FEFILLETON. he Hoeve in 't BroeL Hosdem Eeo ae Iwintifste Jairgang. Maandag 16 Eebruari STATEN-OENERAAL. VEKEENIGING TOT VERBETERINO VAN DEN WOLHANDEL IN NOORD-HOLLAND. In het lokaal van den heer Mooij, aan die Koorstraat, hield bovengenoemde vereeniging Zaterdagmiddag haar algemeene vergadering. De vergadering was goed bezocht De voorzitter, de heer Jb. Zuurbier, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de lieer Tukke, den adviseur, en de pers. In tegenstelling met vorige jaren, toen men gedocmd' was tot nietsdoen, icon thana getuigd worden, dat er een onderncming was gedaan, die voordeel had gebracht aan com iracteerendt en niet-contracteerende leden. Spr twijfelde er niet aan of dit zou zijn cede uitwerking hebben. In andere provin- i n deed men aan ook al pogingen het werk oord-Holland te volgen. liet pie It was evenwel nog niet gewonnen De s''iid, aangegaan met wolhandelaren en fabnkanten, is nog niet ten einde en zal ge- streucn moeten worden naar buiten en naar binnen en het laatste zal nog het zwaarst zijn. Geen zwaardcr strijd aan zichzelve te uverwinnen. Spr. hoopte, dat dc vergadering er toe zal atrekken om den wil van de organisatie tot mg te doen komen. De secretaris. dc heer E. Dz. Govers, las ierop de notuien, die onder dankzegging •erdcn goedgekeurd. iagekomen was de mededeeling, dat een ;)uitsche firma zich weder als inkoopster van wol te Amsterdam had gevestigd. De voorzitter verheugde zich hierover aangezien daardoor bewezen werd, dat de Amsferdamsche wolmarkt reden van bestaarr had. De heer Zijp rapporteerde, dst san wol was ontvangen 2.116.458,42 en uitbetaald 21- 432 26. Daaraa was nog 3)4 cent per K G. uitbetaald. Hot overbUjvende wilde net bestuur in d'e kas storten De commissie bracht een bijzonder woord van dank aan den secretaris-penningmeester, die de vele werkzaamheden belangeloos had vcrricht (Applaus). De heer Kaat vroeg of het niet te veel was, hem al dat werk gratis te laten doen. Spr. wilde hem beloonen. (Applaus). De heer Govers was de stuwkracht ge- weest die de zaak tot zulke schitterende re- sultaten had geleid. (Applaus). De heer Govers zeide, dat het voorstel bij hem geen instemming vond. Hij had de taak als een erfdtel op zien genomen. Het resultaat was zijn grootste belooning geweest. Als het rt volgend jaar weer moet gfebeuren, dan zal hij het bestuur verzoeken zijn dagen te ver- "oeden (Applaus). De voorztter bracht den heer Govers dank voor het door hem in het belang der vereeni- eing verrichtte en dankte de commissie voor het rapport. De secretaris bracht hierop het 5de jaar- verslag uit. Geconstateerd werd, dat in het afgeloopen jaar de vereeniging een krachtige stem had doen hooren. Dit verheugde spr. ten zeerste Hij bracht dank aan den voorzitter en aan Dr. D. L. Bakker. In Februari 1919 gingen de voorzitter en de secretaris naar Tilburg. Het bleek, dat de stoffenfabrikanten zich hadden geformeerd en een open markt v66r alles noodig is 6 Maart besloot het bestjjur met kracht den gezamenliiken verkoop ter hand te nemen. De nandel trachtte de wol ook bij de leden tegen 2,90 weg te koopen. De leden verbonaen zich echter tot gcmcenschappelijken verkoop voor den fijd van 5 jaar en propagandaver- gaderingen werden gehouden. De vergaderin- gen waren, behalve een paar, zoo, dat er voor stoelen en banken gepraat werd. Te Den Burg volgde men een kat-uit-den- boom-kijkerij. Te Wieringen liep de zaal vol en ging spr. met 22 nieuwe leaen naar huis. Totaal waren er ruim 1400 houders van schapen aangeschreven en daarvan bezochten er 180 de vergaderingen. Die