DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 28. Mondord twee em twimfigste Jaargang 3 EEBBUARI. 1920 DI! ntrmmer Bestaat till 2 blaiRo. Abonnemenlsprljs bl] voorultbetallng per 3 maanden f 2,00, franco per post I 2,50. BewIJsnummers 5 ct. Adverlenfleprlja 25 ct. per regel, grootere letters naar plaatsrulmte Brleven franco N.V. Boek- en Hande!sdrukkerl| v/h. Herms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Admlnistratle Nr. 3. Redacife Nr. 33 DINSDAG Dlreoteur: O. H. KRAK. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Raad van gezanten, die, zooals men weet, in de plaats gekomen is vairden Opper- eten Raad, is niet gezwicht voor de vele ar- gumenteu, van Duitsche zijde aangevoerd te- gen de uitlevering van verschillende officie- ren, die zich in den oorlog hebben schuldig gemaakt aan overtredingen van de wetten op de oordogvoering. Het aantal Duitschers, wier uitlevering gevraagd wordt, eerst ge- steld op ongeveer 1200, is gereduceerd Tot een kteine 900 van verdere inkrimping der lijst wilde men niet weten en zij zal nu heden aan den Duitschen vertegenwoordiger te Pa- rijs, von Lersner, worden ovcrhandigd. Men zal nu hebben af te wachten wat in Duitschland zal gebeuren. De regeering zal wel aan de verplichtingen, op zich genomen bij de aanvaaroing van het voorg* vredestractaat, willen voldoen, maarzal zij het vermogen? De bekeride Karl Kautsky gelooft daarvan niet veel. Hij schreef in de Frankf. Volksztg. over deze uitleveringskwestie en gaf als zijne meening te kennen, dat de uitlevering en ver- oordeeling van den ex-keizer door een vijan- delijke rechtbank een tegen-revolutie in Duitschland in de hand zou werken. In geen geval moest verder worden gegaan dan de interneering van Wilhelm II op een eiland, waar hij met zou kunnen samenspannen met zijn vroegere vrienden. Veel gewichtiger dan de kwestie van de uitlevering van den gewezen keizer leek hem de kwestie van de uitlevering van die Duit schers, die tegen de internationale oorlogsge- bruiken zouden hebben gezondigd. Ook de overtuigdste pacifisten schrijft Kautsky, zij die de aanstichters van den oorlog zoo diep mogelijk verafschuwen, verklaren, dat zi een militaire krijgsraad, samengesteld uil de vroegere tegenstaiiders; niet het juiste middel achten om onpartijdig de waarheid te doen vaststellen. De mogelijkheid bestaat, dat Duitschland n'iemand vinden zal, die de npodige politiediensten verricht, zoodat de regeering alle macht over haar eigen troepen en politiemannen mist. Het is zeifs mogelijk, dat dit den val der regeering tengevolge zou hebben en dat er geen andere regeering te vinden zou zijn, die zich bereid wilde verkla ren de strafbepalingen uit te voeren. Men moet trachten een handelwijze te vinden, waardoor de overwonnenen zoo min moge lijk venederd worden, waardoor aan de be- schuldigden de best mogelijke rechtswaarbor- gen worden verschaft, waardoor de volken- naat zoo min mogelijk wordt aangewakkerd en waardoor de waarheid aan het licht wordt gebracht. Het vaststellen van de waarheid zal veel meer bijdragen tot de zedelijke zuivering van de atmosfeer dan de zwaarste bestraffing van de schuldigen zou kunnen doen. Het doelmatigst schijnt het den schrijver, als er een overeenkomst werd getroffen, zooals reeds is voorgesteld: veroordeeling voor een Duitsche burgerlijke rechtbank met het recht voor de Entente om als aanklager op te tre- den Indien mocht blijken, dat het proces met partijdigheid gevoerd werd, zouden de aanr klagers in beroep kunnen gaan bij een hoo- gere rechtbank in den een of anderen neutra- ten staat. bv. Zwitserland. Kantskv besluit zijn artikel met de woor- den Wij moeten niet aan de wraak maar aan de verzoening