DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De echte „Schout bij Naclit"- SigaiBD nonierd twee en tfwintigste Jaargang. i m YRIJDAG 13 FEBRUARI. W aarsohuwing. Sw. dV. zijn ALLEEN verkrijgbaar bij W. C. DU CROCQ, Payglop 6. Buitengewoon zacht en geurig Efcs&seS sit 2 -uonnomftntsprl)* blj voorultbetaling per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. BewIJsnummers 5 ct. Advertentleprljs 25 ct. per regel, grootera letters naar plaatsrulmte Brleven franco N V. Boek- en Handelsdrukkerll v/h. Harms Cosier Zoon. Voordam C 9, Telef. Administratis Nr. 3. Redactfe Nr. 33. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Millerand, de nieuwe Fransche minister- president, heeft aan de Duitsche missie te Parijs een nota gezonden, waarin er op ge- wczen wordt, dat Duitschland zich volgens het vrcdestractaat verbonden heeft aan Frank- rijk jaarlijks zeven millioen ton steenkool te levercn. Tevens moet Duitschland een voor- raad leveren gelijlk aan het verschil der jaar- lijksche productie d'er door den oorlog vcr- niclde mijnen in de departementen Nord en Pas de Calais v66r en nh den oorlog. Duitschland zou tot 30 April 1920 maan- delijks 1.660.000 ton leveren. Het heeft in December j L 10 450,000 ton geproduceerd en had dus 2.5 millioen tod moeten leveren, ter- wijl het slechts 600.000 ton afgegeven heeft. De Duitsche uitvluchten worden waardeloos geacht en de Fransche regeering laat haar rechten op nakoming van het vredesverdrag gelden. Met een beroep op artikel 429 van het vre desverdrag geeft de Fransche regeering dan te kennen dat de termijnen over de ontrui- ming der bezette gebieden nog niet zijn be- gonncn te loopen. Zijn op 1 Maart aan Frankrijlc niet de ach- terstallige hoeveelheden en het voile kwantum over Februari geleverd, dan is de Fransche regeering gencoodzaakt economische en fi- nancicele blokkade- en vergeldingsmaatrege- len te nemen. Fen nieuw conflict dua. En een conflict, dat zich in de toekomst nog wcl eens zal herhalen. Want het is begrijpelijk, dat men in Duitschland op alle mogelijke wijien zal trachten aan het drukkende van verscheidene vrcdcsbepalingen te ontkomen. Men werkt niet graag belangeloos ten bate van anderen eni zeker niet ten bate van zijn vijanden. Maar van Duitsche zijde beweert men on- rechtmatig behandeld te zijn. Men wijst er op, dat ter behandeling van de steenkoolleverim*- krachtens het vredesver drag uitsluitend dc commissie voor'het her- stel bevoegd is en niet de Fransche minister- president. Dc commissie kan alleen de leve- ringon vaststellen heeft toe te zien op de Duitsche verbintenissen en moet maatregelen treffen wanneer Duitschland deze niet na- komt. Bovendien wordt medegedeeld, dat Duitschland alleen maar verklaard heeft met de steenkoollevering dadelijk te willen begin- nen. maar de levering van bepaalde hoeveel heden heeft Duitschland niet beloofd Vol gens de bepalingen van het vredesverdrag be- staat er voor Duitschland geen verplicnting tot het leveren van bepaalde hoeveelheden. Trouwens is van Duitsche zijde steeds den nadruk er op gelegd, dat Duitschland zonder zijn cconomisch leven ernstig in gevaar te brengen, voorloopig in het geheel niet in staat was belangrijke steenkoolleveringen te doen. Duitschland's offer tot nu toe is een stork bewijs voor Duitschland's bereidwillig- heid om zijn plicht tot herstel vn schade naar vermogen te vervullen. Duitschland's kolcnleverings-prestaties had- den eigenlijk waardeering van de zijde dec Fntente verdiend. Ten slotte zoo wordt in het Duitsche ant- woord betoogd, moet er ook op worden ge- wezen. dat een dreigen met vergeldirigsmaat- regelen, waarvan volgens het verdrag slechts bij een opzettelijk niet nakomen van de ver bintenissen sprake kan zijn, onbegrijpelijk schiint. Slechts de commissie van herstel en niet de Fransche regeering is bevoegd tot beoor- deelin? daarvan, alsmede van een wijziging ricr'bepa'ingen omtrent de termiinen