rut HoDderd Een'ei Twtntlfste Jaarfang Donderdag 19 Februari PROVttlCUAt UCBDW&. VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER RIJKSLANDBOUWWINTER- SCHOOL TE SCHAGEN. (Vervolg). Hiier hebben wiji dius eene opsomming van ■alies, wat de acte van oprichting op straff e van aietigheid moet bevatten. Zooals wij zagen is over die straf van nie- bdj! werp in de Tweede Kamer heel wait te doen tigheid bij1 de bdiandding van bet wets-ont- geweest, doch bleef hiji ten slotte behouden. Die sttaf van ndetigheid beteekent, dat als er ten aanzien van de negen punten in art. 7 genoemd; een vazuitn gepleegd is, er, zooals ik reeds vroeger zeide, geen cooperatieve ver- eeniging, geen rechtspersoon te. Er kan dan wd een vereenijging bestaan, maar dan zullen naar omstand'igheden het bestuur of de leden persoonlijk voor alle verbintenissen verant- woorddijk zijb; het bestuur wanneer het op eigen g :ag heeft gehandeld, de leden wan- nee: 4.ij 'het bestuur hebben gemachtigd'. 'De rechtbanlk te Tiel sprak als haar mee- ning uit, vonnis van 20 November 1903, dat eeni lid eener cooperatieve vereeniging, na ha re ootbinding door dfe vereffenaars aange- sproken tat betaling van zijn aandeel in net tekont, zich niet van zijtn verplichting kan ont- slaan, door zich te beroepen op de in art. 7 bedreigde nietigheid1. In verband met de te strenge straf van nie tigheid ware het wenschelijk geweest in art 7 niet te zeer in bijzonderheden af te dale®. Opmerkelijk is nu dat de numers 7, 8 en 9 door de meeiderheid der Commissie van' rap porteurs zijn voorgesteld. In het systeem de- zer Commissie paste die wel doch toen a an de straf van nietigheid was vastgdiouden, had men zich moeten haasten deze punten weder te schrappen. Ten aanzien van het artikel zelf is nog het volgende op te merken. m punt 1 is bepaald dat in de acte de naam der vereeniging tnoet vooricomen, in overeenstemming met art. 3 der wet, waarin is bepaald, dat de naam der vereeniging de aanwijzing van haar doel moet bevatten. Punt 2 schijnt in verband hiennede over- boddg. Welk verschil toch bestaat er tusschen ,het doel" der vereeniging en „hd voorwerp harer onderneming". Punj: 3 schrijlft voor, een voldoende aanwij zing van naam en' woonplaats der oprichters. Of er werkelijk voldoende aanwijzing „van de persoon" heeft plaais gehadi zal de rechter zoo noodig moeten uitmaken. In punt 4 moet worden bepaald in welke mate de leden persoonlijk aansprakelijk zijn voor de verbintenissen der vereeniging. Over de aansprakelijlkheid handelen, zoo als wdjl nad'er zullen zien, ook art. 19 en 20. Heel' duidelijk is dit alles te zamen niet. Art. 20 is eigenlijk overbodig, want artikel 19 laat ruimte ook voor art. 20. Vaststaat dat de leden volgens art. 7, 4e. in geen meerdere mate aansprakelijk zijn dan in de statu ten is bepaald 'Mien kan' die aan- spralkeWjkheid in de statute® regelen zooals men wil, maar men mag niet alle aansprake- lijkheid uitshiiten. Men' moet eene regeling maken. iDe aansprakelijlkheid beginf als bij de ver- effening van den beedel blij'kt, dat de vereeni ging niet in staat is aan hare verbintenissen ite voldoen. Ook ten dezen zullen de statuten anders kunnen bepalen. Uit punt 5 biijkt, dat in de acte de rege ling van het bestuur der vereeniging moet voorkamen. De wijtze van, benoeming, wie het bestuur uitmaken en uit hoeveel leden dat zal bestaan. Ook de regeling van het itoczicht op de handelingen van het bestuur moet er in voorkomen. Bepaald moet dus worden of dat toezicht door al de leden, door commissaris- sen of op andere wijize bijv. door accountants moet worden uiigeoefend1. Bij vonnis van 1 December 