arbeiden, hier zoowel als gin- der. O k de gewezen rijkskanselier prins Max van Bader heeft zijne meening doen kennen over de uitleveringskwestie. Hij heeft groote bewondering voor hen, die, om hun land moeilijkheden te besparen, zich aan „een wreeden en wraakzuchtigen vijand overgaven, z on der zich valsche voorspiegelingen te ma- ken over diens rechtvaardigheid", maar acht het zinneloos steenen te werp<?n op de man- nen die weigeren zich ter beschikking te stel- len Prins Max zet vrij uitvoerig uiteen hoe z. i. s'erbts wraakzucht de grondslag is voor den uitWeringseisch. W" Duitschers. zegt hij, zullen ons niet """sti-'Vpti dat door onze eigen onderdanen "redi"-ende den oorlog geen ernstig onrecht :s hedreven Doch het zou een leugen zijn en "p" nationale en internationale misdaad1 tege- liik. wanneer wij onze vijanden het moreele rccht toekenden om daarover rechter te zijn. Zij waren gedurende den oorlog slechts als wij en zij hebben wilekeurig den oorlog en zijn afgrijselijkheden zonder reden tijdens den vrcde verlengd (door de blokkade tijdens den wapenstilstand). Wax van Baden komt er ten slotte voor op, dat een internationale conferentie de interna tionale misdaden zal vaststellen, ze aan de verachting zal prijsgeven en er boete voor vragen Doch aaarachter moet het geweten der volken en hun vertntwoordelijkneidsge- voel tegenover de menschheid staan. Zij mag geen commissie van rechters van verbonden roofstaten zijn. De internationale conferentie, die het moreele recht heeft om recht te spre- ken. bestaat nog niet en zij kan niet in het le- ven geroepen worden, voor het vredesverdrag van Versailles herzien en zijn geest door de overwinnende volken afgezworen is. In het Hbld schrijft de bekende pacifist dr. A Fried over de uitleveringskwestie: In het belang van de menschheid moet daarom een uitweg gevonden worden uit de artikelen 227230 van het vredesverdrag van Versailles. Indien het per s6 komen moet tot een inter nationale procedure, dan zou een gerechtshof, samengesteld uit burgers van neutrale staten A* ««ige vorm zijn, die bet vonnit crediet waarborgt. Doch moet het werkelijk tot zoo'n procedure komen? De piechtige me^ledeeiing van de beschuldiging met aiie bijzonderht- den en de daarmce gepaard gaande brand- merking der beschuidigden tegenover de ge- hcele wereld, zou stral en afschxikking ge- noeg zijn. Nog meer indruk echter zou ma- ken een onderzoek door de Ententeregoerin- gen met medewerking der Duitsche regee ring, of met mannen door haar aan te wij- zen, die volkomen hebben gebroken met het oude regime. Na dit onderzoek kan Ineege- deeld worden in welke gevallen de beide te- genstanders het met elkaar eens zijn, in welke gevallen de Duitsche regeering een bestraf- iing niet verdiend acht. Uf de Duitsche regee- riug de personen wil straffen, die ook zij schuldig vindt, is bijzaak. Hct'brandmerken is voldoent'e. De gebimidmerktcn kunnen geen helden oi nationale heiligcn worden. En-men zou het Duitsche volk geen pen in't vleesch drukken, die een wond moet veroorzaken, welke na eeuwen nog niet kan genezen. Niet alleen eenige vooraanstaande man nen, maar ook anderen bespreken de uitle- ringskwestie.' Zoo heeft de Duitsch-democratische fractie van den Badenschen Landdag een brief aan de Duitsche democratische fractie der Natio nale Vergadering gezonden, waarin de ver- wachting wordt uugesprokui, dat de fractie in de Duitsche Nationale Vergadering de ver- eischte stappen bij de rijksregeering zal doen, opdat deze alle pogingen in het werk stelt, om door hernieuwde onderhandelingen met de geallieerde en geassocieerde mogendheden dezen te bewegen tot het opgeven van het standpunt, dat zij tot dusver in de uitleve ringskwestie