rii Qiiiobllri F K 1 T L L E T 0 fl. I>« Hoeve in 't Broek. Vrijdag 13 Februaii Honderd Een en Twlntlfste Jsar^nf. PROVINCIAAL N1EUWS. vEKEENIGING van oud-leerlingen l)ER rijks-landbouwwinter- SCHOOL TE SCHAGEN. (Vervolg). Het nieuwe wetsoritwerp tot regeling van den veeartsenijkundigen dienst. Spreker gaf hieraa nog een verhandeling ver liet nieuwe wetsontwerp, dat tot verras- ^.ug van deskundigen spoedig in behandeling /al komen. Over het geheel genomen toch is de wet van 1870 nog zeer goed bruikbaar. Blijkcns de memorie van toelichting heeft .a n.euwe wetsontwerp ten doel: le. De verwarrende toestand op het ge o.ed van den veeartsenijkundigen dienst, die mans bestaat, doordat in den doolhof van wctten besluiten en beschikkingen slechts ^cn den wen vtoden, tc doen beeindi- .1 en de wettehjke voorschriften meer voor i ioegsnkelijk te maken. 2c A-m de onderscheidenlijke wetteh]ke voo. -iiriften eenhcid van uitvoering te ge- vei* Om die eenheid te verkrijgen heeft men in het wetsontwerp vereenigd al wat nieer in engeren zln tot den veeartsenijkundigen dienst moet wordeni gerekend, n.l.: le. Het veeartseniikundig Staatstoezicht u de veeartseni 2e de bestriding i rundvee; 3e. de keuring van voor uitvoer vleesch; waarbij nog als 4e. en 5e. punt /.rden gevoegd: 4e de keuring van voor uitvoer bes+emo vet, en ji de Rijksseruminrichiting. Bovendien konicn te vervallen, doordat de bepalingen hieromtrent in het nieuwe ont- werp zijn opgenomen: de wet op de honds dolheid bij honden en katten; de wet tot be- u^eling der longziekte onder het rundvee n de wet houdende bepalingen betreffende de keuring van voor uitvoer Bestemd vleesch. Het nieuwe ontwerp is verdeeld in 7 titels en telt In totaal 108' artikels Titel I omvat algemeene bepalingen. Hierin wordt o. m. medegedeeld, dat de veeartsenij- kundige dienst de zooeven genoemde takken van dienst omvat, waaraan echter nog is toe- gevoegd* ,,en hetgeen door ons wordt be* paald veTder tot dicn dienst te behooren". Was bij de oude wet het Staatstoezicht direct onder den minister aan de districts- vecartsen opgedragen, bij het ontwerp is de leiding van den veeartsenijkundigen dienst onder bevelen van den directeur-gcneraal van den landbouw. opgedragen aan een- veeartse- eur. V< leartsenijkundig S niikundige politie; rii ding der tuberci tuberculose onder bestemd moeten nijkundig inspecteur. Voor de uitoefening van dezen dienst wordt het Rijk verdeeld in districten en in ieder district wordt de vce- artsenijikumdi'ge dienSt uitgeoefend door een1 districtsveearts, bijgestaan door rijksrveeart- sen (te vergelijken met onze tegenwoordige nlaatsvervangers)* en opzichtcrs. De laatsten werden in de oude wet niet •genoemd. Al direct komt hier ook eem maatregel van bestuur, waarbij voorschriften zullen worden gegeven betreffende de leiding en de uitoefe ning van een veeartsenijkundigen dienst. Dezc wordt nog door velen gevolgd en spr, vreesde, dat men daardoor ten slotte ook hier weer in een doolhof van allerlci voorschrif ten terecht kwam. Ook bij algemeene maatregel van bestuur wordt de inrichting aarigegeven van een ifl- stituut voor bereiding van sera- en entstof- fen en voor wetenschappelijk onderzoek. Dit oordeekte spr. weL .in alle opzichten toe te juichen. In titel II wordt in een tweetal artikelen de zorg voor den algemeenen gezondheidstoe- stand van den veestapel behandeld, waarin weer 2 algemeene maatregelen van bestuur; den voor regeling van het markttoezicht, wat oo t oogenblik geheel aan de gemeenten is overgelaten, en den betreffende vervoer en