DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 29. Bonder d twee en fofratlg^te Jaargang 1920 Tf OENSDAG 4 FEBRUARI. OR trammer Restart ult 2 Bladen. Abonnemnntsprljs bl] voorultbetallng per 3 maanden f 2,00, franco per post t 2,50. SewIJsnummers 5 ct. Advertentleprljs 25 ct. per regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N.V. Boek* en Handelsdrukkerl| v/h. Harms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Admlnlstratfe Nr. 3. Redactfe Nr. 33. Dlreotsur: O. H. KRAK. HoofdrodaofeurT], N. ADEMA. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het strenge optreden van Engeland tegen Ierland de Daily News spreekt van de ge- pantserde vuist heeft nog niet geleid tot onderdrykking van de Sinn-Fein-beweging. Intcgendeel, steeds wecr steekt het verzet den, kop op en men mag zich afvragen of de wcg van het geweld wel de goede is. Op dc vraag of het terroristisch optreden van Sinn-Fein dan ongestraft kan blijven, eeft genoemd blad een ontwijkend antwoord oor te zeggen, dat de toestand in Ierland is zooals het Engelscn bewind der laatste drie jaren die gemaakt heeft. Het blad zoekt een vergelijking van het gebeurde in Ierland met wat vroeger Oostenrijk in Agram en Laibach. Pruisen in Poscri cn het tsaristisch Rusland in Dor-pat deed, met dat verschil, dat de daar gebezigde machtsmiddelcn minder doeltref- Fcnd waren dan de vrachtauto's en de loop- graafKelmen der Engelsche troepen in Ier land Wat in Agram en Dorpat en Posen bintale tyrannie was, zegt het blad, heet in Dublin handhaving van wet en rede. 'aterdag hebben Engelsche troepen huis- zock ngen gehouden in verschillende Iersche •teden en 65 personeni gearresteerd, onder wie drie parlementsleden en eenige leden van den gemeenteraad van Dublin, die bij de jongste verkiezingen waren gekozen. Alle gevange- nen werden terstond naar de gevangenis ge bracht, waar de nieuwe Dublinsche wethou- der Kelly reeds een paar maanden is opgeslo- ten. Dat dergelijk optreden kwaadbloed zet, is van de Ieren te begrijpen. ZaterdagnacM nog had te Lemerick een crnstige botsing plaats tusschen een patrouille, bestaande uit poli- tie-beambten, militairen en de menigte. Uit de menigte werd op de patrouille geschoten. De patrouille schoot terug en een burger werd gedood. i Ook uit Corck komt weer een bericht over een op de politie gepleegden aanval. Een in- spccteur en twee agenten werden, toen zij zich op patrouille oevonden, plotseling om- singeld door dertig gewapende en gemasker- de mannen. Na een ncvig verzet werden zij overmecsterd, met touwen gcbonden en aan den zijkant van den weg gesleept, waar men hen drie uur liet liggen. Daarna keerde de bcnde terug, bevrijdde de politie-beambten en verdweeen. Of de Iersche strijd ten slotte zal eindigen met de invoering van het volledige zelfbe- stuur indertiid door Asquith reeds bepleit - zal natuurlijic afhangen van den uitslag der aanstaande verkiezingen. De Ieren schij- uitslaj igen. T nen groot vertrouwen te hebben in de arbei- derspartij, die, zooals men weet, door Chur^ chill onbekwaam tot regeercn wordt geacht. Zelfs in het liberale district Paisley staan de kansen voor den arbeiderscandidaat uitste- kcnd. Intusschen is de Iersche politiek der tegen- woordige Engelsche regeering oorzaak van een verkoeling der betrekkingen tusschen En geland en Amerik'a. Dat Engeland de uitbrei- ding van zijn bewapening ter zee voor een deel gefinancierd heeft met Amerikaansch geld, is natuurlijk velen Amerikanen een doom in het oog. Het Iersche en verder anti- Engelsche element in Amerika werpt hier na