hebben ingenotnen en dat met elk recht en alle zedelijkheid in strijd is. Of de vroegere vijanden van Duitschland ten slotte toch nog bereid zullen worden ge vonden tot dergelijke onderhandelingen, staat te bezien, maar dan kon de meening van prins Max, dat wraakzucht alleen aanleiding voor den eisch is, wel eens talrijke aanhang- ers vinden De Temps meende, dat de Duit schers zich slechts uit eigenliefde tegen de uitlevering der oorlogssdiuldigen verzetten, maar zou men niet evengoed van groote ei genliefde van de geallieerden mogen spreken, als zij weigeren in te gaan op voorstellen tot nieuwe onderhandelingen over deze zaak? Als zij hun eisch doordrijven kan dit lei- den tot ernstige verwikkelingen in de Duit sche regeering, en zullen die niet hun te- genslag doen gevoelen in de omringende lan- den m BUITENLAND^ AMEpiKA^S WEIGERING OM TE LEENEN. iDe meeste Britsche bladen bespreken den brief van den AmerikaansChen minister van financien over het niet meer veratrekken van leeniingen door Amerika, op een vaak bitteren toon van iteleuxstelling. De „Daily Chroni cle" zegt: „Wij hdopen, dat dit niet het laatste woord is, maar als diit zoo mocht zijn, dan moet de internationale financieele conferentie toch plaats hebben en in dit geval zou d'e voor- naamste taak moeten zijn, middelen te bera- men om Europa in staat te stellen, het zmder Atmerikaansche producten te doen. Om te be- ginnien raadt ihet bladl aan, bij den volgenden oogst Roemenie en Hongarije zooveel moge- lijlk van spoorwegmateriaa 1 te voorzien, ooi graan en olie uit deze landien te Jcrijgen. DUIT9CH!—POOLSCH INCIDENT. iDe gebiedsoverdrach/t te Dirschau (bij Danzig) heeft niet geheel zonder incid'enten plaats gehad. De Poolsche troepen kwamen eerat 27 uur nadat de iDnitschere vertrdkken waren, hoewel dit nitet in het verdrag voor zien was, aan. Laatstgenoemden hadden bij hum veriirdk halt gehouden bij het standbeeld van Wilhelm I en dit met rouwiloers bekleed. Toen de Poolsche troepen Vrijidag de stad binnemtroikken, maakten zij voorbereidselen om het standbeeld omver te halen, waartoe het echter niet gekomen is. Ook aan het sta tion trade® zij zeer raw op, rutten den Duit schen beainhten, die achter waren gebleven om hun dienst over te dragon, de insignes af, en namen zelfs een-chef van een goederensta- tion gevangen. Hiet spoorwegpersoneel heeft daanop als protest eeni 24-urige staking afge- kondigd zoodat de veibinding met Danzig en Berlijn verbroken was. Ook het postperso- neel nam aan de staking deel. Mien eischt ge- noegdoening voor die ondergane beleedigin- gen en onmiddellijke invrijheidstelling van den geaxresteerden ambtenaar. Er zijn onder handelingen gaande. IN1EDE RLA NDSCH CREDIET AAN BELGIe en FRANKRIJK? iDe Brusslsche redacteur der „Msb." ver- neemt, dat de Nedenlandsche Regeering van plan zou zijn aan Blgie een crediet Van 200 iniUioem gulden toe te staan ten eindie de Bel- gische valuta te dloen stijgen en zood'oende de voortzetting van den handel met Belgie mogelijk te make®. Met Franlkrijk zouden reeds onderhande lingen met lictzelfde doel begonnep zijn. DE CANDIDATEtNT VOOiR DEN HON- GAARSCHEN KONINGSKRO ON Een vooTaanstaande politieke persoonlijk- heid1 deelde aan het Neue Wiener Tageblatt mede, dat voor den Hongaarschen Konings kroon de volgende candidaten genoemd wor den: ex-keizer Karl, die door Huszar wordt geiteuad; kroonpriaa Otto voorgeateld door Andrawy; aartshartog Joeeph, eandidaat ran INNEMINO VAN ODESSA. Het Ukrainsche Persbureau meldt: De Ukrainsche bladen.geven de volgende details omtrent de inneming van Odessa: Eerst naderden Ukrainsche opstandelingen de stad, maar toen de oorlogsschepen der Entente begonnen te vuren, trokken