Vsrbr^fctn «a3nenw«rtin*. Uit Rotterdam meldt men s 4 In antwoord op een Zaterdag door het hoofdbestuur van den Centralen Bond' gepu- blioeerd schrijven aan de Federatie, in ver band met ae mededeelingen inzake de Derde Intenationale, heeft bet bestuur der Federa tie een antwooxd gezonden, waarin geaegd wordt, dat bet schrijven op de eerstvolgende maandelijksche vergadering zai worden be- bandeld. Bij yoorbaat wordt er op gewezen, dat de Federatie geen verantwoording scbul- dig is voor hetgeen burgerlijke bladen. mee- deelen en met de kletspraatjes van bet „Han- delsblad", aid us wordt gezegd, beeft de Fede ratie niets te maken. De Centrale Bond beeft op dit ecbrijven geantwoord, dat de Federatie den ernst der bi ;icbten blijkbaar niet gevoeld beeft, anders bad zij die onmiddellij'k en gedocumenteerd moeten bebben ontzenuwd. Hu afdoende te- genspraak uitblijft, zegt de Centrale Bond, ontstaat de sebijn, dat de mededeelingen in- derdaad juist zijn. Ernstig beeft de Bond overwogen, wat hem te doen atond. Hij wil niet verhelen, dat de belangen der atakende arbeiders ten zeerste worden geschaacL De samenwerking met de Federatie wordt van af dit oogenblik opgezegrd. Het standpunt van den Centralen Bond zal voor den verderen duur der staking omafhan- kelijk zijn van dat der Federatie. De Federatie aeht zich nu geheel vrij haar eigen weg te volgen. Waax da Centrale Bond bet conflict uitaluitend tot de transportar- beiders in de haven wenscbt te bepalen, is de _tactie'k der Federatie er op gericht de aanver- "wante vakken zoo noodig in de staking te be- trekken. Men zal van deze zijde thans den eigen weg inslaan en de aanbiedingen, die van verscbillende zijden kwamen, om uit soli- dariteit met de havenarbeidens het wer'k neer te leggen, in overweging nemen. In een openbare vergadering van dten Be- aturenbond te Deventer is bet woord gevoerd door den beer B. Lansink Jr., voorzitter van bet H.A.S. Over de havenarbeidersstaking sprekende, verkdaarde bij, dat gestreefd moet worden naax uithreiding van het conflict over bet spoorwegpersoneel, beambten van poste- rijen en telegrafie, de gemeentewerklieden en de mijnwerkers. De beer Lansink ontveinsde zicb niet, dat hiertegen in de arbeiders-klasse oppositie bestotnd. Maar op den duur zal uit- breiding tocb onvermijdelijk zijn, meond'e bij. Hij ontkende, dat de te Amsterdam gebouden Bolsjewistische conferentie verband boudt met de staking. (Door bemiddeling van Havel ock Wilson, die te Hijmegen verpleegd wordt, zijn te Rot terdam berichten uit Amerika ontvangen, als zouden daar de Hederlandsche schepen door de zeelieden verlaten worden in verband met de op Zaterdag geproclameerde staking. Haar de meening van de bestuurders der Federatie betieft dit zeelieden, die zich in Amerika opnieuw moeten laten monsteren. DE ACTIE DER COMMUNISTEN. Men meldt aan bet Utr. Dagbl. uit Amers- foort: Het ligt stellig in de bedoeling der commu- nisten binnen drie maanden tot revolution- naire actie over te gaan. Men wil trachten in- ternationaal in elke fabriek of werkplaats on, der de werklieden een groep te vormen, die bij staking of revolutie de kern moet uitmaken van den in die fabriek of werkplaatsen te vor men bedrijfsraaji of sovjet. In verband met bovenstaand bericht achten wij bet onzen plicht zoowel werkgever als werknemer ernstig te waarschuwen. Amersfoort is thans een communistisch persbureau rijk. Alle stakingen, die een revo- lutionnair karakter dragen, zullen door dit persbureau executief worden ondersteund. Tot de stakingen, die ondersteund zullen worden behoort de ontkenning van