ontsmetting van openbare vervoermiddelen van vee. Titel III geeft voorschriften omtrent de we- ring en bestrijding van besmettelijke veeziek- ten. De hoofdschotels van het menu zijn on- derverdeeld in 5 paragrafena. algemeene be palingen b. van de wering van besmettelijke veeziekten; c. van de bestrijding van gesmet- telijke veeziekten; d. van de schadeloosstel- lingen en e. slotbepalingen. Juist in dezen titel schuilt het essentieele verschil met de oude wet. Daarin toch werden de renten in een afzonderlijk koninklijk besluit genoemd, waartegen bestrijdingsmaatregelen werden voorgeschreven, terwijl het de verschillende ziekten in de wet vastle gt. Ze worden ver deeld in twee groepen. Tot de eerste groep 19) In de kamer was het srtil geworden. De een na den ander was op de teenen weggeslopen en ten slotte was ook Bogdan heengegaan, na eerst zijn dikke portefeuille opgeraapt te heb- ben. Hij had nog wiilen vragen of zij nu een nieuw contract moesten laten opmaken of dat het oude misschien nog geldig was en alleen even opnieuw moest overgeschreven worden. maar de oude vrouw had slechts met de hand gewenkt dat hij haar alleen zou laten en in T geheel niet geantwoord. behooren: 1. de veepeto der herkauwenfie dieren; 2. de longziekte der runderen; 3. het mond- en klauwzeer bij de herkauwende die ren en de varkena; 4. het miltvuur bij alle vee; 5. de schurft (safcopies en dermatocoptas- achurft bij schapen en ook bij geiten en bij eenhoevige dieren).; 6. de schaapspokken bij schapen en geiten7. de kwade droea bij een hoevige dieren. Tegen deze ziekten moeten (dus een lmpo- ratief gebod) de verschillende maatregelen genomen worden. die achtereenvolgens in verschillende artikelen worden opgesomd en waarbij ook afmaking van ziek en verdacht vee kan worden geboden. Het is hier blijkbaar de bedoeling om van hoogcr hand regelend op te treden en naar gelang van omstandigheden voorschriften te geven, welke maatregelen in elk speciaal ge- val moeten worden toegepast. Als een novum treffen wij hier aan, dat bij u ^uneenen maatregel van bestuur kan wor den bepaald, dat onder bepaalde omstandig heden dwingende maatregelen kunncn worden voorgeschreven tot voorbehoe- dende behandeling van vee (dus enting of serumbehandeling). De kosten worden' dan door het Rijk vergocd. Ook het pasteurisatiegebod van melk en melkproducten is hier in een der artikelen op genomen. Verder komen dezelfde maatregelen als in de oude wet ook hier voor. Alleen wordt hier nog gesproken van warschuwingsbor- den en kenteekenen. De eerste worden ge- plaatst bij afgesloten kringen en de tweede bij de eigenlijke verblijfplaatsen van het ziekte of verdcrhte vee. Sp oordeclde dit een zeer goede maatre gel. Z. i. zouden de zeer talrijke maatregelen van bestuur de uitvoering van de wet zeer bemoeiliiken. Ook het vastleggen of opslui- ten van honden katten en pluimvee kan wor den geboden, wat van zeer groot belang kan zijn ter voorkoming van verspreiding van smctstof. Nu treffen we echter onder dezen titel een tweede groep van ziekten aan, waarvan bij algemeenen maatregel van bestuur zal wor den bepaald, welke maatregelen tot wering en bestrijding onder de voorschriften in de zen titel voorkomende, hiertegen zullen wor den toegepast; hier dus facultatieve voor schriften. De volgende ziekten zijn hier genoemd 1 Het bontvuur der runderen. 2. De huidschimmelziekte bij runderen en paarden. 