zij in Noordelijke richting terug. Daarna kwamen van den kant van Razdielnaia de geregelde troepen, die bij de cerste onbnoeting de Rus- siscne vrijwilligers versloegen en in eenige uren Odessa en de haven bezetten. De oor logsschepen der Entente staken gedurende genoemd gevecht in zee. Een groot deel van net garnizoen van Odessa werd gevangen ge nomen; een ander deel vluchtte naar Bessa- rabig, waar het ontwapend werd door de Rumeniers. Ukrainsche troepen werden bij hun intocht in Odessa door de bevolking met vreugde ont- vangen. Na de hartelijke ontvangst door het gemecntebestuur sprak de bevelhebber der Ukrainsche troepen als volgt: Wij brenken u vrijheid en vereeniging met de onafhankelijke Ukrainsche repubhek. Odessa, de voornaam- ste haven van de Ukraine zal het voornaam- ste aanrakingspunt zijn tusschen de beschaaf- de en handelsvereld. Leve het vrije vereenig- de Ukraine, leve Odessa. DE POLITIEKE TOESTAND IN HONGARIJE. Tengevolge van den uitslag der verkiezin- gen, waardoor de politieke machtsverhoudin- gen zijn verandero, eischt de minister van oorlog, Friedrich, dat de ministers van han del en justitie, de heeren Heinrich en Darks- zy, uit het kabinet zullen treden. Daartegen- over verklaarde ri'.hister-president Huszar, dat de Nationale Vergadering over de toe- komstige regeering moest besliasen en hij zijn post niet verlaten zou tot deze beslissing genomen was. De opperbevelhebber Horthy heeft een dag- order uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat het leger geen enkele politieke aanslag zal dulden, maar het me alle middelen daar- heen zal leiden, dat de eoncentratieregeering met inachtneming van alle wettelijke vormen, hare plaats aan de nieuwe regeering over- geeft, na bijeenkomst der Nationale Vergade ring en de keus van een voorloopig Stats- hoofd. DE INVOER UIT BELGI6. Verschillende bladen aldus meldt men uit Brussel aan de Msb. klagen er over, dat er zooveel artikelen van eerste noodzake- 'i'kheid uit Belgie naar Nederland worden uitgevcoerd Zoo wordt er op gewezen, dat de steenhakkers van Boom en de Kempen hun, heele productie verkoopen aan de Nederlan- ders die van den lagen frankkoers profitee- ren om lie steenen op te koopen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat Belgie niet voldoende steenen zal hebben voor den heropbouw. Een blad te Maaseyck meldt, dat Uaar dage- lijks talrijke Nederlandsehe kooplieden ko men om tegen 75 frak ha*steenen te koopen. 7ij betalen daarvoor 14 in Nederlandsch geld' en Belgig, dat zooveel behoefte heeft aan bouwmaterialen, laat maarbegaan, zegt het blad. Hetzelfde orgaan meidde, ook, dat op de Tensdorpen. in de buurt van Maaseyck dage-, lijks honderden zakken graan, meel en aard- appelen worden gekocht. Te Emeermaes kon men een dezer dagen 104 wagens tellen, die levensmiddelen naar Nederland vervoerden. De bladen eischen dat de regeering in deze strenge maatregelen nemen zal. NEDERLAND—BELOIg. De correspondent van de Nation Beige" bericht uit Luik, dat de gedelegeerden van de industrieele- en handelsvereenigingen van Luik Zaterdagavcrd in het gebouw van den Erovincialen raad een vergadering hebben ge- ouden, aan welke eveneens deelnamen de af- gevaardigden en de senatoren van de provin- cie. Na de verkiezing van een comite van actie heeft de vergadering een motie aangenomen, waarbij acte wordt genomen van de verkla- ringen der Belgische regeering. Deze verkla- ringen hebben voornamelijk betrekking op de kanalisatie van de Maas xot aan de Holland- sche grens, en het graven van een kanaal van Luik naar Antwerpeu voor schepen van 2000 ton. De vergadering besloot bovendien om een campagne Te voeren voor de verwezenlijking van de menschen van de bevolking van Luik en aan de regeering toelichting te vragen over de kwesties, welke op deze vergadering zijn behandeld. DE HOLLANDSCHE BLOEMBOLLEN- INVOER IN DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Volgens een bericht in de „Randers Amtsavis" van 26 dezer zijn te Ranaers en Frederica vergade- ringen gehouden van bloembollen-importeurs in Denemark: n, Er werd o. a. besloten den invoer van Hollandsch bloembollen voor dit jaar stop te zetten. