Honderd tiro en twfntlgste Jaarpag. Jb E 11LLET0JN. De Jioeve in't Broek. Vrijdag 27 Febrnart &RQV1NQ&AL NIEMW& RAAD VAN IHARENCARSFEL. De raad dezer gem. vergaderde Woensdag- middag. Afwezig de heer Bakker. Van het hoofd der school te Kerkbuurt was bericht ingekomen dat op 15 Jan. het aantal leerlingeni 152 was waardoor een vierde leer- kiacht noodig is. Diverse circulaires betreffende verbetering van ambtenaarssalarissen kwamen bij' verdere voorstellen van B. en W. aan de orde. Op de circulaire betreffende regeling sala- rissen ambtenaren burgelijiken stand, werd' be sloten aan Ged. Staten mee <te deelen dat er voor verhooging geen termen zijn. Wat het verhoogen van schoolgeld betreft waarvan ook in dit stulk wordt gesproken, werd meege- deeld dat dit hier reeds itiamelijk hoog is zoo- dat het B. en W. niet gewenscht voorkomt de- ze nog hooger te brengen. Van d secretaris van de keunngsdienst was -.i icht ingekomen, dat een voorstel itot verhooging van ikeurloonen kan worden tege- moet gezien, in verband met de verhoogde sa- larissen. Goedgekeurd waren terug gekomen de be- sluiten betreffende woninghuurbepaling voor hoofden van scholen, op de koliieren school- geld 4de ikwartaal, op het suppl. kohier H. O. op de tijdeliikc kasgeldleendng groot 1000, op de betalingen uit onzoorzien, en enkele 6uppi. begrootingen in verband met verhoo- gingen van salarissen. Niet goedgekeurd is de verordening rege- lcnde de betaling van onderwijzerssalarissen. Daarin werden op voorstel van' Ged. Staten de volgende veranderingen aangebracht. le uitkeering bdj ziekte een jaar vol en een half jaar half en niet'm vol jaartezamen. 2e. Bij zwangerschap van een gehuwd onderwijzeres 3 maanden daarvoor en twee maand'en daar- na met beheoud van vol salaris. De raad had destijds half saiaris gewild. 3e. Ongevraagd eervol ontslag aan een ge huwd onderwijzeres is niet geoorloofd. Daar- omtrent kiwanx niets in de verordening voor. 4e. iMfeerdere voordeelen Voor militairen. 5e. Vaststelling der verordening op 1 Jan. 1919 en nieti op de dag der vaststelling. ,Nla eenige besprekingen werd op bet adres van Ransdorp alwijzend beschikt. Uit Schagen was een1 danikbetuiging inge kooien voor de verleende supsidie voor de Landbouwtentoonstell ing. iBericht was ingekomen dat van de keu- ringsdienst de ontvangsten bedragen hebben aan keurloonen f 1135.7314 terwijll de kosten waren 1548.25. Aan het takort zal deze gem. hebben bij te dragen ruim 60. ifjit Warmenhuizen was bericht ingekomen dat de gasprijs met een cent verhoogd zal moeten worden. 'Nlaar aanleiding van het 4aatste raadsver- slag van Warmenhuizen waarin gezegd werd, dat de prijs zoo geregeld moet worden dat er 15<K) 's jaars in de gemeentakas Vloeit, wat in strijdl zou zijn met de overeenkomst, hebben B en W. een schrijven gericht. In het ant- woordi werd echter meegedeeld1 dat de wet- houder die dat gezegd heeft hiermee abuis had. iBesloten werd de verhooging te aanvaar- den De heer Francis vond het alleszins bil- lijik dat het tekort dat die gemeente de eerste jaren had, wordt ingehaald. Beridht kwam in1 dat over Dec. 15472 M' gas vetbrufit is, ovcx 1919 fcotaal 138665 M' waardoor de gemeente een' reductie ontvangt van 686.65. Op liat bekende adres van het gemeentebe- stuur van Schagen wend besloten adhaesie te betuigen. Van den heer Van Latum, de aannemer van de school te Waarland was bericht in gekomen dat het opleggea van een boete van 600 zijns inziens met gemot-iveerd is. Er waren z.i. voor de te.date oplevering van het werk wel motieven. Voorzitter