H wn'Wketirijr nag-wrac der edudeopjrave vmn iederen *ange»lot«ne. D« leden dier controk- •omminie's *ijn geen belsaghebbcnden in het reasoxt. Elite commieeie bwtaat uit: een vi»- »ch«rijmam, een eoheepebounrfirmant en een hoofdbestuuxslid van het oentxaal-oomitfi. LEVENSMIDDELENTREIN NAAR WEENEN. Gisteren is van uit Arnhem vertrokken de tweede levensmiddelentrein van het Interna- tionaal Verbond van Vakvereenigingen naar Weenen. De secretaris van het verbond, de heer Edo Fimmen, maakt de reis naar Weenen mede. VEEEQOFEN VAN STEANID- GOEDEREN. Naar men verneemt ie door den kapitein ran de .Liberty Clo" bij den Officier van Justitie te Leeuwarden een klacht ingeddend tegen den bungemeester-strandvonder te Terachellinig wegens het door hem verkoopen ran gooderen, door visachereiieden bij hem aamgebnacht. BEN AiDSPIRANT-HANTOOR- BEDIENDE. Op een der Rotterdamsche Mulo-scholen was een vlugige leerling. wien door een of an- dere toevallige omstandigheLd een plaatsje als jongste bedicnde op een kantoor werd aan- geboden. Het hoofd der school sprat met den vader, en trachtte dien te beduiden, dat het voor de toekomst van't ventje beter was hem rijh leertijd op school te laten uitdienien. Va der voerde daartegenover aan, dat in zijn ge- rin dte verdienstm van den zoon zeer welkom zouden zijn. Er volgde nog wat heen en weer gepraat tusschen de finma, den vader en het schoolhoofd, met het gevolg, dat het jonge- mensch den cursus op de school zal af loo pen. de vader zich verbonden heeft om daanna zijn zoom naar bedoeld kantoor te sturen, en' de firma in ruil voor die gegeven zekerheid we- kelij'ks 6 uitbetaald. BREUKEN IN SPOORSTAVEN EN IN DEN BOVENBOUW VAN BRUGGEN Door de Directies der Nederlandsche Spoorwegen is bepaald: Aan dengene, die een breuk in een spoor- staaf, puntstuk enz. van een dagelijks door treinen bereden spoor, of een breuk in den bovenbouw van een brug ontdekt en tijdig dc noodige maatregelen neemt ter voorkoming van de mogelijk: uit die 'breuk voortvloeien de noodlottige gevolgen, wordt een premie toegekend en wel: aan beambten overeenko- mende met een dagloon en aan particuliercn in den regel' e embed rag van 2 AO. Deze premie wordt niet toegekend, indien de breuk ontdekt werd door perscneel van den weg tijdens het werken aan het spoor of de brug tcr plaatse, waar de breuk gevonden werd, of indien dc breuk aanwezig is minder dan 10 c.M. van het uiteinde van spoorstaaf. EEN VLIEGBOOT INi ONS LAND. Binnenkort wordt op vlieigkamp de Mok te Texel een groote Duitsche aluminium vlieg- boot verwacht, welke daar tomt demonstree- ren. Vooral van de zeewaardigheidl wordt veel verwachit, daar aan weerszijden van dc boot metalen platformen (een vergroot soort kimkiekn) zijn aangebouwd om de slingerin- gen in het water te dempen. Het toestel is ont- worden door den ingenieur Dornier van de Zeppelinwerke te Lindau en is van't eendek- kertype zonder verepanningsdradan, de boot hangt aan stiilen onderaan den 22.5 M. bree- den vleugel Midden op den vleugel zajln- ach- terelkaar 2 Maybach-motoren (samen 500 P.K.) geplaatst, dit heeft het groofe voordeel dat biji uitvallcn vam een der motoren het toe stel gemakkelijker bestuurbaar blijft, dan wanneer de' motorren rechts en links ge plaatst zijn. In dte boot kunneni tien passagiers plaats oemen voor kleine tochten; voor groote toch- ten slechts 6 in verband met de mede te ne- men voorraad bedrijfssttof. 