van de ontruiminc van het bezette gebied. En het is niet duidelifk waarin deze commissie aanlei- dincr zou kunnen vinden dergelijke maatrege len te overwegen. Het antwoord is nu weer aan Frankrijk. Het zou inderdaad wel van slordigheid en nalntiortieid retuieen wanneer werkeliik bleek 'U^ririrl z'Vh 7_no zeer vprcist had en zrr,7ppr hn'ten ziin boekje gegaan was BUITENLAND. DE ENOELSOHiE TROONREDE. Da Manchester Guardian zegt in 'a hoefd- artikel over de troonredeDe eeraige zinsnede in het stulc, dat eeni welkome zucht van frisch- heid bevat, is de boete, maar vrijtnoedige be- keniteniis, dat ons eigen bezit afhangt van het vrij op de maiikt itoelaten van Oost-Europa. FLet besluit om den handel met de Rlussische co6peratievc vereenigingen> mogeliiflc te maken is lets korter dan eeni ma and geleden geno- men eni nog niet dn praktijk gebracht. De er- ktnning,, dat deze landem ten' vo'lle moeten bij- dragen aan den algemeencn voorraad, voor- dat wij er op kunnem rekenen onze moeilijk- hedien op te lossen, zal de Russische kwestie een goeden stoot gevem Rusland is de eenige bron, waaruit de bestaande graanvoorraden snl kunnen worden aangevulo. Om beslag te leggen op R'uslands tarwe is evenzeer een be- hoerte voor ons als voor dat land zelf, maar kan alleen) verkregen worden door -het gelei- delijlk-economisch herstel van Europa in zijn geheel. Indien het er de regeeringn ernst mee is om onze voedseLvoorraden aan te vullen uit dt landen, dlie tot dusver door den oorlog of blokkade van ons waren afgesneden, zal zij er ten slotte toe moeten komen om aan te dringen op eeni gezonde en verstandige poli tick van eoonomisch herstel, die wij zonder in- voer van levensmiddelen niet kunnen volgen. Zoolang wij die koopeni in het Westen, moe ten wiji door di6n lagen wisse'koers een buiten- matiig hoogen priis betalen. Zoodra wij ze kunnen koopen in het Qosten waar de wissel- koers in ons voordeel is, zuilen wij ze goed- koop verkrijgen'., Het zal een langzaam pro ces zijn1, maar niet langzamer da® het alter- natief, dat in de troonrede is aangegeven om de eigen productie aan te moeoigen. wat klaarblijkelijlk verkregen moet worden door 'n verhooging van de garanties voor de boeren voor het scheuren van grasland om er graan op te verbouwen. Voor zooverre dit geschie- den kan door hem eeni behoorlijk deel in ei- gendom te laten, is er alies voor te zeggen, maar het schijlnt eerder de bedoeling der re- eering te zijn hem een- zekeren1 prijs te waar- orgen naar den maatstaf min of meer van de vroegere productiewet. Dat is eeni gevaar- lijke en bedenkeliike politiek, die in de regee- ringscomimiissie slechts Cen stem meerderheid bhaalde en waarvoor, welke argumenten er ook voor te zeggen waren in den tijd van de duikbootbodreiging, elk jaar minder te ze&- geni valt. ONTPDOFBARE STOFFEN WEGKJE- VOERD. De Vereeniging voor Ambtenaren „Gross- Bcrlin" geeft eenige verrassende cijfers om trent de diverse .salarissen in de Duitsche re- publiek. De directeur der stadsreiniging heeft met 20 dienstjaren een inkomen van 8760 Mark, zijn vuilnisman 9127 Mark. Een wet- houder heeft 10.000 Mark, een los werkman in dienst der gemeente 18.000 Mark. De di recteur van het Blinden-Instituut verdient met 32 dienstjaren 4820 Mark, de huisknecht in die inrichting 6650 Mark. De hoofdinspec- teur der parken heeft 6570 Mark, de minste tuinman 7070 Mark. Een gediplomeerd in- genieur verdient 6600 Mark, zijn kantoor- knecht 8000 Mark. Een stadsarchitect geniet een inkomen van 5756 Mark (bij 19 dienstja ren) zijn pas aangenomen werklui krijgen 7200 Mark.. Intellectucclen van alle landen, wordt put- jesschepper KORTE BERICHTEN. Er is een militaire conventie gesloten tusschen Yougo Slavic en Frankrijk, volgens welke Cattaro een steunpunt zal worden voor de Fransche marine. In Leobene hebben communistische on- lusten plaats gehad. Er werd een poging ge- daan om het gebouw van den districts-com mandant te bestonmen, 2 personen werden gedood en 11 gewond. Nabij Krakau is een vliegtuig naar be- neden gestort op een troep soldaten, waar- door 3 soldaten gedood en velen gewond werden. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat vol- §ens de ..Independence", de tusschen Luxem- urg en Fran< nik hangende kwesties rullen worden geregeio. Er zal een interparlemen- taire conlerentie plaats hebben van senato- en, oud-afgevaardigden en ren, Lureniburgen. De heer PoincarC heeft het Legioen van Eer overhandigd aan de stad Soissons en het Oorlogskruis aan St. Quentin. Naar de „Daily Herald" uit Londen ver neemt, zou Koltsjak ter dood zijn gebracht. STATEN-OENERAAL. PRIJS 4 STUKS 25 cent. Wacht Ukvoor namaak I EERSTE KAMER. In de zitting van 12 Februari bij de be- van binnenlandsclie Zaken zeide linister Ruys, in antwoord op aanmerkingen van den heer Bergsma, het niet wenschelijk te achteu dat de regeering een algemeenen maatregel vaststelt voor het gemeentelijk fi- nandsel beheer. Aan den heer Vliegen aegde spr., dat de regeering aan de gemeenten zoo- veel mogelijk vnjheid wilde laten bij het bepa- len der oeoragen van aitrek voor de inkom- stenbelastmg voor noodzakelijk levensonder- houd en kinderaftrek. Wat de gemeente Em- men betrot, achtte spr. het meest gewenscht, hulp in den votm van een rijkssubsidie, onder later vast te stellen voorwaarden. In voorbereiding was een regeling tot sub- sideering van particuliere, provinciale en ge- meentelijke krankzinigengestichten, welke het rijk 1 mililoen zal kosten. Na replieken werd de begrooting z. h. si aangenomen, Onderwijs. Minister de Visser zeide betreffende het in antwoord aan de heeren Mendels en v. d. Maesen de Sombreff, dat de beschuldigipg als zou de trage uitbcialing der onderwijzers- salarissen na aanneming der salariswet-de Visser aan het departement van onderwijs lig- gen, absoluut onjuist is. De schuld lag bij de traagheid van de gemeentebesturen. De regeering was bereid uitvoering te ge ven aan de motie-Smeenk (extra-maand sala- ris aan onderwijskrachten bij handel- en nij- vefheidsonderwtjs). Aan den heer Mendels zeide spr. dat hij het niet benoemen van dr. Pannekoek aan de Leidsche sterrewacht waar het gold de ovesweging dat de heer Panne koek bekend was als een bekend leider der communisten in Duitschland afkeurde. De be- noeming van zoo iemand als opvoeder der jeugd was van spr. nimmer te verwachten. Hij veriiet liever omniddellijk zijn plaats. In ant woord aan den heer Smeenge zeide de minis ter dat bij deze begrooting reeds oprichting van 3 nieuwe H. B. scholen werd voorgesteld Na replieken werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Van Kol verdedigde zijn motie in- zake em onderzoek naar de voor- en nadeelen van Staalsmonopolies. De heer OUissen wraakte het lage rentecij- fer der jongste gedwongen leening en betreur- de het opgeven der zegeibelasting op facturen, coqussementea enz. De heer v. Houten stelde een amendement voor op de motie-van Kol in dien zin, dat ze alleen komt te staan op de helangen der schat- kist. De vergadering werd verdaagd tot morgen II uur. TWEEDE KAMER. In de zitting van 12 Februari werd de heer Sasse van ljselt beeedigd. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Braat zijn interpellatie over de hooge petro- leumprijzen heeft ingetrokken. De heer Sannes zette zijn rede inzake .de duurtewet voort. Hij duchtte zeer ernstige gevolgen van het betrekken der loouen in de werking der wet. Spr. achte samenstelling van een duurte- raaa u't hoogstaande mannen van niet be- langhebbenden verkeerd. Vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties moeten er ook in worden opgenomen. In de bezwaren tegen de bevoegdheden van een centralen duurteraad deelde spr. niet. De beer Schouten achtte het logisch dat het lichaam dat onderzoekt, ook beslist omtrent de te nemen maatregelen. Hij had dus geen bezwaar tegen de bevoegdheden van den auur