merkte op dat niet alles waar is wat in het schrijven gezegd wordt, doch dat 29) iDaar beneden tusschen de donkere linden lag het huis van zijn moeder. Ee nenkel licht- je schiterde even slaperig door een opening tusschen de twijgen en daarbij zat zij nu zeker wel en treurde over haar verloren zoon. Maar die stond daar boven, breidde van verlangen zijn armen uit en kon toch niet bij haar ko men. Slechta een paar honderd schreden scheidden hen van elkander, maar die paar honderd schreden waren verder, dan het einde der wereld. En terwijl hij zoo stond en naar het lichtje keek, verduisterde zich zijn blik en een paar diikke tranen vloeiden langzaam over zijn gezicht. Maar hijl schaamde zich ex niet voor, want hij was immers alleen? „Kom Slowiek", zei hij eindelijk, „laten wij weer gaan vanwaar wij gekomen zijn. Naar moeder mogen wij niet, onze kleme bosch- nimph hebben wij ook niet gezien, dus wat moeten wij hier nog?" Maar Slowik deed, als hoorde hij niets. Hij etond voor de berk met de gladde staart stijt uitgestrekt, de rechtervoorpoot opgetrokken, alsof er onder de overhangende twijgen een stuk wild was. Toen ging Jan naar hem toe om te zien, wat hij daar voor zich had. En toen hij voorzichtig de twijgen uit elkander hoog was het hem als zag hij een spookver- echijning. Da.tr lag tegen den stam van den berk aangeleucd het meisje, dat hij op zijn weg was gaan zoeken Zij zag er zeer won- derlijk uit. Haar kleedje bestoven en aan de eene voet een kous, dc andere blootvoets Dat zag hij alles heel duidelijk, ook dat zij hi diepen slaap de oogen gesloten had, maar hij waagde nauwelijks te ademen uit angst, dat het beeld voot- hem weer zou kunnen ver- vluchtigM.. Eij* MikHna hapM iu —writ B. en W. meaner te moeten voorstellen de boete op 200 te moeten bepalen. Nt eenige bespreking ging dc raad hiermee acooord. Een verzoek van de burgerwacht te 'tVeld om subsidie werd tot de voigemde vergadenng uitgesteldt omdat B. en1 W. geen; gelegen'heid haaden) dit verzoek onder oogen te zien. Naar aanleiding van verzoeken om winkel- sluiting te bevoraeren door het daarstelkn van een verordening werd besloten eeni zoo- dan ige verordening in het leven te roepen en daarin te bepalen dat Zondags na 12 uur al- le wimkels gesloten moeten zijh, behoudens enkele uitzonderingeji. Voor sluiling's avonds na 8 uur bleek in een voor de winieliers belegde vergadering '.t grootste gedeelte niet te gevoelen. Een voorstel van den heer Borst om't vem- ttn den geheelen Zondag te verbieden werd met 2 tegen 3 stemmen verworpen. Ter tafel kwamen hiema de volgende voor stellen: van B. en W. le. om de vergoeding voor Weeding voor den Veldwachter te brengen van 100 op 200. 2e. om 'n kasgeldleening aan te gaan van ten! hoogste 10.000. 3e. om Ged. Sta ten' te adviseeren niet tot verhooging van het salaris van de ambtenaren van den burgelij iken stand over te gaan. De heer Francis vond het salaris voor den veldwachter, groot 1000, te laag en zou daarom gaame zien dat dit gebracht werd op 1100 en de vergoeding voor Weeding van 100 op 150. Voorzitter wees op de verschillende emolu- menten waarvoor hiji gelegenheid krijgt. Eeni- gen tijld! werd' over dit punt nog gesproken ooch tan slotte ongewijzigd aangenomen. Ook de andere voorstellen.1 werden ongewei- zigd aanvaard Door de uitbreid'ing van het aantal kinde- ren aan de school te Kerkburnt is de school te Wein doch docrdat een nieuwe R.-K. school n het zicht is, is bijbouwen waarvan de kos- fcr. 15 a 18.000 zullen zijn niet ami te be- velen. Van het R.