DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 22. Honderd twee en tWmflgste Jaargang. DINSDAG 27 JA5U1RL ii* I? 1920 0(1 numntt it uR 2 bladen. Abonnamentsprijs bl] voorultbetallng per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. Bewljsnummers' 5 ct. Advertentleprljs 20 ct. per regal, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerl| v/h. Harms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratis Nr. 3. Redactfe Nr. 33. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In het proces Erzberger-Helfferich werd de heer Siidekuxn, de Pruisteche minister van fi- nancien, gehoord, die liet uitkomen, dat Erz- berger niet principieel tegen belasting op de industrie was. Onderstaatssecretaris Miiller was destijds belast de verschillende partijen te polsen over een wetsontwerp op de belastingen op den uitvoer en Erzberger meende, dat het niet mogelijk was het wetsontwerp zonder debat aan te nemen. Miiller voegde er bij, dat hij niot bcgreep waarom Erzberger, die vroeger de industrie niet wilde belasten, plotseling de industrie zware lasten wilde opleggen en de regeering verweet, dat zij dit niet vroeger had gedaan. De volgende getuige, directeur-generaal Neuhaus, sprak over het streven dcr firma Thijlssen om de mijnen van Briey en Long- way in exploitatie te krijgen. Later werd dit tocgestaan, maar binnenlandsche moeilijkhe- den maajcten de uitvoering onmogelijk. Later kwam de zaak opnieuw ter sprake en toen verlangde de firma Thijssen niet alleen de anpexiatie van Briey, maar ook die van Belgffi en van het bezette rrankrijk ten gunste van den Duitechen exporthandel. Erzberger was toen lid van den Raad van Beheer, maar het ministerie van handel wilde indien het tot anncxatie kwam, het bekken van Briey ten gunste van- de geheele ijzer- industrie exploiteeren. Erzberger had, volgens dezen getuige, wel degelijk in het belang van Thijssen gehan- deld en dit is geen houding voor een volks- ventegenwoordiger. Inmiddels is er ieto gebeurd, dat een ver- andering in den gcregelden loop van het proces areigt te brengen. Een twintigjarig jongmensch heeft een prachtige reclame voor Erzberger gemaakt door gistermiddag een moordaanslag op hem te plegen. Een jeugdige vaandrig, opgewonden door de Helilerich-partij en de rechtsche bla- den, heeft twee revolverschotcn op minister Erzberger gelost en hem licht gewond. Erz berger kwam om half drie uit het gerechtshof van Moabit en stapte in zijn auto. Op dat oogenblik schoot een jongmensch van zeer korten afstand met een revolver op den minis ter, die in den rechterschouder werd getrof- fcn. De aanwezige getuigen ranselden den jeugdigen moordenaar af cn gaven hem aan de agentcn over, die hem in hot gerechtshof binncnbrachten, waar hii onmiddellijk werd ondervraagd en verklaarde.de 20-jarige vaan drig Oltwig von Hirschfeld te zijn. Zijn va- der is ambtenaar bij een bank. De dader is geruimen tijd aan het front geweest. Hij wil de Erzberger uit den weg ruimen, omdat hij in hem een voor Duitschland verderfelijk mensch zag. Erzberger gaf onmiddellijk aan zijn chauf feur het bevel naar een arts te rijden, waar hii zich liet verbinden. De minister maabt het vnj goed em: heeft geen Ikoorts. Erzberger is door den dfersten kogel getroffen. De tweede, die op zijn buik gericht was, trof zijn horlo- geketting en veranderde toen van richting. Voordat de dader naar de gevangenis werd gev erd schreef hij nog een brief aan zijn ouders, waarin hij verzekerde, slechts zijn va- derland te hebben willen dienen. De regeering schijnt gevreesd