189® besliste te rechtbank te Amsterdam, dat aan art. 7-5e voldaan is, wanneer in de statuten is bepaald dat de contrble der boeken opgedragen is aan een of meer accountants, aangewezen door de algemeene vergadering en d'at de algemeene vergadering toezidit heeft op de handelingen van het bestuur. Punt 6 is opgenomen met't oog op de kos ten en omslag verbonden aan een nieuwe no- tarieele acte en omdat de wet betreffende het recht van vereeniging en vergadering dezelf- de tijdsruimte kent. Punt 7 houdlt verband met art. 16 waarin bepaald is, dat rekening en verantwoording afgelegtd' moet worden op een algemeene ver gadering binnen de eerste zes maanden na afloop van het dienstjaar. De Commissie van rapporteurs achtte punt 8 noodig in verband met de definitie in arti kel 2. 'De acte van oprichting moet de voorwaar- den van' in- en uittreding der leden bevatten. Leden en bestuur zijn daaraan gebonden. Op grond van die voorwaarden kan dus een be stuur ook weigeren een lid te laten uittreden. Het uittreden mag niet verboden of onmo- gelijk, wel moeilijlk gemaakt worden. Punt 9 is in art. 7 opgenomen, omdat de Commissie van rapporteurs het wenschelijk vond dat alle leden voor denzelfden rechter zouden kunnen worden aangesproken, n.l. het kantongerecht of de rechtbank tot welks redhitsgebied de gemeente behoort, waar de vereeniging gevestigd is. Omkrent de beteekenis van de bepaling van 191 is verschil van opvatting mogelijk. De lterpretatie van de Commissie van rappor teurs is, dat voor alle tegenwoordige en toe- komstige leden, die elders wonen, 6en domid- lic gekozen wordt. Bij de behandeling in de Eerste Kamer zei de Minister dat het woord ,een" een1 lidiwoord was en' volgens deze op vatting zou ieder elders wonend lid afzonder- lijk een domicilie moeten kiezen in de gemeen te waar de vereeniging gevestigd is. Art. 8. „Voor zooverre bij 4t acte niet anders is bepaald: „lo. wordt het testtuur uit de leden gekozan ,2a is hot if^BUAtedu^ persoonlijlt Ute Mccto list last dus suiatoe sat 4» mmtm punt intern geschikte pernsnn veer bestuurSllfl te Kezeo, ook al zijn zij geen, lidi der vereeniging en rnits in de acte deze mogelii'kheid geopend is. Van groot belang is deze bepaling met, om dat men in zoo'n geval de betrokken persoon ook lid kan makec, Wat het tweede lid betreft zei de memorie van toeiichting tot het wetsontwerp „Gelijksoortige bepaling bevat art. 170, „Burgerlijk Wetboek. Niet alleen de soliditeit, ,^naar ook en dikwijls in de eerste plants de „arbeidskracht der induvidueele lfeden, men denke aan de productieve vereenligingeu, tre- voorgrond soor. zoude „de bevoegdheid tat overdracht van bet lid- maatechap als regel strijden. „Tot het wezen aer cooperatie behoort de „uitsluiting dier bevoegdheid niet. Er zijn „vereenigingen denkbaar, waarvoor de be- voegdheid tot overdracht niet schadelijk is. „Daarom bepale de wetgever, dat het lid- „maatschap persoonlijk is, tenzij de statuten „anders bepalen." Het schijnt mij echter toe, dat waar de co6- peratieve vereeniging eene vereeniging van personen is, zoodanige overdraagbaarheid niet in overeenstemming is met bet karakter der vereeniging. Art. 9. ,,Het bestuur en de commissarissen, zoo „zij er zijn, worden door de leden gekozen. „Hun last is ten alien tijde herroepelijk, „ook indien zij voor een bepaalden tijd zijn „aangesteld. „Het bestuur vertegenwoordigt de vereeni- ,,gir.s' in en buiten rechten. „A<wijking bij de statuten van het bij dit „artikel bepaalde is niet geoorloofd." Wij zagen, dat volgens artikel 8 het be stuur uit de leden gekozen wordt zoo de sta tuten dit niet anders bepalen. In art. 9 staat, dat