dat ieder verplicht is rijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldcen em dat heden ingaat de termijn van drie maandes binnen welken daartegen bezwaaischriften kunnn worden ingedied. Alkmaar, den 80 Januari 1920 Het Hooid van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. 0. WENDET.A AB. GEVONDEN VOORWERPEN. Uiisluitend te bevragen aan het Bureau van Politic alhier, alleen op werkdagen tus- schen 9 en 1 uur. (Te vervoegen bij den wachtcommandant) Een buik- of sluitband. 2 rozenkransen, 2 handschoenen, 1 dameshoed, 1 bril in fetui, 1 zadelmakcrshamer, 1 halsdoek, 1 zweep, 1 das, 1 huissleutel, 1 zilverbon, 1 paar pan- toffels, 2 mantelbanden, 1 armbandje, 1 knot saiet, 1 portemonnaie met inhoud en een oor- belletje. Alkmaar, den 29sten Januari 1920. De commissaris van politie, W. Tfa. VAN GRIETHUYSEN. CKNVEILIGHEDD IN Z'UID LIMBURG. In Zuidi Limburg worden in den laatsten tijd herhaaldelijke inbraken gepleeg-d en soms zelfs beroovingen op den openbaren weg. Te Kerkrade zijn, zooals wij reeds meldden, de- ger dagen 8 en) te Hoensbroek 5 personen aangehouden, als verdacht rich aan dergehj* ke practijken te hebben schuldig gemaakt. Nu weer worden de volgemde misdrijveni gemeld: In Meuwstadt werd Zondagavond weder bij de weduwe T ingebrofcen en 20.000 Marie, ■wat Holiandsch geld en versdiillende siera- den gestolen. Een) tweetal bewoners van Sit- tard schijnen hier de hand in te hebben ge- had en werden gearresteerd. Dienzelfden avond werd te Hoensbroek bij een 6lager f 3500 ontvreemd en,' werd1 er in- gehrokea in. Sweykhuizen en Beek. Aan het H6tel de la Poste te Gulpcm werd Maandagavond een bezoek gebracht en ver sdiillende voorwerpea en Levensmiddelen ge- kaapt In de meeste gevallen zijn de daders van deze bedrijvem iIMtschers uit de grensplaaf- sen. IMBRA'ATK. In de winkelbdiuizing van H. Posse! aan den grindweg van Winsehoten naar Hessen- bril, is Dinsdagnacht een ruit uitgesneden. De inbrekers zijtn. daarop naar binnen' ge- ;aao, hebben een raarn uitgenomen en een '.nnenkast naar buitengebracht. Deze werd daar opengebroken en van de geldswaardi- ;en inhoua ontdaan. P. en zijn gerin sliepen »ven en hebben van alles niets bemerkt. Een buurman werd echter wakker en zag itwee a drie inbrekers bezig met de kasit, waarbij zij zich van electrische zaklantaarns bedienden. De man had niet den moed de inbrekers in hun bedrijf te storen zoodat deze met hun buit rustig konden aftrekken. Hoeveei ont vreemd is, Jean nog niet worden vastgesteld. PIER PANDER'S TESTAMEiNT iDe heer N. P. de Koo te Rotterdam, i- verseel erfgenaam van Pier Pander, heeft aan de gemeente Leeuwarden aangeboden een te zijner tijd in een gebouw onder te brengen museum met de nagelaten werken van den kunstenaar, met verzoek, voor het bouwen van het museum een stuk grond aan te wij'zen en dit rebouw met de daarin ,te plaatsen werken, bit de gemeente in onderhoud en beheer te ne- roen. WERKUJOOSHEID. In de 4 Langedijker gemeenten, behooren- de tot de bdkende tuinbouwstreek in Noord- Holland, zijn 300 adbeiders zonder werk als gevolg van het fei't, dat vele tuinbouwers geen adbeiders inhuren door de zeer lage prijzen der tuinbouwproducten. BRIKETTEfN Gem.