijik komen zij in die kantoren te gen het sluitingsuur binnen, bedreigende de aanweztge bedienden met revolvers en eischen overhandiging van het gedurende dien dag ontvangen geld.nun voorbeeld werkt aanstekelijlk op de jeugd. Eeniige dagen gele- den profoeerde een jonge heer 14 jaar oud en nauwelijks een. laars hoog, op deze wijze geld te bemachtigen in een. postkan'toor. Hij zit nu in die eel de moeilijkheden te bepeinzeni van het dievenambacht. Deze herhaalde diefstallen' maiken hetnood- zakelijk beschermiingsmaatregelen te nemen Eeni uitvinder heeft aan de posLadministratie en aan: de groote banken een. voorstel gedaan om onder den vloer van de zalen, voor de toonbanken, waar het publielc zich bevindt een val in te richten. Bij een poging lot d'ief- stal, zou het wldoende zijn op een knopje te dru:kken, de grand zou zich onder de voeten van de schelmen openen en ziji zouden naar beneden storten in den kelder, waar zij ge- vangen igehoudien kunnen worden' tot de aan- konist van: politie. 'Het klinkt heel aardig en aanlokkel'ijk doch hoevele vergissingen zullen ei' niet worden begaan door zenuwachtigen, die biji ieder loos alarm op de knop zullen drukken1, en geheel onschuldigen im aanra- kung dtoen komen met den hanien keldervloer. Hetgeen het publiek in dten laatsten tijid wel eenige ongerustheid' begiint in te boeze- men is het feit dat zoovele politieagenten zich aan diefstal schuldig maken. Vooral in Lon den werden onlangs talrijke agenten op in- biaak betrapt. Dit is wel jammer voor ae re- putiaitie van het Londensdi politie-corps dat zoo hoog aangeschreven staat. Natuurlijk is er in alle koren kaf en niemand denkt er aan het geheele corps vandiefstal-neigingen te beschuldigen. Anderzijds echter is het begrij- pelijlk dat het vertrouwen van het publiek door dergelijke voorvallen1 wel eetnigszins ge- schotot wordt. En indlen wij in de bewakers van de orde geen vertrouwen' meer kunnen stellen, waar gaan wij dan naar toe? ELECTRISCHE HANDSCHOENEN. Koude handen te hebben is in den winter in de auto een van de grootste onaangenaam- lieden, lezen wij] in „De Auto". Men kan zich hiertegen wel wapenen mpt dikke handschoe- nen, maar het bezwaar van deze is, dat men „onhandelbare" handen krijgt. Deze bezwa- ren worden geheel opgeheven door de elec- trische handschoenen, die de firma Bakels te Amsterdam importeert. Deze zijn voorzien van een speciaal gecon- strueerden beweegbaren kabel, die; hoewel sterk van constructie, licht in gewicht is en bij het gebruik den rijder niet den minsten last veroorzaakt. De draad, die aan de handschoenen is be- vestigd, kan worden ingeschakeld op het dash-bord of direct op de batterijen. Mooht het voorkomen, dat ook de passa- giers achter in den wagen electrische hand schoenen gebruiken en daartoe de draad ver- lengd moet worden. dan dient men er voor te zorgen, dat een draad van voldoende stroom- •terkte gebruikt wordt, daar elke sohadelijke invloed tuaachen de hatterij cn de handschoe nen, den laatsten zal beletten geheele ver- warming te geven. De verwarming is zoo ingdticht, dat een aaageuame warmte wordt toegevoerd: elk paar handschoenen verbruikt slechts 1 am pere bij 12 volts. Dit zuinig verbruik maakt hei dan ook mogeliik, dat meerdere hand schoenen kunnen worden gebruikt, zonder dat de batterij te veel wordt uitgeput. Moet men even den wagen verlaten, dan is het niet noodzakeiijk om telkenmale de hand schoenen uit te trekken; men kan eenvoudig den raad uit het stopcontact nemen. WORTE