kwamen, tra- den als lid toe en spoedig volgden meerde- ren Circulaires brachten nog 133 nieuwe leden en besloten werd het plan door te zet- 21) De eigenares had geen hypotheken noodig, zuinig en verstandig als zij was. Maar't ge- luk had in deze den heer Bogdan op andere wijze gediend. De oude vrouw op de Broek- hoeve leed namelijk aan de ide£ fixe dat het bezit haar eenig kind dat haar overgebleven was ongeluk moest aanbrengen. Zij had na den dood van haar man daarom het besluit fenomen de hoeve te verkoopen, maar stelde elaas de uitvoering van dit besluit van jaar tot jaar uit. Aan den eenen kant, omdat zij het bezit misschien niet graag juist in zijn handen wil de zien, hoewel hij door het gerecht als toe- ziende voogd over haar kind was aangesteld en janderzijds omdat zijzelf niet van het huis kon scheiden. Zoo speurde de heer Bogdan rondom de Broekhoeve als de vos om het kip- penhok en wachtte dat het deurtje zou open- springen. Zoo vaak zijn weg hem daarneen voerde verdiepte hij zich met de vrouw in haar smartelijke herinneringen, sprak van de verschrikkelijke gebeurtenis die haar man en haar twee zocns het leven had gekost en prees haar besluit om den eenigen die haar nog gebleven was voor een dergelijk noodlot te behoeden. Bij het afscheid lid hij er dan zoo doorheen slippen dat hij als voogd dan ten slotte wel zou willen inspringen als zich feen andere kooper voordeea en knoopte daar en raad aan vast toch vooral met de koop niet te lang te wachten, want men kon nooit weten wat den volgenden dag zou brengeu. Dan reed hi} ievredcn naar huis en wachtte njn tijd af. Voor «a goed zoo groot als de BNsldtflsui vaa tat as* gwuddwlijk slat mm tan; 27 troklwn torn bun tanawetaning *- rug, maar men/ging door, met het gevolg, dak men ten slotte 266 aeelnemes san dot ge- zameniijken verkoop telden, daaronder wer den 44 ieden der vereeniging gemist. spr. uoopte, dat zij spoedig zouden veranderen. De houding van enkele groote welders noeuide spr. niet schitterend. Aan een deeinemer moest een boete van j 1,— per niet ingeleverd vlics worden opge- legd. 11710 vliezen werden ontvangen, waar- van 5144 lc, 4879 2e, 1240 3e en 375 4e soortbenevena 82 zwarte vachten. De klein- ete deeinemer was een jonge boer, die skchts 4 vachten inleverde. Spr. nuldigde hem sis een voorbeeld voor alien, die, hoewel zelf een klein belanghebbende, het algemeen be lang begxeep. De zwaarste partij dmvatte 13 vliezen, met een gemiddeld gewidit van 7*/to« K.G. De lichtste partij woog gemiddeM ruim 3 K.G. Umstreeks Juli maakte de valutadaling het koopen voor het buitenland ondoenlijk -en meenden de binoeulandsche koopers een spel te kunnen spelen, maar het bestuur liet net grootste guieelte ophouden. Een Duitsch- Hollandsche combinatie vroeg oflerte, maar de Duitsche regeermg weigerde gcidzendin- gen voor con tan ten inkoop toe te staan. liet binnenland ging plotseling koopen. maar wilde de combinatie met dc Texelsche wol laten stranden. Het bestuur hield stand, ook toen de buiten landsche wolmarkten daalden Op de 3e veiling, 25 October, verscheeu het bestuur alleen met de 25 baien l exelsche wol. Geen der kooplieden scheen te uiogen bieden. Alles a 3,85 aangebodeu, deed geen kooper vindm. Ten slotte werd ze voor 4,10 ge- kochi per commissionair door degene die ze voor 3,85 had geweigerd. Dit bewijst, dat de koopliedentrust sterk in elkander zat. De Hoornscbe Crediet- en Elfectenbank werd tot lousier gel.ozen. Aan deze werd een woord van hulde voor haar werk gebracht. Den hoogsten priia ontving de kleinste le- verancier: 1 4 