link Cut Hosier! trn n tfhflfiti Jiarnil Zsitordnff 21 Februari. PROVINCIAAL NIEUWS. v i KEENIGING VAN OUI>LEERLINGEN OF R RIJKSLANDBOUWW1NTER- SCHOOL TE SCHAGEN. (Vervolg). Art. 14. Bij weigering van het bestuur om tot de ,,in hct vori'ge artikel bedoelde inachrijving i node te werlcen, wordt de verklaring afge- „legd ter griffie van het kantongerecht, in welks gebied het kantoor der vereqniging is ,gevestigd. ,De griffier maakt daarvan proces-verbaa.1 ,Binnen 24 uren zendt de griifier bij aan- .geteekenden brief afsehrift van dit proces- rbaal aan het bestuur. ,Het bestuur is verplieht clat afsehrift vast ,tc hechten aan en daarvan tevens onmiddel- „lijk aanteekening te houden in het bij art. 11 bedoelde register. H proces-verbaal en het afsehrift zijn v iij van zegelrecehten." Wanneer net bestuur zou weigeren om cen !ige dat de vereeniging wil verlaten tot het kenen van het register toe te laten. dan be- f hij de verklariog maar te gaan afleggen i iffie van het kantongerecht. lie rnogelijkheid is nu niet buitengesloten, It* trii dcrgelijke verklaring ten onrechte f r d en het bestuur terecRt zijn me lting weigerde In zoo'n geval zal de liter geroepen kunnen worden om uit te a ken of de uittreding overeenkomstig de irwaarden van uittreding, die volgens art. 8°. op straffe van nietigheid in de statuten tiocten voorkomen, is geschied. Art. 1 der wet zegt unmers, dat de cod pe rt i eve vereeniging beheerscht wordt door de vereenkomsten van partijen. Art. 15. „Ontzetting van het lidmaatschap, in de „gevallen en op de wijze bij de statuten be paald, 'hceft geen gevolg v66r hare lnachrij- „ving in het bij art. 11 bedoelde register, met ,,machtneming van het bij no. 3 van dat arti- „kei bepaalde.'1 Het kan noodig zijn ledea uit de vereeni- te zetten en bij de statuten kan dus wor- 'bepaald in welke gevallen en op welke wijze men van het lidmaatschap ontzet kan worden. Opdaf de andere leden en derden het weten, heeit de ontzetting geen gevolg voor ze in het register is ingeschreven. De reehter is de eenige die de vraag te be- oordeelen heeft of hat besluit tot ontzetting overeenkomstig de bij de wet en de statuten voorgeschreven formaliteiten is genomen. Aan de beoordeeling van den reehter zijn echter de gronden, die tot ontzetting hebben geleid of de reden van vervallen-verklaring onttrokken. Aldus werd beslist door de rechtbank te Haarlem bij vonnis van 16 Februari 1897, be- vesdgd door het hof te Amsterdam 18 Febru ari 1898 en waartegen beroep in cassatie ver- worpen wend bij arrest van den Hoogen Raad van 8 December 1898. Art. 16. „Het bestuur doet op een algemeene verga- Bering binnen de eerste zes maanden na af- „loop van het dienstjaar rekening en verant- „woording, onder overlegging van de noodige „bescheiden. „Na verloop van dien tijd kan ieder lid de „aflegging der rekening en verantwoording „onder overlegging van de noodige beschei- „den van het bestuur in rechten vorderen. „De rekening en verantwoording wordt „door het bestuur binnen eene maand na hare „goedkeuring nedergetegd ter griffie van het „kantongerecht, in weiks gebied de zetel der „vereeniging is gevestig< Ieder kan daarvan kosteloos inzage en ten „zijnen koste afsehrift bekomen. „Ontheffing van de bij uit artikel aan het .bestuur opgelegdfc verplichting is niet ge- oorloofd. „De rekening en verantwoording, voorzien „van bewijs der goedkeuring, is vrij van ze- „gelrecht." Het spreekt van zelf dat de rekening en ver antwoording op eene algemeene vergadering moet worden