het bestuur d o o r de leden moet wor den gekozen en ook de Commissarissen zoo z ij e r z ij n Bij art. 7 punt 5 spraken wij reeds over het toezicht en thans biijkt uit art. 9 duidelijk, dat het niet noodig is dat er Commissarissen zijn. De verkiezing van bestuur en Commissaris zal in het algemeen wel op eene algemeene vergadering geschieden, doch dit kan ook plaats hebben door eene stemming op een vooraf vastgestelden dag. Volgens lid 2 van het artikel is de last van bestuursleden en Commissarissen ten alien tijde herroepelijk. Dit kan ook bij de vereffe- ning der vereeniging geschieden. In de statuten lean van deze bepalingen niet worden afgeweken. Is dit nu toch ge- echied, dan is net gevolg niet, dat de acte van oprichting nietig is, doch dat het bestuur en zoo zij ei" zijn, de commissarissen, niette- genstaande de statuten anders luiden, toch door de leden moeten worden gekozen en ook ten alien tijde ontslagen kunnen worden. „Het bestuur vertegenwoordigt de vereeni- pech' in en buiten' rechten", zegt alinea 3 en dit Tyeteekent, dat het bestuur steeds, dus zoowel bij het voeren van processen als het aangaan van verbintenissen optreedt. Aan anderen mag dit niet worden opgedragen. Het is natuurlijk wel mogelijk in de statu ten te bepalen, dat de vereeniging niet mag procedeeren zonder machtiging der algemee ne vergadering of van den Raad van Com missarissen. De tegenpartij behoeft zich aan die beperking, die men ook kan instellen voor het vervreemden van onroerende goederen, niet te houden, doch zij heeft dit voordeel, dat ook de algemeene vergadering de zaak nog eens kan bekijken. Het Weekblad van het Recht van 4 Decem ber 1899 acht het in verband met de bepaling in alinea 3 van art. 9 in strfjd met de wet, dat de statuten bepalen, dat de - dagelijksche lading en het beheer der zaken in haar gehee- len omvang werd opgedragen aan twee door het bestuur benoemde admin istrateurs. In de prakiijk zultea dergelijke bedrijfsiei- ders echter noodig zijn en het is dus noodig deze. aan een zeer scherpe instructie en meestal een behoorlijke borgstelling te bin- den. Art. 10. „Op schriftelijk verzoek van minstens een „vijfde der leden is het bestuur tot bijeenroe- ng eener algemeene vergadering verplicht. Indien aan dit verzoek binnen veertien „dagen geen gevolg wordt gegeven, kunnen „zij zelven tot die oproeping overgaan. „De bevoegdheid, bij dit artikel toegekend, „kan niet worden beperkt bij de statuten." Dit artikel dient om aan de hoogste macht in de vereeniging, dit is de algemeene verga dering, gelegenheid te geven haar macht ook uit te oefenen, wanneer het bestuur dat soms niet zou wenschen. Deze bevoegdheid kan niet beperkt wor den, er mag dus in de statuten niet worden bepaald, dat het aan het bestuur te richten verzoek met redenen omkleed moet zijn, wel mag de bevoegdheid worden uitgebreid en het „een vijfde" der leden veranderd worden in „een tiende" of iets dergelijks. Men moet dit echter met voorzichtigheid doen, omdat het niet gewenscht is, het bijeenroepen eener buitengewone algemeene vergadering te ge- makkelijk te maken. Legt het bestuur een volkomen in orde zijnd verzoek terzijde, dan kunnen verzoekers zelf tot bijeenroeping overgaan en de leiding opdragen aan dien zij daartoe aanwijzen. Al dus bepaalde het Gerechtshof te 's-Graven- hage bij arrest van 10 Maart 1903. Hoe net stemrecht in de algemeene verga dering zal zijn, zal in de statuten worden be paald. Is dit niet geschied, dan zal ieder lid edn stem hebben. Art. 11. „In het kantoor der vereeniging, ter plaatse „harer vestiging, wordt een door den kanton- „rechter vooraf gekantteekend en