Wijnkoop, Snee- vliet c.s. ten spijt de reeds uitgebroken sta king der transportarbeiders. Thans is dus op- gehelderd waarom de stakers in plaats van 8 per week, 21 uitbetaald zullen krijgen, al is dit daar door de "federatie bekend. Het ptrsbirreau 'bestaat uit ir Rutgers (leider), mevrouw Roland Hoist en D. Wijnkoop." DIAMLANTEN EN PAARLEN UIT RUSLAND? Tegenover de tegenspraken van den' beer Wijnkoop en de zijneni over't ontvangen van kostbaarheden ten bate van de oommunisti- sche beweging stelt het Hbl. nog'de voL'-'ide feiten: Mevrouw L. E. RutgersMees, was 5 Fe- bruari 1919 alleen) uit Riga vertrokken, 8 Fe- bruari da.v. te Berlijn aangekomen, Dinsdag 11 Februari '19 uit Beriijtn vertrokken en 12 Februari iin Holland aangekomen. Zij heeft toen in den Haag, ten huize van den n'heer Bettink, Celebesstr. 20 aldaar, d'e revolutionnaire kamerleden Wijnkoop en Ra- veateijn gesproken den daaropvolgenden dag dr. Hlerman 'Oorter in diens waning te Bus- sum, wien zij, in opdradht van de Russische scvjetregeering overhandigdeeen djamamten kruis, een parelsnoer, een grooten en 6en klei- nen diamant. Deze sierad'en waren bestemd om hier te lande, ten bate der communistische beweging, te gelde te worden gemaakt. Trouwens, mevr. RutgersMlees was niet zeer lang gdeden minder geheimzinnig dan de heer Wijnkoop over't dod van haar jong- ste Russische reis en de artikelen van groote waarde, die zij voor het voeren der revoluti onnaire 'propaganda hier te lande van Lenin heeft meegekregen. En als de voorzitter der geheime commu nistische conferentie diditcr bij huis wil blij- ven, dan zij hem het voLgende herinnerd Eind November of begin iDec. '19 werden aan' verschillende juweliers door een make- laar te 'koop gebod'enpen diamant van 14 ka- raat, minst getaxeerde waarde ongeveer 70 duizend gld. en twee briUianten, waarvan de kleur niet al te schiitterend was, die gezamen- lijik 25 karaat wogen en een waarde haddten van 12.000. De makelaar slaagde niet. De juweliers verklaarden nagenoeg eenstemmig, dfeze dia- manten naar zif zeiden gestolen, nadat de be- zitters waren vermoord, niet te willen koopen. De makelaar, die verontwaardiging begrij- pende en ook respecteerende, dedde mee dat hij de diamanten aanbood in opdtachl van 't commuiiistisch gemeenteraadslid Alex Lisser, diamantbewerker op de fabriek van gebroe- dens Konijn op de Lijnbaansgracht. De gebroeders Kionijin hadd'en' eveneens ge- weigerd de d'iamantea te koopen, zij kenaen de beriFwnffi, want <fa beer ATex Liseer bad zich op zijne fabriek crop beroemd, dat de verkoop dezer Russische diamanten moest d'ienten ter bekostiging der bolsjewistische propaganda in Nfederland'. Sindsdien worden hier vrij dikwijls dia manten van groot waardeDenemar- kcn) aangeboden. Alhoewel daar nimmier een markt van ,,geslepen goed" is geweest. De heer Wijlnkoop heeft van dit alles nooit iets gezien, nimmer iets gehoord! DUURTEWET. Het bestuur der Vereeniging van Neder landsche Werkgevers heeft aan de Tweede Ea rner een adres gezonden, waarin met aan- drang wordt verzocht, art. 3 van het Duurte- wetsontwerp te verwerpen of niet dan na zeer ingrijpende wijziging te aanvaarden. HDEVEEL OEMEEMTElN TELT ONS LAND? Volgens het Maartdblad voor gemeentead- ministratie bedraagt het aantal gemeenten in ons land, tengevolge van de wijzigingen wel- ke in den laatsten tijd1 hebben plaats gehad, thans 1110, aldus gespecificeerd per provin- cie: Friesland 43. Groningen 57, Drente 34, Overijlsel 60, Gelderland 115, Utrecht 72, N. Holland1 134, Z.-Hoiland 186, Zeeland 109, N.