gedaan. De wet Bepaalt echter niet dat die ook door de algemeene vergade ring moet worden goedgekeurd en er is dus ruimte om in de statuten te bepalen, dat de goedkeuring overgelaten wordt aan door de algemeene vergadering aan te wijzen per- sonen. Opdat de leden geheel op de hoogte kun nen zijn schrijft de wet ook voor dat de noo dige bescheiden worden overgelegd. Behalve voor de leden is dit artikel ook voor het belang van derden in. de wet opge- nomen. De financieele last die op de cooperatieve vereenigingen gelegd wordt door de verplich ting om de rekening en verantwoording ter lfie van het kantongerecht neder te leggen, staat in het betalen der griffierechten. Dikwijls blijft dit nederleggen achterwege, doch dit is gevaarlijk voor de bestuursleden, daar art. 22 hiertegen straf bedreigt. Art. 17 is afgcschaft bij art. 2 der wet tot invoering van de Faillissementswet. Art. 18. „De vdreeniging eindigt: „lo. door het verstrijken van den tijd, voor welken zij is aangegaan „2o. door hare ontbinding krachtens besluit der algemeene vergadering; „3o. door hare verklaring in staat van faillis- „sement." Deze bepalitig kwam in de wet op voorstel van de meercterheid der Commissie van rapa- porteurs, welk voorstel da regeering over- nam. Men meende dat nu art. 6 bepaAlde wanneer de vereeniging ala rechtspersoon op- treedt, ook bepaalt moeat worden wanneer zijn bestaan eindigt. In de statuten moet nader worden geregeld hoe men tot intbinding der vereeniging Joan geraken. Het ia wenachelijk een dergelijk be sluit met de noodige waarborgen te omgeven. Bijvoorbeeui twee ergadmsgaa m ho ld. Art. 19. „indien bij de gerechtelijke of buitengeredi- „teiijke verelfeniag van den boedcl der ver- wniging blijkt, dat hare goederen ontoerei- „ken<l zijn om aan hare verbintenisaen te vol- „doen, zijn zij, die bij de ontbinding leden „waren. of in't jaar daaraan vooraigaande „zijn uiigetreden, tot dekking van het tekort, „eu wel, indien bij de sUtmen niet andera is „bepaald, voor gelijke action verplieht. niet „dieu verstande, dat zij ook gezamenlijk voor „de betaling van ieders aandeel in den om- „slag borg biijven. De aausprakelijke perso- „neu zijn gehouden tot onmiddellijke betaling „van hun aandeel in den omslag, vermeerderd „met vijftig ten honderd, of zooveel minder „als de verefienaar oi curator voidoende adit, „tot voorloopige, dekking van eeu naderen „omslag voor de kosten van invordering en „voor het aandeel van hen, die iu gebreke „mochten biijven aar bunne verplichting be „voldoen." De aansprakelijkheid strekt zich dus niet alleen uit tot hen die bij bet eindigen der ver eeniging lid zijn, maar ook tot hen, die in het voorafgaande jaar zijn uitgetreden. De regee ring had voorgesteld de aansprakelijkheid na de uittreding nog drie jaar te laten voortdu- rcn, doch deze termijn is op voorstel der Com missie van rapporteurs tot e£n jaar beperkt. De aansprakelijkheid strekt zich tot alle schulden uit, die bij de ontbinding bestaan, dus ook voor die, welke na het uittreden uit de vereeniging zijn ontstaan. Dit kan onbillijk zijn, doch elke onbiilijkheid wordt voorkomen, door in de statuten een bepaling op te neunea, dat de leden alleen aansprakelijk zijn voor de schuUten, die bij hun uittreding bestaan Bep den de statuten niet anders dan zal een te kort voor gelijke deelen voor de ieden om- geslagen worden. £>e verefienaar oi curator kan onmidddlijtke betaling van de leden vra- gen en 50 ten honderd boven hun aandeel. )oor nu in de siaiuteu een bedrag te