tuurlijk en vooral naar aanleiding van ge- beurtenissen als nu te Dublin, graag olie op het vuur De Ieren gesteund door de Amerikaansche sympthie, zullen de strijd zeker niet spoedig opgeven. Over de uit te leveren oorlogsmisdadigers is het laatste woord nog niet gesproken. Men verwacht trouwens te Parijs hevige oppositie wanneer de lijst der oorlogsmisda- digcrs aan Duitschland overhandigd zal zijn. Volgens een Havas-bericht zou Belgie nog Bethmann-Hollweg willen opeischen. De ge heele uitleveringslijst moet 890 namen bevat- ten, waarvan Frankrijk en Engeland er elk ongcveer 300 vaststelden. Ook Roemenie, Servie, Polen en Italie namen aan de samen- stelling deel. Reeds is de lijst aan den Duitschen afge- vaardigde, von Lersner, aangeboden. De naam van-den kroonprins zou aan het hoofd van de lijst staan. Hoe stelt men zich in Parijs voor den kroonprins in handen te krijgen? v Het proces-Erzberger-Helfferich is zon- der Erzberger voortgezet. Hij werd weer beschuldigd van deelneming in particuliere ondcmemingen en van het aanstellen van ambtcnaren, die ten koste van het rijk mis- bruik maakten van hun positie ten voordeele van Erzberger. De zitting is weer verdaagd en het onder- zoek nog gaande. BUITENLAND. BESPREKINGEN TE PARIJS OVER HOLLAND. De conferentie der gezanten die gisteroch- tend op de Quai d'Orsay bijeenkwam onder voorzitterschap van den heer Jules Cambon, heeft het ontwerp bestudeerd van een nieuwe nota, die aan de Hollandsche regeering zal worden gericht aangaande Wilhelm II. De gezanten hebben het verlangen te kennen ge- geven hunne regeeringen te raadplegen alvo- rens den tekst definitief goed te keuren. De conferentie heeft de nota herzien en goedgekeurd, die hedenmiddag naar Von Lersner moet worden gezonden om hem de lijst mede te deelen der personen, opgeeischt wegens art. 228. De generaal Nieasel, die president was der intergeallieerde militaire commissie in de Baltische landen, heeft verslag uitgebracht van zijn zending. DUITSCHLAND EN HOLLAND. Aangaande de Duitsch-Hollandsche cre- dietovereenkomst verklaarde Erzberger aan e a vertegenwoordiger van het Berliner Ta- geblatt: Het gaat om een volkscrediet, dus om een crediet, hetwelk het eene volk het an- dere geeft. Geen penning provisie werd bij deze overeenkomst uitbetaald, hetgeen nog nooit is voorgekomen. De overeenkomst stelt een votum van vertrouwen voor in den Duit schen arbeid. Slechts Duitsche schatkistbil- etten zijn in onderpand gegeven. De rente >edraagt 6 pet., terwijl ae uitbetaling na 10 aar plaats vinat. Het parool voor de arbei ders luidt: werken. Orondstoffen voor den arbeid zijn voorhanden. Wanneer de mijn- werkers kolen produceeren zullen er geen werkloozen meer zijn en geen gebrek aan werk. Deze vertrouwensovercenkomst is niet gegrond op het groot-kapitaal. Het waren- credict wordt den Duitschen arbeider door den Hollandschen in de woning gedragen. Hij geniet evenwel slechts crediet zoolang hij werkt. Voor het Duitsche vo'k bestaat er maar 66n schrikbccld: werkloosheid. De ge- volgen van de opheldering van den toestand zijn niet uitgebleven. In ae Rijnstreken en Westfalen is de zesurige arbeidsdag gewei- gerd. Ook gcloof ik, dat de mijnwerkers spoe dig zelfs zullen overwerken. Ook moet er na- drukkclijk op gewezen worden, dat wij dit iaar minstens 25 h 30 ton kolen meer noodig hebben dan het vorige jaar geproduceera werden. De minister eindigde met te zeggen, dat de ffeheele overeenkomst onder zijn persoonlijke eiding was tot stand gekomen. DE OEWEIOERIDE UITLEVERINO. Volgens den Parijschen correspont het het j.'Hancielsblad1" is de Entente vastbcsloten, de volledige uitvoering van het vredesverdrag te eischen em d'aarom zou zij waarschijnlijk krachtig staan op de uitlevering van den ex- keizer. :De overheerschende meening is, zegt de corr. dat men geenl enkel artikel1 van het verdrag kan laten vallen zonder het geheele verdrag in gevaar te brengen. 