3. De tuberculose bij runderen. De vlekziekte der varkens. De trichinenziekte bij varkens. De varkenspest. De borstziekte der varken9. Het rotkreupel der schapen. De goedaardige droes der paarden. De borstziekte der paarden. Hier heerscht dus een groote mate van vrij- heid in het nemen van maatregelen. Art. 52 bepaalt, dat bij algemeenen maatre gel van bestuur, hetzij voor het geheele rijk, hetzij voor bepaalde gedeelten er van, voor schriften tot wering en bestrijding van an- dere dan in de beide groepen genoemde vee ziekten of zelfs van ziekten van andere dan de in de wet bedoelde dieren, worden gege- !l deloos gesteld. Verder treffen we in het ontwerp omtrent deze ziekte' vrijwel dezelfde bepalingen aan als in de tegenwoordige vigeerende wet. Al leen is er rekening mcde gehouaen, dat zoo- vcel mogeliik, voor zoover hieruit geen ge- vaar voor de omgeving kan voortvloeien, zieke en vooral verdachte dieren worden vast- gelegd of opgesloten, waardoor met meer ze- kei" 10. ven. Gelijktiidig wordt dan een voorstel van wet ter regeling van dezen algemeenen maat regel van oestuur aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden Bij verwerping van het wetsvoorstel wordt ook de maatregel van bestuur ingetrokken. De schadeloosstelling voor onteigend vee en onteigende voorwerpen is ongeveer de zelfde als in de oude wet. Alleen moet ook hier een her-taxatie plaats vinden, wanneer de districts-veearts geen genoegen neemt met de waardeering. Schade, veroorzaakt door toepassing van maatregelen, kan in bizondere gevallen door den Minister worden vergocd. In titel 4 treffen we de voorschriiten aan betreffende de wering en bestrijding van hondsdolheid van honden en katten. In hoofdzaak zijn hier de bepalingen over- genomen, welke in de afzondcrlijke wet op de hondsdolheid van honden en katen voorko- men. Gemist wordt de bepaling, dat aangifte van het voorkomen van deze ziekte ook kan ge- diieden bij den commissaris van politie. Voor de groote steden leek het spr. van be- lang, opdat ten spoedigste de noodige maat regelen kunnen worden genomen, dat ook daar de aangifte kan plaats vinden. Ook voor aangifte van andere besmettelijke ziekten zou dit wel gewenscht zijn. De burgemeesters zijn wel verplicht, ook buiten de secretarie- uren aangiftcn in ontvangst te nemen, doch het is spr. bekend, dat bedoelde functionna- rissen er dikwijls niet goed over te spreken waren, wanneer men hen met aangiften van rhcid en gewoonlijk sneller de diagnose ge- niaakt kan worden dan wanneer de dieren zijn afgemaakt. In titel 5 wordt behandeld de keuring van voor uitvoer bestemd vee en vleesch. Wij vin den «daarin aangegeven, dat in door den Mi nister aan te wijzen gemimenteni gelegenheid zal worden geboden tot het doen keuren van voor uitvoer bestemd vee. Vcrgoeding van de kosten van keuring wordt geheven naar een door den Minister vast te stellen tarief. Verder kan bij alge meenen maatregel van bestuur worden verbo- ^en naar aan te wiizen landen vee uit te vo<v ren of aan een middel van vervoer tot uit voer naar die landen vee aan te bicden, het- welk niet is voorzien van e6n of meer merken als bewijs, dat het bij cen keuring als l«er- v66r bedoeld, is bevonden niet te zijn aange- tast door Un der door den Minister nader aan te wijzen veeziekten. De keuring van voor uitvoer bestemd vleesch is in hoofdzaak in dit nieuwe ont werp van wet ondergcbracht, omdat daar door het personeel van dezen tak van dienst ook ter gelegener tijd'gebrulkt kan wordvii voor de bestrijding van besmettelijke veeziek ten. In titel f> vinden we de politicdwang en strafbepaungen. Een opsomming oordeelde spr. niet noo- dig Z. i zou juridisch ecu en ander nog wel nader herzien dienen te