bepalen, vaarboven de leden niet aansprakelijk zijn, voorkomt men dat zij ooit meer aan den cura tor zullen hebben te hetalen. Bij vonnis van 20 November 1903 is door de rechtbank te Tiel beslist, dat art. 19 geens- zins den eisch stelt, dat niei een omsiag gehe- ven mag worden, zoolang niet alle bezittingen gerealiseerd zijn en dat het artikel in het al- gemeen de bestaanbaarheid van meerdere, om- tingeu slagen erkent. Men; zou uit art. 19 kunnen afleiden, dat de leden zonder beperking borg biijven voor het- geen door andere leden moet betaald worden. Dit zou echter in strijd zijn met art. 7—-4o., waarin bepaald is, dat zij in geen meerdere mate aansprakelijk zijn, dan in de statuten is bepaald. Art. 20. Indien de voordeelen der vereeniging vol- „gens de acte van oprichting ongelijk tussdhen „de leden worden verdeeld, naar mate vau het „bedrag der inleggeldeu oi eenigen anderen „maatstaf, kan bij de acte van oprichting worden bepaald, dat de omslag van het te- „kort geheel of ten deele naar denzelfden „maatstaf zal gesohieden. „In dat geval kan de aansprakelijkheid ook „wordeu beperkt tot eene in verhouding tot „den aangenomen maatstaf bepaalde som. „Bij toepassing dezer bepaling worden te- „ruggaven van inleggelden m bet jaar, aan „de ontbinding voorafgaande, als niet ge schied beschouwd." Het artikel is eigen'lijk overbodig omdat vol- gens art 19 en 7--T4o. elkv regeling van den omslgagekozen kan worden. Art. 21. „In de gevallen, bij art. 18 voorzien, wordt „de vereeniging geacht te biijven bestaan al „leen voor zooverre als tot hare vereiiening noodig is. „Met de vereffening is in de gevallen, be- „doeld bij Nos. 1 en 2 van dat artikel, tenzij „de statuten anders bepalen, het bestuur be- „last." Dit artikel was noodig omdat streag geno men na de ontbinding de vereeniging als zoo- danig niet meer bestaat en dus geen eigen vermogen meer zou kunnen hebben, zoodat zij niet meer in rechten zou kunnen optredeu. Een behoorlijke vereffening zou daardoor zeer belemmerd worden. Het artikel bepaalt nu, dat gedaan zal worden alsof de vereeniging nog bestaat. 5ij het verstrijken van den tijd voor welke vereeniging aangegaan is en bij ontbinding krachtens besluit der algemeene vergadering (art. 18—10. en 2o.) is het bestuur de verei- fenaar. Bij faillissement (art. 183o.) wordt de curator natuurlijk door den reehter aan- gewezen. Art. 22. „Met eene geldboete van vijftig cents tot „vijftig gulden worden gestraft de bestuur- „ders: „lo. indien zij niet dagelijks het bij art. 11 be doelde register bijhouden of weigerach- - ;osteloos inzage te geven van dat register, of daarvan tegea betaling afochiift of uittreksel te geven; indien zij de rekening en verantwoording „niet op het bij het derde lid van art. lo „bepaalde tijdstip ter griffie van het kan- „tongerecht, in welks gebied de zetel der „vereeni^ing is gevestigd, hebben neer- De'stra: idreiging van dit artikel sluit de civiel-rechtelijke aansprakelijkheid der be- stuurders, zooals vanzelf spreekt, niet uit. Ziedaar mijne heeren, de codperatie-wet. Ik heb bij enkele artikelen de toelichting ge- geven, die lk meende te moeten geven en ver- klaar mii thans gaarne b( antwoorden. (Applaus.) De heer Kaan "vreesde, dat waar iemand die door het bestuur uittreding geweigerd werd, itaas den griffier van het kantongeredht kan gaan, die dan binnen 24 uur beridht doet van het uittreden van het lid, dat velen die zich als het fout loopt aan hun verplichtingen willen onttrekken, naar de griffier zullen gaan en