gewaar- „merkt ongezegeld register gehouden, behel- „zende: „le. de statuten der vereeniging; „2e. eene voldoende aanwijzing van naam „en -voonplaats der leden, bestuurdera en „cotrmissarissen, zoo die er zijn: „3e. het djdstip van de toetreding tot en „de uittreding of ontzetting uit het lidmaat- ,^chap der vereeniging: 4e. het bedrag der door ieder lid geatorte „en der aan hen terugbetaalde gelden 5e. de aanwijzing voor elders wonende le- „den, van een gekozen domicilie binnen de .gemeente. waar de vereeniging haren zeteel „vwtigt Bij gebneke van zpodanige aanwij- ag, T-i«iiT xjj tea apairtte vaa imAm „geacht domicilie te hebben gekozen ten km- „tore der vereeniging. „Dit register worat dagelijks bijgehouden „Ider heeft gedurende den tijd dat ha kanr „toor geopend ia, recht op kostelooze inzage „van ha register en kan daarvan voor zijn ..rekening alschrift of uittreksel bekomen.", De wet op de cooperatieve vaeenigingen huldigi de volkomen openbaarheid en dat komt in art. 11 ook weaer tot uiting. Heeft eene vereeniging meer kantoren, dan zal men slechts &n register behoeven te hou- dien op ha hoofdkantoor. Of de statuten in ha register geschreven moeten of geplakt mogen worden is voor mij twijfelachtig. Van belang is ha te weten wie leden zijn, omdat daaruit de soliditeit der vereeniging is af te leiden, d'och ook wie bestuurders zijn, opdat men wed of degene ma wie men han- delt, bevoegd is de vereeniging te verbinden. Voor derden is vooral van belang ha tijd- stip voor uittreding of ontzetting, mede in verband ma hetgeen art. 19 bepaalt omtrent de aansprakelijkneid van uitgetreden leden Ha vermelden van ha bedrag der door ieder lid gestorte en der aap hen terugbetaal de gelden zal wel tot de entree- of inleggel- den beperkt moeten worden. De bepaling omtrent de aanwijzing van een gekozen domicilie voor elders wonende leden is door den Minister voorgesteld, nadat op voorstel van de Commissie van Rappor teurs in art. 7 punt 9 was opgenomen. Bij de behandeling der wet is reeds gewezen op den strijd die bestaat tusschen art. 7 9°. en art. 115°. De eerste bepaling verklaart de acte nietig als geen domicilie is aangewezen en de tweede bepaling laat de mogelijkhcid van het ontbreken van een dergelijke aanwij zing open, zet dan het in de acte gekozen do micilie op zij en stelt daarvoor een wettelijk vermoeden in de plaats. Art 12. „De toetreding tot de vereeniging wordt ..ten aanzien' van de leden en van derden al- „leen bewezen door de gedagteekende onder- „teekening van ha in art. 11 bedoelde regis ter der vereeniging of door eene aotarieele „acte in afschrift aan dat register gehecht." Art. 13. „De opzegging van het lidmaatschap wordt „ten aanzien van de leden en van derden ,al- „leen bewezen door de inschrijving eener daartoe strekkende verklaring op den kartt „van het in art. 11 bedoelde register, naast „den naam van ha uittredende lid of door „eene notarieele acte in afschrift aan het re gister gehecht. „Deze inschrijving wordt gedagteekend en „door het uittredend lid en net bestuur on- „derteekend." Deze bepalingen behoeven weinig toeiich ting en bevatten toch een belangrijk beginsel. De toareding tot de vereeniging en de opzeg ging van ha lidmaatschap worden ten aan- zien. van de leden en van derden alleen bewe zen door en uit ha register bedoelfl in art. 11. Andere bewijsmiddelen voor de toetreding en de uittreding zijn ntet toegelaten. Ontbreekt dus de onderteekening of de in schrijving eh is cr evenmin het notarieel af schrift, dan zal niet bewezen kunnen worden, dat iemand als lid is toegetreden of uitgetre den. Wordt ha lidmaatschap niet ontkend dan is verder