Iijke aflevtrfagca plaafc hsbSea in Jwifei* landsdhe kolen oi in gasfabriek-cokes, welke eveneens uit buitenlandsche kolen is vervaar- digd, blijven tot 1 April a.s. ongewijzigd. UITVOER. Tot nadere aankondiging is met 1 Maart dispensatie verleend van het uitvoerverbod van walnoten, paranoten, hazelnoten en an- dere noten, kastanjes, gedroogde vruchten als appelen, peren, pruimen, bananen, abrikozen, perziken, dadels, vijgen, krenten, rozijnen en Johannesbrood, beevens pitten van steen- vruchten, waaronder ook vallen amandelen (de aandacht wordt er op gevestigd, dat on der pitten van steenvruChten ook de zaden of kernen daarrvan zijn begrepen)en van ri- troenen, sinaasappelen en mandarijne. MELKBROOD. Ingetrokken is met 25 Febr. de ministeri- eele beschikking, houdende verbod tot het verwerken van melk, melkproducten en melk- bestanddeelen bij de bereiding van brood. Bepaald is, dat melk-witebrood, uitsluitend tegen inneming van broodbonnen, mag wcr- den verkocht en dat voor dit brood geen maxi- mumpriis geldt. De Minister van Landbouw heeft den bur- gemeesters kennis gegeven, dat deze beschik king zal worden ingetrokken, zoodra het blijkt, dat de bakkers niet steeds voldoende in de behoefte aan waterbrood voorzien. HOLLANDSCHE BOTER NIAAR ENGELAND. Volgens een Renter-telegram uit Londen werdi in het Lagerhuis de vraag gesteld of omlangs grobie voedselvoorraden in 'Nederl. waren gekocht met conditie, dat ze op Neder- landsche schepen zouden worden getranspor- teerd, waarop Mc. Cundy, secretaris van het voedisel-department, bevestigde, dat 'n groote hoeveelheid boter ontlanigs in Nederland is gekocht, maar dat er biji de transacts geen andere conditie is gemaakt dtan alleen c.i.f. en betalinig in Engelsch geld. 'De boter was daarom door de verkoopers-zelf verscheept, die ongetwijfeld op de voordeeligste aanbie- ding van die stoojnvaartTijnen waren: inge- gaan. GEMENQP NIEUWS. MANNELIJKE EN VROUWELIJKE AMBTENAREN. De< commissie, belast met een onderzoek naarV xeorganisatie van den Civil Service, heeft verslag nitgebracht en van beteekems hicrin is, dat de commissie een gelijke beta- ling en een volKomen gelijkiaiid van positie wil voor mannelijke en vrouoWijke ambtena- ren. Ook de bevordering van vrouwen in hoogere administratieve ambten zou aan die der tnannen gelijk moeten zijn. DE STAKING IN) DE HAVENS. Het sleepbootpdrsoneel den dienst opgezegd. In een ie Rottierd'am gehouden vergadering der Cmntmissie tot regeling van loon- en ar- beidsvoorwaarden in de Rijn- en binnenvaart is in1 verband met de slapte in het bedrijf als gevolg van de transporrarbeidersstaking, be- sleepschepen den dienst op te.zeggen, tegen 6 Maart a.s. De voorraden Chilisapeter. Uit de provincie komen benchten omtrent een tetoort in enkele landbouwstreken aan chi- lisalpeter voor de bemesting. Een cooperatie- vc Tandbouwervereeniging zou aan enkele le- den hebben verkl'aard, dat zoolang de haven- staking aanhoudt, het niet mogelijk zou zijn chilisalpeter te leveren. Een dtergelijk gebrek zou voor verschillende oogsten de ernstige gevolgen ikumnem hebben en dus ook alter minst bevordelijik zijn voor een dialing van de te-ensmi ddeleapr ijzen. In verband! met een en ander heeft men zich gewend' tot de directie der Centrate Gua- nafabrieken, die het volgende mededeelde: „Op het oogenblik is er geen gevaar, dat et igebrek zal komen aan deze meststof. in het bijzondfer niet voor't groot-landbedrijf, aan- gezien de chilisalpeter in hoofdzaak door de vtrbruikers reeds in voorraad ts genomen. Alleen voor het tuinbouwbedrij f en de voor- jaarsgewassen