te hebben, dat het heden op den verjaardag van den Keizer tot monarchistische betoogingen zou komen en heeft zeer strenge veiligheidsmaat- regelen genomen. De Wilhelmstrasse werd met prikkeldraad en zwaar gewapende solda- te nafgezet. terwijl een aantal soldaten met machinegeweren en licht geschut voor de riikskanselarij staan. BUITENLAND. DE PRUISISCHE ST A AT EM DE HOHENZOLLERNS. Het wetsontwerp tot regeling van de eigen- dcaimen vani den Pruisischen staat en het vroegere koninklijke Huis is thans bij het staatsministerie ingekomen en zal binnenkort in de Landsvergadering behandeld worden. Volgens dit ontwerp zullen eenige kasteelen in het bezit van den Staat blijven? terwijl de andere aan de ex-koninklijke tamilie zullen wprden teruggegeven, die eWneens het eigen- domsreoht over haar particuliere bezitltingen behoudt. Voor de inrichting van de kasteelen wordt nog een geldelijke sdiadeloosstelling gegdven. stand der onderhandelingen doet ver- wachten, dat de andere partij met deze rege ling zal accoord gaan. DE KEIZERKWESTIE. Ui't de „Joumal" over de Keizerirwestie: Op een prentje ziet men een juffrouw bij den kaashandelaar naar Hollandsche kaas vragen. die in het Parijsche spraakgebruik cnkel ..Hollande" heet. Dc winkelier antwoordt: „Pas de Hollande! La Hollande ne livre pas en ce moment" ,Er is geen „Hollamde", Holland 1 evert op't oogenblik niet.") MIILLIOEMENDIEFSTTAL IN KRONEN In den nacht van 23 Januari zijn uit het Kunsthistorisch Museum te Weenen gestolen de gouden met brillanten gezette maarschalk- staven van keizer Franz en hertog Karl Alex ander van Lotharingem, verder een groot aan tal gesneden steenen uit de 18de eeuw, ivoor- amjwenk en waaiem, allea bij eUtuz voor et- telijk« milliexaan kronen. INBRAAK IN HET BISMARCK- MU SEUM. In het Bismarck-Museum in Schonhauseu aan de Elbe, dat nog onlangs door inbrekers bezocht werd, is andermaal ingebroken. De dieven hebben rijken buit gemaakt. Men heeft nog g i gedetaillecrd overzicht van het gestolcne, er schijnen echter eenige zeer- werpen bij te zijn. iDE RELLETJES BIJ HET CIRCUS BUSOH. Ongeveer 400' personen' hebben te Berlijn in het, Curcus Busch tegen de uitlevering van Duitsche onderdanen aan de Entente gepro- terteerd. Een paar honderd onaihankelijke so cialisten waren ook voor het gebouw versche- nenl, maar het gelukte huni niet zich toegang te verschaifen. Ziji boaalden zich dan ook tot het maktn van rumoer voor het pcJouw. Na afloop van, de demoostratie kwan* het echter tot emstiger incidental. De bezoe;,ers werdea door de onafhaukelijke betoogers, die revolu- tionnaire Pederen zougem, omringd. De Duitsch-naitionaleni antwoordden met „Deu'tschtand, iDeuitschland ueber alles" en riepeni „Leve de Keizer". „Weg mat Wilhelm", antwoordden daarop de onaihankelijken. Er werd met straatvuil naar militairen geworpen, die uit het circus kwamea. Het lid van de Na tional Vergadering, mevrouw Margarethe Behm, een oude dame, die op een stokje leunt. was op een zelker oogenblik geheel omringd door eeni bende opgeschoten jongens. Met raoeite kon men haar bevrijden. Het kwam daarop tot vechtpartijen tusschen de menigte. iDe politic kon, hoewel met veel moeite, de oide herstellen. De vergadering zelf in het circus was ook rumoerig. Er werd voortdurend „Weg met Erzberger, weg met de Jodca, weg met de re- geering", geschreeuwd. Mevrouw Behm ver- klaarde als antwoord op de anti-scmitische imterrupties, dat het verkeerd was het uitle- veringsvxaagstuk voor poiitidke doeleinden uit te buiten. in haar rede huldigde zij. ook de