-K. kericbestuur te Tuitjehorn is nu die mededeeling ontvangen dat over een van de localen van het patronaategebouw mag worden beschikt voor een vergoeding van 3 per week. iDeze aanbieding werd alleszins billijk ge- oordeeld en daarom in dank aanvaard. In dit lokaal zijn banken en borden aanwe- zig waarvan het gebruik onder de huurprijs is inbegrepen. De heer de Vries merkte op, als er geen R.-K. school in het zicht was, hij' niettegen- staande de dure tijd' zou voorstellen1 te oou- wen. Nu is dit de meest pradische weg. Goedgevonden werd aan deze school een onderwijzeres te benoemen; een oproeping is inmiddels reeds geplaatst, waarop momenteel 2 sollicitaties zijn ingekomen. Voor bewezen diensten werd besloten aan het postpersoneel een gratificatie te verleenen van 60, De gratificatie is iets minder dan het vorig jaar, doch ook de werkzaamheden waren minder. Nadat nog eenige af- en overschnjvingen en betalingen uit onvoorzien waren geregeld, werd de vergadering gesloten. UIT OTERLEEK. E>e Tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" heeft de goede gedachte gehad een avond te spelen ten voordeele van hen, die tengevolge van den watersnood in het Zui- den van ons land schade hebben geleden. Den 26sten werd door haar opgevoerd: „Nanda", een dramatisch spel in 4 bedrijven, door Otto Zeegers, en „Een Mesalliance", blijspei in een bedrijf, door P. Laurent De zaal was zeer goed bezet en de opvoe- ring slaagde uitstekend. Vooral in „Nanda" werd zeer mooi spel geleverd en kreeg men de overtuiging, dat met emst gestudeerd was, zoodat een bezoek aan de uitvoering op a.s. Zondag wel aan te bevelen is. Met ge- acegen kon de secretaris van ,J<unst naar Kracht" meoedeelen, dat deze uitvoering 68, voor den watersnood had opgebracht. welk bedrag aan het Comite te Maastricht zal worden afgedragen. UIT BROEK. OP LANGENDIJK. worden en wendde het gezicht ter zijde, zoo dat er door een opening in het bladerdak een heidere lichtstraal der maan viel. loen kwam de blijde zekerheid over hem, dat het de levende werkelijkneid was die zien aan zijn oogen openbaarde, want hij zag, hoe om de halt geopende, roode lippen een giim- lach speelde en neel duidelijk noorde hij naar ademnalen. loen geheurde het als vanzelt, dat hij zich op een knie neerliet en zich voor- over bukte om haar op die roode lippen te kusseu. Maar zij opende halt in slaap nog sleehts heel even haar oogen om ze met een gelukzalig glimlachje dadelijk weer te sluiten, dan sloeg zij haar zachte armen om zijn hals, trok hem nog dicliter naar zich toe en kuste hem terug, Uartelijk en lang Nu was haar laatste wensch vervuld, hij was tot haar gekomen en boog zich over haar, maar zoo mooi had zij het zich in het geheel niet voorgesteld in haar kist te liggen en be-- graven te worden Plotseling echter maakte zij haar armen los, zij duwde hem van zich at en staarde hem met verschrikte oogen aan, als moest zij zich eerst langzaam uit den dood weder in het le ven terug vinden. Toen richtte zij zich op, streek zich de haren uit het gezicht en liet haar onzekeren blik in het rond gaan. Daar boven haar waren de twijgen van den berk, daar beneden lag de Broekhoeve en daar acht'er scheen de maan nog juist zoo on het water als tevoren en toen beving haar plotse ling het ellendig gevoel. dat zij altijd nog leeld-i, zij sloeg de handen voor't gezicht en begon bitter te schreien. Tiij was eerst volkomen radeloos, toen sloeg hij zijn arm om haar heen, maakte haar weer- strevende handen los, kuste haar en begon haar met zachte woorden te