isi Cut D& UidamsclB wssk. Honderd Ebb eo TviDtlgsto Jiargug. Zaterdag 21 Februari. Ben dreigend gevaar yoor ouzo kooliireken. 1 ih t ILLJhi 1 0 A. JL>e Hoove in 't Broek. Het Noordelijk deel onzer provincie is bet laud van de kool. Op de lagere school hebben wij dat al ge- leerd. Er groeit kool in dt breede bouwlanden rond de Langedijken, Koedijk en zoo vele an- dere welvarende Noord-Hollandsche dorpen, er groeit kool in honderdduizenden kilo's, in roode, gele en witte kleuren en die kool is het kostbaarste bezit van onze bouwers, die er niet alleen het binnenland maar ook het bui- tenland telkeu iare weer vele volgeladen schepen en vele lange wagontreinen van to& zenden. Met den koolbouw en die van vroege aard- appelen, maar voornamelijk met den kool bouw, is de welvaart van talrijke Noord-Hol landsche dorpen ten nauwste verbonden. ben goed auoljaar, ecu ruim alzetgebied en behoornjke prijzen doen het den bouwer goed gaan en wanneer het den bouwer goed gaat, profiteeren daarvan zijn arbeiders en daardoor de geheele gemeente. De koolen zijn in het laatst van het vorige jaar bij duizenden en duizenden van de vel- den gebaald en als gele, roode of witte „kaasjes" in breede en hooge rijen opgesta- peld in de lange, goed geventiletrde schuren Daar ligt het product van een jaar van noesten arbeid, van een jaar van zorg en in- spanning, en met het van den akker halen der koolen is het werk nog geenszins gedaan, want kool hoe vreemd dat ook klinken mo- ge is een levend wezen, een landbouwpro- duct dat voortdurende zorg en oppassing vereischt, om niet aan een ongeneeslijke ziek- te ten onder te gaan. De kool rot bij te lange bewaring. En voortdurend moeten de koolen in de schuren een voor een wordeq nagegaan en van de aangetaste bladdeeltjes bevrijd worden. Eerst zoo kan men het product gaaf en ge- zond houden en eerst op die wijze ook is net mogelijk, dat voedingsmiddel van algemeen gebruik eenige maanden te bewaren. Men heett als altijd in de kooltelende dor pen ook dit jaar weer zijn uiterste best ge daan en een.flinke oogst is daarvan het ge- volg geweest. bommige dorpen, zooals Broek op Lan- gendijk, hebben in hoofdzaak gele, andere, zooals Koedijk, hebben roode koolsoorten ver- bouwd. Dat hangt in vele gevallen van vraag en aanbod, maar ook van den grondsoort at. Maar welke kleur de kool ook hebben moge en ongerekend de omstandigheid, dat de roode kool de grootste verkoopswaarde schijnt te bezitten, het feit blijft bestaan, dat er momenteel een enorme hoeveelbeid kool als particulier. bezit der bouwers in de voor- raadschiiren op den verkoop ligt te wachten. Er is een hoeveelheid zoo groot, dat het binnenland er geen behoefte meer aan heeft. Trouwens, de Provinciate Commissie van de veilingen in Noord-Holland bepaalt het kwantum dat daarvoor ter veiling mag wor den gebracht. Er blijft dus als afzetgebied, zooals ook in andere jaren, het buitenland over. Oostenrijk, maar vooral Duitschland, zijn de landen die onze kool koopen en daarnaast Engeland en Amerika, ofscnoon de hooge vrachtprijzen en de verzending per krat, het laatste gebied niet allereerst voor het betrek- ken der Hollandscbe kool in aanmerking doen komen. De bouwer, die in zijn voorraadschuren zijn duizendene gave en met zorg gekweekte koolen overziet, weet, dat over een week of vijf dat gansche bezit door bederf waardeloos zal zijn geworden. De kool moet dus weg. Maar het binnenland heeft er geen be hoefte aan. En voor het buitenland is den bouwer de pas afgesneden. De thans uitgebroken staking der haven- arbeiders maken levering voor Amerika en