Koningin van Nederland, waarop de gansche verganering opstond en driemaal hoera riep. Aan het eind der vergadering werd een1 motie aangenomen, om de regeering uiit te noodigeu met alle mogelijke enexgie tegen de uitleve ring op te komen en ten spoedigste materiaal te publiceeren1 om de valsche aanklachten van de Entente te weerleggen en die schuld van de vijanden te bewijizen. Met ontbloote hoof- den zong men toen' „Deutschland, Deutsch- landi ueber alles". Uit het publiek bracht nog iemand' een1 hoera op den keizer uit, dat vrij veel instemming vond. DUITSCHE fcjIRGSOEVANOENEN. Het central^ rijksbureau voor krijgs- en civiele gevangenen bericht: Den 2'7sten Januari zal het transport der Duitsche gevangenen, die aan den linker Rijn- oever thuis beliooren en in de Fransche ge- vechtszone ondergebracht waren, geeindigd zijn. Het transport der gevangenen, die in't onbezette Duitschland wonen, begon reeds den 25sten Januari op de lijn EmsAken KeulenDusseldorf met 3 treinen per dag. In het geheel waren er 2 treinen noodig om de gevangenen van het gebied links van den Rijn uit de gevechtszone naar huis te zenden. Daarvan liet men er van 20 tot 24 Januari 15 vertrekken op de lijn Ems, terwijl er 13 trei nen lhngs de 3 zuidelijke spoorlijnen gingen. Het stoomschip „Rugen", hetwelk 23 Ja nuari. Rouaan verliet met 550 krijgsgevange- nen, komt vandaag te Cuxhaven aan. De stoomboot „Helilla" vertrekt Maandag van Havre. DE DUITSCHE KIESWETTEN. Door het ministerie van binnenlandsche za- ken zijn de wetsontwerpen betreffende de pre- sidentsverkiezingen voor den Rijksdag in overeenstemming met de nieuwe Grondwet gereed gekomen. Het wetsontwerp bepaalt, dat de president moet worden gekozen met absolute meerderheid, indien deze niet -ver- kregen wordt, is slechts betrekkelijke meer derheid vereisclit bij tweede stemming. Het ontwerp aangaande de rijksdagverkiezingen bepaalt, dat de afgevaardigden zullen wor den verdeeld over de partijen, volgens het z.g. automatische stelsel, het eerst voor de land- dagverkiezingen in Baden, ingevoexd. Voor elke 60.000 geldige stemmen zal een afgevaar- digde benoemd worden. Verder geeft het welsoptwerp stemrecht aan Duitschers, welke zich in het buitenland bevinden. Deze moeten hun stembriefjes .overhandigen aan den be- voegden Duitechen consul, waarna zij wor den gezonden aan den rijkscommissaris bin- nen 30 dagen, als de stellimers in Europa verbliif houden en binnen 60 dagen, indien zij elders vertoeven. DE DUURSTE EDELSTEENEN. Op het oogenblik kunrteu de smaragden als ae duurste edelsteenen beschouwd wor den De prijs is het viervoudige van dien van v66r den oorlog. Dit moet toegeschreven worden aan de geringe exploitatie der sma- het gebied van Co- fen en 95 pet. der Hi regeering van Columbia is thans in onderhandeling met een Europeesch consortium, dat deze exploitatie zal uitbreiden. DE GROEIBEWEGING DER PLANTEN. Een Indisch gelcerde, Jagadis Chandra, heeft in zijn beroemd onderzoekings-instituut te Calcutta met speciaal daarvoor door hem geconstrueerde apparaten den groei der plan- ten gemeten en zijn bevindingen aan de Brit- sche Academic van Wetenscnappen medege- deeld. Dt beweging etner alak is 6000 suutl zoo snel als de groeibeweging der planten Volgens de metingen dezer grestograaf zijn de planten even gevoelig als dieren en heb ben zij denzelfden doodsstrijd. HET NED. ROODE KRUIS IN DUITSCHLAND. De president \an de Duitsche republlek ontving Zaterdag, in bijizijn van den Nederl. rezant, baron Givers, de te Berlija vertoeven- ic delegatie van het