-werklieden dempen thans te Delft 'n sloot langs den Oostsingel metbriket- ten. Deze zijn afkomsfig van de brikettenfa- briek van de firmia Verhoef Co. aldaar en1 waren van een zoodanige samensteiiing, dat ze als hrandstof niet te gebruiken waren. .yEEHANOELAARS". Te Enkhuizen is de veehouder R. G. het slachtoffer geworden van eeni paar sluwe han- detaars, die zooals later is gebleken, er geen vaste woanplaats op na hielden. Ze dedep zidh voor als groote kooplieden en kochten van G. 5 vette koeien voor 2025, met de be- paling, dat ze er 2 dadelijflc zouden meenemen naar t sladhthuis te Amsterdam1, en de 3 an- dere den volgenden dag 'zouden halen^ wan- neer ze met nog 10 koeien, die ze van een boer in Fr'esland hadden gdcocht, Enkhui zen weer zouden passeeren. iDe handelaaxs, die nog niets hadden be ta aid. kwamen met te Enkhuizen terug en vergaten oak de 10 koeien van den Frieschen veenouder in ontvangst te memen. Later is gdbleken, dat het koopen van de koeien in Friesland, met welk feit de Enkhui- aer veehouder bekend was, mede heeft moeten dieoeo am de true te Enkhuizen te doen flz- lea ;i»* hrt k.Mdl. der Hawrl. StccmverffsbrieV' sosc: seer, telegrsm natr Maartricht, vlie, T hoofd- bnre&u van een onderneming, welkfl ook een afdeeling te Uaasbracht heeft. VALSCHE MUNTTERS. in ons land zdjn in den laatsten tijd her- haaldeHjifc valsche bankb'ljetten van 1000 francs uitgegeven. Deze bilietten waren te Brussel vervaardigd. Een tajdi geleden is te Delft op verzoek van de Brusselsche politie gearresteerd een zekere K. uit BTussel als verdacht van het vervaardigen van die val sdhe 1000 fr.-biljettem. Thans zifn nog twee medepfliohtigen in arrest gesteld, n.l. de vrouw van K. en diens schoonbroer, de kaji toorbediende van W. De laatste had nog val sche biljetten in bezit en trachtte die uit te geven. riij is voor dit felit naar het Huis van Bewaring in Den In de woning van v. W. waar ook nog mej K. verblijf hfeld, heeft de politie huiszoeking gedaan en bezwarend materiaal' gevonden. EEN OUDJE. Mej. J. C. de KeulenaarsKuyper, te Goes, vierde Woensdag haar 99ste verjaar dag. Het oudje, dat voor eenige jaren nog vii^g ter been/ was, kan thans niet meer loo- pen. Toch wtilde zij zoo gaarne de stad in het nieuwaangebouwde gedeel'te „Nieuw Goes" eens zien. Een welwiilend stadgenoot heeft haar in staat gesteld aan dezen wensch ie voldoeri en per rijtuig een toertje te maken. HOE KWEEKT MEN VERANTWOORDELIJKHEIDS- GEVOEL? Emmy J. B. schrijft in de Haagsche N. Ct.: De tegenwoordige jeugd is zelfstandig ge- noeg, zij is niet bang voor een beslissmg over verschillende onderwerpen, waarbij de vroegere jeugd ouders of opvoeders zou heb ben geraadpleegd. De ouders krijgen mede- deeling, wat de jongelui hebben besloten en hoeveei zij (de ouders) dientengevolge heb ben te betalen. De jongelui kiezen zelf hun boeken en hun liefhebberijen, zoogoed tls hun vrienden en vriendixmctjes. De ouders moeten gereed staan aan tafei de jongelui te ontvangen, die de jongens en meisjes in huis brengen, zij zijn niet vrij te oordeelen of zij die jongelui het meest verkieslijke gezelschap vinden voor eigen kinderen. De jeugd is zeer stellig in haar goed- en afkeurmg dat is zij trouwens altijd ge- weest en zeer vrijmoedig in het uiten daarvan. Is haar verantwoordelijkheidsgevoel bij al haar zelfstandigheid sterker dan vroeger? Vergeet zij nooit haar kleine en groote plich- ten, haar kleine en groote beloftcn? Het is moeilijk hieromtrent te generaliseeren, maar de algcmeene genotzucht, het drukke leven hebben plichten bij velen meer op den achter- grond geschoven, er is geen tijd meer om aan alles te denken. Ach en Yergeet de jeugd wat, dan zijn immers de moeders er goed voor om haar