'De „Petit Parisim1" gaat na wat het ant woord dier geallieerden zal zijn op de nota der Hollandsche regeering. Evenmin als zij gf-neigidi -zijn te transigeeren aangaande de uitlevering der Duitsche vorsten, generaalsren officieren, die de overweldigde landstreken gerui'neerd en geterroriseerd1 hebbeni, zijn de geallieerden bereid! den ex-keizer niet ver- anitwoordielijk te stelleni en Nederland1 zal weldra bemerken dat zij op dit punt geen uit- vlucht en geeni vertraging toestaan. Wat het antwoord zal zijn op de weigering van Ne derland' is inderdaad besproken tusschen de vertegenwoordigers der* Entente. Het zal on- getwijfeld spoedig worden mcdegedeeld aan deni Ntederlandschen gezant. Zeer. waarschijn lijk zal deze nota voor het geval de Neder- landsche regeering mocht voTharden bij hare weigering, met radioale maatregelen dreigen, zooals het verbreken der diplomatieke betrek- ;en en de maritieine blokkade. .vasReuter sent uit Parijs d'.d. giste- reni: 'De Raad1 van Almibassadeurs nam heden kenniis van de ontwerp-note, welke aan Nte- derlanid zal gezonden worden in antwoord op de weigering tot de uitlevering van den ex- keizer. De nota zal ter goedkeuring worden voorgelegd1 aan de eerste ministers van de groote Geallieerde mogendheden, alvorens naar- Nederland te worden gezonden. Reuter seint uit Londen d'.d. gisteren: Met betrekking tot die uitlevering van den ex-keizer vernemen wij, dlat de geruchten over een afibreken van de diplomatieke betrekkin gen' met Nederland1 of een maritime blokka de niet alleen voorbarigj, dOch ook gevaarlijk zijn. Zij worden niet alleen niet in overweging gen omen, doch er is nog niet eens over ge sproken. HET ELNDE VAN EEN SPION. Mlaandagochtend' is te Vincennes de Oos- tenrijiksche kapitein Funck gefusilleerd. Hij was ter dood veroordeeld wegens spionnage te Parijs gedurende den oorlog. Hij hield het Duitsche hoofdikwartier op de hoogte van de Fransche hoofdlstadl in 1918. Toen mien hem mededeeldte, dat hij gefusil leerd1 zou worden, zeide hij tot den militairen bewaker: Ik weet hoe te sterven". Na een half uur met een aalmoezenier te hebben ge sproken, schreef hij russtig een verklaring waarin hij traclitte aan te toonen, dat hij on- rechtvaard'ig ter d'ood wcrdi gebracht. Hij wei- gerde den blinddoek en verzocht niet aan den paal vastgebonden te worden. Hij comman- deerde zeff „Vuur!" Hoewel zes sdhoten hem in de hartstreek troffen, was hij niet onmid- dellijk dood1. Een ad'judacf gaf hem daarop in het oor het genadekbot. Tegelijk met Funcfc zou de Spanjaard Guas Pare gefusilleerd worden. Het schijnt eveaiwel, dat deze uit vrees voor den dood ikrankzinnig is geworden. EElNl VERKLARING' VAN WILSON'S ZIEKTE? De ..Eclaireur" van 'Niza heeft het -geheim opgelost betreflfende de ziekte van Wilson. De laatste wekeni van het verblijf van den president in Frankrijk, regit het blad, zijn le den van de Balkansche Zwarte Hand waar- schijnlijk Bulgaren van 'afkomst en' geheime agenten van Duitschland, er in geslaagd hem te naderen en een langzaam maar zeker ver- if toe te dienen dat Wilson bijna het leven gekost. Zijn krachtig geatel heeft hem gtred van de ziekte welke een mysterie was voor zijn Amerikaansche gemeesheeren tot den dag