Nederl. Roode Kruis De resident herinaerde danfcbaar aan hetgeen et Nederl. Roode Kruis in den oorlog voor Duitschland1 deed en uitte zijn erkentehjkheid voor de verzorgmg in Nederland van de Duitsche kinderen. De heer Drcsselhuys decide nog made, dat het in Wiihelmshageni biji Berlijn gestichlte kinder-tehuis door net Nederl. Roode Kruis zal worden pnderhouden. EEN avontuuruje: LEVEN. De regeering van den nieuwen staat Tse- cho-Slowakije is van plan met kracht op te treden tegen de verbreiding der geslachts- ziekten, welke daar een ware epideraie ge- noemd kunnen worden. Overbrenging wordt met meerdere jarengevangenisstraf bestraft Daarentegen kan men kostcloos behandeld worden in een varbetergesticht gebracht. Pros- Staat betaald wo; ;n. Wie zich niet aan een behandeling wil oddenverpen, wordt eenvou- dig opgepakt en gedwetgen. Alle jeugdige personen, die op zedelijk gebied zondigen, worden tn een verbetergesticht gebracht. Pro- titutie is streng verboden en wordt-met ge- vangenisDraf bedreigd. hoopt op deze wijzc tot betere toestanden te komen. Het schijnt wel noodig te zijn, als men rekent, dat alleen in Praag meer dan 5000 vrouwen al leen van prostitutie leven. KORTE BERICHTEN. Bij een botsing tusschen twee treinen te Cardona werden aeht personen gedood. Ver- dere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De mijnarbciders te Bochum besloten niet te staken voor het verkriigen van den 6-urigen werkdag, dien zij echter principieel verlangen. Gemeld wordt, dat er een aanslag op Erzberger is gepleegd, die door twee kogels getroffen, slechts licht gewond werd. Uit Flensburg en Dantzig zijn de Duit sche troepen vertrokken. haald. O pden straatweg onder Lexrond te Zondagavond een jongmensch H. K. door een motorfiets aangereden, met het gevolg, dat hij aan de bekomen verwondingen is be- zweken. De Vereenigde Staten en Wilson schij nen tegen Nitti's regeling van het Adriatische vraagstuk. Schmidt, de minister voor Economic in Duitschland, richt zich in de „Vorw§rts" te- :he troepei - In He bij de verkiezin??a ongarije hebbm tfe tponarchisten iezmga groote ©verwinniugea be- troepen uit Sjantoeng. - Honga tijdehjk Er is in" Hongarije 'a beweging gaanide om Apponiy tijdehjk staatehoofd te maken. De Hongaarsche regeering heeft tegen schending van de voorwaarden in de wapen- stilstand bij de Entente geprotesteerd. Ex-keizer Karel zal zijn m&noires, die hij bezig is te ^hrijven, in Amerikaansche bladen publiceer® Een nota der Duitsche wapenstil- standscommissie deelt mede, dat Duitsche paspoorten voor den rechter Rijnoever, die aan alle leden van geallieerde commissieen, zoowel miliaire als civiele, afgegeven wer den, niet meer van waarde zijn. Maaischalk Foch heeft tegen dezen maatregel geprotes teerd cn de vredesconferentie er van in kennis gesteld. Gewapende en gemaskerde mannen zijn Zondag de politiepost van Baltinplack in het graafschap Wicklok binnengedrongen en hebben op 2 agrnten geschoten, die beiden ge- Icwetst werden, waarvan een emstig in de borst. De sluiting der spoorwegwerkplaatsen te. Berlijn had Maandag in het algemeen plaats, zonder ordeverstoringen. Natuurlijk heerschte onder een groot ded der arbeiders eenige opwinding. Te Frankfurt a. d. Main weraen Maandagmorgen vroeg op bevel van het Ministerie der rijksweer 6 radicale leiders der spoorwerkersbeweging in hechtenis ge nomen. Op de gisteren te Brelijn gehouden al- gemeene vergadering van den bond van mijnwerkers werd besloten, aan te dringen op den 6-urigen werkdag. Bij de stemming hier- over werd met 182 