alles na te drageu, om haar aan ailes te berinneren, om voor haar aan alles te denken. Het mocderhart vreest, dat de kinde ren op school straf zullen krijgen, als zij een boek of kaartje, dat zij noodig hebben, niet bij zich hebben. Moeder is bang dat zij te laat op school zullen komen, als zij hun tramabonnement hebben vergeten en zouden moeten loopen. Moeder bergt op wat zij la- ten slingeren, uit bezorgdheid, dat het later zoek raakt en den kinderen moeilijke oogen- blikken bezorgt. Zij denkt aan al hun plich ten, waaraan zij zich niet kunnen onttrekken, zonder er last van te ondervinden. De kin deren hebben immers zoo veel aan het hoofd, zij hebben zooveel huiswerk, zooveel school- zorgen Of de moeders, met de beste bedoeling, goed doen de jeugd zoo te ontheffen van elke vcrantwoordelijkheid, het haar zoo gemakke- lijk te maken Is het niet beter, dat zij reeds jong leert ook de schaduwzijde van haar zelfstandigheid !e dragen, dat zij gewent aan orde in de huis- kamer en in haar geest, aan het onthouden van haar plichten en verplichtingen, aan een verstandige tijdverdeeling, waarbij zij met al les rekening houdt wat anderen van haar kunnen verwachten en wat zij heeft te doen om haar werk in school en huis behoorlijk te vervullen Er komt altijd een oogenblik, dat moeder niet meer kan opletten en.waken of de boeken er netjes uitzien, of alle teekengerei aanwezig is, of er niets is blijven liggen, dat later kan zoekraken of onaangenaamheden veroorza- ken Een flinke straf als gevolg van achteloos- heid of vergeetachtigheid, die pijnlijk wordt gevoeld, kan heilzaam werken voor het leven. De gevolgen, die de jeugd ondervindt van haar tekortkomingen, zijn in verhouding al tijd gering bij de schade welke zij, volwassen, in haar carriere kaa lijden als zij niet de ge- woonte heeft van stipte plichtsvervulling, strenge zelftucht en orde in alle groote en kleine dingen. De zachtste opvoeding is niet altijd de beste opvoeding. De liefdevolle moeder kan niet gedurende hun geheele leven haar kinderen beschermen tegen de hardheid van de wereld. Vrijheid en zelfstandigheid is goed, zij moet jong be- ginnen, maar juist omdat zij de ocfenschool moet zijn voor de zelftucht. Zij moet daar- om consequent worden toegepast. Leiding is noodig, maar di« leiding mag nooit bestaan is het wegnetnen van feet vm ten, dit moetec v/ord« verfceterd. Hulp mag bij toe passing der ze!f opvoeding slechts worden gegeven, waar erostig gevaar dreigt voor het lichamelijk of zedelifk welzijn der jeugd. Wie de jeugd van de vrijheid en zelfstan digheid alleen de zoete vruchten laat pluk- ken, kweekt geen vrije, maar afhankelijke menschen, die onbruikbaar zijn voor het le-" ven. EEN) KNOOP UN DE ZAKDOEK. Ieder heeft wel eens met radeloosheid ge- staard op een knoop in den zakdoeic, welk „pro memorie" hem aan niets herinnerdej Het is echter weinig bekend. waarom dit alombeikende herinneringsteeken zijn ontstaan heeft te dankett. Het is afkomstig uit de M'id- ddeeuwen, uit den tijd der vrouwendiensten de „cour d'amour". Ieder ridder moest een knoop in zijn bedlaken en' die elken avond ontwarren, met den wensch: God1 geve mijin dame een goedeo nacht. Dit werd later overgebracht op een zakdoek, welke men de aangebedene ten geschenke gaf en die zij in de hand' droeg. Later werd dit teeken ook voor meer piozai'sche herinneringen gebruikt, „VERBODEN TE ROOKEN". Door de Directies der Ned. Spoorwegen is het personeel opnieuw opgedragen