'De maximum snel- heid is 180 K.M., hefcgeem voor zoo'n groat watervliegtuig veel te noernen is. Na het be zoek aan de Mok begeeft het toestel zich nog naar Schellmwoude om ook in Amsterdam, Rotterdam en dien Haag te demoostreeren. KORTE BERICHTEN. Te Winterswijk is de spoorwegarbeider R., te Miste, vader van vijf kinderen, door een trein overreden en gedood. De „Nederl." had dezer dagen een ad- vertentie, waarin een predikantsvrouw door den nood gedwongen, copieerwerk of dergriij- ken in huis te verrichten arbeid vraagt. Te Zaandam heeft zich een comite ge- vormd ten doel hebbend de kermis droog te leggen, door het uitvaardigen van een alge- heel tap-verbod "van alle alcoholische dranken op de kermisdagen. De toestand van het Tweede Kamerlid den heer A. N. Fleskens, wien dezer dagen, zooals gemeld, een ernstig ongeluk overkwam, is thans zeer bevredigena. Te Leerdam is Zondagnacht half vier een hevige brand uitgebroken in het nieuwe edeelte van de glasmbriek, in de sodaloods. .en groot gedeelte stortte in. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak is onbekend. De 67-jarige W. v. d. D., te Leiden, ver- dacht van vergiftiging van zijn vrouw, vier jaar geleden, is evenals de huishoudster O, die het geheim uitbracht, ter beschikking van de justitie gesteld. Beiden zijn naar Den Haag overgebracht. Op voorstel van mej. Ladenius heeft de Almelosche gemeenteraad besloten aan onder- wijzeressen bij zwangerschap vijf maanden verlof te verleenen met vol salaris. B. en W. hadden dit gewild voor de gehuwde onderwij- zeressen en een der raadsleden had ontslag bij huweliik voorgesteld. Tot hoofdingelanden van „de Beemster" zijn gekozen de heeren: C. B. Bleeker Cz., J. Brommersma en mr. B. C. van Merlen; tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Oudijk (N.-H.) is gekozen de heer W. de Boer; tot hoofdingeland de heer D. Buur- man. Op de protest-lijst van Beemster-vrou- wen, tegen samenvoeging van de Beemstc met Purmerend zijn pl.m. 1270 handteekenin- gen geplaatst. Het Dames-Comite heeft het stuk Vrijdag, persoonlijk, den Commissaris der Koningin aangeboden. In een N.-Hotlandsche provinciestad be- kend om de dikwijls wilde besluiten van dien raad, is tot gemeentebode een voormalig krankzinnigenverpleger benoemd, zegt het N. v. d. D. Je kunt nooit weteu waartoe iemand komea kan. Wegena de houding van de Ned. Federa- tie van Transportarbeiders heeft het hoofdbe- stuur van den Ceniralen Bond van Transport arbeiders besloten, niet mede te werken aan de samenstelling van een gemeenschappelijk stakingscomite. De gisteren gehouden conference der fabrikantenvereeniging met de organisaties en commissie uit de Serphos-stakers te En- sched6 leverde geen resultaten op. Slechts eon viertal stakers gaven gehoor aan den oproep der organisaties om in Concordia te ver- gadereh. Te Lemmer is bericht oitvangen, dat Brouwer, ontvanger van het Waterschap Ze- ven Grietenijen en de stad Sloten (Friesland), die verdacht werd van vexduistering, te Brus- sel is aangehouden. Onder de militairen te Deventer komen vele gevallen voor van Spaansche griep. Eeni- ge gevallen gaan gepaard met longontsteking en dragen een ernstig karakter. BUITENLAND. DE BURGEMEESTER VAN LEUVEN. Leon Col ins, de burgemeester van Leuven, heeft zijn ontslag ingediend, wegens de moei- lijkheden, die hij op het oogenblik ondervindt met het gemeentepersoneel, in verband met de herziening van de loonen. SLAAPZIEKTE TE SALZBURO. Volgens berichten uit Salzburg komen te Berlijn een groot aantal ziektegevallen voor. Aanvankelijk werd aangenomen, dat het de slaapziekte was, die door koloniale troepen op de burger-bevolking was overgebracht. De militaire overheid deelt thans niede, dat het een z.g. lethargische hersenontsteking is. Tot dusver zijn 12 sterfgevallen voorgekomen. HET NEDERL. BELGISCHE VERDRAG. Reuter seintjiit Brussel d.d. 10 Febr.: Tijdens den ministerraad, onder