tegen 36 stemmen beslo ten, dezen niet vanaf 1 Februari af te dwin- gen door staking of weigering van arbeid. Na deii wergang van de spoorwegen der afzo'nderlijke Duitsche staten aan het rijk, worden in het vervolg bij het Duitsche spoorwezen slechts 2 klassen gebruikt, eene met bekleede en eene met onbekleede zitplaat- sen. De tarieven zullen voor het geheele rijksspoorwegnet uniform worden vastge- steld, ook voor het goederenverkeer. De Duitsche mijnwerkersbond verklaar- de zich met 182 tegen' 36 stemmen tegen on- middellijke invoering van den 6-urendag, doch spra'k zich principieel ten gunste ervan uit. BINNENLAND. GOBDEREN TIJDIBNS (DEiNi OORiLOG IN BE'SLAG GENOMEN Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het betrokken Britsche Regeerin.gs-dep.arte- ment blijkens een mededeeling aan den con sul-gen u-aal te Londen door bemiddeling der firma Waltons Co,, solicitors aldaar, aan de verschillende Nlederlandsche belangheb benden, die door deze firma worden vertegen- woordigd', ten r mzien van goederen welke tijdens den oorlog zijn in- beslag genomen, dcdi welker aanhouding nog niet door het irijzenhof is behandeld1, heeft voorgesteld de jelft (of de helft van' de opbrengst, indien de goederen reeds verlkocht zijn) vrij1 te laten, mits betrokkenen er in toestenimen', dat de we- derhelft worde verbeurd vertolaard1. Daar van vele belanghebbenden op dit voorstel nog geen antwoord is ontvangen en spoed' in de afdoening dezer aangelegenheid wenschelijk is, heeft net Britsche Departe- men t de tusschenkomst van den- consul-gene- raal ingetoepen opdat door de betrokken fir- ma's in Nedelrand eene snel'le beslissing wor de genoman. WETSONTWERP. Een wetsontwerp is ingediend -tot wiizi- ;ing der bepalingcn in het Burgerlijk Wet- 'oek op de erfvolging. UlTSLUITING VAN VROUWEL1JKE SOL LICIT ANTE N. Het Tweede Kamerlid Mevr. Groemeweg heeft aan den Minister van Financien de voF gende vragen gesteld: „Is hot den Minister bekend, dat op 25 Oc tober 1919 aan een sollicitante naar de be- trekking van tijldeldjlk adjunct-accountant bij den dienst der d'irecte belastingen beridit is, dat vrouwelijke jieisonea niet meer in deze betrbkk-ir^ worden benoemd? te de Minister niet van oordeel, dat in de oproeping vermeld had moeten zijn, dat al- leeni mannelijke sollicitanten' in aanmerking zouden komen voor benoeming? Is de Minister be -d,d maatregelen te tref- fem, die zoo spoedig tnogclijk een einde ma ken aan de uitslitiling van een groep volledi- ge 'bevoegde soUicitatKen?" GEMENGD N1EUWS. BRAND TE ZUTPHEN. In den nacht van 26 op 27 Jan ontstond brand in de Lange Hofstraat te Zutfen, in den winkel van IT H. van Kempen, in rijwie- len en gedistilleerd. 5t bewoner, ongehuwd, verklaarde dat om half 6m een brandenda petroleumlamp uit zijn hand was gevallen, toen hij naar zijn slaapkamer ging. Het per- ceel van drie verdiepingen stond in korten tijd geheel in brand en brandde uit. Veel emstiger waren de gevolgen. Het perceel grensde n.l. aan den wijnhuistoren. L>it pracht bouwstuli uit de 17e eeuw in laat Hollandsche Renais sance stijl en voorzien van een beroemd klok- kenspel van 36 klokken, waarvan de m^esten door gebrs. Hemony gegoten, vatte in de koe- pelkop vlam, onbereikbaar voor waterstralen en brandde geheel uit. De koepel met de klokken stortte op straat, waarbij een huis beschadigd werd. Ete opper- brt .idm«ester en kapitein van der Veer van de militaire wielrijders werden vrij emstig verwond, door een brandende balk, die den eerste van de ladder afsloeg. Het museum onder den Wijnhuistoren kreeg emstige schar de. Verbrand te er weinig maar de waterscha- de is enorm en het gebouw werd door den vallenden toren grootendeels vernield. Enke- le kostbaarheden zijn uit het museum gered Het te nog onzeker wat van de rest is overge- bleven. Het geheele plaatselijk telefoonnet zal geruimen tijd onbruikbaar zijn. HET GEBEURDE BIJ HET HOOFD- BESTUUR VAN DEN P. T. T.