Engeland onmogelijk en Duitschland, het 25) Maar Daniel Bogdan hoorde zijn vader rustig aan, gaf hem in alles gelijk, en den- zelfden avond zat hij toch weer in de mooie kamer van het houtvestershuis, zag zwijgend toe, hoe Leentje Holder het vlas met haar fij- ne vingertjes zat te spinnen en liet zich door de moeder net zooveel uithooren als zij maar wilde. Alleen kwam hij tegenwoordig in't ge- heim en gaf bij zijn vertrek aan het personeel in ihet houtvestershuis geld, opdat ze over die bezoeken zwijgen zouden, want zijn vader was niet te vertrouwen. Die was wel zoo handig om bijv. in het voorbijrijden op den landweg den knecht uit het houtvestershuis aan te hou den en zoo bij zijn neus langs te vragen: „Zeg, komt mijn Daniel nog altijd bij jul- lie opbezoek Daar moest ie dus bijtijds rekening mede houden en ook thuis iederen keer v66r net weg- gaan een gesbhikt praatje bedenken. Want dom als zijn vader geloofde, was Daniel toch nog niet (heelemaal en als zijn eigen vernuft niet toereikend was, vroeg hij zijn aanstaande sdhoonmoeder om raad. Hij had het zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat de kleine Le na van den houtvester zijn vrouw moest wor den destijds toen hij bijgewoond had, dat zij op Pailm-Zondag in de kerk bevestigend was. Temidden van de andere meisjes die alle bijna een hoofd grooter waren, zag zij pruit als een engeltje aat in haar wit kleedje regel- recht uit aen hemel was neergedaald. En toen zij voor het altaar trad en met haar fijn stemmetje haar geloofsbelijdenis opzeide toen was het over hem gekomen en het haa ham *inH« nifit mat* lasgsUtan. Rinrte A*i*n tx/to) slzetgei&si, d&t m Zzxmsz liEee g&- ruiken kon wat in het binnenland niet ge- plaatst werd, is onmachtig tot koopen. Duitschland is machteloos en de marken- koers belet iedere handeisovereenkomst. Duitschland kan slechts op crediet koopen en onder de bouwers zijn er zeer velen, die dit crediet onmogelijk kunnen geven, willen zij hun eigen onderneming door gebrek aan bedrijfskapitaal niet ten gronde zien gaan. Hier is het groote gevaar, dat de welvaart van onze koolbouwende streken bedreigt. Zal men Duitschland al dan niet op cre diet leveren Het eerste beteekent voor vele kleine bou wers een ramp, het tweede zal slechts tot ge- kilo's volksvoedsel als waardelooze rommel op den mestvaalt worden gesmeten. Er is honger in middel-Europa, er is ge brek aan het allernoodzakelijkste. Er is overvloed van gezond volksvoedsel in de Noord-Hollandsche koolstreken en men wil niets liever dan al dit overtollige vofedsel zoo spoedig mogelijk naar middel-Europa zenden, maar er is nog een valuta- en een crediet-kwestie en het gevolg daarvan is, dat het gevaar dreigt. dat al dit menschelijk voedsel, bij gebrek aan afnemers, naar ae mestvaalt verhuist. En met deze voedselvernietiging verdwiint de welvaart van den koolboer, gaat zijn be- drijf ten gronde, worden zijn arbeiders wer- keloos en zullen armoede en gebrek hun in- trede doen. Er wordt reeds kool naar de mestvaalt ge bracht, er zijn reeds werkeloozen, die zich om ondersteuning aanmelden. Hoe is deze dreigende ramp van onze kool streken af te wenden? De regeering stelt een crediet van 200 millioen voor Duitschland in uitzicht, waar- van 60 millioen bestemd is voor aankoop van voedselvoorraden. Maar de regeering verstrekt dit crediet zonder daarbij bijzondere wenschen kenbaar te maken, wat Duitschland daarvoor moet aankoopen. Met ten millioen van deze zcstig waren de koolboeren uit den brand. E6n millioen is voldoende om de kool van Noord-Holland naar Duitschland te brengen