BERICHTEN. Tijdens de aigemeene staking te Bola hebben zich volgens de „Tribuna" ernstige incidenten voorgedaan, waaibij verseheidene personen gedood en gewond werden. De po litie heeft wapeus en ammunitie in beslag ge- uomen. Het verbond der arbeideissyndicaten heeft een manifest gepubliceerd, volgens het- weik de werkiieden den arbeid zullen hervat- ten, indien de werkgevers hun de salarissen uitbetalen voor den tijd van werkloosheid en alle personen zonder onderscheid opnieuw aannemen. Oisteravond zou de Antwerpsche ha ven een bezoek ontvangen van de Amerikaan- sche torpedoboot Ballard". Heden zouden dc officieren van deze boot op het stadhuis worden ontvangen, waarna zij een bezoek zoudien' brengen aan de militaire autoriteiten dit zal door dezen en de civiele overbeden aan boord worden beanltwoord. Het liberale Brusselscbe dagblad ,,1'Etoile Beige" meent, dat het beste middel om de bolsjewiki te bekampen is, de han delsbetrekkingen te hervatten, niet met of door middel der aovjet, maar door de onaf- hankelijke Russische cooperatieven. Het blad meent, dat hierdoor bij de Russische bevol- king de overtuiging zal beginnen te heer- schen, dat niet de biokkade der Entente maar de huidige sovjetregeering de oorzaak is van al de ellende. Sovjet-Rusland wil eerst den vrede ge- sloten zien, v66r men tot handeldrijven met de Entente over gaat. Erzberger heeft zich tegenover een Wolf-redacteur uitgelaten over Set plan tot internationale regeling der financieele kwes- ties. j Door de Belgische regeering is een com- missie tot studic van het taalvraagstuk inge- steld. Polen en Litouwen hebben beide om hun wedcrzijdsche geschillen weinig lust aan de conferentie der randstaten deel te nemen. —4 Spanje weigerde dr. Rosen ails Duiisch gezant. Montenegro bepleit in een nota aan de vredesconferemie zijn rechten als souvereine en constitution eele staat Volgens Braun, de onderminister van landbouw, staat de volksvoeding in Duitsch- land voor een debacle. De spoorwegstaking GentTerneuzen is geeiindigd. Volgens een bericht uit Helsingfors voerden de bolsjewiki den 12-urigen werk dag in en de week van 7 werkdagen. Te Weencn zijn voor millioenen kronen aan waardevolle kunstschatten gestolen. Bij een boteing tusschen twee treinen te Cardona werden acht personen gedood. Yer- dere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De Italiaansche regeering is inzake de spoorwegstaking thans meester van den toe- stand. Zij heeft laten bekend maken, dat .een ieder, den den 23sten Januari niet op het werk verschijnt, i3 onlslagen. r In een d-aadloos telegram uit Moskou verklaart de Russische Sovjetregeering, dat zij ieder oogenblik bereid is, handelsbetrek kingen met de geallieerden aan te knoopen, doch dat dan eerst een wapenstilstand moet worden gesloten. De „Bund" bericht, dat binnenkort het transport der krijgsgevangenen uit Frankrijik via Zwitserland eta aanvang zal nemen. Er zullen ongeveer treinen komen, 10 sneltrei- nen met officieren en 12 met manschappen. In het geheel zullen op deze wijze ongeveer 10.000 manschappen vervoerd worden. Verder zullen nog 1700 zwaargewonden en zieken via Zwitserland reizen. De vertegenwoordigers der Nederland- sche Hulpcomrnissie voor Midden-Europa, Graaf Mettemich en de heer van der Wol en de vertegenwooro ger van de Entente-com- missie in Boedapest bezichiigden gisteren de massa-kwartieren te Boedapest, in wclke tienduizenden hongerend en kou lijdend vier maanden doorbrengen. De meesten hunner zijn gevluchte