zou nadeel kunnen ontstaan indien de staking lang duurt." De „Prinses Juliana", welke van morgen moest vertrekken, blijft in de haven. Het ver- trek is tot nader order uitgesteld. Op 6 Maart wordt de „Grotius" te Amsterdam toinnen verwacht. Als de stalking dan nog niet is opgeheven, zal de begage van de passagiers niet kunnen worden gelost. Een -iolidariteitsstaking. De firm a Bon tamps aan- de Prinsengracbt, te Amsterdam, die een papierfabriek exploi- teert, kreeg gistermiddag een schuit aan met papier, dat uit een veem was gehaald. De arbeiders der fabriek, vijtftien1 in getal, waar- van enkele reeds jaren lang bij: de firtna in dienst waren:, zagen in het losseni der schuit ,besmet" werk en weigerden. Zij gingen daar- op in stalking. 'De directie en het kantoorper- soneel hebben onder politae-toezicht de schuit gelost. De stakers maakten het den workers lastig en een kreeg klappen. 'De politic dreef de mendgte uiteen, waarna het kantoorperso- neel per auto naar huis is gcbracht. De gemeenlewerklieden. Gisteravond heeft de .Amsterdausche Fede- ratie van Personeel in Openbaren Dienst ver- gaderd'. De volgende motie is aangenomen De vergadering, besprekende den strijd der transportartoei- ders ziet in dezen strijld hef plaatsen der ab solute macht der patsroonsklasse tegenover de arbeidersklasse, verklaart dat door uitbreiding der staking de machtspositie der arbeiders wordt ver- groot, verklaart, dat' geen „besmet" werk mag worden verricht, en' telkens, zoo mogelijk in overleg met de organisatie en met het sta- kingscomite, dit moet worden geweigerd, roept de gmeentewerklieden op, zich te vereenigen met dit standpunt om zoo spoedig moge'ijk zich te scharen in de gelederen der transportarbeiders draagt het bestuur op, in overleg met de stakingsleid'ng der Federatie van Transport arbeiders het tijdistip te bespreken, van uit breiding van den strijld in ait verband, om daarna direct de leden ter vergadering te roe- pen om zich over dezen strijd uit te spreken, besluit, in afwachting daarvan, krachtig fi- nancieel de stakers te steunen. De vergadering was door ongeveer 1000 man bezocht. De heeren Bouwman uit Rotterdam SchuTp hefcbeB het woerif gevoerd. In een te Rotterdam gehouden vergadering der Commissie tot regding van- loon- en' ar- beidsvoorwa arden in de Rijn- en binnenvaart is in verband1 met de slapte in het bedrijf als gevolg van de transportarbeidersstaking, be- sloten al het personeel van sleepbooterr en sleepschepen den dienst op te zeggen, tegen Zaterdag 6 Maart a.s. Te Amsterdam liggo thans 18 zeil- en 65 stoomschepen, te Rotterdam 41 zeil- en 100 stoomschepen. Slechts op de „Justesen", „La- gos" en „Juno" wordt met eigen bemanning gewerkt. In de A'damsche havens zijn heden aan- gekomen het Japansche Stoomschip „Jinsho Mianr" met een lading tabak van Java en het stoomschip „Hebe" der Kon. Ned. Stoomboot- Mij. met igemengde lading van' Midd. Zee ha vens. Deze schepen hebben ligplaats gekregen resp. aan Sumatrakade en Surinamekade. Gisteren vertrokken ledigscheeps het s.s. „Vliestroom" van de Hollandsche Stoomboot- Mij, naar Newcastle en't Duitsche s.s. „Ober- prasident Delbruck" naar Emden. iDe Nederlandsche Federatie van Handels- personeel vraagt in ,;een ernstig woord" aan de kantoorbedienden m het H'avenbedrijf geen onderkruipersweik meer te doen. Wagonladingen en stukgoederen, die be- stemid zijn voor uitvoer over zee, worden tot nader order niet ten vervoer aangenomen. 