d'at de ontliulling kwam uit de Ser- vische legaties te Parija, Rome en Londen, welke licht wierpen op het complot, dat ook als slachtoffer had uitgekozen Nifcti en Trumbitsj. Al, is Wilson aan den dood ontsnapt, hij' is 5.maanden niet in staat tot werkeni geweest en inmiddels zijn Duitschgezinde Amerikaan sche senatoren, die xegenstanders van den vrede van Versailles zijn, er in geslaagd de betrekkingen tusschen hem en geallieer den re vertroebelen Erg waarschijjilijt. iijkt het bovenstaande niet. OOMIMUNISTEN GEARRESTEERD. Zondag werd te Berlijn een) .vergadering van communisien ontbonden door de veilig- lieidspoilitie. De deeinemers, 130 miannen en 8 vrouwen werden naar het hoofdbureau van poliitde gebracht, waar zes vrouwen op vrije voeten gelaten werden. Onder de gearresteer- den zijn verschillende aanvoerders van de communistische partij; in Du'tschland en en- kele vreenidelingen, van wie een deel in het bezit was van valsche papieren. ERZBERGER'S TOESTAND. In den itoestand van minister Erzberger is opnieuvV verbcte; ing gekomen, maar hij is nog steeds zwaik, daar de rapporten, welke hij Zondag aanhoorde, hem zeer hebben ge- schokt. De minister heeft verzocht hen vroe ger dan op den vastgestelden datum weer aan het proces tegen Erzberger te laten deel- nemen. De geneesheeren hebben het echter niqj; toegestaan. CLEMENCEAU NAAR EGYPTE. iMaandagavond is Clemenceau naar Mar seille vertrokken Terwijl een leger van foto- giafen en journal isten aan het Gare du Nord op zijn vertrek wachtte, nam aemenceau stil- letjes den trein te Charenton. Aan een vertegenwoordiger van het „Petit Journal" stond !iij een onderhoud toe, waarin hij den wensch uitsprak, ciat hij eindelijk in Egypte eenigen tijd rusi zou hebben en niet voortdurend zou worden herkend door een ieder, die hem ontmoette. KORTE BERICHTEN. Bij het bezichtigen van de in de haven bjnnengeloopen Japansche stoomboot „Kat- su Maru", die den. t.en Febr. een geregelde verbinding tusschen Hamburg en i okio zal openen, verklaarden de Hamburgsche verte- gen worden aangeknoopt Men is voornemens te Berlijn de over- dracht van het spoorwegbedrijf aan het Rijk reeds den eersten April van dit jaar te doen geschieden, inplaaLs van zooals in de Grondwet bepaald wordt, eerst op 1 April 1921. Dit is noodzakelijk, daar 1 April 1920 het financiewezen reeds aan het Rijk over- gaat en ook de door het Rijk voorgenomen algemeene beambtensalariseering leze nood zakelijk maakt voor de spoorwegen des lands. De Chicago Tribune deelt mede, dat de Vereenigde Staten geen deel zullen nemen aan het zenden van een nota aan de Holland sche regeering over de uitlevering van den ex-keizer. Uit Boedapest wordt gonelcL dat dc Hongaarsche nunisterraad aan een bijzondere commissie opdracht heeft gegeven de docu- menten betreffende 'den bolsjewistischen ter- reur te onderzoeken. Volgens een bericht uit Weenen hebben de bolsjewisten den Roemenen den vrede aan geboden. Wanneer dit vaorstel wordt gewei- gerd zal het Roode Leger terstond tot den aanval overgaan. Ongeveer twintig afge/aardigden van Oostenrijksche Kamers van Koophandel, die naar Engeland gezonde: zijn om te frachten de handel'sbetrekkingen te hcistellen, zijn gis- teravond te Londen aangekomen. Het zal vermoedeiijk meer dan drie weken duren. De Belgische Senaat is onvoltallig ten gevolge van het feit, dat een aantal socialis- tische afgevaardigden gekozen zijn, aihoesvel ze niet de bij de" grondwet vastgestelde be- lasting betaalden. De betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan worden hervat. Lloyd George