-Brabant 179, Limburg 121. Totaal 1110 gemeenten. CARNAVAL. De eerste dag dat het Carnaval te Maas tricht weer op de oude wijize mocht worden gevierd, met verkleed eni gemaskerd loopen1 op straat heeft zich gckemnerkt door een ge- zellige drukte. Overal was het stampvol en gezellig en1 geen enkele wanklank deed zich hooren. Het politierapport was gistermorgen geheel bianco. Prachtig lenteweer begunstig- de het feest. MR. A MlACLAlNE PONT f. Te Amsterdam, waar hij tijdelijk vertoefde, is overieden mr. A. Maclaine Pont, advocaat- generaal bdj het gerechtshof-te Arahem. Mr. A. 'Maclaine Pont wend in 1853 ge- boren. Ln 1884 werd hij aan de unrversiteit te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd op proefschrift„Eenige opmerkin- gen naar aanleiding van de art. 324326 B. W." Van 1888 tot 1891 was hij ambte- naar van het O. M. van het kantongerecht in het arr. Alkmaar, van 1891 tot 1895 te's- Gravenhage. Daarna werd hij subst.-griffier te A'lkmaar en in 1897 te 's^Gravenhage. Tot advocaat-generaal bij; het gerechtshof te Anihem werd mf. Maclaine Pont'benoemd op 14 April 1916. DE KWBSTIE-VAJN GROENENDAEL De correspondent van het Hbl. te Sittaiid meldt In een gesprek dat ik had met den heer Van Groenendael te Sittard, decide deze mij me- de, niet van plan te zijin, zijn mandaat van Kamerlid- neder te leggen. Hij meenide nog wel het vertrouwen van eeni zeer groot gede d- te van zijn kiezers te hebben. De heer Van Groenendael meende, dat wanneer eenl stemming kon plaats hebben volgens het vroeger klessysteem, hij bij be- danken zeker weer zou worsen herkozeu. De tegem hem gerichte beweging schreef hij voornamelijk toe persoonlijke antipaihie- en. De heer Van Groenendael zal binnenkort vcor zijn kiezers de geheele zaak en wat daar achter zit duidelljk .uiteen zetten. RESERVE-P E RSONEEL DER LANDM'AjCHT. In de wet voor het reserve-personeel der landimacht 1905 is om. bepaald, dat't reser- ve-peraoneel verplicht is, onder de wapenen te komen, wanneer de militie te land1 buiten- gewoon onder de wapenen wordt geroepen en •in dienst kan wooden gehouden dus onge- acht den duur van zijne verbintenis zoo- lang het door ons wordt noodig geoordeeld van hunne d'iensten gebruik te maken wegens de omstandigheden, welke tot die buitengewo- Qc oproeping aanleiding gaven". Aangezien nu reeds sedert meerdere maan den door het Departement van Oorlog die bui- tengewoon onder de wapenen geroepen mili- tfc en landweer werden beschouwd, als in hun gehet. '.uiswaarts te zijn gezonden, verkeer- den meerdere tot het reserve-personeel behoo- rende militairen, wier verbintenis, afgezien van den mobilisatietoestand, zou zijn afgeloo- pen, in de meening, dat ,thans ook hunne ver bintenis kon worden geacht, te zijn volbracht. De 'Minister van Oorlog ai. heeft thans even- wel bepaald, dat, op grand van de wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905, het reserve-personeel kan worden verplicht, d66r te dienen ook al is niemand meer onder de wapenen die bultengewoon voor opkomst was opgeroepen. Het tijdlsitip tocb, waar op „het oorlogsgevaar niet meer aanwerig wordt geacht", is nog niet aangebroken, en het is te verwadhteq, dat het nog wel eenigen .tijd zal duren, voordat zul'ks wel het geval zal zijn. NIEUW LID TWEEDE KAMER. Naar men vemeemt is de heer J. W. Nie- meijer, lid van de Tweede Kamer, behooren- de tot de vrij-liberale partij, voornemens als Kamerlid af te treden, in verband met zijn drukke werkzaamheden. In zijn plaats zou dan automatisch het oud- lid der Kamer de heer B. Nierstraaz, treden, of indien die zich niet bereid verklaard, de heer Drion, eveneens oud-Kamerlid, EEN