worden. Men vindt er in de zeer goede bepaling, dat open- bare middelen van vervoer niet in beslag ge nomen kunnen worden waardoor we in het vervolg gcvrijwaard blijven van het aan de kctting leggen van stoombooten, spoorwa- gons en dergeliike voertuigen. In titel 7, welke de slotbepalingc,. bevat, worden de verschillende wetten genoemd, welke door het nieuwe ontwerp van wet ko men te vervallen. Verder wordt no# bepaald. dat deze wet niet van toepassing is op door den Minister nader aan te wiizen inrichtingen van onder- wiis en wetenschappelijk onderzoek. (Ap- plaus). Spr was hiermede aan het eindc gekomen van het onderwerp voor de morgenvergade- ntSpr. beantweordde nog verschillende vra gen,, waarna de voorzitter hem dank zegde voor zijn lezing. Wordt vervolgtl). UIT SCHERMERHOKN. Vergadering van den Raad op Woensdag 11 Februari onder voorzitterschap van den heer Westerhof, loco-burgemeester. Na ope ning env oorlezing van de notulen werd mede- gedeeld: dat de verhdring van gemeentcgrond aan den heer C. Bol, wed. C. Jonk, de heer H Jonk en wed. K. Akkerman is goedgekeurd; dat de suppletoire begrooting dieast 1919 is goedgekeurd, beneveus het besluit der geld- leening; dat Ged. Staten den aanslag in de Hoofd. Omsl., overeenkomstig het advies van den Raad hebben verlaagd van den heer K. Tim- merman tot een belastbaar inkomeu van 250 en van den heer P. Mantel tot 3600; dat het presentiegeld door Ged. Staten is verhoogd met ingang van 1 Jan. 1920, tot /3; dat de verordening op de heffing van secre- tarieleges goedgekeurd is tcrug ontvangen; dat de gemeente Oterleek evenals deze ge- meente eene subsidie zal verleenen aan het „Witte Kruis" voor aanstelling van een zuster voor beide gemeenten. Is ingekomen: Het vers lag van de Com- missie toi Wering van Schoolverzuim over 1919. Voor keuaisgeving aangenomen. Een verzoek van den heer D. Pascha om voor hem een noodwoning te bouwen. De voorzitter deelde mede, dat den heer Pascha zich inmiddels van dene woning had voorzien, zoodat het adres voor kennisgeving werd aan- B. en W. adviseerden hlerop a'w'-'zend ta b» schikken, wat algemeen werd goedgevonden. Van het Provinciaal Drankweer Comiti was ingekomen het verzoek bet aantal ver- gunningen te beperken. De heer Oostwouder zou tot beperking wii len overgaan en de vergunning in Stompeto- ren wiilen doen vervallen nu bet bedrijf in an dere handen overging. De beer Groot wilde den nieuwen cafehou- der vergunning verleenen als hij een bestaan- de vergunning afkoopt. Wethouder de Groot was er tegen om in Stompetoren de vergunning te doen vervallen; hij is er voor in het dorp te beperken, alleen dan wanneer cafd'a in andere handen over ging. gen Nu zoemdeii weer de vliegen tegen de rui- lange slinger van de hangklok zeide tik-tak en alles was als te voren. Maar op de i. bij de kachel zat een gebroken oude die bank vrouw (fie weende stil voor zich heen, weende over haar laatste restje geluk, dat nu ook in scherven lag... Als zij in de lange jaren van eenzaamheid bijna gewanhoopf had, dan was het haar een troost geweest, dat zij haar eenigen jongen ver van zijn geboortegrond in veiligheid wist. Dan waren haar gedachten verder ge- |iu «n zij TAg haar laaMa yaiaahMn krijgen besmettelijke veeziekten aan huis lastig viel en dit is niet bevorderlijk voor het verkrij, van een spoedige aangifte. Een goede bepaling, die in de tegenwoor dige wet wordt gemist, is deze, dat voor het gcval door het afmaken van honden of katten schade wordt toegebracht aan gebouwen, ter- reinen of voorwerpen, de eigenaar of gcbrui- ker