beambteafamilies uit de bezet- te gebieden. Zij wonen in op dood spoor ge- reden spoorwegwagous. Kinderen en vrou- wen zijn half naakt en lijden honger. Bij het zien van deze massa-elleiide zeide Graaf Met temich .jHier moet men toch aan de niensch- heid twijfelen. Dit Hongarijc wil men nog verbrokkelen, in plaats van het land in zijn ellende met voile krachten te helpen." De compensatieonderhandelingen tusr schen Oostennjk en Hongarije zullen te Wee- nen worden voortgezet. De Hongaarsche commissie is daar reeds aangekotrten en zal van Hongaarsche zijde schapenwol, raw Ie der, cement en wijn ahnbieden tegen de leve ring van papier en carbid door Oostenrijk. Dc Spaansche griep is e Budapest in emstige mate uitgebroken. De sterfgevallen bedrager. 10 pet. Milleraivd heeft Zaterdagavond Parijs verlaten om zich naar Straatsburg te bege- v«a om afecheid te nemen van zijn oudc ma- ties. Zondag heeft Millerand de beambten van het aigemeen secretariaat ontvangen. Hij woonde een vergadering bij in heE hotel de Ville. Millerand zal Maandagmorgen naar Parijs terugkeeren. De conferentie der Baltische Staten heeft verschillende belangrijke resoluties aan- genomen. Met aigemeene stemmen werd een motie aangenomen om de Oostzee te neutrali- seeren. De bijzondere bestudeering van dit onderwerp is verdaagd tot een volgende zit- ting. BINNENLAND. KAASPRIJZEN. De Minister van Landbouw heeft, onder in- trekking der betreffende maximumprijs van kaas en van rabinale kaas, voor belegen kaas de volgende maximumprijzen in den kleinhan- del vastgesteid (resp. per V2 en per 1/10 K.G.): volvette Gouda met Rijksmerk 0.92, 0.18^volvette Gouda zonder Rijksmerk 0.90, 0.18; Gouda 40 0.81, 0.16; Gouda 30 0.72^, 0.14y2; Goiida 30 rabbiaal 0.78, 0.16; Gouda 20 0.60 0.12Gouda 20 rabbinaal 0.65, 0.13; volvette Edammer 0.92, 0.18)4 Edammer 40 /0.82%, 0.16)4Edammer 30 0.74, 0.15Edammer 20 0.62, 0.12%; Edammer 20 -f rabbinaal 0.66, 0.13 )4nagelkaas en witte Ikaas (met min der dan 20 pCt. vetgehalte in droge stof) 0.42, f 0.08V2. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN ONS LAND. Het Tweede Kamerlid HL G. M. Hermans heeft aan den minister van Ahbeid de volgen de vragen gericht: Is feet den minislter bekend, dat een toehe- menid aantal buitenlandsche arbciders in ons land werkgelegenheid vindt, ofschoon hier nog uitgebreide weilkloosheid in vele bedrij- ven bestaat? Zoo ja, acht de minister het dan niet nood zakeiijk hiertegen maatregelen te nemen in overeenStemnniig met de programma's der ar- beidersconferenues, gehouden te Bern en Lu- zera? v UIT DE PERS. DE NEDERLANDSCHE NOTA INZAKE DE UITLEVERING. Over het aigemeen, zoo schrijft de Stan- daard o.m., is de meening heerschende, dat Lloyd George en Clemenceau teveel gezegd en beloofd hebben, om deze aanvrage achter te houden. Zij zouden dua een weigering verwachten en daarop ook rekenen. Er valt niet aan te twijfelen aldus het Centrum of dit waardige antwoord moet ook bij de mogendheden, van wie de aan- vraag uitging, eerbied afdwingen.... En het R. K. Huisgezin merkt op: 'Het antwoord onzer regeering, van 'n klein land aan de machthebbers der wereld, is een kloeke daad, die, in dezen tijd vooral, door al le rechtschapeuen zal worden gewaardeerd Uit het buitenland klinken ate volgende pu-sstemmen Uit Beriijn seinlt het Wolff-bureau dxi 24 Januari: De „Vorwarts" schrijft: Het kleine Neder- land buigf niet voor de bevelen van de over - winnaars. De weigering is moedig, zeker en waardig. De Ententeheerschers