'oensdag den Ned'. Federatieven Bond van Transport- Wo igenm avond heeft't hoofdbestuur van arbeiders van het afdeelingsbestuur te Giro- ningen een telegram ontvangeu, luidende, dat aan schepen' met ijzer geladen voor Rot terdam bestemd, geweigerd werd te lossen. De schepen, die vervolgens naar Groningen gingen, hebben daar eveneens niet gelost. Volgens het telegram zouden thans onder- kruipers van Hoogzai^i, Winschoten en Peke- la aan het lossen zijiL Aan het Verbindingskanaal te Groningen waren 2 sleepkranen gearriveerd welke gela den moesten worden met oud ijzer. Daartoe arriveerde 2 tjalken. De Groninger trans portarbeiders maakten bezwaren t°gen 't la den, omdat reeds vtrgeefs getracht was in Delfzijl die schepen te laden. De havenarbei- ders in Delfzijl beweerden dat het oud-ijzer bestemd was voor Rotterdam en om die reden wilde men niet laden. Thans wordt onder po- litietoezicht het werk verricht. De theepakkers, werkzaam in het Nieuwe Dok te Amsterdam hebben den arbeid neerge- legd. De stalking ornvali bijna het geheele per soneel, ongeveer 50 man. Op een papierfabriek aan de Prinsen gradit bij; de Westermarkt te A'dam, zijn 15 werkliedea in staking gegaan, omdat zij geen „besmet" werk wilden verrichten:. Voedselvoorraden voor Engeland. IDe melkfabriek „Neerlandia te Weesp tracht haar gecondenseerde mellk naar Enge land te verzenden met een klipper, getegen aan de spo'orbrug over het Merwedekanaal, waarheen' de melkschuiten der fabriek ze ver- voeren. Amsterdamsche stakers poogden te vergeefs de arbeiders te bewegen't werk neer te leggen. De arbeid werd echter onder sterk politietoezicht voortgezet. Langs het kanaal wordt door stakers gepost. DE POST EN DE STAKING. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend dat, in verband met de staking in het havenbedrijf te Amsterdam en te Rotterdam tot nader bericht, geen aan- geteekende stukken voor verzending per zee- post naar Nederlandsch Oost- en West-Indig zullen worden aangenomen. De reeds ter post bezorgde aangeteekende stukken. voorzien van een aanwijzing „per zeepost zullen aan de afzenders worden te- ruggeven. De op de kantoren aanwezige ge- wone correspondence, voorzien van die aan wijzing, zal, zonder met port te worden be- zwaard, langs anderen wegen worden doorge- zondendie, welke nh 26 dezer ter post wordt bezorgd. voorzien van de aanwijzing „per zeepost'' zal, met port belast, worden doorge- zonden. Voorts zullen voorloopig geen aangeteeken de stukken ter verzending per „Koninklijke Hollandsche Lloyd" en „HollandAmerika Lijn" worden aangenomen. DE RECHTEN DER VRIJZINNIGEN. In de „Kerkklok" vinden wij een merkwaar- dige uitspraak van den Doetinchemschen pre- dikant C. M. Briet, die uiteenzet hoe hij be- keerd is tot een voorstander van het afstaan van predi'kbeurten door orthodoxe kerkeraden aan vrijzinnige predikanten. De Ned. Herv. Kerk toch is sedert de 17e eeuw van Belijde- niskerk geworden tot volkskerk en de' regle- menten dier kerk kennen aan de vrijzinnige gelijke rechten toe als aan de redhtzinnigen. Bovendien velen kennen het modemisme niet anders dan zooals het v6or 30 jaar was, toen het niets dan slooperswerk deed. Maar het is van karakter veranderd en de beste vertegen- woordigers willen niets anders dan opbou- wend werk doen. Hoewel schrijver in geen en- kel opzicht van overtuiging veranderd is, meent hij dat de rechtzinnigen de rechten der modemen hebben te erkennen. AAN DEN KETT1NG GELEGD. In den nacht van 16 op 17 Februari ont- moette het Duitsche stoomschip „Desdemoi", op 5 mijl afstand van Goeree, het Fransche motorschip „Comafran L." dat met defecte motor hulpeloos ronddreef en om hulp seinde. De „Desdemoi" stevende naar het Fransche schip