teraad. Hij miste iederen schijn van democra tic in het ontwerp. De heer Koltnek zou tegen het ontwerp stemmen, omdat het slechts een schijnontwerp is. Het bestreed niet de duurte, maar alleen de buitensporige duurte. De heer Herm, Hermans betuigde instemining miet het ontwerp. De M mister van Landbouw ver- klaarde dat het ontwerp zou worden ingetrok ken als de bevoegdfaedeni van den Centralen Duurteraad mochien worden geschrapt. Al leen over de contractvernietiging viel te pra- ten. Hlet amendement-iSannes tot uitsluiting der loonovereenkomsten was onaannemelijk. •De Minister van 'Justitie verdedig de uitvoerig de bevoegdheied tot contractver- nietiging in het algemeen ibelang (Nit re- en dupliek werd de vergadering ge sloten. BINNENLAND. iDe heer Ketelaar heeft den1 minister van to- lonien om maatregelen gevraagd om tot eea herziening en verhooging van de verlofstrak- tementen van Indische ambtenaren te gerar ken. 'De heer Braat vroeg den min. van landb., of hij bereid is om spoedig de grenzen opea te stellen voor onverwerkt witgeschild, zwaar hoephout, daar er nog zeer groote voorradea hoepels aanwezig zijn, die niet geplaatst kun nen worden. Voorts vroeg hijt om maatregelen tegen het steeds opdrijven der petroleum prijzen. Vragen van den heer Kruyt aan den min. van Buitenlandsche Zaken: Weet de Minister of het juist is, dat tus schen de Britsche regeering en de Russische sovjet-republiek een overeenikomst is getrof- fen in zake repatrieering van Engelscbe ea Russische onderdanen? Is het juist dat tusschen' de Britsche en Ne- derlandsche regeeringen onderhandelingea worden gevoerd ter fbevordering van de repa trieering van Nederlandsche en Russisaie onderdanen? Is de minister bereid mee te deelen tot wel ke aanvankelijke resultaten laatstgenoemde onderhandelingen hebben geleid en wat hier van in de naaste toekomst mag worden ver- wacht? De heer Oudegeest vroeg den minister van arbeid, of de geruchten, velgens welke Z E. aan de ondernemers in het havenbedrijf be- middeling heeft aangeboden in het aanhan- gifi conflict, juist zijn? Zoo ja, is Z. E. dan ook bereid mede te deelen of deze bemidde- ling is aanvaard of niet en, in het eerste ge- val, waarom nog geeni gevolg is wereldkundig geworden? PERMANENT HQF VAIN INT. JUSTITIE Het Mdnisterie van Buitenlandsche Zaken deelt het navolgende mede Artikel 14 van- het Volkenbondverdrag be- last den Raad van den Volkenbond, een' ont werp voor te bereiden van een Permanent Hof van Internationale Justitie. Doordtrongen van het groote gewicht dezer aamgelegenheid had den reeds verschillende landen de studie daarvan aan deskundige conunissies toever- trouwd. Zoo heeft de Nederlandsche Commis sie van Voorbereiding vopr de I lie Vredes- conferentie, die zich bezig houdt met de voor- i bereiding van aangelegenheden van interna- tionaal reohtelijken aard, hare inzichten in een ontwerp neergelegd, dat de Regeering aan het Secretariaat-Generaal van den Vol kenbond heeft doen toekomen. 'Dergelijke ont- werpen werden dan ook uitgewerkt in de Scandinavische landen en Zwitserland, en aan het bovengenoemde Secretariaat aange- boden. In verschillende opzichten stemmen deze ontwerpen over een. Met het oog intusschen op de afwiijkingen' die ten aanzien van som- tnige punten worden1 aangetroffen, kwam het de Nederlandsche Regeering voor, dat nuttig werk zou kunnen) worden verricht indien de verschillende ontwerpen door een 6envormi; ontwerp konden worden vervangen. Zij hee zich daartoe in verbinding gesteld1 met de Deensohe, NOorsche, Zweedsche en Zwitser> sche Regeeringen en een bespreking voorge steld! van deskundigen, teneinde door verge- lijk eni onderzoek te trachten het beoogdle doel te bereiken. 