presidium van den Koning gehouden gaven de gevol- machtigden voor de ondernandelingen te Pa- rijs Segers en Orts een overzicht van tie be- palingen van het Nederlandsch-Belgische ver- drag, dat zij aanrieden goed te keuren. DE G'EALLIEERDEN EN DE DUIT SCHE BEZWAREN. De heer Delaaoiy, de Belgische eerste mi nister, decide aan- de Libre Belgique een' en andter mede over zijn verbliif te Louden. Be- treffende de kwestie der uitlevering zullen de eallieerden nagaain of de Duitschers te goe- er trouw zijn, waar zij sprekem over de moei- lij'kheden, die zich voor doen; waar feiten plaats hebbeni, waarbii twijfel gerechtvaar- digdi ds, zulieni de geallieerdon zich hiervan ■nader overtuigen. De conferentie was van meening, dat het verblijf van den ex-keizer dicht bij de Duitsche grens een gevaar was te achten. Wat de levering van de steenlkolen be- treft, zal de Entente een onderzoek instellen naar de waarheid der aamgevoerde feiten. DE ZAAK CAILLAUX. De Matin poibliceert een nieuw document over de zaak Cai'llaux. Het is een antwoord van den heer De Laendkcn op een nota van de Wilhelmstrasse, waarin nem gevraagd wordt, of hij Lenair kent die aan de 'Duitsche ambassade te Bern door bemidd'eling van zijn zoon voorgesteld had groote Fransche dag- bladien' te koopen. De Laencken antwoord niet, maar zegt, dat graaf Armand1 hem ken had van een financier, die zeer behendig was en in nauwe be trekking stand tot Cail- laux. De heer Armand zou hem aangeradeo hebben Lenoir over te halen een campagne te voeren tegen de verkiezing van Poincare en tegen de Fransch Engelsche vriendschap. De Matin publiceent tevens een verklaring van Cai'llaux d.d. 24 Sept. in antwoord op een verslag van de Duitsche ambassade. Caillaux merkt op, dat hij op reis was in Egypte, toen in 1913 de heer Briand met zijn kabkret af- tradihij zelf kwam te Parijs eenige nren voor de vorming van het kabinet Barthou; dit be- wijst dat het zijn bedoeling niet was, de lei- ding in handten te oemen. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. De Londensche correspondent van den „Petit Journal" deelt mede, dat de nota aan df INederlandsche regeering, betreffende de uitlevering van den ex-keizer, niet den eisch bevat om dten keizer uit Europa te internee- ren. Volgens den oorrespondient' is de nota qpgestdd in beslisteo maar overigens vriend- srhappelijken toon. De nota betreurt de wei- gerlnig van de Nederlandische regeering om derf keizer uit te leveren en' doet opmerken dat het. bewuste verzoek was geteekend' in naam van 28 geallieerde mogendheden. Ze wijtst op het minder gelukkige effect dat het handhaven van het asylrecht voor den man, die verantwoordelij'k auteur is van de grootste catastrophe die de wereld.ooit beleefd heeft, op de publieke opinie in (fie 28 staten zou kunnen hebben. Ten' slotte merkt zij op, dat de Ntederlandische regeering veranhvoordelijk gesteld zou kunneni worden voor daden, die ide keizer op zijn geweten heeft, en ein- d'igt met te betreuren, dat Nlederland1 zich beperkt heeft tot weigering zonder een oplos- sing aan de hand te geven of voorstel len te doen. Hlet blijkl dus uit deze lezing van den cor respondent, dat de nota de gelegenheid open- laat tot nieuwe anderhandelingen. Eeventu- eel zal men die Nederlandsche regeerinig vra- gen om interneering van Wilhelm II in Ne- derla ndsdh-Indie voor te stellen, doch dit is nog niet gebeurdl DE VERDE E LI NIG DER U ITG E LEVER- DE DUITSCHE SCHE'PEN Op een schriftelijke vraag heeft de Fran sche regeering geantwoord, dat de intematio- nale commissie der'vergoedingen nog geen definitieve toewijlzing van de schepen der Duitsche handelsvloot aan de verschillende