CONFERENTIE MET DE KERKGENOOTSCHAPPEN. Gistemamiddag is in het departement van binnenlandsche zaken eene conferentie gehou den van de ministers van binnenlandsche za ken en van financien en de secretaris-generaa! in algemeenen dienet, mr. I B. Kan, met ver- tegenwoordigers van de verschillende kerkge- nootschappen in Nederland. CARNAVAL TE ROOSENDAAL. De carnava'sdagen zijn te Roosendaal, hoe- wel nieis tc docn was. zeer rumoerig verloo- pen. Was men Zondag van vechtpartijen ver- snhoond gebleven, Maandag is de schade in- gehaald Aan alle zijden der stad is gevoch- ten en kabaal gemaakt van belang Het aarttal gevallen van dronkenschap is legio Het poli- tierapport staat vol van alle mogelijke pro- cesverbalen. Een' groot geluk is het, dat er nergens ver- lof tot dansen is gegeven. Dan ware het nog zooveel te erger geweest. DE TOONEELSPELERSSTAKING. Aan de gistermiddag gehouden conferentie orid«r voorzitterschap van burgemaester Tella- gen namcn van de zijde van den dlrecteuren- bond deel de neeren Dr. Willem Roijaards, Eduard Verkade, C. van der Lugt Melsert, F. Tartaud en Van hysden, benevens mr. Ko- kosky als redhtskundig adriseur. De Neder- landscbe Tooneelkunstenaarsvereeniging was vertegenwoordigd door haar hoofdibestuursle- den de heeren Ko Arnoldi, Johan Branden burg en D. Lobo, terwiil de rechtskundige raadsman der N. T. K. V. mr. Jules Keyzer eveneens deel uitmaakte van de deputatie. De conferentie bracht het niet tot een definitieve beslising. Zeer lang werd gesproken over de voorgeschiedenis van den strijd. Ten opzichte van den minimumlooneisch werd tot geheele overeenstemming gekomen, terwijl wat de se- jourkwestie betreft partijen zeer aicht tot el- kander genaderd zijn. Het pensioenfonds kan echter nog moeilijkheden bij de besprekingen opleveren. De conferentie zal hedten worden voort- gezet. PROVINCIAAL PERSONEEL IN NEDERLAND. Op Zaterdag 14 Febr. werd' te Utrecht gehouden de eerste vergadering van de Ver. „Alg Bond van Prov. Personeel in: Neder land" gevestigdi te Utrecht, onder leiding van den heer mr. M. Sdheltema. referendaris ter Prov. griffie van Noord-Holland. De vergadering koos als voorzitter den heer F. Kroon te Utrecht .en tot leden van het Bondsbestuur de heeren: J. F. de Jager te Groningen, F. Veeninga te Assen, S. Cohen te Zwolle, J. G. van der Schaaff en Togni te 's-Cravenhage en C. Krijn en W. Eggink te Haarlem. Besloten werd tot het instellen' eener com- missie voor't ontwerpen van een Huishoude- lijk Reglement, van eene Pere- en Propagan- dacommissie en) van eene Commissie voor sa- larisregeling Aan het bestuur zal de samen- stelling dier commission worden overgelaten. Ten opzichte van het standpunt, dat de Bond ten aanzien van' andere landelijke or- gaisaties zal innemen, besloot de vergadtering zich noch voor noch tegen bestaande organi- satien uit te sprekem; maar iin elk geval naar omsiandlgheden te handelen. Met eeni "woord van dank aan den heer Scheltema, voor al hetgeen hij in het belang van de tot standkoming van den Bond heeft gedaan (genoemdfe heer is door drukke werk zaamheden verhinderd eene bestuursfunciie waar te nemen), werd de vergadering geslo- ten. OEEN CARNAVALSVIERING TE BREDA. De gansche week was men te Breda al in spanning of er nu op de eigenlijke carnavals- dagtn werkeliilk niets te doen zou zijn op straat en in <ie cafe's. Zondagavond toen de gecostumeerden naar hunne bals gingen, werd op last van Prins Carnaval een biljet verspreid1 van den volgenden inhoud1: ,yBredanaarts, Prins Carnaval verzoekt al ien Maandagmiddag om twee uur gecostu- meerd te versdhijnen