geen bewijs noodig. Aldus besliste ook de Hooge Raad bij arrest van 8 Mei 1903. Heeft men dus iemand gemachtigd om ha register te teekenen, dan zal degene, die de machtiging gaf, daardoor gebonden zijn. Meer dan eens is bij rechterlijke uitspraak beslist, dat andere bewijsmiddeLen uitgesloten zijn. Een vraag is nu nog: Moaen ook de leden- oprichters het register teekenen? Verschil- lende rechterlijke beslissingen beantwoorden deze vraag bevestigend. Zoo de rechtbank te Heerenveen bij vonnis van 23 December 1898 en die van de kantonrechters te Heerenvecn van 13 Mei 1899 en te Groenlo van 1 Septem ber 1903 Een andere vraag is of men ontkennen kan als lid te zijn toegetreden, wanneer men wel het register gaeekend heeft, doch dit niet in lie opzichten aan de vereischten voldoa? ,,Neen", besliste de rechtbank te Amster dam bij vonnis van 1 December 1898. Bij verlies van ha lidmaatschap door den doodi kan iemand niet teekenen en bij ontza- ting zal hij nia willen teekenen. Ha be stuur plaatst dan een onderteekende verkla ring in het register. (Wordt vervolgd. KANALISATIE VAN WEST-FRIESLAND Daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Entohuizen van „Schuttevaer" en de Enkfaui- zer Neutrale Middenstandsbond, is te Enkhui- zen voor een groot aantal genoodigden, waar- onder de besturen van de omliggende gemeen- ten, vertegenwoordigers van tuinbouwvereeni- gingen, handel en industiie, in ha hotel „de Oranjezaal" als spreker opgetreden de heer Mr. W. C. Bosman van Alkmahr, seaetaris van de West-Friesche Kanaalvereeniging. De vereeniging wad reeds den 23 Maart 1890 te Schagen opgericht, doch leidde lan- gen tijd en wegens het te veel letten op plaat- selijke belangetjea oi wegens gebrek aan de noodige financien, een kwijnend bestaan. Hierin is den laatsten tijd een kentering geko- men en wel in het bijzonder nadat het vorig jaar de heer C. J. K. van Aalst het voorzit- terschap der vereeniging had aanvaard. De vereeniging ijvsrt thans voor het tot stand brengen van scheepvaartverbindingen tus schen, Alkmaar Hoorn, Medemblik en Enk- huizen, van welke verbindingen. die men on- gegveer op dezelfde leest wenscht geschoeid te zien als het Merwedfkanaal, dus door betrek- kelijk nog groote schepeu moet kunnen worden gebruik gemaakt. Volgens spreker, die tot het maken van pro paganda voor de aanhangige plannen voor net eerst optrad, hebben de voornemens der vereeniging bij Gedeputeerde Staten een gun- stig onthaal gevonden. De aanvankelijk opge- maakte plannen werden door dit college aan de gemeenten, Kamres van Koophandel en Fabrieken en groote Waterschapslbesturen om advies gezoncfen. Tot het bekomen van een zoo mogelijk gelijk advies werden alle ge meentebesturen groote Tuinbouwvereenigin' der Westfrtesdje Kanaalvereeniging zltting □amen de gemeentebesturen van Alkmaar, Hoorn, EnMiuizen, Schagen en Grootebroek; de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar en Hoorn; de vereeniging tot ont- wikkeling van den Landbouw in Hollands Ndorderkwartia en de Vereeniging „Schut- tevaer", welke commissie later nog is aange- vuid met de dijkgraven van Drechterland, Vier Noorder Koggen. Geestenerambacht, Schager- en Niedorpa Koggen en de Uitwa- terende Sluizen. Besloten werd aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat men zidr aanvankelijk nog voor het geven van advies wenschte te onthouden en eerst nieuwe plannen wenschte te ontwer- pen, welke een grootscher opzet zullen hebben als aanvankelijk door het college van Gede puteerde Staten wes gedacht, en waarbij reke- ning zal worden gehouden met de droogma- king der Zuiderzee. Een ingenieuf, de heer Ringers