ten onrechte beweeren, dat het be stuur uittreding weigerde. De heer dr Posthuma weea er op. dat zoo n lid door die handeling nog niet uit de ver eeniging is, de reehter kan altijd nog ultma- ken of ae verklaring te redht of ten onrechte is afgelegd. Bovendien moet een uitgetredene al tijd aan de verplichtingen voldoen bij statuten omschreven Spr. wees er nog op, dat iemand niet ge- dekt is, door zich er op te beroepen, wanneer blijkt dat in de acte «n der 8 verplidite pun- ten ontereekt, dat hij geen lid is van een eteMradeva varaenigin|. ve vereeniging, maaV lid van een vereeniging en zal dus op grond daarvan zijn verplich- en hebben na te komen. heer Jm. Blaauwboer vroeg of het mo- gelijk was om statuair de termijn van de aan sprakelijkheid gedurende 6en jaar na uittre ding te verlengen. Dr. Posthuma zeide, dat deze vraag hem nog nimmer gedaan was. Spr. oordeelde dit echter wel mogelijk, omdat er in de wet niet staat, dat daarvan niet mag worden afgewe- ken. Dat er dan geen reehter gevonden zal worden, die dit wel meent, wil sipr. niet be- weren, want in een proces is alles mogelijk. Hierop werd gepauzeerd. UIT OUDKARSPEL. De raad vergaderde Woensdagmiddag. Al len present. E6n vacature. ekomen was een verzoek om ontsla, Ing' in d< van den heer K. Goet als lid van den raa I als lid van de gascommissie, als lid van de commissie van rapporteurs voor de M.U.L.O. en als lid in de commissie van toezicht op de gemeente-landerijen. Onder dankzegging voor hetgeen de heer uoet in het belang van de ge- meente gedaan heeft worden deze ontslagaan- vragen op de meest eervolle wijze verlcend. De heer Eecen zond bericht, dat hij wegens aanstaand vertrek zijn benoeming als lid van den raad niet kan aannemen Uit een desbetreffend prov. blad bleek, dat deze gemeente voor de salarissen voor hoogere ambtenaren in de 4e klasse geplaatst is. Deze mededeeling wordt aan eenige Iwspreklag on- derworpen en als gevolg daarvan besloten om bij Gea. Staten er 'tegen te protesteeren dat ze deze gemeente zander ingewonnen advies in de 4e klasse geplaatst hebben, en vooratel- len de gemeente te plaatsen in de derde klasse waarin ze thuis behoort.Het geeft een verschil voor de drie functies van f 1200, waarvan, 300 vreest de heer Paarlberg, de gemeente nooit afkomt. ook niet al zouaen de salaris sen binnen alzienbaren tijd voor rekening van het Rijk worden genomen. De voorzitter deelde mee, dat adhaesie is betuigd in de mo tie door de Tuinbouw van St. Pancras aan de regeering gezonden. De heer K. G. Reinders vroeg met 1 Maari ontslag als amhtenaar ter secreiarie en als flmhtenaar van den burgerlijken stand. Dit ontslag werd op de meest eervolle wijze ver- leend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Een drietal ingekomen stukken, betrefiende salisverbeteringen werden voor kennisgeving aangenomen. Van het prov. drankweercomite was het ver zoek ingekemen om tot veriagen van het maxi mum aantal vergunnicg ov«* te gaan. B. en W. stelden voor, dit voor kennisge ving aan te nemen, omdat desiijds besloten is geen nieuwe vergunningen meer te vorleencn. Vergunning kan hier dus uitsluitend door den heer Kroon verleend worden. Op de moties Smallingerland en Rausdorp werd afwijzand beschikt omdat de bond van Ned. gemeenten de financieele iegeling tus- schen Rijk en gemeenten ter hau l genomen heeft. Op de bekende motie van het gemeentebe- stuui' van Schagen, werd bij staking van stem- men afwijzend beschikt. Aan de orde kwam het aangehouden adres van de R.