en sleepte het naar de reede van Vlis- singern, waar het in de binnenhaven werd op- gtnomen. De reederij en de kapitein van het Duitsche schip, dat thans te Antwerpen ligt, meene recht te hebiben op, naar men verneemt een hulploon van f 60.000. Daar op her- haaLde aanschrijtving aan de Fransche ree- ders, lirma Fontaine en Co., te Parijs, geen taal of teeken werd vernomen, is het schip Woensdag door een deurwaarder te Vlissin- gen aan den ketting gelegd. ZUIDERZEE. Het Heenyaadschap te Wieringen heeft aan de directie der Zuiderzeewerken te Den Haag in huur afgestaan enkele perceelem dijk en landerijen, welke moeteh dienen tot stapel- p.aats van steenen en rijshout benoocfigd voor de drooglegging der Zuiderzee. Ook van particulieren zijn landerijen voor dat doel gehuurd. VERDW1JNEND NATUURSCHOON. In verschillende Watterlndsche polders word't een' motor aangebracht voor electrische bemaling. Daarvoor is onlangs te Durger- ■dam de watermolen van bet Die weggebroken er. geschiedt mi hetzelfde met de Blijkmeer te HoJysloot. BLOEDIGE TWIST. J. P. en W. D.. te Berlicum, kregen ruzie in een1 herberg. Nadat beiden het cafe verla- ten hadden vond men, na eenigen tijd, J. P. liggen met messteken in het hoofd. Zijh toe- stand is levensgevaarlijk. W. D. is gearres- teerd. VEREENIG1NG BEURS VOOR DEN DIAMANTHANDEL. In de gisteren gehouden vergadering van de bovengenoemde vereeniging werd het voorstel van den heer Alex Bolemans om de vrouwen tot de vereeniging toe te la ten, ver- worpen met 100 stemmen tegen en 30 stem- men voor. SPAANSCHE GR1EP. De Spaansche Griep begint zich in de mijn- streek uit te breiden. Te Heerlen zijn talrijke personen aangetast en dt-den zich enkele ge- vallen met doodelijken afloop voor. Evenzoo te Maastricht waar de ziekte ook meerdere slachtoffers maakte. In Beek, Huisberg, Val- kenburg, lloensbroek, Terwinselen en Gul- pen doet zich ook de ziekte in steeds grooo- tere mate voor. DE DIEFSTALLEN IN HET DEMOB1LISATIEKAMP. In verband met de diefstallen in het demo- bilisatiekamp te Huis ter Hide schijnen niet minder dan circa 200 militairen betrokken te zijn. Nog talrijke arrestaties zijn te wachten. De diefstallen zijn zeer in de hand gewerkt door het gebrek aan contrdle bij de toezen- din van 4e verschillende materialcn, wapens en munitie, die na de demobilisatie als over- tollig naar het kamp werden teruggezonden. Het moet in 6en woord een janboel geweest zijn en de commandant van het kamp, wien hiervan geen verwijt kan worden gemaakt, miste elke gelegenheid om te kunnen nagaan wat de verschillende zendingen eigenlijk be- vatten en in welke hoeveelheid. DE OUDtKLXJMSKtiN I t VOOR VtRi-'Lt.ruur.iN. In verband met ue omsianuigneid, dat zich ui tie xranKzumigeu-zwaxzniiiigcugcsuciueu tal van paueuien uevmueu, cue geteuiugd ziju toi een reuieuitKeeiiug xraaiteus ue iu- vauuueitswet eu xiatnieus ue uuueruoms- wet, is, naar aan ueu. iiateu van z.uiu-tnoi- tanu ouiangs oieeic, ue vraag gerezen, oi ueze renteoeuragen ten goeue mogen Komen aan Ue oetroKxcu gemeeuien. llet komt Ueu. buuen in het algemeen bil- lijk voor, en ook in overeeastemmmg met ueu geest aer Armenwet, dat ue mvanuuets- ot ue uuderdomsrente waarop een voor reKemng eener gem een te in een gesticht verpteegue KranKzinnige of zwakzinnige aanspraak neeit, in mindermg worden georacnt van de kosten zijner verpiegmg, met uie nverstande dan dat die bate volgens de voorwaarden der subsi- diereeHngen van Kijk en Provuiae, naar de in die regelingen aangegeven verhouding, tus- schen Kijk, Provincie en Uemeente zal moeten worden verdeeld. intusschen