troosten. „Houd nu maar op met schreien meiske, en wees niet bang. Ik ben immers bij je en dan mag je toch niet bang zijn. Geloof me. Nie- mand zal aanraktn of wat aandoen als lk jjy ja tls ja «ij aaa liarf haM ala ik OEMENGD NIEUWS. EEN GEHEIMiZINiNIGE ZAAK. Het N. v. di. :Dag v. N. I. van 12 Jan. j.l gecft het volgende verhaal van „een geheim- zininige zaak Vrijdagavond laat liep te^Tandjong Pirok binnen't Ntederlandsalie s.s.' Tjilehoet, laas- teliiik komende van Saigon. Aan boord heeft zich 'n zeer zondterling ge- val voorgedaan, dat in breeder kring bekend dicnt te worden. Te meer waar naar wij; vernemen kans bestaat dat de hoogst eigenaardige kwestie in den doofpot zal worden gestopt. Wat ia er gebeura? Te Saigon scheepte zich in zekere heer B., een Indo van Soerabaja. die vermoedelijk in eerstgenoemde stad een oetrekking bekleedde. De heer B. had totaal geen bagagc bij zich, made echter met een zware, lange smalle krandjang, welk zonderling atuk bagage den gezagvoerder de vraag onuiokte of de heer B. met een' doodlkist reisde. Met heel veel moeitc werd de mand in de hubgewrongen en het schip vertroJc. iDe eerste dagen' der reis was de heer B. zwaar zeeziek en moest het bed houden. Op zekeren dag vatte de dokter het plan op om eens naar den zieke te gaan kijken. Onge- geneerd wandelde de medicua de hut binnen en vond den heer B. te kooi. In zijn gezel- schap bevond zich een jonge dame, naar schatting 18 jaren oud ,De dokter was zoo verbluft, dat hij ver- zuimde mededeeling te doen aan den kapitein van de aanwezigheid vain de onbekende pas sagieress. Maar een. toeval zou de zaak aan het licht brengen. De onderkaut van de hutdeur werd ge vormd door een rooster en op zekeren avond toen er licht brandde in de hut zagen bedienden door het rooster een paar dames- beenen. Een ©ntdeikiking, welke onverwijld aan den cerstcn officier werd gei apport^erd i Onmidderlijk werd een onderzoek mgesteid, doch de dame was niet in de hut. Geconsia teeid werd echter, dat de geheimzinnigc. mana tbans niete 'voog en ledig was. Waaruit de conclusie werd getrokken, dat de dame in de mand aan boord gebracht moest zijn. Weldra bleek dat de dame zich in een. kast had opgesloten, haar gewone schuilplaats, zoodra er onraad was. Een afdoende verklaring van' de zaak kon de heer B niet geven. hij ventelde vroeger schipbreuk te hebben' geleden, en daarom geen bagage meer te bezitten. jou, dan vragen wij niemand in de wereld toe- stemming maar wij blijven samen en jij wordt mijn vrouw. Nu heb ik weliswaar wel niets, maar misschien geeft Guzek mij zooveel, dat we leven kunnen. Later kan ik net bem weer teruggeven, want dan krijg ik immers mijn recin en dan is de Broeknoeve van mij, mijn eigen hoeve die daar in de diepte ligt waar tusschen de lindeboomen het licntje orandt Zij had hem tot het dlnde aangeboord, haar tranen had ze overwonnen en een oogen- buk klaarde haar gezichtje op als in zalige verwachtiug. Maar dan stootte zij hem weer van zich al. „Ja, maar om Godswil, dat gaat toch im mers nietlk ben immers Leentje Holder, de dochter van den jachtopziener Holder in Dlu- gossen 1" Hij maakte zijn arm van haar los, en staar de haar aan, als zat een spookgestalte aan zijn zijde. Dus dat was het geweest, wat zij toen bedoeld had? Dan, ja, dan had ze zeker wel gelijk ge had, toen ze zeide, dat hij niet moest navor- schen wie zij was. Hij wendde zich af en schoof onwillekeurig ecu eind van haar weg, want hij voelde een brok in zijn keel en hij wilde niet, dat zij zien zou hoe hem van ver- driet en