-K. Geitenfokverceniging, waarin verzocht wordt om een subsidie van 25. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat een elk als lid kan toeireden en tot bestuursiormaties kan worden toegelaten, ook dat de vereeniging bij den prov. bond is aangesioten en dus prov. subsidie geniei. B. en Wstelden voor 25 subsidie te ver- leenen voor 1 jaar. De heer Paarlberg zei veel voor deze zaak te gevoelen. Echter he.t feit dat in deze ge meente slechts 4 betalende leden zijn gaf hem aanleiding het voorstel niet te steunen, doch er een voorstel van 10 tegenover te stellen Met 5—1 stem werd het voorstel van B. eo W. aangenomen. Mej. f. van Wijk zond bericht dat ze haar benoeming ala onderwijzeres aangenomen heeft. De heer K. Bruin Az. aanvaardt zijn her- benoeming als lid van het Burgerlijk Armbe- atuur. Van den Rempt, makelaar, was een ver zoek ingekomen om de gemeentegebouwen te gen stormschade te verzekeren. Afwijzend be schikt. Een vijftal reclames op de H. O. zul len in comite worden behandeld. De heer J. van Klaveren kreeg wegens ver trek 10 maanden afschrijving. Van het gemeentebestuur van Broek op Langendijk was bericht ingekomen dat het die gemeente zelfstandig wil houden en van daar dus voor de aanhangig zijnde plannen geen medewerking te verwachteu is. Van de afd. V. D. en van de R.-K. Kies- vereeniging was een motie ingekomen, waarin ze protesteeren tegen de plannen van samen- smelting. Op het door den heer Paarlberg in de vori- ;e vergadering ingediende voorstel om aan le gemeente-ambtenaren premievrij pensioen te verzekeden, wordt op voorstel van B. en W. na eenige bespreking met 42 stemmen af wijzend beschikt. Aan de orde kwam hierna de salarisrege- ling voor het personeel van de licthbedrijven. V66r de behandeling vroeg de heer Paarl berg het woord voor het houden van een klei- ne algemeene beschouwing. Daarin werd ge- zegd, dat deze regeling in de gasvergadering slechts ampel besproken is. zoodat eenige en- tiek zelfs van gascommissieledeu geen ver- wondering moet baren. Na vele afwijzingen was het voorstel van het dag. bestuur vooi* de leden een verrassing en men was niet in de gelegenheid van het voorstel vooraf eenige studie te maken. Verder werd er op gewezei. dat openbaarheid dezer vergaderingen zoo langzaam aan een behoef- te begint te worden. Hierdoor worden de le den van den raad voorbereid op hetgeen hun te wachten staat. De voorzitter merkte op, dat alien in de ge legenheid waren bunne bemerkingen in te brengen. De heer Paarlberg atelde ten eerste voor het aalaria voor den directeur tevens adm. electrisch bedrijf te brenge op een maximum van 3550. 2e Het salaris voor beide incas- seerdera te bepalen op f 12001600. 3e Het salarla voor de hulpatokers-terreinwerlcers te bepalen gelijk met dat voor de 2e stokers, onder bepaling, dat ze een nader vaat te atel- lan maximum aantal Zondagtn dianat moeten ra wssediaf4a Vaar kao die momenteel minder dan 25 aalaria zullen ontvangen, een toeslag te verleenen met uit- zondermg vau den leerling-lijnwerker en de coatrolcur te St. Pancras. Alle vooratelleu werden met algemeeue stemmen aangenomen. Het voorstel Paarlberg am 2 wekeu verlof te geven werd met 4—2 stemmen verworpen, even zoo eeu voorstel van den heer Bakker om in vacantietijd dubbel loon te geven. Het voorstel van den heer Paarlberg om premievrij pensioen kon in verband met een reeds genomen besluit niet in behandeling komen. Als leden in de commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemidde- ling werden gekozen uit de