zou er, naar het Ged. Staten wil voorkomen, wel geen bezwaar tegen kun nen bestaan om, in overleg met de gesticnts- besturen, een deel der rente, b.v. eeu bedrag van 0.25 of 0.50 per week van de ver- pleegde rentetrekkers tot het koopen van ver- snaperingen ten goedc te laten komen. Zij hetmen mitsUien burgemeesters en Wet- houders der gemeenten in deze provincie uit- geuoodigd in voorkomende gevailen maatre- gelen in bedoelden zin te nemen. HOLLANDSCHE MELK NAAR DU1TSCHLAND. Naar vernomen wordt bedraagt de hoeveel heid melk, welke door ons land naar Duitsch- land geleverd wordt, momenteel dagelijks' nog maar 30.000 Liter. Het ligt echter in't voor- nemen, om deze hoeveelheid, welke thans door eeu 5-tal fabrieken in Brabant geleverd wordt in begin Maart op te voeien tot 40.000 L per dag, en in dat geval ook i. rdere fabrieken voor de levering aan te wijzi In verband met een en anuer, en ten ein de financieele zijde van deze export-aangelegenheid, zoowel als de consenten-regeling nader te behande- len, bevindt, naar ons werd medegedeeld, de voorzitter van het Zuivelkantoor, de heer O. Reifsma, zich momenteel te Berlijn. Wat de leveringen door de Brabantsche fabrieken betreft, vemamen wij "nog, dat deze reeds eerder eene aanvang hadden kunnen nemen, doch dat eei-st het wachten was op de benoodigde spoorwagens en daarna op de geldstorting van Duitschland, aangezien overeengekomen was, dat er steeds voor een leveringstijdperk van circa 14 dagen, de gel- den vooruit zouden geremitteerd worden. De eerste remise van 100.000 kwam naar ons verzekerd werd, begin der vorige week bin- nen, waarna onmiddellijk order gegeven werd, den eersten melktrein naar Duitschland te doen afgaan. Voor deze week betaalt Duitschland een prijs van 16 cent per Liter, verhoogd met 4 cent per L. voor bussenhuur en transportkos- ten. De levering omvat voorloopig het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied. BEDRIJFSMOEILIJKHEDEN DER NED. INDUSTRIE. Hedenavond vergaderde het department 's-Gravenhage van de Maatschappij van Nij- verheid. De Rijksnijverheidsconsulent, de heer ir. F. Begemann, hield een voordracht over „De vooruitgang en tijdeiijke bedrijtsmoeilijkheden van de Nederlandsche industrie." Spr. betoogde, dat het slechts van een goe- de samenwerking van alien die daarbij be trokken zijn, afhangt om onze industrie die er in haar geheel goed voorstaat tot een grooten en belangrijken bloei te brengen. (Corr. Bur.) PLAATSELIJKE KEUZE. Twee duizend vijfhonderd vereenigingen van allerlei aard hebben nu reeds adhaesie betuigd aan het Adres van den Raad van Ne- gen van den Nationalen Bond voor Plaatse- lijke Keuze, die bij de Tweede Kamer aan- drong het Wetsvoorstel-Rutgers krachtig te steunen en tot wet te vefheffen. Ook waren van vijf en negen openbare ver- gaderingen moties van sympathie ingekomen- Behalve die van Leeuwarden en Emmen heeft nu ook de Gemeenteraad van Helder ad-haesie betuigd met het Wetsvoorstel- Rutgers. AFSCHAFFING VAN EEN KFRMIS. 'Bij de behandeling van het voorstel der gemeente Goudla, tot drooglegging der ker mis werd een voorstel MuyJwijk lot algeheeie afsChaffing der kennds aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. AAiNB E HOUDE N W EG E NS VERDUfSTERING. In een hotel te -Amhtra is aangyhouden de procuratiehouder i! uit Amsterdam, wiens epspo: tng was verzocut wegens verduistering van I 3600. 