ellende de tranen*in de oogen kwa- men. Maar zij legde die beweging andere uit, als een uiting van innerlijke afschuw. Toen stond zij op en zeide zachtjes met be- vende mond lk wist het wel ftog eenmaal ontving zij den lieven krulle- kop met een laatsten afscheidsblik en vergaf het hem want hij kon immers niet andere. Toen wendde zij zich stil af, om haar sombe- ren gang ten einde te brengen, maar de ge- zwollen voet weigerde haar den dienst en zij zonk met een zachte kreet van pijn in elkan der. Teen hij etch plotseling user heer „Waarheen wil je en wat heb je in den zin? „lk? Och God, ik weet het niet. Ik wil weg maar het schijnt wel, dat ik mijn voet zoo straks verstuiKt heb, toen ik wegliep van huis en toen ik over de tak viel. Maar nu heb ik werkeiijk geen tijd meer, want misschien heb ben zij net thuis al gemerkt en volgden ze mij al Ze wilde zich opnieuw opmaken om te gaan, maar de pijnnjike voet verdroeg het niet. loen ging zij weer zitten maar zij kon niet meer senreien. Nu kon zij met eens meer die paar honderd schreden naar het meer afleg- gen, en zoo'n onzegbare troosteloosheid kwam over haar, dat zij er geen tranen meer voor vond. tr kwam siechts een zacht gekerm uit haar borst op, en haar droge oogen staarden op de glanzende licntstrops in net meer, als om het water te smeeken naar haar toe te ko men, nu zij niet daar heen kon gaan Maar J an zat naast haar met z n arm hoofd vol verwarde gedachten. Hij zag het haar aan wat zij voor had en het sneed hem door het hart, dat zoo'n lief, joug schepseltje al sterven wilde. Ten slotte, al was dan ook alles tusschen hen uit: medelijden mocht hij toch temninste nog met haar hebben, dat kon toch niemand hem beletten? Dus kwam hij weer wat naderbij, greep haar hand en vroeg haar teeder om nu eens al het andere te vergeten waaraan zij toch im mers geen schuld had, en hem te zeggen, waarom ze toch zulk een vreeselijk besluit ge- nomen had. Ze keek hem eerst heel verwonderd aan, maar begon toen toch te vertellen. In het be gin wat verward en wat stamelend, zoodat hij er niet veel van begreep, daar zij veel bij hem als bekend veronderstelde, waarvan hij niets wist, maar toen kwam er klaarheid in haar relaas en hij kwam alles te weten wat er de laatste dagen was gebeurd. Hoe de oude Bog- dan bat had aangalagd ban tijn rachi op da Een uitvluchf, waaraan Wfjttaar geloof wendi gehecht. En men was zoo goed om den armen achipbreukeling het hoogst noodige te lteneneen scheermes, zeep, handdoeken, enz De dame in kwestie die op zoo mysicrieuse wijlze aan boond1 was gekomen, was een jonge Fran^aise uit Saigon, waar hare oudcrs nog leefden. Na de aankomst te Priok begonneni natuur- lijk de nfoeilijikheden. Reeds was een' telegra- fische bede om hulp van de oudere der d*n"» ontvangen. Joel at ing kon den heer B. niet worden ge- wtigcid', doch de dame werd met haar bege- leider ter besChikking van die politte gesteld, die het tweetal medienam. Ook het meisje had goen stukje bagage Wj zich. Wat er van het tweetal geworden is, kon onze zegsman ons niet mededeelen. De heer B die een credietbrief van eenige honder-, den guldens bij zich had moet echter weer op vrije voeten zijh gesteld. Wij bevelen het meisje aan in die bescher- ming van dm Franschen Consul hier ter ste- de. GEMEENTEDIENSTEN AAN PARTICULIEREN BEWEZEN. Aan B. en W. der gemeenten in de provin- cie Zuid-Holland is aoor Ged. Statm dier provincie toegezonden een afdruk van eene circulaire door den Minister van Binnenland- sche Zaken aan hun college gericht, betreffen de