pcr-K.G. De laags'.e prijs was 2,66'In, de gemiddelde 3.71. De gemid- delde prijs per vlies was f 18,25. Den hoog sten ontving de heer C. Reuseman h 25,14 per vacht, den iaagsten de heer C. Ke-zer te Wieringen h 12,44 per vacht. In het verslag kwam sterk naar voren het voordeel, dat de niet aangeslotenen hadden getrokken uit het becluit van den gezameniij- ken verkoop. Uit het bestuursverslag stippen wij aan, dat 1251 stukken inkwamen, 8050 gedrukte stukken gingen uit en 814 geschreven en ge- copieerde stukken. De financieele toestand der vereeniging was niet schitterend. Voor enkele leden zal royement gevraagd moeten worden. Met blijdschap werd echter geconstateerd? dat men staat aan den vooravond van een natio- nale beweging, naar het voorbeeld van Noord-Hollana. Het ledental klom van 96 tot 340. Het aan- tal contracteerendeu telt 323 ledca. Op het uitvoerige, aangeaame verslag volgde een dankbaar applauas. De voorzitter bracht namens de vergade ring den secretaris hartelijk dank. Op zijn voorstel werd besloten het verslag te doen drukken, om het aan de vcrgetelheia te ontrukken. Het zal aan aile leden worden toegezonden. De heer Blaauwboer stelde voor, alhans de reiskosten aan de bestuurs leden te vergoeden. De heer Stapel wilde meer en zeker voor het komende jaar. Bij de begrooting diende men daarmede rekening te houden. E)e voorzitter zegde dit toe. Hierop Jcwam in behandeling de beslissing ingevolge de contractbepaling over het voort- zetten van den gezamenlijken wolverkoop in het jaar 1920. Op voorstel van den heer Blauwboer werd hiertoe bij acclamatie besloten. Tot bestuursleden werden de heeren D. J. Govers en E. Dz. Govers bij acdamtic herko- zen, omdat niemasd zich daartegen verzette. Het bestuur stelde hierop voor, toe te ire- den tot de Prov. Fed. tot Verbetering van den Wolhandel. De voorzitter lichtte dit voorstei nader toe. Het zal een Federatie worden van 3 vereenigingen, n.l. van de Hollandsche dat men daar wil medewerken tot verkrijging van het goede doei en wilde met voile kracht medewerken. De heer E. Govers betoogde, dat't vreemd zou zijn het R. V. L. T. B. in de Federatie op te nemen en de grootste neutrale organisatie, Maatschappij van Landbouw, de R.-K. Dioce- sanen L. T. B. en van de Vereeniging tot Ver. van den Wolhandel, omdat „Hollands Noorderkwartier zich terug trok. Op verzoek deelde de secretaris ook mede, kooper te vinden, want het contante geld was schaarsch in het land en de oude vrouw stel de bovendien de eisch dat de koopprijs baar op tafel moest uitgeteld worden En eindelijk na lang en geduldig wachten was de dag gekomen dat de oude vrouw in- zag dat zij met langer mocht aarzelen als zij de hoeve nog bijtijds verkoopen wilde, zon- der dat haar zoon, wiens mondigheid nader- de, daartegen kon opkomen. Zij zelve had Bogdan laten roepen. Zij waren samen naar de stad gereden, hadden't contract opgesteld, en hij giug des anderen daags met ae dikke portefeuille naar haar toe, om de laatste for- maliteit te vervullen. den koopprijs te voldoen. Reeds zwol hem de borst hij t aangenaam be set van de eindelijk hehaalde overwinning Zijn oog gleed met den blik van den eigenaar over weiden en bouwgronden, en-daar op't laatste oogenblik kwam die uit de school ont- snapte jongen tusschenbeide en creep met vaste hand naar zijn erfdeel I Zelfs wilde hij de hulp van het gerecht inroepen als men het hem met goedwillig liet 1 Nu kwam het erop aan bijtijds flink op te treden, opdat de voogdijraad er zich niet mee bemoeide en zeggen zou: „Hoe komen jullie er toe den jongen zijn ouderlijke