te Hoorn, is reeds door het bestuur der vereeniging met het opmaken dier plan nen belast. Naast de kanalen dienen, zulks in afwijking ma het Merwedekanaal, groote verkeerswegen te worden aangelegd, want ook daar befitaat in Westfrieslana groote behoefte aan. Van de gelegenheid tot het stellen van vra- gen^erd uog gebruik gemaakt door de bur- gemresters van Andijk en Wijdenes, die door den spreker werden beantwoord. UIT HENSBROEK. Ged. Staten hebben goedgekeurd ha raads- besluit, waarbij het salaris van ellfkier beide wethouders werd bepaald op 100, ingaande met 1 Jan. j.l.eveneens het besluit om de wo- ninghuur van het hoofd der school vast te agJ stellen op 150. Ingekomen was voorts het Prov. blad ma begeleidend schrijven waarbij de «alari«son van burg., seer, en ontv.jaaiwedde burge- meester-aeoretaria 3200, van den gem.-ontv. 1100. BesL ten werd adhaesie te betuigen aan het adres uit SmallingerLand, waarin betoogd wordt dat het Rijk in voorgaande kosten en plaats van 26 pet. wel 50 pet. mag bijdragen. Voor kenniageving werd aangenomen het adres Ransdorp om de plaatselijke belastin- gen af te schaffen. Voor d'en gemeente-oprichter werd een in structie samengesteld, het salaris werd be paald op 60 plus 2 pet. van 'het bedrag der aan te besteden gemeentewerken. Naar aanleiding van de door den heer Mooij in 'n vorige vergadering gedane vraag of het niet mogelij'k was de toelatings- leeftijd voor de leerlingen der school te stel len op 5 jaar, werd overeenkomstig advies van B. en W. deze leeftijd bepaald op 6% jaar. Langdurige besprekingen hadden plaats over de beplanting der algemeene begraaf- plaats; besloten werd om het kerkhof elzen te doen planten en rondom kerk, kerkhof aan te leggen een goed grintpad met onderlaag van steenen. Het verzoek van de P. E. 27. om de maxima, le belasting 60 pet. te verhoogen werd aange- h uden tot een volgende vergadering om zich een beter oordeel te kunnen vormen. De gerooide iepenboomen om kerk en kerkhof hebben thans in pu'blieke veiling ruim -1400 opgebrauht. UIT OTERLEEK. Voor „'t Groote Plan" van ha Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolomes, in het bijzonder voor den aan- koop van een nieuwe Koloniehuis voor 150 Neaalandsche kinderen te Oost-Voome, heb ben onderwijzers en leerlingen da openbare school alhier 10,75 bijeengebracht en dit bedraag is aan den hea Th. M. Ketelaar toe- en en Kamers van Koophandel en Fabrieken et laatst van het vorige aar te Alkmaar bij- eengeroepen, op welke bijeenkomst men tot algeheele overeenstemming kwam. Staande dia vergadering werd een commieeie benoamd, vaudn hehelve <U stmxaitmr an de eeereteirte gezonden. UIT WIJDENES. Op uitnoodiging van het bestuur der S. D. A. P. traden hier Dinsdag als spreekster en sprekeer op mej. Miedema-Zondervan en de heer J. Westahof met de ondervverpen„Dc plaats der vrouw in onzen grooien striKr' en „de woTdingsgeschiedenis aer S. D. A. P." Mej. Miedema-Zondervan zou graag zien, dat, nu aar. de vrouwen het kiesrecht was ge- schonken, zij ook een werkzaam aandeel na- men aan het partijleven. Een uitstekend mid- del daartoe was het vormen van vrouwen- clubs met ha vooropgezate doel intensieve propaganda te voeren. Daarna sprak de heer Westerhof. Het ka- pitalistisch stelsel was volgens spr. de oor- zaak van al ha vakeede op de waeld. Dit moest dan ook ma alle macht worden bestre- den. Het woord van Pindhamme: ,,eigendom is diefstar', haalde spr. aan in znij baoog, dat ha privaatbezit hie ea hoe beter diende te vedwijnen. Een wondeplek van de allerergste soort in onze maatschappij was de geldgierigheid, v6or ongeveer 2000 jaren door Pulus reeds