hiervoor uit's Rijks kas kan worden scha. verder gegaan en zij zag op haar laatste paar jaren nog een beetje zonneschijn vallen. Haar eenige zoon vervulde in vrede zijn stil beroep. Zij zat in een vroolijk Vriendelijk ka- mertje en rond haar knieen verdrongen zich de jongetjes en meisjes, die alien krullend blond haar hadden en blauwe oogen, zooals hij en zij zeiden ,.grootmoeder" tegen haar.... En nu hadden al naar moeite en zorg niets ge- holpen, hij had zich van haar afgewend en ging den weg waarvoor zij hem had wiilen bewaren.... Ja, als zij toen dadelijk de hoeve verkocht had en met hem mee getrokken wasMaar daar waren immers de drie graven op het Baginsker kerkhof, en die had den haar toen niet willem loslatentotdat het te laat wasl Jan Baginsky was dus thuis gekomen, en Eroctdeerae met zijn moeder om de hoeve! )at was het nieuwtje dat door alle dorps- straatjes liep en dat aan de oude wijven van beide sexen eindelijk weer eens een welkom en dankbaar onderwerp van gesprek verschafte. Sinds lange jaren had de Broekhoeve stil aan het meer gelegen en er was niets gebeurd wat de moeite van't oververtellen waard was. En nu opeens, dit nieuwtje! Over schuttingen en heggen riep men het elkaar (pe, en bij het ver der gun aver al die praatgrage lippen krasg genomen. Een verzoek om subsidie van de Vereeni- ging tot oprichting env instandhouding van eene Openbare Leeszaal en Boekerij te Alk- maar. Op advies van B. en W. werd alge meen besloten geen subsidie te verleenen. Op het bekende adres van Smallingerlaqd om de uitkeering volgens art. 10, gemeentewet te verhoogen van 25 tot 50 pCt. werd op ad vies van B. en W. besloten adhaesie te be- tuigen. Van den heer Schoen was ingekomen een verzoek om ontslag als lid van de schattings- commissie. Werd eervol verleend onder dank- zegging voor de gedane diensten. l ot lid van de schattingscommissie werd be- noemd de heer D. Rus. Van het P. E. N. was ingekomen het ver zoek om de verhoogde tarieven, welke 1 Jan. 1920 in werkmg zijn getreden ook in reke ning te brengeu over het 2de half jaar 1919. De voorzitter zeide dat door B. en W. reeds gunstig was geadviseerd aangaande over- schrijving van de bestaande vergunning van den heer Brak op den nieuwen eigenaar. Wordt algemeen besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen en bij overgang er rekening mede te houden. Van Ged. Staten was niet goedgekeurd te- rug ontvangen het ontwerp hondenbelasting, daar onderscheid moei worden gemaakt tus- schen pleizierhond en waakhona Met alge meene stemmen werd besloten dc verordening te rcgelen als volgtvoor pleizierhond 4 voor waakhond 2.50 en voor trekbond 1 belasting. 1 Ook ae schoolgeldverordening moet worden gewiizigd en de neffing in kohiervorm plaats hebebn. Algemeen goedgevonden. Bij de goedkeuring op den verkoop van grond voor woningbouw moet worden ge voegd het advies van de Gezondheidscom missie. Wordt aan de orde gesteld de benoeming van een vleeschkeurder. B. en W. stelden voor hiervoor te benoemen de heer C. van Leeuwen voor een belooning van 20. De benoemde zal een Register hebben aan te leggen van het door hem gekeurde vleesch. Werd met alge meene stemmen benoemd de heer C. van Leeuwen. Vervolgens werd door B. e nW. prae-ad- vies uitgebracht op het kohier Hoofd. Omsiag, waarop kinderaftrek had plaats gehad. Aanstelling schoolarts. B. en W. zeiden met den geneesheer daarover te hebben ge sproken en naar aanleiding daarvan ontrie- den zij aanstelling. Werd goedgevonden. Benoeming Commissie van Bijstand O. E. B. B. en W. adviseerden geen