'Deze bespreking zal den 16en Februari a. Dlrectour: G. H. KRAK. HoofdredaoieurTj. N. ADEMA. Bij de behandeling van het liberale amen- dement op het adres van antwoord op de En- gelsche troonrede heeft de afgevaardigde Mac Lean op de onuitvoerbaarheid van vele bepa lingen van het vredesverdrag gewezen Hij wilde het verdrag aanpassen bij den huidigen stand van zaken, een vaste som stellen voor de Duitsche schadeloosstelling en de lijst der oorlogsmisdadigers verkleinen Zooals de lijst thans luidt zou bij een behoorlijke be- rechting het internationale proces jaren moe ten duren INKOOPEN DOOR VREEMDELTNGEN IN DUITSCHLAND. Do .(Frankfurter Zeitung" verneemt uit Berlijn, d'at in de laatste dagen de kooplust der Europeesche en overzeeaohe vreemdelm- gen merkbaiar is toegenomen. Van verschillen de zijden wordt medegedeeld1, dat de vreemde kapitalisten inidertijd zeer omvangrijke specu- latieve opdrachten naar Duitschland hadden gezonden. Voor eoover men kan nagaen, han- gen deze aankoopen met eene syatematiache gebruikmaking van dien huidigen lagen wis- selkoers aamen. Dit blij'kt hieruit, dat de op- drachtgevers, wa a render zich vele Amerika- nen bevinden, hunne Duitsche bankverbindin- gen opdracht geven tot vooruitbetaling der verschuldigde bedragen. Groote senisatie i® te Dublin verwekt door het feit dat igemaskerde mannen er in go- slaagd zijn zich meester te maken van onge- veer een halven ton geligniet, een ontplofba- re stof, die op een schip lag te Asklbw, 45 mijlen ten zuiden van Dublin. Door het opheffen der Kynooh'sfabriek te Arklow, had die firma de rest van de ontplof- bare stof fen, die zij nog had, tot vervoer ge- laden op een kleinen stoomer, die daar aan de Kynoch's werf lag gemeerd. Een waohter was daar aangesteld op de kade en Zaterdagochtend verseheen daar on- verwaoht een roeiboot, waarin eenige gemas- kerde mannen. Zij bonden den bewaker in zijn hut, na hem met revolvers te hebben be- dreiigd en gingen toen aan boord van het schip. De man, die aan boord de wacht hield, werd ook gekneveld en onder een zeil gelegd en toen gingen de aanrander® het schip door- zooken. Blij'kbaar hadden zij verstand van explo- sieve stoffen, want alles wat nog niet afge- werkt was, lieten zij onaangeroerd, doch ze namen in beslag dertien kisten geligniet, waarmede zij in hun bootje wegvoeren. De politie, die later ter ip la a tee kwam, heeft mijlen ver in den omtrek naar het gevaarl'ijke goedje gezocht, doch nergens een spoor er van kunnen terug vinden. ONMOGELIJKE VERHOUDINGEN. Te Sofia duren de arrestaties van Gom- munisten voort, Te Philippoli® werden 209 spoorwegarbeiders gearresteerd, te Plesmia 350. De autoriteiten hebben diocumenten in beslag genomen, uit welke blijkt, dat de Bols- jewi'ki een coup d'etat voorbereideni, welke moet plaats hebben op 1 Mei. De plannen be oogen het omverwerpen van het huidige regime. De gemeentecaad van Gen^ heeft beslo- ten den dpbouw van de stad Vi®6 op zich te nemen. In verband hiermede wordt een cre- diet van 100.000 francs aangevraagd. Volgens de Pester Lloyd heeft de Boe- renpartij zich bezig gehouden met de kwestie van het terroriseeren in de provincie tijdens de verkiezingen ten ongunste van deze partij. Het ligt in het voornemen, in de Nationale Vergadering een - interpellatie hierover ta houden. De Hongaarache regeering heeft een on- derzoek ingesteld, ter vasts telling van den werkkriug van den voorloopigen staatsbe- stuurder, die langer aan het bewind zal moe ten blijven, dan oorspronikelijk gedacht werd, daar de verkieziog van een koning steeds vender af schijnt. Geen van de tot nu toe ge- noemde candidaten voor de koningaqroon, wordt thans nog ernstig genoemd. De staking van de kapiteins en beman- ningen der visschersschepen te Hamburg is bijgelegd. Tot opvolger van von Lersner als pre sident van de Duitsche vredesdelegatie is Geheimnat Goppert bonoemd, die gister in functie is getreden. I Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Zweedsche regeering den uitvoer van 22000 ton aardappelen naar Duitschland en Tsjecho Slowakije heeft toegestaan. Bij de algemeene staking in de Solinger Industrie hebben zich thans ook