om in Duitschland den honger van duizen den te stillen, om in Noord-Holland den on- dergang van vele nijveren tegen te gaan. aar de regeering wil geen bestemming der gelden aangeven. En bovendien zal de credietverleening zoo laat in het voor jaar tot stand komen, dat de koolboeren er niet meer van profiteeren kun nen. Kaas en andere producten kan men een ijdie bewaren. De kool verrot. Zij moet weg, hoe eerder hoe beter. En de bouwers hebben garantie voor crediet noodig. het Als de regeering slechts ten milliosn vooraf voor hen wilde garandeeren, waren alle partijen geholpen. En als de regeering niet belpen kan, dan zijn er nog kapitaalkrachtigen in den lande, die hier te zamen de reddende hand kunnen uitsteken, dan ziin er ten slotte nog tal van comite's, die gelaen en goederen voor de hongerende streken verzamelen en die een deel van die gelden kunnen besteden aan het aankoopen en verzenden van onze kool naar de hongerende landen. V66r wij verder gaan willen wij even on- zen dank betuigen aan de heeren J. Bolde- wijn, J. Zwetsman en W. de Oeus, bestuurs- leden der Tuinbouwvereeniging „De West", ben evens aan de heeren C. Bos en Stam, al- en te Koedijk, voor de welwillende wijze, waarop zij ons bij oozen tocht naar het kool- and de gewenschte informaties verstrekt hebben. De Tuinbouwvereeniging, gevestigd te St. Prancras, en tal van vereeaigmgen in den omtrek verzochten den Minister van Land- Douw om steun. Een commissie hit het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland heeft bij den Minister tevergeefs voor de belangen der koolboeren gepleit. dag was hij begonnen met des avonds naar Plugossen te gaan, den houtvester Holder ge- duldig aan te hooren als die over zijn tallooze ziekten vertelde en de middelen die hij ertegen gebruikte en daarbij af te wadhten dat einde- "ijk de deur openging en kleine Leentje zich met naaiwerk of het spinnewiel aan tafel zette. Dan keek hij met zijn groote ronde oogen ernstig naar haar en was tevreden, al lachte ze ook om hem en al krulde ze ook inenig- maal haar kleine neusje, als ihij zich voor t >ezoek juist een erg mooi gemaakt had, zoo- dat hij bij het uitgaan dach dat hij haar nu wel bevallen zou. Eindelijk zou het toch wel zoo komen als hij het zich had ingedacht, want haar moeder was op zijn zijde en hielp iiem. En zijn vader liet hij maar rustig praten en voor ham aauzoeken doen. Met geweld kon die hem toch niet voor het altaar sleepea en vrijwillig ging hij toch niet. an den dag af dat hij naar het houtvesters huis ging was hij een heel ander mensch ge worden. Vroeger had hij met zijn broems in al- e mogelijke herbergen rondgehangen, was )ij iedere vechtpartij tegenwoordig geweest en lad geen meisje rustig over.de dorpsstraat la- ten gaan. Toen zijn broers hem utilachten dat hij door die verliefdlheid op het kleine hout- vestersdochtertje heelemaal bekeerd was, ran- selde hij ze eens flink af. En dit middel om zich te laten gelden, sdheen ook goed voor de liefde te zijn, want toen hij's avonds in het houtvestershuis zich door vrouw Holder liet uitvragen wat er al zoo dien dag bij hem thuis gebeurd was, had de kleine Lena niet geladhen zooals anders, maar hem met haar donkere oogen zoo bij- zonder aangeksken, dat het hem koud en warm over aeu rug was gegaan. En bij het afsdheid nemen had zij geduld, dat hij haar bij ds hand nam an haar kleine vingera en 21T hseh: mans ia DaSbdiiacdi cewerkr, dat de Duitsche regeering waarschijnlijk bereid gevonden zal worden tot ainame der kooL maar met storting van het geldl tot 1 April 1921 op Duitsche banken. De