het roo- ken in niet rookafdeelingen krachtig tegen te gaau en dat het constateeren van deze over- treding zonder voorafgaande waarschuwing rapport van bekturing moet worden opge- maakt. Indiene ereizigers zich beklagen over roo- ken in een niet rookafdeeling en het personee de ovcrtreding niet heeft gezien, mott rapport van bekeuring worden opgemaakt op verkla- ring van de medereizigers, die het wel ge zien hebben. KORTE BERICHTEN. Met ingang van 1 Februari wordt het bestelgeld van particuliere telegrammen, be- zorgd van uit spoorwegkantoren, tijdelijk verhoogd van 25 op 40 cents. Op de te Noorawolde ontdekte oude he- graaiplaats is thans ook een volkomen gave pot uit de 9e eeuw gevonden. Het terrein za nu geheel worden biootgesteld onder leiding van professor dr. Holwerda, directeur van het Oudheidkundig Museum te Leiden. Bij het dorp Kimswerd (Fr.) is in een vaart een zeehond geschoten. Bij de Rijkspostspaarbank is in de maand December 496.318,75 meer inge- legd dan terugbetaald. De Haarlemsche Gemeenteraad besloot 30.000 subsidie te verleenen aan de Haarl. Concerh'ereeniging. Voor een paar weken werd een land- bouwer te Hengelo 450 voor een koe igebo- den en gisteren vopr thetzelfde beest 300, Van 2 tot 6 Juui wordt in Musis Sa crum te Amhem een brandweercongres ge- houden. Teeken end voor de lage fniitprijzen, die tegenwoordig voor het fruit gelden, is wdl, dat eeni fruitverkooper, deswege ge- vraagd, zeide, dat hij in de 38 jaar, die 1 in het vak had doorgebracht, een dergelijjk slecht jaar niet had beleefd. Eergisteren is de drogerij en de malerij van de gebroeders Wouthms te Hoogkcrk af- gebrand. De brand is ontstaan door het dro- ;en van boonen. Verzekefing dekt de schade eeu ilge- om een Een leyeadlge di«c«asT« e®tepoa z?tfe ewer de vraag, hoe nu met het aacwezige geld te handelen. Zoo spoelig mogelijk ia! meene vergadering belegd worden beslissing in dezen te nemen. De heer C. Ham werd als commissiellc herkozen en de heer K. Galis als zoodanig gekozen in de plaats van den heer M. Visser (overleden). 7 werkende leden hadden bedankt. Bij de rondvraag werd hot betreurd, dat de vereeniging thans zoo'n kwijnend bestaan leed. Men zou zich beijveren leden te wcrven, Met een woord van dank sloot hierop de oorzittcr, de heer C. Ham, de vergadering. LUCHTVAART. RECHTSZAKEN. VEROORDEELD. Bij vonnis van den krijgsraad in het eerste militaire arrondissement is G. B., mil.-soldaat van het 21 e reg. inf., schuldig verklaard aan het als soldaat met woorden beleedigen en dreigen van zijn meerdere in rang en deswege veroordeeld tot eene militaire detentie van drie maanden. DE MOORD OP DEN BURGE- MEESTER TE BEESD. Het Hof te Arnhem veroordeelde terzake van inbraak bij den burgemeester te Beesd, die bij dezen inbraak werd cdoodges hoten, P. J. C. K. tot 4 viej- jaar gevangenisstraf De rechtbank te Tiel had Lem tot 12 jaar veroordeeld. PROVINCIAAL N1EUWS. UITVOERING „LAMORAAL VAN EGMOND". Dinsdagavond gaf de muziekvereeniging lamoraal van Egmond" te Egmond aan den loef een uitvoering in het hotel „De Drie Egmonden". De zaal was propvol. Het eerste deel van dezen avond bestond uit eenige goede muzieknummers, door het larmonie-gezelschap ten gehoore gebracht. Viet meer belangstelling dan gewoonliik oraal"- le ware werd dit gedeelte door aanhangers gevolgd. In den loop van het jaar toch hadden groote veranderingen in het gezelschap plaats gegrepen. Veel oude krachten waren door nieuwe vervangen. Bij