hoeve af te willen nemen? Hij heeft nu eenmaal geen lust om schoolnieester te worden, laat nem dan toch zijn gang gaanEn zijn moeder heeft rustig te wachten tot hij mondig is, want heeft zij sotns met haar man voor haar bruidschat een contract opgemaakt over de hoeve, dat dc langstlevende er de beschikking over zou krijgen? Neen?.... Koman dan! Dan heeft zij zich door haar jongen haar geld te laten uitbetalen of een overeenkomst daarom- trent te sluiten, hem de hoeve over te geven, zooals ze die ontvangen heeft en daarmee haata Maar ek taataia aag ar tatalfjlc hai an- waarom de Federatie noodig waa en wat deze taoogt. De L. T. B. heeft n.l. verklaard, dat zij haar leden zal ontraden lid te worden van een neu- irale vereeniging. Men wil nu de oprichting van 2 vereenigingen met hetzelfde doel voor- komen. De Federatie moet dus als een nood- zakelijk kwaad geaccepteerd worden. Daar door zal alle wol in Noord-Holland op ktox plants kunnen komen. Aan de vereeniging wordt niets gewijzigd en er boven zal echter staan een Federatie van 9 personen, waaruit een bestuur zal worden gekozen. ledere orga- uisatie wijst drie leden uan. De heer Blauwboer wilde de Hollandsche Maatschappij van Landbouw schrappen, dat was niet meer de organisatie, die alie boeren omvatte. De voorzitter wilde een goed voorbeeld geven aan alle provincieJn. De heer D. Govers zeide, dat in de hoofd- bestuursvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw besproken was, de Hollandscee Maktschappij van Landbouw, uit te sluiten. De heer Blaywboer zag niet in welk nut de Hollandsche Maatschappij van Landbouw kon geven. De heer D. Govers betoogde, dat men de Hollandsche Maatschappij van Landbouw niet kon verwijten, dat ze het initiatief voor dc vereeniging niet op zich had genomen. Hollands Noorderkwartier had dit reeds ge daan. Men mocht de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw niet de gelecenheid ontne- men te doen wat ze jaren lang had verzuimd. De voorzitter drone er op aan, geen voor beeld van verdeeldheia te geven. Hiema werd bij acclamatie besloten de Fe deratie, overeenkomstig het voorstel van het bestuur, aan te gaan. Het bestuur deed hierop het voorstel, deel te nemen in de afdeeling „Wetenschap en Or ganisatie" der landbouwtentoonstelling te Schagen, in September 1920, en mede te wer- ken tot het verkrijgen van een goed geregelde afdeeling „Wol" op de tentoonstelling te Schagen. De uitvoering zal aan de Federatie verzocht worden. Wanneer deze er niet voor te vinden is, dan zal de vereeniging hei zelf- standig doen. Ook dit voorstel werd aangenomecu Hierop volgde de behandeling der ontwerp- statuten der vereeniging ..Federatie tot verbe tering van den Wolhandel in Noord-Hol land'7 De heer E. Dz. Govers gaf daarvan een uit- eenzetting. Besloten werd de goedkeuring daarvan aan de afgevaardigden op te dragen. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren Jb. Zuur bier, K. Jonker eu C. Boots, die hun benoe- ming aanvaardden. Tot plaatsvervangers werden gekozen de -heeren Jac. S. Dijt, A. Entius en Jn. Blauw boer, die ook hun functies aannamen. Het bestuursvoorstel tot royement van 4 leden wegens wanbetaling der contributie over 1919 werd aangenomen. Op voorstel van het bestuur rerd mede besloten tot het slechts gedeeltelijk toepassen der contractueele bepalingen op een contrac- tant, die in 1919 verzuimae zijn wol in te le- veren. Met een boete van 1 per vacht werd genoegen genomen, omdat de contractant in ten oogenblik van onbezonnenheid had ge- handeld. De secretaris-penningmeester gaf een