commissie daarvoor te benoemen, daar geenerlei bemoei- ingen of kwestie's de benoeming daarvan wenschelijk achten. Aan het hoofd van het be drijf stond een aoministrateur, die met B. en W. het geheele bedrijf beheerden. Were goedgevonden. Wijziging heffing Hoofd. Omsiag. B. en W. zeiden de heffingsregeling van Oterleek te hebben bestudeerd, die voor deze gemeente te laag zou zijn. Zij adviseerden de bestaan de regeling, zooals zij is aangenomen met af trek voor kvensondernoud en kinderaantal te handhaven. Aangenomen met 5 tegen 2 stem men .(Bakker en Oostwouder.) Rondvraag. De heer Bakker zeide dat vergoeding werd gegeven voor de opslagplaatsen van de aard- appelen over het vorige jaar en vroeg of ook die vergoeding is aangevraagd. De voorzitter zeide dat de betreffende staten reeds waren verzonden. De heer Bakker zeide dat de woningbouw zoo weinig voortgang had en vroeg of B. en W. die zaak telegrafisch wilden bespoedigen daar 1 Mei hier verscheidene personen zonder woning zullen zijn. De voorzitter zeide dat B. en W. de commis sie hebben gevraagd de begrooting te herzien waarna alle mogelijke spoed betracht za worden. Mede verzocht den heer Bakker de werktijd van den gemeente-werkman te regelen. Za i door B. en W. worden geregeid. De heer Bakker zeide te hebben gehoord dat de heer K- Rood in Mijzem een woonhuis voor pakhuis wilde inrichten en verzocht daartegen maatregelen te nemen. Zal doo, B. en W. worden onderzocht. Ook zou nij eene belasting wiilen invoeren op het vervoer van zware vrachten door het dorp. In handen gesteld van B. en W. E>e heer Oostwouder zeide te hebben ge hoord dat door den heer Geerke 1.50 pak- huishuur werd gevraagd, voor het pakhuis bij de distributie in gebruik geweest. De voorzitter antwoordde dat de burge- meester het kantoor en pakhuis onderhands heeft gehuurd voor 2.50 en 50 cts. per week. De heer Geerke zeide nu dat de pakhuishuur 1.50 bedroeg. Werd algemeen besloten 50 cts. uit te betalen. Ook verzocht den heer Oostwouder op Dinsdagmorgen de straatlan- taarns langer te doen branden voor het ver- keer naar Purmerend. Werd goedgevonden. Verder zeide hij dat 3 borden voor maximum snelheid waren aangekocht en 2 geplaatst. De voorzitter zeide dat 2 boraen noodig warendat de burgemeester er 3 heeft besteld en dat het derde zal worden geplaatst bij de Swetterbrug. Hierna sluiting der vergadering. UFT sr. PAINC«AS. Woensdag hield de afdeeling St. Pancnu van Volksonderwija een' gezelligen avond voor lederi en hum d'amea, Welke uitaeciend g«- slaagd' mag heeten. Als declamatrioe en solo-zangerea, trad niej. T. Best van Amsterdam op en door 3 da mes en 2 heeren werd 'i txKMieelatukje „Het Kind" opgevoerd. Wist mej. Best de aan-wezigen door voor- dracht en zang te boeiein eni werd ziji herhaal- elijk toegejuicht, van1 de vertollcing van ,yHet Cind'' kan gezegd worden1, dat't lot in de mntjes goed verzorgd was en't publiek tot '1 einde ini spanning hield. Een dansje besloot de goed geslaagde bij- eenkomst. FIT OTJDKATtSPEL. Door den heer O. de Wit werd giiiteravomd ▼oor een flink aantal tuinbouwera een curiua- vergadering gehouden waarna enkele punten t bedrijf betreffende, grondig werden beapro- ken. De koolvlieg wit bet eerat aan de beurt. Dit beestje veroorzaakt de z.g.n. maderig- heid in de kool, wat alechta alleen bij vroege kool kan worden tegen gegaan door het aan- brengen van koolkraagjea, welke in den ban- del verkrijgbaar zijn. Tegen de koolgalmug is momenteel nieta aan te vanigen, hoewel meermalen proeven werden genomen. Het punt vroege aardappelen was