verhooging van den prijs van diensten door open bare lichamen aan derden bewezen. In die circulaire wordt er de aandacht op gevestigd, dat het streven der Regeering is de prijzen van diensten door dm Staat aan par- ticulierm bewezm, zoo hoog mogelijk op te voeren. Deze opvoering vindt haar rechtvaardiging in dc algemeene stiiging van het prijsniveau, die met de waardedaling van het geld ge- paard ging. Deze rechtvaardiging zegt de Minister geldt, gelijk vanzelf spreekt, ook voor em opvoering van de prijzei) van door provin- cien en gemeenten aan particulieren bewezm dienstm. In afwachting van em verruiniing van de gemeentelijke- en evmtueel van de provin ciate- belastinggrenzen, zullen de provinciin en gemeentm aoor zoodanige opvoering zij het ook wellicht in geringe mate wor den geholjjen. De vraag, in hoeverre in bovenstaanden zin is gehandeld, zal voor de Regeering van be- lang zijn bij de beoordeeling van verzoeken om steun, in welken vonn dan ook, uit's rijks schatkist. De opvoering binnen de wettelijk geslelde grenzen van de prijzen van dimstm door gemeentm, evmtueel door provincien aan particulieren bewezen, lijkt den Minister vooral in die gevallen van gewicht, waarin soortgelijke dienstm ook door het Rijk aan particulieren worden bewezm. Zoo zal het b.v. menigmaal niet mogelijk zijn het schoolgeld aan de Rijksscholm op te voeren alvorens het schoolgeld aan overeen- komstige gemeentelijke inrichtingen is ver hoogd. De Minister verzoekt Ged. Staten te wil lea bevorderen, dat ten aanzien van retributies tm behoeve van de provinciate kas, aan het vorenstaande zooveel mogelijk gevolg gege ven worde en tevens om de gemeentelxsturen uit te noodigm, voor zooveel hen betreft, in gelijken zin werkzaam te zijn. HARINGUITVOER. In verband met de onmogelijkheid van dm haringuitvoer vangst 1919, is door het ge- meentebestuur van Vlaardingm aan dm Mi nister van Landbouw em schrijven gezondm, waarin verzocht wordt onverwijld maatrege len te nemen om dezen uitvoer alsnog moge lijk te maken. Gebeurt dit niet, dan vreezen B. en W. em ramp voor deze gemeente. Voorts heeft het hoofdbestuur der Reedera- vereeoiging voor de Ned. Haringvisschenj op vei'. oek van dm minister em uitvoerige memorie omtrent den toestand in het haring- bedrijt gezonden aan den heer mr. Eveiwijn, admmistrateur, chef van de afdeeling Hsadei aan het departement van Landbouw enz., waarin aangetoond wordt, dat siechts door de hulp der regeering oplossing der moeilijk- heden mogelijk is. De besturen van dm Chr. Transportarbei- dersbond, dm R.-K. en dm modemen bond hebbm em onderhoud gehad met de Ministers Van ljsselsteijn en Aaloerse over het dreigm- de werkloosheidsgevaar voor hen die betrok- Broekhoeve afhandig te maken, dat zij er eerst niets in gezien had Daniel bogdan te trou- wen, maar dat zij nu stellig en zeker wist, dat ze auizend maal liever bet water inging. La dat moes thij toch ook inzien, dat zij met an- ders kon en als hij maar een greintje medelij den met haar had, dan moest mj haar voort- helpen om naar bet mee rte gaan m baar daar alleen laten „Niet waar, mijnbeer Baginsky," zoo ein digde zij en keek bem daarbij smeekend aan, „aat kunt u toen voor mij overueooen ik be- loot u, u zult bet baast niet voeien, zoo licbt zal ik mij maken!" Jan bad baar zwijgend aangehoord, zon- der baar te onderbresen. Waarom zij Daniel bogdan niet nemen kon bad zij bem niet ge zegd, maar bij wist bet ook zonder dat wei want nog voelde bij de kussen van haar op zijn lippen. Maar bij wist zicbzelf in al die verwarring, die