deze uitvoering 3leek wel, dat de jongeren hun plaats hier waar dig waren. Onder de energieke leiding van den heer Somer werd het muzikale ge deelte uitsfekend ten gehoore gebracht. Na de pauze werd de avond gevuld met een paar voordrachten,' welke bij het publiek zeer in den smaak vielen, terwijl een bal vele aanwezigen nog eenige uren bijeenhield. Ten slotte moeten we ook nog eenige woorden aan het publiek wijden. Ergerlijk was het om te zien, dat, hocwel de muzikan- tcn en hun directeur hun beste krachten in- spanden, het overgroote deel van het publiek run gesprekken en aardigheden voortzetten, alsof er niet gespceld werd. Klaarblijkelijk was het verlangen naar het bal hun te sterk. Zouden zij in het vervolg misschien geen andere dansgelegenheid willen zoeken, of an- ders de rest van den avond z66 optreden, dat de muziekliefhebbers althans kunnen hoo- ren wat er gespeeld wordt? UIT WIJDENES. Dinsdag hield de vereeniging „Hulp bij Ziekte" eene algemeene vergadering. Tegen woordig 17 leden. Na lezing der notulen verslag van den penningmeester. De uitgaven hadden bedragen 31.85, de ontvangsten 132.90, zoodat er een nadeelig saldo was van 98,95. Het totale bezit van de vereeni ging bedrocg op 31 December 1919 659,70. In de plaats van den heer J Noordeloos 'overleden) eh den heer K. Ham, die als voorzitter had bedankt, werden als bestuurs- leden gekozen de heeren D. Bakker en A. Bruin. Besloten werd gem eoijtributie meer te EEN TOQHT NIAAR INDI«. Naar Aneta vemeemii, zijn de Juitenan'ts Backer en Van Wulffteu Palfhe naar Enge land vertrokken, om zich te oefenen met de Vickers vliegboot, waarmede zij1 de vlucht naar Iudig zullen onder nemen. SPORT. VOETBAL. Voor a.s. Zondag is vastgesteld de com- petitie-wedstrijd Z. V. V.—Alemaria. Vele Alkmaarsche liefhebbers hebben het plan op- gevat Alomaria te vergezellen en dat verwon aert ans niot, want't belooft een- hoogst inte- ressante ontmoeting te worden. Nd heeft echter de wedschrijd Z. V. V. E D. O. j.l. Zondag in Zaandam gespeek een hoogst onaangenaam verloop gehad, niet zoozeer door de spelers binnen de lijneni, als wel door een gedeelte van1 het Zaandamsche puibfl iek, dat heftig Z .F. C. gezind gaarne Z V. V. had zien verliezen. Toen dit niet ge- beurde, liet het niet na de spelers van Z. V. V. te hoonen en zich zelfs in de leiding te men' gen. Na afloop moesten de Z. V. V.-ers on der politiegeleide te huis worden gebradit De Zaandamsche gemoederen waren heftig in opstand. 'De propaganda voor de voetbal sport is in Zaandam- een leelij'k eind terug- gezet. Verschillende ingezonden stulfken ge ven blijk van de heerschende verontwaardi- gin.g over het wangedrag van eeni zeker deel van het publieik. Om nu herhaling van dergelijke onaange naamheden te vooricomeni, heeft .het bestuur van Z. V. V. besloten bij de haar nog restee- rende thuiswedstrijlden alleen donateurs en leden toe te laten. H'ierdoor zouden de Alk maarsche supporters a.s. Zondag leelijk ge- dupeerd 'kunneni worden. Het bestuur van Alcmaria heeft rich direct tot Z. V. V. geweod en het bericht nu het vol- gende: Z V. V. wil Zondag voor d« Alcmaria- supporters een uitzonderin-g maken, mats deze aan de contr61e in Zaadam kunnen toonen Alkmaarder te rijn. Het bestuur van Alcma ria zou daarom gaanie zien, dat donateurs en houdera van seizoenkaarten hun toegangs- bewijzen meenamen om die te kunnen toonen. Aan de geregelde betalende bezoekers zal Zondagmorgen voor't vertrek van den1 