moeten nu be- raadslagen. De „Vossische Zeitung" merkt op: De hou ding van Nederland komt overeen met de ver- wachtingen, die iedere kenner van de traditie aan deze manmoedige natie had. De Ne- derianders verwachten geen dank. De „Tagliche Rundschau" zegt: „De Ne- derlandsche autwoord-nota is waardig en rechtvaardig. Zij beantwoordt volkomen aan de verwachtingen, welke het Duitsche volk van dte Nederlanasche regeering koesterde." De „Berl. Lokal Anz" verklaart: „De mannentaal, de rechtstreeksche en drachtige bewijsvoering verzekeren deze nota een eere- plaats in de geschiedenis van Nederland. De moeide en waardige beslissing der Ne- derlandsche Regeering, zegt de „Kolnische Ztg.", heeft de wereld een tooneel bespaard, dat in een' uur van. gloiende hartstocht zijn ontstaan te danken had. waarvan echter de verhindering eens ook door hen zal worden gewaardeerd, die het nu nog verlangen. Uit Parijs verneemt het ,/ribl.": De New-Yorksche correspondent van de „Matin" seint, dat de Vereenigde Staten het verzoek der Geallieerde tot uitlevering van den ex-keizer niet zullen steunen, Omdat zij de verdragen nog niet geratificeerd hebben. Een hoofdambtenaar bij het Departement van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat de beslissing Van Nederland en de uitlevering van den ex-Keizer de Vereenigde Staten niet aangingen. Volgens een bericht van het Corr.-Bur. te Weenen uiten de Weensche bladen hun groote tevredenh'eid over de weigering van Neder land tot uitlevering van den Duitschen ex- Kcizcr Het „Neue Wiener Tageblatt" verklaart in een hoofdartikel o.m. Nederland is klein en zwak, maar in de waardige antwoord-nota omgordt het zich met het onoverwinnelijke zwaard der gerech- tigheid en van de beste nationale traditie. De meening van de „Petit Parisien" wordt in een draadloos telegram uit Lyon weerge- geven; het blad schrijft o.m.: De Nfcderlandsche regeering nlaatst zidi precies op het standpunt dial de Opperste Raad weigerde te aanvaarden. Het 16 dezer overhandigde uitleveringsverzoek constateer- de, dat het hier niet ging om een beschuldi- ging van juridischen aard, maar om een daad van hooge politiek, of beter gezegd, van hooge internationale rechtvaardigheid, ge- eischt door het wereldgeweten. De „Echo de Paris" schrijft over het weige- rend antwoord van de Nederlandsche regee ring: „Dit antwoord kon worden verwacht De toon van de Nederlandsche pers liet in dit opzicht niet den minsten twijfel over. Overi- gens schijnt het dat deze houding van de Re- feering in den Haag door de leiders van de intent niet ongaarne wordt gezien. De uitle vering van den ex-keizer werd door hen ge- vraagd om het rechtsgevoel van hun volken te bevredigen, doch als ae eisch was ingewilligd en zij genoodzaakt zouden zijn, tegen den ex- keizer( een officieele vervolging in te stellen, zouden zij op allerlei wijzen in moeilijkheden komen. Nlog slechts enkele Brusselsche -bladen be- vatiten1 commentaar op het antwoord der Ne derlandsche regeering. Zooals vooral van de Bclgisahe pers te verwachten was, zijn deze niet bijzonder vriendelijk voor onze regeering. Menl verwijt de Nederlandsche regeering, dat zij nog steeds den Duitschen koers houdt, uit vriendschap of vrees. IDe „Daily N-ews" wijst er op, dat er een verschil is in „Vragen naar den Keizer en hem willen hebben.'' Het blad vraagt of men hier nielt te doen heeft met een zuiver klucht- spel voor veikiezingsdoeleinden en) indien dit zoo is, de keizerjacht niet meer dan een klucht is. Dan hebben wij het idee dat Neerlandi antwoord het begin van het einde zal zijn. 