uit- eenzetting van de begrooting. De ontvangsten bedroegen van 330 leden contributie 660, buitengewone ontvangsten 90, totaal 750 Het nadeelig saldo bedroeg 163,70. De uitgaven bedroegen f 70. Daarop komt geen salaris voor den secre taris voor en wel op diens verzoek, omdat hij salaris wil van de rederatie. De vergaderkosten bedragen 50. Deze post kon zoo laag zijn, omdat 4 van de 5 bestuursleden in Alkmaar wonnen. De heer Blauwboer drong er bij den heer Govers op aar een salaris te aanvaardea. De voorzitter durfde daarop evenwel niet aandringen. De heer Jonker hoopte, dat de secretaris binnen enkele jaren wel salaris zou willen aanvaarden. De heer Raat bleqf het verkeerd vinden, dat alien profiteerden van den arbeid van den secretaris. Spr. wilde een bedrag in zijn ge- heel uittrekken. De voorzitter meende, dat men het stand- punt van den secretaris moest eerbiedigen. De schuld aan den heer Govers moest blijven en zich in de toekomst uiten door dankbaar- heid. De begrooting werd hierop vastgesteld. ders uit als men den rechter kon zeggen„Ze- ker, mijnheer de rechter heeft groot geliik, er is helaas geen overeenkomst omtemt de hoeve tusschen den gestorven Adam Baginsky en zijn echtgenoote- maar gelieve mijnheer de rechter toch te bedenken dat deze vrouw haar goede gronden heeft al zij den jongen niet op de hoeve laten wil. En mijnheer ae rechter moet maar eens zelf bij de menschen infor- meeren wat voor een heertje die jongen is. Ge- heel als de vader ene de beide andere broers, die zich aan wet noch gebod gestoord hebben en gestorven zijn zooals'ze geleefd hebben 1... Nu al is hij met dien Samuel Guzek gaan samenspannen, u weet wel, mijnheer de recli- ter, die kerel, die alle oogenblikken moet zit- ten wegens smokkelen. En nu is het die oude vrouw toch niet kwalijk te nemen als zij niet ook nog haar laatsten jongen op het kerkhof daar wil begraven. En ziet u, mijnheer de rechter, de jongen lijdt er geen saiade bij, want hij krijgt acht- tien duizend thaler voor de hoeve betaald, veel meer dan dat oude gedoe eigenlijk waard is, en ik doe het alleen maar omdat ik als toe- ziende voogd er toch ook voor verantwoorde- lijk ben dat uit een deugniet nog iets ordente- lijks groeit. Mij is niets aan de noeve gelegen, want ik heb door die zeshonderd morgen land, die ik heb moeten overnemen vanwege mijn goedhartigheid omdat ik die boeren op hun bezwaarde akkers nog een laatste hypotheek gegeven had, nu al last genoeg. Maar ik moest dagelijks de ellende dier oude vrouw aanzien en toen heb ik mij ten slotte toch over haaf ontfermd. Maar ik vraag u, edelachtba- re heer, wat moet die jongen bovendien toch op die noeve beginnen Hij heeft geleerd om kmderen het a d c te leeren, maar van het landbouwbedrijf heeft toch niet het minste verstand! Dus zal hij hier naar toe komen en 6m vwpn hNvmntabM van rijn vstar m ajn Besloten werd de heeren K. Jonker on C. Boots op de aanbeveling voor bestuuislid voor de vereeniging in het bestuur der Fede ratie te plaatsen. Als 5e bestuurslid in het bestuur der Fede ratie werden op de aanbeveling geplaalst de heeren Jac. Zuurbier en Jac. S. Dijt. De heer P. Stapel Sz. te Berkhout bracht grooten dank aan het bestuur voor de werk zaamheden, in het afgeloopen jaar verricht (Applaus). De secretaris bracht den heer Morsch, als hulpkeurder, dank en sprak den wensch uit, dat hij het komende jaar bercid zou zijn als keurder op te treden. De voorzitter sloot hierop de vergadering FROVTNCIAAi VIMTW&. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Donderdagavond vergaderde de raad vol- tallig. De voorzitter deelde mede dat adhaesie is betuigd op het adres door de tuinbouwvereea. te St. Pancras aan den minister verzonden. Van het gemeentebestuur van Broek op Langendijk kwam een schrijven in, waarin wordt medegedeeld dat deze gemeente zelf- standig wenscbt te blijven en zij dus niet aan de combinatie van de Langendijker gemecn- ten zulleo mede werken. Aan den heer Greidanus oud-gemeenle- ontvanger werd op zijn verzoek evenala vorig jaar 25 pCt. toeslag op zijn pensioen ge geven. Van Ged. Statcn was een brief Ingekomen waarin de wenschelijk betoogd werd de ont vangsten o.a. schoolgeld zoo hoog mogelijk op te voeren. Een voorstel in de vorige vergadering ge daan is dus tegen de meening van den minis ter. Het salaris voor den klokkeuist Stam werd ojp zijn verzoek verhoogd en gebracht van 7 50 op 80 per jaar. Enkele brieven van Gsd. Staten betreffende verhooging salarissen ambtenaren waren in gekomen, doch B. en W. meenden dat het niet nooaig was daaraan gevolg te geven. Al dus werd besloten. De huurwaarde voor de woning van het hoofd der school werd bepaald op f 300. Ingevolge verzoek van Ged. Staten werd eenige wijziging gebracht in de heffing van opcenten op de personeele belasting. De laagste inkomens worden hierdoor iets meer outlast. De heer Zeeman vroeg hoe hoog de op- brengst dezlr opcenten was. De Voorzitter dacht van ongeveer 2000. Aan de Sekcnde motio Smallingcrland werd voorloopig geen adhaesie betuigd om dat ook de Vereeniging van Nederlandsche Gemecnten met herziening van de finantieele verhouding bezig was en een adres aan de regeering heeft gericht. Het aares Ransdorp werd te vaag geoor- deel om er in mee te gaan. Het besluit tot aacgaan van een geldlee- ning voor de lichtbedrijven werd ingetrokken en op nieuw vastgesteld op iets hoogere rente, salarisregeling en verordening voor de liohtbedrijyen kwam hierna aan de orde. (Zie raad St. Pancras.) Wethouder Kroon sprak hierbij scherpe afkeuring uit over de wijze waarop de gas- commissie deze zaak heeft geregeld. Het bestuur kwam met de reeling kant en klaar ter tafel, zander dat de leden er iets van bekend was en zonder dat het op de con- vocatie vermeld was en terwijl den directeur die er ook in betrokken is, bij de behandeling aanwezig was. Op deze manier zeide de heer Kroon ga ik er met mee accoord. De gascom- missievergaderingen zijn comity's en daarom kan ik er hier niet meer van zeggen. Anders zou ik zeker mijne meening nog meer kunnen rechtvaardigen. De voorzitter: Ik noodig u uit te zeggen wat u op uw hart heb. U heht alle vtiiheid uw meening te rechtvaardigen. Ik wtei dat het niet uwe gewoonte is als marionet zitting te hebben, doch u hebt er u in de gasvergadering niet tegen -irklaard. U ging dus met de con- clusie accoord. Als u ook in die vergadering niet als marionet gezeten had, hadt u uwe be- zwaren naar voren gebracht en hadt u ook ten opzichte van den directeur uw meening kun nen zeggen. Met klem, verontwaardiging en protest wees ik uwe beschuldiging af, dat het besluit lichtvaardig genomen is. Mijn oordeel is, beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald en daarom zijn we toen bij het onaerhoud dat we met afgevaardigden van het personeel hadedn ons bleek dat het broers. Daarom wil ik u vragen, mijnheer de rech ter, of wij niet goed gehandeld hebben als we hem daarvoor wilden hewaren. Maar als u van de opinie bent, mijnheer de rechter dat de jongen toch de hoeve krijgen moet mij is't best! Dan heb ik er geen ver ant- woordelijkheid meer voor wat er eenmaal van hem worden moet en ik behoud mijn goede