trein van 11.01 door't bestuur van Alcmaria een gestempelde kaart worden uitgereikt aan 't station alhier, op vertoon, waarvan zij in Zaandam een toegangsbewijs kunnen verkrij gen. 1 Wij getooven deze regeling ten zeerste te kunnen toejuidhen! SPORT. STADSNIEUWS. RAADSOVERZICHT „BURGERWACHT- SUBSlDIE." In verband met de omstandigheid, dat in de gister gehouden Raadavergadering de beapre- kingen over de Burgerwacht-subsidie nog 'uict beeindigd zijn en de debatten in de eerstvol- gende Radsvergadering zullen voortgezet worden, zullen wij ons Raadsovcrzicht, deze kwestie betreffende, eerst na algeheele af- bandeling van dit veel besproken agenda-punt in onze courant doen verschijnen. FEESTVIERING BURGER IJSCLUB. In aansluiting met ons verslag van gisteren deelen wij op verzoek van bet bestuur vau bo- vengenoemde club nog mede, dat ter gelegen- heid dezer feestviering eene collecte is gehou den ten behoeve der weensche kinderen, dat deze inzameling 48.80opbracht, welk be drag door bet bestuur aan Mr. Servatius is afgedragen. OVERPLAATSINO. De kapitein J. G. Haremaker, van bet wa- pen der mfanterie, toegevoegd aan den hoofd- officer belast met'de burgerwaclitqc, wordt op 1 Februari a s. overgeplaatst van den Helder naar Alkmaar1. BENOEMD. Naar wij vernemen is namens velen uit de burgerij den hr. Weber verzocht om als de film censuur voor volwassenen verdwijnt, nog- maals de veelbesproken film „Het gevaarlijke ad" te vertoonen opdat men zelf zal kunnen ordeelen of deze film zooals de burgemees ter aan de band van het rapport der commis- sie verklaard heeft, onzedelijk en ongeschikt vaor vertooning aan volwassenen is dan wel of de film, zooals de meerderheid van den raad betoogd heeft juist een opvoedkundige strekking heeft. Wij vernemen evenwel, dat de film niet meer vertoond zal worden omdat de heer We ber den indruk heeft gekregen dat de burge meester het afdraaien daarvan niet wensche- lijk acht. CINIeMA AMERICA IN. Vele bioscoopliefhebbers zullen zich onge- twijfeld nog berinneren de prachtige Nor- 'iskfi diakfim, hier indertijld vertoond, en getiteld: „De lievelingsvrouw van den Maharadja". Behalve de bijzonder mooie ensceneering trof toen ook het spel van Gunnar Tolnaes en Lil ly Jacobson in de hoofdrollen. Van deze .film is thans het tweede deel ver- schenen en dit zal vanaf faeden in bovenge- noemd theater vertoond worden. Dezelfde Nordisk-artisten vervullen in dit Indische i iefdesdrama de hoofdrollen. Treffend wordt in dit tweede deel geschi-1- derd, hoe dc blanke vrouw van den Maharad- a te strijden heeft tegen de antipathic van let volk. Doch haar edele mafuur overwint zelfs die anti-pathie en men huldigt en viert ;iier aan 't slot als de ware vorstin. Als komlsche tweeacter komt verder op hot nieuwe programma voor een -klucht, die om haar verbluffende techniek en wonderbare dressuur overall met veo'l succes is vertoond. Deze film heet: „De aap als huwelijlks make laar" Zij laat de toeschouwers recht hartelijk lachen. BIOSCOOP „NOVUM." Vanaf Zaterdag zullen in dit theater twee bekende films worden vertoond, n.l. de leven- de Mummie, een goed werk van de Svenska, met Karin Molander, John. Eckman en W. Larsson in de hoofdrollen, terwijl men in de Fransehe film: „De Valschspeler", de lieftal- ige Emmy Lyna en de bekende Henry Rous- 'ge sell, zal kunnen bewonderen. LA GLfl. Zondagavond zal in de „Harmonie" door het Hoofdstadensemble onder directie van Jacques van Gelder een voorstelling