3>EM>0€RATISEiniNG VAN I>1: GHONDWET. Het rapport van de commissie van ad vies over de democratiseeriug van de ondwet, ingesteld dooi de Liberate Unio, is thans, naar het Vad. meldt, aan het hoofdbestuur uitgebracht. De commissie, waarin' Zttin.: heM n de heeren H. P. J. Bloemens, t. G. A. Boon, dr. C. Lely, mr. E. E. van Raalte, mr. dr. H. J. Romeijn, A. Smit Jz., prof. mr. J. E Heeres en mr. P. Rink, da It listen als leden van het hoofdbestuur, concludeert o.m. dat bij de a.s. herziening, die aemocratiseering van de Grondwet heeft te beoogon, tea: nadere regeling van de troonsopvol^ing het stelsel van erfopvolging verlaten worden, niet alleen wat de zijlinie maar na de troonsbostijging van Prinses Juliana ook wat tie reohte l\jn betreft en de troonopvolger in het vervolg benoemdi worde recbtstreeks door de Staten- Generaal. De Eerste Kamer worde afgeschaft; het algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet geregeld op gelijke wijze als het mannenkies- recht; de grondwettelijke leeftijdsgrens voor de kiesbevoegdheid bepaald op 21 jaar en het aantal leden der Staten-Generaal g- bracht op tweehonderd. Bepaald worde, dat de Staten-Generaal uit eigen recht samen komen en hun zitting instede van jaarlajks te worden geopend en gesloten, voortduurt gedurende bet geheele vierjarig tijdperk (behoudens. ontbinding). Het fitandpunt worde aanvaard, dat in- voering van het referendum, als in werkelijk- heid ondemocratisch en niet in, overeenstem- ming met-onze parlement&ire instellingen, niet is aan te bevelen, en vtel minder nog het Voiksinitiatief, maar de methode voor het brengen van veranderingen in de Grondwet worde vereenvoudigd in dier voege, dat indien al aanstonds ten minste 3/4 van het aantal leden, waaruit de Staten-Generaal bestaat, zich voor de verandering verklaart, Kamer- ontbinding niet langer wordt vereisoht. Teh aanzien van de buitenlandsche betrek- kingen wordt aanbevolen de installing eener commissie door en uit de Staten-Generaal in de Grondwet gebiedend voorgeschreven; be paald dat oorlog niet wordt verklaard en vr'e- de niet wordt gesloten dan krachtens besluit van :de Staten-Generaal, en dat geen enkel tractaat met eenige buitenlandsche mogend- heicl wordt bekrachtigd dan na goedikeui ng van de Staten-Generaal. HET CENTRALEN CONVENT DER ANTI-REVOLUTIONNAIREN. De „Standaard" bevat in den vorm van een circulaire aan de anti-revolutionnaire kies- vereenigingen, het verslag van het Centralen Convent, gehouden te Utrecht onder voorzit- ttrschap van den heer H. Colijn. Deze hield een openingsrede. Aan de orde kwam daarna het rapport der commissie, door het Centraal Comite be- noemd inzake de Grondwetsberziening. Prof. Anema, voorzitter dier commissie. leidde de besprekingen in, waaraan werd deelgenomen o. a. door de heeren J. F. Heemskerk, prof. Bavinck, van der Wal, de Bruijn, de Waal Maleh.t. ir. van Moore (Arnhem) en mr. Gerbrmidy (Sneek). De heer H. Colijn sprak er zijn verwonde- ring over uit, dat het deel van net rapport, handelende over de Scheiding van K en Staat, zoo weinig werd besproken: id gedacht, dat dit juist het meest d r trekken.zou. Spreker vraagt naa kenis van de woorden: „de rechh lijkheid der kerken haar autonomic en our- gerrechtelijke gevolgen harer bepalingen". Kan daar niet iets onder gebracht worden wat er niet ondersbehoort; spreker denkt b.v. aan de Mormonen Verder wenscht :;pr. te vragen wat de Kerk „zijdclings aangaat". Bv. het huwelijksrecht, de dienstplicht. De regeering zal over dit zijdelingsch verband moeten beslissen, maar mist daartoe het or- gaan. Aan het slot van dit hoofdstuk oordeelt de commissie, dat de anti-revolutionnaire partij een actie om de financieele scheiding van Kerk en Staat bij de koinende grondweUiier- ziening aanhangig te maken, niet