genoemd de wortel van alle kwaad. Hieraan was toe te schrijven de wilde concurrentie- strijd nia lleen tusschen personen, maar ten laatste ook tusschen geheele volken en dit streven naar machtsontplooiing moest einde- lijk leiden tot den wereldoorlog. Na nog gewezen te hebben op verschrikke- lijke tegenstellingen, reusachtige winsten van fabrikanten en maatschappijen, eindigde spr. zijn rede ma een opwekking zich te scharen onder de vanen van de S. D. A. P. De voorzitter dankte spreekster en spreka en deelde mede, dat 3 leden tot de afdeeling waren toegareden. UIT DE STREEK. Met de prijzen der koolsoorten is ha aller- Ireurigst gesteld'. Witte- en Savoijekool is z66 goedkoop, dat enkele bouwens a de kosten vani snijiden en marleten niet eens uit kunnen halen. Er koinen dan ook reeds gevalien voor, dat de kool ala bijna geheel waardeloos wordt st'uk igesnoden en bndergespit. De te- genstelling ma enkele jaren terug is dan ook wel bijzonda groot. UIT BEROEIN. Geslaagd voor het exainen niuttige hand- werken, de dames A. van Eijk, A. C Feijen A de Graaf en G. M. Krom, alien allhier. UIT HEILOO. De onlangs opgerichte tooneeldub alhia is voornemens nogmaals een kunstavond te geven in de tooneelzaal van den heer Zwart. Zij, die den vorigen kunstavond hebben bijgewoond', waar toen opgevoerd werd ..Blank en Bruin", door dit gezelschap, zul len zich ha mooie spel nog wel herinneren. Thans zal men ten tooneele Thans zal man ,4m laidsnanug* tea w»- DE ZATERDAGSCHE MARKT Aan den Raad dezcr gemeente is door het Bestuur van den Noora-Hollandschen Bond ha volgend rekwest gezonden: de Gorft ma verschuldigden eabied te kennen Noord-Hollandsche Bond van Veehande- laren, ten deze domicilie kiezende ten huize van den eereten seaetaris, den hea H Out, te Zaandam, dat ha Bestuur van voomoemde organiaa- tie, welke een afdeeling vormt van den Ne- derlandschen Bond van Veehandelaren, ken- nis genomen heeft van ha rekwest, tot uwen Raad gericht door de Kama van Koophandel te Alkmaar, waarin ma ha oog op den vrijen Zaterdagmiddag, welke de gemeente-arbei- dera plegen te geniaen, er bij uw geacht col lege op wordt aangedrongen, de Alkmaar- sche veemarkt te verstellen van Zaterdag op Woensdag, dat inwilliging van dit verzoek noch in hd belang der gemeente Alkmaar kan zijn noch in hd belang van den veehandel en alle tak- ken van handel en bedrijf, die daarmede ver- want ziin, en wel om de volgende redenen-: 1. Hoewel de veemarkt te Alkmaar aan vankelijk nid veel te beteekenen had, is zii vooral de laatste jaren geworden tot een bloeiende markt, waar belangrijke zaken worden gedaan, vooral in kalfdragend vee, dat uit vele streken van Noord-Holland Wordt aangevoerd. 2. De Alkmaarsche 'veemarkt heeft daar door een vermaardheid verkregen, 66k onda de buitenlandsche handelaren, die geregeld de markt frequenteeren. 3. De Zaterdagsche veemarkt te Alkmaar is atom in den lande bekend geworden, zoo- dat zij zich in een steeds grooter wordend bezoek van handelaren en landbouwers ma-g verheugen hetgeen voor de welvaart van uwe gemeente van groot belang mag worden geacht. 4 Wordt de Alkmaarsche veemarkt verza op Woensdag, dan is zij ten ondergang ge- doemd omdat zij niet alleen de nadeelige ge- volgen zal ondendnden van iedere markt die verza wordt op een anderen dag, doch bovendien te niet zal worden gedaan door de veemarkten te Schagen en Purmerend, die haar a'sdan zullen overvleugelen. 5 Thans wordt te Alkmaar vee gekocht bestemd voor de markten te Amsterdam Rot terdam. Schagen, Purmerend, enz. enz. Wordt de markt verzet, dan zal dit om technlsche redenen niet meer kunnen, waardoor de markt zal kwijnen. 