bem bet hootd tot barstens toe vervulae, niet te raden, nocb te belpen. Het eene oogenblik bad bij bet gevoel alsot bij van louter zaligheid moest jubelen en zingen, en dan weer voelde bij zicb grenzeloos rampza- lig, dat twee menscben in lietde voor elkaar ontbranden konden, die toch voor God, de wereld en de mmscben niet samen mocbtm gaan. Dus was het misschen wel het beste, dat hij deed wat zij vroeg, haa rnaar het meer droeg, maar haar daar niet alleen liet maar met haar meeging, daar, waar geen strijd. haat en vijandschap was, alleen maar vergetelheid. En terwijl hij zoo met samengetrokken wenk- brauwen zat te denken, keek zij hem aan en herhaalde haar verzoek. Toen hief hij zijn hoofd op en liet zij ndwalende blik in het rond gaan. Over den ouderlijken grond daar be neden hem, het meer daarachter en het huis met het groetende lichtje. En iota wist hij meteen wat hem te doen stond. Hij stond op. „luua miiAtt!" (Wordi vssvolgd), k«. I# 18IO nt Dinadag jJ. hield het Ziekenfonds hare 2l8te jaarvergadering. Na opening en lezinig der notulen bleek uit het verslag van den penningmeester dat het bezit der vereeniging bedroeg 462.5314. De rekening luide aldusontvangsten hadden bedragen 2801.7214, uitg&ven 2795.08, ba- tig sal do 6.6414. Dit gevoegd bij het kaasal- do 1118, (froot 455.89, brscSt da barlt'tlm? op 462.5314 Aan ziekengeld was uitgekeerd 2487.75* Dit jaar kwamen 67 nieuwe ziekte- gevallen voor820 maal wa» uitkeering ver- strekt. Bij monde van den her J. Weder werd de vergadering medegedeeld, dat door hem en zijn mede-commiasielid l'»k allea ini goede orde bevonden was. Voor het volgende jaar werden tot de com- miesie van onderzoeik benoemd de heeren J. Weder en J. Smak en tot plaatsvervanger de heer A. P. Glaa. Uit het jaarverelag van den secretaris bleek dat de vereeniging thana 819 leden tel- de, waaronder 7 adapirantleden en 7 vrouwe- Lij ke leden. Oipmer'kelijk dat er van de 67 nieuwe ziek- tegevallen 20 waTen met malariakoorts. De bestrijding dier mug mag dus niet uit- gesteld, maar moet krachtdadig ter hand ge- nomen. Drie leden waien in dienat en 4 waren de vereeniging door dem dood ontvallen. an de 319 leden waren er 158 arbeid'ers, 71 kleine tuinbouwers, 30 schippere en voorts alien met een beroep van wiijjceiier, metselaar, enz. Elf bestuursvemaderingen hadden, nevens de gewone halfjaarlijkache en jaarlijkBche, pleats gevonden. De vereeniging telt thuns 146 donateurs. De leden hadden pl.m. J 400 extra bijgedragen in 't afge^oopen jaar tO't dakking der groote uitkeeringskosten. Na nog een compliment gebracht te^hebben aan den voorzitter van dou Raad van Arbeid te Alkmaar, die voor het fonds eene uiteen- zetting gegeven had van de Invaliditeitswet en de hoop uiteprekende op een gunstig jaar, eindigde de secretaris zijn keurig aaaxngesteld jaarversl'ag. Goedgevonden werd het beetuur met 2 per- sonen uit te breiden en van 5 op 7 te brengen. De aftredende leden J. Bakker, CI. Balder en J. Strijbis werden herkozen, terwijl de le den P. Stammes en J. Weder als commissaris- aen werden bijgekozen. 0 De gemeente werd nu in 4 wijken verdeeld n 1 no. 1 vanaf het Zuideinde van het dorp tot H. N. van den Brink; no. 2 vanar H. N. van den Brink met inbegrip van Po'lderweg en Sluiskade tot de Geref. kerk; no. 3 vanaf de Geref. kerk met inbegrip van Dubbele Buurt en Schapelan'd!, tot Ds. A. de Jongno. 