raadt den Polen aan vre de te sluiten me. sovjet4iusland. Grey's brief over het vredesverdrag in Verband met Loci, s reserves is in den Ame- rikaanschen Senaat besproken. Lodge wil de zitting van de Amerikaan- schen Senaat schorscn, als het vredesverdrag weer ingediend wordt. Mexico heeft de twee Amerikaansche vlicgers, die op Mexicaansch grondgebied ge- land waren, vrijgelaten. Een militaire missic bevindt zich in Hongarije om te onderhandelen over de uit- wisseling der krijgsgevangenen, tijdens het bolsjewistisch Hongarrsch offensief en het Roemeensch tegenoffeusief gemaakt. Het Duitsche broodranisoen zal tijddijk verminderd worden. Wladiwostock is door de revolutionnai- ren genomen. De Belgische schoolautoriteiten oefenen pro-Belgische pressie uit op de onderwijs- krachten in Eupen en Malmedy. Koning Constantijn heeft gezegd. dat Griekenland in opstand zal komen, omdat het niet democratisch geregeerd wordt. In Opper-Silezie woedt de griep hevig. Gistermiddag is de rijkswert te Danzig gesloten. Nlaar uit Rome gemeld wordt, publi- ceert het „Journal Officiel" het Koninklijk besluit, waarbij het verdrag van Versailles geratificeerd wordt. Uit Rome wordt aan de „Times" ge meld, dat de bekende Italiaansche anarchist Malatesta te Pisa eene anarchist-ische verga dering heeft toegesproken, hoewel zijn bevel tot inhechfenisneming was u;tgevaard;gd. De rantsoeneering van boter en de con- trole op dit zuivelproduct zijn in Engeland opgeheven. Onmiddellijk kwamen van de voornaamste landbouwdistricten berichten, dat de bctien voornemens zijn, den prijs van de boter tot 3 per pond te verhoogen. De gecontroleerde prijs was 1.50 per pond. Htet Engelsche ministerie van Oorlog deelt mede, dat de repatrieering van de daar fe lande gei'nterneerde Duitsche krijigsgevan- genen thans voltooid is. Sedert het sluiten van dlen wapenstilstand repatrieerde Enge land van alle oorlogstooneelen 244.358 Duit- schers. Te Amtwerpen is een groote stakings- ing onder de handelsbedienden gaande. vragen aanzienlijke loonsverhooging. De bedienden van een der meest bekende han- delshuizen zijn reeds in staking getreden. Men' verwacht, d'at binnen enkele dagen de siatoing algemeen zal zijn. Uit Stbkholm wordt gemeld, dat ten ge volge van een uitsluiting aan de machineia- briek aldaar 80.000 arbeiders werkloos zijn geworden. tDe Oostenrijksche Staatssecretarissen voor financier, dr. Reusch, en voor volksvoe- ding, Lowenfeld-Russ, zijn Maandag naar Parijs gegaan. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 3 Februari. iDe V o o r z i 11 e r deed mededeeling van een motie-Van Kol, vragende om onderzoek door eeni staatscommissie van verschillende soorten van staatsmonopolles. De motie zal bij iHoofdstuk 7b worden be- handeld. iStaatsbegrooting. Algemeene beschouwingen. De heer Van Lanschot huldigde de regeering voor baar voortvarendheid. Hij meenae dat de ilinkerzijde hoog spel heeft ge- gespccld toen zij de regeering verzwakte door de militaire mihisters tie doen vallen. Zij kan en wil zeif act bewind niet overnemen en het land heeft rust noodig. Spreker dromg aan op spoed' met de indie- ning van weeldebelasting. Hiji vroeg of de Oorlogswinstbelasting zal* vervailen of ver- anderd' zal worden in eeni conjunctuur be- lasting. Hij wenschte dat de 'Regeering krach- tigen steun zal verleenen om het denkbeeld- Vissering inzake het valutaconferentie. Voorts vestigde hij bijzondere aandacht op den zorg- wekkenden toestand van de financien veler gemeenten. (De heer Van der Fe ltzbracht de re geering hulde en dank voor haar optreden in zake dte uitleveringskwestie. 