6. De Schapenmarkt is In de crisisjaren te Mkmaar geworden tot een markt van baeeke- nis. iuist omdat de Zaterdag een bij uitstek geschikte dag is voor den aankoop, ma ha oog op ha slachten van Maandag, dat dan op de meest voordeelige wijze kan geschie den; dat in ha bovenstaande redenen te over zijn, welke de meening van adressant moti- veeren, volgens welke ha verzetten van de veemarkt te Alkmaar van Zaterdag op Woens dag. een groot economisch nadeel voor uwe gemeente zou beteekenen, en den bloeienden veehandel welke zich in en om Alkmaar had gevormd te nia zou doen dat een en ander van zoo groot belang ge acht mag worden, dat de vrije Zaterdagmid dag van een klein aantal gemeentewerklieden hier geen gewicht In de schaal kan leggen,; redenen waarom adressant uw geacht Col lege met gepasfen eerbied, doch dringend verzoekt het daarheen te willen leiden, dat de Alkmaarsche Veemarkt ook in de toekomst gehandhaafd blijve op Zaterdag. zijnde hier- mede ha algemeen belang en dat van den vee handel ha beste gebaat. (Veeh.) EEN ADRES. Aan den Raad der gemeente Alkmaar is bet volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen Jb. Cloeck en A. Burger, in hun kwali- teiten van reap, voorzitter en secretaris der Alkmaarsche vereeniging voor den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenst ?ad te Alkmaar. Hun is bekend, dat in data 11 dezer aan Uwen raad een geargumenteerd schrijven ia verzonden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, waarbij in overwe- ging wordt gegeven de markt welke tot heden op Zaterdag werd gehouden voortaan op Woensdag te bepalen. Daar deze verandering bovenal direct de belangen van den middenstand raakt heeft ons bestuur een ampel onderzoek ingesteld en neemt de vrijheid de volgende bezwaren on der Uw aandacht te brengen. Het schrijven da Kamer van Koophandel op den voet volgend willen zij beginnen te constateeren, dat h. i. de wd op de z.g. 8 urea dag, voldoende ruimte laat om een zea gfi ring aantal gemeente-werklieden te beiasten met de gewone marktwerkzaamheden, als het algemeen belang dat medebrengt. Integenstelling met het oordeel da Kamer zijn zij van meening, dat juist de Woensdag voor de schippers zeer ongunstig is te noe- men, omdat deze dag wordt gebruikt om kaas te laden, die de d.a.v. Donderdag te Alk maar wordt gelost. Zij achten het voor de schipperij ondoenlijk om een die van een even- tueel op Woensdag te houden markt af te voe ren, daar die dag voor het bovengenoemde doel moet blijven gereserveerd. Ook het bezwaar dat de vervoerdera we gens den vriien Zaterdagmiddag niet in sta< zouden zijn net vee aan te voeren kunnen zij niet deelen, omdat naar hunne meening schip pers of anderen vervoerdera, ondanks de vrije Zaterdagmiddag ova voldoende arbeids krachten zullen kunnen beschikken. Dat het dabiet der winkeliera niet meer zoo direct in verband staat met het marktverkeer als vroega wordt door hen toegegeven, om dat de modeme vervoermiddelen den buiten- man in staat stellen dagelijks snel en geriefe- iijk de s*ad te bereiken en toch meenen zij, dat juist de winkeliers en de consumptie-bednjven veel belang heeft bij het voortbestaan der Za terdagsche markt. Dan tooh wordt vleesch, koek en andere waren voor het gebruik op Zondag in enorme hoeveelheden uit de stad barokken en't spreekt vanzelf, dat deze arti- kelen niet gekocht zouden worden op Woena- dag. Waar de Kamer aanvoert, dat de Woena- dag zoo bij uitatek gunttig ia omdat op diea dag geen belangrijke markten in onze omga- ving warden gahaudan m dan te etoatem wtinm «p 4m gteateM1 to ito«.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5