4 vanaf Ds. de Jong met inbegrip van aile eilanden tot Noordeinde. Om te voorzien in de finantien kwamen 4 voorstellen ter tafel, n.l.: contributieverhoo- ging; vermindering van uitkeering; hoofdel. omslag en renteloos voorschot van het steun- fonds. -Na eenige bespreking ward het laatste voor stel geaccepteerd. Vervolgens behandeldo do secretaris het program van actie, uitgaande van het Neder- iandsch Verbond van Ziekenkassea en fond- een tellende 426 vereenigingen met 125.000 leden. A,an de hand van dit program, in vergelij- king met zie'ktewet-Taima 1913 wees spreker op verschillende zaiken die niet in overeen- stemming kwamen. met ons bestaaad fondswe- zen en pleitte dus voor krachtige actie, opdat d'e wet zoo gewijzigd mag worden, dat dezelve ons beetaan verzekert, enjbij ons aanpast. Vervolgens besprak de secretaris de voor- gestelde regeling, inzake zegelsplakken op de rentekaart der losse ar.beiders. (De heer V as Dias die dit zou doen had telegrafisch kennis- geving gedaan van zijn verhindering wegens ongesteldheid). Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering werd gekozen de heer L. ilolenaar en tot plaatsvervanger JSmak. Enkele voorstellen in verband met de a.s. ziektewet zouden voor den 'beschrijvingsbrief ingeaonden worden. Enkele nieuwe leden traden, ook in verband met de te komen ziektewet, tot de vereeniging toe. Daarna sluiting. UIT KiOEDIJK Ds. van Meurs, secretaris van het plaatss- lijik comite te Koedijik, dclt ons het volgende mede: Nadat geruimen tijd van het Haagsche corr.itd tot huisvesting van Hongaarsche kinderen niets was vernomen, kwam dezer dagen het bericht, dat 29 Febr. een trein vertrekt met kinderen voor Rotterdam, ter wijl de daarop volgende bestemd is voor ver schillende sub-comite's, waaronder ook Koe- dijk. In Maart kunnen de ikinderen hier met stelligheid' verwacht worden. Aan de pleeg- ouders, die zoo vriendelijk waren zich op te geven voor een liefderijke huisvesting gedu- rende minstens 6 weken van ondexvoede kin deren uft Centraal-Buropa, zal tijdig dag en zoo mogelijk uur van aankomst worden be- kend gemaakt. Men weet dua nu voorloopig reeds, dat de kinderen in Maart hier zullen komen, zoodat men bijtijdi aijn maatregelen nemen kan. Bovenstaande i» zeker een welikome tijding voor de pleegoudera, wier meermalen gebleken ongeduld een bewijs is van hun verlangen om met daden te toonen, dat het lot.van onder- voede en uitgehongerde kinderen uit den vreemde hun ter harte gaat. Moge de klei- nen het hier goed hebben. UTT WIJDENEI8. Door deelnemors aan den cursus tot beatrij- ding van plantenziekten zijn bij verschillende tuindera 100 nestkastjea geplaatst. Te Oosterleek is aangespoeld het lijk van W. B., knecht op den motorschoener, die 11 Jan. tusschen Iloorn en Edam bij. atorm- weer is vergaan. UTT URSEM. De kerkeraad alhier heoft de mededeeling ontvangen dat de heer J. G. Frank te West- graftdij'k voor de toezegging van beroep naar deze gemeete meent te moeten bedanken. UIT RUS'TENBURG. De aluis alhier nadert hare voltooii'ng. De dubhele deurea, welke het polderwater van den Schermerboezem van dat van Raaksmaat- boezem scheiden, zijn reeds geplaatst. De bodem of de vloer der sluis van beton is nog zichtbaar; de aarden wallen, welke het water moesten- keeren, worden gesleoht, do ophaal- brug, een kolossaal, doch licht verplaatsbaar gevaarte, is reeds gesteld; de voetgangera pas- seeren al den bijna gebaanden weg, nog enkele dagen en Rustenburg kan trots zijn op de „nieuwe" sluis. Men denkt er over hier een groentenveiling of groentenmarkt te gaan houden welke than# door deze scheepvaatverbinding recht van be- staan heeft.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5