werkuemers de heeren W. Groot eu K. Leijeu Jr., uit de werk- gevers de heeren K. Bruin Az. en Jb. Maars, en uit B. en W., G. Hart. Als lid in de commissie van toezicht op de gemeente-landerijen werd gekozen de heer G. Hart, als lid van de gascommissie de heer Q. Melteu, en als ambtenaar van de burger lijken stand de heer J. van Exter. Een kasgeldleening groot 9000 zal wor den aangegaan. Het salaris van den srmvoogd werd ge- bracht van 100 op 150. Machtiging werd verleend tot het aangaan van een getueeaschappelijke regeling inzake M.U.L.O. De geiooisbrieven van het nieuw gekozen lid de heer Schrieken werden onderzocht en in orde bevonden. Rood vraag. De heer de Groot vroeg of er nog iets gedaan wordt aan de Spoorstraat. Lie voorzitter antwoordde dat dit afuou;,t van een besluit van Noord-Scharwoude. De steen ia echter zeer duur, zoodat er verraoede- lijk dit jaar wel niets van zal komen. De heer Paarlberg zeide hierna het vol- gende: Zoo u weet heeft er zich de vorige week ien geval voorgedaan, waarhij onzg plaatselijke geneesheer weigerde een armlastig kind te hel- pen, hoewel naar ik meen een brief je van bet armbestuur werd voorgelegd. Het gevolg daarvan was, dat dit ernstige zieke kind per riituigen naar bchagen moeat worden ver- voei d om daar onderzocht te worden. Het is hier niet mijn bedoeling deze hou- ding te beaitiseeren, doch ik wensch alleen te vragen of maatregelen zijn genomen dat ook arnuosu-o gezinnen van voidoende genees- kundige huip verzekerd zijn. Hier was een meuschenleven op het spel er, daaraau dicnen ook armlastige gezinnen niet onnoodig blootgesteld te worden. De voorzitter antwoordde daarop dat het burgaiijk annbeatuur maatregelen heeft ge- troiien cn door B. en W. in overleg geireden is met den inspecteur van het geneeskundig Scaatstoezicht voor geneeskuxidige behande ling en armenpraktijk. ten antwoord vaudhar verwachten we nog. Hierna stelde de heer Paarlberg voor in overleg te treden met de andere gemeentebe- sturen voor bespreking van verbod van ver- koop van sterken drank in het klein van Za- terdags 12 uur tot Maandags 8 uur, verder op christelijKe, nationale en andere feestda- gen en op kermissen ten slotte sluiting der ca- te's 8 avonds om 10 uur, liefst om 9 uur. De raad bleek bier niet voor. Met 42 stemmen wordt op dit voorstel afwijzend be schikt. De heer Bakker vroeg hoe het stood met den prija van de melk. De voorzitter antwoordde, dat de melksiij- ters en bloc door tusschenkomst van den mi nister, hun tekort aan melk voor 15 cts. per li ter kunnen aanvullen. Dan kan de melk iets goedkooper worden. Een voorstel om de liefhebbers gelegenheid te geven zich op te geven om kunstwoilen de- kens en Amerikaansche schoeneu te betrekken werd met 3—5 stemmen verworpen. V66r de heeren de Groot, Bakker en Paarlberg. Verder vroeg de heer Bakker of het jonge- tje van den heer Pool met in het zickenhuie kan worden opgenomeD. De voorzitter zei dat de menschen daarvoor niet te vinden zijn. Verder diende de heer Bakker een motie in, waarin geprotesteerd werd tegen de laatste benoeming voor klerk aan de gasfabriek. Deze motie werd met 51 stem verworpen. De heer MeitenIk hoor steeds men zegt dit, men zegt dat. Zou het niet goed zijn, dat de raad zich aan praatjes van buiten niet stoort. De voorzitter: Ook ik vind dit niet in het belang van de gemeente en ik geef den raad in beleefde overweging zich aan praatjes niet te storen. - goede fokkeuze, met behulp van het boek, del"!J beteren. HBBjWPHPH Stam- vruchtba&rheid zijher ooien kan ver- STADSNIIUWS. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DE SCHAPENFOKKERIJ IN NOORD-HOLLAND. In het Landbouwhuis aan het Fnidsen vergaderde gistermiddag de Vereeniging tot Verbetering van de Schapenfokkerij in Noord Holland. De vergadering was goed bezocht De voorzitter, de heer H. w. Kuhn. uit Naarden, bracht in zijn openingswoord hulde aan de groote verdienste van den afgetreden voorzitter, den heer E. Dz. Govers. Spr. had het voorzitterschap van de voornaamste Fok- veevereeniging in ons land slechts aangeno men, omdat hij overtuigd was, dat de afge treden voorzitter zoo noodig hem gaarne zou assisteeren. De door den secretaris, den heer J. Zijp Jz., gelezen notulen, werden onveraaderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat met de schapenweiderij goed verdiend ia. Voor de fokkers golden de lamtneren te weinig, hoe wel de wol en de oude achapen de rekening heeft doen sluiten. Van het Landbouwhuis wordt veel ver- wacht, ook voor den handel. In Limburg is een schapenstamboek opge- richt, waarin alleen Texelache schapen kun nen worden ingeschreven. Bij de inspectieftn was veel belangstelling. De inspecteur van den landbouw maakte er zelfs eenige mede. Totaal werden' 1146 lammerett van bet f-eemerk voorzien eboren en grootgebrachte lammeren per ool: Type Texelach op Texel1 1.71 en 1.61. Type Texelach in Noordr-Holland 1.86 ea 1.62. Type Lincoln 1:80 en 1.57 Type Wenaleydale 186 cn 1.61 ar o* Am mm doer *m jongve Geb Ingeschreven werden bij de najaarvinspec- tie 505 ooien en 69 rammen. Totaal zijn uige- schreven bij 88 fokkers 1542 ooien en 120 rammen. Een der fokkera beschikt over 87 ingeschre ven ooien. Met voldoening werd nog teruggezien op de jaarlijksche tentoonatelling te Alkmaax. Dat de beste reclame voor den afzet van f Avce goiuaakt wordt door het leveren van lima aieren, is gebleken uit den aankoop van een 60-tal Texelsche lammeren voor Lim- burgsche rekening. Een jaar eerder waren n 1. enkele Texelsche fokooien naar Limburg verkocht en deze voldeden daar zoo goed, dat men met groo ve orders temg kwam. ve'-der is het vorig jaar op bescheiden wij ze een aanvang gemaakt met het maken van reclame voor onze fokschapen De resultaten "■n'-CTi zeer bevredigend. Ook de bij wijze van proef te Hoorn ge houden markt van fokrammen mag als ge- aagd worden beschouwd. Het ligt verder in de bedoeling van den af zet van fukvoe zooveel mogelijk te bevorder- en. De vereeniging lelde op 1 Januari 143 le den. Van de ingekomen mededeelingen stippen wij aan die, waarin werd te kennen gegeven, dat er uit Yokohama bericht was ingekomen, dat er veel kans bestaat voor den afzet van het Texelsche schaap in Japan. Van NeHpftindsche zijde was er door den heer Lov' "k op aangedronecn c-m in te zenden op de 'ntoonstelfing te Rijsel Het doel is, du. .voor J 40.000 bijeen te irrn en Dc voorzitter oordeelde deelname votw de vereeniging nog al kostbaar Spr. zag gaarne, dat de fokkers individueel inzonden. Aan den secretaris werd opgedragen nade re inlichtingen in te winnen. Aan het bestuur werd overgelaten verder te handelen. Dr. D. L. Bakker stelde de vergadering in kennis met de nieuwe maatregelen die geno men waren inzake de keuringsmethoden. Spr. was daarom zoo voor het Landbouw huis geweest, omdat men daardoor veel wat noodig is kan concentreeren. Door de concentratie is het mogelijk alles wat op den veefokdag betrekking heeft, bijeen te brengen. Dat is zeker in het belang van de veefokkerij. Duidelijk is gebleken, dat