landen heeft gedaan. De tijdelijke toewijlzing is voorloopig aldus geregeld: Franikrijk 550 000 ton, Engeland 2.200.000 ton1 Italic 750.000 ton, Amerika 620000 ton en Belgie 25.000 ton. "N'HOUWK 'OMWENTBLTNIG IN HGTST- GARTJB AiAiNiSTAlANT® t Te Boedajfest dxei(?t een nieuwe omwente- lin,)?. In de Donauvoo rated em zijn machine- (feweren en (posten opgesteldi Aartshertoig Joseph werd gedwongen Boedapest te ver- laten daar de jrruohten over een nieuwe om- wenteliug met zijn persoon werden in ver band gebraeht Korthy rem beechikken over 30.000 geweren en Friedrich hebben laten ax- reateeren. Hot thy wfl zich meeater ma-ken van het regent»cha<p en later kroonprine Otto op den Hongaarechen troon piaatec-n. Bijberc breidt de oproeping voor van alle weerbare mannen tot 32 jaar. Zijn generalen staf arbeidt aan het plan om in Maaxt een offensief in de Kaxpaten op touw te zetten, om zijn bedxei- ging tegen de Roemenen in een daad om te zetten. HET VERMOGEN EENER DANSERES. Gaby Deslys, de onlangs overledeu Parij- sche dianseres heef cen testament nagelaten, waarin bepaald word, dat het geheele vermo- geni op verscheidene millioenen wordt ge- raamd na de dood van haar moeder en van haar zuster die het vruchtgebruik krijgen zal komen aan de stad' Marseille, ten be ll ceve van de armen. Gaby Deslys was ge- boortig uit (Marseille en was zeer gehecht aan deze stad waar zij haar. eerste jeugd had doorgebracht. Zij had' er verscheidene huizen, o.a. een prachtig gelegcn villa, met een ver uitzicht over de Middellandsche Zee. Deze villa zal, krachtens de bepalingen van het testament worden ingericht tot een hospitaal voor jeugdige tuberculoselijdcrsj ter nage- dachtenis aan een zuster die eenige jaren ge leden aan die tering*is geswrven BEPERKT GEBRUIK MAN GEBAK. Ten gevolge van de graan- en meel- schaarschte in Frankrijk hebben de minister van.handel en die van vocdselvoorziening be paald, dat met ingang van 20 dezer slechts twee dagen in de week taartjes, pasteitjes, bis cuits enz. mogen worden verkocht. Eerst is er sprake geweest van een' algeheel verbod, maar een deputatie van de banketbakkers en1 van hun personeel had biji den mirister aange- diongen niet zulk een ingrijpenden maatre- gei te nemen, omdat het geheele bedrijf daar- door zou worden gefnuikt. Daarop is toen be paald het verbod gedurende twee dagen per week te laten gelden. KORTE BERICHTEN. De nieuwe Entente uitleveringsnota is volgens der Tag reeds door den Engelschen zaakgelastigde te Berlijn ontvangen. De over- hsndiging aan de Rijkeregeering zal zeer waarschijnlijik Maandagmiddag geechieden. Het s.s. Stockholm van de Zweedsche Amerlkaansche Linie, uit New York te Go thenburg aangekomen rapporteert dat het on- derweg buitengewoon veel ijebergen opge- merkt heeft, welke dit jaar mine ten8 een maand eerder te zien zijn, dan andere jaren. De Russische aoldaten van het Weste- lijke lager dde zich aan de Marwa bevinden, worden door een ernstige typhusetpidemie be- zocht. Er sterven honderden soldaten. Het is onmogelijk alle dooden te begraven, 6000 sol daten liggen ziek. Leden van het Deensohe Roode Kruis zijn ook aangetast, terwijl twee doktoren en vele verpleegstera eveneens aan de ziekte lijdende zijn. Deze week stierveii 115 personen aan de griep te Dortmund. Dagelijks komen 16 tot 18 gevallen voor met ddodelij'ken afloop. Voornamelij:k Wordt de ziekte geconstateeerd bjj ^rsonen van 30 tot 40 jaar. In verband met de griep bij kinderen van 2 tot 10 jaar is de ondervoeding ook een voorname factor. Het vredesverdrag met Sovjet Rusland1 is in derde lezing door de Esfhlandsche Na- tionale Vergadering geratificeerd. Het vre desverdrag treedt daarmede onmiddellijk in werking. De algemeene staking te Solingen ver- loopt. Alle arbeid'ers in de metaalindustrie hebben besloten Maandag het werk te her- vatten. Dit geldt ook voor de trambeambten en transportarbeiders en de boeikdrukkers. De Duitsche kruisers „Emden", Frank furt" en> ,,Nuroberg", met 20 torpedojagera, zulTen van Scapa Flow naar Firth of Forth ^p'acht worden, waar zij aan die hoede van gere toeventrouwdi worden. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. laO'QlSENDA AL, 17 Febr. Gisterenavond ongeveer half elf heeft -kere S. zijn schoonvader W. M. met tnes een steak in de hartstreek toegebra De dlood' trad onmiddellijk in. De dader heeft zich vrij- willig bij de politic aangemehi. De oorzaak was familietwist. 8TADSNIEUWS. J. KNOPPERS W.Kz. f Hedenmorgen overleed in den ouderdom van 71 jaar onze collega de heer J. Knop- pers W.Kz. De laatste raadsvergaderingen misten wij de heer Knoppers al aan de perstafel voor het schrijven van zijn dikwijls uitnemende over- zichten in ,,De Nieuwe Courant." Het feit, dat hij nog wekelijks in „Ons Noorderkwartier" zijn artikelen schreef, waar- van een der laatste over „De gemeenschap en de Vrouw" mevrouw AukesTimmers nog aanleiding gaf met hem in polemiek te treden, gaf ons hoop de werkzame heer Knoppers nog wel weer eens naast ons te ontmoeten. oop gister verzekerde de dokter nog, dat er geen Dez ;e hoop was zeker niet ongegrond, want direct gevaar bestond. Thans is de heer Knoppers niet meer. Van hem kan gezegd worden, dat hij tot zijn laat- sten levensdag heeft gewerict. Hij was een/ ge- boren schrijver. In de kracht van zijn leven bewoog hij zich in de samenleving als midden- stander en vervulde hij jarenlang een belang- rijke rol in den Middenstandsbond. De heer Knoppers liep zeker niet altijd ach ter degenen die de madht in handen had>- den. Zijn oordeel was dikwijls niet gemakke- lijk. Toch werden zijn critieken in die dagen met aandacht, ook door de voormannen in den bond, die er rekening meehielden, gelezen. Ook de raadsoverzichten van den heer Knoppers, al waren zij niet vrij van eenzij- digheid, werden dikwijls aangehaald. Dat een bekwaam man, als de heer Knop pers was, op zijn ouden dag nog zoo dikwijls terwille van zijn bestaan, het zoo vermoeiende verslaggeverswerk moest doen, was wel lets wat wij dikwijls betreurden. Een voldoening was het echter, dat hij vreugde schepte in de journalistiek en daar- door frisch van geest bleef en voor den arbeid bleef leven. DE SEMI-PERMANENTE WONINGEN. De verleden week aanbestede bouw van de semi-permanente woningen voor de Ge- meente is gegund aan de aannemers Bakker en Karuen alhier. VRIJW1LLIGE OUDERDOMS- VERZEKER1NO. Men verzoek t ons de aandacht te vestiges op de adverteniie van de tropaganda-com- missie van den Bond voor Staatspensionnee- ring, waarbij ouden van dagen, die niet in staat zijn de voor hunne vrijwillige ouder- domsverzekering benoodigde wekelijksche pre mie van 39 cent te betalen, women uitgenoo- digd zich aan te meldc/t bij den der in die ad- vertentic genoemde adresscn. PERSONEELE BELASTING. Men schrijft ons: Naar aanleiding van ons bc-icht in het nummer van 11 rebruari betrcffcnlv de uit- spraak van den Raad van State in *de xaak van den heer H. te Ursem tegen dca D (erteur der Directe Belastingen (Staatsblad 321 heeft de Raad van State een belangTijke t Hissing genomen De heer H. heeft reeds verscheidene jaren een huis gemeubeld maar niet beivoond Op geregelde tijden wordt dit huis gereinigd. De kelder is echter voortdurend in gebruik voor huishoudelijke doeleincien. Volgens den Directeur der Belastingen is dit huis dus bewoond. Art. 63, al. 2 Wet op