Seld, dat ik bij God wel beter kan gebruiken an voor zoo een uitgeput goed, maar ik heb medelijden met de arme vrouw, die toch haar heele leven vergeefs zich heeft afgetobd om van haar eenigen zoon een ordentelijk mensch te maken I" Zoo zat de heer Bogdan dan uit te denken hoe hij bij het op handen zijnd onderzoek ge- lijk kon krijgen en hij strooide met toespelin- gen en dergelijke onder de dorpelingen het zaad, dat opkomen en op den bepaalden dag vrucht moest dragen. Terwijl hij zich zoo ijve- rig in dezen stillen arbeid verdiepte, school er als't ware een lichtstraal in hem opwaarom te wachten. tot Jan Baginsky heenging om zich te beklagen Due was het hier toch ook het verstaudigste het eerste naar het gerecht te gaan en te zeg gen: „Kijk eens, mijnheer de rechter, zoo en zoo staat het er mee en zoo en zoo hadden wij het dan overlegd, de moeder van Jan Bagins ky en ik, burgemeester Bogdan, als zijn toe- ziende voogd. En nu loopt me die jongen atil- letjes van school weg en de kommer en de zorgen beginnen van voren af aan, wat er van hem nog eens terecht moet komen! Wilt u dus eerst de getuigen hooren en dan zoo goed zijn te beslissen wat wij moeten doen. Msischien doen wij het beste met nog een paar jaar te wachten met hem mondig te verklaren en hopen, dat hij in dien tijd tot rede komt, of wal, we kunnen dadelijk maar liever de hoeve veetaepeei en het pit uw Imi inHeh nitret tan, eoodat hi) deer few dwaetaedw me be ginnen kan. Zooals tat mijnheer de rechter toen niet ia overeenetemmiag wan vaa het werk dat gepresteerd werd, met voren g»- noemd voorstel gekomen. Onze ind ruk was de salariasca zijn te laag en daarom vonden we het niet gewenschi halsstarrig het rapport van de staatscommis- sie ai te wachten. De commissie is volkomen erkend en ik kan gerust zeggen dat het voorstel namens de ge- heele gascommissie is. Ook u, mijnheer Kroon verklaarde u er niet tegen. De heer KroonIn comitt wil Ik er wel meer van zeggen doch hier niet. Mijn idte bf- paald zich niet alleen tot de laatste verga dering. De voorzitter: Ik geef u in overwgdng ia het openbaar uwe meening te zeggen. De heer KroonIk acht ms met vcrzekerd in't openbaar mijn houding te rechtvaardi gen. De voorzitter: Op deze manier doet u veel meer kwaad dan bij openlijk aprekeu. De heer Kroon: In de gascommissie zal ik er op terugkomen. Er zijn voor mij vele re- den en doch ik zal ze hier niet meedeelen. De heer Zeeman: Nii de zaak zoover gaat, acht ik volledige openbaarheid gewenscht. Nu tasten we in net duiater. Men msalrt stemming zonder duldelijk te zijn. De heer Berkhout: Er is meermalen ge vraagd om openbaarheid der gascommissie- vergadering. Hetgeen den heer Kroon hier naar voren bracht is zeker Wel een vingerwij- zing om tot openbaarheid dier vergaderingen over te gaan. Ik dring er bij deze op san openbaarheid dezer vergadering voor te »taan. Ook ik vond het vreemd dat het niet op jde agenda stond, doch ook keur ik de houding van den heer Kroen niet goed. De heer Bekker zou de regeling niet langer dan 5 jaar willen vaststellen. Dit om later eventueel noodzakelijke verlaging mogelijk te maken. Dit vond geen steun. Hierna werden de besprekingea omtrent de salarisregeling geojxm-i en kwam het eerst den directeur aan de beurt. De tongen kwamen nu pas rccht lot, zoo fulien geven. dat de voorzitter mededeelde aan elk lid over elk punt niet meer dan tweemaal het woord te Om aile besprekingea weer te geven zou ons te ver voeren, we volstaaa dus met de be- sluiten mee te deelen. Voor de directeur wilde de meerderbeid niet 3200 en 800, doch 2800 