'De regeering had niet willen handelen in strijd met het recht en de traditie van ons land en daardoor een parod'ie van rechtsplegmg voorkomen. De heer IDe Vos Van Steenwijk drong aan op uiterste zuinig'heid. 'Hij wees daarbij op de dure ambtelijke gebouwen en de talrijke Staatscommissies. Socialisatie be- hoorde nog geheel thuis in de studeercel: Spr. betoogde dat de heer Troelstra nog steeds omgaat met staatsgevaarlijke plannen en verderfelijke denkbeelden. Daarom ver- dien'de de Regeering hulde voor haar voort- durende waakzaamheid, zoolang de S. D. A. P haar Leider niet zal.hebben verloochend. IDe heer 'Si a a 1 was voorstander van be zuini'gang op de miliitaiie uitgaven, echter niet van ontwapening. Dit iaar nicest de be staande toestand' worden genandhaafd. Daar om was spr. bereid de 'aangenomen Oorlogs- begrooting te 'aanvaard'en als credietwet. Ten 5 uur werden de beraadslagingen vei'- daagd tot heden 11 uur. GEMENGD NIEUWS. EEN TIMMERFABRIEiK AFGEBRAND. Gisierochtend 7 uur is te Landsmeer de timmerfabriek der firma D. Leguit geheel af- gebraAd. Vrijwilligers rukten met twee hand- spuiten op den brand af, maar die stralen wa ren niet 'krachtig genoeg en toen de brand dreigdie over te slaan naar een' der huizen te- genover de fabriefc en een gevaar was voor het geheele dorp, werd de Amsterdamsche brandweer gewaanschuwd. Door de gebrekki- gverbinding met de telefoon glng een half uur voorbij, alvorens de aanvrager met de brandweer verbonden was. Met het oog op de smalle wegen, werd uit de hoofdstad een klei- ne, bespannem stoomspuit gezonden, d'ie ech ter ooaerweg werd .tegengdiouden, daar de fabriek toen reeds was uitgebrand. Om 8 uur stortte het gebouw reeds in el- kaar, de kostbare houtbewerkingsmachines, die door elcctriciteit. gedreven werden, meene- mende en vernielenfk\ Twee electro-motoren, die bemeden stonden, zijn eveneens verloren gegaan. Er is veel bewerkt hout verbrand, o.a. een partij kozijnen, die juist naar Amsterdam zouden worden vervoerd. Over de oorzaak wordt gemeld: om zeven uur kwam een van de jongens de fabridc bin nen. Hij merkte iln den aanvang niets. Maar verderop gekomen, stiet hiji op 'n zwaren hout- rook in de schuur. Dit gebouw, twee verdie- dingen hoog, is, en tegenstelling met de fa briek, geheel van hout opgetrokken. In deze schuur brand! over dag een kachel. Ook Maandag was dit het geVal geweest, maar ze- kerheidshalve werd gistermiddag het vuur met water ged'oofdl. Vermoedeiijk smeulde echr ter de schoorsteen en is de brand hierdoo* ontstaan. EEN SCHO'UWBUTtG VOOB INTIEME KUNST. Er zal althana iets geschieden ter lenigin* van den heerschenden schouwburgnoodl in Nederland en in dien van Amsterdam in het bijzonder. Door de eigenaars van het feestgebouw „Bellevue" gelegen achter het Americain Hotel en loopende van de Leidache kade tot de Marnixstraat, is voor d'e som van 190.000 aangekocht het gebouw van d» ifaatschappij tot bevordering der Bouwkunst. De bedoeling van dezen aankoop is niet, van het geheele complex gebouwen een groot biosoooptbeater te maken zooals indertijd reeds de berichten over de bestemming van „Bel'levue" luidden. Het feestgebouw zelf zal intact blijven en ook voortaan voor concerten feetsen, tooneelvoors^tellingen, enz. worden verhuurd. Perceel 402 aan de Marnixstraat echter zal, dat althans ligt in de bedoeling van de eigenaren, worden omgebouwd tot een theater voor intieme kunst, waar salonstukken, ope- xettes e. d. zullen worden vertoond. Eene, speciaal daarmede belaste commissie is than* bezig de