de arbeiders van de openbare verkoop huizen aangesloten, zoodat ook deze groote inrichtingen moesten worden gesloten. Uit Parijs wordt gemeld: De Opparste Internationale Economisoho Raad heeft be- sloten een bijeenkomst te houden, waaraan zuilen deelcemen de ministers van Financien van Frankrijk, Engeland, Italie en Belgie om de valutnkwestie te bespreken. Aan de be- raadslagingen zal dvelnemen de •"eTtegenwoor- digei van de firma Morgan, de heer Davidson. Tegen de telkenrpale weer opduikenide berichten, volgens welke als candidaat voor den Hongaarschen troon een Engelscbe prins zal worden gekozen, wordt officieel verklaard, dat hiervan geen sprake is. Tot Hongaarsch koning zal een Hongaar worden gekozen. Tot zoo lang wordt een voorloopig stoatshoofd benoemd. Tusschen Oostenrijk en Hongarije i® een overe. nkomst tot stand gekomen betreffende het uitruilen van goederen, ter waarde van een half milliard. Hongarije verpiicht zich tot levering van vee, huiden en cement, waar- tegenover Oostenrijk papier en textiel- en ijzerwar-i-n zal leveren. Een deleaatie van Russische vereenigin- gen is te Brussel aangekomen en hadden een onderhoud met den Minister van Voeding. Lord Milner is to Cairo teruggt-.keerd, waar hij Clemenctuu zal ontmoeten. Uit Londen wordt borient, dat de confe- rentie tusschen de hoof den der regeeringen der geallieerden zijn begonnen. Het aantal Duitsche krijigsgevangenen, uit Frankrijk teruggekeerd, bedraagt ongeveer 125.000 soldaten en 1900 offk.eren. Lodge stemde toe in kleine wijzigingen van zijn reserves; de kans op xatificatie wordt grooter. In Slowakije is een boerenopstand1 uit- gebroken om verdeeling van grondbezit te verkrijgen. De Amerikaamsche gezant te Mexico is afgetreden. Raoul Peret is tot voorzit'ter der Fran sche Kamer gekozen met 372 van de 405 etemmen. De verkiezingen1 voor den Duitschen Rijksdag zuilen omstreeks Juni worden ge houden. In bet Lagerhuis wees Chamberlain op de dringende noodzakelijkheid midden-Euro- pa hulp te verleenen. De Britsche regeering is bereid een nieuw krediet te verschaffen. Door het ingrijpen der regeering is de staking bij de Anker Brotwerke, did ongeveer een millioen brooden per week voortbrengt, voorloopig bijgelegd. In het Engelscbe Lagerhuis hebben de vxij-liberalen oen scherpe critiek uitgebracbt op de economische bepalingen van den vrede. Ook hekelden zij de geallieerden uitleverings- lijst. De democraten hebben 12 van de 14 re- publi'keinsche reserves op het verdrag aange nomen. Men hoopt over de twee andere tot een compromis te komen. De Donaubrug te Weenen staat in brand. VRAGE'N VAIN KAMERLEDEN. Het Tweede Kftinerlid Deckers heeft tot dtenj minister van landbouw de volgende vra- gen gericht: 1. Fan de Tegeering een overricht geven van den toestand der Nederlandsohe klompen- nijverheid op het oogenblik? 2. Is het de regeering bekend, dat deze nijverheid de laatste tijdien met buitengewona moeilijkheden te kampen heeft, die de ia- standihouding van het bedrijf ernstig bedrei gen. 3. Is de ragering bereid mede te deedea welke maatregelen zij heeft overwogen om ta komen tot voorziening in den nood der klom- pennijverheid. 4. Wat kan van de zijde der regeering ver- wiacht worden ter opheffing van dezen nood? De heer Rmk heeft de volgenoe vragen tot denzelfden minister gericht: 1. -Is het juiat, dat, ten gevolge van maat regelen, door dien Minister genomen, in Ne- derland een zeer groote hoeveelheid kaas ligt opgehoopt? Zoo ja, hoe groot is die hoeveelr heid ongeveer? 2. Is het juist, dat de bonders van die hoeveelheid kaas zioh daarvan niet anders dan met groot geldelijk verlies kunnen ontdoenl 3. Is de Minister bereid te overwegen, of er ter men zijn ten aanzien van deze kaas soortgelijke maatregelen te nemen als in de zen winter geschied is met de koelhuisboter, die door de regeering naar Engeland is ver- kocbt? 11 J. 1- DBS.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1