beginnen moet, dan na daarover eerst geraadpleegd te hebben de andere Christelijke Staatspartijen en na met deze partijen tot overeenstemming te zijn gekomen over de beste wijze, waarop dit vraagstuk kan worden opgelost. Dat is 'n advies van zuiver politieke strekking, dat door de kiesvereenigingen wel met ernst mag worden overwogen. Spreker's persoon- lijk gevoelen is, dat men inderdaad naar overeenstemming met de andere partijen moet zoeken, doch, desnoods moeten we zelfstan- dig optreden. Doch daarbij dient wel in het oog gehouden te worden, dat dit voor de po sitie van onze partij in de toekomst wel eens ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Prof. Anema gaf een uitvoerige repliek, waarna prof. H H. Kuyper het woord voer- de. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan inleiders en 9prekers en vestigde nogmaals de aandacht van de kiesvereenigingen op het hoog gevicht voor de partij van een cventu- eel zelfstandige actie inzake de financieele scheiding van Kerk en Staat. Dit punt mag de aandacht niet ontgaande kiesvereenigin gen moeten helder inzien wat de gevolgen van zelfstandig optreden kunnen worden. Namens het Convent werd gedurende de vergadeiing een telegram gezonden aau dr. A Kuyper, om hem geluk met zijn beterschap rn vol led ig herstel toe te wenschen. BRANDJ'E OP HET JAARBEURS- TERREINi. Dinsdagavond ontstond op het Jaarbeurs- terrein aan het Vredenburg te Utrecht, in een der stands een begin van brand, ontstaan doordat een houten dak van een bakkersoven, die electrisch verwarmd word't, vlam had ge- vat. Het brandje is met enkele enuners water door d« brandweer gebluacht. DE KONINIGIN NAAR DE JAARB'EURS. Per Staatsspoortrein van 12 uur 34 begaf H. M. de Koningin zich gistermiddag ander- maal naar Utrecht tot het brengen van een bezoek aan de Jaarbeurs. Diana a 1 bestond' 'Hr. 'Mis. gevolg uit de Groot-mcesteresse barones Melvil van Lyn- den, hofdame barones Sloet van Marxveld, op per-hofmaarschalk graaf Van Bylandit, par- ticulier-secretaris baron van Geeii en adju- dant. Kapitein Gey van Pitiius. Ten 6 uur 25 werd Hare Majesteit in de residence terugverwacht. DISTR1BUTIE EN RANTSOENEERINO. REGEERINGSBLOEM VOOR BESCHUITBEREIDING. Uitsluitend aan bakkers, die gewoon zijn beschuit te bakken, zal, indien zij dit wen schen, door het Rijksbureau voor de Distribu te van Graan en Meel Rtgecringsbloem ten behoeve van de beschuitbcreiding worden verstrekt. De verstrekking zal gelden voor ongeveer 36 dagen, aanvangende op een nader te bepa- len dag in Maart. Aanvragen zoo spoedig mogelijk en uiter- lijk v66r 3 Maart, bij den secretaris van den Bond van Beschuitfabrikanten in Nederland, Mauritsstraat 2, te Dordrecht. AANKOOP VAN VfE De „Standaard'' vemeemt, dat de regeering eerstdaags aan de veehandelaren opmeuw toestemming zal geven om op dezelfde wijze als dit eenige maanden geleden gekchiedae, vee voor Belgie in Nederland te gaan koo pen. NIEUWE VERBINDING MET URK. Men meldt van Uric De A'lg. Scheepvaart-Maatschappij „Fle- vo" te Leimner, is, bij eenige nn acwerking van autonteiten, vooriiemens met haar passa giers- en goeaerenboot „l ievo" 't eiiand Urk in het trajett LemmerEnkhuizen op te ne men. De Urkers zuilen hiermtde ten zeerate gcbaat zijn, aangezien er een nieuwe verbin- aing woixit gtscnapen, welke te Lemmer pei tram en boot aansiuiting geeit met het gelice le Noorden, terwijl de gelegenheid naar i- van Enkhuizen thans eeumaal daags hierdoor wordt verdubbeld. DE PR1JZEN VAN STEEN- EN BRU1NKOOL. Naar wordt meaegedeeid zal m t 1 Maart a.s. door het Centraai Verrtkeu;.. utoor