noodige voorbereidingen te maken om Amsterdam zoodra mogelijk te helpen aan een nieuwen schouwburg. EEN GIFT VAN DE N. O. T. Toen het oogenblik naderde, waarop de N. O. T. in liquidaties zou treden, is de uitvoe- rende commissie der N. O. T. bezield geweest met den wensch, de herinnering aan deze in- stelling levendig te houden, door iets blijvend* tot stand te brengen, dat zal kunnen strekken tot verhocging van het aanzien van Nederlad in het buitenland. Naardien het haar bij hare handelsbetrek- kingen met het buitenland herhaaldelijk ga- bleken was, hoe groot het nut is, dat een land niet alleen door bekwame personen wordt vertegenwoordigd, maar tevens dat dia vertegenwoordigers op waardige wijze zijn gehuisvest, is bij haar het denkbeeld gerezen, de Nederlandsche reigeering, door aanbieding van eene belangrijke som gelds, in staat to stellen voor de huisvesting van eenige onzar voornaamste gezantschappen in het buiten land gebouwen te koopen, die op den vreemdeling indlruk zouden maken en den landgenoot met voldoening zouden kunnen vervullen. Daartoe door den Raad van Bestuur ge- machtigd, heeft de Uitvoerende Commissie voor dat doel aan de Nederlandsche regee ring een bedrag van 2 Yt millioen gulden* aangeboden. De Regeering heeft dit hooggewaardeerd aanbod met groote ingenomendheid aanvaard en d'aarvoor aan de Uitvoerende Commissio der N. O. T. haren oiprechten dank betuigd. VOOR DE WEENSCHE EN HOLLANDSCHE KINDEREN. De heer Nap. de la Mar, directeur van het Hollandsch Operette-Gezelschap, heeft aan nievrouw Tellegen-Fock, echtgenoote van den Amsterdamschen burgemeester, een bedrag van 1000 ter hand gesteld voor de Amster damsche behoeftige kinderen en aan den heer Mr. C. van Zandick, penningmeester van het Comite voor de noodlijdende Weensche kin deren, een bedrag van 2000 voor de Ween sche kinderen. Deze bedragen werden gedurende de maand Januari j.l. tijdens de Weensche scene in de revue „Heb je d'r last van" in het Pa- leis voor Volksvlijt op het tooneel ingeza- meld. TEGEN ANNEXATIE Ook in de Wijde-Wormer is een zeer druk bezochte vergadering gehouden tegen de nota van Purmerend. Een motie werd opgesteld, welke aan alle meerderjarige mannen en vrou wen ter teekening zal worden gepresenteerd en waarin ten sterkste wordt geprotesteerd te gen de anncxatieplannen van Purmerend DE ACTIE DER HAVENWERKERS. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat nu door de weigering der werkgevers om door redelijk overleg tot in- williging der verlangens te kdmen, hiertoe geen mogelijkheid scheen te bestaan, het mid- del der staking moest worden toegepast, te meer wijl van den Centralen Bond 60 pet. der leden en van het totaal uitgebrachte aantal stemmen 78 pet. zich v^ir de staking hebben verklaard. Evenwel zal de staking volgens het hoofdbestuur zich absoluut hebben te be- perken tot het geschil over de arbeidsvoor- waarden en zidi niet verder mogen uitstrek- ken dan tot de groepen der arbeiders, voor welke het geschil bestaat. Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Centralen Bond deelde mede. dat de datum, waarop de staking ingaat, vastgesteld zal worden in overleg met het Federatiebe- stuur Er is nog geen datum genoemd Het bericht, dat de arbeid op 12 Februari neerge- legd zal worden, werd tegengesproken. Bij de stemming betreffende het al of niet staken voor de eischen der havenarbeiders onder het vakpersoneel der Steenkolenvereeni- ging te Rotterdam werden 475 stemmen te gen staking uitgebracht, 58 v66r en 14 stem- men bianco.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1