'De Daily Express" zegt: „Nederland' is er door zijn weigering in geslaagd de geallieer den enl den- iHoogen Raad een zeer gek iiguur te doen slaan. Wij zijn het er volkomen' over eens, dat Wilhelm II voor zijin misdaden ver- oordeeld moet worden; mar zulk een veroor- deeling zal snel, waardig en voorbeeldig moe- Iten zijnF. De Deutsche Tagezeitung" zegt: „Het werkt als een verfrissing, deze zelfbewuste Dietsche taal van een zich in zijin recht we- tend1 Idein, onafhankelijk volk te hooreni". IDe officieuze „Dieutsche Allgemeine ZeL Itung" schrijft: De Entente heeft zich door dk oprechte staatslieden van iNedierland een les in volken- recht en internat. recht en internationale plichten moeten laten welgevallen." De „Lokal Ainzeiger" zegt: „Als een ver- frissende, zuiverende witjdVlaag in de ver- stikkende atmosfeer der Europeesche diplo matic werkt de nota der Nederlandsche re geering". Het „Berliner Tageblatt" schrijft: ,,Bij haar weigering heeft de Nederlandsche re geering stellig allerminst den dank willen verwerven van dte ^Duitsche1 mililfcaristen en reactionnairen voor welke het geenerlei sym- pathie heeft* GEMENGD NIEUWS. STAKING DER TOONEELSPELERS. Telkens volgen nu artisten het voorbeeld van diegenen die teleurgesteld in de houding van de N. T. K. V. hun Iidmaatschap hebben opgezegd1. Wel wordt onveranderlijk over hen het boycot uitgesproken, maar, waar ander zijds de directeuren verklaren bij het enga- geeren van krachlten zich aan dezen boycot nit te storen, is dit een twdjlfelachtige ..straf Het zal dan ook op den duur wel moeilijk vol te houden zijn, daar langzamerhand een be langrijke groep uitgeslotenen gaat bestaan, waaronder artisten van den eersten rang zijn. Zaterdagavond ging in den Stadssenouw- burg te Amsterdam de -,yGardeluitenant" van Molnar, waarbij enkele ongeregeldheden plaats vonden. De groote bladen betuigen eensteimmig hun lof over t tactvol optreden van de politie, zoowel buiten als in den Schouwburg. Inmiiddels zijn rustverstoorders tij'dens de voorstelling onmiddtellijk verwij- derd. het lijddt bijna altijd onsympathiek als beschaafde menschen. rich terwille van een staking van tooneelkunstenaars onbeschaafd gaan gedragen. De voorstelling had1 plaats voor een' vrijlwel uitverkochte zaalop de bei de bovenste rangen waren geen plaatsen be- sehikbaar gestela. Het 'HOfstad-Tooneel gaf Zaterdagavond te 's-Gravenhage Nachtwacht" voor een uit- verkocht Verkadte-Theater. Vepscheidene be zoekers imoesten worden teleurgesteld. Onder ae optreden den waren Jan van Ees en Cissy Denekamp, die ontslag hebben genomen als lid der N. T. K. V. POKKEN TE ARNHEM. In een bekendmaking wijst dq burgemees- ter van Arnhem in verband met het toene- mend aantal pokkengevallen op de kans van besmctting met en overbrenging van pokken in vergaderingeii waar in beperkte ruimte vele personen samen zijn. Op beperking van het beleggen en bezoeken van vergaderingen en bijeenkomsten wordt in de bekendmaking aangedrongen. HOOG W ATER. Het watersnood-comitte te Maastricht ver- spreidt een oproep om steun voor de door den watersnoodl getroffenen. Giften leunneni wor den ingezonden aan mr L. B. J. van Opf>en, burgemeester, voorzitter van het Watersnood- comitte Maastricht. Van deskundige hand verschenen' in dte „Limb Koer." een tweetal artikelen, waarin worden nagegaan de maatregelen, welke te

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1