voor het stadhuis op de Groote Madkt met alle mogelijke en onmoge- lijke muziekinstrumenten. Daarna rondgang door de stad". Maandagmiddag verzamelde zich eene groote menigte op de Markt, maar van ge costumeerden of muziek was niets te zien. Het bleek dat de burgemeester zijne toe- stemming tot die bijeenkomst geweigerd had, evenals voor het verzock van Bonus Eventus om met een muziekkorps door de stad te trek- ken. Eene sterke politiemacht was op de Markt aanwezig en trad zeer bezadigd en met tact op tegen de menschen, die zicn nu door zin- gen en hossen schadeloos stelden) voor de af- gelaste bijeenkomst. ROOFMDORD. Zond'agmorgen bleef het uii dfe boerderij, bewoond door den 80-jarigen De Man en zij ne 65-jarig<; huishoudster, te Gent, ongewoon sti'l. Toen men de woning binnendrong, vond men het lijk van de huishoudster in de gang, die gedood: blcek door ocn rcvolverschot en in de siaapkamer den ouden a met verbrij- zelden schedel. Hij leefde no;. Het hu's werd geheel doorzocht, waarbij b' k, dat diefstal de aanleiding tot de misdaad was geweest. Maandagmorgen is de grijsaard overieden. KORTE BERICHTEN. Een tuinder uit Wijk aan Duin heeft Vrij dag 112 mandjes spinazie ter markt ge- bracht, die ruim 1 per ben opbrachten, PROVINCIAAL NIEUWS. UIT OBDAM. Uitgcnoodigd door de afd. Obdam van den L T B behanddde de Rijkslandbouw- leeraar, de heer Nobel, uit Haarlem, het on- derwerp: „Hoe kan het bedrijf meer winst- gevend worden?" Dit onderwerp werd ook reeds door den spreker behandeld te Alk maar, waarvan wij destijds een vrij uitvoerig verslag gaven. Aangedrongen werd op het bewaren van de uitwerpselen van het vee, liefst in een ierkelder. Voor hen, die niet over een goede bewaarplaats kunnen beschikken, was het aan te bevelen des winters de vloei- bare met de vaste uitwerpselen over het land te rijden. Verder meende spr., dat Obdam zich bij- zonder goed leent voor bemesting met kunst- mest als kalizouten, kai'niet, patentkali, chili- salpeter en zwavelzure ammoniak. Daarna beantwoordde de heer Nobel een aantal uit de vergadering gedane vragen. Ze gaven hem gelegenheid velerlei vragen in het licht te stellen en in verband met proeven, door den heer Jn de Boer genomen, stelde de heer Nobel voor gezamenlijk die proeven te nemen, wat door den heer de Boer werd goedgevonden. In tegenwoordigheid van het gemeente- bestuur van Obdam en van Burg, en Weth. van Hensbroek heeft de firma Scholten en Pij- per uit Hoom hjer een demonsr^tie gehou den met hun motorbrandspuit. L>e proefne- mingen slaagden uitstekend binnen weinige oogenlikken gaf die spuit een krachtigen wa- terstraal en bijna zonder bediening zette het bluschapparaat zijn werk voort ten aan- schouwe van een groote menigte belngstcl- lenden. UIT HOORN. De Dinsdag gehouden raadkverigaidering atond weer ond'er leiding ran den burge meester, die aan den Raad en aan het dage- lijkadh bestuur dan'k bracht roor den grooten ijrer, waarmede de taken tijdene zijn gedWon- «en ruat ran twee maanden zijn behandeld. In 't bijzon'der werd dank gebrsdH aan.' den oudsten wethouuur, den heer A. Spnander. De laatste dauicse den rhtd roor de onder- ronden medewerking en aprak de beate wen- achen uit voor den burgemoeeter. Besloten werd tot toelating van het nieuw benoemde raadslid IS'. J. Plumper. Tijdene de afwezigheid van den burgemees ter was op vooretel d!