bouwers worden tot deze regeling ge- dwongen, hoewel die van Koedijk waar de roode en meest waardevolle kool verbouwd wordt het sterkst geprotesteerd hebben. Maar er blijft ten slotte de keus tusschen levering op crediet of algeheel verlies door verrotting en1 dan denkt men aan het oude Holiandsche spreekwoord van het halve ei en de ledige dop. Don^rdag verwachtte men in Broek op Langendijk de afwikkeling der transactie en na ae verstrekt; uitvocrbewilii^flng werden deze week reeds een hoaderdtal wagons gele kool verzonden. Thans is de laatste hoop der kleine bou wers op de hulp van onze regeering geves tigd, om bij deze credietverleening ae risico over te nemen en den bouwer zoo spoedig mogelijk aan zijn geld te helpen. Gebeurt dit niet, dan zullen de boeren- leenbanken niet in staat zijn alien te helpen, dan zullen er voor vele bouwers slagen val- len, dan komt er werkeioosheid en armoede met mindere productie in de naaste toekomst. Het zijn donkere dagen, die onze koolbou- wers thans dooaieven. Moge ook voor hen na deze dagen het zonnene van geluk en welvaart weer spoedig door ae grijze wolken komen kijken. Kleereaoper, is VIII. Dr. Willem Roy aar ds in den Stadsschouwburg. De slaking der transportarbeiders en de OnthuL- Lingen van het Handelsblad. len- toonsteliing „Het tiuis en tijn in- richting. Oude Aziatische Lunst collecUe-Kleykamp in Arli). Willem Royaards komt dus in den stads schouwburg 1 Althans als de Gemeenteraad zich vereenigt met het voorstel van B. en W., dat op zijn beun weer gebaseerd is op de corv- clusie van het rapport der Raadscommisaie van hijstand voor de zaken van kunst. Dat wil zeggen: de conciliate van de meerderheid der commissie. De „grootst-mogclijke" meer derheid van die commissie t. w. de Voor- zitter, Burgemeester Tellegen, en de leden: mevr. W. Asser—Thorbecke, H. J. C. van Fienen, W. H. Vliegen en B. Th. de Wolf is voor Royaards j de „kleinst-mogelijke" minderheid, het lid A. B. voor Herman Heijexmans. Het is een resultaat van den arbeid der commissie dat wel voor de hand lag, vooral nu Eduard Verkade zich uit de rij der mede- dingers naar de hand van de schoone had te- ruggetrokken. Men kan zeggen dat de con- clusie der commissie de publieke meening vertolkt en die van de pers. En kon het an ders? Royaards is, meer dan wie ook, een vernieuwer van het nationaal tooneel ge weest. Men denke vooral aan de wijze waar op hij Vondei, Vondei's dichtkunst, weder tot ons volk heeft gebracht. („Adam in Balling- schap," „Lucifer" en „Gijsbregbt van Aem- 8tel"). wij cursiveeren: vooral. Want de groote verdieusie van Royaards is juist zijue veeizijdigheid. Terecht kont Royaards in zyne soflicitaue er op wijzen, dat d. N. V. „Het Tooneel" er in den loop der jaren in slaagde, belangsteliing te wekken. zoowel voor wer- ken der Middeleeuwen, als voor Hooft, Von dei, Shakespeare, Tolstoi, Beaumarcuais, Moliere, de Balzac, Goethe, Shaw, Strind- berg en de Fransche komedie, ter wij 1 ook enkele tooneelwerken van Nederlandsche auteurs een plaats op het repertoire vonden. En de commissie herinnert in dit verb and aan „Oedipus," „Midzomernachtsdroom," en Driekoningenavond," „Mercadet" en Jcnk- vrouwe de la Seigltere." Zij had er getust ook den „Faust"aan toe mogen voegeo. Dit alles overwegende, en eigen herinne- rmg aan genoten schoonheid iatende wer- ken, is men een oogenblik geneigd er zich over te verwonderen dat het oordeel der com missie niet eenstemmig is geweest. Maar le- zing van de Nota des heeren Kleerckoper geeit al spoedig de verklaring. Zij drui.pt van de politiek! De heer Kleerckoper