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat de Hollandsche exporteurs hun prijzen het vorige jaar met 50 pet. heb ben verhoogd, waarbij nu nog het dagelijks zinken van den koers voor kronen komt. De inkoop van Hollandsche bloembollen zou op het oogenblik voor Deensche importeurs een verhooging van minstens 150 pet beteeke- nen. Voor de Hollandsche bloembollen-expor- teurs is dit een leelijke misrekening, wanneer men bedenkt, dat in het afgeloopen jaar voor 12.000.000 Kronen naar Denemarken werd geSxporteerd. ENOELAND IS TEGEN DKUK OP NEDERLAND. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet seint aan zijn bladl, dat in eeono- misch of politielk opziclit op den voorgrond tredende kringen in Engeland men er abso- luut tegen is, eenigen druk op Nederland uit te oefenen in verband met het uitleverings- VTaagstuk. Wanneer de-verdeiie onderhande lingen er toe leiden, d'at Nederland met) een beslist ,®een" antwooid d'an blijft de eenige weg een vonnis bij verstek. Mleni heeft echter den indruk, dat men in Engelsche regeerings- kringen lang niet meer zoo ijiverig-is voor het proces. ZWITSERLAND EN HET INTER- INATIONAAL OERECHTSHOF. Naar Wolff uit Bern dd. 2 Febr. seint heeft de Zwitsersche Bondisraad besloten de uitnoodiging te aanvaarden van Nederland om deel te nemen aan een bespreking van de neutralen over het Interaationaal gerechtshof, zooals in het Vredesverdrag wordt voorge- schreven. Als gedelegeerden naar deze con ferentie, welke eerstdaags the VGravenhage zal woriden gehouden, werden aangewezen de Zwitsersche gezant te 's-Gravenhage, de heer Carlin, en prof. Eugen Huber te Bern. Naar verluidt zal Zwitserland geenl aan- spraken doen gelden op een zetel van dit Hof. KORTE BERICHTEN. 14 Gevallen van slaapziekte, waarvan doodel'ijtk: zijn te Zuridi voorgckomen. De „Echo de Paris" drakt den wensch uit, dat zoo spoedig mogelijik een militair ver- bond tusschen Franlkrijk en Belgie gesloten zal worden. daar beide landen elkaar de hand moeten reiken want hetzelfde gfevaar bebreigt ten era dezelfde aak is hun opgelegd, n.l. de wacht aan dera Rijn. Volgens het Holl. Nb. wordt bericht dat Koltsjak door zijh eigen' manschappen vermoord is. iGemeld wordt dat Joego-Slavie troepen coxioeratreert in verband met d'e aanspraken in Da!xnatie. De desbetreffende commissie uit het Huis van AfgevaaTdigde® lie Washington heeft besloten, guxistig te adviseeren over- nieuwe leeningeni, groot 50.000.000 en toe te staan aan Polen, Oostenrijk en Armenie ten behoeve van de voedselversterking. Engeland wil geen leeitingenj meer van de Ver. Staten. In den Amerika anschen seeaat debat- teert men over het al of niet uitstellea van de 325 millioera rentebetaling van Europa. De assistenten en- huilp-assistenten aan de uti iversiteitsklinieken te Weenen, besloten Dinsdlag in staking te treden orradat hun eischen niet werden ingewill'igd. Hitchcock zal trachten op 10 Fehraari het vredesverdrag weer in behandeling te la- ten nemen in den Amerikaanschen senaat. In Opper-Silezie kwamen de eerste be- zetltingstroepen der geallieerden aan. Hindenburg's boek „Aus meinera Le- ben" zal! dtezer dagen in 3 verschillende uit- gaven verschijpoeni 'De Amerikaansche vloot zal worden, uitgebreid tot