deze verwachting is uitgekotnen. Vrijdags komt spr. geregeld met anderen in het Landbouwhuis bij elkander. Daardoor ia het ook mogelijk geworden, de leden voor te lichten op het gebied van die fokkerij. In overleg met het department van Land bouw kan aoor de beschikbaarstelling van een vasten ass is tent steeds de voorlichting in het Landbouwhuis aanwezig zijn. De Stamboekhouding is daarom gewijzigd en in kaartsysteem gebracht. Spr. is overtuigd dat dit een groote stap in de goede richting is. Nu is het mogeliik dadelijk het geheele Texelsche schaap volledig te overzien. Nu kan men van elke boerderij alles uitzoeken en de kudde van elke boerderij op kaart uitzetten. Spr. besprak het nieuwe keuringssysteem, waartoe door het bestuur was besloten. Men rnocst van het gecijfer af, de fokkers moeten gedwongen worden meer af te kijken naar de letters. Het algemeen voorkomen moet beslis- sen over de inschriiving, daarna moet beoor- deeld worden hoe de onderdeelen en de kwali- teiten van de onderdeelen zijn. Spr. verwacht daarvan voor de vereeniging alles goeds. De voorzitter dankte Dr. Bakker voor zijn uiteenzetting en verklaarde, dat het juist deze nieuwe regeling was waarop hij dx>elde toen hij beweerde. dat de vereeniging weer voor- aan gaat in Nederland. De heer Govers wilde de gewijzigde rap- porten ter kennis brengen van de fokkers. Dr. Bakker oordeelde dat men den arbeid van den secretaris niet te zeer mocht overla den. De voorzitter wilde 66n keuringsrapport. De secretaris wilde atwachten hoe het zou gaan. De heer Govers wilde gaarne aan den se cretaris overlaten te doen wat mogelijk was. De heer Brak adviseerde namens de com missie tot goedkeuring van de rekening over 1919. Ontvangen was 3129,46, uitgegeven 2795,005. De begrooting voor 1920 werd goedge keurd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 3117,91. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C Keijser Sz. te Texel. In plaats van den heer Wb. Groot Jbz, af- t red end 31 December 1920, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer E. E>z. Govers. De heer A. Brak Jr., P. v. d. Oord en S. Laan werden bij acclainatie als leden van de financieele commissie gekozen. De heer J. $ijp Jr. bracht verslag uit over de keuring van afstammelingen, waarna aan de winnaars de medailles werden uitgereikt, en wel voor rammen aan de heeren Keijser, Kuhne en de firma S. R. Keijser en voor ooiesi aan de heeren S Keijser Sz., Sijp, Schoenmar ker en Zijdewind. Dr. Bakker deed hierop mededeelingen over het Rammenfokstation te Texel. Het le jaar had men 27 ooien en 4 rammen thans 44 ooien, waarvan 37 definitief zijn goedgekeurd en 3 rammen. Met B. en W. was overeengekomen, dat de dieren niet gespeend behoeven te worden v66r October. Het Station was voor de vereeniging finsnr cieel niet zoo nadeelig geweest. Het succes van het Station is welk resultast men met de jonge rammen van het Fokstation als vader kriigt en daarom moet men onvocvr- waardelijk alles uit gooien wat twijfelachtig is. Van de 8 jonge rammen waren 4 poed en 3 van de overlge 4 brachten het nog tot Stam- boekratnmen Men kan de toekomst van het Station in vertrouwen tegemoet gain. Oetracht mod worden een onverwante lijn te vinden, dan zal men op een goed resulted mogen bcvgen. Komt dat nirt, dan geraakt men te veel in hd bloed' en krijgt men later een verfijning al ia men zoover nog lang nid. I»«n e-milrinatte dte fond* Mmltaten gmH, x« 44 l»ao „op. „2o.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 11