had gaarne den $0- ciaal-democraiisthen tooneel-schrijver Heij- ermans, den pavtijman dus, op het Leidsche- plein gezien, omdat zij van dezen politieke propaganda op de planken van aen stads- heelen tijd tussahen zijn grove knuisten hield... Een aiideren keer, toen hij vertelde, dat zijn vader voor hem naar de hoeve van Rasum wou gaan om een vrouw, toen had zij hem bij het weggaan tot aan de deur gebracht, en had stil toegeiaten, dat hij ,zijn arm om haar been slocg en haar alleriei teedere woordjes in haar kleine oortje fiuisterde. Maar teen hij haar ook wilde kussen, had ze zich als een katje iosgemaakt en was de kamer weer inge- vlucht. Dat 'had echter dien avond aan zijn gellukzaligheid gee;; afbreuk gedaan. Op den terugweg was net hem steeds te moede geweest als moest hij uit voile borst zingen en sdhreeuwen, en toen hij in de Ba- ginker herberg nog licht zag in het vooxbii- gaan, was hij naar binnen gegaan en had al les wat wilde mes rinken op donker bier en brandewijn getracteerd tot aan het krieken van den dag Zoo ging het met zijn stille vrijage al bijna naar het derde jaar toe, en hij had het met zijn harden kop doorgezci, dat hij zich terecht als Leentje Hcikters' stille verioofde kon be- schouwen. Weiiswaar had zs hem nooit meer verliefdheden toegestaan na dien avond, maar zij ladhte niet meer om hem en liep ook niet meer uit de kamer weg als hij met haar moe der ging overleggen hoe hij net't beste kon aanleggen om het met zijn vader in't reine te brengen. Dat wil zeggen, hij deed zelf niet mee, maar zat Leentje aan te kijken en hoorde toe hoe vrouw Holder over haar naaiwerk faeen hem aldoor maar weer uiteenzette dat daarvoor het kotnende oogflf^cst de beste ge- legenheiid was. Dan moest hij voor de oogen van alle menschea Leeutje voor alle andere meisjes ten dans vragen en later, aan de ta fel van zijn ouders brengen. Misschien dat zijn vader zich daardoor overrompelen liet, en liever ja zeide, dan de andere boeren te toonen, dat in zijn huis ieta tegen zijn zin ge- Tanr3s±7:, ©s 'Sfe hij hem telkens weer aan. Maar, zooaxi ce- zegd, hij blijft daarmede alleen ataan! Zelfa zijn partjjgenoot Vliegen valt hem niet bij. Die verlangt, mfet de meerderheid der com missie, de kunst om de kunst „L'art pour l'art" Sinda Zaterdagmiadag &n uur ligt bet le- ven in onzen haven (en dien te Rotterdam) stil. Niemand weet voor hoeveel dagen, of weken of maanden. Want patroons en ar beidera schijnen bet conflict „tot het bittere einde" te willen uitvechten. Met koortsacbti- gen ijver was er de laatste dagen gewerict om nog zooveel mogelijk schepen ..zeilree" te maken. En gedeeltelijk is men daarin gealaagd. Vandaar dat in de eerste dagen van deze week nog een aantal schepen onze haven ver- laten hebben. De andere liggen nu, als vleu- gellam, voor de kaden en eene benauwende stilte beersoht in bet geheele havengebied. De loodsen zijn gesloten; de kaden verlaten. En de armen der groote kranen rusten. Op de Eilanden (Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg), het woonkwartier der boot- werkers, is het daarentegeu eene ongewone drukte. Het is er vol van rondslenterende, samenscholende bootwerkers, en telkens rij- den patrouilles politic/ marecbaussee en ca- vallerie been en weer. Voor het politiebureau Kattenburg verdringen zich de mensphen die om de een of andere red en een doorlauugsbe- wijs voor het havengfbied noo;jjg hebben. De bijzondere ligging van het Amsterdamsche havengebied ten opzicbte van de Btad maakt het nameliik mogelijk dat geheele gebied te isoleeren. En de politie maakt van die om