en 700. Voor de klerken wilde men niet 1300 ta 10 rnaal 50 doch 1300 en 5 maal 50 verhoogen. Voor de le incasseerder met 1200 en t8 maal 50 doch 1200 en 5 maal 50. Voor de leerling-dectricien niet 15, doch 12 per week. Voor de terreinwerkera niet /23 en 5 maal 1 doch 25 en 5 maal 1. Hierna wordt de verordening met de ge- noemde aangebrachte wijzigmgen goedge keurd alleen met de stem van den heer Kra mer tegen. De heer Zeeman kreeg hierna antwoord op 11 vragen door hem in de vorige vergadering gedaan (men zien htervoor het no. van 27 Dec.) De heer Zeeman merkte na de antwoorden op, dat goedkooper schijnt te kunnen; wat be- uuj wuxpasKen kan de gemeente't mitiatief nemen zaak en verkoopvergod kan gecombi- neerd besproken worden. Lea voorstel daar- omtrent werd door den beer Berkhout ge- steund en gmg dus naar B. en W. om prae- advies. Ook de heeren Bekker, de Jong en Kramer waren er voor. Hierna stelde de heer Zeeman voor om de verkoop van sterken drank in het klein te ver- bieden van Zaterdags 12 uur tot Maandag- morgans 8 uur verder op alle christelijke- en -anaere feestdagen. De heer de jong stelde voor om het maxi mum aau tal vergunnmgea te verlagea van 6 op 2. Om op lotiugsdagen, Nationals least- dagen cm kermis, verkoop van alcobe'.tscta drank te ver bieden en's avonda om 10 uur de cafe's te sluiten. Al deze voorstellen gaan naar B. cm W. om prae-advies. De heer de Jong vroeg of in de politiever- ordeniag opgenomen is dat aan kmderen be- neden 16 jaar niet geschonken mag worden. De voorzitter: 't Staat in de drankwet en dan mag het niet in de politic verordening. De heer de Jong: Ver bod van bezoek aan cafe's, staat dat in de politieverordening? De voorzitter: Vermoedelijk niet. beveelt, zal bet gebeuren want ik ben daar om juist bij u gekomen, omdat ik als een zon- dig man met graag in zoo een geval wil be- slisscu, en omdat ik ook niet graag de verant- woordmg voor andermana kmderen op mij neem, zoodat de jongen me later nog zou na- houden. dat ik hem zijn hoeve heb afgezet!" En dan zou de rechter Jan Baginsky voor zich roepen en tegen hem zeggen f „Wat boor ik daar van jou voor dingen 7 Schaam ie je niet, je moeder zooveel verdriet te doen?" En Jan zou beginnen met zich te verdedigen, juaar de rechter, die er alles al van wist, zou dan. zeker zeggen: „Dwaasheden jongen. Jfl moeder en je voogd weten zelf wel, waarom ze je de hoeve niet in handen willen geven." En dan zou iiem, Bogdan, gevraagd worden of hij zijn bod nog wel wilde bananaven. Hij zou daar een bedrukt gezicht zetten en de schouders ophalen: Mijnheer de rechter, het is een offer dat ik breng, want ik heb uit alle hoeken en gaten het geld bij elkander moeten schrapen, maar omdat ik nu eenmaal sterven wil. in de overtuiging. dat ik mijn plicht heb gedaan, zal ik woord houden I"Zoo en niet anders moest het gaan, want als iemand handig werd aangeklaagd, dan had hij °'t al v6or het proces half verloren en iedereen zou met de uitspraak tevreden zijn. De rechter, omdat hij bij zichzelf zei, dat hij naar zijn overtuiging uitspraak gedaan had, de moeder, omdat in vervulling was ge- gaan, wat ze al drie jaren beoogd Had en nij- zelf wel het allerbeste. Hij zou eindelijk bereiken, waar hij altfjd naar gehunkerd had en voor de menscnen zou het lijken, alsof hij er maar bezwaarlijk toe te vinden was gewsest, omdat de rechter hat nu eenmaal zelf van hem verlangd had I En nog in hetzelfde uur dat hij tot deze proceageaschte gekomen was, klom da hear Rsgitan «p Mfn wtana an raad naar M 1M*.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5