-DIENST. Nu telkens weer in de pers berichten de ronde doen, waarin twijfel wordt uitgespro ken of de heer Westrik al dan niet de op de bekende Nieuwjaarsreceptie geuite beschul- diging omtrent de gebrekkige leiding, welke van het hoofdbestuur uitgaat, heeft herroe- pen, heeft de Tel. een nader onderzoek naar deze aangelegenheid ingesteld. Naar aanlei- ding van de daarbij ontvangen inlichtingen deeld zij het volgende mede: Op 12 Januari 1920 heeft de heer Wester- veld, na o. m. in bet openbaar de ministeri- eele berisping aan den commies Westrik -ta hebben voorgelezen, aan dezen het woord verleend. De heer Westrik verklaarde hierop: le. Dat het niet de bedoeling was geweest den heer Westerveld als persoon, noch als di- recteur-geheraal te treffen 2e. Dat het tijdvak van 66n jaar, dat hij, Westrik, aan het hoofdbestuur werkzaam was, te kort was te nemen, om op voldoen- den grond een oordeel uit te spreken als op 2 Januari was geschied. De inhoud van deze verklaring, alsook die matte toon, waarop de woorden werden geuit zoodat de heer Westrik slechts moeilijk t« volgen was gaf iedereen die bij de bijeen- komst aanwezig was, ten voile den indruk, dat de heer Westrik geheel bakzeil haalde. De heer Westrik toch heeft op 2 Januari in algemeene bewoordingen een aanklacht inge diend. Welnu, op 12 Januari d.a.v. heeft verklaard, dat hij tot oordeelen onbevoegi was. Men is in de betrokken ambtenaarskringen thans ongerust, dat na deze herroeping de weegschaal met een plof naar den anderen kant zal omslaan en dat de autoriteiten het gebeurde zullen aangrijpen om met breed ge- baar een houding aan te nemen alsof aan de leiding in haar geheel en tot zclfs in de klein- ste bijzonderheden niets zou ontbreken. SALARISbEN RIJKSPERSONEEL. Naar „De (Chr.) Amsterdammer" vemeemt is het salarisbesluit voor de Rijksambtenaren thans door de Koningin geteekend. Het wordt nu gedrukt en zal waarschijnlijk Woensdag a.s. verschijnen. De salarissen zijn in hoofdzaak gelijk aan die door de salariscommissie voorgesteld Echter zijn er twee wiizigingen ingebracht, n.l.dat zeven. pet. van het salaris niet wordt uitbetaald, doch beschouwd. wordt als stor- ting voor pensioen voor weduwen en wee- zen. Daartegenover staat, dat een kinderbij- slag gegeven wordt van 50 per kind vanaf liet derde kind. NIET VOOR DUITSCHLAND BESTEMD. Blijkens een correspondentie in het Han- delsblad van 9 Januari heeft de Deutsche All- gemeine Zeitung geschreven, dat Nederland van 1 Januari tot 31 October 1919 uit Argen- tinie heeft verscheemit: 261.385 ton tarwe; 11691 tot mai's; 71227 ton lijnzaad en 8766 ton haver. De Argentijnsche bladen zouden aan de mededeeling van deze ciifers eeni beschou- wing hebben ioegevoegd, waaruit zou blij- ken, dat naar hun ovcrtuiging deze hoeveel- heden, zoo niet geheel,* dan toch grooten deels voor Duitschland bestemd zouden zijn geweest, zoodat Nederland slechts als bemid- delaar zou zijn opgetreden. Uit ingewonnen informaties blijkt, dat deze bewering grootendeels van alien grond ont- bloot is. Al wat onze regeering kocht is uit- sluitend voor Nederlandsch gebruik aange- wend. Voor zoover particulieren vcrscheep- ten is nief