standigheid natuurlijk gebruik om de spora- disch- werkenden te bcschexmen. Dat is*ech- ter maar een heel klein troepje, een onbedui- dend deel van de circa 6000 Amsterdamsche bootwerkers. Van deze zesduizend zijn er ongeveer 4000, dus tweederden, aangesloten bij de Federatie en 2000 bij den (Modernen) Bond. De Fede- ratie-mannen zijn dus te Amsterdam veirre in de meerderheid. Te Rotterdam schijnt de ver- houding echter anaers te ziin, en van de Maasstad uit geschiedt de hoofdleiding. Intusschen kan er, naar men weet, niet meer van 6en eensgezinde stakingsieiding worden gesproken. He hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeidera heeft Maandag 1.1. besloten niet mee te wer- ken aan de samenstelling van een gemeen- schappelijk stakingcomite, en dit in verband met de zoogenaaende onthulliagen van het Alg. Handelsblad. Men weet welke ontbullingen ik bedoel. Aan den vooravond, of liever of den morgen van den dag (Zaterdag l.l.) dat de stakm zou uitbreken, beeft dat blad sensationeel mededeelingen gedaan omtrent eene, in bet begin dezer maand, te Amsterdam gehouden geheime conferentie van ,,de Derde Interna tionale," die van Lenin, net sensationeele in verband met de staking der transportarbei ders was, dat aan die conferentie is deelge- nomen door den Vooiziiter (Bouwman) en den Penningmeester (Sneevliet) van de Ne derlandsche Federatie van Transportarbei ders. Terwijl in het Manifest dat Bond as Federatie tot de Burgerij an Nederland heb ben gericht, was meegedeeld dat deze sta king van de zijde der werklieden een strijd was om hooger loon, en om niets anders dan hooger loon, was uit de aanwezisheid der heeren Bouwmaa en Sneevliet in ce vergade- ringen der Derde Internationale, en uit de daar met hunne medewerking genomen be- sluiten, af te leiden dat het hun uitsluitend te doen was om de revolutioaaire propagan da: lees: de Revolutie! Dat is niet eene gevolgtrekibng van ons, maar van de leiding der moderne arbeiders; in de eexsie plaats van het partijorgaan der sociaal-democrateu: Het Volk." „Tot giste- ren," zoo schreef het blad Zaterdagavond, \,,hebben wij uit voile overtuiging dc moderne arbeidersbeweging aangespoord, met al haar energie en offer vaardigheid zich te scharen naast de strijdende transportarbei ders, met hen ePn van geest en van doel. Heden kunnen wij dit met dezelfde vrijmoe- d/gheid niet doen. De eenheid van doel: het breken van/leu machtswaan der werkgevers, is gebleven: of echter de eenheid van geest nog kan bestaan, is voor ons, laten wij het zacht zeggen: twijfelachtig. En verder: „Wij aarzeien niet, net iieer te schriiven, dat zij (dat zijn: Bouwman en Sneevliet, W.) daarmee het hun toevertrouwde belang der betrokken arbeiders hebben verkocht en ver- raden; dat zij de leiders van den modernen bond hebben bedrogen; dat zij een dubbel spel Bpelen, en dat eenheid van geest tus- sdiiedde. Dat zij met Leentje zouden worden uitgenoodigd, daar zou zij wel voor zorgen. Zij bradht dan moeder Bogdan kort tevoren een bezoek, begon ovei den zegen vat? de oogst te spreken, die nu gelukkig in de schuren was en dan kon de toekotnstige aanvenvante wel niet anders doen, dan haar met haar dochter ook op belt oogstfeest vragen, want het was een oud gebruik, dat wie over het oogstvieren sprak er ook bij uitgenoodigd moest worden, anders was het volgead jaar de oogst slecht. Daar was Daniel het geheel mee eens, voor al omdat hij daar niet veel bij had te zeggen en ook Leentje scheen het zoo goed te vinaen Zij zeide wel niet ja en met necn, en ze had ook de eerste keeren, toen haar moeder er