de Personeele belasting, omdat het meer dan 10 dagen in het jaar in gebruik was. De Raad van State heeft nu na uitvoerige overwegingen beslist, dat wanneer In een perceel, dat overigens niet bewoond wordt, de kelder voor huishoudelijke doeleinden wordt gebruikt en het huis op gewone tijden gereinigd wordt, het perceel niet ais l>ewoond wordt beschouwd, zoodat den heer H. ont- heffing moet worden verleend van zijn aan- slagen van 1911 tot en met 1918. Tevens is door den Minister van Financial, in afwijking van den Raad van State, beslist, dat niet als belastingjaar moet worden be schouwd het jaar waarin de belasting wordt gcheven, maar het jaar waarover de belasting moest worden geheven. Deze zaak werd voor den heer H. voor den Raatl van State schriftelijk en mondeling verdedigd door den heer I. Prigs countant alhier. Az., ac- OPENING „HET LANDBOUWHUIS". Hedenmorgen elf uur had in „De Unie" de officieele opening plaats van „Het Landbouw- huis Noordholland". De plechtigheid werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie N.-Hlollan,d,,j,hr. mr. dr. A. Roel, dr. H J Lovink, Commissaris-GenWaal van de pro- ductie, dr. v. d. Zande, inspecteur van het landbouwonderwijs, burgemeester W. C. Wendelaar, wethouder Thomscn, "ecretaris Donath, den directeur van gemeentewerkea, den heer Mac Donald, den heer liazeloop, Rijkstuinibouwleeraar, Dr. Schey, Rijkszuivel- consulent, Dr. de Vink, districts-vccarts en de voorzitters van de vereenigingen van oud- leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, de Prov. Regelinigsoomm. voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland, de Prov Regelingscomimissie voor de Rundveefokkerij in Noord-Holland, de Bond van Zuiveifabrie- ken in Noord-Holland', de Cooperatieve Zui- velbank, de Coop. Zuivel-Exportvcreeniging, de vereeniging tot Ontwikkeling van' den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, dc Bond van Rundveefokvereenigingen in Noord Holland, de Vereeniging tot Verbctering van de Schapenfokkerij in Noord-Holland, de ver eeniging voor deq Wolhandel, de bond van Geitenfokvereenigingen in Noord-Holland, de Noord-Hollandsche Varkensfokvereeni- ging, de Coop. Bond van Aankoopvereeni-: gingen', de vereeniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs, de Prov. Comm. uit de Vei- lingen in Noord-Holland en die van de Kaas- en Botercontrolestations. De voorzitter, dc ho G Nobel, uit Lut- jewinkel, heette in zijn opi umgswoord de hee ren welkom en sprak een specihal woord van welkom tot den Commissaris der Koningin, tot den heer Lovink en Dr. v. d. Zand Spr. gaf hierop oen korte uiteenzcr van hetgeen het Landbouwhuis beoogd i ns lc plaats de huisvesting van de landbouwi nisaties, verder in het algemeen het .-n van de landbouwbclangen en handeis. ian- gen en alles wat dit kan bevorderen. Spr. ging na hoe bij de opheffing van een sub-commissie uit de kaasvereeniging er een saldo was voor den Bond van Zuivelfabrie- ken, waarvoor geen overeenstemming verkre- ;en kon worden, hoewel het bestuur gaarae ad gezien dat dit voor een Landbouwhuis bestemd werd. Uit de vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands'-Noorderkwartier werd hierop een commissie ingesteld, be- staande uit de heeren Dr. D. L. Bakker, J. Zijp, burgemeester van Abbekerk, en spr. Deze commissie gelukte het de bovenge- noemde vereenigingen tot elkander te brem- gen, met het gevolg, dat de vereeniging ge- sticht werd. Dc Hollandsche Maatschappij van Land bouw trad; niet toe, omdat ze haar kantoren n den Haag heeft gecentraliseerd. Ook dc R-K Diocesane L. T B. in het bisd m Haarlem trad niet toe. Komende tot het bespreken van de huisves ting