de boofd- aohotel van dezen avond en daar bleek dan ook heel wat over te eeggen. Bpreker zette uiteen boe men tot vervroe- ging kan komen en hoe bet op de een- voudiigsite manier moigelijk wae am de aoorten te veredelen. Op bevatteLijke wijze werd medegedeeld hoe bladrol, topboint en rieak tania kan worden waargenomen en hoe men vooral bij bet uit- zoeken van stammen voor pootaardappelen op deze drie ziektegevallen heeft te letten. Daarna beweea de projoctielantaare; weer goede dienaten. Vele plaatjee werden vertoond uit de omgeving van Aalameer, van Botskoop uit de veenkolonien, van den Langendijk enz en daarbij werd' tevens in dten breede geechetet hetgeen in de diveree bedrijven te doen is. Het geheel wu een mooie en leerzame avond waarvoor de voorzitter van de „Een- dracht" den heer De Wit bij de eluitiag een woord van dank bracht. UIT ANNA PAULOWNA. Met ingang van 16 Febr. is benoemd tot di- recteur van net post- en telegraafkantoor al- hier de heer M .M. O. Baert, commies der P. en T. te Nijmegen. UIT NIEUWE NIEDORP. Alweer tin. Dinsdagavond 10 Febr. sprong met een geweldigen knal die kachel uit elkaar in dc woonkamer b B. J. van Herwerden alhier De kachel werd tot tallooze brokken ver- splinterd de Spiegel, de piano enz. werden be- schadigd, er werd to «n woord verwoesting aangericht to het vertrek, natuurlijik ook door den inhouid' van de kachel. Gelukkig was er op't moment van het ongshik niemand to het woonvertrek, anders hadden de gevolgen nog wel crger kunnen zijin. OEMENOD NIEUWS. het een aanhang van allerlei vuligheid, als een wagenrad ctot door een smerigen klei- grond voortrolt. De boeren in de herberg bespraken gewich- tig de kansen van beide partijen in het aan- staande proces, voordat ze aan hun spelletje „zes-en-zestig" of „pandoer" begonnen, maar er waren er maar weinig die de overwinning gunden aan dien van school weggeloopen zoon. Want naar het heette en als zeer ge- loofwaardig verteld werd. had hij zijn line- lijke moeder groot onrecnt aangedaan. Ze- ker, zijn recht op de Broekhoeve was niet te betwisten en eigenlijk was het ongehoord en nog nooit vertoond. dat een vaderlijk erfgoed aan den zoon des huizes om zoo te zeggen voor zijn neus verkocht zou worden, maar dit nam met weg, dat hij toch met zijn moeder tot een vreedzame verklaring had kunnen ko men of als't niet anders kon voor't gerecht zijn rechten bepleiten inplaats van haar, zoo als verteld werd, naar de keel te vliegen en niet eerder af te laten dan nadat Bogaan en de knectits hem bedwongen hadden. Jammer genoeg was het niet mogeliik de juiste bijzon- derheden over het voorval te weten te komen, dat zich voor een paar dagen in de Broekhoe ve had afgespeeld, want de oude vrouw Ba ginsky had de knechten op straffe van onmid- dellijk ontslag vorhodsn oca woord to zaggzo. stellig wel omdat zij niet wilde dat de schan- de van haar eenigen zoon bekend zou worden en de vierde ooggetuige, Bogdan, haalde bij alle vragen slechts de schouders op en ver- klaarde dat hij niets kon zeggen, daar hij in het aanstaande proces in zekeren zin ook par- tij was. Maar dc meiden hadden duidelijk ge hoord dat de moeder uit het raam om hulp riep en daar ze trots het strengste verbod hun tong natuurlijk niet beteugelen konden, was er eerst een gefluister en gelispel en ten slotte stond het vast en werd aoor niemand betwij- feld, dat de ontaarde jongen de hand tegen zijn moeder had durven opheffen. Niet ionder reden had de arme oude vrouw later urenlang alleen gezeten en bittere tranen geschreid! Plotseling meende men zich