anderhaifmaa-1 de stexlkte van v6or den oorlog. IHiuszar blijift Hlongaarsch minister-pre sident, tot een! voorloopig staaishoofd in Hon garije zal zijn benoemd IDe vrede tusschen Rusland en Estland is gistermorgien 2 uur te iDorpat gesloten. Het iDuitsche Rijkskabinet en het Prai- sische 'Kabinet bespraken sahien het voorstel betreffende de iDuitsche eenheid. In Reichenlberg (Bohemen) is een spoorwegstaking uittgebroken. In Westfale® zijn gevallen.' van zwarte polkken voorgekomen. BINNENLAND. DE GEDWONGEN LEENING. Het Hbl. veraeemit, van bevoegde zijde, dat de regel i®g der aanslagen voor de gediwon- gen lieenixig reeds zoo ver is gevorderd, dat vennoedfeLijk reeds de volgende week Maan- dag of Dinsdag de aanslagen op grond van de aangifte voor de vermogensbelasting ver- zonde®1 zullen ikunraen worden. De aanslagen op grond van de aangifte voor de Rijksin- komstcnbelasting komen vermoedelijk onge veer een week later. Wait) den 'tenmijn van storting' aangaat, waarvoor aanvankeliik begin April was vast- gesteld, deze is sindsdien definitief bepaald op begin Mei, in dier voege, dat als laatste stortingsda g7 Mei zal' gelde voor hebben ngsda g7 Mei zal1 gelden. Men zal du» de storting eeni maand langer dfen^ tijd :n, dan vo^oas 5 het aanvankslijifce plan. ALKMAARSCHE Hoofdredaoteur i TJ. N. ADEMA. minister van, Oorlog Friedrich en de cleri- cale partij; aartshertog Albreoht zoon van iVartshertog Joseph, die op de officieren van. het vroegere leger steunt en ten qlotte Prins Cyril van Bulgarije. NQOKSOHE MINISTER- BIJEENKOUST. De bij-eenkomst te Ohristiania van Noor- sohe Ministers zou Zondag beginnen en tot den morgen d'uren. De Zweedsche minister- president is te Ohristiania aangekomen, De ministers zullen als gasten van den ko- ning in diens paleis verblijf houden. De con ferentie zal zich hoofdzakelij'k bezig houden met het toetreden van de Scandinavisohe lan- d'en tot den Volkenbond. De correspondent van de New York World te Warschau seint aan zijn blad, dat Tiotzky vo-ornemens is twee aanvallen tegen Polen te ondernemen, een in de richting van Wilna de andere langs de Karpafhen. Tsje- cho-^lowakije en Galicie. De oorre&pondem deelt mede, dat Trofzky de mobilieatie oxga- niseert van 8 millioen man, waarvan reeds meer dan twee millioen bcschikbaar zijn on- der leiding van geaoraal Brussilow, wiens fa- milieleden als gijzdaars zouden worden ge houden. President Wilson heeft aan den secre- taris van Financien een brief gericht, waarin hij aandringt op de noodzakelijkheid voor -het oongres te stommen over het crediet van 160 millioen dollars bestamd voor de levensmid- delenvoorziening van Polen en Oostenrijk. Hij verzoekt Glass er bij do Earners op aan te diringen te stem men over dit crediet, Bon der hetwelk een menigte menschen zouden kunnen omkomen. Paul Deschanel heeft Zaterdag den Japanschen Ambassadeur, benevens de ge zanten van Nederland en Noorwegen ont- vangan. Ook ontving hij bazoak van Arm and Fillilrf*, oud-pra»ident van da rwpubliak. De regeeringen der voornaamste gealli eerde en geassocieerde mogendheden hebben besloten naar aanleidin0* van het verzoek van de Hongaarsche vredesdelegatie de termijn van uitstel te verlengen tot 12 Febr. Op dien datum moet Hongarije het antwooid gereed hebben op de vredes voor waar den. Van deza verlen-ging is aan de Hongaarsche delegatia mededeeling gedaan. Het Departement van Marine te Was hington ontving draadloos bericht van het 8.6. Czette, hetwelk rapporteert, dat de Tanr ker Miliers, in tweeen is gebroken en ge- zonken is op de hoogte van de kust van Flo rida den 26sten Jan. Een reddingboot met 18 schipbreukelingen is reeds opgepikt. De boot, waarin de kapitein zich bevindt en welke 22 personen bevat, is nog niet terecht. En brand heeft't Amerik. Vereen.