over begon een beetje gehuild, maar ze zou hem zeker niet laten staan als de muziek voor aen eersten dans speelde en hij dwars over de deel kwam om haar te vragen. En ate hij toe- keek hoe zij bij de uiteenzettingeu van haar moeder rood werd en het gezichtje dieper over haar werk boog, dan zwon hem net hart in de borst en het dacnt hem een kdr darspel om den stonn te trotseeren, die na het vertrek der gas- ten zoo stellig zou komen als het Amen na een preek. En ten slotte zou zijn vader or .wel voor zorgen, dat daarbij het coodige gesproken werd. Hij had verder niete te zeggen dan: „Doe wat je wilt vader, sla mij voor mijn part dood, maar van het meisje laat ik niet af Zoo was alles afgesproken, de dag wan het oogstfeest kwam oacer at na --r Want reeds was de "og ,,e ge.aid en toen ate een bliksemstraal uit een hdldere hemel, was het ongeluk gekomen en. hid Leentje ver- klaard, dat ze liever in bet water zou sprin- komen. en liet. Maar moeder had hem gezegd, dat wa ren meisjesluimen, die verder niete beteeken- men, waar hij met den ouden houtvester zat zich diens ziektegesdhiedenissen \rerteHen flict niet kan tx#tsao" Hadeiyk: door ia de kracbt vsn bet verzet teges den lang van te vorea beraaxade© patroonaaan- val bedenkciijk verzwakt; de voile verant- woordelijkheid daarvoor dragen de politieka intriganten, die meenen, over de arbeidera- massa'a in net gebeim te kumxen be v.hikkes Tot zoover over de ontbullingen in ver band met de bootwerkersstsldng Nu nog ieta over die onthullingen zelve Is de rttste plaats dit. Dat de politie over een groot eo belangrijk dossier schijnt te beschikken. Naar men hierterstede weet te vertellen is zi| daaraan op twee manieren gekomen. Aan- vankelijk zijn de zittingen der Derde Inter nationale" in een bekend vergaderlokaal ge houden. In betzelfde gebouw zijn kantorec politie in een dier van de Bolsje- eene toevallj- ;e omstan ie aanw toen naar ae waning van frol. Mazmourr op den Koninginneweg. Voor een ander ded zou de politie haar wetenschap omtrent he»- geen door de Derde Internationale besloten is, geput hebben uit de papieren van een door naar eearresteerden* en gelouilleerden Lenist. Dit nad een heel verslag van de han- dtlingen van de conferentie bij zich. Voor de waarbeid van dit verhaal kan ik natuurlijk niet instaan. Ik geef bet gelijk bet is; als een „on-dit." Hier in Amsterdam is de „Derde Interna tionale" dagenlang het onderwerp van veler gesprekken geweest: vooral in de .-gegoede* v/ijk van Amsterdam; net Willemspark- kwartier. Tot dusver beschouwden velen bet Bolsjewisme ate eene ziekte, ergens heel acb- terin Europa, waaraan hierteiande alleen Wijnkoop en consorten leden Maar de meda door het Handelsblad gepubliceerde presen- tielijst van de conferentie bevat ook namea van een Amsterdamsch hoogleeraar ate prof. Mannoury en van eene schnjfster ate Augus ta de Wit En menigeen heeft in verband hiermede in het begin der week eene koudt rillang langs zijn of haar rug voelen gaan. De Nederlandsche Vereeniging van Huia- vrouwen, afdeeling Amsterdam, heeft bet plan opgevat van 1 Mei tot 7 juni a.s eens tentoonstelling te houden in het Paleis voor Volksvlijt. Alles wat de industrie reeds heeft uitgevonden om de wooing op eenvoudige en wemig bewerkelijke wijze te verbeteren m to verfra'aien, zal daar worden geixposeerd. En waar m de toekomst wellicht hei gebrek aan hulp in de huishouding zal toenemeo, zai hier getoond worden, boe met wemig moeits en zorg de waning in orde gebracht kan worden. De tentoonstelling zal worden gehouden in den geheelen reenter vleugel van bet