«r vrouweiijke leden be sloten het roo'ken toe te l'aten. De heer J. WiNon .v-am hiertegen in ver- zet en daar het reglement van orde zulks niet verbiedt, zal hij blijvcn rooken. (Met 7 tegen 6 stemmen werd vei-worpeu een voorstel, om adhaesie te verltar.en aan een door de gemeente Sohagen tot de n. oon gericht verzoek, om den raad1 med .ze ;ging- schap te verleenen bij de benoemisg van een burgemeester. Door B. en W. was den mini tor van or der wij s verzocht een betere aalai wregeiing te treffen voor het onderwijzend persoueol. De Raadi verleende adhaesie aan desbotroffende verzoekschriften van onderwijzeffsvereenigin- gen. Een voorstel vr.n B. en W. om de belasting op de publieke vermakelijkheden thans 10 4 15 pet. bedragende, te verhoogen tot 15 en 20 pet. vond krachtige bostrijding bij dea heer J. Wilson. Het voorstel van B. en W. word aangeno- men met 7 tegen 8 stemmen. Aan B. en W. werd een crediet van 1250 verleend voor den aankoop van zandaardap- pelen. Besloten werd den aftrek voor noodzakelijk onderhoud1 te verhoogen en te brengen op 450 voor ongehuwden en op 600 voor ge- huwiden: Met 7 tegen 6 st. werd de kinder- aftrek verhoogd met 50 tot 100. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over voorstellen om wijziging te brengen in het uur van vergaderen. Eenerzijds was een voorstel ingediend1, om de vergaderingen 's avonds te houden, waar- tegen B. en W. zich verzetten; anderzijds een voorstel om de vergaderingen des Zaterdags- middags te houden. B. en W. steunen d'it voorstel. Van de zijde van den Bond van gemeente-ambtenaren was een verzoek ingekomen, dit voorstel te ver werpen. De voorzitter beetreed het' voorstel om avondvergaderingen te houden om persoon lijke redenen, zeggende d'at een aanneinen van dat voorstel 'n verkorting van zijn ambtelijken levensduur ten gevolge zou hebben. Besloten werd1 met 7 tegen 6 st. do vergade ringen in het vervolg des Dins^geavonds te houden. Het bestuur der Harddraverij-vareen. H'oorn en Omstreken besloot Woensdag 28 Juli een harddraverij op d'e korte baan te houden. UIT OUDORP. Ter gelegenheid.van het jubileum van den Eerw. Pastoor in 1918, werden door de pa- rodiianen gelden bijeengebracht met de be- stemminig in de R.JK. Keik eeni orgel te piaat- sen als herinnering aan dit priesterfeest. De bouw van dit orgel werd opgedragen aan de firma L. Ypma te Alkmaar. Gisteren, op den verjaardag van den pastoor werd het orgel voor het eerst in gebruik genomen. Ch> mees- terlijke wijze werd het bespeeldi door den heer Joh. Kuiper van Alkmaar. Forsche klanken wist de organist aan het orgel te ©ntlokken en roerend sdhoon ruischten de zachte en hefelijke tonen door hat kerkgebouw. Dit sdioone instrument zal dfe goea'e reputatie, welke de firma Ypma op 'i gebiedl der orgel- fabricatie bezit, ten zeerste verhoogen UIT KDEDIJ'K. Dinsdagavond vergaderde de Vereeniging .Het Wiitlte Kruis" in het locaal van den heer P Struif onder leiding t n den heer G. Meijer. 'Na opening en iezinig der notulen volgde het jaarverslag door (ten1 Secretaris De contribute werd belangrijk verhoogd ten bate der kas. Het ledenial werd met ver hoogd en is alzoo 181. De nu volg. ke- ning van den penningmeester gat ontvangst 234.50 en uitgaaf deelig saldo 44.01. Bij de verkiezing van een lid van b.\ »«- stuur, aftredendi de heer G Meijer, niet kies- baar, werdi gekozen de heer Jb. Visser. \er- volgens werd vastgesteld de begrooting 1920 in ontvangst en uitgaaf op 453 51. Dc heer T Hart stelde voor om de vergadenngen per convocatie-biljet aan te zeggen. Na eeni- ge besprekingen werd1 besloten, om op meer dere plaatsen aan te plakken. Progressieve belasting heffing kon nog geeni voldoende steun vindeni. Den Secretaris werd; opgedragen te onder- zoeken hoe het best een curcus gehouden. kan worden voor eerste hulp bij ongelukkcr en dan uit te zien naar deelnemers. De volgcnde vergadering zal daar weer over gesproken worden. ^en onderzoek zal worden ingesteld naar de bruikbaarheid der dreggen. Hierna sluiiing. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. UITVOERING „LAMORAAL VAN EGMOND". Maandagavond gaf bovengenoemd gezcl- schap wederom een uitvoering. Waar de vo- rige nog slechts enkele weken in het verleden lag, zal het zeker niemand verwonderen dat enkele muzieknummers als oude bekenden koifden begroet worden. Toch bewees echter een aantal nieuwe nummers, dat het reper toire nog niet was uitgeput. Als de vorige keer werd er goed werk geleverd, ondanks't feit, dat enkele goede krachten ontbraken, maar gedurende de geheel uitvoering toonde het puoliek weer bitter weinig belarrgstelling voor de muziek en roezemoesde kalm voort, zelfs onder de beste nummers. Meer succes bracht het tweede deel van den avond, waar voor de vroolijkheid gezorgd werd door den bekenden humorist August de Laat uit Tilburg Daverend is er gelachen en flink werd er bij de refreinen meegezon- gen Vooral bij dit laatste bleek, hoezeer de heer de Laat zijn publiek wist mee ete slepcn Ten slotte dienen we nog even op te mer- ken. hoe uitstekend bij die voordrachten de pi- ano-befeleiding was van den heer de Goede, die bovendien door zijn vlotte spel de goede stemming ook gedurende de wet wat lange oauze's w'st gaande te houden Memoreeren we dan nog. dat een zeer gezellig bal den avond besloot, dan spreckt het vanzelf dat de Lamoraal" met voldoening op deze uit voering mag terugzien. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De voorzitter van den Raad van Arbeid te ATltmaar Beeft met de Centrales der Tu!n- nouworganisaties aan den Langendijk verga- derd ten einde te komen tot de op rich ting can een cooperatief arabeidszegelplakkana- toor, alwaar door ambtenaren de zegels zul len worden geplakt op kosten van en ten be- hoeve der werkgevers. Men verwachtte, dat daarvoor veel tegenstand tegen de Invalidi- teitswet zal worden weggenomen. UIT NIEUWE NIEDORP. Tot kantoorhouder bij den telegraafdienst alhier is benoemd de heer J. Hovenier. UIT BERGEN. Te Utrecht zijn gcslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames C. M. van Bemmclen, M. J. Bierman en C. H. J. Smeenk van hier. De Middenstandsvereeniging alhier zit niet stil. Het gelukte den wakkeren voorzit ter van het bestuur van dc Centrale Crediet- bank voor den Middenstaud gedaan te krij gen, dat er in Bergen e6n ageutschap van de Bank gevestigd wordt. Hierdoor wordt i.gemoet gekomen aan een reeds jaren door den midden stand ge- voelde behoefte. Het komend middenstandsleven in Bergen spreekt ook uit de Maandagavond te houden gratis toegankelijke vergadering in „de Rus- tende Jager", waar de heer Loef, directeur van de Centr. Crediet'bank voor den Middenst. te Amsterdam in 'n door de afdeeling van de Middenstandsvereeniging belegde vergade ring een lczing zal houden over het Crediet- wezen. SPORT. VOETBAL. Gisteren werd te Brussel gcspteld de inter- nationale voetbalwedstrijd BelgifiEuge- land. Koning Albert gaf van zijn fcelangstel- ling blijk. Er waren 15000 totschouwers. "Belgie speelde uitstekend en wist met 31 tc winnen. De rechtbach, spil en rechtsbinnen waren de uitblinkers. Het Engelsche elftal was niet bijzonder sterk. De Nederlandsche scheidsrechter M. Bos voldeed niet bijzon der. 