te herinneren, dat die Jan al van kind af aan een deugniet en eea kwaadaardige rakkcr was geweest en al leen omdat zij hem na den dood van zijn va- der niet had kunnen klein krijgen had zijn moeder hem buitenshuis gedaan, opdat onder de strenge tucht van het seminarie een orde- lijk mensch uit hem groeien zou. Maar nu zag men weer eens goid, de appel viel niet ver van den stam, want het heugde nog een ieder, hoe heerschzuchtig en aanmatigend zijn broers geweest waren en van den vader was't be kend, dat hij mtnigen nacht sen half dozija BuMiachs grsnswaehtoM to lustoe btosds had ST AKINGEN. Te Naaldwjjk en Honaeleredijk hebben, na een beiffin van uiteluiting door de patroona, de gezamenlijke arbeidere-organieatiea de a ta lcing geproclameerd bij de leden der ohrietelij- ke en neutrale Warmoezierapatroonj-verecni- gingen. De patroona houden vaat aan het oude loon van 21 per week, terwijl op andere plaatsen in de omgeving door hen reeda een minimum van 25 ia voorgeateld. De staking omvat 150 man, en wel 50 van den R. K. bond „St, Deus Dedit", 80 van den Chr. bond en 20 van de moderne organist tie. DE ACT IE DER I1A VENAKB EIDERS. De voorzitter van den Itoonraad in de Vor« voerbedrijven deelt het volgende mede „Wat door den Loonraad in 1919 in Prin cipe is tot atand gebracht en door de Scheep- vaartvereenigingen Noord en Zuid practiach uitgevoerd, behoeft nauwelijks opnieuw in bijzonderheden te worden opgesomd. De be- langrijke soeiale maatregelen, die naaat b*- tuidende loonsvexhooging en gelijkatelling der kronen der verschillende catogo risen, werden genomen, in een omvang alt in enkel bedrijf wellicht werden aangetrof'er, zijn reeds meermalen in de dagbladen ver- meM. Wat de loonen betreft, zoo zouden de»e in de laatste woken van Januari j.l. op den grondslag van het door de werkgevers aange- boden standaardloon van 7 voor ruim 10.000 man in de Rotterdamsche haven ge- middeld 37.50, voor onegveer 50000 man in de Amsterdamsche haven gemiddeld 40 hebben bedragen. Deze cijfers zijn gebaseerd op de werkelijk in die weken door bovenge- noemde 15.000 man vrdiende loonen en alia mededeelingen in brieven en vakbladeni, die het anders voorstellen, zijn onjuist. doodgeschoten, totdat het noodlot ook ten slotte hem achterhaalde en eveneens zijn twee volwassen zooas trof. En terwijl men daar zoo achter hagen en hekken stond te babbelen, werd men het er over eens, dat na verloop van tijd den laat sten van die jongens van Baginsky het zelfde lot zou te wachten staan. Nu al had hij zich verbonden met dat gemeene sujet, dien be- ruchten Samuel Guzek, die vroeger knecht bij zijn vader geweest was en sindsaien hier in de dorpen maar wat rondzwierf als hij toevallig niet in de gevangenis zat en als die twee maar eerst weer eens de Broekhoeve hadden. dan begon het oude gedoe weer van voren af aan de nachtelijke tochten over het meer en de strijd tegen de grenswachten. Zoo beroofde men in huizen en stegen den armcn jongen die teruggekeerd was om zijn vaderlijke noeve te beschermen van zijn goe- den naam en de grondgezitters en keuternoe- ren in het dorp overwogen nu al de vraag of het wel raadzaam zou zijn hem het ambt van schout op te dragen voor het geval dat hij het proces tegen zijn moeder winnen zou. Slechts weinig stemmen verhieven zich om aan te too- nen dat de gemeente het recht niet had die strijdvraag op te werpen, omdat sinda jaar en dag de bezitter van de Broekhoeve schout acMi&nu en de aerate man van het dorp. was 17 MM. 4. 5. 6. 7. 8 9.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5