Pa leis, dat in verband hiermede gebeel geres- taureerd wordt. Wat wel noodig wes! Want Sarphati's stichting was tijdens den oorlog, teen zij ate kazerne voor onze soldaatjes diende, duchtig „uitgewoond." De eersts zaal, de zoogenaamde Papus-zaal aan ds zijde van het Fredertksplein deze zaal heet nog altijd zoo in den volksmond naar den beroemden hongerkunstenaar zal tot ontvangBtzaal worden ingericbt De groote zaal wordt gebeel betimmerd, onder leiding van de architecten Heineke en Kuipers. Hier komen circa 200 stands, bevattend de volgen- de artikelen: smpublementen, verwartmng? en verlichtingsartikelen, sanitaire artikdeo, huishoudelijke artikelen, glas- en 'tardewerlc, voedings en genotmiddelen, kunstnijverbdd, goud- en zilverwerken, mode-artikelen eo coniectie, tricotages-lingeries, luxe-arcikeleu en lederwaren, benevees afzonderlijke stands voor sport-artikelen, speelgoederen en den arbeid. De tentoonstelling zal verdeeld worden in vijf afdeelingen: lo. eene uuisboudelijke afdeeling voot de aieuwste uitvindingen of verbeteringen ter vereenvoudiging van de huishouding; E2o. eene levensmiddelenafdeeling: nieuwe roduaen en waarborgen van deugdelijk- eid. Een afzonderlijke stand zal gewijd worden aan de vervalschingen. Daarvoor zal de Gemeentelijke Gezondheidsdienst te Amsterdam, aan het hoofd waarvan staat dr Ringeling, het materiaal leveren; 3o. eene afdeeling van antieke en moderne handwerken; 4o. eene afdeeling voor huiadecoratie, welke beperkt blijft tot toegepaste kunst; 5o. eene afdeeling voor demonstratie. In de beide tuinzalen zullen, naar de plan- nen vah den architect J. C. van Epen, twee typen van huizen worden voorgesteld, een voor dikke en een voor dunne beurzen, beide den ea zoo was hij merugmaal weer naar huus gegaan zonder van zijn meisje meer gezien te hebben dan een paar brudne vlecbten, die bij zijn komst snel achter de een of andere deur verdwenen. En als hij er over nadacht kon hij het haar niet eens kwalijk nemen dat zij niet in' de kamer kwam, want sands eenige dagen was het werkelijk geen genoegen bij den ouden man te zitten. Die had nergens meer gedach- ten voor dan voor zijn ziekte, vreesde voor zijn dood en studeerde in alle mogelijke boeken, of de medicijnen die daar werden aangeraden op zijn kwaal pas ten En daar zijn geheele lidraaim gekweld en geplaagd werd, bracht hij bijna zijn halve inkomen in de apotheek en slikte groene en bruine en roode medicijnen door elkander, daar hij van elkeen gelofde dat ze den naderenden dood vertrageil kon. Maar tegen de ziekte die hem in 't merg vrat bestead geen arts of apotheker, daarvoor kon alleen de Ueve God hulp geven De men schea hadden hem' toen indertijd wel vrijge- sproken en ook de praatjes waren langzamer- hand opgdhouden. die niettegenstaande het bevrijdende vonnia de ronde hadden gedaan, maar hem waChtte een hooger geridht en daarvoor was (hij bevreesd en hij zocht het zoo lang mogelijk uit te stellen. Want daar boven daar was geen ontkomen, zooate hier beneden voor de mensdien, en ate hij ndh in lan. moeitevolle nachten op zijn leger wenteld zonder dat er ook maar een greintje slaap in zijn drooge oogen kwam, dan zag hij de drie ia hun witte doodshemden naast den rechter staan er ze hieven de handea op en getuig- den tegen hem gen dan zijn vrouw worden. Al een paar da- en te voren had zij steeds behuilde oogen als ij kwam en zocht alleriei bezigheden in de huishouding om niet in de kamer te hoeven (Wordt verwlgd. K«b 3zuu, uax xju uci rv cliw c,v/u 13"© 3Ti (XTi, (85 -TXf

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 7