begon spr met dank te brengen aan het bestuur van Alkmaar en wel in de eerste piaats aan' den oudi-burge -eester den heer Ripping, daarnaast aan de toenmalige wet- houders. Ook aan den Raad bracht spr., wat bctrof de voorloopige huisvesting^ dank. Ook den heer Willekes Mac Donald, directeur van gemeentewerken, bracht spr. dank voor het door hem in het belang van het Landbouw huis verrichtte. De twee gebouwen beoogen slechts eenc voorloopige huisvesting, omdat Alkmaar op het moment niet in staat was een' gebouw voor de definitieve huisvesting aan tc bieden. 'Spr vcrtrouwde inzake de definitieve voor- ziening op de gedane toezegging van de ge- mcente Alkmaar. Spreker zou geen namen noemen, maar wenschte alien dank te brengen voor hetgeen gedaan was.. Aan Dr. Bakker bracht spr. voor diens pro paganda en dagelijksehe leiding van het Landbouwhuis zijn dank. Beziet men de zaak van een breed stand- punt, dan ziet men dat nu alle landbouwor- sranisaties elken dag contact met elkaar kun nen hebben Dit is noodig, de Europeesche toestanden wijzen er op dat de landbouw in de toekomst veel zal moeten doormaken Spr. hoopte, dat er vooral waardeering voor ieders werk zal bestaan, ook daar waar men versehilt Men zal dan geleidelijk ko men tot de meerdere concentratie waar het be- neft d'e behartiging van de algemeene land bouwbclangen. Spr. dankte de aanwezigen voor hun tegen- woordigheid en gaf hiema het woord aan den Commissaris der Koningin. Deze deelde mede, dat de minister van landbouw op het laatste oogenblik verhin- derd was geweest tegenwoordig te zijn. Spr. bracht den heer Nobel dank voor diens uit- eenzetting. Spr. weet, dat Noord-Holland slechts kan bloeien wanneeh men op het ge- bied van den landbouw de handen ineensiaat om het hoogste te bereiken. Spr. verheugde zich daarom over de reeds thans verkregen smenwerking en huldigde daarom het bestuur voor hetgeen reeds tot stand gebracht was. Spr. was er van overtuigd, dat in afzienba- ren tijd de wensch om alles te vereenigen, spoedig verwezenlijkt zal worden als sym- bool van de eenheid van den landbouw. Hij eindigde met den landbouw de bestc toekomst te wenschen. fAppIaus). Dr. v. d. Zande deelde inede, dat de direc- teur-generaal van den landbouw door ziekte verhinderd' was. De zaak had evenwel de bij- zondere belangstelling der regeering. Spr. ging de betcekenis van het Landbouw huis voor de toekomst na. De moeilijk- hedeu die den landbouw te wachtcn staau, maken het eensgezind optrekken van den landbouw noodig. Nu zal blijkeni wat de ver eenigingen zullen kunnen presneren. In een opgaanden tijd is het gemakkelijk kijken, maar in moeielijke tijden gaat dit niet zoo grif. Spr. hoopte, dat de vereeniging succes zal hebben en spoedig het gewenschte eigen Huis onder Cen dak zal bezitten. Van het Landbouwhuis kan een werkzaainheid uit- gaau, die van veel belang is voor den land bouw. Met de beste wenschen voor de toekomst eiudigde spr. (Applus). Mr. Wendelaar noemde de stichting een belangrijk feit voor Rijk en Provincie. Het feit, dat het Landbouwhuis in Alkmaar geves- tigd is geworden, maakt de beteekenis daar- van voor Alkmaar tot een bijzondere. Spr. was er van overtuigd, dat de keuze van veiui - ging de vereeniging niet zal berouwen eu gat de verzekering, dat ook op het nieuwe be stuur niet tevergccfs een beroep gedaan zal worden en hoopte, dat de stichting ook zal bijdragen om den bloei van de door de in- woners zoo geliefde stad te bevcru ren. (Ap- plaus). Hierna werd het Landbouwhuis bczich-- tigd, thans nog in twee gebouwen out''-(ge bracht, en wel in dat hoek Voordam-Dijk en in het Fnidsen, waar voorheen het .nantelma- gazijn van den