meer dan ruim 100.000 ton naar Duitschland gegaan EEN DIRECTE KABEL AMERIKA—iNIEDERLAND Het Handelsbfl. Vemeemt, dat de Westers Union Telegraph Cy. een plan in overwe- ging heeft om eeni directe kabelverblnding AmerikaNederland tot stand te brengen Vat} het hoofdbureau der P. en T. heeft het evenwd van dit gemcht geen bevestiging kunneni krijgen!. NDRMALISrATIE VAN RIOLEERINO. Er zijn, naar de ,:N. Crt." vemeemt, in de» laatsten tijd besprekingen gevocrd tusscbe® de directie van het Normalisatie-bureau te Delft de stiehting van de Maatschappij ALKMAARSCIE Dlrecteur: 0. H KRAK. HoofdredaoteurT|. N. ADEMA. De beroemde Spaanaehe schilder Francisco Joed de Goya Lucientes was een even gToot avonturier als kunstenaar en zijn leven was veelbewogen. Hij weird in 1746 bij Fuenteto- dos (bij Sarragossa) geboren als zoon van een armen ,boer. Reeds vroeg bleek bij groot ta lent te Lezitten, en hij werd te SanagosBa bij den schilder Joed Luzan y Martinez in de leer gedaan. Hij leidde een zeeor wild leven en- moest om een b: edigen twist in 1765 naar Madrid vluchtendaar was hij een leerling van Francisco Bayeu. Om nieuwe schavuiten- stieken moest hij uitw1ijken naar Italie;. het reisgeld heeft hij als stierenvechter moeten verdienen. In 1769 vestigde hij zich te Rome en kreeg in 1779 den tweeden prijs der Aca demic van Parma. In dezen tijd1 wilde hij een schoone non ontvoeren en dit schandaal noodzaakte hem opnieuw te vluchten. In 1775 'keert hij terug naar Madrid en huwt daar met de zuster van zijn leermeeeter Bayeu. Het huwelijk was ver van gelukkig, al werd Goya's leven eras tiger en rustiger; uit deze echtverbinteni., «proten niet minder dan twintig kinderen, waarvan er echter elechts een volwasson werd. Goya's werk werd ook meer met succeo bekroond. In 1783 werd hij lid der Academie, en 1785 leider van deze in- stelling, in 1786 hofschilder met een salaria van 15.000 realon. Zijn succes werd steeds grooter en zijn levensopvatting diaper en philosophiecher. Gp bijna 80-jarigen leeftijd sterft hij te Bordeaux en werd daar ook be- gzaven. Eerst in 1»00 werd zijn gebeente over- gebracht naar de San Isodore te Madrid. HERINNERINGEN AAN EARED I. Dezer dagen zijn te Londen geveild1 diverse reliqquien afkomstig van 'koning Earel I. Men schijnt niet veel over te hebben voor herinneringen aan den „merry monarch", die zoo jammerlijk zijn leven eindiigde. Een com- pleet brokaatzijden costuum bracht elechts 35 pd. st. en een paar zijden ikousen 5 pd. st. Twee hemden van ragfijn linnen werden voor 10 pd. et. varkocht, waarbij men notg een elaapmuts toekreeg. En dat in dezen duren tijd11 GELEERDE VROITWEN HIT VROEGER EETTWEN. Vrouwen met een dokterstitel zijn ook in den ouden tijd „schon dagewesen". Zoo pro- moveerde in Maart 1817 aan de Universiteit te Gressen een juffrouw Charlotte Heylandt in d'e verloekunde. Zij deed een1 schitterend examen. Zeventig jaar oerdex telde een Wur- tembergsche Universiteit een vrouwelijk do'k- ter in de persoon van Marie Auguste, vorstin van Thurn und Taxis. ZWART OF BDOND? Een Engelsch blad heeft onlangs een prijs- vraag uitgeschreveuwelke vrouwen zijn het beste bruikbaar, blonde of brunette. Uit het antwoord bleek, dat over het algameen de donkeren de voorkeur hebben, vooral op too- neel- en bioscoopgebied. Zij hebben volgens de meeste deskundigen meer temperament en zijn minder berekenend. Oo'k hebben zij den naam intelligenter te zijn en zich vlugger aan te passen. Arme blonde schoonen! RADICALE MAATREGELEN.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1