worden gegeven van „De Slet" het bekende drama „La Gift" van Jean Richepin, vooral de ver- olking van de hoofdrol die van den machinist, moet uitstekend zijn en herinneringen wekken wux 6m bekende aistie van Louis Bqub ASBETD» BTTRGEMITEISTER *n WTSOFTvrRJ? vsn ALKMAAR brengem ter algemsme Ve*- ais, dat i;j a an den heer J. VAX DE POL alhier tot wederopzeggens VERGUNN1NG HEBBEN VERLEEND TOT HET VER- VOEREN VAN" BROOD v66r de* middagt 12 uur, van zijn bakkerij LTNDENLAAN 2 naar het depot ST ATI ONSSTRAAT no. 1, onder voorwaa'de dat bij gebleken miabruik deze vergunning onverwijld wordt iny rcK- ken. A'.kmaar, 80 Tannari 1920. Burgemeesti r en Wcthouders voorn^emd, W. C. WENDELAAR Voorziiie-. Dl'NATIT, Secretaris. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijka directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: HET KOHIEE DER GRONOBE- LASTING No. 1. VQOB HET DIENSTJAAR 1920 executoir verklaard door den directenr der directe belaatingen in Noordhoilaad te Any sterdam den 28 Januari 1920. „Goederen verzonden naar Haasbracht." De telegraiist seinde: Goederen verzonden naar .^Maastricht.*' De ontvanger telegrafeert aan den eipedi feur terug „Zend goederen niet naar Maastricht, doch naar Maasbracht." Waarop de exped'iteur antwoordde: „Goederen verzonden naar Miaasbracht, niet naar Maastricht.' De telegrafist (een andere, want het zend kantoor ia Amsterdam!) weet echter beter en seinti: „Goederen verzonden naar Maastricht, niet naar Maasbracht" Toen hebben ze het optgegeven 1 (Historiseh.) INBREKER OEARRESTEERD. Te Haarlem is gearresteerd B. G. L. van K, verdacht inbra^k te hebben gepleegd br den heer Michielsen in de Barteljorisstraat, bij de Erven Loosjes en bij de N. V. Poludan Co. Ten zijhen huize zijn in beslag geno- mien versdiillende goederen, beoevens een be- langtrijk bedrag aan geld. G. R. fichxijft in het Hbl.: In Berlijn neemt een Amerikaansche ool- lega me mee in een kroeg, waar lit, als niet- schaakspeler, nooit geweest was: Kerkau-Pa- last in de Behrenstrasse. Hij sleept me eerst door een groote zaal, waar normale menschen zitten Bohnenkaffee te d-ria'ken en naar een slecht strijbje te luisteren; dan, een trap hooger, door een evengroote zaal, waar alle- maal schaakspelers, tafeltje aan tafelt.jc, hun hersenen zitten te pijnigen en ell oar bo- vechtendan nog een trap hooger, w so <?t een mijnheer hchter een tafei met ons verzekert, dat hij van ons geen eci »-eb- ben wil en waar ik niets dan menschen op stoelen en tafels zie staan. Ik raak mijn Ame- rikaan kwijt en klim ook o-p een tafel. I'k maak daarbij blijkbaar te veel rumoer en men sist em stilte en maakt daarbij tienma il meer rumoer dan i'k, die allang muisstdl ben. Ik zie twee lange tafels en daarop een stu'k of twintig achaabkorden. Achter elk schaakbord zit een man: veel kale hoofden, veel gr ze haren. Er om heen staan ook alle- maal menschen met ingespannen gezichten te kijken. I'k heb nog nooit een simultaans-pel graien, maar snap toch direct, dat ze me naar awoif ts heengesleept hebben. Maar wie is de inijn- heer, die het tegen al die eerwaardige denk- hoofden opneemt? Ik zoek in het gangetje tusschen de twee tafel en vind: TusscKen twee hoofden door zie ik hem vlak onder me: een jongetje van een jaar of acht. Een klein, mager, bleek jongetje, met doorzichtige rose oortjes, die te ver van zijn hoofd staan, en heele fijne handjes. Een daarvan slaat nerveus op de tafel, waar bij met zijn borst net