-ge- bouw te New-York voor Schoone Kunsten, in de 67e straat, vernield. Men sohat dat vele waardevolle schilderijen, waaronder zich zeer oude hevonden, ter waarde van een half mil lioen dollars, een prooi der vlammen zijn ge- worden. Het vuur greep snel om zich heen. 1500 etudenten, waaronder vele meisjes en vrouwen renden de straat op. De modellen vluchtten in kleedingstukken, die nog vooe het grijpen waren. Het bericht, dat in de kanalisatie der Maas niet voorzien wordt in het Hollandach- Belgische acooord, heeft volgens de Soir, groote ontroering gewekt in het Luiksche land. Op initiatief van het bureau der As semble Wallonne hebben de meest vooraan staande personen op het gebied van politiek en industrie besloten, bijeen te komen in bet paleis te Luik om te beraadslagen omtrent de spoedig te nemen verdedigingsmaatregelen. De Soir voegt bieraan toe, dat van de hbu- ding van BelgiS in deze kwestie de toekomst van de Belgische industrie en bevolking zal afhangen. De geheele Waalscbe industrie is solidair met die van het Luiksche land. De verwonding, welke minister Erzber- ger is toegebracht, blijkt niet van zeer ern- stigen aard te zijn, betgeen ook bewezea wordt door bet vlugge herstel van den g«- troffene. Het scbouderblad is niet geraakt Er is geen kogel in de wond gevonden. Von Hindenburg's memoires zullen in Maart onder den titel vail „Aus meinem Le- ben" bij Hirzels Verlag verscbijnen. Het boekwerk verscbijnt in drie uitgaven: een luxe uitgave, waarvan slechts 100 exemplar en worden uitgegeven, een, voorrangsuitgave en een algemeene uitgave. Gisteren hdeidl de Duitsche commissi# voor bet Hertogdom Sleeswijk een vergade ring voor Noord-Sleeswijk. Afgevaardigden van alle partijen voerden bet woord. Medege- deeldi werd, dat vanaf Berlijn twintig extrs treinen naar Sleeswijk zullen rijden, om hen die gerechtigd zijn aan de volksstemming deel te nemen, daarheen te vervoeren. De Poolsche Minister van Buitenlandr sche Zaken Pate'k, die bier op zijn doorreis van Londen naar Warscbap verbleef, ver klaarde dat Polen bet vredesaanbod van Sov iet Rusland niet zal aannemen. De oorlog met, Sovjet Rusland zal zoolang gevoerd worden, totdat Polen zijn doel bereikt heeft. Volgens de Eclair hebben 7 Holland sche associaties moties aangenomen, gericht tegen de Hollandsche regeering, aan welke zij het recht ontzeggen zich te beroepen op bet asylrecbt dat toegekend wordt aan den ex-keizer en tegen de interneering van Pool sche uitgewekenen, die een rol hebben ge- speeld im de Duitsche onlusten. De Eclair voegt er bij, dat de Hollandsche regeering zich alleen op het asylreobt beroept om Duitschland te behagen. De staf van de Fransche bezettingstroe- pen is tbans in een specialen trein te Oppeln aangekomen. De ontruiming van Opper-Sile zie zal vana£ 1 Febr. geschi'eden. Het eerst zal bet district Plesse worden ontrnimd, waar reeds Ententetroepen zijn gearriveerd. IJit Warschau wordt gemeld, dat d# Sovjet regeering bet aan Polen gedane vre desaanbod heeft geannuleerd, daar de Polen niet geantwooid hebben. De Sovjet tToepen hebben het bevel ontvangen den strijd aan d# Poolsche grenzen te hervatten. Hit Reval wordt gemeld, dat de Letti- sche regeering in alle stilte met de regeering te Moskou vredesonderbandelingen heeft in- geleid. Finecbe troepen trekken de Russischa grens over. Berlinske Tidende bericht uit Archan gel dat Finscbe troepen ten getale van 2000 man met tanks en macbinegeweren de Finsch- Russische grens bij Pet&cherigo hebben over- scbreden. De telegrafische verbinding met da grensstations i« verbroken.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1