voor Brandstofien te s-Gravennagt ruim 10 pet. hoogere prijs voor steetikob a i-n i u I kolen moeten worden berekend„e,..n de Lun- burgsche, maar vooral ook do ojueniaudsctie prijzen, een beiangrijke verhooging lieOixn onoergaan. De prijzen voor huisbrand, die, zooals be kend, thaus op basis van de Limburgsche koienprijzen worden berekend, ook als de ei- gennjke atlevermgen plaats hebben in buiten landsche kolen ot in gaslabriek-cokes, welke eveneens uit buitenlanosctie kolen is vervaar- digd, blijven tot 1 April a.s. oagewijzigd. DE HOOFDREDACT1E VAN „DE. STANDAAKD". Naar „Ons Noorden" uit betrouwbare bron verneemt, zal het A.R. Kamerlid A. Zijl- stra, hoofdredacteur van „de Nieuwe Prov. G/on Crt.", worden benoemd tot redacteur aan „De Standaard", met de bedoeling dat hij eventueel de opvolger zal zijn van dr. Kuyper, als hoofdredacteur van het anti-revo lutionnaire hoofdorgaan. KORTE BERICHTEN. Te Hengeio heboen de gemeeutearbei- ders nader met groote meerderneki van sieni- men besict' n niet te staken, oak al wordt het ontslag iosse arbeiders gehanuhaaid. legen't lid van den Kaad der gemmi- te Leerdam, A. G. J. El., arts, is wegens met nader te noeinen handeungen, ouiscnreven hij art. 251 bis Wetbodk van Slralrecht,- proces- verbaal opgemaakt. De Uuitsche sleepboot „Fair,Play 7" is te IJmuiden aangekomen met de opvarender. van den Duitschen hulk „Canton", welke van Bremerhafen naar Dordrecht werd gesleept om gesloopt te worden en vermoedelijk hij het Haaks vuurschip is gezonken. Een ingezetene van Harlingen, die in Juni 1911 een brielkaart naar Antwerpen verzond, heett deze thans als onbestelbaar terug ontvangen. Uit Amnem seint men dat de politie al- daar een in hotel gearresteerd heelt H. S., procuratiehouder te Amsterdam verdacht van verduistering van 3600. In een tuin te Leur zijn dicht onder den beganen grond twee gave geraamten van vol- wassenen en een van een kind gevonden. Voor zoover bekend is, heeft dit terrein nooit als begraafplaats dienst gedaan, De dispensatie van het verbod tot uit voer van levende runderen zal voortaan ook gelden voor fokstieren. Naar vernomen wordt is voor een hengst van de heeren J. van Schaik en A. van Wou- denbergh te Houten tevergeefs de kapitale som van 18000 geboden. Door het HeemraadsChap te Wieringen is aan de directie der Zuiderzeewerken te Den Elaag in huur afgestaan enkele perceelen dij- ken en landerijen welke moeten dienen tot stapelplaaltsen voor steenen en rijsthout, be- noodigd voor de drooglegging der Zuiderzee. Te Texd heeft zich een geval van dyph- teritis met doodelijken afloop voorgedaan. Voor den anti-revolutionnairen raadsze- tel te Groningen in de vacature-Den Haan, heeft ook de heer mr. F. Fernhout bedankt. Thans is aan de beurt de heer P. Schelling.- Te Heerenveen is aangehouden eeii paik- huisknecht, die ten nadeele van zijn patroon een hoeveelheid mollenvellen wegnam en deze weer verkocht aanzijn patroon. r De gemeenteraad van Amsterdam heeft met het oog op het hangend conflict in de too- neelwereld, op voorstel van- den heer Van den Bergh, met 13 tegen 17 stemmen besloten de behanddling der voordracht tot benoeming van een huurder van den Stadsschouwburg uit te stellen. De gemeenteraad van Amsterdam be- sloot tot het doen aanleggep van een zestal sportterreinen. Te Leende is dezer dagen van een smokkelbende een kudde sdhapen van 50 stuks door de rijksambtenaren in beslag ge nomen wegens ongedekt vervoer. Een ingezetene van Dreumel deed gis teren aangifte van de geboorte van zijn 20ste Wn'd.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2