heer Slichting gevestigd was Natuurlijk zal er naar gestreeld worden om in afzienbaren tijd het Landbouwhuis in CCn gebouw onder te brengen. Men wil in de tijdelijke gebouwen de wer- kelijke behoefte leeren kennen, om daarna het nieuwe in te richten. Het pand Voordam-Dijk heeft aan de Voor- damzijde twee ingangen. De rechtschc- geeft tocgang tot de lokalen van de Zuivelbank, zeer nette kantoren van behoorlijke omvang. Wanneer men de gang doorloopende naar boyen gaat, komt men in een vergaderzaaltje van 6 bij 6 M., keurig gemeubileerd en dank zij de bekwaamheden van Dr. Bakker, op bui tengewoon goedkoope wijze. Daarachter is op weinig kostbare wijze een eetzaaltje tot stand gekomen en plaats biedende voor 24 rsonen, waar de besturen, die in het Land- uwhuis vcrgadercn, uit de daarover be- scheiden ingerichte keuken van den concierge alle mogelijke consumptie en gerechten kun nen betrekken tegen een civielen prijs. De in mg links, aan den Voordam, geeft toegang tiuar 2 kantoorlokalen voor den Bond van Zuivelfabrieken en een bijkantoortje voor dezen Bond. Daarachter bevindt zich de woning voor den concierge. Wanneer men het gebouw zoo doorwan- delt, dan is men verbaasd, daarin zooveel lo kalen en vertrekken aanwezig te vinden. Bcneden is ook een ruim labdratorivoi voor de bovengenoemde, instellingen en ceil monsterkamer voor exposities van aangeslo- teuen. Wij vinden er thans Noord-Holland sche kaas in verschillende vormen en boter in verschillende verpakkingen. Boven vindt men een zaaltje voor bestuurs vergaderingen, waar Vrijdags geregeld de Kaasbeurs wordt gehouden van de directeu- ren van zuivelfabrieken. Verder zijn boven de lokalen voor het Rundveekantoor en een kamer voor klein vee. Van uit dit bureau wordt de verkoop van het Stamboekvee geregeld Alles is op Eriesche leest geschocid en wij twijfelen er niet aan of ook het Alkmaarsche Landbouwhuis zal, evenals dat te Leeuwar den, het middelpunt worden van het land- bouwleven voor Noord-Holland. De stichting „Het Landbouwhuis" is zeker voor den bloei, van onze gemeente een be- lngrijke aanwinst. In het Landbouwhuis aan het Fnidsen is beneden gehuisvest het Kaas- en Botercontro- Icstation Noord-Holland". Om duidelijk te maken wat deze twee apar- te Vereenigingen beoogen, doen we het best flier de desbetreffeftde artikelen uit hare statu- oi over te nemen: In het belang van en uit de kaasbcreiders, in hoofdzaak in de provincie Noord-Holland, is opgericht eenc vereeniging, genaamd: Het Kaascontrolestation Noord-Holland". Zij is een instelling van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, de Ver eeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland en van den R -K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond in het Diocees. Haarlem. De Vereeniging is gevestigd te Alkmaar. 7ij heeft ten doel den afnemers en consu- mcntcn van kaas afdoenden waarborg te ver- schaffen dat de kaas door d'e aahgeslotenen bij de stations in de voor Edammer- en Goud- sche kas gebruikelijke vormen en in brood- vorm vervaardigd is bereid uit koemelk zon der eenige toevoeging van vreemde vetten; «dat die kaas in de droge stof een minimum- vetgehalte van 40 pet30 pet. of 20 pet. bezit overeenkomstig de aanduiding op de daarop aangebrachte Rijksmerken. dat het waterge- halte er van binncn normale grenzen blijft. Zij tracht dit doel te bereiken door de op- richting en exploitatie van een kaascontrfile- station, het uitreiken van Riiks-kaasmerken en het volledig controleeren door deskund'ige personen van het bedrijf der aangeslotenen. De contrtle op de bedrijven aer aangeslo- i. I 3g Wl

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2