boven uit- stee'kt, de andere ligt als streelend op een schaakfiguur. Het 'kind denkt, denkt blijk baar vreeselijk ingespannen. Er is even ru moer van binnenkomenden en dan 'kijkt hij haast smeekend naar boven, komen rimpel- tjes op dat kidervoorhoofd. Je ziet dat hij zich bewust is, dat deze zet er op aankomt. Het schijnt een heele toer te zijn een be- sluit te nemen. De lin'kerhand, die die figuur streelt, loslaat en weer vastgrijpt, heeft be- sluitelooze bewegingjes. Dan ineens is het besluit genomen. De oude heer met den grij- zen -baad ma-akt een aanteekening. Er is ge- mompel van: „geniaal", „ik had't anders ge- daan" enz. Voor de menschen achter die ouden heer -uitgemompeld zijn, is het jonget je al langs drie andere borden geweest; heeft zich daar geen oogenblik bedacht en direct een figuur verplaatst. En er is steeds meer gemompel van verbazing. Mijn Amerikaan trekt me aan mijn broek, stelt me voor aan een der beste schaa'kspelers van Berlijn, die verklaart, dat hij verstelt staat over zoo'n tegenstander. De impresario van het jochie, een Pool, een mijnheer .Knap- peis uit Warschau, komt me vertellen, dat hij ook naar Amsterdam denkt te komen, stopt me een invitatie in de hand voor verdere si- multaanvoorstellingen. I'k zie dat dat bleeke kereltje, dat daar niet apeelt, maar vecht met allemtai groote, volleerde, oude, sterke man. tk imi mijn .ffiavrfSwra. 1 lamaal niet -see ?aa% it i« «"ls hei wel lifkt. daar r* een. -Wank op rich, self is, die klinlrt haast alt het Franncha c.b. Want je hebt er een stuk of wat, die allemaal op die oh lijken en toch allemaal anders zijn.,.. Ala het jongetje naar Holland komt, gun ik den echaakapelera hun genoegen met dezen nieuwen vijand. Den niet-achaakspeler* kan i'k een bezoek aan zoo'n etrijd -niet aanraden. Op mij maakte het een lammen indruk. Ik vind er geen juist woord voor: laf, vies, flauw, oneerlijk, unfair...., maar het is nog iets anders. AFIiAAP VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opb-od o-p 28 Januari 1920 ten overstaan van den notaria Mr. A. P. H. de Lange, van: De boerenplaats „Capnito's Burg" in den Prins-Hendrikpolder te Texel, aan den harden weg, samen groot 39.20.60 H.A., de peroeelen staan in bod als volgt: Perc. huis, schuur, erf, bosch en weiland groot 8.02.00 H.A. 9600 Perc. 2. Weiland, gr. 6.10.60 HA.. 6600 Perc. 8. id groot 2.71.50 H.A. 1925 Perc. 4. Bouwland groot 3.10.50 H.A. 8050 Pero. 5. Idem groot 2.28.70 H.A. 2800 Pare. 6. Idem groot 2.11.50 H.A. 2100 Pere. 7. Idem groot 4.17.30 H.A. 6200 Pero. 8. Idem groot 1.79.00 H.A. 1700 Pere. 9. Idem groot 2.97.60 H.A. 3100 Pero. 10. Idem groot 8.02.00 H.A. 8000 4.89.80 HA 4600 Totaal 44675 Totaal 445775 De afalag en combination blijven bepaald op Woensdag 4 Februari 1920, des morgana precies elf uur, in bet hotel Texel, te Texel. Bij de op Donderdag 29 Januari j.l. te Hei- loo ten overstaan van notaris J. van der Veen te Alkmaar gehouden verkooping van een huis en tuin aan het Domineeslaanfje alhier, groot 5 aren 20 centiaren, eigendom van mej. de wed. A. van der Deure, is het -perceel voor de som van f 4380 aan den heer K. Brak to Stompetoren in koop .toegewezen. Benoemd tot scbatter der Rijksinkomsten- belasting lste afd., de heer W. Timmerman, makelaar, Kooltuin 9. AANGESTELD. De heer Joh. Weijling is met ingang van 23 Januari j.l. aangesteld tot makeiaar in assurantien. DE FILM „HET GEVAARLIJKE PAD."

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2