't Was voor het prestige van het Neder landsche scheidsrechterscorps zeker wenschc- lijk geweest als een onze beste referees de lei ding had gehad b.v. Mutters of Eijmers. TELEGRAMMEN VAN I t EDEN. DE TURKSCHE KWESflE BL >L1ST\~ LONDEN 18 Februari. De Turksche kwestie is afgehandeld. Aan het verdrag moet alleen nog een definitieven vorm en redactie gegeven worden. De Turksche sou- vereiniteit over Konstantinopel blijft ge- handhaafd. De Britsche Commissie in de Ottomaansche hoofdstad heeft reeds in- structies ontvangen aan de bevolking be kend te maken, dat Konstantinopel Turksch blijft. Deze maatregel wordt genomen om een eind te maken aan zekere betoogingen. De Dardanellen en de Bosperus worden onder internationaal toezicht gesteld. STADSNIEUWS. EEN ADRES. Aan den Raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden ueeft met verschuldigden eerbied te ken- nen de Alkmaarsche Handelsreizigers-Ver- eeniging; daTzij naar aanleiding van het advies van de Kamer van KOophanael, om de Zaterdag- sche markt te verplaatsen op Woensdag, Uwen Raad beleefd mededeelt, dat waar de reizigers des Zaterdags elders toch geen za ken kunnen doen, zij nu nog dien dag kun nen best n om hunne buitenklanteu, die de markt of a 1 thans de stad bezoeken, te ont- moeten; reden waarom adressante Uwen Raad be leefd verzoekt niet in te gaan op het advies van de Kamer van Koophandel. Namens het Bestuur der A. H. Vn de Secretaris, H. J. NACHBAR. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de afgeloopen maand werd de Openbare Leeszaal alhier bezocht door 2099 mannen en 358 vrouwen, totaal 2457, tegen 2074 mannen en 445 vrouwen, totaal 2519 in Januari 1919. Uitgeleend werden aan leden der Leeszaal 3301 banden, tegen 2435 in Januari 1919. LOOMREGELIHG GEMEENTE- WERKLEEDEN. B. en W. deel en den Raad mede: Het bl'ijkt ons dat het raadsbesluit van 22 Januari 11. tot vasts telling' van eene nieuwe loonregeling der igemeentewerklieden. (Ge- meenteblad Ho. 663) eenige aanvuljing en verbetering behoeft. Er is n.l. bepaald, dat deze regeling geacht wordt in werking te zijn getreden op 1 Mei 1919 en dat de sedert dien datum genoten kindertoeslag niet in reke- ning zal worden gebracht (art. 12, 2e lid.) Hieruit volgt, dat wel moet warden verrekend het loonvoorschot van 3 per week en d'e in December toegekende uitkeering in eens. In overeenstemming met de door de sala- risoommiesie op hare voorstellen gegeven toe- liehting, waarmede Uwe Yergaderinig zich heeft vereenigd, hebben wij de regeljng zoo- danig uitgevoerd', dat wij de hoofden der be- drijven hebben aangschr^ven de sedert 1 Mei genoten loonvoorschotten en uitkeering in eens qp de te ontvangen loonsverhooging in minderinig te brengen. Is daarmede eene voorziening getroffen voor het tijdvak liggende tusschen 1 Mei en den datum van inwerkingtreding der nieuwe regeling," dit is niet het geval voor het tijd vak van 1 Januari tot 1 Mei 1919, gedurende welk tijdvaik het loonvoorschot van 3 even- zeer is uitgekeerd. Het is de bedoeling dit loonvoorschot, genoten gedurende 17 weken, alzoo ten bedrage van 51, buiten verreke- ning te laten en het den werklieden onverkort te doen behouden. Maar dan kan het als voor- schot niet bestendigd blijven en zal het in den vorm van loon of (fel in diem van een extra-uitkeering moeten worden omgezet. Het wil ons voorkomen dat dit te bereiken is door eene aanvulling van artikel 12 met eene bepaling, dat het van 1 Jauari tot 1 Mei 1919 genoten loonvoorschot zal worden beschouwd als een extra-uitkeering, waarvan dus geen teruggaaf za'l behoeven plaats te hebben en geen pensioensbijdragen zullen verschuldigd zijn, omdat deze uitkeering van dsn pensionesgrondslag geen deel uitmaakt. Wij .bsauttsn dszs gslsgsnhsid' om tevens 4

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2